Persii 25 cent PersllbiijftPersil per pakje wordt goedkooper, kost vanaf 1 Januari 1931 nog slechts Ook in den postdienst te De Koog kwam in 't badseizoen belangrijke ver betering. 't Aantal telefoonaansluitingen, vooral dat te Den Burg, nam zeei toe. Aangesloten zijn thans 92 abonné i te Den Burg. 1 Januari 1930 was dit amtal 75. Te Cocksdorp steeg het vai 16 tot 17, te Oudeschild van 10 tot 16, te De Koog van 7 tot 12, te Oosten Tan 6 tot 12, te Eierland van 4 tot 5, en :e De Waal, waar men vórig jaar alleen 'tpost- station kon opbellen, kwam dit jaar de eerste aansluiting tot stand. Landbouw. De crisis in den landbouw liet ook Texel niet onberoerd. Vooral de b<uw- bedrijven in den polder gevoelen ge»uc-ht de gevolgen van de lage prijzen dei pro ducten. Slechts voor één artikel aard appelen) kon een behoorlijke prfc be dongen worden. De opbrengst en cwali- teit der aardappelen is over 'tgeheel goed. terwijl de gewone ziekte iet zoo heel veel schade heeft aangericL Alle andere landbouwproducten zijn óo laag in prijs, dat de teelt onmogelijkloonend kon zijn. De opbrengst was bevedigend, de vele regens in den zomer kbben de werkzaamheden, aan de oogst vrbonden, zeer belemmerd, doch ten slott»kon alles in behoorlijken toestand wordn binnen gehaald. Wel heeft het graei van het natte weer geleden, doch nietiooveel als zich eerst liet aanzien, 't Zal echter be zwaarlijk gaan zaaigraan van leste kwa liteit machtig te worden. Mond- en kuwxeer. In den zomer kwam één geal vdn deze ziekte voor onder rundvee, at te Waa lenburg in de weide liep. it bleef be perkt tot één geval. 14 O- hrak deze veeziekte opnieuw uit. Veelmallen kwa men niet voor; thans is i bijna geheel geweken. Veeteelt. Het veebedrijf was oV 't geheel niet ongunstig. De grasgroei'as iQ het afge- loopen jaar ver boven K gemiddelde. In den herfst konden verstillende perceelen worden gemaaid voor uilgras. De hoe veelheid hooi zal ruim oldoende zijn om het vee den langen wter op stal ruim schoots te voederen. De prijzen der lamoren en oude scha pen waren bevredigeb Het aantal lam meren was niet zoonoot als in vele andere jaren. Gedubde de vijf groote lammeren-markten /aren aangevoerd: 21987 lammeren, tect 26001 op dezelfde markten in 1929. Dep^zen waren echter beduidend hooger. V jaar liepen ze van 22.tot 28.:óvijl de noteeringen in 1920 van 15.50-24.waren. Beide jaren waren de prijz» gedurende de twee eerste groote lazeren-markten het hoogst. De wolprijzen z? ongekend laag ge weest. In 't begin an 't jaar bedroegen zij 80 cent. later s-hts 65 per K.G., ter wijl thans geen e^ bod gedaan wordt. In 1929 bedroegede prijzen 1.55, later 1.30 per K.G. De opbrengst ket melkvee gaf min der aanleiding t- bevrediging. De zuivel- prijzen zijn laa<an in verband hiermede kunnen de mel^zen niet hoog zijn. De prijzen varkens-bewogen zich steeds in dale'e hjn. Al mag het^geloopen jaar over 't al gemeen voorat veebedrijf niet bepaald zoo zijn, dat verliezen geleden werden, de toekomst'Üjft zeer onzeker, en men mag er zicb>P voorbereiden, dat de in komsten ziZ1 dalen. In verb^ hiermede bewegen zich de: pachten in sterk dalende lijn. Bij de in het laB* van het jaar gehouden pu blieke -vrhuringen waren de prijzen be- duidemlager aan bij dezelfde verhurin gen z©aren geleden. Dit was ook wel te verwagen, daar vele pachten ver boven norm/1 waren, en vele dit nog zijn. Bijc in Juni van dit jaar gehouden lamtuwtentoonstelling bleek, dat de veetPcl °P Texel in 't algemeen in 10 jarctijd iets grooter geworden was. Jt aantal schapen, lammeren, enz. be- drg thans 54900 tegen 46255 bij de vcge telling. Dat niet alleen de kwanti- te doch ook de kwaliteit der Texelsche sapen omhoog ging bleek dit najaar, fn op de wereld-tentoonstelling te Ant-j >rpen. de Texelsche schapen bekroond erden met 4 eerste, 4 tweede en een erde prijs. De rundveestapel was vermeerderd van 