HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. HOTEL „DEN BURG" GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS MAISON GERRITS PERMANENT WAVE Wat er in het oude jaar gebeurde. VAN DINSDAQ 30 DECEMBER 1930j Met het oog op den Nieuwjaarsdag zal het Held. Advertentieblad van Woensdag 31 December niet verschijnen. De Heldersche Courant van Donderdag i Januari zal Woens dag 31 December uitkomen. Nieuwjaarsgroeten kunnen tot Woensdagmorgen 9 uur worden opgegeven. t DIRECTIE HELD. CRT. TELEFOON 55 VerzobkJ beleefd vroegtijdig bestellingen op te geven om aan huis te bezorgen. Hors d'Oeuvre Varió p. portie f 2.— Huzaren-, Haring-, Zalmsalade f 1. Kreeften Mayonnalse f 2.— Garnalen- of Vleusch-Pasteitjes p. stuk f 0.25 Garnalen- of Vleesch-Croquetten f 0.20 Slagroom Puddinkjes met Ananas f 0.25 Binnenland. Lloht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 30 Dec, 16.24 uur. Woensdag 31 16.24 veel mogelijk helpen, daar de invulling van juiste gegevens belangrijk materiaal oplevert voor allerlei statistische ge gevens betreffende onze bevolking. LIEFDADIGHEIDSZEGELS. Wij vestigen de aandacht op de gelegen heid, die bestaat om liefdadigheidszegels in plaats van de gewone postzegels, te koopen, waarvan het meerdere bedrag, zooals men weet, ten goede komt aan di verse vereenigingen in ons land, welke arbeiden ten bate van het zwakke kind. Deze zegels zijn verkrijgbaar voor de na volgende waarden: 1V» cent (drukwerk, nieuwjaarskaarten, visitekaartjes, enz.), 6 ct. (stadsbrieven, briefkaarten), 6 ct. (bin nen! brieven), en 1234 ct. (buitenland- sche brieven, ook Indiö). Ze kosten resp. 8, 8, 10 en 16 cent, en deze hoogere op brengst komt ten goede aan de bedoelde vereenigingen. Tot en met 10 Januari zijn de postzegeLs nog verkrijgbaar, maar ze zijn het geheele jaar door geldig. Wie er dus een aantal van inslaat, kan ze het ge heele jaar gebruiken en hij draagt bij aan het goede doel. De heer R. Kamman, Commies ter Secretarie alhier, slaagde bij het gisteren te Utrecht beëindigende examen ge meentel-administratie, diploma B. Onze stadgenoot, de heer J. Minne- boo, slaagde op het laatst gehouden exa men te Den Haag, voor 3e officier groote vaart. GESLOTEN. Volgens een advertenle in dit blad zul len de kapperszaken op Oudejaarsavond na 9 uur eni Nieuwjaarsdag den geheelen dag gesloten zijn. ONS STAF ME ZIEK*OOK PS. Men vestigt er onze aandacht op, dat onder de ledenvan de kapel van hot Regiment Grenadiers en Jagers er 20 zijn met den rang van serg.-majoor, terwijl de stafmuziek van de marine-kapel dezen rang niet kent. Alle leden van dit corps hebben den rang van sergeant. Vanwaar dit onderscheid? Onze kapel heeft toch dezelfde goede reputatie als die van de grenadiers en jagers? AANKOMST VAN DE MAIL. Zaterdag ln ons land. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op de „Jan Pieters zoon Ooen" zal Vrijdagmorgen 2 Januari 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Zaterdagmorgen 2 Januari 9.63 Amster dam CJ3. VERPLEEGHUIS KERKGRAOHT. De sjoelbak is al ontvangen, mevr. V. wordt daarvoor vriendelijk bedankt, ook de redactie voor haar medewerking. Ver der wordt nog bedankt de heer Polak voor het in bruikleen geven van een plano gedurende de feestdagen, en de N.v'. Broodfabriek „de Volharding" voor de zending kpentenbrooden. DE VERNUMMERING DER PERCEELEN. Deze is thans, op een heel enkel huis na, gereed, zoodat de oude nummers thans zijn vervallen en men zich alleen aan de nieuwe, duidelijk op elk perceel aange brachte nummers moet houden. Ook de nieuwe