geneest en v&iffiaait de -huid GEMENGD NIEUWS. indruk van deze natuurramp is; hij spreekt het vertrouwen uit, dat in het moederland en de overzeeache gewesten alle krachten zullen worden ingespannen oin de gevolgen daarvan zooveel mogelijk te verzachten. Alle leden, behalve de heer De Visser, hoorden deze toespraken staande aan. Tarwewet Het antwoord r«n minister Boys. Vervolgens wordt voortgegaan aast ds behandeling van de Tarwewet Minister RuysdeBeerenbrouck zegt, dat het ontwerp bedoelt, alleen de grondslagen aan te geven; in de uitvoe ring moet de regeering vrij blijven. De kwestie van meel-importeurs is er een van uitvoering, waarbij de regeering 2)00 weinig mogiellijk moeilijkheden zal schep pen. Het zou onbillijk zijn, als de meeUm- porteurs ongemengd meel mochten in voeren, terwijl de maalderijen aan1 de maalverpliohtingen zouden moeten vol doen. De regeering zal echter overwegen, een proef te nemen met het systeem van bijlevering van inlandsch meel. Het systeem Boon is niet mogelijk zon der het beginsel van het wetsontwrep prijs te geven. De motie-v. d. Sluis is voor spr. onaannemelijk. Het door den heer Oolijn aanbevolene, z.g. Zwitsersche, stelsel, zal d;e regeering gaarne in ern stige overdenking aanvaarden. Indien verschillende, bedrijven nadeelen zullen lijden dit zal door een commissie moe- ten worden uitgemaakt zullen er ont heffingen moeten worden verleend. Van de replieken vermelden wij: De heer Oud (v.d.) is over het ant woord van den minister niet tevreden. Deze gaf geen enkele bizonderheid over de uitvoering: de regeering vraagt een blanco volmacht, zij wil geen uitgewerkte regeling geven; zij moet eerst nog een& praten met de deskundigen. Als in de dagen van de crisis-distributie, wil d( regeering beslissen over het wel en wei der bevolking, misschien krijgen wij ooi- weer een crisis-rechtspraak. De 'heer Loekefeer (r.k.) anderer trouwens ook acht het antwoord vai den minister onvoldoende. Na dupliek van den Miinster kom' allereerst in stemming de motie-van de- Sluis. Deze wordt verworpen met 68IÉ (ad. en Floris Vos). Bij art. 2 licht de heer Boon eer amendement toe oan het imperatievi menggebod te schrappen; de heer Ouc wol het percentage van de verplicht- menging met inlandsch meel op 15 ii plaats van 25 brengen. Voorts heeft "hi een sub-amendement-Boon, een correcti dus van het amendement-Boon. De bespreking van deze amendemen ten, die feitelijk het hoela wetsontwer beheerschen, is aanleiding tot rumoei De a.r. heer van den Heuvel be strijdt beide amendementen, ook de hoe: Lovink (c,h.) kan er zien niet mei vereenigen. De heer Schouten (a.r.) daarentegen meent, dat er tegen ver laging van het percentage niet veel be zwaar ls; hij wil bet antwoord van den Minister afwachten. De Minister verklaart beide amen dementen onaannemelijk. Als ztf worden aangenomen, zal het wetsontwerp wor den ingetrokken, zegt de Minister. Het amendement-Boon wordt verwor pen met 4941 stemmen. De amende menten-Oud worden ingetrokken, het wetsontwerp vervolgens aangenomen met 66—31 stemmen. De Kamer is nu tot 10 Februari uiteen. Het zevende vliegtuig te Alorstar. Het zevende postvliegtuig Is gistermor gen om 8 u. 30 uit Bangkok vertrokken en om 14 u. 10 te Alorstar aangekomen. Alorstar ligt iete benoorden Pinang. DB DO X VLIEGT WEER. Het vliegschip DO X zal tegen 15 Ja nuari weer klaar zijn voor het voortzetten van z;jn tocht In een bespreking tusschen dr. Dorniex en den commandant Chrietiansen en den vliegkapitein Mera, dde te Friedrichshafen plaats vond, werd in verband met de in dit jaargetijde te verwachten weersom standigheden thans definitief besloten