m n v.ROSSEM'5 TROOST ROOKT BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. iwiilfftfCïS, PER PAKJE verwoeste gromden kam mog niet geschat worden. lm het Blengkong-ravjjm werden twee verkoold© meneohenlijken aangetrof- fenj maast twee levende karbouwen. De lijken' moch de karbouwen konden gebor gen worden in verband met het zeer ge accidenteerde terrein. Het station van den DB WERKLOOSHEID IN DE BLOEM BOLLENSTREEK BIJ HAARLEM. Een door de gemeenten Hillegom, Lisee, Sassenheim, Noordwijkerhout, Noordwijk en Voorhout ingestelde studie commissie, waarin ook zitting hebben vulkanoiocascben dienst te Maron moest genomen zes vertegenwoordigers van de wederom worden verlaten. De seismograaf drie patroonsbonden in het bloembollen- was bovendien losgeslagen. bedrijf en van de r.-k., chr. en moderne De paniekstemming wend Vrijdagavond 1 a nda rbeid ersbonden hebben een onder- nog vermeerderd doordat de lavastroom zoek ingesteld naar de oorzaken en den de dessa's Gedjoegang en Podjok in vlam men deed opgaan, welk schouwspel van den grooten weg af zichtbaar wasi. Zaterdagmorgen vroeg was een klein deel van den kegel van den Merapi zicht baar, de top evenwel niet, doch thans is de heel© berg weder in eien wolkenmassa gehuld, terwijl de krater rookmassa's blijft uitstooten. De inwoners van Jog ja hoor den Vrijdagavond tot circa trien uur dui delijk het dreigende gegrom van den berg. omvang van de werkloosheid van de ar beiders in de bloembollenstreek en naar de te nemen maatregelen ter bestrijding en leniging. De oommissie is thans na vele vergaderingen met haar arbeid ge reed gekomen en komt tenslotte tot uit voerige conclusies, alsmede adviezen aan de gemeentebesturen en aan de werk gevers- en werknemersorganisaties. Aan de gemeentebesturen heeft zij o.a. gead viseerd: eerst dan over te gaan tot bevor- De ascliregen strekte zich in Westelijkebering van den woningbouw bij gebrek - -• - aan woningen voor ingezeten arbeiders; tewerkstelling van werkloozen bij de ge meentelijke werkverschaffingen, die 1 of 2 jaar in de bloembollenstreek hebben gewoond; betere regeling van arbeidsbe middeling; oprichting van een N.V. voor het in cultuur doen brengen van onont gonnen land; het doen uitvoeren van aan leggen en verbetering van straten, wegen en vaarten in de werkloosheidsperiode. De werkgevers- en werknemersorganisa ties worden o.m. aangespoord te bevor deren: het in cultuur brengen van gron den in de wintermaanden, diverse werk zaamheden niet in aangenomen werk, maar in dagloon te verrichten, vooral in de winter- en lentemaanden; beperking van het overwerk; vervanging van vrou wen- en meisjesarbeid door mannenar- richting uit tot voorbij Koetoardjo. Jogja- karta is vrij gebleven, ook vanj den mod derregen. Vrijdagmiddag verraste een koude laharisfcroom de Jogjasche waterlei- dingswerken in het Kali Koerang-ravijn, waardoor de brug, welke de hoqfdaan- voerliedding naar de stad dragat, wegge slagen is en de waterleiding verbroken werd. De stagnatie in de drinkwatervoorzie ning van Jogja wordt voonloopig geschat op een duur van een week. Afgrijselijke tooneelen spelen zich ai. Talrijk© vluchtelingen door den modderstroom; geïso leerd. Aneta seint d.d. Zondag: Het aantal dood en, als gevolg van de organiseeren van en deelnemen aan uitbarsting' van den Merapi is thans toe- vakonaerwijscursussen en tentoonstellin genomen tot 700, terwijl gevreesd wordt, ®en" dat nog zeer velen meer, die worden ver- mist, eveneens zijn verbrand. Acht in- lanüsche dorpen zijn totaal verwoest, ter wijl een uitgestrekte streek vruchtbaar land bedekt is met gloeiend heet zand, welke stroom nog steeds naar beneden vloeit, waardoor andere dorpen met ver woesting worden bedreigd. Duizenden vluchtelingen stroomen de steden van Midden-Java binnen, in vele gevallen van hun zinnen beroofd door de verschrikke lijke tooneelen, die zij hebben aanschouwd. Het geheele district Stroemboeng is een ware brandende hel