3760 in 1921, op 4581 in 1930. Het aantal varkens was thans 2214, en du3 iets minder dan in 1921 toen dit 2338 bedroeg. Paarden waren er in 1921 1444 stuks, doch thans was dit aantal gedaald tot 901, terwijl op heel Texel slechts 55 bokken en geiten gevonden worden. In 1921 waren hiervan nog 200 exemplaren aanwezig. Pluimveeteelt, De vooruitgang in de pluimveeteelt spreekt mede uit de cijfers der landbouw telling. Bedroeg het aantal kippen bij de vorige telling 33781, thans waren er niet minder dan 102206 van deze gevleugelde bewoners op Texel te vinden. Dat dit getal zeker met dit jaar sterk vermeerderd was, bleek uit den aanvoer aan de eieren- veilingen der Coöp. Pluimveever. „Texel" U.A. Werden in 1929 op deze veilingen tmÓM ruim 3| milliocn aangevoerd, dit Hallo! het zelfwerkend Waschmiddef, jaar was dit nog ongeveer een millioen meer. De hoogste aanvoer had plaats op 14 April, de laagste op 24 November. De cijfers luidden respectievelijk 161761 en 20692. Over het algemeen waren de prijzen aanmerkelijk lager dan vorig jaar, en hoewel ook de voederprijzen sterk ge daald zijn, zullen de uitkomsten van deze bedrijven veel minder zijn. Bloembollen. Het bloembollenbedrijf breidt zich op het eiland Texel in de laatste jaren be langrijk uit; ook dit jaar, zij het niet in die mate als in 1929. valt uitbreiding te con- stateeren. Vooral op het kweeken van de narcis legt men zich hier toe. Het afgeloopen jaar gaf voor dit be drijf reden tot tevredenheid, ofschoon en kele soorten, zooals crocussen, aanmer kelijk in waarde achteruit gingen. Ook tulpen bleven niet prijshoudend. Voor narcissen, vooral voor Sions en Golden Spur, twee hier veel gekweekte soorten, werden goede prijzen gemaakt. De kwali teit had iets beter kunnen zijn. De uit komst van het bollenbedrijf is goed te noemen, maar ook voor dit bedrijf blijft de toekomst onzeker. Visscherij. In hoofdzaak werd de garnalenvangst in deze gemeente uitgeoefend. De uitkom sten van dit bedrijf waren van Januari tot Mei niet gunstig. Van Mei tot Sept. staat dit bedrijf stil, doch van September tot December waren de uitkomsten vrij goed. T entoonstellingen. Op 3 en 4 September werd een Land bouwtentoonstelling gehouden, die buiten gewoon geslaagd is. Temidden van da gen van slecht weer en regen, waren de tentoonstellingsdagen juist bij uitstek mooi, welke factor in geen geringe mate medewerkte, tot het zoo prach tig slagen van het geheel. Bovendien werkten alle invloedrijke personen en or ganisaties, te zamen (iets wat in onze ge meente niet dikwijls het geval is). Het beste van het beste werd naar voren ge bracht, en, hoewel de toegang geheel kos teloos was, kon de commissie, die met de leiding belast was, de rekening sluiten met een prachtig batig saldo. Verder werden eenige kleinere ten toonstellingen gehouden van „Volks onderwijs" 12 en 13 April; Wereldbiblio theek, 16 Juli; Floralia te de Cocksdorp, 2021 Sept. en een Missie-tentoonstel ling op 1 en 2 November te Den Burg. Dijken en duinen. In verband met de afsluiting der Zui derzee werdenvan Rijkswege be langrijke werken aan de dijken verricht. M*>t Juni werd een aanvang gemaakt met de verzwaring en verhooging van den zeedijk van den Pr. Hendrikpolder; de kosten van dit werk, dat in Dec. vol tooid was, bedroegen 110.811. In Augustus werd begonnen met het verzwaren en verhoogen van den zeedijk v. d. 30 Gem. polders, tusschen den P. H.- polder en de Rijks zeewering te Oude schild. Dit werk is nog niet voltooid; de kos ten hiervan zullen 111.850.bedragen. Door het Waterschap „de 30 Gem.- polders" werd de steenglooiing van den zeedijk tusschen H M palen 112114 vernieuwd van Noorsche en bazaltstee- nen, en de bestaande klinkerglooing tus- sche H M palen 127129 vervangen door een van betonblokken. Het Waterschap „Polder Eierland" liet een zanddijk maken, tusschen de peil- raaien VIII en X aan de N.O. kust van Texel. De kosten van uitvoering hiervan bedroegen 11.700.