straatnaambordjes zijn aange bracht. DE A.S. VOLKSTELLING. Zaterdag zdjn de tellers, welke van ge meentewege de kaarten betreffende de volkstelling op Oudejaarsavond uitreiken, met hun werkzaamheden aangevangen. Als deze courant verschijnt, zullen dus de meesten onzer lezers de formulieren wel in huis hebben tor invulling. Mocht men anet de invulling eenige moeite heb ben, dan zijn de tellers gaarne bereid hierbaji van dienst te zdjn. Namens den hoofdinspecteur van den Arbeid was aan deze ambtenaren een instructie uitgereikt ter zake van een telling van loonarbei ders, die verzekeringsplichtig zijn, doch voor wie nog geen rentekaart bestaat. Een nadiere circulaire van den Minister heeft evenwel deze instructie ongeldig verklaard. Mochten er dus tellers zijn, die behalve de gegevens, noodig voor de invulling der formulieren, óók nog een opgaaf willen hebben van eventueele v erzekeringplidhtige arbeiders die geen rentekaart bezitten, dan behoeft men aan dat verzoek niet te voldoen, onder ver wijzing naar do latere ministerieele cir culaire. In totaal zijn thans 86 tellers in onze -gemeente bezig. Laat do burgerij hen zoo- Is Blijft Mooi Coiffeur de Dames (Special) Spoorstraat 104-106 Tel. 457 Visscherij. Ondank» den grooten aanvoer van gar nalen aan deni afslag op Zaterdag, die nog verhoogd was door hetgeen de visschers den tweeden Kerstdag hadden aange bracht, bleef do prijs flink standvastig en bewoog zich om de 20 cent per kilo. Men had zich dien prijs 's middags niet voorgesteld te zullen krijgen, omdat des morgens de den vorigen dag aangebrachte garnalen reeds waren afgeslagen. Maar die pessimistische verwachting werd, ge lukkig, gelogenstraft. Er bleaf flinke be langstelling voor het artikel en de prijs bleef zich handhaven. Er was ook flinke aanvoer van bot en ook de prijs daarvan, bleef goed. H-et garnalenzaad bleef ook dien dag onverhandelbaar. In hoofdzaak worden de garnalen ge vangen ter hoogte van benoorden Öude- schild en de kaap van Nieuwesohild, waar deze schaaldieren zich in de diepe geulen tusschen de ondiepere plekken in zee schijnen te bevinden, die niet zoo gemak kelijk toegankelijk zijn voor de dieper- gaande motorbotters, doch wel voor de kleinere zeüvaartuigen, waarover men b.v. te Oudeschild beschikt. De vangsten der visschers te dier plaatse, die bovendien locaal beter ge oriënteerd zijn, evenaarden dan ook de vangsten der motorbotters. Een geweldige hoeveelheid garnalen- is dien dag ook weer uit zee opgediept. Maandag was de aanvoer van garnalen niet zoo groot als Zaterdag, toen er echter ook aangevoerd werden garnalen, die den tweeden Kerstdag waren gevisoht, op wel ke dag er geen afslag was. Maar Maandag waren de aanbrengsten over het algemeen iets minder, doordat sommige schuiten, met het oog op het on stuimige weer, slechts één streek hadden gedaan. Degenen, die twee trekken had den gemaakt, brachten flinke hoeveel heden aan de markt. De prijzen bleven flink standvastig en bewogen zich generaal boven de 20 cent per kilo. Er v/as ook tamelijk aanvoer van bot, die ook prijshoudend bleef en ongeveer 15 cent per pond deed. Eerst was slechts een gedeelte der vloot uitgevaren, omdat het weer niet al te hfist werd vertrouwd, doch langzamerhand was toch nagenoeg de geheele visschersvloot op Texelstroom aan het visschen en maakte desondanks toch nog een loonende dag. „DE VROUWE VAN SHENSTONE". Dinsdag 6 Januari in Casino. Zooals wij reeds hebben vermeld, zal het gezelschap „De Vereenigde Schouw spelers", directie Pierre Mols, Dinsdag 6 Januari ujs. alhier