HELDERSGHE COURANT van Woensdag 31 December 1930 Tweede Blad DEN HELDER eN 1930. Er is thans aan alle kanten opbloei en vooruitgang. - De periode van inzinking is voorbij. - Toename van bevol king valt voor het eerst weder te constateeren. Opnieuw ligt een jaar achter ons en gedragen; het intensievere en snellere verkeer heeft dé isolatie waarin de stad tot voor kort verkeerde, vrijwel tot een fictie gemaakt, en vooral de Zuiderzee" werken zijn het, die hier vertier en leven brachten. En het valt'natuurlijk moeilijk te zeggen in hoever daaraan een stelsel" matige actie mede oorzaak is. Maar wat doet het er toe? laat ons het feit met dankbaarheid constateeren, laat ons allen medewerken den groei in goede banen te leiden. Goede autobusverbindingen met de omgeving, druk bezoek aan onze stad. Vele en goede autobus-verbindingen kwamen de laatste jaren tot stand tus- schen onze stad en de dorpen in de om geving. En er wordt een druk gebruik van gemaakt, hetgeen de winkelstand kan getuigen. De zich snel ontwikkelen de bloembollenindustrie in Breezand en te Koegras is mede een der oorzaken van meerder vertier. De Heldersche Courant, het zij met bescheidenheid geconstateerd, heeft mede haar steentje bijgedragen door een stelselmatige reclame-verspreiding. Elders in dit overzicht wordt gewezen op het groeiende vreemdelingen-verkeer, dat er eveneens mee verwant is. De Gemeenteraad In 1930. Belangrijke beslissingen werden in het afgeloopen jaar door den Raad genomen. Wij herinneren hier allereerst aan de in voering van het vastrechttarief voor het gasverbruik, waartoe in de begrootings- vergaderingen in Januari van dit jaar be sloten werd. Dat men nog geen jaar later, in de vergadering van 25 November, óók reeds besluiten zou tot invoering van een vastrechttarief voor electriciteit, bewijst wel, dat deze regeling bij uitstek het ver bruik in de hand werkt, hetgeen er ook de opzet van was. Dat daarenboven tot verlaging van de tarieven kon wor den overgegaan, is een verheugend ver schijnsel. Het project inzake een nieuwe open bare lagere school in het Tuindorp wer. conforir het voorstel van B. en W. (met bekapping) aanvaard. De school nadert snel haar voltooiing. In Mei van het vol gend jaar hoopt men het gebouw officieel te kunnen openen. Dd. 15 April werd tot inrichting van een centraal 7e leer jaar besloten; wellicht komt in 1931 deze zaak weer aan de orde. Een nieuwe school voor buitengewoon L. O. zal hopelijk in den loop van het volgend jaar kunnen worden gebouwd aan het einde der Lorentzstraat. De kwestie van de winkelsluiting was oorzaak van langdurige discussies, welke tot geen praktisch resultaat leidden, daar besloten werd de rijksregeling hierom trent af te wachten. Ter uitbreiding van het politiecorps werd een. adjunct-inspec teur van politie aangesteld. Van groot be lang v(.or een bepaalde groep belang hebbenden was de stichting van een speeltuin, die door daadwerkelijken steun van het gemeentebestuur mogelijk werd. In de raadsvergadering van 11 Maart toch werd aangenomen een voorstel be treffende den aanleg van straten en aan koop van grond in het Tuindorp. Hier bij was begrepen de aanleg van een speel tuin. Inzake de waarde-bepaling van de gronden, behoorende tot het gemeentelijk grondbedrijf, is, zooals uit een onlangs door ons gepubliceerd Kon. Besluit is ge bleken, het gemeente-bestuur in het ge lijk gesteld ten aanzien van het hierbij in genomen standpunt. Een belangrijke be slissing, mede omdat omtrent deze zaak nog geen jurisprudentie bestond en het geval-Den Helder voor andere Grond bedrijven nu als voorbeeld zal worden gesteld. De