voor de voortzetting van die vlucht naar Amerika gebruik te maken van de zuide lijke route. Gevlogen zal worden over de Canarische eilanden, de Kaap Verdische eilanden, Natal, Rio de Janeiro en Ha vanna naar New-York. HET ITALIAANSCHE LUCHT ESKADER WEER GESTART. Uit Kenitza wordt gemeld, dat het Ita- liaansche luchteskader gistermorgen tus schen 8 en 9 uur bij' prachtig weer gestart s. Een vliegtuig is achtergebleven en weer in de haven gesleept. De andere der tien vlogen over Rabat bij gunstigen wind en lichte bewolking naar het zuiden. Binnenland. Aanranding. LUCHTVAART. De postvluchten naar en van Indië. Weer een postvliegtuig naar Indië Morgenochtend zal weer een postvlieg tuig, de P.HAF.O., naar Indië ver trekken. De bemanning bestaat uit G. Tepas, eerste bestuurder, J. van Onlangs, tweede bestuurder, en M. Th. Buytenhuia, werk tuigkundige. - De F IX PH-AGA op Schiphol terug. Een zeer belangrijke reis voor de luchtverblnd ng met Indië. De heen-en-weer-vlucht van de F IX PH-AGA, het postvliegtuig op Ned. Indië, dat gistermiddag te halftwee op Schiphol teruggekeerd is, heeft om verschillende redenen een zeer bijzonder karakter ge dragen. In de eerste plaats was nog nim mer een vliegtuig van deze afmetingen in den luchtpostdienst op Indië gebruikt: overal langs de route trok het dan ook buitengewone belangstelling. Daarbij komt dat het, gelijk bekend is, een proef neming met de radio-verbinding zoowel in de lucht als op den grond betrof. Op heen-en-terugreis zijn gegevens verzameld betreffende het nut van een radio-station aan boord van de vliegtuigen op de lijn Amsterdam-Batavia, verbindingen op de \ange zoowel als op de korte golf, terwij tevens het werken met een radio-peilin- stallatie aan boord van het vliegtuig is onderzocht. Daarvoor heeft de chef van den radiodienst-Waalhaven, de heer Stickers, als radio-deskundige de reis meegemaakt. De proeven met de korte golf zijn op de terugreis heter geslaagd dan op de heen reis; op de heen- zoowel als op den terug reis heelt de lange golf uitmuntend vol daan, ook op den grond. Toen gistermiddag te omstreeks half twee de PH-AGA op Schiphol landde, waren daar weer, evenals bij de thuis komst van Indië-postvliegers in den eer sten tijd van don Beregelden dienst, tal rijke belangstellenden om de bemanning te begroeten. De vermoedelijke dader aan gehouden. Zondag j.1. des namiddags omstreeks ïalf drie is te Beekbergen onder de ge- neente Apeldoorn ecu 28-jarige dame, die ddaar tijdelijk logeerde, aangerand. Op Ie wandeling op den eenzamen Arnhem- chenweg tusschen de kom van Beek bergen en de Woeste Hoeve, waar niets ian bosschen en heide is, werd zij aan- .esproken door een haar onbekend man, lie haar eerst gepasseerd was, doch die -p zijn schreden terugkeerde en zich tpt iaar wendde. De onbekende trok haar, ■ndanks haar verzet en haar hulpgeroep, nder bedreiging met een mes, terzijde ran den weg in de heide, en sloeg haar iet een eind koord, waaraan een dikke inoop, op hoofd en gelaat, waardoor zij ewond geraakte en haar tegenstand moest opgeven. Aan de hand van een door het slacht dier opgegeven signalement is door de gemeentepolitie te Apeldoorn opgespoord •n aangehouden een 24-jarige voorwaar delijk veroordeelde, die reeds eeriige strafvonnissen achter den rug heeft. Hoe wel verdachte bij het voorloopig verhoor ontkent, is hij door het slachtoffer perti nent herkend als de dader, terwijl de voetsporen benevens andere aanwijzingen ter plaatse aangetroffen en de verkla ringen van een drietal getuigen, die den man in den omtrek gezien hebben, in het nadeel van den man zijn. Veldwachter mishandeld. wegens