TEXEL. Groote sorteering Fa. W. C. Reij de beer San der» te '«-iGravenhage, feliciteerde den heer Heemskerk met zijn behaald succes cn memoreerde, dat de heer Heemskerk thans in een jaar driemaal achtereen kampioen is geworden, tweemaal van de tweede klasse en i maal van de eerste klasse. Hij reikte met veel genoegen de kampioens- medaille aan den heer Heemskerk uit en ver trouwde dat hij nog wel meer successen zou behalens daar zijn vasthoudende cn taaie spel systeem een groote steun voor hem bet eekenen. Verder dankt voorzitter het Bestuur van de Biljartvereen. „Hollands Noorderkwartier" voor dc organisatie van den wedstrijd, waar van de goede afloop van hem een bewijs is, dat deze in 'goede handen le geweest. Ook de kampioen sprak ccmlge woorden van dank en waardeering. Over het algemeen is er niet best gespeeld, zooals het gemiddelde aangeeft. Het ver- clschtc gemiddelde voor deelname ln de eerste klasse is minstens xz, wat in den wedstrijd om het kampioenschap door slechts twee hee- ren is bereikt. Het spel van den heer Ouwe hand kon ons niet bekoren, zijn gemiddelde wijst ddt ook wel uit. De heer Heemskerk heeft een gemakkelijk spel over zich, zijn taaie vasthoudendheid zal hem voorloopig in d« eerste klasse voor iedere deelname wel tot de gevaarlijkste tegenstanders maken. De belang stelling) van het publiek was vooral Zondag groot. - MELKPRIJS VERLAGING. Te Behagen is de melk van 14 op 12 ct. gebracht. Concurrenten uit Barsinger- hora Varen daarmee begonnen, en nu was de Schager slijter ook wel gedwongen dit voorbeeld te volgen. DIAKEN VERKIEZING. Bij de Zondag gehouden stemming voor diaken der Doopsgez. Gemeente te Den Burg werd gekozen de heer D. Eelman Oz. voor de periodieke vacature te Den Burg. BIJ de herstemming te Oosterend werd gekozen de heer Jac. Eelman Gz. NIET HEER BOSSCHEN OP TEXEL. De heer E. D. v. Dissel, inspecteur van bet Staatflbosohbeheer, deelt in een arti kel in „De Wandelaar" o.a. mede, dat het niet in de bedoeling ligt op de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling veel meer bosoh aan te leggen. VOGELTREKSTATION. In „de Wandelaar" van December 1980 wordt een oproep gedaan om bijdragen voor de stichting van een „Vogeltrek- station" op Texel. De kosten van eerste inrichting worden geraamd op f 8000.—, de jaarl. kosten op minstens 5000.—. Als lid van de stichting kan men zich opgeven bij den heer J. Drijver, Heeren- graoht 540, Amsterdam, wlen ook giften kunnen worden gezonden. De jaarlijksche contributie is minstens 2A0. MAR KTO VERZICHT. Er bestond hier hedenmorgen ter markt meer wandel dan' handel Het marktbezoek was nü. tengevolge van het bizonder fraaie weder extra groot, de veeaanvoer evenwel niet groot Een viertal koeien, die onge veer evenveel' geld opbrachten dan het rundvee, dat de vorige week was aange voerd. Eén ram, waarop weinig werd ge boden. Een partijtje biggen, waarvoor nog al kooplust bestond, de prijs bleef echter vrijwel gelijk aan dien van vorige week. Verder een vrij groot aantal oude kippen en tamme konijnen, de konijntjes waren duur, enkele exemplaren brachten zelfs ruim een rijksdaalder per stuk op; de kip pen handhaafden den prijs van vorige week. Op de ederetfveiling was de aanvoer van pluimvee nog groot De nuchtere kalverenaanvoer was hier voor dezen tijd van het jaar vrij belangrijk, de prijs bedroeg ongeveer 18 per stuk, hoewei enkele exemplaren een nog hooger prijs, ni. 22 opbrachten. De eierenaanvoer aan de