HE WE COURANT van Woensdag 31 December 1930 Vierde Blad AAN DE GRENS DER JAREN ANNA PAULOWNA IN 1930. Tus&cheni weemoed, strijd en hope Snelt het leven ras voorbij, Waakzaam, werkzaam wachten wij Tot het raadsel zich ontknoop»: Wat dit korte leven zij. IDrlohonderd vijfenzestig dagen1 zijn voorbij gegaan en wij schrijven 81 Decem ber, de dag van St. Sylvester. Wederom staan wqj aan de grens, waar het Oude eindigt en het Nieuwe begint. Voor den een zullen die dagen omgevlogen zijn zooals dat in den volksmond heet voor den ander, die meer intens leeft dan heden ten dage te doen gebruikelijk is, voor hem, op wien de ervaringen des dagelijkschen levens een indruk maken, welken het innerlijk te verwerken poogt, zal het scheiden van het jaar wellicht nog onverwacht komen. Het is met het jaar als met het leven; waar de een Schiller in „Maria Stuurt" nazegt: „Das Leben ist nur ein Moment, der Tod ist auch nur einer," slaat de ander de waarde er van veel hooger aan, omdat hij de dingen wer kelijk doorvoelt. Wat is een jaar? Beschouwen wij het als een simpele reeks van dagen, waar van het groote verband niet moer treft of zien wij het als een bonte schakeering van lief en leed, geluk en tegenspoed? Is het een voor administratieve doeleinden afgerond tijdvak, een boekjaar, dan wel heeft het niet meer beteeik enis dan een kalenderblok, waarvan men successieve lijk de driehonderd zooveel blaadjes heeft afgescheurd? De mensch waardeert die dingen zoo verschillend en toch.als de laatste dag is aangebroken, wanneer men balans opmaakt of dat laatste blaadje eenzaam op het kalenderschild aan den wand ziet prijken, dan gaat er in de ge dachten van heel velen toch wel Iets om. Men mijmert, men cijfert, men voelt oude herinneringen levendig worden, kortom er ontstaat een moeilijk te definleeren stemming, waarin eensdeels het mate- rleele en zakelijke, maar daarboven voor al de psyche domineert. Er is een sfeer geschapen, welke weliswaar niet zoo mystiek-ontroerend en warm-aandoend kan zijn als die bij het Kerstfeest, maar toch aan Oudejaar een hoogere beteeke- r.is geeft dan aan de meeste andere dagen. Ongemerkt komt er op dien dag een zekere spanning in de gemoederen, welke allengs toeneemt tot het oogenblik is ge naderd, waarop de anders nauwelijks ge hoorde twaalf klokke-alagen den overgang van het Oude in het Nieuwe aankondigen. Dan barst er iets los, innerlijk en uiter lijk. Veler hart klopt sneller, er welt Iets op, dat zich door woord of daad uit, ter wijl daar buiten andere, misschien min der teerhesnaarde zielen reageereni door middel van knallend vuurwerk, daverende schoten, huilende sirenes, gillende stoom fluiten, trompetgeschal en andere min of meer welluidende klanken, die typeerend zijn voor de laatste seconden van het oude en de eerste minuten van het nieuwe jaar. Wij hebben dit merkwaardige reeds als gebruik aangenomen en voorzien, dat het zich wel zal 'handhaven, zoolang er men- schen op den aardbodem zullen bestaan, imet dit verschil, dat de vorderingen der techniek zich ook op dit terrein wel zul len blijven openbaren door het creëcren van steeds nieuwere lawaai-verwekkers. Wij laten het (ver)oordeelen aan het na geslacht! Wat la een jaar? Een enkele voetstap op den eindeloozen weg der eeuwigheid één ommegang van onze planeet in haar baan om de zon, het tijdsverloop, waarin 936 raillioen KM. met een snelheid van 80 K.M. per seconde worden afgelegd. Wij merken er niets van; on9 ontgaan in den dagelijkschen sleur van het leven die ge- bewaarplaats wordt. in Julianadorp gevoerd Waterleiding. Nadat B. en W. In verschillende ge deelten van de gemeente met de betrok ken Ingezetenen hadden vergaderd over de wenschelijkheid en mogelijkheid van aansluiting op de waterleiding