HELDERSCHE COURANT KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJO GOEDSCOOPER Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE De uitbarsting van den Merapi. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS No. 6902 EERSTE BLAD. WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 SBste JAARGANG Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegraa, Anna Paulowna, Breczand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, fo.70, f0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f x.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE R» 20 «L p. regel (galjard). Inge*, meded. (kolombreedte als redactie», tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 11lm 8 regels 40 et., elke regel meer 10 et. bij vooruitbeuling (adresBureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijsno. et Door het volkenbondssecretariaat Maandag de voorloopige agenda voor de a.s. zitting van den Volkenbondsraad openbaar gemaakt, die op 19 Januari be ginnen zal en die door Curtius zal gepre sideerd worden. HET NIEUWE GRIEKSCHE MINISTERIE. Slechts vier van de oude minis ters gaan met Venlzeloa over In het nieuwe kabinet Men mag inderdaad opreken van een nieuw ministerie, dat Venizelos gevormd heeft, nadat hij ruim twee jaar aan het l bewind is geweest. Immers met het oude is taat van Versailles verwachten. Het thans ministerie gaan slechts vijf leden in totaal De a.s. ziting van den Vblkenbondsraad. - De mo gendheden en de ontwapening. - Een ontwapenings— oproep van lord Cecil. - Het Fransch-Belgisch militair verdrag. - De onrust in Britsch-Indië. voltooide ontwierp is weliswaar geenszinsin het nieuwe over. een ideaal, maar hot kan een basis voor doeltreffende ontwapening worden. Daar om moet de openbare meening in de ge allieerde landen door kerk, dagbladpers EEN UITLATING VAN KELLOGG. Vreedzame staatslieden In Europa. De agenda bevat 31 punten. Het onder- en politici bewerkt worden om van de on- r>« voormalize secretaris van Staat, werp, waarvoor natuurlijk de meeste be- tL,e voormalige secretaris vou owaï* langstelling bestaan zal, is de vaststelling van den datum voor de ontwapeningscon ferentie. Verder zal er uit den aard der zaak veel gesproken worden over. de Duitsche klachten ten opzichte van de be handeling der Duitsche minderheden in Polen. Twee andere kwesties met een poli tiek tintje zijn de bespreking van de con ferentie tusschen Litauen en Polen over het uit den weg ruimen van de verkeers- belemmeringen tusschen deze twee landen overeenkomstig 't advies van de verkeers- conunissie van den Volkenbond en de hou ding van Litauen ten opzichte van Memel, waarover de Duitsche regeering verleden jaar September een klacht had ingediend. Een ander punt van de agenda is het re sultaat van de conferentieColjjn voor gemeenschappelijke oeconomische inter nationale actie. De andere punten van de agenda bevatten voornamelijk besprekin gen over de technische volkenbondscom missies, die sinds de zitting van October zijn bijeengekomen. De mogendheden en de ontwapening. Senator Root, de president van de be stuurscommissie der Carnegie Stichting voor den Internationalen vrede, heeft er de opmerkzaamheid van de geheele wereld op gevestigd, dat na den oorlog tot Duitschland vertoogen waren gericht waarin er bij Duitschland op werd aan- van uit Europa der-scheiden regeeringen bet vaststellen Kellogg, die per b.s. „Bremen' van zoo laag mogelijke cijfers op de ont- te New-York was aangekomen, heeft over wapeningstabellen te verkrijgen. De En- den algemeenen politieken toestand het gedsohe openbare meening moet zich be- volgende verklaardDe Europeesche wust worden, dat de algemeene verminde- i staatslieden doen niet mee aan het gepraat ring der wapeningen een belangrijke voorwaarde voor een duurzamen vrede is. Het Fransch-Belgisch militair verdrag. Het hoofdartikel Zondag door den socia- listischen partijleider, Emll