verduistering van gelden welke hij als curator in een faillissement onder zich had en wegens verduistering ten na- deele van cliënten en tegen wien door het O. M. drie jaren gevangenisstraf was ge- eischt en heeft verdachte tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van de voorloopige hechtenis. EEN VERBORGEN BRUIDSCHAT. Toen men te Baak, gemeente Steende ren, enkele dagpn geleden Dij den land bouwer T. bezig was een bedstede uit te breken, vonden metselaars in het stroo van de bedstede een kistje met 2000 aan rijksdaalders. Dit moet geweest zijn de bruidschat van de moeder van T. De metselaars kregen ieder een flinke gift CONCERTZAAL UITGEBRAND. Een schade van 20.000. Gisterennacht omstreeks 2 uur werd brand ontdekt in de concertzaal Trianon, van den heer Alberts, op de Markt te Helmond. Het vuur woedde toen reeds met groote hevigheid en vond in het achterste gedeelte der zaal op het tooneel gretig voedsel in het groote concertorgel en de tooneelbenoodigdheden. De brand weer was spoedig met twee autospuiten ter plaatse, doch de blussching werd in den beginne bemoeilijkt door een ver stikkende walm, welke in een doorgang naast de zaal hing. Toen de brandweer den vuurhaard met enkele stralen water kon bereiken, was men het vuur spoedig meester. De con certzaal is geheel uitgebrand. Een groot orgel, een'vleugelpiano en de zaalinvén- taris werden een prooi van de vlammen. Het café en de bovenwoning bleven ge spaard. De schade wordt op circa f 20.000 geraamd. Maandagavond werd in de zaal nog een vergadering gehouden. Vermoed wordt, dat de brand ontstaan is in de stookplaats voor de centrale verwarming in den keider onder het tooneel. ONTROUWE POSTBEAMBTEN. Het parket bij de rechtbank te Arnhem heeft Maandag een onderzoek ingesteh in het hoofdpostkantoor te Nijmegen oj vermoeden, dat daar reeds geruimen tiji fraude werd gepleegd. Bij dit onderzoel is gebleken, dat herhaaldelijk fraude me postzegels heeft plaats gehad. Terwijl he on.derzoek geschiedde, heeft de recherch< bij twee assistenten der posterijen, D. "W. en P. J. K., beiden werkzaam aan he hoofdpostkantoor, huiszoekingen gedaa van den Senaat niet tevreden en eischen dat ook de schuldigen zullen worden ge straft. ZM voeren aon dat op schromelijk lichtvaardige wyze met het praeparaat js omgesprongen. Het Is niet alleen in toe-, passing gebracht in het ziekenhuis, onder toezicht van geneeskundigen, maar in vele gevallen ook aan vroedvrouwen en ouders mee naar huis gegeven. Het vergaan van de „Oberon". Groote ontsteltenis ln Finland. Verhalen van enkele geredden. De boeg van de „Arcturus" zwaar vernield. De ramp van de „Oberon" heeft in Finland, vooral in de havenplaatsen langs de Oostzee, waar bijna alle leden der bemanning thuis hoorden, groote ontstel tenis teweeg gebracht. Eerst waren er Zaterdagmorgen in de vroegte slechts geruchten, de bladen meldden dat tien opvarenden vermist waren, doch men achtte het niet uitgesloten, dat zij met een reddingboot naar het noorden ge dreven en in den mist zoek geraakt zouden zijn. Maar tegen den middag ging het als een loopend vuurtje door Abo en Hangsö en Vasa, dat veertig opvarenden waren omgekomen en dit bleek spoedig maar al te juist te zijn. Er kwamen tele grammen uit Kopenhagen en Gothenbui g, lijsten van geredden en dooden en ver misten, nieuwe vreeselijke bijzonderheden over den ondergang van de „Oberon", van een der grootste en beste schepen der Finsche handelsvloot. In de enkele minuten, die verliepen tusschen de aanvaring en den ondergang speelden zich aan boord verschrikkelijke tooneelen af. Verschillende passagiers, een deel van het