EET L8CK, BLUF JONG! XOmiU'S DIVERSE MMS Waarom zijn er in Amerika zooveel misdadigers. r&diQ-prog?r&mm& dlngboot to vinden, die uit de davits los geslagen was. Een hunner vertelde, dat het ongeluk omstreeks half tien 's avonds gebeurd was en dat de „Arcturuö" de „0'beron" midscheeps geramd had. Do ka pitein bevond zich op het owjenblik van de aanvaring op de brug. Men nam dade lijk maatregelen om de booten uit to zet ten en de zwemvesten rond te deelen. Het schip zonk echter zoo snel, dat er, voot zoover bekend is, slechts twee redding- booten losgemaakt konden worden. Men had zelfs niet den tyd de waterdichte dek zeilen van de booten los to maken. De ge redde schepeling geloofde niet, dat het iemand gelukt was van het schip in een van de booten te komen. Velen sprongen, van zwemvesten voorzien* direct over boord. De geredden hadden dat ook ge daan. Zij hadden zoowat dertig meter ge zwommen toen zij bij de reddingboot kwa men. Daarin hadden zü ongeveer twee uur rondgedreven toen liet Ëngelsche schip hen opmerkte, dat hen dadelijk aan boord nam en verzorgde. EEN HEELE STAD GEFOPT. Bediende op een Britsch stoom schip geeft zich uit voor oen edelman. Ondanks hun democratische opvattin gen zijn de inwoner» der Vereenigde Sta ten dol op titels en wanneer wij dan ook in een Engelsch blad lezen, dat in de V. S. iedereen lacht om een grap die een zich als Engelsch aristocraat voordoend bediende van een Britsch stoomschip heeft uitgehaald ten koste van de 5000 in woners der stad Oxford in Massachusetts, dan is dit wei een beetje het bekende lachen van den boer die kiespijn heeft. Hij gaf zich uit voor „Sir William Harold Bramwell, commander in the King's Na- vy", wist de heele stad voor zich in te nemen en zette de kroon op het werk door met het mooiste meisje van Oxford te trouwen. Soldaten van den staat Massa chusetts vormden een eerepoort van sa bels waaronder het jonge paar door schreed en de heele stad was er voor uit- geloopen. Het geval kwam doordat persmenschen die over de familie van „Sir William" wilden schrijven ter gelegenheid van zijn huwelijk, niets omtrent hem konden vin den in de boeken die zij raadpleegden. Ook bij de Britsche consulaten te Boston en te New-York wist men niets van hem al De officieren van het schip waarmee hij aangekomen was, herinnerden zich dat een bediende van het schip, William Bramwell, 24 uur verlof had gevraagd om te trouwen. Schoonpapa heeft het geval nogal kalm opgevat. Hij zei aan te nemen dat de man geen edelman was, maar een gentleman was hij toch in elk geval wel. DE FINANCIEELE SCHANDALEN IN FRANKRIJK. De parlementaire commissie van onderzoek. Moret, de gouverneur van de Bank van Frankrijk, is gehoord door de parlemen taire commissie van onderzoek inzake het schandaal Oustric- Zijn verklaringen zijn bezwarend geweest voor Péret, den ge wezen minister van justitie. Moret heeft n.1. gezegd, dat hij op last van minister Péret en tegen zijn eigen overtuiging in een bericht heeft moeten afgeven, dat voor de introductie van de ltaliaansche Snia-Viscosa gunstig was. Moret en Péret zouden gisteren met elkaar geconfronteerd worden. Er wordt thans onderzocht wie de ODt- vanger is geweest van een chequè van meer dan 100.000 frank, welke in de boe ken van Oustric met de letters P.C, (pour commission) is