belangrijke belastingverlaging, die het gevolg is van de betere financieele regeling tusschen Rijk en gemeenten, noemden wij hierboven reeds; dat hier door een deel van den achterstand kon worden Verwerkt, die nog altijd bestond tengevolge van de heffing van 16 maan den belasting, stemt verheugend. De publicatie van het voorwoord in zake de begrooting voor 1931, dat be langrijke aanwijzingen gaf voor de finan- tieele politiek van het nieuwe jaar, ligt overigens nog te kort achter ons, dan dat wij daarover hier verder behoeven uit te wijden. Eveneens de vernummering onzer woningen en de reorganisatie inzake ons stratennet. Door den regelmatig voortgezetten bouw bouw zijn een aantal nieuwe straten ont staan, bijna alle in het uitbreidingsplan rondom den Singel liggend, en de breede om een wat eervoller plaats onder de en fraaie straten, die hier zijn gekomen, zon zich te verwerven. i hebben het aspect der stad verfraaid. Op Zeker, wij weten het, het zijn de een andere plaats gaan wij daar nog wat omstandigheden, die hiertoe hebben bij-1 uitvoeriger op in. staat een nieuwe jaarkring op den drem pel van onze samenleving, een jaarkring, dien wij goedschiks of kwaadschiks, moeten begroeten, en waarvan wij niet weten wat hij ons brengen zal. Wij had den in den loop van het jaar meermalen de gelegenheid te wijzen op de opleving, de nieuwe energie, die, na de inzinking tengevolge van den oorlog, is terugge komen en wij zouden slechts in herhalin gen treden, indien wij daar thans weder om uitvoerig over gingen bespiegelen. Waar nu een periode van tien jaren is afgesloten, leek het ons wel interessant eens na te slaan, hoe wij vóór tien jaren tegenover de toekomst en de mogelijke ontwikkeling onzer stad stonden. Hoe stonden wl] er voor 10 jaar voor? In 1920 bloedde de wereld nog uit de door den oorlog geslagen wonden. In 1918 was de eigenlijke oorlog weliswaar geëindigd, maar er was in 1920 nog geen sprake van een eenigszins normalen toe stand. En vooral de enorme stijging van het levenspeil was voor een gemeente als de onze van grooten invloed. In 1920 moesten wij dan ook schrijven, dat de ge weldige stijging der plaatselijke belastin gen den gemeente-ontvanger- aanleiding gaf aan B. en W. voor te stellen, bij wijze van proef een „ophaaldienst" in te voeren. En, zoo heette het verder in dit jaaroverzicht, daar in 1921 de belasting nog wel meer zal worden opgeschroefd, zal dit instituut nog meer aan zijn doel kunnen beantwoorden. Ja, de hooge belastingen zijn hier altijd een handicap voor de gemeente geweest; vele acties zijn gevoerd om er aan te ontkomen en zeker hebben zij den bloei en de ontwikkeling der stad belemmerd. En ziedaar, wij gaan thans, tien jaar later, een nieuwe periode in met de wetenschap, dat door de betere finantieele regeling, waardoor onze gemeente een uitkeering krijgt uit de Gemeentefondsen belasting. de belastingen aanmerkelijk zullen verminderen. Wel eigenaardig intusschen is, dat het instituut van den ophaaldienst niet aan zijn doel heeft beantwoord; blijkens het „Voorwoord" der Gemeente-begrooting voor 1931, is het bedrag dat er voor het volgend jaar voor uitgetrokken is, te be schouwen als een liquidatie-begrooting; m.a.w. het instituut is gedoemd te ver dwijnen. Zeker heeft de gemakkelijker wijze van betaling op de postkantoren, de spaarbanken en de bankinstellingen wel aan het impopulair worden van dezen dienst bijgedragen. De oprichting, in 1920, van de maat schappij „Zeebad Huisduinen", heeft zeer zeker bijgedragen tot den bloei en de bekendheid onzer badplaats, en nu, bij de nieuwe periode, die wij aanvangen, zal de rest