keukenpersoneel en de stokers en matrozen die geen wacht had den waren reeds gaan slapen, en de meesten slaagden er niet in nog tijdig aan dek te komen. Zij werden door het water, dat met geweldige kracht naar binnen stroomde, verrast. De vier jeug- lige raatrozen, die door opvarenden van le «Hengist* gered zijn, vertelden dat van het machim-kamerpersoneel slechts jen stoker naar boven wist te komen. Vrijwel tegelijk met de aanvaring scheur- len de wanden der olietanks, de olie ;poot met kracht in de machinekamer en /utte onmiddeliyk vlam, tegelijkertijd Irong het water binnen en even later ladden kort na elkaar enkele hevige xplosies in de machinekamer plaats. Intusschen was men er in geslaagd 2 Op last van den rechter-commissaris it -'eddingbooten te strijken, maar vóór het De 21-jarige scheepstimmerman W. J. en de 21-jarige scheepsmaker P. V. hadden op 21 September 's avonds per fiets ge reden in Capelle aan den IJsel. Een van hen, V., reed zonder licht. Dezo was ge waarschuwd door den veldw. S. Gouda. Uit die waarschuwing is een vechtpartij ontstaan met de beide jongelui, die be schonken waren. Gisteren stonden ze voor de Rotter- damsche rechtbank terecht, verdacht van zware mishandeling van dien veldwachter, die met zijn eigen gummistok op het hoofd was geslagen door J. en met of zonder een hard voorwerp door V. Wouda had een tot op het been doordringende wond van lj cM. boven een der oogen, een wond in den linker-mondhoek, builen op het hoofd, een bloeduitstorting in het bindvlies en heeft geleden aan zware hoofdpijn en sufheid. Beiden bekenden de feiten. V. had zonder lioht gereden en daaruit was de vechtpartij ontstaan. Waarom ze Wouda geslagen hadden, wisten ze nietze waren beschonken geweest. Wraak tegen Wouda was de drijfveer niet geweest; zo hadden nooit iets met hem gehad. De veldwachter verklaarde, dat, toen hij de verdachten had aangeroepen, zij wegreden. Hij had hen achtervolgd en een van hen was tegen hem aangevallen en hem een klap in het gezicht gegeven. Beiden hadden hem aangevallen, hij was gevallen en daarna,terwijl hij op den grond lag, had men hem nog herhaaldelijk ge slagen. Getuige had eerst na 3 weken zijn dienst kunnen hervatten, maar had toen nog last ran oorzuizingen. Het O. M. achtte de poging tot zware mishandeling bewezen. Eisch tegen elk der verdachten 5 maanden gevangenisstraf Verduistering door een advocaat. Tot l1/» jaar gevangenisstraf veroordeeld De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak van len 50-jar'gen gewezen advocaat en pro cureur en waarnemend kantonrechter, mr. H. V., die op 11 dezer terecht had gestaan D. W. aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring te Arnhem. P. J. K, zou ook zijn aangehouden, doch omdat hij plotseling ziek te bed ging, moest zijn overbrenging worden uitgesteld. DOODSLAG. Dader tot 6 Jaar gevangenis straf veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft bevestigd het vonnis van de recht bank te Maastricht, waarbdj J. P. N., mijnwerker te Heerlen, wegens doodslag op M. C. op de kermis te Valkenburg tot 6 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. VERDUISTERING. De Haarlemsche rechtbank heeft gis teren den 48-jarigen stucadoor H. C. de Z., vroeger bezoldigd bestuurder van den Algem. Nederl. Stucadoorsbond, die in den loop van de jaren 19251929 diverse bedragen, tot een hem ten laste gelegd minimum bedrag van 700, heeft ver duisterd, veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf onder aftrek van den in voor loopige hechtenis doorgebraohten tijd. De eisch was een jaar en drie maanden. Buitenland. De dichte mist boven London. Het