verrekend. Het schijnt, dat dit geld in handen is gekomen van een journalist, die bevriend was met Besnard, den vroegeren gezant te Rome. Deze heeft zich, naar hier is gemeld, voor de invoe ring van de aandeelen der Snia Viscosa bijzonder veel moeite gegeven. De zaak van den bandietenkoning Diamond, de moordaanslag op last van zijn vijand Al Capone, het leger van po litiemannen, dat noodlg was om het zie kenhuis, waar 'Diamond lag, voor bom aanslagen te beschermen, al deze dingen Zün voor een Europeaan onwerkelijk, om- ">udeD 2Ü deze m«OT kunnen appre- dat htf niet gewend is, zijn aandacht zoo C1^®ren* sterk te concentrceren op de handelingen En v.e^de^rf.an ^}e mJ°i0 van het misdadigersgilde. En die gebeur-1 f1™ ?LetJVtf sullen dus geduldig moe- tenissen hadden op het juiste oogenblik afwachten, wat de psycho-baby's van plaats om de belangstelling te kunnen1 fae^en Y011 Amerika zullen maken, wan- Tiaar trt aannvci irrnnr ootnnivlon Ttin neer zij eenmaal groot geworden zijn. (Nadruk verboden). De neiging der menschen tot het gebruiken van genotvergiften. Over dit thema hield Dr. W. E. Dixon, Professor aan de Universiteit Cambrid- ge, op de te Winnipeg gehouden jaarver gadering van „The British Medical As- sociation" een gedocumenteerde voor dracht, die het geheele gebied der genot en verdoevende middelen bestreek. Zijn oordeel over koffie en thee zijn de de meest gebruikelijke genotmiddelen komt overeen met dat van de over wegende meerderheid zijner collega's-na- tuurvorschers. Dr. Dixon betoogde: Het geregelde, dagelijksche gebruik van koffie en thee is de hoofdoorzaak der zenuwziekten. Hiervoor verantwoordelijk EEN BROER VAN AL CAPONE VEROORDEELD. Ralph Capone, een broer van den ko ning der onderwereld te Chicago, is evenals twee andere lieden van de bende van Capone veroordeeld wegens het niet betalen van inkomstenbelasting. Ralph kreeg 8 jaar gevangenisstraf, de andere twee, Nitti en Guzik, resp. 18 maanden en 8 jaar. De inkomsten van Ralph Capone over 5 jaar worden in totaal op 1.871.000 dollar geschat. BRAND IN EEN SUIKERFABRIEK. In de suikerfabriek te Bockenen (Harz) is Vrijdagnacht brand uitgebroken. Het vuur verbreidde zich met groote snelheid. De in de fabriek aanwezige arbeiders konden zich met groote moeite redden. Binnen in de fabriek is alles verbrand. Vier motorspuiten en de brandweer uit Bockenen en uit den omtrek zijn bezig ora het vuur te bestrijden. Er bestaat nog gevaar voor een opslagplaats met 20.000 centiren suiker, de directiewoning en de kantoren. DE BOMAANSLAGEN TE LYON. De dader gearresteerd. De politie to Lyon is er eindelijk In ge slaagd don gehehnzinnigen dader van de bomaanslagen te arresteeren. Do gear resteerde wordt van niet minder dan uoht aanslagen verdacht, die sinds 1828 bob ben plaats gehad. wekken van de geleerden, die juist teen te Washington vergaderden voor het „Congres voor geestelijke hygiëne". Dit congres was ai even typisch Ameri- kaansch als het doen en laten van de mis dadigers. Want de geleerden hadden het echt Amerikaansche doel, de oogen van het heele land op zich te vestigen en zij zagen hun plannen leelijk verstoord, toen de praktyk bet tegendeel bewees van de stellingen,, die zij hadden wiilen verkon- gen. Dat was een bittere pil voor hen. Zij moeten ons voorstellen, dat „geestelijke