Vandervelde in „Le Peuple" gepubliceerd (men zie ons overzicht van gisteren) waarbij hij de stel ling verdedigt, dat het Fransch-Belgisch militair verdrag, sedert de onderteeke- ning van het verdrag van Locarno, feite lijk geen bestaansreden meer heeft, en tevens uiting geeft aan de vrees, dat Bel gië door de aparte verdragen, tusschen de generale staven te Parijs en Brussel in internationale conflicten zou kunnen me- degesleept worden, waarmede dit land niets te maken heeft, blijkt in politieke ben. Van officieuze zijde wordt in verband daarmede verzekerd, dat de minister van buitenlandsche zaken, Hymans, bij de al gemeene discussie over de begrooting van over oorlog in de landen van Europa. Dat gepraat is een gevolg van de economische depressie. Die staatslieden hebben er ook niet over gesproken, die vraagstukken op te lossen door middel van een oorlog. Evenwel kan niemand voorspellen, dat er nooit meer oorlog zal komen. Kellogg kon echter op grond van zijn indrukken constateeren, dat er nog nooit een tijd was, waarin de Europeesche staatslieden zoovele stappen hebben ondernomen om een oorlog te vermijden en vreedzame middelen toe te passen voor de bijlegging van hun geschillen. De onrust in Britsch-Indië. Aanslag op den gouverneur van Punjab. V.D. meldde gisteren uit Londen: Naar uit Lahore wordt gemeld, is op den gouverneur van Punjab een vergeef- sche aanslag gepleegd, toen hij uit het Universiteitsgebouw kwam. Er werden verscheidene schoten op hem gelost, die evenwel misten. Drie studenten zijn gearresteerd. Een politieagent ie gewond. De Merapi werkt nog steeds. De toestand van die bevolking. Ver halen omtrent vluchtelingen. De steunverleenlng. laharstroom gaan, voetje voor voetje, aan- Djokjakarta, 22 Doe. Omtrent de Ke«en bet zeer RevazrUJk. was. Bij het in- - -1 ramp, welke Midden-Java (heeft getroffen steken van een wandelstok in de lahar kringen heel wat opzien gebaard te heb- uitbarsting van den Merapi, kan werd geconstateerd, dat deze minstens een hon 1 - - halven meter doorstak. Toen men echter nog het volgende worden gemeld: Elf duizend hoeven hulpl Om eenig idee te geven van den enor- men steun, welke vereischt wordt, kan worden medegedeeld, dat, globaal geschat, de resident van Magelang belast is met de zorg voor circa 11.000 vluchtelingen, na melijk te Magelang 2000, te Sawangan 6000, te Doekoen 2000 en te Moentilan ea te Salam circa 700 per plaats. Dat het doodental zoo aanzienlijk is ge stegen vindt verklaring in het feit, dat la den nacht van Vrijdag op Zaterdag de ia- har zich plotseling een weg baande in de richting van volkomen veilig gewaande streken, waar de ontruiming langzamer geschiedde en waar de bevolking dan ook volkomen door den laharstroom verrast werd. Dat de omvang van de ramp zooveel grooter blijkt te zijn don aanvankelijk ver moed werd, Is een gevolg van de terrein»- gesteldheid. De Merapi heeft op zijn wes telijke helling vele dwarsravünen, waar van vele thans met lahar zijn gevuld. Eea overzicht Is onmogelijk doordat den ge- heeleni dag hieruit zware rookwolken op stijgen. De resident verzocht om militaire vlieg tuigen speciaal met het oogmerk om foto's te maken van het terrein van de ramp, hetgeen edhter alleen bij het opgaan der zon mogeliük ia. Paniek en huisvestingsproblemen. De vulkaan werkt nog steeds. Het ge- den stek terugtrok was deze geheel ver- rcrmmel en gebrom was gisteravond te *°.old en Een der grootste problemen wordt ge- Moentilan duidelijk hoorbaar. In verband geweldige angst welke onder de be-V Vormd door de vraag hoe de duizenden met de overdreven geruchten bezocht de volkin» heerscht^ wordt het beste gety- vluchtelingen onder te brengen. De slacht- :ijn departement in de Kamer een ver- assistent-resident, die Moentilan een be- Pe®rd door het feit, dat de meeste vlueh- 'clarlng zal afleggen betreffende de inter- zoek bracht, het Blongkengravijn. Bij het telingen niet