Wat er in het oude jaar gebeurde. beroering, die in groote meetings en op tochten ten gunste van de A.V.R.O., wie een groot deel van den zendtijd ten be hoeve van de katholieke, protestarutech- christelijke en socialistische radio-o m- roepvereenigingen was afgenomen, tot uiting kwam en nog een staartje had in de sluiting van den Phohi-zender naar lndië, eigendom van eenige groot-indus- U'iëelen, toen gevreesd werd, dat de regee- ling ook uaarop beslag zou willen leggen. Een korte, maar vrij felle beweging maakte ook de benoeming van den ex- gouverneur Frlytier tot inspecteur van de arbeidsinspectie in Den Haag, met verplaatsing naar Maastricht van den Haagsehen inspecteur, gaande, waarhij de Eerste Kamer zich zoo beslist tegen die benoeming verzette, dat de minister haar ongedaan moest maken. Tegenover dezen strijd dee dde vrijwel algemeene erkenning van de verdiensten van den grooten socialistischen partijman Mr. Troelstra hij1 diens overlijden goed. De sociaal-democraten verloren in hem den grooten leider eru stichter der partij en het land een verdienstelijk staatsman, die ook buiten zijn partij, waarvan hij de laatste jaren wegens ziekte de leiding in andere handen had moeten overgeven, groote beteekenis had. Nog duidelijker en beslister zeker kwam de nationale eenheid tot uitdrukking in het verzet tegen den Franschen naam „Pays-Bas" op ons Nederlandsoh pavil joen op de Antwerpsche tentoonstelling, met het bezoek-van een Nederlandsch es kader aan Antwerpen de uiting van ons medeleven met de Belgische onafhanke- lijikheidsviering. Vrij algemeen was men van meening, dat juist in een Vlaamsche stad ons land zuiver Nederlandsch voor den dag had moeten komen, waar de Vla mingen voor de erkenning van hunne en onze taal zoo'n harden strijd te voeren hebben.' - Heel veel sympathie toont trouwens onze regeering niet voor dezen Nederland- Sv hen cultuurstrijd. De verhindering van den Bormsavond in Den Haag^ waaraan onze landsregeering wel niet geheel vreemd zal geweest zijn, was daarvan een nieuw bewijs. Het is hot streven om België meer nog de Belgische regeering, niet te ontstemmen^ dat hierbij' zich doet gelden. Maar de Belgische regeering heeft_ al lang moeten leeren en heeft het dit jaar wel bizonder duidelijk ervaren, dat de Vlaamsche strijd niet meer weg te denken en de Vfaamsche eischen niet langer te rtegeeren zijn. Een dier eischen, de ver- nederlandschi rug der Gentsche universi teit. is dit jaar eindelijk in vervulling gegaan. Maar de Vlaamsche nationalisten, wier succes bij de laatste Kamerverkiezin gen aan; de inwilliging van dezen eisch niet Yieemd is, blijven daarbij niet stil staan. De weigering van den milicien De Leeuw om Fransche bevelen op te volgen, de be weging, die zijn daad onder de Vlaamsche bevolking veroorzaakte en de verlegen heid der regeering met het geval, be wijzen, dat de VLaamsche beweging steeds meer veld wint. En de mlnisteriëele crisis van enkele dagen, die met het herstel van het bestaande mindsterie-Jaspar eindigde en het gevolg was van het verbod der re geering aan de Gentsche professoren om ook aan de Ecole des Hautes Etudes, die de vernederlandschte universiteit concur rentie tracht aan te doen, college te geven, toont, dat ze nqg over heel wat Invloed beschikken. spoedig een nieuw, meer naar rechts ge oriënteerd ministerie aan het bewind. Maar dit ministerie, waarvan dr. Brüning president was, raakte wegens financiëele ontwerpen met deni Rijksdag in conflict., wat de ontbinding van den Rijksdag met het reeds vermelde resultaat tot gevolg had. In dezen nieuwen Rijksdag zijn