hygiëne" in Amerika meer populair is dan bij ons de verzorging van 't lichaam, de sport, de verzorging der huid, enz. Geestelijke hygiëne is de lievelingsweten- schap der Amerikanen, hun stokpaardje, hun nationale trots. Zij is „100 Ameri can" en behoort bij hetzelfde Amerika, dat de wereld beheerschte door zijn geld, dat de hoogste huizen bouwde en de lang ste films afdraaide. Het wil nu ook de;ijviiuni(ivaivui meest volkomen menschen hebben. Pre- 2jyn coffeïne in de koffie, de theïne in cies op tijd werd in Europa de psycho- j thee, die beide op den mensch een ge- analyse uitgevonden, met behulp waar-- van men alle afwijkingen van het geeste lijk normale, alle „complexen" en alle geestelijke belemmeringen heette te kun nen vinden. En nu hebben de praktische Amerikanen de psycho-analyse omge vormd tot een „psyche-hygiëne voor iedereen". Een leger van heele en halve geleerden wierp zich op de nieuwe wetenschap, ver vaardigde er mooie cliché's van, draaide haar tot pillen en stampte haar fijn tot poedertjes, schreef er recepten en ge- bruiks-aanwljzhigen bij er* overstroomden er het land mee in den vorm van boeken en speciale rubrieken in tijdschriften voor het huisgezin. Zooiets als een handlei ding: Hoe voedt men een kind op tot een volmaakt mensch. Zoo ontstond het nieuwe product der Amerikaansche eerzucht: de psycho-baby. Zoo'n kindje wordt van zijn geboorte af met argwanende blikken beschouwd en al zijn doen en laten wordt geanalyseerd aan de hand van de brochures, die zeer pakkend zijn geschreven, dat moet ik zeggen. Evenals men vroeger de kinderen voor booze geesten trachtte te beveiligen, zoo wil men nu alle complexen van hen verwijderd houden. Iedereen, die met het kind in aanraking komt, wordt gees telijk gedesinfecteerd en wee hem, wan neer hij tegen de vastgestelde regels zou zondigen, dat zou erger zijn dan wanneer iemand een Europeesch kind met typhus- bacilien zou voeden. De inzet, waarom het gaat, is te hoog. De arme, vervolgde, door machines overheerschende Ameri kaan kan geen afstand doen van den roem, die zijn zoon zal behalen als tweede Franklin, Washington, Lincoln of Lind- bergh. Dan kan hij pas gerust sterven. lijke uitwerking hebben. Do normale theedrinker gebruikt dagelijks 0,6 gram theïne en de koffieliefhebber minstens evenveel coffeïne. Het geregelde gebruik van coffeïne veroorzaakt opwindng en prikkelbaar heid, vaak ook verschijnselen van duize ligheid en stoornissen in de spijsverte ring. Betrekkelijk weinig koppen thee of koffie per dag zijn reeds voldoende, dus op zich zelf slechts kleine hoeveelheden coffeïne, om deze gevolgen te voorschijn te roepen. Dr. Dixon weigert coffeïne als „geest rijken" drank aan te merken. Nieuwe on derzoekingen, zegt hij, hebben bewezen, dat de coffeïne in de koffie niet de haar vroeger toegeschreven uitwerking heeft, wat betreft verlichting van geestesar beid. Voor dit doei zijn veeleer de volko men ongevaarlijke roosterproducten van groote beteekenis. Het veelvuldig ge bruik van koffie, jarenlang voortgezet, kan totaal verval, vooral van de zenuwen, ten gevolge hebben. Prikkelbaarheid en ongedurigheid zijn hiervan de voorloo- pers. Ook na misbruik van thee heeft Dr. Dixon nu en dan buitengewone physieke zwakte geconstateerd. De coffeïnist stelt zich bloot aan prikkelbaarheid, zenuw