een voorstelling geven van het tooneelspel „De Vrouwe van Shenstone", bewerkt naar den gelijknaml- gen roman van Florence Barclay, schrijf ster van „De Rozenkrans". Mevrouw Molsde Leeuwe is een hier graag ge ziene gast, dat getuigde het drukke be zoek tijdens de voorstelling van eenige weken terugf. Deze voorstelling is tegen uiterst geringen prijs toegankelijk; de hoogste entréeprijs bedraagt slechts 1. alles inbegrepen en daarenboven wordt de voorstelling niet op een Zondag, maar op een dag in de week gegeven, hetgeen voor velen aafigenamer is. Ook hierin spelen Enny de Leeuwe met haar man Pierre Mols de hoofdrollen. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen wederom een anoniem schrijven inzake onze muziekverslagen. Voor de zooveelste maal zij medegedeeld, dat wij alleen van onderteekende stukken nota kunnen nemen. Die onderteekening behoeft niet in de krant, maar wij moeten weten met wien wij te doen hebben. Daar Kapitale boerderij afgebrand. Acht en twintig stuks vee ver brand. Zondagmorgen om halftien is de kapi tale boerderij van Gebr. A. O. Wynen, te Lage Zwaluwe, door brand vernield. Acht en twintig stuks stamboekvee en een veulen kwamen in de vlammen om. Toen de brand ontdekt werd, bevond de land bouwer zich in de kerk. Het vuur werd met twee spuiten bestreden. Om vier uur was de brand nog niet geheel gebluscht. Verzekering dekt de schade. De mare chaussee stelt een onderzoek in. Motortjalk gezonken. De opvarenden gered. Vrijdagavond is op de Zuiderzee nabij Wijde nes een motortjalk vergaan in den sneeuwstorm. De opvarenden, man, vrouw, twee kinderen en een passagier, wisten zich met moeite in een bootje te redden. Bij den dijk gekomen, werden, de kinde ren op de steenen geworpen-, waarna de overigen zich met moeite aan deni wal konden begeven. De schipper verklaarde Vrijdagmiddag om drie uur van Amsterdam te zijn ver trokken. Drie uren had men op zee rond gedobberd. De golfslag had het water bim- nenboord doen komen, waardoor de motor niet kon werken. Men zou Zaterdag trachten de ronddrij vende tjalk op te pikken. COCAÏNE EN MORFINE. De politie te Enschede heeft, in samen werking met de kommiezen van de rijks- invoerrechten en accijnzen, Woensdag tegen den avond een goede vangst gedaan. Daar reeds eenigen tijd vermoed werd, dat daar een handel in verdoovende mid delen werd gedreven, is een inval gedaan in het woonhuis van R. S. aan de Belt- straat. Een groote partij cocaïne en mor fine, ter waarde van ongeveer 6000, is daar, verborgen in een kinderwagen, een kast en een ledikant, aangetroffen. Tevens werd een onderzoek ingesteld in zes an dere woningen in de straat; daar heeft men echter niets gevonden. De voorraad verdoovende miJdelen is in beslag genomen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat het goed uit Duitsoh- land werd ingevoerd, en dat er hier koo- pers voor werden gevonden, die het in ons land weer verkochten. De drie personen, die bij den inval in het h lis g( arresteerd zijn, werden later weer vrijgelaten. Tegen R. 8. wordt een vervolging ingesteld. SPELEN MET LUCIFER8. Terwijl de ouders afwezig waren Is een lVs-Jarig kind verbrand. Een 1V2-jarig kindje te Vlaardinger- Ambacht geraakte, vermoedelijk door het spelen met lucifers, in brand. De kleine is in zorgwökkenden toestand naar. het ziekenhuis te Vlaar dingen gebracht, waar het later overleden is. Tijdens het ongeval waren de ouders afwezig en het kindje anet een ander zusje alleen thuis. AANRANDING. Een 2l-jarig meisje,, dat te Evgels- hoven bij een oom op bezoek was, is