geworden. De Merapi is neg steeds in werking en werpt rookzuilen en verblindende vlammen uit, ofschoon het onderaardsch gerommel is opgehouden. De resident, die het getrof- len district bezocht, kwam in verscheiden huizen, waar de mannen en vrouwen, blijkbaar uit angst voor de komende ramp, zelfmoord hadden gepleegd. De eruptie is een van de grootste cata- r----- strophen, welke Midden-Java ooit getrof- 6e^ ®aa^ ime^ personeel staat fen hebben. bedmjfshoofd, maar m het algemeen De modderstroom blijft zich snel voort-1 ^'er war eigen rekening, zion- bewegen door de Kali Blongkeng, doch r peraoneel of uitsluitend, met behulp deze treedt somtijds buiten de oevers, famiheleden, een beroep uitoefent, waardoor verschillende dessa's worden eien. bedrijf geheel of gedeeltelijk overvallen. Hierdoor zijn de menschenverzekeringsplichtig volgens de Ongë- niet in staat te vluchten. Langs de wegen vallenwet 1921, dan behoeft het bedrijfs- worden ineengeschrompelde lijken, in hoofd voor dat bedrijf of gedeelte van groepen van soms dertig tegelijk, aange- bet bedrijf het onderste deel der groene troffen. Tallooze gewonden, meestal met kaait niet in te vullen, omdat de op dat zware brandwonden aan beenen en voe- j bedrijf betrekking hebbende gegevens ten, zijn in de hospitalen opgenomen. verzameld worden door middel van de; Magelang herbergt 2000 vluchtelingen, loonlijst van de Ongevallenverzekering, Moentilan en Salam (beide gelegen aan i waaraan ditmaal een uitslaand blad imet den straatweg MagelangDjokjakarta in vragen ten behoeve van de bedrijfstelling de Residentie Kedoe) elk 500, terwijl velen i is toegevoegd. Is een bedrijf evenwel ge- zijn gevlucht naar de hooger gelegenheel of ten deel© niet verzekeringsplich-1 heuvels, alwaar ze onbereikbaar zijn door tig, dan moet daarentegen voor dat niet-1 den modderstroom. Men kan deze men-1 verzekeringsplichtig bedrijf of deel van schen echter niet voorzien van levens-het bedrijf ook het onderste deedi van de BEDRIJFSTELLING. Het Centraal Bureau voor dë Statistiek deelt het volgende mede: Op 31 December 1030 wordt ingevolge de wet van 31 Juli 1930 Stbl. 348, in Ne derland voor de eerste maai een bedrijfs telling gehouden. Daartoe zullen tegelijk met de yolkstedlingskaarten groene be- drij.fstelliingskaarten uitgereikt worden. Ieder bedrijfslioofd moet op het boven ste deel dier kaart (de Adreskaart) den naam, het adres, en de soort invullen van de ondierneming of ondernemingen, aan welker hoofd hij staat en voor zoover het eén bedrijf is, dat onder de Ongevallen wet 1921 valt, 'bovendien het bedrijfs nummer. Wie bedrdjfsboofd is, is omschreven in de toelichting op de achterzijde van de groene kaart. Niet alleen hij die aan het dien heeft de grond' zich nog zeoveel „ge zet", dat in 1980 op vrijwel alle terrein gedeelten de paarden bil de verschillende bewerkingen kunnen worden gebruikt. De inklinkinig van den grond veroor zaakte een merkbare daling van het maai veld. De ontzillting is blijkens de voorjaars bemonstering 1930 zoover voortgeschre den, dat de bovengrond tot 20 c.M, diepte practdsch gesproken vrij van keukenzout is; een uitzondering hiejjpp vormen de minder intensief ontwaterde gedeelten. Op grootere diepten wordt meestal nog zout aangetroffen; de hoeveelheid neemt naar beneden' toe. De verbouwde gewassen hebben bevre digende resultaten opgeleverd. De zomergewassen ontwikkelen zich goed; de vóórzomer is wellicht voor het grasland wt te droog geweest. Door de fiatte maanden Juli en Augustus zijn de oogstwerkzaamheden bemoeilijkt en is aan enkele gewassen nogal schade toege>- bracht. De ndet-ontwaterde perceelen heb ben in doorsnede aanzienlijk minder op gebracht dan de hegreppelde en gedrai neerde. Zuiderzeesteunwet. Werkzaamheden der generale middelen. De bevolking verkeert in een paniekstemming. De Merapi werkt voort, doch is door de wolkenmassa aan het oog onttrokken. De ramp neemt buitengewone propor ties aan. De modderstroom is sinds Zon dagochtend weder vier K.M. vooruitge- stroomd. 