zwakte en -ziekte. Over alcohol en tabak zei Dr. Dixon: Alcohol verkort en versnelt de reactie. Geestesarbeid b.v. schrijven of dichten, wordt vergemakkelijkt. De vaardigheid in het schatten van afstanden of gewich ten wordt verhoogd. Onder den invloed van alcohol kunnen de lasten, plagen en zorgen van het moderne geestesleven, dat veelal tot een verblijf in huis noopt, gemakkelijker overwonnen worden. Hei verlangen naar alcohol en tabak Hij vergeet heeleinaal, dat Amerika drie moet, tenminste gedeeltelijk beschouwd millioen hoogstaande menschen niet eens worden als een natuurlijk verlangen naar LOCK KAUWBONBONS buurman een degeneratie van een mooi stelsel en diens psycho-baby een ver velend mispunt In de gedachten van de psycho-ouders en hun leermeesters speelt, de Ameri kaansche misdadigerswereld een grooten rol. „Ziet u", zegt de leermeester wijs- geerig, „dat komt ervan, dat de ouders van die menschen hen niet vólgens onze beginselen opgevoed hebben. Daardoor zijn ze belast met complexen. Zij moesten noodwendig tot misdadigers opgroeien". Psycho-misdadigers dus Het congres voor geestelijke hygiëne zou echter een verpletterende verrassing brengen: een referaat, waarin een van die ijverige statistici met onweerlegbaar be wijsmateriaal zou aankomen. Hij ver dedigde de stelling, dat het aantal men schen met een psychopatischen en misda- digen aanleg in Amerika onbeduidend klein was. althans belangrijk kleiner dan in Europeesche landen, maar hij be reikte het tegendeel van wat hij had wil len bereiken. Men vond, dat hij tornde aan de grondslagen der psyeho-hygiöne. Want als ook kinderen zonder verkre gen complexen misdadigers kunnen wor den uit aangeboren neiging, wat voor nut heeft dan die omslachtige methode om alle complexen ver te houden van het kind. De tegenstanders der psycho-hyglëne gaan nog een stap verder. Zij verklaren de ongehoorde toename der criminaliteit ln Amerika als een geestelijke vlucht voor het Amerikanisme, voor den nivelleeren den invloed, die ervan uitgaat en voor de verlaging van den mensch tot machine, waar het toe leidt. Het Amerikanisme wil de menschen tot schabionen maken en do misdadigers zijn zij, die zich met alle middelen willen laten gelden, die zich niet thuis kunnen voelen in de eenvormi ge massa der Amerikaansche geesten en die daarom een eigen wereld en eigen wetten maken, waarin tenminste nog wat romantiek is overgebleven. Zij keeren terug naar meer primitieve toestanden, doch tevens naar het individualisme. Deze theorie gaat natuurlijk evenmin op als die van de voorstanders der psy- Cho-hygiëne, doch er zit een element van waarheid in. In ieder geval was dit de groote twistvraag op het congres'. De op positie beweerde dus, dat het psychologi sche gelijkmaken dor menschen juist de misdaad zou bevorderen, terwijl men schen, dfo geestelijk werkelijk hoog staan, niet. aan elkaar gelijk zijn. Wan neer men de menschen maar vrijheid gaf, I kunstmatige verstrooiing van hen, die slechts weinig gelegenheid tot lichaams beweging hebben. De normale wordt na overmatig alco holgebruik abnormaal; daarentegen ge bruikt de alcohollus alcohol om normaal te worden. Hij is een zenuwlijder en al cohol brengt hem verlichting. Tabak werkt als een kalm eerend mid del op het centrale zenuwstelsel. Derhal ve kan