van het aandeelenkapitaal, waarvoor door de gemeente wederom rente ge garandeerd is, worden gebruikt tot ver deren uitbouw daarvan. Zullen wij over nogmaals tien jaar een Huisduinen mogen begroeten, dat inmiddels tot een bad plaats van beteekenis is uitgegroeid? Tenslotte willen wij uit ons toenmalig overzicht nog het volgende overnemen: „Nu moge het waar zijn, dat, in het al gemeen gesproken, het jaar 1921 zich op „velerlei gebied zeer ongunstig laat aan- „zien, het is evenzeer waar, dat een „gemeente als de onze, wil zij slagen in „haar poging om wat uit het moeras der „onbeduidendheid te komen, de oogen „open, het hoofd koel, en de gedachten „helder houden moet." En wij eindigden met deze woorden: „Wij weten, dat nog „een lange en taaie strijd zal moeten „worden gestreden, een stelselmatige „actie, die zal moeten doorgezet met vol harding en geduld. De drooglegging der „Zuiderzee biedt ook in dit opzicht aan „Den Helder perspectieven". Worden onze profetieën verwezenlijkt? - Toename van den economischen bloei. Maken wij aan de hand van het boven staande de balans op voor het oude jaar, dan valt allereerst te constateeren, dat veel van het voor tien jaar geschrevene staat te worden verwezenlijkt. Er is, over het algemeen, een stijgende lijn te consta teeren in de economische ontwikkeling onzer stad en er zijn geene symptomen van stilstand te bemerken. Integendeel, zouden wij willen zeggen. Meer en meer wordt ook van elders de beteekenis van een plaats als de onze ingezien en meer en meer komt zij uit de vergetelheid van een doodsch provinciestadje omhoogrijzen Mutatie In den Gemeenteraad. Wij zijn hier verplicht aangenaam is het nietl melding te maken van de nwtftie, die in den Gemeenteraad plaats had tengevolge van het uittreden van den heer Borkert. Wij zullen op deze zaak en de oorzaken van dit uittreden natuurlijk niet meer ingaan. De zetel van den heer Borkert wordt thans ingenomen door den _r Speur, die blijkbaar geen bezwaren daartegen had na ailes wat hieromtrent is geschied. Het wegen vraagstuk. - NieuvA bestratingen. Bijna 300 nieuwe woningen. In het afgeloopen jaar zijn enkele be langrijke wegverbeteringen tot stand ge komen. Daar is in de eerste plaats de weg MiddenvlietDoggersvaart, waarvan de voltooiing in Augustus gereed kwam. 'Van dezen weg, die door de werkloozen werd gemaakt, is het laatste gedeelte aan besteed, om het gereedkomen te bespoe digen. Vooral voor de bollenkweekers is deze weg van belang, daar verschillende bollenbedrijven er aan liggen en het ver voer der producten natuurlijk belangrijk sneller kan geschieden. Om de regelrechte verbinding Den HelderJulianadorp te voltooien, zal deze weg van de Doggersvaart op den Brakkeveldweg worden doorgetrokken. Een verzoekschrift is reeds ingediend bij het Dep. van Defensie, om den weg door hét fort Dirks Admiraal te mogen trek ken. Zoodra toestemming verkregen is wordt hiermee begonnen. Laat ons dus hopen, dat de beslissing niet te lang op zich laat wachten. Ook de Strooweg is belangrijk verbe terd. Door het Polderbestuur is. met sub sidie van de gemeente, de weg verbreed. Aan de doortrekking van den Duinweg achter Driehuizen en Dennenheuvel langs, wordt met Januari door de werkloozen begonnen. Het Tuindorp is uit zijn isolement ge haald door de straatwegen achter de Lorenzstraat op de Rozenstraat. Over de verbetering van den Spoorwegovergang, aan het einde van de Sluisdijkstraat, schreven wij kort geleden. Nieuwe bestratingen werden aange bracht in de Nieuwstraat en de v. Lim burg Stirumstraat, terwijl de Vischmarkt, door het aanleggen van een breed trot toir, een geheel