der zoo genaamde niet rendabele gedeelten, heeft de raad zijn medewerking toegezegd om die aansluitingen te bevorderen. Het pro vinciaal waterleidingbedrijf is thans bezig met de eigenaars van perceelen, die aan gesloten zullen worden, contracten af te sluiten, waarin de indertijd aan B. en W. gedane toezeggingen worden vastgelegd. Namen van wegen en hulsnummering In de vergadering van 27 Aug. werd o.a besloten de oude indeeling der ge meente in wijken te laten vervallen. En kele nieuwe wegen werden gedoopt, van anderen de naam gewijzigd, terwijl te vens vastgelegd werd de wegen van naambordjes en de huizen van nieuwe nummers te voorzien. Belastingwijziging. In dezelfde vergadering werden de voorstellen van i3. rn W. in verband met de bepalingen der wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten aangenomen. De wij zigingen werden niet onverdeeld gunstig ontvangen, doch de meerderheid legde zich er ten slotte bij neer, daar men na 1931 toch wel tot verandering zal moeten overgaan. In dit kort bestek kunnen we natuurlijk de belastingwijziging zelf niet meer aangeven. weldige afstanden, die formidabele snel heden, dat ontzagwekkende van het heel al. Wij nietige stervelingen vinden ons kleine wereldje zoo buitengewoon belang rijk, wjj leven liefst in ons eigen kringetje en zien ons zeiven gaan ais middelpunt daarvan, gelijk het Groote Licht in ons zonnestelsel. En terwijl in den cyclus der eeuwen een jaarswisseling een onbedui dend moment is, één noot in een groot- sche symphonie, daar hechten wij, die slechts eenige tientallen jaren kunnen bevatten, een niet te miskennen waarde aan dat oogenblik van scheiden en komen. Onbewust maskeeren wij onze meusche- lijke zwakheden en tekortkomingen, zet ten als in de boekhouding zoo gaarne een dubbele streep onder het eindcijfer. Ja, er zijn er die hun balans met zekere voorliefde wat flatteeren, omdat menigeen i zich daardoor gevleid voelt. Goethe zeide j reeds: „Wir hoffen immer, und in allen Dingen ist besser hoffen als verzweifeln". (Wij hopen1 altijd, omdat het in alles beter is te hopen dan te wanhopen). Wij bedek ken dit zelfbedrog daarom met den man tel der liefde en wij begrijpen het, dat men zoo gaarne imet het verleden afre kent, zonder nochtans te kunnen nalaten het even te pellen, het in vogelvlucht door te loopen. Wel hem, die daarbij die fou ten weet te onderkennen en er leering uit trekt de successen vermag te toet sen aan het criterium van nuchtere zake lijkheid en ze niet hooger schat dan ze op de weegschaal van het algemeen wel zijn blijken te geven. Zelfcritiek is een kostelijk bezit op den laatsten dag des jaare, als wij, al is 't maar even, beseffen, dat wij sleur-menschen zijn, geketend aan den tredmolen van ellen dag, waarop wij scans in vertwijfeling of uit onbedwing baar ongeduld rukken en trekken om den gang te beïnvloeden. Hij draait voort en de kracht van den enkeling is hem onver schillig. Perpetuum mobile. „Uren, dagen, maanden, jaren, Vliegen als een schaduw heen!" Voort jacht het leven en nog schijnt het velen in onzen modernen tijd niet snel genoeg te gaan! Maar dan komt toch het klokje van twaalven op den 8len Decem ber: een schaduw schiet ons voorbij het Oude, dat henen vlucht een licht straal flitst in de duisternis voor ons, waar het nog onbekende pad ligt, dat wij te volgen hebben. Het Nieuwe, dat wi ons denken als een maagdelijk blank, on beschreven blad. De vermetele zou het in gedachten reeds met goud willen boek staven, maar de bedachtzame ziet de wer kelijkheid anders. Er ligt in den schoot der toekomst allicht goeds verborgen, I zijn thans ongeveer 1330 perceelen aan- maar ook heel wat, dat met de beruchte gesloten, terwijl dit aantal bij het begin van Den Helder