het tenslotte de socialisten geweest, wier aan vankelijk verzet tegen de financiëele noodverordening de ontbinding uitlokte, die de regeering hebben moeten redden. De verhouding tusschen Duitschland en Polen is nooit erg vriendelijk geweest, maar is tegenwoordig tengevolge van Duitsoh- land's eisch inzake de teruggave van den Poolschen corridor en de mishandeling van Duitschers in Opper-Silezië, al heel weinig hartelijk. Die-mishandeling schijnt een verschijnsel van de terreur, die Pil- soedski nog altijd' uitoefent en die dit jaar door de dragommades in de Oekraïne en de arrestaties van oppositieleden, waar aan hij zijn meerderheid in het parlement dankt, haar hoogtepunt schijnt bereikt te hebben. Een soortgelijke dictatuur als Pilsoedski streeft in Finland de Lappobeweging na, die, uit den strijd tegen het communisme ontstaan, tot een strijd tegen de vrijheid en voor de dicta tuur geworden is. In Rusland heeft dit jaar de proletarische dictatuur, dat is feitelijk de dictatuur van Stalin, haar kracht getoond door de uitwijzing van vooraanstaande leiders uit verant woordelijke posten en processen tegen en terechtstellingen van contra-revolutionai ren,, waaronder men ook hen blijkt te re kenen, die aan het succes van het vijfjarig plan voor den oeconomischen opbouw twijfelen. Daartegen heeft in Spanje de dictatuur het afgelegd door het aftre den van Primo de Rivera, al spoedig door zijn overlijden gevolgd. Maar de tegen woordige regeering onder Bórenguer oefent ook een feitelijke dictatuur uit, wat het verzet tegen de monarchie en de republikeinsohe beweging nog doet toe nemen. In Italië waar Mussolind de teugels stevig in han den houdt, beleeft het dictatoriale stelsel gouden dagen. Italië's buitenlandsche politiek blijkt steeds meer beheerscht door de tegenstel ling tot Frankrijk. In verband daarmede zoekt Italië nog steeds naar versterking van zijn positie in Midden-Europa en den Balkan door het tot elkaar brengen van Honga rije, Turkije, Bulgarije en Griekenland. Teni opzichte van Roemenië, waar prins Karei als Koning is teruggekeerd^ heeft het blijkbaar zijn pogingen opgegeven, maar voor Oostenrijk, waar de strijd tus schen socialisten en burgerwachten met medewerking van een deed der christelijk- sociale partij, na een kort intermezzo met Vaugoin als kanselier en Starhemberg, leider deer burgerwachten, al® minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk geëindigd is met het aan het bewind komen van een ministerie van christelijk-socialen en bur gerlijke coalitie, heeft het alle hoop nog niet opgegeven. In Engeland dat steeds meer zich uit de Europeesche zaken terugtrekt, houdt de regeering der arbeiderspartij het maar nauwelijks uit tegen de oppositie va*n liberalen en con servatieven, waarvan de laatste in'.eigen gelederen een strijd hebben zien ontstaan tengevolge van het verzet der krantenlords Beaverbrock en Rothermere. De veldwinnende nationalistische be weging in lndië heeft tot een Indische conferentie in Londen geleid, die nog voortduurt en waar fetielijk al besloten is, dat lndië den Dominion-status toekomt. Behalve met lndië, had Engeland moeite met Palestina, wat een beperking der Joodsche immigratie tengevolge had, die de regeering door het algemeen verzet der Joden weer heeft moeten intrekken, en •verder oeconomisehe moeilijkheden, voor al op het gebied der steenkolennijverheid. In Amerika wonnen in de Vereenigde Staten de demo craten het bij de verkiezingen van de re publikeinen, terwijl in de meeste staten van Zuid-Amerika revoluties uitbraken en slaagden." VADER TIJD. a-) Evenals