tabak heilzaam zijn voor allen, wier zenuwen niet normaal zijn. Overmatige prikkelbaarheid der zenu wen schijnt te voorschijn geroepen te worden door cultuur, rijkdom, weelde, te groote bevrediging van wenschen, hoofd zakelijk zittende of „opgesloten" levens wijze, gebrek aan lichaamsoefening en voortdurend gebruik van koffie en thee. De neiging tot het gebruik van vergiften is geen ziekte, maar het teeken van een ziekelijken aanleg. Als zij een ziekte was, zou zU gemakkelijk te genezen moeten zijn. Velo menschen gebruiken geregeld hun loven lang opium of morphine, zonder ooit eenig aymptoon van ziekte te vertoo- nen, maar de neurastenicus onder de pa tiënten is nooit tevreden met de hem toe gestane hoeveelheden en wenscht porties voortdurend te vergrootentot 141 volkomen gedegenereerd is. Dr. Dixon spreekt dan nog van „an dere vergiften": Het gebruik van heroïne is de ergste der ondeugden op dit gebied. Wie hier mee behept is, is het moeilijkst te ge nezen. De gewoonte van cocaïne-snuiven leidt tot geestelijke, moreele en lichamelijke ontaarding. Cocaïne veroorzaakt slape loosheid, gebrek aan eetlust en spijsver teringsstoornissen. De geestelijke func ties worden langzamerhand volkomen verlamd. In tegenstelling tot heroïne en morphi ne kan men den patiënt de cocaïne plot seling onthouden, zonder vrees voor scha delijke gevolgen. „Negentig procent van de zieken, die uit de inrichtingen, waarin zij voor hun ondeugd opgenomen waren, als genezen ontslagen zijn, vervallen binnen het jaar weer in hun oude kwaal", zegt Dr. Dixon. Vap alle Staten eisoht Dr. Dixon drin gend, liet scherpste en onverbiddolijkste overheidstoezicht en een voortdurende controle op de vervaardiging van en den handel in deze vergiften, daar op andere wijze de verwoesting van gezondheid en leven, waaraan de mensohheid zelf schuld draagt, 'xüot ia tegen to gaan, Ingezonden. OPEN BRIEF AAN DEN HEER A GRUNWALD, SCHOOLARTS, TE DEN HELDER. WelEd. geb. Heer. Tot nu toe gaf U geen antwoord op mijn verzoek, om- mededeeling te willen doen van de gronden, waarop U tot de conclusie meende te mogen komen, dat de Directie van de Inrichting „Huis duinen" hare medewerking niet gaf aan de school voor buitengewoon lager onder wijs. Gaarne erken ik, dat het niet ant woorden Uwerzijds mij niet bevreemdt. Immers, het antwoorden op voor U af doende wijze, was U niet mogelijk; want ik ben mij niet bewust van „eenige tegen werking", zelfs niet van „geen medewer king" ten opzichte van de school boven bedoeld. Zulks Is ook niet van mij te ver onderstellen. Reeds in 1922 schreef ik in het verslag van Maatschappelijk Hulpbe toon, uit te brengen aan Z. den Mi nister van Binnenl. 'Zaken, over de wen- schelijkheid van een school voor achter lijken te Den Helder. Op de plaatsing van kinderen uit de Inrichting „Huis duinen" op bedoelde school, heb ik geen invloed uitgeoefend, maar die plaatsing overgelaten aan het oordeel van het be trokken hoofd der school (te Huisduinen), SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 waar die kinderen reeds onderwijs ont vingen. Nog acht ik, dat het betrokken hoofd van een school en de klasse onder wijzeres) het eerst in aanmerking komen voor de beoordeeling van een leerling. Ik ben dan in goed gezelschap, want ook op de bij U zeer goed bekende vergadering