(Bij den storm van 22 November werd deze dijk ernstig be schadigd.) Een zandverhooging en -verzwaring liet ditzelfde polderbestuur aanbrengen aan de binnenzijde van den duinregel bij strandpaal 33 aan de N.O.kust van Texel. Een rij perkoenpalen werd door het Polderbestuur Eierland langs een ge deelte van den buitenberm van den zeedijk geplaatst; terwijl werd aangebracht een zandverhooging en verzwaring aan de binnenzijde van den duinregel in de om geving van strandpaal 33 aan de N.O. kust van Texel. Gedurende den storm van 22 Novem ber werd groote schade aangebracht aan de duinen achter de Westen en bij het badpaviljoen te De Koog. Ontwatering. In September werd. naar aanleiding van het beroep bij de Kroon, door H. M. de Koningin vernietigd het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, om geen goedkeuring te hechten aan het besluit van het Polderbestuur van Waal en Burg, om de bemaling van dien polder door middel van ruwolie-motoren te doen ge schieden. Op 17 November kwam bij genoemd Polderbestuur de goedkeuring van Ged. Staten in om een oliebemaling te stich ten; op 25 November de goedkeuring om hiertoe een leening van 57.000 aan te gaan. Direct daarop werd tot aankoop yan de benoodigdheden voor deze bemaling, de benoodigdheden voor deze bemaling overgegaan, zoodat binnenkort deze Behalve, dat verscheidene uitstekende betonnen duikers werden gelegd, werden door de verschillende polderbesturen vele tochtslooten vergraven en uitgediept. Het belangrijkste werk op dit gebied werd uitgevoerd voor het Waterschap „de 30 Gem.-polders". Gemaakt werd voor dit waterschap een verbindingstocht sloot oost- met het westelijk gedeelte ach ter Oudeschild met 2 belangrijke duikers onder de wegen BurgOüdeschild en OudeschildWaal, resp. 16 en 9 M. met doorstroomingsprofiel van 2 M„ uitge voerd geheel in gewapend beton. Gemeentewegen enz. Van gemeentewege werd aangelegd het laatste gedeelte van de Emmalaan, zon der beharding, de kosten hiervan bedroe gen 9000.Het eerste gedeelte van die laan werd behard en trottoirs hier langs aangelegd, kosten 3375.—. Verder werden aangelegd: een rijwiel pad langs het Westerslag, 3100.een rijwielpad langs den Koogerweg van Tu- bantia naar de Koog 5700. Verbreed werd de Schilderweg bij de woning van den heer P. Pooij, 600. de Hoornderweg van Den Burg tot den Zuid-Hoffelerweg, f 8800.en een ge deelte van den Koogerweg van den „Strooppot" tot bij de woning van Bui- tenlust, 4500. Waterschap 30 gem.polders. Aangelegd en behard werd een weg door Gerritsland, kosten 1790. Gedeeltelijk verbreed de Kruisweg, ten westen van den Hoornderweg, 616. Marsweg gedeeltelijk verlengd, 684. Hoornderweg gedeelte verbreed nabij Weezenspijk, 930. Verbreeding gedeelte Zuid-Haffeler- weg nabij Wed. Vermeulen, 200. Vanneweg, laatste gedeelte behard. 1095.—. Noorderbuurtweg, idem 311. Verbreeding weg door de Nes, gedeelte Domineesweg. Beharding weg Nieuwlan- derdijk, gedeeltelijk, tusschen Burger- Nieuwland en Waalenburg, en verbreeding gedeeltelijk Ongerenweg en Tienhovenweg. De Waalderweg werd verbeterd met teersteen, slagmortel 600 M.; de Kooger weg 700 M. en de Hoornderweg vanaf den Hoorn 300 M„ terwijl verder steén- slagwegen zijn ingewalst het resteerend gedeelte Waalderweg, weg WaalOos terend en Hoornderweg tot Weezenspijk. Waal en Burg. De Westerboersweg vanaf Ongeren tot den Middenweg^ werd verbreed tot 7 M.. kosten 1850.—. Prins Hendrik-polder. Gedeelte van den Molenweg werd voorzien van puinverharding, kosten 7500.