wenschen terug te keeren nationale en militaire beteekenis van het door hem ingestelde onderzoek bleek, dat naar hun desas, uitgezonderd het desa- - Fransch-Belgisch verdrag. De minister de lahar nog steeds in beweging was, zoo-koofdk gedrongen, dat het zou ontwapenen en zal daarbij, naar in dezelfde kringen dat (naar vroeger reeds werd gemeld) neg droevigste en ontroerendste lncl- fint nnrt na n n nara vnllron nat vnnrKaaln wnrnt tramtonVit /In ntnlll»/. iv rlnntnn rrnnitlan r.loofo »nn n a In aar dat dan de andere volken dat voorbeeldwordt verwacht, de stellige verzekering zouden volgen, door tot een algemeene ontwapening over te gaan. Sindsdien zijn elf jaar voorbijgegaan; en het is thans de dringende plicht van alle volken, wxx ook de Ver. Staten, om aan de wenschen van Duitschland gehoor te geven. Lord Cecil en de ontwapening. Lord Oecil heeft door de Volkenbondsvereeni- ging in de Engelsche bladen een oproep voor de ontwapening doen verspreiden. Het jaar 1931, aldus deze oproep, is een critiek jaar voor den Volkenbond, want van de ontwikkeling der openbare mee ning van de volkeren zal het afhangen of de ontwapeningsconferentie een klucht aal worden of werkelijkheid. Het geheele bouwvak van den internationalen vrede zou tot in zijn grondvesten geschokt wor den als deze conferentie geen verdrag tot stand zou brengen, dat een einde maakt aan den bewapeningswedloop en beper kingen mogelijk maakt, welke duidelijk aangewezen zijn in het artikel 8 van het Volkenbondsstatuut en die de overwon nen mogendheden op grond van het trac- geven, dat er tusschen België en Frank rijk geen militaire afspraken bestaan, die in strijd kunnen geacht worden met den geest en de letter van het verdrag van Locarno en de belangen van België. De onrust in Britsch-lndlö. Het verslag van de Indische regeering over den toe geen gevaar bestaat voor Moentilan. De jjf1}*6?; vonden plaats, zoo o.a. in een eenige mogelijkheid is thans nog dat een ^ehi huisje op de helling van den Merapi, geweldige moddeihandjir ontstaat, welke waar oude man samenwoonde met vijl eventueel de bruggen weg zou kunnen laharstroom dit huisje na slaan, doch een imodderbandjir wordt niet^1 vader zijn zoons den raad te - - - - vluchten en hem achter te laten, aangezien hij reeds te oud was. De zoons vluchtten daarop, terwijl de oude man in het huisje achterbleef. De laharstroom passeerde zoo gevaarlijk geacht als de laharstroom. Onbeschrijfelijke tocneelen. offers in hooger gelegen bergdesa's ver keerden in een weinig benijdenswaardig» positie, aangezien zij vrijwel niet te be reiken zijn, zoodat ztf practisch verstok»m zijn van allen leeftocht. Onder de bevolking heerscht een gewel dige paniekstemming. De resident, die in den loop van den TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Deelname ven de Kamer linke de ramp van de Merapi. stand in het land tot 20 December imeldt, dag het door de ramp getroffen gebied i"811 doof hul? jerleenende militairen 1 dat er in de stad Bombay opnieuw aabo- bezocht, verklaarde, dat de toestand en de kon worden gered. De vijf zoons z«n eoh- Bij de opening van de vergadering vijat tage is gepleegd, gevolgd door botsingen tooneelen, welke bü aldaar had bijge- met de politie Dit wijst er, tegelijk met woond, niet besohreven, konden worden, andere incidenten op, dat de tegenstand Het geheel maakt den indruk van een van de handelaars in manufacturen tegen grijze, desolate hel waaruit vlammen op- den boycott van buitenlandsche goederen spuiten en verstikkende dampen zich ver ten gevolge heelt, dat het beginsel van spreiden. De resident met zfjni gezelschap geen gewold, meer en meer wordt losgo- slaagde er in afgelegen woningen te be reiken. Voorzichtig moest men langs den laten. Do ontaarding van den toon van de pers duurt voort en direct of indirect wordt aangespoord tot daden van geweld. In de incidenten is echter niets gemeenschap pelijks meer te bespeuren. Het zijn meest daden, die uit nood voortspruiten, aange moedigd door den door de ongehoor zaamheidsbeweging gekweekten geest van wetteloosheid. FEUILLETON (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsoh door LBO WALMSLEY. 