veiling stijgt thans snel, deze stijgende aanvoer drukt de prijzen sterk, daar echter de prijzen in verhouding met de prijzen elders vrij hoog waren, was de handel zeer vlug; gemid delde prijs 7M oent per stuk. Burgerlijke Stand van Texel van 20—22 December. GEBOREN: Anna, d. v. Nioolaas Oor- nelis Rijk en Ymkje Tuinstra. ONDERTROUWD: Willem de Jong en Trijntje Boon. POLITIE. Gevonden: een damestaschje en een ceintuur. Den Buig, JjHNMAX"-AV OND. Voor een goed bezette zaal werden Zaterdagavond in hotel „Texel" de films afgedraaid tot propaganda van de „Mini- max"-bluschapparaten. De filmvertooningen van verschillende branden waren zeer interessant, vooral de boschbrand, in korten tijd. door eenige brandbluschapparaten gebluscht, werd met belangstelling gevolgd. De film van de „Minimax"fabriek was niet zeer dui delijk, doch de andere daarentegen prach tig te volgen. De vertooning duurde tot bijna half twaalf. Ooiterend: MUZIEKUITVOERING „EXCELSIOR". Vrijdagavond 8 uur had in de Ned. Herv. Kerk alhier de muziekuitvoering piaata door het muziekgezelschap „Excel sior", ten bate van het gezinsziekenfonds te Oosterend. Bijna 400 kaarten waren voor deze uit voering verkooht. De Weleerw. heer Ds. A. v. d. Leer, sprak bö de opening zün groote vreugde uit, dat zoovelen door barmhartigheid bewogen, hier waren gekomen, om het gezinsziekenhuis financieel te steunen. Verschillende muzieknummers werden op uitstekende wbze ten gehoore ge bracht Gedurende de pauze werd door een drietal violisten begeleid door het kerk orgel, eenige fraaie nummers uitgevoerd. Hierna vervolgde de muziekvereni ging haar programma, dat met de groot ste aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. Prachtig klonk de goede muziek in het ruime kerkgebouw. Aan het eind van het muziekprogram ma gekomen, werd eerst het woord ge voerd door Ds. v. <L Leer, die het muziek gezelschap vergeleek met den Barrahar- tigen Samaritaan, die niet voorbij kon gaan zonder den ongelukkige hulp te bieden. Zoo heeft „Excelsior" het nood lijdend ziekenfonds hulp willen geven. Hierna werd gezongen de Avondzang Gezang 150, waarna de Weleerw. heer Ds. Groenenberg de bijeenkomst sloot met gebed. Aan den uitgang werd nog een collecte gehouden, die ruim 27.opbracht. De Coeksdorp. LEZING EN FILMAVOND. Vrijdagavond werd in het café van den heer Zoetelief te De Cocködorp een film avond gegeven, welke ten doel had, de houders van pluimvee op vele voordooien van Ful-o-Pep-artlkélen te wijzen. De heer Stolik opende de vergadering en gaf bet woord aan den heer Van der Laan. Deze begaafde spreker wist de tal rijke aanwezigen op geestige wijze te boelen. Terwijl de film werd afgedraaid^ gaf de heer Van der Laan een duidelijke uiteen zetting van het afgebeelde. Het geheel was een zeer leerzame avond. Nadat de film was afgedraaid', werden de aanwezigen allen getrakteerd op een fijne sigaar. Hierna bracht de heer Van der Laan dank voor 't aandachtig gehoor, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. KERKNIEUWS. Tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente alhier werd' Zondag herkozen de heer W. v. d. Hoek en tot diaken de heer G. v. d. Kooij, terwijl de heer A. de Bloois tot notabel werd benoemd. Allen namen hun benoeming aan. Hiermede zijn alle col leges weer voltallig. Statuten-wijziging N.V. De actie, die hier reeds vóór de verga dering werd gemaakt tegen enkelo wijzi gingen, die de nieuwe concept-statuten van T.E.S.O. aangaven, deden