alhier, gehouden met den heer Inspec teur van het buitengewoon lager onder wijs, is door bedoelden Inspecteur hel L. O. onderwijs primair, het buitengewoon L. O. secundair genoemd. Natuurlijk heeft het betrokken hoofd der school te Huisduinen zijn oordeel, alsook het oor deel van de klasse onderwijzeres) mij medegedeeld, met welk oordeel ik volko men accoord ging. Dat er stagnatie is ontstaan in de plaatsing van kinderen mede door de onderteekening door U van rapporten omtrent kinderen, die niet door U waren onderzocht, is toch waarlijk niet een fout van mij. Hoogachtend, Uw dw„ G. A NIESSINK, dir. DINSDAG 23 DECEMBER Hilversum, 298 M. Urtsl. AVRO-uitzending. 8.009.55 Grammofoon pl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert AVRO-kwintet. 12.002.00 Concert door Orkest ASTA-theater Den Haag. 2.002.30 Half uur voor de Vrouw. 3.004.00 Grammofoon pl. 4.004430 Orgelspel Pierre Palla. 4-305-Oo Piano-studie-muziek door Louis Schtnidt en Egbert Veen. 5 005.30 Radio-Kinderkoorzang 1. v. Jacob Hamel. 5.307.00 Concert. Rotterd. Philharm. Ork. 7.007.30 J. Pelser Jr.: „De gevolgen, voor het belastingbetalend publiek van de Wet tot regeling van de finantieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeente". 7.30—8.00 Muziek cursuö door Casper Howsler. mm. v. Cecilia Hansen (viool) en Georg van Renesse (vleugel). 8.019.00 Aansl. Theater Carré, Amsterdam: „Cavalleria Rusticana". 9.009.20 Piano-voordracht door Steinbach. 900—10.15 Aansl. Theater Carré: Opera „La Somnabula" van BellinL 10.15 Vaz Dias. 10.30 Aansl. Bluffïrugterp. AVRO-Cabaret 12.00 Sluiting. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uótzending. 8.009.15 Morgenconcert. 145012.00 Godsdienstige Pastoor Perquin. 12.0012430 Politieber. 12.30—2.00 Concert KRO-trio. 2.003-00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Knipcursus. 5.006.00 Grammofoon pl. 6.006.30 Cursus Binnenscheepvaart. 6.307.30 Afgestaan aan de HIRO. 7-308.00 Politieber. !.oo9.00 Concert KRO-orbest o.I.v. Joh. Ger ritsen. Mej. O. Immink (alt) en Fr. Bos- hart (piano). 9.009-45 Inleiding eri Fragmenten uit „De Koopman van Venetië" van W. Shakespeare. 9-4510.00 Vaz Dias. 10.0011.00 Vervolg concert. 11XX)12.00 Gramm ofoompl. WOENSDAG 24 DECEMBER Causerie door 11.0012.00 Harmoniumconcert M. F. Jur- jaanz. Mej. Annie Geest (zang). 12.00'12.30 Politieber. 12.302.00 Concert Mevr. J. Hekkert-Van Eysden (sopraan), NCRV-Dameskoor, P. v. d. Hurk (fluit), H. Hermann (viool), K. F. Borgers (cello) en Luise Lauenroth (piano en orgel). 2.002.45 Concert. Mevr. Greta de Knegt-ter Haafr (sopraan), Louis de Ruyter (viool) en Mej. Rie Beute (piano). Deel L 2.453.00 Grammofoonpl. 3-004.00 Deel II Concert. 4-005.00 Jeugdcursus Handenarbeid. 5.00—6.00 Orgelconcert J. F. Rootlieb. 6.007.00 Chr. Meisjeskoor „Het Harpje" oJ.v. B. Mooibroek. 7.007.30 A. J. Herwig: „Kerstbloemen en planten en Kerstversiering". 7-30—8.00 Politieber. 8.009-30 Concert. Greta Dekker (sopraan), Cor v. Ravenswaay-Mollenkamp (alt), Willy Schansman (tenor), Joh. Lammen (bas), H. Brugman (muzik. leiding), G. v. Ravenswaay (artistnke leiding), Mevr. Anny Moret (cello), Mej. M. Scager (viool) en Dirk Vos (viool). 9-30110.20 Kerstklokkenb espel ing door J. Vincent. 