—. Behalve de hierboven genoemde ver beteringen zijn nog enkele minder belang rijke werken tot stand gebracht. Het wegennet in deze gemeente is zeer groot (ruim 280 K.M. beharde weg) en eischt op vele plaatsen nog veel verbetering. Op de begrooting voor 1931 zijn o.a. gelden uitgetrokken voor verbetering van den weg BurgOudeschild. Sport Integenstelling met het vorige jaar heeft in het afgeloopen jaar, tengevolge van den zachten winter 1929'30 geen enkele dag gelegenheid bestaan tot schaatsen rijden; wel stonden de verschillende per ceelen bij de dorpen in onze gemeente, die bij vorst voor ijsbanen dienen, onder water (evenals thans weder het geval is), doch de vorst bleef achterwege. Een strop voor de talrijke liefhebbers van de ijssport in onze gemeente. 1 De sporfrver. „Texel" is gedurende het geheele jaar, onder leiding van haar kra nig bestuur sterk in bloei toegenomen. Ook de stijving der kas, het vorig jaar, tengevolge van de fancy-fair „Oostersche stad", heeft tot dien bloei niet weinig bijgedragen. In het voorjaar verspeelde het eerste elftal leelijk de goede kans op het kampioenschap in de N.-H.V.B., afd. C, in een ongelukkigen wedstrijd tegen Helder II, die met 10 Texel sloeg op eigen terrein, terwijl Texel met gelijk spel reeds kampioen was geweest. Tijdens de thans loopende voetbal-com petitie is het Texelsche elftal steeds ster ker geworden, waardoor de kans op het kampioenschap in de C-klasse weer groot is. In den afgeloopen zomer is te Den Burg een korfbalclub opgericht. Deze oprich ting heeft tengevolge gehad, dat reeds te De Koog en te Den Hoorn clubs zijn ge vormd; ook te De Cocksdorp zijn tot op richting reeds stappen gedaan, terwijl ook vermoedelijk te Oudeschild een club zal worden opgericht. In September zijn de jaarlijksche paar- densportfeesten gehouden, die, vooral ook tengevolge van medewerking van de rij- vereenigingen uit Anna Paulowna en West-Friesland, schitterend zijn verloo- pen. Wat tijdens de feesten de Texelsche rijvereeniging onder leiding van den heer Vethman heeft gepresteerd, dwong ieders bewondering af. De Texelsche rijvereeniging heeft in het afgeloopen jaar veel geoefend, doch de moeilijkheden met het verkrijgen van een goeden instructeur hebben zeer remmend gewerkt. Zeer te betreuren is het vooral, dat de heer Brouwer, tengevolge van zijn ambt niet langer met de leiding belast kon zijn. Kerkelijk leven. In de leiding der verschillende kerk genootschappen kwam in den loop van dit jaar geen verandering. Wel nam in Dec. de laatst beroepen predikant zijn be roep bij de Ned. Herv. Gemeente aan, doch Ds. F. Visser is nog niet in functie getreden. Ds. Oskamp werd twee maal beroepen tot predikant te Hall. en een maal te Den Burg. Ds. v. d. Leer te Rhoon, Ds. Buskes te Zaandam. Voor al deze beroepen werd bedankt Kerken. Te Oosterend werd een nieuw kerk gebouw gesticht voor de Ger. Kerk H.V.; de toren van de R.-K. kerk te Den Burg werd grondig verbeterd. Ook aan de torens van andere kerkgebouwen werden verbouwingen verricht of klokken in deze geplaatst. Jubilea. De roomsch-katholieken te Oosterend vierden 25 Oct. het zilveren jubileum van de R.-K. kerk aldaar. Mej. FormerBoonacker te de Waal, was 40 jaren organiste in de kerk aldaar. De heer J. Witte vierde zijn zilveren jcosterjubilé van de R.-K. kerk te Den Burg.# Raadsvergaderingen. De Raad dezer gemeente hield acht openbare vergaderingen. Niet altijd was de toon even eendrachtig. De regenten- vérkiezing voor het Alg. Weeshuis bracht de gemoederen der vroede vaderen zeer in beweging, en was vaak oorzaak tot heftige discussie. Ook de belastingkwestie maakte de gemoederen warm. In de samenstelling van den raad "kwam geen verandering. Wethouder Keyser was door ongesteldheid 3 raadsvergade ringen afwezig, terwijl de heer A. Boon. om ons onbekende redenen reeds 4 maal afwezig was. Behalve de onder andere rubrieken reeds vermelde besluiten, gaf de raad 1 Maart B. en W. crediet tot aankoop van een nieuwe rol voor de wegen-wals; kosten 900. In dezelfde vergadering werd de z.g. „Aardappelverordening vastgesteld. 3 Mei werd het aantal vergunningen

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 18