HELDERSCHE COURANT KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. OOST-INDIË. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES"CONFECTIE De uitbarsting van den Merapi in Midden-Java. ROOMBOTER DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS FQSTER'sMflflGPIlLENl No. 6901 EERSTE BLAD. DINSDAG 23 DECEMBER 1930 58ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail cn overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.2$. f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-GIrorekenins No. 16066. ADVERTENTIENi 20 ct. p. re»gol (galjard). Jng&z. xneded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/xn 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 et. De moeilijkheden in de Engelsche mijnindustrie. - Oorlogsschulden en een Kerstgedachte. - Duischlands recht op koloniën. - Het Fransch-Belgisch militair verdrag. - De republikeinsche beweging in Spanje. ïine wordt niet overal gevolgd. Wel 1)1 lift do onrust duren, maar de burgeerlijke re publiek is nog een heel groot vraagteeken. Slaagt men er op het oogenblik in defi nitief met de republikeinsche poging af te rekenen, dan hebben de republikeinsche leiders waarschijnlijk hun kans verspeeld. De moeilijkheden In de Engelsche mijn industrie. De gedelegeerden van de delvers uit Lancashire en Cheahire hebben Zater dag met 820 tegen 168 stemmen het plan van' den nationalen Insdustrieraad aange nomen om een tijdelijke spread-over in te voeren van VA uur in de eerste vijf dagen de r week en 6 uur 's Zaterdags. 'De loonen behoeven bij dit voorstel niet verlaagd te worden. De dreigende staking is nu voorloopig van de baan en de onderscheiden verzoe ning»- of arbitrage lichamen kunnen nu voortgaan met hun' pogingen om tot een permanente oplossing te komen. Oorlogsschulden en Kerstgedachte. Het uitvoerend comité van den Bond van Ame- rikaansche kerken, waarin bijna alle pro- testantsche genootschappen vertegenwoor digd züm heeft in een besluit, hetwelk gericht is tot „de christ-broeders in Dultsobland", verzekerd, dat het niet in stemt met de theorie, dat uitsluitend Duitschland schuldig zou zijn aan het uit breken van den oorlog. Inzake de annuleering der oorlogsschul den en schadevergoeding werd vastgesteld, dat men dergelijke kwesties dient aan' te pakken van het standpunt der christelijke naastenliefde en niet van dat der belangen van het een of andere volk. Dit is de eerste keer dat een officieele en vooraanstaande kerkelijke gemeen schap in het buitenland zoo openhartig en ondubbelzinnig tegen den- leugen van Duitschlandi's uitsluitende verantwoorde lijkheid voor den oorlog opkomt. Duitschland en het koloniale vraagstuk. Dr. Ourtius, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, ontving Vrijdag een delegatie van de Duitsche Kolonial- gesellschaft, die hem een motie overhan digden, waarin de hoop werd geuit, dat de regeering krachtig Duitschlands recht op koloniën zou blijven verdedigen. De minister verklaarde in een rede, dat de regeering nog steeds het desbe treffende memorandum van 1924 onder schrijft, evenals de door Stresemann in zake de koloniale quaestie afgelegde ver klaring. Voorts' herinnerde hij aan zijn op 26 Juni 1.1. in den rijksdag afgelegde verklaring, dat Duitschland zijn recht op koloniën steeds zal doen géiden. Wl| BREIEN!! en RE-PAREEREN alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no. i. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. Depót voor geheel Texel: Wed. Schumaker, Den Burg; voor Wieringen Wed. J. de Beurs te Hippo- lytushoef; Jb. Kaleveld te Den Oever. Verder neemt elke bode GRATIS de reparatie of bestelling voor U mede. Wij vragen leeillng-raachinebrelsters. Het Fransch-Belgisch militair verdrag. De socialistische leider en oud-minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, wijdt in „Le Peuple". van 21 December een hoofdartikel aan het Fransch-Bel gisch verdrag en het ontwapeningsvraag- stuk. Vandervelde verzekert nogmaals, dat het Fransch-Belgisch militair verdrag van zuiver defensieven aard is, maar voegt er aan toe, dat het Belgische socia listische Kamerlid Mathieu dezer dagen in een aan het Parijsche blad „L'OEuvre" toegestaan interview terecht de aandacht vestigde op het feit, dat er naast het defensieve verdrag ook verdragen tus- schen de Generale Staven bestaan, die natuurlijk geheim blijven en in werkelijk heid de heele Belgische binnenlandsche militaire politiek en de heele Belgische buitenlandsche politiek beheerschen. Naar de meening van Vandervelde vindt men den tekst van het verdrag van Locarno terug. Deze vaststelling heeft echter de vraag doen oprijzen, of het in dergelijke omstandigheden wel gewenscht is het Fransch-Belgische verdrag, dat ten gevolge van een politiek van Generale Staven België tegen zijn wil in inter nationale conflicten zou kunnen mede- sleepen, te handhaven. Deze punten zul len naar Vandervelde verzekert op het socialistisch congres in Februari grondig worden besproken en waarschijnlijk ook bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in Kamer en Senaat tot een debat aanleiding geven. De republikeinsche beweging In Spanje. Generaal Berenguer heeft aan' een Fran- schen persvertegenwoordiger een verkla ring afgelegd over den huldigen toestand in Spande. Berenguer protesteerde er voor eerst tegen, dat men hem een dictator noemt. Hij zeide slechts een opdracht te hebben, ml. het voorbereiden van nieuwe verkiezingen voor het parlement. Bij de verkiezingen, aldus de minister president, kunnen de Spaansche republi keinen hun vare kracht toonen en als een voldoend aantal hunner in de volksverte genwoordiging, gekozen is, kunnen zij alle gewenschte voorstellen tot wijziging van de grondwet dienen. Berenguer zeide ech ter van- meening te zijn, dat de republi keinen niet voldoende stemmen op zich zullen vereenigen om wijziging in de grondwet te brengen. De Spaansche kabinetsraad heeft be slist, dat de verkiezingen op de vastge stelde data zullen plaats hebben. Een medewerker van. de „Nw. Rott. Crt" schrijft nog: De meeming dat er aan' het snelle tot stanjd brengen van de republiek wel het een en andecr zou haperen, wordt door de gebeurtenissen bevestigd. Jaca kwam te vroeg, Franco vond te Madrid- niet de on middellijke reactie, en de algemeene sta- DROEVIG GEVOLG VAN BIJGELOOF. In de kampong Hakoeroeng, Bandjer- masin, heeft zich naar de Borneo Post meldt iets vreeselijks afgespeeld. Ï11 die kampong is een kindje van 9 maanden uit de klamboe gestolen, terwijl eenige dagen later het kinderlijkje in de Negara rivier voor de woning van het districts hoofd drijvende is aangetroffen. Het kind was met een ijzeren ketting om den hals in de rivier verdronken, terwijl gouden sieraden, onder andere gouden polsrin gen, nog aanwezig bleken. Na onderzoek bleek, dat de tong uit den mond gesneden was. Het was in de kampong bekend, dat het een zwarte tong had en dit is voor FEUILLETON het kind zijn ongeluk geworden. Een tot nu toe onbekend .persoon heeft de tong uitgesneden om die later als talisman te gebruiken, daar volgens een bepaald bij geloof "het bezit van een zwarte kinder tong hoogere machten schenkt. VAARTUIGEN VERGAAN. Elf menschen verdronken. Medan, 19 Dec. De Maieische bladen melden het vergaan van de motorboot „Serimadjoe" uit Bagan-si-api-api naar Pasir Pengarajan, waarbij zeven men schen verdronken. Vijf Ujken zijn gevon den. Een Chineesche tongkang is nabij Ba- toe-Pandjang vergaan. Vier opvarenden verdronken, vier anderen zijn gered. De zandbandjlr door het Blongkeng-ravfln tot dicht bij den grooten weg van Moentilan genaderd. Bescherming van de oevers der Kali Lamat ter voorkoming van bandjir in Moentilan. Paniek onder de dessabevolking in het bedreigde gebied. Magelang, 19 Deo. Het zand heeft een geweldig hooge temperatuur, waar door alles verkoolt, zoodat dientengevolge de'geheele streek is gevuld