ons een groote opkomst van aandeelhouders ver wachten. Wii begaven ons daarom reeds tijdig naar het gezellige, doch betrekkelijk kleine vergaderzaaltje van café „Den Burg", 't Was maar goed ook, dat we op tijd kwamen, want reeds 20 minuten voor den aanvang van de vergadering was geen plaatsje meer onbezet, en toen de opening plaats had, stonden vele belangstellenden samengepakt in de annex gelegen koffie kamer en in den ingang van de zaal. De heer C. Boon had op alle tafeltjes eenige gehectografeerde formulieren ge deponeerd met voorgestelde wijzigingen in de conoeptretatuten, waarin o. a. werd voorgesteld een antikei op te nemen, waar in de gemeente Texel voorkeur zou ver krijgen bij den verkoop van de aandeelen. Ook wenachte de heer Boon toezending van balans, verlies- en winstrekening en jaarverslag aan de gemeente Texel en het recht van het Gemeentebestuur om pari de Vennootschap over te nemen bij even tueel© liquidatie. Het formulier weid echter in de verga dering niet in behandeling genomen- De Voorzitter, Dr. Wagemaker, sprak bij de opening ongeveer 't volgende: Als voorzitter van den Raad van Com missarissen heet ik u allen hartelijk wel kom op deze buitengewone algemeen» ver gadering van Tex. Eig. Stoomb.-Ondern. Ik open deze vergadering dezen keer met buitengewoon veel genoegen, omdat de opkomst eens extra groot ia Of ik deze groote belangstelling moet toeschrijven aan groote liefde voor onze onderneming of aan de zucht tot sensatie?.... waar schijnlijk zullen beide factoren wel tot deze overgroot» opkomst hebben medege werkt. Misschien ook heeft het ingezon den stuk: „Wees op uw hoede" velen naar hier gelokt. Het doel van deze vergadering is de Statuten-wijziging, en wel om de Statuten in overeenstemming te brengen met de nieuwe wet op de Naaanl. Venn. In de vo rige vergadering is door aandeelhouders verzocht om de Statuten zoo spoedig mo gelijk te wijzigen, omdat er een gevaar bestond, dat bij beëindiging van de jaren waarvoor de Vennootschap is aangegaan, de Vereendging moest liquideeren. Dit voorstel werd) gedaan naar aanleiding van een waarschuwing van den beer R. P. Keijser, die ik toegaf, dat ze niet denk beeldig was, hoeiwel ik mij niet in kon denken, dat er aandeelhouders te vinden zouden zijn, die op deze wijze op een on dergang van de T.EB.O. zouden durven aandrijven. Onze Vennootschap mag niet verdwijnen; het zou een fiasco en een schande voor geheel Texel zijn. Toch ver langde de vorige algem. verg. statuten wijziging om de gevaren te voorkomen. Wij hebben ons daarom bij samenstelling onzer nieuwe statuten van juridische hulip verzekerd, waarom wij on$ tot notaris FEESTAVOND VRIENDENKRING. Zondagavond werd in besloten kring van de 8ociëtelt „de Vrienden/kring" al hier een voordracht uitvoering gegeven in oafé „De Hoop" alhier. De voorzitter, de heer F. v. d. KooiJ, kon aan een goed bezette zaal het welkom toe roepen. Spr. wenschte alle aanwezigen een gezelLigen avond toe. Eerst werd gegeven het tooneelstukje in één bedrijf „De Te- gencandddaat". De rollen waren uitste kend verdeeld en goed ingestudeerd. Iedetr een extra pluim op den hoed geven zou niet gaan, doch bijzonder mogen we wel noemen Mej. L. de Boer, als de vertolkster van de hoofdrol „Jetje het dienstmeisje", en den heer W. van 't Noordende, die als candldaat der Tweede Kametr onberispe lijk waa. Onbedaarlijk werd om de kluoht ge lachen. Het volgend stukje „De manne lijke dienstbode" viel eveneens in