Zon dagavond nabij een bosch aldaar aange sproken door een man, die haar vastgreep en in het kreupelhout langs den weg ern stig mishandelde. Toen' het meisje later in gezelschap van haar oom was, ont moette zjj den man wederom. Het gelukte hem evenwel te ontkomen. MISHANDELING. Zaterdagavond is te Brunseum de hoofdagent van politie Nelissen ernstig gewond. Men had zijn assistentie ingeroe pen, daar in een café twist was -ontstaan tusschen eenige dronken personen. Nadat de agent de ruziemakers h-ad verwijderd, heeft een hunner hean later buiten met een mes drie steken in den rug toege bracht De dader, zekere D., wonende te Heer- lerheide, is eveneens ernstig verwond. Hdj heeft namelijk een paar sabelhouwen gekregen. De man is in, het hospitaal te Heerlen opgenomen. Nelissen, die in zijn woning verpleegd wordt, maakte het Zon dagavond goed. ERNSTIG ONGELUK. Bij het sloopwerk Is een IJzeren constructie Ingestort Eén doode en één gewonde. Gisterenmorgen- is op het voormalige Nenijito-terreini te Rotterdam een- gedeelte van het constructiewerk van een van de hallen, die wordt gesloopt ingestort De 27-jarige A v. d. Gaag, gewoond heb bende aan de Beukendaal, heeft het ijzer werk op het lichaam gekregen. Hij was op slag dood. Een van de andere arbei ders werd gewond, BRUTALE INBRAAK. Donderdagmorgen tusschen vijf en zea uur is te Zuid'-Scharwoude een brutale in- langrfjk bedrag ontvreemd. Het contact 'van het electrisch licht hebben zij eerst verbroken. BOERDERIJ VERBRAND. Vrijdagavond is te Egmond-Binnen de boerderij van den heer O. W. Vendel ge heel afgebrand. Het vee kon gered wor den. Veel hooi is verbrand. Twee schuren zijn behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. DE VEERDIENST SCHIERMONNIKOOG OOSTMAHORN. Vrijdagmiddag is de veerboot van den dienst OostmahornSchiermonnikoog op de terugrei» naar Ooetmahorn, met poet en passagiers aan boord, tengevolge van den krachtigen oostenwind, waardoor een lage waterstand ontstond, aan den grond geloopen. Tegen middernacht hoopte men bij hoog water vlot te komen. VERDRONKEN. Te Koedijk is Woensdag mej. O. G., huishoudster van den heer J. Yfs, door de gladheid te water geraakt en verdron ken. Vrijdagavond is onder Halfweg de 46- jarige P. v. Lieshout in de Amsterdam- sche vaart verdronken. Hij iaat vier kin deren na. er blijkbaar eenig misverstand bestaat, braak gepleegd bij de firma W. Kraak- willen wij nochtans ditmaal een uitzonde- jman en Zn- Terwijl de zoon naar de kerk ring maken met dezen schrijver en mede- was de deur was niet gesloten heb- deelen, dat alleen de onderteekende stuk-1 ben de dieven zich toegang verheihaft. Zij ken afkomstig zijn van den heer v. d. B. j hebben de deur van de bedstede, waarin i Waar deze letters niet onder staan, be-de va-der siep, op de knip gedaan, daarna 1 treft het verslagen, door anderen ge- j hebben zij' het bovenstuk van een schrijf- maakt. Man houde hier dus rekening bureau, waarin het geidi -geborgen1 was, mede." naar buiten gebracht en daaruit een be- VADER TIJD. Berijmde kroniek vut de Belangrijkste gebeurtenissen, aoowel hier ter plaatse a!