met arang- lucht (houtskool). De -lengte vari den stroom wordt geschat op ten minste 6 K.M., de breedte op gemiddeld 200 M., de dikte op enkele plaatsen op 25 M. De zandstroom ligt momenteel onbewegelijk; men hoopt dat hij via het Blongkeng- ravijn zal afvloeien naar de Kali Progo, in welk geval geen verder gevaar dreigt. Mocht echter de stroom onverhoopt te rechtkomen in de Kali Lamat, dan loopt Moentilan ernstig gevaar. De resident van Magelang, die Donder dag het terrein verkende, constateerde dat de bovenlaag van den zandlahar ge deeltelijk verkoeld was, doch zoodra de materie een klein beetje terzijde wordt geschoven, is onmiddellijk weder een ge weldige hitte merkbaar. Gistermiddag vier uur, toen de resident en de regent van Magelang nabij Maron waren, begon de berg weder dreigend te grommen, waarop de mantri van het seismografisch schap het onverantwoordelijk achtte lan ger te blijven. Momenteel worden maat-i regelen getroffen om door middel van; zoogenaamde „brond jon gans" (groote: vierkante gevlochte staaldraadmatrassen, gevuld met kalisteenen) de bedreigde kanten van de Kali Lamat te versterken, waartoe de hoofdingenieur van den Wa terstaatsdienst te Poerwokerto, de heer Meelhuyzen, heden naar het bedreigde gebied is vertrokken. De resident, verge zeld van den Gouverneur van Midden- Java, is hedenmorgen negen uur even eens weder naar het terrein vertrokken. De uitbarsting draagt het karakter van een ramp, welke in omvang grooter Is dan die van 1920. Vele dessalieden hebben al les verloren, zoodat steunverleening ge boden is. Er zijn nog geen rapporten binnen over eventueel verlies aan vee. Blzonderbeden. Jogja, 19 Deo. De volgende bizonder- heden worden nog gemeld: De resident erkk Aangezien juist geoogst was, is er vol doende voedselvoorraad. In den afgeloopen nacht werd te Kali Oerang in het Jogjasche wederom een dichte aschregen waargenomen, welk een soort sneeuwlandschap schiep. De vul kaan is nog onzichtbaar door de wolken massa. De bevolking van Jogja is rustig, hoewel verschillende inlandsche scholen gisteren om elf uur gesloten werden, ter wijl talrijke Europeanen van ondernemin gen om elf uur de kinderen uit school haalden. Overigens is niets te bespeuren van een angstige stemming. Het bestuur te Jogja trof maatregelen voor het even tueel snel uitwijken der bevolking in het Kali Oerangsche. Jogja, 20 Deo. De hevig© stormen, vergezeld door het gerommel van den werkenden vulkaan, de verstikkende zwa velachtige atmosfeer, en de over een uit gebreid geheel vallende modderregens, veroorzaakten een paniek onder de bevol king, temeer waar deze verschijnselen plaats vinden in een zeer groote duister nis. De bevolking van verschillende dorp jes zijn uit lijfsbehoud gevlucht naar de steden. Hedenmorgen waren Magelang en andere plaatsen bedekt met een laag grijze slijk. De werkende berg levert een fantas tisch gezicht met de opschietende vlam men uit de brandende dorpen en bos- schen op de hellingen en gelijkt een ge duchte rookende pilaar. Vele bergrivier tjes zijn veranderd in razende stroomen, die massa's modder van de bergen voe ren. Op vele plaatsen zijn de verkeers middelen gestoord. De vulkanologische post te Maron is volkomen afgebrand. Nadere bijzonderheden omtrent den omvang van de ramp. De vernieling van dessa's. Bruggen weggeslagen. Tengevolge van de nieuwe eruptie ls de lijst der slachtoffers tot 89 gestegen, waar onder 66 vermisten. Deze bevonden zich binnen de gevaarlijke zone. 