goede aarde. Ook hierom werd zeer gelachen. Hierna volgden nog eenige voordrach ten, gegeven door de heeren W. van 't Noordende en W. StoUc Vooral „De koopman ln antiquiteiten'" „Hannes ver huurt kamers met W:C." en tot slot „Oom Manus" vielen zeer ln den smaak. De heer Boom zorgde voor uitstekende balmuziek, totdat om één uur gesloten moest worden. Allee had een prachtig verloop; jammer, dat het sluitingsuur niet wat later was. KORFBALLEN. Te De CockSdorp werd Zondag een pro- pagandawedstrijd gespeeld Den Burg De Koog. Die gewonnen werd door Den Den Burg met 10. Het doel van dezen wedstrijd was om te bevorderen, dat ook hier een korfbalclub wordt opgericht. Dinsdag (heden) avond zal in café „De Hoop" tot df/t doel een vergadering wor den gehouden. Kantoor- en Wlnkelboeken Kasboeken - Zakboekjes Brlefordners - SchrIJfblocs Scheurkalenders-Almanakken Rekeningpapier - Nota's Pennen - Inkt Enveloppen In diverse soorten Beleefd aanbevelend, Den Burg - Texel I's Eigen Stoomboot Ondern. Mulder hebben gewend, die deze opdracht welwillend heeft aanvaard. Ook heeft de notaris zich bereid ver klaard bij bet behandelen der statuten de vergadering van adviee te dienen. Het concept zullen wij u artikelsge wijze voor lezen. Met den wensch, dat de besprekin gen een vriendschappelijk en zakelijk ver loop zullen hebben, open ik deze verga dering. Vervolgens deelde de Voorz. mede, dat de notulen wel gereed waren, doch het bestuur achtte het wenscheüjk om de lezing hiervan tot de volgende vergadering uit te stellen. De vergadering kon zich hier aanvankelijk mee vereenigen. Toen de Voorz. hierna echter tot behan deling van het eenige punt der agenda wilde overgaan, verzocht de heer A. B o on het woord. Enkele bestuursleden meenden, dat geen besprekingen voor de statuten-behandeling mocht plaats hebben, omdat de agenda daartoe geen gelegenheid aankondigde. De heer Boon wees er echter op, dat het be stuur reeds met nietevoorlezing der notu len van de gewone orde afweek en1 bleef aandringen op het woord. „Ik laat mij op deze wijze geen vlieg afvechten", zei de heer Boon. De Voorz.: Er is hier geen Bprake van een vlieg afvechten; ik heb u heden avond in de autobus reeds gezegd: Wfl zullen vanavond wel veel moeten bekvech ten; ik wil dat wel met u, wij hebben dat reeds zoo dikwijls gedaan. Ik hoop echter, dat onze gedachtenwisseling slechts in vriendschap en vrede mag gaan. Uw in sinueerend ingezonden stuk heeft mij ech ter zeer gegriefd. U krijgt evenwel straks gelegenheid tot spreken, wij zullen echter ons nu geheel aan de orde houden en ik verzoek daarom den secretaris de notulen te lezen. De notuleering werd door de vergade ring goedgekeurd, nadat de secretaris (de heer P. Dros), naar aanleiding van een opmerking van den heer R. P. Keijser, den datum van beëindiging van den tijd van verbintenis van de NaamL Venn. bad gewijzigd, in 1983, inplaata van 1982, zoo- als abusievelijk was vermeld. Hierop verkreeg de heer A. Boon het woord. Mijnh. de Voorz., zegt spr., voor ik ver der ga wil ik even mededeelen, dat het mij hier gaat om zaken en niet om personen. (Objectief, zegt de Voorz.) Juist, ver volgt de heer Boon. De Vennootschap is indertijd op demo cratisch en grondslag gevestigd geworden. Dit blijkt uit het bestaande artikel 17, waarin ook aan lederen houder van een onderdaandeel een stem op de algemeene vergadering van aandeelhouders is toege kend. Dit raakt het wezen der instelling. Tot mijn' leedwezen, ja, tot