48) „Natuurlijkl Ik had niet anders ver- waoht", zei ik op den liohtelljk-verwon- derden toon van iemand die een kleinen tegenvaller in zijn mensoh-waarde^ring te boeken heeft. „De dokter wil trouwens niet» anders dan je behoorlijk behande len.. door je te geven wat je toekomt.. Wat dunkt je van een whisky-soda om onze keel te smeren?" Timms keek me achterdochtig aan. „Nee, dank je wel", zei hij met een mar telaarsgezicht, „zoolang de zaak nog niet geregeld is, drink ik met geen van jul lieEn daarbij....", ging hij na even aarzelen voort; terwijl hij het half dozijn plakjes spek een voor een met een mes om-wipte, „ben ik zooals je ziet an me ontbijt klaarmaken. En voor je ontbijt drinken is voor geen mensoh goed.... Wat voor boodschap heb de ouwe je mee gegeven?.... Gaat-ie accoord, ja of nee?" „Hij laat de regeling aan mij over", ver- klaarde ik met een air d'autorité. „Je hebt dua uitsluitend met mi) te maken". Ktt fttoad cn> M puat me ett passend Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulatlon Indéfrlsable Ondulation Marcel Stakman Bósaestraat 50. Telefoon 614 antwoord te geven, toen een zwakke wind stoot uit het Noorden hem een sliert rook, bezwangerd met spekgeuren in het ge zicht dreef. Vriend Timms begon te kuchen en raakte zijn stuiir over de pan kwijt. De vlam sloeg erin. „Verdraaid, wat een léve", sputterde hij, toen zijn hoestbui wat bedaard en het vuur door een handvol zand gebluscht as. „Ja, 't valt niet mee", viel ik hem, e en al sympathie, bij. Meteen stond ik op en haalde twee glazen en een van de be roemde zwart-groene flessohen. Met mijn voorraad ging ik voor hem zitten en trok de kurk met een plof uit den flessohen- hals. Hij schreef een halven cirkel om het vuur en ging voort met de pan uit vegen. „Ik houd ervan om den boel kalm en op me gemak te bepraten", ging lk voort, terwijl ik de tumblers voor een derde vol schonk. „Met ruzie-maken kom je geen steek verder. En daarom.... om je te be wijzen, dat ik het goed met je meen" terwijl ik sprak, hief ik mijn glas op en bekeek het gele vocht liefkoozend, „be gin ik met op je gezondheid te drinken. Een whisky-soda effent den weg. Dus, Timms, daar ga je!.... op je gezond heid!" „Dankie", zei hij landerig.... dan, bij een nieuwen windstootdat vervloek te spek....!" „Wat doe je ermee", zei ik luchtig. „Je kunt wat anders krijgen". J)at weet ik wel", gaf hij nu nijdig ten antwoord. „Verduiveld lekker goedje ia het toch", ging ik in extase voort „De dokter heeft verstand ven whisky, dat neet lk hen te ter het slachtoffer geworden van den ver- do voorzitter op de ernstige natuur-' zengenden laharstroom. Een ander geval betreft een man, die in de paniekstemming met zijn drie kinderen vluchtte. Eén hield hit aan, de hand, één droeg hü op zijn rug, terwijl hij het derde kind in een sarong tegen zijn borst klem de. Op een gegeven moment vatte echter de sarong, waarin het kind was gewikkeld, vlam, waarop de vader, door een doodelij- ken angst aangegrepen, de sarong en! daarbij het kind in de lahar liet vallen, waar de kleine een smartelljken dood vond. De vader werd met de twee andere kinderen in veiligheid gebracht, doch hij is door de vreeselijke gebeurtenissen ra deloos. ramp, die Midden-Java getroffen heeft; hjj spreekt zijn deernis uit met het droeve lot van zooveel slachtoffers. De ministerpresident zegt, dat de regeering met de Kamer onder dan zijner eere nageven". „Ja, dat heb ik ook al gedacht", iets toeschietelijker. „En in een klimaat als dit kan je niet te voorzichtig zijn „Ik ben voorzichtig. Even bleef het stil. En alsof de goden me in mijn boos opzet behulpzaam wil den zijn, sloeg de vlam, juist toen ik mijn