10.20—<10.30 Vaz Dias. 10.3011430 GrammofoonpL DONDERDAG as DECEMBER Hilversum, 298 M. 8.00—9.00 AVRO, 10430 VPRO, axo~5xx) VARA, daarna AVRO. 8.009.30 G ranrmo fooupL 8.359-00 Kerstwijding. 10.30 Kerkdienst VPRO. 12.0012.30 Carillonbespeling door T0011 van Balkom, Kathedrale Basiliek St Jaa te Den Bosch. 12430—2.00 Concert Haariemsche Orkestver- Hüversum, 298 M. Uitsl VARA-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 9.15 Orgelspel Johan Jong. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel Johan Jong. 10.30 P. J. Kers: „Onze Keuken". Ii.oo Dr. K. W. Amtzenius: „Voeding efl Voe dingsstoornissen bij het kleine kind", n.30 Concert VARA-septet. 11.55 Grammofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet. 2.00 Vrouiwenuurtje. 3.00 Cursus: „Maak het zelf door. C. Schaake- Verkozen. 4.00 Grammofoonpl. 4.30 Kinidervertell ingen OOm Frans. 5.00 Vragenhalfuurtje voor kinderen. 6.00 Concert VARA-orkest. 6.30 Mandolinecursus Joh. B. Kok. 7.00 Vervolg concert. 7.20 W. H. Vliegen: „Oorsprong, geschiedenis en hedeodaagsche stand der Socialistische Beweging". 7.45 VPRO. (Uitzending naar aanleiding v/h Zonnewendefeest) 8.45 Kerstvertelling „Scrooge en Marley" van Ch. Dickens. Tooncclbew. Veterman. 10.15 Voncert VARA-orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.15 Graan mofoon pl Huizen, 1875 M. UHsl. NCRV-uitzending. 8.159-30 Morgenconcert. 10.30—11.00 Ziekendienst. Salon Manshanden, ©oiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Ondulation Marcel Stokman Bon»e«traat 69. Talshun 614 2.00 Uitzending van de SDAP-Kerstvergarfe- rin. uit het Concertgebouw, Amsterdam. Rede Ir. Albarda. 2.45 Grammofoonplaen. 3.00 Vervolg uitzending K erstve rgjd«T*"3 54306430 Grammofoonplaten. 64)07.00 Concert. Hartvelt-fcwartet m.m_v. Darius Milhaud (pian). 7007430 Sportpraatje door H. Hollander. 74308.30 Sfrel: „Welcome Kerstnacht" van Hellmuth Haberbrmmer. Mtxziekbewerfclng Willy Hermann. Vertal en Nederl. Bewerk. Louis Scbmidt. 8430iais Concert Versterkt Omroeporkest en Solisten. 10.15 Vaz Dias. 10.3011.00 Concert. Versterkt OnrroepcrfcBgL 11.0012.00 Grammofoonplaten. Hulzen, 1875 M. 7.00—8.30 NCRV, 8^0—^30 KRO, wa— 12.30 NCRV, 12.30—1.30 KRKO. Na 3.00 NCRV. 7.00—7.30 Kerstliederen. Dubbelkoperkwartet oJ.v. P. v. d. Hurk. 7JO—9-30 Kestfeest-wijdin«szang(Heöat uit ■Rijswijk. 8430—9.30 Morgenwijding. Joe Mineur: bBeth- lehem". 9.50 Kerkdienst uit de Groote Kerk; Rotter dam. 12.301.30 Concert. Dameskoor „Cantaee gao- deamus", o.l.v. Switrs. 1.302.00 Carillonbespeling door den heef. J. A Maassen, O.L. Vrouwenkerk te Breda. 2.003.00 Concert. Mevr. Ina Mulder-Belser (alt-mezzo), J. H. E. Whtpen (fluit), Mar. van 't Woud (cello) en Ger. Hengeveld (piano). t 3.003.30 Kerstliederen en duetten. Mevr. J. Hekkert-van Eysden (sojpraan), Mevr. Ina Mulder-Balser (alt-mezzo), Ger. Hengeveld (vleugel) 3.30—4.15 Declamatie door Arie Poet te Sche- veningen. 4.155-45 Concert Koor en de Utrechtsche Ork. Vereen, o.l.v. Kees H artvelt 5-50 Kerkdienst. 7-30—9.30 Concert. Gem. Zangvereen. „Spjfe- gens Koor" te Rotendam oJv. Jo». Vran- ken Jr. 9-30—9.40 Vaz Dias. 9.40—10.4^ Concert Ohrist Radio-orkest D.I.V. G. Stam. 10.4511.30 Grammofoonpl. Als wij ons niet zooveel' met ander mans zaken bemoeiden, zonden onw eigen aangelegenheden waaMuhtiriUjH heel wat baUa maerihocaaB.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 3