geheele verkeer stilgezet Maandagavond wend de mist, die reeds den gaheelen dag boven Londen had ge hangen, zóó dicht, dat het verkeer op som mige plaatsen volkomen stilgelegd moest worden. Op sommige plaatsen hing een vettige gele nevel, waardoor men nauwelijks één meter voor zich uit kon zien, terwyi op andere plaatsen een zwarte mist hing, die het nauwelijks mogelijk maakte een hand voor zich uit te zien. Auto's bleven aan de trottoirs staan en in de drukke straten zag mem kilometers gestrande voertuigen die niet verder lcondeh. Opnieuw zeven slachtoffers. Tij dóns den dichten mist zijn Maandag nacht vier mannen te water geraakt en verdronken. Uit het buitenland worden nog drie on gelukken met doodeUjken afloop gemeld. De kindersterfte te LUbeck. Schadevergoeding aan de ouders. De Senaat van Lübeck heeft zich jegens de ouders der kinderen die na behande ling met het anti-tuberculose praeparaat van Calmette zijn gestorven of ziek ge worden, in beginsel bereid verklaard tot betaling van schadevergoeding. Er BÖn in het geheel 73 kinderen overleden. 7 zijn nog in levensgevaar, 106 buiten gevaar maar nog ziek. De ouders zijn met de bereidverklaring Ingezonden Mededeellng (728) mogelijk was hierin plaats te nemen, had liet schip een slagzij van ongeveer 75 graden gekregen. En toen dook opeens de achtersteven onder water. Pogingen om nog meer reddingbooten uit te zetten moesten opgegeven worden. Allen die aan dek waren, hadden zich ijlings van zwemvesten en reddingboeien voorzien en sprongen over boord. De meesten waren slechts eenige meters van het schip verwijderd' toen plotseling de voor steven uit het water geheven werd en het schip direct daarna in de diepte verdween. De krachtige zuiging sleurde verschillende personen mee naar de diepte. Wederom een Finsch stoomschip vergaan. VU! dooden, Het Finsche stoomschip Viri uit Hei sin gfors was voor den vuurtoren Filsand bij Osei gestrand. Teneinde het schip door het over boord gooien van lading vlot te brengen, werden door een bergings schip ongeveer 30 menschen uit Oesel aan boord gebracht, zoodat zich, met inbegrip van de 21 mannelijke en 2 vrouwelijke opvarenden, ongeveer 50 personen aan boord bevonden. Een hevige storm stak op, zoodat het bergingsvaartuig het stoomschip niet meer kon naderen. Talrijke reddingbooten van het kuststation Filsand moesten hun pogingen tot hulp wegeus het slechte weer opgeven. Daarop zijn 14 man van de Viri in een reddingboot gegaan. Deze is evenwel omgeslagen, toen zij langszij van het bergingsschip kwam. Negen man, voorzien van zwemvesten, werden gered, terwijl een vrouw en vier mannen, die geen zwemgordels droegen zijn omgekomen tiet zijn allen Finnen. Pas Dinsdagmor gen kon de rest van de bemanning van de Viri door een Estlandsoh passagiers schip worden overgenomen. LEVENSMOEDE KRANKZINNIGE VEROORZAAKT EEN ONTPLOFFING. „Gisteren ben Ik uw huis voorbijge- loopen." „Da's aardig van u. Wel verplicht" Pages Gales, Yverdon. plegen, want alle kieren had hij met pa pier dicht gemaakt. De ontploffing was ontstaan, doordat er vuur in de kachel was. NIEUWE INZICHTEN OP ONDERWIJSGEBIED. Doch werd gered. Een Familie Nielsen te Riskov bij Aarhus had twee krankzinnige verpleeg den in huis. Op een dag dat de familie uit was, en slechts een der patiënten thuis, heeft deze alle drie gaskrunen van het fornuis opengozot om een einde aan zijn leven te maken. Toen de tweede pa tiënt vlak bij zijn kosthuis gekomen was, hoorde hij een hevige ontploffing, en zag vuur en rook door do vensters naar buiten slaan. Hij rende hot huia binnen en vond zijn ongelukkigen mede-patiënt op den grond liggen. Hij