'De plaats, waar de meeste slachtoffers vielen, was dezelfde waar in 1920 26 men schen het slachtoffer, werden van den hee- ten luchtstroom. De oppervlakte van de hetzelfde was als des morgens vóór de eruptie, maar sterker, waarop het gezel station verklaarde dót het gegrom precies van Magelang verklaarde, dat het Blong- kengravijn thans een nagenoeg gladde oppervlakte is van dampende zandmassa, waaruit hier en daar een brandende boom steekt. Het geheel biedt den troosteloo- zen aanblik van een verzengend land. waar eerst zware maiskolven op het veld te pluk stonden. De lahar strekte zich gis teren uit tot de dessa Bedjoengan, 8 K.M. stroomafwaarts, langs de Kali Blongkeng, van Maron af. De breedte van den lahar wordt geschat op 50 meter. De lahar bleef in beweging tot "ongeveer 1 uur 's mid dags, daarna hij tot stilstand is gekomen. Voor fijnste kwaliteit (KRUIWAGEN), J. J. v. d. PLAAT, Spoorstraat - Telef 420. Comestibles Delicatessen. (THE LURE OF THUNDER E3LAND). Uit het En gelach door LEO WALMSLEY. 47) De kapitein barstte in een bulderend gelach uit. Van pret sloeg hij zich met zijn vlakke hand op zijn knieën. „Die is goed. Die is verdraaid goed", prees hij me. „Ja, een commiió tot ver betering van de sltewasie en de leden bennen een zekero Trout en mijn per soontje." „En waar is het jullie in de eerste plaats om te doen? Oin den toevloed van spiritualiën te verbeteren?" Hij hield op met grinniken en keek me bewonderend aan. „Voor iemand van jouw leeftijd, jong- mensch," complimenteerde hij me, „ben je deksels bij. Ja, om te beginnen is het probleem whisky het verkrijgen van een quantum whisky, groot genoeg om de gezondheid van de twee personen, die bij' het zoeken naar 't vermaledijde wrak met zijn lading verrotte beenen de hoofd rol spelen, te verzekeren. De whisky staat dus nummer één. En vervolgens komt de tijd.de regeling van de uren datter gewerkt en de uren datter gedron ken mag worden. Ik heb het tegen de jonge meneer al gezeid, maar voor den dokter hier zal ik het nog eens zeggen, zooals' de toestand nou is, is 'et puur toe val wie van ons tweeën het wrak 'et eerst vindt. En wat heb je der dan an of je je doodwerkt 't doel is niet wie 't wint, 't doel ls hebben. En als 't wrak der nis zes jaar geleden heb, zal 't nou plotseling niet de beene nemen. Daarom zeg ik: laten we 't op onze sloffen af doen. Me vrind Trout en ik hebben vanmorgen der hoog en breed over zitten redeneeren en 't end is geweest, dat ik gezegd heb: Goed, ik zal er met me mensohen over praten, dan hoor je der wel verder van." „En hoe staat het met de andere par tij?" vroeg ik. „Hebbe we al mee gesproken," gaf Timms ten antwoord. „En? Is 't resultaat bevredigend?" „Nee, niet heelemaal. 't Kon beter, veel beter. Het juffie zegt, dat ze ai den ster ken drank over boord gegooid heb. Na die geschiedenis van gisteren had ze der sohoon gènog van, zee ze. Henry gelooft 't niet. Hij zei dattie is an 't zoeken zal gaan. Maar dat is zijn zaak; as hij zoeken wil mot hij weten. Hier gaat erom dat wij in pesisie bennen, om onze chefs de wet voor te schrijven. En daarom verklaar ik hierbij, dat als het beheer van den ster ken drank niet in onze handen die van me vrind en mijn persoontje overgaat, dat ik het dan als me dure plioht be schouw om den raad te geven: staking laten voortduren." „Wat 'n nonsensl" barstte de dokter doldriftig uit. „Wat mankeert je! Ben je stapelgek geworden!".... Dan, wat kal mer tegen mij. „Wat heeft de vent, Ole- veland? Is hij dronken?" „Nee," zei ik. „Maar hü wil het graag zijn, dat is de choso.... En....," dit tegen Timnis, „gesteld dat je eischen wor den ingewilligd, hoe vaak zijn jullie dan van plan te duiken...." „Zoo, nou kommen we waar we wezen 1 motten," zei Timms tevreden. „Dat is 't. 'em juist, waar me vrind Henry en ik het over gehad hebben. Want het is niet ons doel om niks te doen. Zoo gek bennen we niet. Maar rust motton we hebben. Met werk als dit is rust even noodig as een behoorlijke hoeveelheid te drinken. Daar om hebben we zoo gezegd: om den ande ren dag. En dio mot werken, krijgt over dag niet meer dan tweemaal 'n oorlam. En zoo gauw het wrak gevonden is, laat de een die werkt 'et den ander die rust weten we bonne dus om zoo te zeggen een kombinasie en wanneer dan de kist met beenen naar boven gebracht is motten de belanghebbende pertijen er om loten, wio 'em hebben mag: Kijkt u