België ondervond ook Frankrijk, zij bet in veel mindere mate, de onver zettelijkheid van een ras tegen het prijs geven van eigen aard en cultuur en wel in de autonomistische beweging in den Duitschen Elzas. Maar hier oefende deze beweging op de politiek en de stabiliteit der regeering zoo goed als geen invloed. Die invloed ging vooral uit van de ver houding tot Duitsóhiand, en van den strijd tusschen rechts, en links. In het begin van dit jaar moest het ministerie-Tardieu tengevolge van den strijd aftreden .en werd vervangen1 door een minlsterie- Chautemps, dat echter reeds bij zijn eerste aanraking met de Kamer sneuvelde, waar na Tardieu opnieuw als minister-presi dent optrad. Nu aan het einde van het jaar is dit ministerie-Tardieu opnieuw omvergeworpen tengevolge van het ver zet van den Senaat tegen de algemeene politiek der regeering en opgevolgd door een ministerie-Steeg. Het behoud van Briand aan Buitenlandsohe zaken toont, dat in Frankrijk's buitenlandsohe politiek, ondanks de ministerswisseling, niet veel verandering zal worden gebracht. Toch zal zeker de nieuwe houding van Duitschland waarop hierboven reeds gewezen is, op Frankrjjk's buitenlandsche politiek niet geheel zonder invloed blijven. Die houding is zeker niet het recht- streeksche gevolg van het succes der na- tionaal-socialisteni bij de jongste Rijks- dagverkiezingen., dat zeker het meest ken merkende feit uit het Duitsolie openbare leven van 1030 was. Het duidt een merk bare beweging van uiterst rechts aan, waarvan, waar ook uiterst links de oommuniBten zeer versterkt uit den verkiezingsstrijd te voorschijn' kwam, de midden- en meer gematigde reohtsche par tijen, vooral de Staatspartij, die de demo craten kwam vervangen, de Volkspartij en de Duitsch-nationale partij, die in allerlei kleinere partijtjes versplinterde, do dupe werden. De beweging naar rechts was trouwons heel dit jaar merkbaar. Blijkbaar Is ook de aanvaarding van het Young-plan daar niet geheel vreemd aan. Nadat de Duitache Volkspartij' uit. de regeeringsooalitie was getreden, kwam ai Berijmde kroniek van de belangrijkst© gebeurtenissen, zoowel hier ter plaatse als elders, samengesteld door JAN MENS. III. In memoriam. De oud-gepen sioneerden. Van omvergereden lan taarnpalen Hier zijn wij aan het droevig einde Dat bootsman Klaver viel ten deel Een vlieger in Marine-vliegdienst. Men roemde hem als vlieger veel. Zóó was hij vroolijk nog in 't luchtruim, Een val, een schokdaarna de dood Zoo kwam het einde van een dapper En heel betrouwbaar luchtpiloot De oud-gepensioneerden wachten Nog steeds, wat zal men voor hen doen. Is de regeering hen vergeten? Denkt men niet aan den tijd van toen. Voor 't Vaderland moest men toen vechten. Medailles kreeg men, 't is wel goed: Maar dóórdoor wordt zoo'n arme stakker Toch wis en zeker niet gevoed? Lantarenpalen in Den Helder, Rijdt men'bij bosjes voor den grond. Ik wist niet, dat er hier nog altijd Lantarcnomrljdsport bestond. Men moet toch even hier bedenken, Als men lantarenpalen trekt, Dat Je met zoon lantarenpaaltje Toch steeds aan 't kortste eindje trekt. Eens op een heelen mooi en dag Keek heel Den Helder met ontzag. Naar wat zich in de lucht bewoog. 