werd de kwestie, op het bouwen door particulieren niet In" welke manier men het opgehaalde vuilizoo'n groote mate geschied. Misschien heeft de Woningbouwvereniging daar wel het hare toe bijgedragen. Zij toch liet 36 woningen bouwen op Cérès, en daar door werd het risico voor personen, die huizen lieten zetten om uit de huurop brengst of verkoop der huizen een zoet winstje te maken, wat al te groot. Op merkelijk vooral wat Breezand aangaat, was de aanwinst van mooi ingerichte winkels, die den aanblik van dit gedeelte van Anna Paulowna heel wat hebben ge wijzigd. temeer daar de typisch-polder- sche wegslooten, hier vaak dichtgegooid werden. De adviescommissie, de veelgewraakte, heeft er voor gezorgd, dat huizen en win kels, ook van buiten een aardig aanzien kregen. Waarschijnlijk zou dit niet het gevd geweest zijn. als de menschen maar hadden mogen bouwen, zooals zij wilden. in totaal werden behalve de 36 wonin gen cJer Woningbouwvereniging, toch nog 67 woon- of woon-winkelhuizen door particulieren gebouwd. Uitbreidingsplan. Art. 31 der Woningwet verplicht de gemeenten met meer dan 10.000 zielen en de gemeenten wier zielental in de laatste vijf jaren met meer dan een vijfde is toe genomen. een uitbreidingsplan vast te stellen. Daar onze gemeente 1 Jan. 1926 4372 inwoners had. moesten er 1 Jan. 1931 slechts 4372 i/6 X 4372 4372 874 5246 zijn om ons die verplich ting op te leggen. Zooals we in het begin reeds meldden is dit aantal thans 5425 en daar te voorzien was, dat we in ieder ge val boven de 5246 komen, werd in den raad van 22 October besloten aan de hee- ren Wieger Bruin en Chr. Dekker het maken van een uitbreidingsplan op te dragen. Het electriciteitsbedrljf. Met uitzondering van het aantal kracht aansluitingen, dat 'zoowel in 1929 als in dit jaar 92 bedroeg en waardoor aan 113 motoren met een vermogen van 252 P.K. stroom geleverd wordt, was bij het G.E.B. in 1930 een sterke uitbreiding te consta- teeren. Het laagspanningsnet werd verlengd met 2920 M. en is nu 75297 M. lang. Er zwarte kool geteekend zal moeten worden. Gelukkig, dat het zich op het gewichtige oogenblik zoo blank voordoet. Toen 1930 zijn intrede deed, zagen wij van het jaar 1131 was. Verleden jaar werd door het bedrijf 184.000 K.W.U. verkocht. Voor dit jaar - zal de schatting van 228.000 K.W.U. niet ook het smettel-ooze historieblad voor ons. ,- a Wij hoopten, wij berekenden en nu be- j J seffen wij het weer: „Al het heden wordt verleden, Schoon 't ons toegerekend blijft.' Toen in 1922 het bedrijf in dienst ge steld werd) was het net slechts 32 K.M. lang en waren 556 perceelen aangesloten. Zetten -wij dan op Oudejaar even onze waaraan in dit jaar 48156 K.W.U. werd zorgen op zij, brengen wij onszelven en geleverd. De sterk vermeerderde stroom- onze omgeving in de juiste stemming om afname maakte dat in verschillende dee- te gedenken, en moed en kracht te ver garen voor den komenden strijd. LEO. Het zielental nog steeds stijgende. Getrouw aan de traditie der laatste jaren, is ook in 1930 het aantal Inwoners weer belangrijk toegenomen. Op 1 Januari 1930 telde onze gemeente 5071 Inwoners, en wel 2746 m. cn 2325 vr. personen. Gedurende het jaar 1930 werden 84 jongens en 66 meisjes geboren, terwijl 25 m. en 13 vr. personen overleden. Geen kinderen werden als levenloos geboren aangegeven. Er vestigden zich 411 m. en 283 vr. personen, waar tegenover 243 m. en 209 vr. werden afgeschreven. Het aantal inwoners bedraagt dus thans, nu we dit overzicht schrijven, 5425. te weten 2973 m. en 2452 vr. personen, zoodat we een bevolkingsaanwas hebben van bijna 350 personen. (In 1929 be droeg dit aantal ongeveer 250). Gemeentebestuur. Met de steeds grooter wordende bevol king, nemen natuurlijk de raadsvergade