« elders, woneRgesteia doof JAN MHENB. Proloog. Weer ia een jaar voorbijgegaan. Het nieuwe dat breekt morgen aan. Wie het had in het oude goed, Die ziet terug met blij gemoed. Op 't geen gebeurd is in dit Jaar, En die zal zeggen: Ja, 't is waar, Het leven is zoo slecht nog niet Het scheelt alleen maar, hoe je 't ziet. Maar ach, voor hen, wien 't minder goed Gegaan is en wien 't hart nog bloedt Door 'n wonde die geslagen ls. Was bet een jaar van kommernis. Daar denken zij met droefheid aan. Voordat zij 't nieuwe Jaar ingaan? Van inbraak, storm en langs Gerrit, van gewetenmgeld; den Speeltuin en een dankbare juffrouw. Het eerste waar mija oog op viel Sneed mij al daad'lijk door de ziel: Vernieling ln de Westerkerk, Plus Inbraak, bah, een smerig werk. Waf heeft nu iemand daar toch aan. Wat viel er voor een slag te slaan? Het was vernielzucht, ja subiet De daders, belaas vond men niet En stormweer bracht weer ach en Er vielen offers aan de zee. Zoo gaat het door ten allen tijd'. In 't leven is veel ak'ligheid. Ook wil lk even memoreeren, Wat Lange Gerrit heeft gedaan. Want niemand liet dien armen stumper Toch zoo maar aan de huisdeur staan. Van deez' een cent, van die een stuiver, Een ander gaf hem weer wat goed. Maar hij had iedereen te pakken. Zoo droogweg, met zijn gladde toet Tienduizend gulden kreeg belasting (Het was gewetensgeld) gestuurd. Want men bleef liever toch den rechter Of de gevang'nis uit de buurt. Maar 'k wil u dit wel even zeggen: Van mij was er geen centje van. Ze kunnen mij ti goed bekijken. Daarom ben ik een eerlijk man. Na een paar weken prakkizeeren Kreeg men den speeltuin voor elkaar. Een woord van hulde voor de werkers (sters), Is op zijn plaats hier toch, voorwaar. De kinderen zijn nu heel gelukkig, Ze spelen heerlijk en tevrêe. Van alle kanten hoort men jub'len: Wie doet er in den Speeltuin mee? Een dame kwam ln 't Nieuwedlepje, In bont gehuld en wel tevrêe. Maar toen ze thuiskwam, was 't: o hemeil Want ze was kwijt haar port'monnale. Ze vloog weer op een draf naar 't spoor. Portier die riep: „gevonden hoor!" Wel zestig gulden zat er ln. Madam zei: „Dankje, 't ls kedln!" Toen zei ze: „Daag!" haast met een snik. Portier zei niets, maar dacht wal n. Van verkwistende vrouwtjes, de permanente watergolf kunst en da rolbascule-brug. Ik lees ook vele advertenties: „Geef op mijn naam geen geld of goecT Aan mijn gewezen vrouw, bedenk wel. Dat ik dat niet betalen moet". Want als Je vrouw ls weg geloopen. Dan ben Je van die zorg bevrijd. Dan kan Je toch Je centen immers Weer voor veel beter dingen kwijt Het was een jaar van permanenten. Van watergolf enzoovoort Daar is nu niet meer aan te ontkomen Omdat het bij de mode boort De dames zitten halve dagen Bij hun coiffeur, is het geen schand'? En komt de man thuis, dan is 't eten Half gaar of ook wel aangebrand. Muziek, tooneel en and're dingen Zijn in Den Helder niet te kort Het is om van te watertanden. Wat hier alzoo gegeven wordt De Stafmuziek is steeds geweldig, Solisten, prima uitgezocht. Abonnementstooneel in orde. Er wordt hier heel wat kunst gewrocht De film bleef ook niet achterwege. Daar zorgde Plet van Twisk wel voor. Ook Kuiper bracht veel mooie dingen. Het ls beslist reusachtig hoor. Ze deden voor elkaar niet onder. De een bracht films van liefd' en trouw De andere liet Tauber zingen: „Ik geloof niet meer aan eene vrouw". De rol-bascule brug: een wonder. De grootste hier ln Nederland. Ja in ons kleine Nieuwedlepje. Komt toch nog wel wat goeds tot stand. Men mag nu wel eens schertsend praten: „Achter Den Helder ligt geen land". Maar hier gebeuren groote dingen. En hier is ook een prachtig strand. Den Helder werd het Wilde Westen: Revolverschoten knalden luid. Politiemannen brulden hevig: „Zeg, Dinges, kom de deur maar ultP Maar Dinges kreeg bet op zijn heupen. Verkocht zijn vrijheid reuzeduur. Voor overmacht moest hij zich bukken. En eind'lijk was ie dan toch zuur. (Woi® YKToIgS).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5