140 H.A. sawah, 900 H.A. bouw land en 1500 stuks grootvee zijn tot nu groene kaart worden ingievuld mot de daarop gevraagde gegevens betreffende dat bedrijf. Hiermede is zeer in het kort gezegd op welke wijze in het algemeen de telling plaats vindt. Op grond van het groote belang aan een juiste bedrjjfsstatistiek verbonden, wordt aan alle bedrijfshoofden verzocht, Aan de .mededeelingen! der "generale commissie van do Zuiderzeesteunwet over hare werkzaamheden in het derde kwartaal van 1980 ontleenen- wij de volgende ge gevens: In zestig gevallen1 werden gedurende dit kwartaal tegemoetkomingen, vergoedin gen en toelagen voor opleiding van be langhebbenden en hun kinderen toege kend of verlengd. Hieraan werd uitbetaald ruim 9716. 41 personen, die door de organen der openbare arbeidsbemiddeling als werk zoekenden waren ingeschreven, dienden in dit kwartaal aanvragen om hulp ter verkrijging van werk bij de Generale Commissie in. Van 29 aanvragers werd dit verzoek ingewilligd. -Het aantal geplaatste belanghebbenden1, die de hulp der com missie hadden ingeroepen, tezamen met heit aantal, waarvan bekend' is geworden, dat zij plaatsing hebben gevonden buiten de Zuiderzeevisscherii, bedroeg op 30 Sept j.1. in' totaal 788. Hiervan zijn geplaatst in Rijksbetrekkingen: 21; bij de Ned. Spoor wegen 49; bij de Zuiderzeewerken 400; in fabrieken 31; al® grondwerker 43 en in diverse andere betrekkingen 244. In het eerste kwartaal kwamen twaalf credietaanvragen in en werd bij de Gener rale Commissie ingevolge verleende cre- dieten beschikt over een bedrag van ruim 16.462. 47 aanvragen werden ingediend tot het uitoefening van de visscherii op de afge sloten Zuiderzee. In' veertig gevallen wer- kosteloos verkrijgen van vergunning tot den belanghebbenden in do registers in geschreven. Geldelijke tegemoetkomingen. 1060 personen genoten in bedoeld kwar taal een geldelijke tegemoetkoming; uit betaald werd aan' hen in totaal ruim 59.810. 51 aanvragen om geldelijke tegemoet koming van belanghebbenden van 65 jaar en ouder werden ingewilligd, terwijl in zes gevallen bestaande tegemoetkomingen werden verhoogd. Aan deze groep werd in totaal uitbetaald 40.695. Op 30 Sept. j.1. genoten 759 personen van deze groep een geldelijke tegemoetkoming. twee uur waren de eerste auto's de tol genaderd. De bestuurder, de heer Ooljee, voorzitter van het oomité van actie bood een briefje van honderd gulden ter be taling van het tolgeld aan. De gemeente Utrecht had echter doeltreffende maat regelen genomen. Als tolgaarder deed dienst de heer Koster, chef van de finan- ciekamer ter gemeentesecretarie van Utrecht, bijgestaan door eenige ambte naren dier gemeente, die den automobi list heel vlug 99.85 teruggaf. Op vol doend wisselgeld had men gerekend. An deren probeerden eveneens belemmering te veroorzaken door briefjes van 20, 50 en 100 in betaling aan te bieden; zelfs was er een bestuurder van een vrachtauto, die voor voldoening van het tolgeld een briefje van duizend gulden overhandigde. Duurde het wisselen wat lang, dan werd de auto op zij gezet. Niet temin hoopte het aantal voertuigen zich op, mede doordat het talrijke publiek den weg versperde en een enkele automobilist gebreken aan zijn auto voorwendde. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE SLIEDRECHT. Oude man om het leven gekomen. Zondagmorgen bemerkte de zoon van bet echtpaar L. Visser, wonende in wijk C. te Sliedrecht, dat de woning van zijn ouders gesloten bleef. Hij wist binnen te komen en trof daar zijn ouders bewuste loos aan, terwijl een zware kolendamp in huis hing. De man overleed spoedig. De vrouw is met een zuurstofapparaat be handeld, hetgeen succes had. Voor haar leven behoeft niet te worden gevreesd. Het slachtoffer is 71 jaar. MISDAAD IN HET SPEL Vorige week Zaterdagnacht verdronk te Laag-Soeren de heer v. W., wonende te Eerbeek. Naar wij vernemen is een on derzoek door de