't Was de „Graf Zeppelin", hoog en droog. De buurtgesprekken waren uit De woordenstroom was plots gestuit. Ze stonden daar met open mond. En stilte was er in het rond. Maar toen de „Zep" was weggegaan. Toen was er heel geen houden aan. De monden stonden niet meer stil. Om één uur gaf er een een gil: „Ik mag nu wel naar huis toe gaan, Daar manlief voor de deur zal staan!" IV. Hoera! minder belasting. Daaren tegen meer kunstgebitten. Leve de nieuwe Zeevaartschool 1 Van de Reiniging en de politie. Dc nieuwe huisnummers. Vertrek van pastoor Jans. Wij zullen boffen voor een keer: Lang niet zooveel belasting meer. Gaat af zoowat veertig procent. Zeg, loopt dc wereld op z'n end? Wat is men toch ineencn goed! Ik weet gerust niet wat het moet. Wat moet ik toch beginnen nou, Als lk dat alles overhou? Ach, waarom heeft men dat gedaan? De dames zullen snoepen gaan. En weet je waar je dan mee zit? Dan kost het weer een valsch gebit. Men brengt ons heusch in grootcr nood. 't Is- van den wal weer in dc sloot. De Zeevaartschool werd ingewijd. U weet, met groote plechtigheid. Aan allen kwam een woord van lof. 't Is voor Den Helder maar een bof. Het stond toch duidelijk in de krant: I De mooiste school in Nederland. Geen vuiltje lag er op de straat. Ach Ja, U weet wel hoe dat gaat: Den Helder opende zijn deur Voor menig Relnigingsdirccteur. Men zei: o, Nlcuwediep is schoon! Zij kregen zeebanket als loon. Toen zijn zij weer naar huis gegaan. Zij komen wellicht nog eens aan. Als er een demonstratie is Het hindert niet van wie gewis, Zal 'k roemen overal waar ik kan Elk Heldersche politieman. Ze reeg'len alles even fijh. Wij kunnen daar heel trotsch op zijn. Mankeeren deed er nooit iets aan. Ze hebben steeds hun best gedaan. De nieuwe nummering op je huls, Dat wordt beslist een heel groot kruis. Wanneer je eerst had honderdtien. Dan krijg je nu wel elf misschien. Dat klinkt toch wel een beetje gek, Want dat stond niet op je bestek. Straks zult U zien, het wordt vertoond. Dan weet je zelf niet, waar je woont. Een heel goed mensch ging uit de stad. Een man, waar 'n nobel hart in zat. Want heel veel armen missen thans Hun steun, want dat was Pastoor Jans. Hij stuurde niemand van de deur. Hij stelde niemand ooit teleur. Men zal steeds blijven denken aan Wat hij voor velen heeft gedaan. Des zomers is het reuze fijn. Dan kan je per goedkoope trein. Naar Amsterdam of Rotterdam. En als je soms een kaartje nam. Waarvoor je even meer betaalt, Dan heeft men nog geen strop gehaald. Want als er regenwater viel, Ging je naar Mokum voor nihil. Nu kom ik weer aan de politie. Ze kregen nummers op hun kraag. Met ellef en met dertien zat men Hier in Den Helder in z'n maag Van elf moest men hier niet veel hebben. Voor nummer dertien was men bang. Een brand in de gevangenis. Toen heeft men die eruit gelaten. Dat was met recht „Helders belang". V. Ode aan mijn barbier. Groet en heilwensch voor de lezers van overzee. Dan breng ik nog een Ode hier. Aan 't personeel van mijn barbier. Al geef ik nooit één centje fooi. Zij scheren altijd even mooi. Men lacht mij altijd vriendelijk toe. Men wordt mijn gierigheid niet moe. Maar 'k zal mijn leven beet'ren gaan, Ik geef een stuiver fooi voortaan. Een heele stuiver, 't is niet malschl Maar 'k heb per slot toch maar één hals. En leest U soms in 't verre land, Berichten uit de Jutterskrant, Dan vindt U het toch zeker fijn. Dat wij U niet vergeten zijn. Wij groeten U uit deze stad. Was 't eens misschien Uw bakermat? Al kennen wij soms niet elkaar. Wij wenschen U een goed Nieuwjaar. BINNENLAND. VI. De verkochte vrouw. Van een drieling, den regenachtigen Veraart en nog zoo 't een en ander. Een vrouw gekocht voor duizend pop. Wat zegt u wel van deze mop? Dc rechter kwam er aan te pas, En zei, dat het geen varken was. Al was de kooper varkensboer. Dat liet den rechter koud, hij zwoer. De man die kwam er zoo niet af. Hij kreeg daarvoor drie maanden straf. Maar ik zal verder moeten gaan. 