laatsten troef wilde uitspelen, weer in de pan. Met het gevolg dat de tweede portie spek eveneens in rook of liever in stank opging. De kaiptein zette de pan met het treu rig overaohrot naast zich neer en keerde zich naar mij toe. „Hoor eens, jongmensch, je mot diet denken dat ik je niet door heb. Je bent bezig mij te bewerken.... Als je niet fatsoenlijk praten ken» zonder met die whiskyflesch te zwaaien, ga dan weg en ■laat mijn in vrede mijn spek bakken. Zoo is 't niet uit te toouën voor een mensch. je maakt me gewoonweg zenuwachtig." „Kom, kom," zei ik, „nu overdrijf Je tochl Drink een6 uit, kerel, dat zal je opknappen» 't Is gewone whisky, geen vergif. Om je de waarheid te zeggen heb ik het over die whisky-kwestie met den dokter aan den stok gehad. Als hij zijn zin kreeg, zouden we onze keel aan dén kapstok kunnen hangen. Geheelont houders wil hij van ons maken, gewoon weg. Daarmee wil ik niet zeggen, dat ik die eischen van jou goedvind. Dat plot seling botertje tot op den bodem spelen van jou en Trout bijvoorbeeld vind ik nogal dunnetjes. Je hebt een contract ge- solten met dr. Flint, net als lk.daar aan heb je je volgen* mij te houden. KANTOOR DEN HELDER KONINGSTRAAT 108a Handelscredleten Girorekening Maar de whisky-kwestie hoeft daar niets mee te maken. Wat die betreft, kunnen we allicht tot overeenstemming komen..." Zijn gezicht verhelderde. „Dat '8 tenminste mannenpraat.Op 't suoces daarvan wil ik drinken. Geef hier dat glas." In één teug dronk hij den tumbler leeg. En toen hij voldaan-smakkend het glas wilde neerzetten, stak ik hem de flesoh toe. „Schenk nog maar eens in.hij is van jou." „Nee. niet meer," protesteerde hij, terwijl hij met dén rug van zijn harige knuist zijn mond afveegde.„Niet, dat het me niet smaakt, maar ik moet me kop derbjj houën.Wat zei u zooeve"... dat die flesoh voor mij is?" ,Ja.als je 'em hebben wil, mag Jo 'em houden," zei ik, met een onschuldig gezicht, .,enn als 't op is, heb lk er nog een voor je." De voldane trek maakte plaats voor een loerende, achterdohtige uitdrukking. „En.de voorwaarden? Je heb me nog niet gezegd wat je met den dokter afgesproken heb.Krijgen we de voor raad in handen, ja of nee." „Dat noem ik iemand een ultimatum stellen," pareerde ik. „Kijk, de dokter heeft mö de zaak in handen gegeven. De whisky Is dua practisch genomen, mijn eigendom. Maar als je denkt dat ik jou daarom den heelen zwik zal geven, en zélf voor het vervolg regenwater ga drinken, dan sla je de plank glad mis. „En evenmin voel ik er iets voor on Je vriend Trout, met wien ik ten Motte niets te maken heb, gratis van whisky te voorzien. De qualiteit van deze whisky ia aanmerking genomen zou dat ook ge woonweg te gek zijn. Daarom stel ik dit voor: jij gaat gewoon met je werk door en als dat afgeloopen is, als er dus niet meer gedoken behoeft te worden, krijg je het oversohot.dan mag je daarmee doen wat je wilt. Maar tot zoolang boua ik je aan je contract. En daar je een man van eer bent, kapitein Timms, zul je wel begrijpen dat die eischen redelijk zijn, zal je je wel schikken. .,Nee, dat doe ik niet," gaf hij obsti naat ten antwoord. „Ik laat mijn kamera den niet in den steek. Ik ben geen onder kruiper." „Papperlepap, je bent anders aardig bezig met o n s in den steek te laten. Es dat voor een minderwaardig sujet al» die Trout." Timms keek me een beetje benauwd aan. „Trout en lk zijn vrienden van mekaar; ouw e vrienden daar zit 'em het ver schil. En we hebben één beroep.dus motten we ons solidair verklaren. En wat die mooie naam, die u 'em geeft angaat. de man heeft zijn fouten net als wij allemaal. Daarvoor is-ie een mensoh. Maar hij héb zijn goeie eigenschappen ook. Neem bijvoorbeel 't verschilgis teren1, toem-ie amok maakte en vanoch tend toen-ie wakker werd. Hoe die toen was! Als een echte vriend tegen mij en beleefd tegen 't Juffie. (Wordt vervolgde

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1