ringen in belangrijkheid toe, temeer daar onze gemeenteraad, die als vooruitstre vend bekend staat, er niet tegen opziet zijn bemoeiingen over steeds meer zaken en publieke diensten uit te breiden. Het is niet ons' plan de vele meer- of minder belangrijke beraadslagingen besluiten hier achtereenvolgens de revue te laten passeeren. We stellen ons voor bij de volgende rubrieken een enkele in herinnering te brengen. moest vernietigen of kwijtraken, gemak kelijk opgelost. In een met deze gemeente gesloten overeenkomst werd tegen een geringe vergoeding voor het gebruik van materiaal en voor eiken M3. vuil, toege staan, dat onze ophaaldienst alles bij den Helderschen reinigingsdienst kon loozen. Een huis met garage voor den chauf feur-werkman werd gebouwd, een auto aangeschaft en in Augustus begon het nieuwste gemeentebedrijf te werken. Aan vankelijk werd van 135 perceelen het vuil opgehaald, thana ia dit aantal tot 260 gestegen. Polder. Wegen, dijken enz. Als gevolg van besluiten door polder? i gemeentebestuur in 1929 genomen, werd in Jan. 1930 begonnen met verbete ring van den weg de KooijWieringer- waard. Over een lengte van 4346 M. werd de weg van een nieuw dek voor zien en met Bristar, een teerproduct be handeld. Sindsdien is er bijna geen ver gadering van beide lichamen geweest of er werd gesproken over de voortzetting van dit werk. Begin December kwam ein delijk een eind aan de beraadslagingen. Uitvoerig hebben we in onze versla gen vermeld, welke deelen nu onderhan den genomen zullen worden, waar loop paden komen en waardoor het zoolang duurde eer men tot overeenstemming ge raakte. Dit alles ligt ons nog zoo versch in het geheugen, dat we die heele lijdens geschiedenis maar riet na zullen gaan. Door den hoogen stand der rivieren ontstond stagnatie in den aanvoer van grint. Zoodra al het materiaal aanwezig is, zal het werk voortgezet worden. In den Oosthoek heeft het polder bestuur het belangrijke werk, waarmede men in 1929 begonnen was, voortgezet. De kade langs den boezem van de Wie- ringerwaard liet water door. Om van dezen last bevrijd te worden is een nieu we uitwateringssluis gemaakt en werd reeds eerder een kanaal gebaggerd naar het nieuwe kanaal van de Zuiderzeewer- werken. Thans is een dam gelegd in den boezem op ongeveer 40 M. afstand van de sluis en het gedeelte kade dat in de richting Oost-West loopt, wordt ver zwaard en verhoogd tot 1.50 M. A.P. Dit werk, de wegverbetering, het onder houd van duikers, bruggen en wegen, eischen groote uitgaven. De polderlasten zijn dit jaar dan ook weer verhoogd van 27 op 28 per bunder. Voor eenige, die daar geen plaats zou den vinden, willen we echter een uitzon dering maken door ze hier te laten vol gen. Gebruik makend van de gelegenheid. w. o die de Landarbeiderswet daartoe geeft.dezelfde manier te vervangen, waardoor len der gemeente de spanning vaak te laag was. Herhaaldelijk kwamen dan ook in de laatste jaren klachten over slecht licht. Daarom besloot de gemeenteraad het aantal voedingpunten met vier uit te breiden. De bouw van transformatoren huisjes aan de Kleine Sluis, Van Ewijck- sluis, Boermansweg en Schorweg zal dit euvel geheel verhelpen. Zooals we reeds in een bericht vermeld hebben, ligt het in de bedoeling om het bouwterrein Cérès geheel ondergrondsch aan te sluiten. Moge dit het begin zijn om 't geheele bovengrondsche geleidingsnet op deden weer zooveel landarbeiders een aanvraag om voorschot voor den aankoop van grond en een daarop te bouwen huis, dat in bijna elke raadsvergadering J verminderen zal. daarover een besluit genomen moest wor den. De raad verleende in 1930 in het ehe?: 16 voorschotten, tot een totaal bedrag van 56220. Hiermede steeg het aantal verleende voorschotten tot 53 tot een totaal