mijn ontstel tenis mag ik wel zeggen, is in de ontwerp statuten thans bepaald., dat thans vijf onderaandeelien eerst één stem vertegen woordigen. Mijnh. de Voorz., alvorens verder wordt gegaan, zou ik gaarne worden Ingelicht, waarom men dezen maatregel heeft voor gesteld. Gij hebt daar naast u zitten nota ris Mulder, wiens Juridische adviezen ik zeer op prijs steL Zou die mi) eens nader uiteen willen zetten, op welke gronden het gebaseerd is, dat bü ln werkingtreding der nieuwe wet op de NaamL Venn. deze in grijpende verandering noodlg is. Notaris Mulder verklaarde zich, op verzoek van den Voorzitter, hiertoe gaarne bereid. Uw groote opkomst, zei de heer Mulder, bewijst duidelijk, dat er iets blzondera in de Maatschappij ln behande ling komt. Het zijn dan ook werkelijk pun ten, die het wezen der Vereen, raken; wij zullen direct de koe maar bh de horens nemen, het voornaamste hiervan is de wij ziging van art 28 der statuten, zooals door den heer Boon aangetoond. Dit Is niet een wijziging door het bestuur voorgesteld, ln 't geheel niet, dit is een verandering, die ons van buiten af wordt opgedrongen. Wh moeten de Statuten van T.E.S.O. In over eenstemming brengen met de nieuwe wet op de Naami. Venn. en deze bepaalt, dat ieder aandeel 1 stem uitbrengt. Ónderaan- deelen van 5.komen dus slechts voor 1/5 stem in' aanmerking. Mijnh. de Voorz., zegt de heer Boon, mag ik hieruit afleiden, dat het bestuur de bedoelde bepaling niet voorgesteld zou hebben, als de wettelijke voorschriften u daartoe niet noodzaakten? Zoo ja, u staat dus op het standpunt het jammer te vin den, dat het bestuur tot dien maatregel is moeten overgaan en u gaarne het demo cratische beginsel had gehandhaafd. De Voorz. bevestigt ddt. Wekiu, M. de V., vervolgt de heer Boon, dan zijn wij het in beginsel met elkander eens en mag ik concludeeren, dat u gaarne eer aan zult willen medewer ken, dat zij, die voor 5 aandeelhouder zijn, hun stemrecht behouden. Dit is nu mi. wpl degelijk mogelijk, M. de V. De wet schrijft ni. nergens voor, dat alle aandeeelen even groot moeten zijn. Ik ben ni. in het bezit van een boekwerkje, waarin de nieuwe wettelijke bepalingen besproken worden en waarin een dergelijk voorbeeld genoemd wordt Ons gemeenschappelijk beginsel blijft dus gehandhaafd, wanneer naast de aandeelen van 25, aandeelen van 5 worden uit gegeven. ik meen u daarom te mogen voorstellen de onitwerp-statuten voorloopig terug te nemen; het betreft hiertoe een der voor naamste grondslagen. Notaris Mulder zegt nog, dat het niet geheel duidelijk is, op welke wijze deze wet moet worden toegepast Spr. doet daarop voorlezing van de volgende beslis sing van den Minister van Justitie, inge volge de Nieuwe Wet: De toepassing van de nieuwe wet op de naamlooze vennootschap door het Depar tement van Justitie. Stemrecht ln een naamlooze vennootschap sttn ge creëerd aandeelen van 100 en van 1000, met bepaling, dat ieder aandeel één stem heelt met een maximum van zes stem men voor ieder aandeelhouder. Het Departement van Justitie keurde deze regeling niet goed en zeide daar omtrent: „Overwegende, dat door de regeding van het stemrecht voorgesteld in den vierden zin van art 15 der overlegd» ontwerp-acte, stelselmatig aan een aandeel, hetwelk het tienvoudige bedraagt van een ander aan deel, hetzelfde stemrecht als aan dat ander zou worden verbonden, en wel zoodanig, dat bet door de houders van aandeelen, welke het normale type vormen, als ven- nooten