politie in vollen gang, daar op het lijk vermist werden een por tefeuille en een portemonnaie, die steeds door v. W. bij: zich werden gedragen. Buitenland. Vijf menschen vergiftigd. toe reeds verloren gegaan. Men verwacht mogelijke te doen om de 'groene kaar- echter geen aanzienlijke vergrooting van ten enBdey loonlflstenl met h=n Slaand het doodental meer, aangezien vrijwel alle in de gevaarlijke zóne liggende des sa's zijn ontruimd. Afgrijselijke tooneelen speelden zich in enkele huizen af. Voor den desolaten modderstroom staande zag de resident plotseling een klein jongetje, slechts ge kleed in een armoedig jasje, volslagen krankzinnig, met verbrande, beenen en voeten. Het ventje werd gered en op den rug van een sergeant naar een ziekenhuis gebracht. De resident bezocht een ver laten huisje, alwaar hij zeven kinderlijk jes aantrof, terwijl de moeder, krankzin nig geworden, zich had opgehangen. Te Moentilan staan alle locomotieven onder stoom gereed om op alle eventuali teiten voorbereid te zijn, hoewel Moenti lan zelf momenteel geen gevaar loopt. KERSTFEESTVIERING MET DE KON. FAMILIE. De Koningin en Prinses Juliana heb ben te Uddel, Gortel en Niersen weer een Kerstfeest gegeven. Te Uddel was in het begin der vorige week in het thee huis aan het Uddelermeer een Kerst boom geplant, welke door Prinses Juliana niet behulp van eenige dames versierd. Toen de Koningin en de Prinses om 4 uur binnenkwamen, was de zaal geheel met bewoners van Uddel en omstreken gevuld1. De Koningin ging .voor in het gebed en vervolgens werden eenige Kerstliede ren gezongen. De Prinses vertelde een Kerstverhaal. Er werd chocolade ge schonken en gebak rondgediend, en allen kregen een aandenken mee naar huis. De Koningin en de Prinses onderhielden zioh nog eenigen tijd met haar gasten en keerden om 6 uur naar Het Loo terug, i blad zkjq juist en volledig (mogelijk in te vullen. Men bedenke goed, dat dit betrouwbaarheid van deze zoo nuttige bedrijfSstatistiek bevordert en dat ^men bovendien de leiding der telling den last van het vragen en zichzelf den last van het moeten verstrekken van nadere inlichtingen bespaart. Inlichtingen over de invulling van de groene kaarten wor den verstrekt door de volkstellers; inlich tingen over de Invulling van de loonlijs ten door de Raden van Arbeid. Wie binnen zoo k-ort mogelijken tijd en met zoo weing mogelijk kosten een goede bedrijfsstatistiek wenscht, ver- strekke de gevraagde gegevens het wordt hier met klem herhaald met de grootst (mogelijke nauwkeurigheid. De proefpolder te Andijk in 1930. De proefnemingen, in 1930 in den proefpolder te Amdijk gehouden, sluiten aan bij die van de beide voorafgegane jaren, waaromtrent in vroegere overzich ten mededeelingen zijn gedaan. Wat betreft den toestand van den grond kan het volgende worden gezegd1: Als gevolg van de in den zomer 1928 uitgevoerde ontwatering en van de droge en wanne zomers 1928 en '29, kon in 1929 een sterke indroglng van den grond wor den geconstateerd; de slappe, niet-begaan- bare slik-kleigrond, zoo als die in Augus tus 1927 boven watier kwam, had in den zomer van 1929 aan de oppervlakte een droge, kruimelige laag gekregen. De daar onder liggende laag was taai brokkelig, terwijl het onderste gedeelte van den sllk- bovengrond het slikaohtige karakter nog gedeeltelijk: bezat Niettegenstaande de sterke indroging was het, op een enkele uitzondering na, in, 1929 niet mogelijk, met paarden op het terrein te komen; de benoodigde trekkracht werd geleverd door een motortrekker op rupsbanden. Binds- Scheepswerveu. Ten einde tegemoet te komen in den nood van bepaalde scheepswerven langs de Zuiderzee, welke tengevolge van het gebrek aan nieuwe bouwwerken dreigden gesloten te moeten worden, omdat het niet loocnend bleek, het personeel alleen voor reparatiewerk in dienst te houden, werd in gevallen, waar aan de Generale Commissie bleek, dat werven in verband met de ge- wenschte voorloop ige voortzetting van, de