bedrag van 170.796. in stormachtige tijden minder storingen zullen voorkomen, de leelijke palen de wegen niet meer ontsieren en het gevaar Spoorwegen. Nog niet veel tegemoetkoming aan wenschen en verlangens. Schreven we hierboven over de verbe tering voor het gewohe verkeer, bij het groote verkeersmiddel, den spoorweg, is dit jaar niet veel gewijzigd. Wel spreekt men over verandering bij ons station, die in verband staan met den aanleg van den Zuiderzeespoorweg, zooals de ontworpen lijn over den afsluitdijk naar Wieringen in officiëele stukken genoemd wordt, doch tot nu toe schijnt nog niet precies vastge steld te zijn, waarin de wijziging en uit breiding zullen bestaan. Voor zoover de Zuiderzeespoorweg in onze gemeente zal loopen is deze reeds uitgezet en is ook de onteigeningscommissie haar werk aan gevangen. Overigens is de spoorwegmaatschappij het reizend publiek een weinig terwille geweest, door verlenging van het perron te Breezand. Maar nog altijd staat daar de veel te kleine abris en wordt deze. zoowel als het stationsgebouw Anna Paulowna met een treurig petroleumpitje verlicht. De spoorwegmaatschappij is nog steeds niet gezwicht voor den aandrang die op haar uitgeoefend wordt, om einde lijk tot een meer moderne verlichting van wachtlokalen en perrons over te gaan. Geheel afgewimpeld is het verzoek ook niet, zoodat ons voor het nieuwe Jaar de hoop blijft op verbetering. Post, Telegraaf, Telefoon. Politie. De politie behoefde gelukkig niet in heel ernstige gevallen op te treden en de zaken, die zij te behandelen kreeg, wer den door haar activiteit in korten tijd tot Enkele van deze aanvragers kochten klaarheid gebracht. Door haar voort- van het gemeentelijk grondbedrijf, ande ren bouwden elders. Door het Grond bedrijf werden in 1930 totaal 13545 M2. verkocht. Vleeschkeurlngsdlenst. Voor den keuringsdienst van Vee en Vleesch zijn met de commissie van uit voering in den vleeschkeuringskring Bar- singerhorn en het gemeentebestuur van Den Helder overeenkomsten gesloten, waardoor het mogelijk is, dat groot vee, indien het niet naar de noodslachtplaats van Schenk gevoerd wordt, rechtstreeks naar dc verwerkingsinrichting te Schagen gezonden kan worden, terwijl afgekeurd vleesch. klein vee en afgekeurde slacht- afvallen door een auto van den keurings dienst in Den Halder naar de Centrale durend surveilleeren en aanwezig zijn bij uitvoeringen, enz. is misschien veel voor komen, zoodat zij aan haar doel, preven tief te werken, ten volle heeft beant woord. Brandweer. In het afgeloopen Jaar is de brandweer slechts achtmaal uitgerukt; zesmaal voor brand in gebouwen en tweemaal voor brandende stroohoopen. In twee gevallen behoefde geen water gegeven te worden, daar de brand reeds met eigen middelen gebluscht was. Ophaaldienst. Den 30sten Jan. werd In den gemeente raad besloten tot stichting van een ge meentelijken ophaaldienst. Door de gewaardeerde medewerking Toenemend verkeer. Zoowel te Kleine Sluis als te Breezand neemt de drukte aan de kantoren gere geld toe. Het aantal telefoonaansluitingen te Kleine Sluis steeg van 67 op 80, te Breezand van 34 op 63. Beide kantoren werden dan ook voor den telefoondienst langer opengesteld. Ook het geldverkeer neemt steeds toe. Niettegenstaande deze toename is het kantoor te Kleine Sluis omgezet in een hulpkantoor. Er zal echter een tweede hulpkantoor geopend worden, waar schijnlijk in de Spoorbuurt. Voor Breezand hopen we, dat de avondbestelling, die uit bezuinigingsover wegingen opgeheven is, weer hersteld zal worden. Wel is 's avonds gelegenheid post af te halen, maar wie dat geregeld komt doen, zal het met ons eens zijn, dat het 's avonds in de kleine lokaliteit een onhoudbare toestand wordt. Middelen van bestaan. - Geen