uit te oefenen stemrecht mede in verband met de gemakkelijkheid van dis tributie van <üe aandeelen van kleine ooupure, voor een' aanmerkelijk deel, zelfs vrijwel geheel zou kunnen worden ge- frusteerd; Gezien le art. 86e en 446 van het Wet boek van Koophandel; Geeft aan verzoeker te kennen: dat het nieuw voorgesteld art 4 der statuten te dien aanzien wijziging be hoeft" Nu is deze verklaring van' den Minister wel niet direct bindend, vervolgt Not Mulder, doch de wet geeft ons in deze de richting aan. De eenige weg is nog hier naar een nader onderzoek in te stellen. Daar het bestuur verklaart heeft alle pogingen in 't werk te stellen om te trach ten, de kleine aandeelen t stemrecht te doen behoudeh, verlangt de heer Boon over dit punt niet langer 't woord. De Voor*, richt zich echter nog even, in verband met het ingezonden stuk, tot den beer Boon. Spr. kan 't den heer Boon moeilijk vergeven, dat hij zulk een in- siraueerend! schrijven beeft geplaatst. Och, zegt de bepr Boon, ik beb u daarmede immers eens een goed bezette vergadering bezorgd De Yo or z. wil er nu maar niet verder op ingaan en verzoekt Not. Mulder de Concept-Statuten nu artikelsgiewlJze voor te lezen. Bij artikel 1 merkt de heer R. P. Keijser op, dat op 't ten kantore lig gende ontwerp voor den naam TJE.S.Ó. 't woord N.V. ontbrak. Dit is er intus- schen bijgevoegd- Artikel 3 is gewijzigd zooals was voor gesteld, ni. dat de Venm. is aangegaan voor onbepaalden tijd. In artikel 4 wordt voorgesteld1 om het aandeelenkapitaal van 100.000 te bren gen op 200.000. De heer A. Boon zegt: Mijnh. de Voorz. Waarom wordt voorgesteld het aandeelenkapitaal te verdubbelen. De Voorz. antwoordt: Over enkele jaren zullen wfj wellicht genoodzaakt zijn om een nieuwe, veel duurdere boot aan te schaffen en wij moeten dan over meer middelen' kunnen 'beschikken. 't Zou, wanneer da Gemeente de uitdie ping en verbetering van de haven er door kan krijgen, wel eens een boot van droa 8 ton kunnen zjjxi. (Daar wordt hard aan gewerkt, zegt weth. Keijser). De heer Boon vervolgt; M. de.V., ik kan tel mijn spijt de noodzakelijkheid niet inzien. Thans bedraagt het aandeelen kapitaal 100.000, en nog nimmer is de noodzakelijkheid gebleken hiervan meer dan 76000 te plaateen. Ik althans beb nimmer gehoord dei aandeelen ver krijgbaar zün. Bovendien bedt de Ven nootschap een belegd kapiteel van 68174. De bepaling heeft ml dan ook slechte ounoodige uitgaven ten gevolge. Gaat u' tot de uitgifte van aandeelen over, dan zal bovendien van elke geplaatst wordende 1000 nog 26 registratierecht betaald moeten worden. Mocht u te eenlger tijd eens geld noodig hebben, welnu, M. de V„ ik twijfel niet of een soo kerngezonde on derneming ral deze gelden op. gunstige voorwaarden kunnen verkrijgen en we ontioopen de ka» voor de nieuwe aan deelen ook 6 dividend uit te keeran. De heer R. P. Keijser voegt aan de opmerking van den heer Boog nog toe, dat de aandeelhouders door deze nieuwe uitgifte benadeeld zouden worden^ omdat de aandeelen pim. 260 pOt waard zün en bierdoor in waarde zouden dalen. De secretaris (de heer P. Dros Az) merkt op: wie zegt u, dat wij de aandeelen uitgeven; u schermt altijd met uw hooge waarde van aandeelen en ik heb er niet veel, dat wil ik u wel toevoegen, doch ik zou wel eens willen zien, dat u mü die hooge waarde aantoonde. Dat wil ik wel doen, xert de beer Keijser, en geeft de volgende specifi catie: Kassaf 82.06 Boerenleenbank 98.69 Rotterdamsche Bank 6400.90 Belegd Reserve 68174.