'kTrof ccn berlcht uit Helmond aan, Waar 'n Juffrouw (voor gezelligheid) Plots met een drieling werd verblijd, De vader was er vnn ontdaan. Zen klnd'rcn had-lc In 't boekje al staan. En bij.de wieg zong hij ,,'t Is waar". Wat toch een stoute ooievaart Toen kwam er in ons „natte" Holland Een regenmaker, wat een strop. Wat moet men in ons Nederlandje Daarmee beginnen, houdt toch op. Hij zal het beetje mooie weer hier Ons niet ontnemen toch voortaan? Dan kan Veraart, zoo zou ik zeggen, Veel beter naar een „droog" land gaan. Van diefstal en verduisteringen Daar staan de kranten ook van vol. Men leeft hier op het ondermaanschc Toch niet alleen maar voor de lol. De centen van de kleine spaarders Werden door Lieberman gejat. Omdat ie z' even voor wat anders. Nu ja, wijl hij ze noodig had. Van moord lees je ook alle dagen. Men slaat elkaar de hersens in. Men Is op 't oogenblik nog even Moordlustig als in het begin, Toen er nog Batavieren waren. Waarvan men zei: „een zeer ruw volk". Nu zijn ze nog geen haartje beter. Lees goed de krant, dat is uw tolk. VIL Troelstra's dood. De onbewaakte overwegen. Schatgravers in Zaan dam. Heel Nederland was vol ontroering, Nadat men Troelstra's dood vernam. Een einde, dat voor ingewijden Toch zeker nog te plots'ling kwam. Ik vraag mij af, was er in Holland Een beter mensch, een edeler ziel? Die zoo geacht werd, zelfs door vijand. Streed, waar voor recht te strijden viel? De onbewaakte overwegen Brachten veel droefenis dit jaar. Ik weet wel niet het aantal dooden. Maar 't waren er heel wat bij elkaar. Wanneer komt hier toch eens een eind aan? De toestand is verschrikk'lijk slecht. Men stelt je, zonder dat je schuld hebt. Door middel van den trein terecht. Toen las ik van een brandweermeester. De man liep maanden werkeloos. Er kwam geen brand, dat was verschrikk'lijk, En hij werd toen geweldig boos. Waarvoor had hij zijn mooie pakje? En eind'lijk is de man gezwicht. Hij heeft, na vijf maal van mislukking. De zesde maal goed brand gesticht. En trotsch bekeek de man het brandje. Het was een brand in een café. Waarachter waren ook aan 't branden. Een twaalf stuks echt levend vee. Nu kon hij eind'lijk eens gaan blusschen. Het mooiste van het zaakje is: Hij bluschte later in gedachten. Zaandam, daar ging men aan het graven. Daar liggen schatten in den grond. Men groef daar van den vroegen morgen Tot heel laat in den avondstond. Maar het heeft allemaal niets gegeven. Ze vonden niets, het was wel lam. Hoewel men toch een helderziende in schatgravers-betrekking nam. Het Nieuwe Nederlandsche spoorboek Bracht heel wat menschen van de wijs. En men was zeker te beklagen. Wanneer je plots'ling moest op reis. Vóórdat men klaar was uit te zoeken Hoe laat de trein nu wel zou gaan, kwam Je te laat. omdat je treintje Inmiddels al was weggegaan. In 'n plaatsje sloeg de secretaris 'n Gemeenteraadslid van de vloer. Maar deze liet zich heel niét kisten. Hij was dan ook een flinke broer. Hij gaf een mep, hij beet en trapte. Ja heusch, het was een lieve lust. En later hebben ze dat zaakje Heel broederlijk maar weer gesust. Nee dan bij ons hier in Den Helder. Daar is het beter voor elkaar. Daar vliegen ze, kan je begrijpen, Elkander zoo niet in hel haar. Alleen is soms een zcek'rc fractie Zoo nu cn dan een beetje stout. Maar voor een knokpartijtje is men In onze stad te fijn gebouwd. Het eerste deel werd opgenomen m het nummer van gisteren, De finale komt In hot blad van Zaterdag. Adverteeren doet verkoopen Wilt ge Uw omzet vergrooten, adver teer dan tn dc HELDERSCHE COURANT

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2