nou maar niet zoo zuur" dit tegen den dokter ,,'t is een behoorlijke regeling, eentje waar niics op af te dingen is en as u der rustig over nagedaoht heb zal u me gelijk geven. En nou ga ik een beetje kuieren, ondertusschen ken u samen overleggen." Met zijn handen Ln z'n zakken en tus- schen zijn tanden door fluitend slenaerde hij weg. „Wat bedoelt de man?" vroeg de dok ter. „Ben je er zeker van, absoluut zeker van, dat hij niet dronken is?" „Nee, dronken is hij niet," zei ik wat twijfelend, omdat ik toen ik me omkeer de om vriend Timms na te kijken, opeens een donkeren flessohehals onder het kus sen op 's kapiteins veldbed had zien ult- Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen. het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom verkrijgbaar h f 0.65 per flacon. steken. „Maar hü heeft al wel wat op, daar kunt u van op aan." „En nu het doel van dezen coup," ging ik voort, Ja, dat ligt volgens mü voor de hand. Zoo gauw het om whisky gaat is Timms niet meer normaal. Dat heeft u in 't begin in Durban geloof ik, zelf ook ge zegd, dokter. En wij hebben op het oogen blik nog drie en een halve kist, dat weet hij en dat maakt hem rusteloos, zoolang zijn rantsoen tot niet meer dan een half dozijn „oorlams" beperkt blijft. Hü is er verslaafd aan.... dat moeten we niet vergeten.en al is het op ander gebied nu nog zoo'n goeie kerel, wat dit betreft is hij abnormaal en daarom moeten we dit voorstel van hem au sérieux nemen." ,,'t Is gewoonweg iemand het mes op de keel zetten," protesteerde de dokter, danig uit zijn humeur. „Ja, dat is waar. Maar hü redeneert natuurlijk zoo: Dit duiken naar het wrak heeft een geheim tintje en daarom heb ik ze in mün macht. En nu wil ik in het midden laten of hü daarmee gelijk heeft of niet, maar eeni feit is het, dat we hier op een plek zitten, waar vandaan geen communicatie met de buitenwereld mo gelijk is, dat geheimhouding in ons voor deel is en dat we, wat het vinden van het wrak betreft, absoluut van zijn hulp af hankelijk zijn. Nu zou ik zoo noodig wel zelf naar benedén kunnen gaan, maar omdat ik geen routine heb, zou dat de kans op vinden verminderen." „Ja, natuurlijk! Nee, dat gaat niet,* stemde dr. Flint nadenkend toe, terwül hü vlijtig het eind van zijn uitgedoofde sigaar tot moes kauwde. „Ja, dan zullen we tot een vergelijk moeten zien te komen. Buitengewoon onaangenaam. Het zijn mensohen om mee te onderhandelen. Buitengewoon onaangenaam". „Laat ik het maar eens probeeren, dok ter", stelde ik hem voor. „Geeft u me car- te blance wat de voorwaarden, waaronder de vrede geteekend wordt, betreft?" „Ja, natuurlek. Je mag doen wat je wil, beloven, wat je goed dunkt. Zeg, dat hü honderd pond krijgt zoo gauw hü het wrak vindt. Geef hem het dubbele van zijn loon, geef hem den heelen voorraad whisky. Maar neen, dat zou ons van den wal in de sloot helpen. -Enfin, praat jij maar eens met hem, Cleveland, allicht krijg je wat gedaan". Ondanks mijn grootspraak, dat ik weer zoo gezond als een visch was, voelde ik me toch wat zwak op mün beenen, toen ik me, bij die laatste woorden van den dok ter, zonder aan mün ziek-zijn van den vo- rigen avond te denken, uit bed liet glü- den. Maar ik liet niets merken. Ik kleedde me aan, zette mijn helmhoed op en wan delde weg. Op een meter of twintig af stand was Timms bezig met het aanma ken van het kampvuur. „Zoo, jongmensch", begroette hü me familiaar, ,jhoe komen we? As afgezant met de olijftak?" „Als je dat boven een krans van win gerdbladeren verkiest, ja", gaf ik ten ant woord. „Maar alle gekheid op een stokje, Timms. We moeten eens een verstandig woordje met elkaar praten". Ik trok mijn jas uit ln de zon was het warm en ging op een van de pak kisten zitten. „Met alle soorten van genoegen", zei hü kalmpjes. „Voor praten bin ik altijd te vinden. En zoolang jullie m ij n netjes behandelen, behandel Ik jullie netiea". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1