— Effecten20110.— Dageraad* Marsdiep* 126000.— Gebouwen Verdere activa volgens balans 6181.67 f 216117.22 De aankoopwaarde van de »Marsdlep« was f 180000.—. Geplaatst aandeelenkapitaal, f 76055.— Crediteuren 9800.09 Te betalen ooupons 16.- Te betalen dividend 2160.10 Volgens verlies- en winstr. 6668.80 Overschot 122648.78 f 216117.22 De aankoopwaarde van de Marsdiep was 180.000. Van' de bestuurstafel komt nu tegen tegen deze specificatie 'n protest. De heer Keijser geeft een liquidatie waarde aan van. „de Dageraad" van 40.000, van de gebouwen van 10.000, van de „Marsdiep" van 60.000. De heer Keijser wil daarvan nog wel 26.000 aftrekken en vervolgt zün betoog: De liquidatiewaarde der aandeelen is al zoo pim. 260 X. In verband met het feit, dat de rente 6 nimmer te boven mag gaan zullen eohter de beleggers niet ge makkelijk meer don 150 willen geven on de tegenwoordig heerschende rente voet van 4 voor solide beleggingen. Gezien het voorstel van kapitaalsver hoging mogen wij aannemen, dat het ook Ln de bedoeling ligt in de toekomst tot uitgifte over te gaan. Nemen we aan, dat uitgifte tot 200.000 plaats vindt, dan zal na afloop daarvan dus bij een uitstaand kapitaal van 2 ton de liquidatie der aan deelen volgens deze balans pL m. 160 zün. De werk el Uk© waarde der aandeelen blijft dus steeds liggen boven de waande, die een belegger daaraan eventueel zou toekennen. Gaan wij mi tot uitgifte over, dan kun nen wü de koers dus bepalen liggende tus- schen 100 en ongeveer 160 Mijn Inziens te er echter geen reden om op een dergelijke manier koerswinst, dus reserve binnen te halen, daar we dan wel haast geen weg meer zouden weten met al onze reserves. Alzoo uitgifte der nieuwe aandeelen tegen 100 met recht van voorkeur voor oude aandeelhouders. Dit voorkeursrecht wordt uitgeoefend op een dividendbewijs, welk dividendbewijs dan een waarde gaat vertegenwoordigen, die grooter of kleiner Is naar gelang het uit te geven gedeelte kleiner of grooter is. Deze waarde zal ech ter nooit kleiner zün dan pL m. 60 op bovengenoemde taxaties. Voor ni et-aandeelhouders heeft het aan deelhouderschap van T.EÜ5.0. uit zakelük oogpunt bezien (dus wat rentabiliteit be treft) géén aantrekkelijkheid. Heeft, dit bestuur <üt reeds ingezien? Zoo ja, dan is zij dus ook van meerling, dat de nieuwe aandeelen bij de oude aan deelhouders moeten, worden onderge bracht. Of is het bestuur niet voor een dergelijken handel in claims en blijft het haar gelijk wie de nieuwe aandeelen krijgt tegen 100 Dan is er misschien wel iemand, die een flink bedrag, bijvoorbeeld 76.000 aandeelten zou willen overnemen. Onder oerwaarde dat elk aandeel 1 stem heeft en minimaal 5 groot is. Voelt het bestuur bier niet voor, dan houdt het zelf liever de touwtjes in han den en zal ook wel niemand, die geen aandeelhouder Js, de gelegenheid geven dit te worden tegen 100 Na deze toelichting van den heer Keijser ontspint zich een vrü heftige discussie, aan alle zijden van de zaal tracht men het woord te krijgen; de Voorx. kan slechte met groote moeite de orde handhaven. Tijdens deze rumoerige periode merkt de heer Keijser nog op, ingevolge een opmerking van de bestuurstafel, dat men geen aanvrage om aandeelen krijgt. Dat hü gaarne de thans nog voorhanden zijnde aandeelen pari wil koopeni Het bestuur ziet echter de oaoodaakelfikheid van uit gifte niet ln; enkele bestuursleden zün

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11