Zuiderzee-visscberü niet konden worden gemist, eene voorziening getroffen ten be hoeve van belanghebbenden, als knecht op die werven werkzaam. In het afgeloopeni kwartaal werd aan deze groep uitbetaald 1848. Negentien personen genoten op 80 Sept. j.1. geldelijke tegemoetkoming. Binnenland. AFPERSING DOOR BEDREIGING. Zaterdagavond' omstreeks 5 uur heeft een onbekende man aan het perceel Van Gochstraat 106, te 's-Gravenhage aange beld. De vrouw des huizes, die alleen in huis was, J. J. van D. opende de deur. De man vroeg haar of haar echtgenoot thuis was, waarop zij ontkennend antwoordde. Daarna trok hit een revolver en eischto geld. De vrouw heeft in haar angst hem een spaarpot met 12 gegeven, waarna de man is verdwenen. DE TOL RIJ VREESWIJK. Bestormd. Het comité van actie, dat zich in den Zuidwesthoek van do provincie Utrecht had gevormd om te trachten hot daarheen te leiden, dut de tollen op don straatweg UtrechtVreeswijk worden opgeheven, had tegen Zaterdagmiddag eon uanvol op de tollen georganiseerd. Het is evenwel enkel gebleven bij een bestorming vun de tol bij Vreeswijk. Een tachtig auto's trokken van uit Vianen op de tol te Vreeswijk aan. Tegen Arsenicum In het eten. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam bit de familie Bartl te Thalkirchen, gemeente Hirschberg, arsenicum in het middageten, dat door de 16 jaar oude dochter was klaargemaakt. Onmiddellijk na den maaltijd vertoonden zich bii het geheele gezin ernstige vergiftigingsver schijnselen. Het 16-jarig meisje zelf en een 15-jarige zoon zijn reeds denzelfden middag overleden. Het echtpaar Bartl zelf is ernstig ziek en de jongste zoon, een schooljongen, werd 's middags wegens aanvallen van duizeligheid door zijn on derwijzer naar huis gestuurd, waar hij zijn ouderen broer en zuster reeds ster vend vond. BANKROOVERS TE NEW-YORK. Drie gemaskerde bandieten zijn te New-York in de bovenstad op klaarlich ten dag het kassierskantoor van de Se- ward Nationaal Bank and Trust, Company binnengedrongen, waar zij de bewakers ontwapenden en de bedienden en de cliënten, samen 16 menschen, met hun gezicht naar den muur zetten en met hun revolvers in bedwang hielden. De roovers drongen de kluis binnen, doch toen begon een klein meisje teschreeuwen en was met geen bedreigingen tot bedaren te brengen. De roovers gingen er toen met 15.000 dollar uit de kas vandoor, zij zagen 25.000 dollar over het hoofd. De heele geschiedenis duurde niet langer dan vijf minuten. De roovers ontvluchtten met een auto. Juweelen-diefstal te Berlijn. Zondagmiddag is een brutale inbraak ontdekt iri een juwelierszaak, tevens pandjeshuis aan den Wittenbergplatz te Berlijn. Voor een waarde van 100.000 Mark aan juweelen is in handen der in brekers gevallen, zoomede een bedrag aan contanten van 10.000 Mark. De win kel wordt door ijzeren tralies beschermd en heeft ook een alarm-inrichting. De bandieten hebben met 'een valschen sleu tel' ©en deur geopend en vervolgens de brandkast opengemaakt. Hun werktui gen lieten zij achter. ROOFMOORD TE BERLIJN. In het Noorden van Berlijn heeft Zon dag een eigenaardige nvoord plaats gehad. Het echtpaar Rlekmann, dat een goed loopende detailzaak heeft, was overval len, Avaarbij de man zwaar gewond werd, terwijl de vrouw om het leven kwam. Bij onderzoek bleek dat het hier een roof moord betreft. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. FAMILIE-DRAMA IN CECHOSLOV AKI JE. In een dorp nabij Pressburg heeft een man, die al sedert maanden geen werk had kunnen vinden, zichzelf, zijn vrouw en zeven kinderen door vergiftiging van het leven beroofd. Hiji had zich cyaankali weten te verschaffen en heeft dit door het eten gemongd. Toon men het gezin vond waren de vroirw en twee kindoren nl over leden; do toestund van do andoren Js hopeloos. BUREAU WIJSMULLER NAAR IJMUIDEN. Naar De Telegr. verneemt zal de direc tie van den sleepdienst, bureau Wijsmul ler, die tot nu toe gevestigd was In Rot terdam, nuar IJmuiden