gunstig Jaar. - Malaise In den landbouw. Gaan we nu over tot een beschouwing van de voornaamste middelen van be staan in Anna Paulowna, van het wel en wee der bedrijven in 1930, dan zal dit deel van ons jaaroverzicht, op een klein gedeelte na, één groote jammerklacht moeten zijn. Laten we maar beginnen met het be drijf, dat het allermeest onder de alge- meene malaise te lijden heeft, den land bouw. Het Is al narigheid wat van dit bedrijf te vertellen valt. Verliep de groei in het voorjaar goed, toen de tijd van oogsten kwam, was het regen en nog eens regen, waardoor de kwaliteit der aardappelen lang niet best was en die van het graan, door het legeren en het oogsten onder ongunstige omstandigheden vrij slecht. De opbrengst, de hoeveelheid dus, viel hier nog mee, in vergelijking althans met Zeeland, waar het bedroevend en met Groningen, waar het allertreurigst was. Aardappelen, kool en "bleten treurig. De aardappelen hebben veel last van ziek gehad. In sommige bedrijven was 60 70 aangetast, zoodat de oogst van goede kwaliteit gering was. Voor de kool geldt hetzelfde; de op brengst was te klein, terwijl het koude weer van dezen zomer bovendien van slechten invloed is geweest op de kwali teit, de kool is te waterig. En met de bieten is het al even treurig gesteld. In het voorjaar werden ze reeds aangevreten door de bietenvlieg en door het natte en koude weer in den zomer, werd het loof veel te vroeg geel. Het ge volg was een oogst van 25.00035.000 K.G. per bunder (anders tot 90.000 KG.) terwijl het gehalte 1216 is, dus ook lager dan gewoonlijk (tot 20 Lage prijzen der produoten. Bij deze lage opbrengst komen nu nog de lage prijzen. De prijs van de suiker is zoo gedaald, dat de boeren, die aan de coöp. fabriek leveren, moeten beginnen met 5 terug te betalen van wat ze verleden Jaar voor elke 1000 K.G. bieten ontvingen. Door dat de opbrengst laag is. zijn er die thans slechts de helft kunnen leveren, van het geen zij verleden jaar verzonden. Zij moeten meer terugbetalen dan zij voor den nieuwen oogst zullen ontvangen, wat dus wil zeggen, dat deze boeren hun bie ten naar de fabriek zenden en nog geld toe moeten geven. De graanprijzen zijn zoo laag als ze in geen veertig jaar geweest zijn. Voor de aardappelen wordt thans, waarschijnlijk door de geringe hoeveel heid van goede kwaliteit, een betrekkelijk goede prijs gemaakt. Zooals men zich zal herinneren was in 1929 de prijs zeer laag. De boeren, die toen hun aardappelen vasthielden in de hoop er in het voorjaar 1930 meer voor te ontvangen, kwamen bedrogen uit. Ze moesten ze voor 1 et per K.G. verkoopen, enkelen lieten ze zelfs voor niets weghalen. De gewone koolprijzen zijn slecht; voor contract-kool iets beter. De handel in pootaardappelen was voor eerstelingen goed. voor eigenheimer pootgoed trekkend, terwijl de verkoop van zaaigoed maar matig was. Nemen we in aanmerking wat we hier boven meedeelden over het slechte gewas en de over 't geheel zeer lage prijzen, dan behoeft het geen verwondering te wek ken, dat de bouwboeren steen en been klagen. 1930 Is voor hen een heel slecht jaar geweest. Alleen zij die een beetje ge lukkig zijn geweest met aardappelen en kool hebben het verlies op bieten en graan een weinig kunnen verminderen. Woningbouw ging regelmatig zl] het In wat kalmer tempo dan In verleden Jaar voort. Kon een vorig jaar nog van bouw woede gesproken worden, ia dit )i De bloembollencultuur. Ook hier sterke prijsdaling. Zullen alle kweekers wel tevreden zijn geweest over hun gewas (slechts enkelen hebben eenige last van hagelslag gehad) in groote meerderheid hebben ze groote V' j schade geleden door*de geweldige daling ia'dar prijzen van vale soorten bollen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13