yide met hem naar buiten, waar bleek dat de man slechts bewustoos was, en spoedig weer bij kennis Een merkwaardig testament 'De ijzermagnaat Harvey G. Woodward te Birmingham (Ver. Staten) overleden, heeft een groot fortuin nagelaten, waar aan hij zooals blijkt uit zijn Maandag gepubliceert testament een merkwaar dige bestemming wenscht te geven. Een bedrag van 7.500.000, voorloopig belast met vruchtgebruik ten gunste van de weduwe en enkele familieleden, is be stemd voor de stichting van een reeks «vooruitstrevende* scholen voor jongens, waarin de beoefening van sport en het bestudeeren van buitenlandsche talen, en verder ook het houden van examens zul len worden beschouwd als uit den booze te zijn. Er mogen voorts geen op zich zelfstaande leerlingenclubs wezen, daar dit maar kliekgeest in de hand zou wer ken. Er mogen maar weinig leerboeken worden gebezigd. Slechts blanke leer lingen zullen in die scholen een plaats kunnen vinden. De docenten moeten af komstig zijn uit het Noorden, en wel uit plaatsen boven de Z.W.-lgn doorCincin- nati. Geen enkele geestelijke mag er doceeren. Op de terreinen van de school zullen geen gebouwen voor godsdienst doeleinden worden geduld. Mocht na verloop van 75 jaar zijn ge bleken, dat scholen van het hier ge schetste type een mislukking zijn, dan moet aan het kapitaal een andere be stemming worden gegeven. De helft van de som komt dan aan de Massachusetts Institute of technology. De erflater had n.1. aan dat Instituut zijn opleiding ge noten. De andere helft moet dan worden besteed aan het voorthelpen van behoef tige leerlingen en noodlijdenden scholen, mits in die scholen geenerlei'godsdiens'ige strekking aan het onderwijs is gegeven. AMERIKAANSCHE OVERZEESCHE REIZIGERS. Do American Automobile Association heeft een onderzoek ingesteld naar den omvang dien het reizen van de Ameri kanen in het buitenland, en speciaal het reizen over zee, in het afgeloopen jaar heeft gehad. Het was gebleken, dat er driehonderd duizend Amerikanen een reis naar Europa hadden kunnen maken. In het geheel hebben de Amerikanen dit jaar op reis 8 7.500.000.000 uitgegeven, zoowel in de V. St. als in het buitenland. Van degenen die naar het buitenland gingen, namen velen hun auto mee. Een meer populair reisdoel voor de burgers der Unie was Canada, waar zij 8 325.000.000 uitgaven. Er kwamen in 1930 uit de V. St. niet minder dan 5.000.000 auto's over de Canadeesche grens. Opnieuw de mist in België. De Libre Belgique meldt, dat Dinsdag morgen in de streek van Luik opnieuw mist verschenen is. Te Tilleur is éón sterfgeval voorgekomen. Uit Flemalles worden verscheidene ernstige gevallen, minder ernstige uit Hermalle-sous-Huy gemeld. TREINONGELUK. Tydens een hevigen sneeuwstorm is bij Elizabeth in den staat New Jersey een locaaltrein in een groep werklieden ge reden, van wie er vijf op slag gedood en een zwaar gewond werden, KOUDE IN FRANKRIJK. Sneeuw en strenge vorst. In het midden van Frankrijk en in het Oosten en Zuid-Oosten is het plotseling koud geworden met sneeuw en strenge vorst. BEESTACHTIG. Reuter meldt uit Sjanghai: De katholieke missionaris Marcus, die voor eenige weken in zijn .missie bij Hoepeh door bandieten gevangen was genoirten, heeft afschuwelijke mishande lingen ondergaan. De bandieten hebben hem, na een geeseling, eerst do oogen uitgestoken en daarna langzaam geworgd. COMMUNI8TEN VEROORDEELD. De rechtbank te Nordhauson heeft na kon worden gebracht. By nader onder-1 een nroces van elf dagen zeventien oom- zoek bleek, dut hy zelfmoord had willon munlsten tot gevangenisstraffen van 8

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2