worden overge plaatst. Iti verband hiermede wordt het te IJmuiden gevestigde agentschap op geheven. Een Duitsche Dreifus-affaire. De strijd van Bullerjahn. Vijf jaar geleden werdi een man, Buller jahn, door het „Reichsgericht" te Leipzig tot 15 iaar tuohtshuisstraf veroordeeld we gen® landverraad, omdat hjj aan de En tente mededeelingeni had verstrekt om trent militaire wapenvoorradien te Wit- tcnauopgeslagen. De man was door eenige getuigen herhaaldelijk in de om geving van de woning van een der leden van de militaire contral©commissie, den Franschen luitenant Jost, gezien. Sinds het vonnis is uitgesproken^ is de advocaat van Bullerjahn voortdurend in de weer geweest herziening te verkrijgen, overtuigd als hij is van de onschuld van zijn cliënt. Na langdurige nasporingen is Hiji er onlangs in geslaagd de verblijfplaats te ontdekken vani den Franschen luitenant Jost, thans te Nancy in garnizoen. Deze heeft, deru advocaat schriftelijk verklaard Bullerjabin niet te kennen en hem nooit geld te hebben betaald voor verstrekte in lichtingen, en tevens, dat indertijd iemand anders de bewuste mededeelingen heeft gedaan. Hij, Jost, weigerde echter een of ficieel© verklaring af te leggen, daar hij zich als officier hiertoe slechts bevoegd acht, indien zijn chefs hem daartoe de vrij heid geven. De strijd om de rehabilitatie van. Buller jahn wiens lot onwillekeurig doet- den ken aan het drama van Dreyfus is door de „Deutsche Fricdengesellschaft" en de „Deutsche Liga für Menschenrechte" krachtig aangepakt. In groote plakkaten op de aanplakzuilen vestigen zij de aain- da(ftt op de quaesti© en trachten zij de openbare meening te mobiliseeren. Het „Berk Tag." verwacht-, dat de Fran- sche regeering a erzocbt zal worden den officier Jost vrijheid tot spreken te geven'. Aan de Duitsche justitie is verzocht Bullerjahn in afwachting van zijn rehabi litatie in vrijheid te stellen. Aauvaring tusschen twee Finsche schepen. Tien vermisten. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld zijn Vrijdagavond twee Finsche schepen, de „Oberon" en de „Arcturus", bij Laesoe met elkaar in aanvaring gekomen. De „Oberon" is gezonken. De „Arcturus" heeft 36 menschen gered, doch er worden er nog 30 a 40 vermist Later wordt gemeld: Aan boord van het Finsche stoomschip „Oberon" bevonden zich, met inbegrip van de bemanning, 79 personen. Volgens een ontvangen draadloos be richt van de „Arcturus" is men er tot nog toe niet in geslaagd alle passagiers en leden van de bemanning te redden. Men vermoedt dat nog velen hunner met red- dingsgordels in het water ronddrijven. Daar er een dichte mist hangt, is de toe stand zeer gevaarlijk. Deze mist is ook de oorzaak geweest van de aanvaring der beide Finsche booten. De „Oberon" was onderweg van Hel- singfors naar Engeland. De vrachtstoo- mer op de terugreis naar Helsingfors. Een toevallige omstandigheid is dat de kapiteins van beide schepen broers zijn. Volgens een nader draadloos bericht van het Zweedsche stoomschip „Faelken" dat thans ter plaatse ligt, is het den stoo- mer „Arcturus" gelukt verscheidene red dingbooten met schipbreukelingen aan boord te nemen. Er worden nog tien pas sagiers vermist. De zware'mist maakt het zoeken zeer moeilijk. De „Faelken" had de S.O.S.-sei- non van do „Oberon" opgevangen, juist toen zij- de haven van Goteborg wilde bin nenvaren, Avaarop zij onmiddellijk den steven Avortddo en naar de plaat® van het ongeluk koers zotte. Het relaas van een geredde. Hot Schotsolio stoomschip „Hengist" van don goregoldon dienst LelthKopen hagen is Zaterdag, naar Wol ff moldt, te Kopenihagon. aungekomoui met vier gered den van do „Oberon". Het stoomschip had In de buurt van de plaats, waar de „Ober ron" gezonken is, een reddingboot oangor troffen met vier leden van: de bemanning. De mannen verklaarden over boord go- npmogen te zijn toen het aohlp zonk. ZÜ hadden het geluk gehad oen leoge red-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2