ander en fraaier aspect kreeg. Over de belangrijke stadsuitbreiding schreven wij hierboven reeds. Niet min der dan pl.m. 300 nieuwe woningen wer den gebouwd, waarvan ongeveer 50 door Volkshuisvesting, in het Tuindorp. De andere verrezen achter het Spoor en vor men daar het fraaie en nieuwe stads gedeelte, dat nog maar steeds groeit. Een 73-tal bouwvergunningen werden verleend voor den verbouw van bestaan de perceelen. Regeling van het verkeer. Door de enorme verkeerstoename werd het verkeersvraagstuk meer dan ooit ur gent. Het gemeentebestuur heeft tijdig ingegrepen en orde trachten te scheppen in den chaos; voor bepaalde straten wer den geheele of gedeeltelijke rijverboden afgekondigd, verkeersstrepen werden aan gebracht, enz. En behoudens kleinere aanrijdingen, gesneuvelde lantaarnpalen e.d., komen ernstige ongelukken hier ter stede gelukkig niet voor. Uitgezonderd dat aan de Binnenhaven, waarbij twee jonge mannen het leven verloren, doch dit ongeluk is waarschijnlijk aan te hard rijden te wijten. De vlsscherij in 1930. I Een overzichtje van hetgeen op vis- scherijgebied in 1930 heeft plaats gehad, en van beteekenis is geweest voor onze j plaats, kan van eenig belang slechts zijn wanneer daaruit iets is te putten, dat eenig perspectief opent voor het volgend jaar. In enkele trekken, die uitteraaid dus niet op volledigheid zullen kunnen bogen, zullen we iets releveeron uit dezen belang rijken bedrijfstak en daaraan enfkele be schouwingen wijden; zooals in het laatste kwartaal ook reeds meerdere malen is geschied. Gaan we het begin van het jaar na, dan was het het garnalenbedrijf, doch vooral de sardien- en de ha ringvisscherü, die het vischbedrfjf belangrijk deden zijn. Garnalen waren er minder dan het vorig jaar, doch sardien werd in flinke hoeveel heden "evan^en en bleef geregeld prijs houdend; omdat de vraag van het buiten land groot bleef, daar in het Zuiden de vangsten gering waren- Haring bleef, ondanks den aanvoer, lang prijshoudend, en hetgeen tot dusverre nog zeer sporadisch was voorgekomen, ge beurde dit voorjaar als regel, dat vanuit verschillende Zuiderzeeplaatsen vracht auto's hier ladingen haring vandaan haal den om in hun plaatselijke rookerijen te worden behandeld. Het financieel resultaat spiegelde zich af doordat er over het eerste kwartaal van 3 930 ruim 80.000 meer was verhandeld aan den afslag dan in hetzelfde kwartaal van het" vorige jaar. De korvisscherii op de Noordzee leverde wel niet od hetgeen men daarvan had verwacht en het vele ongunstige weer werkte ook belemmerend. Nochtans kan niet cezegd worden; dat het nu werkelijk slecht is geweest Gelukkig, dat d'e ansjovisvisscherij voor hen, die de Zuiderzee tot vischterrein kozen, bevredigende resultaten gaf. Het najaar bracht niet de lang verbeide sardien, zoodat de geheele vloot zich bezig hield met de garnalenvisecherij- Buitengewoon groote hoeveelheden wer den aangebracht en in het algemeen werd een prijs besteed, die het bedrijf loonend deed zijn, vooral ook omdat de verhan delde puf de besomming niet weinig ver hoogde. Gememoreerd moet worden, dat vele schuiten van Stellendam, Oudorp en Ar- nemuiden hier het gantalenvisschersbe drijf kwamen uitoefenen, omdat om de Zuid geen vangst was. Deze laatste visschers zenden hun vangst in het algemeen naar de pellerijen in hun woonplaatsen, waarmee ze contrac tueel zijn verbonden. Deze vangsten worden dus niet uitge drukt in het financieel verhandeld resul taat van den afslag, evenmin als de aange voerde puf, de aangevoerde alikruiken, paling eni mosselen. Toch is het totale bedrag van aan den afslag verhandelde visch in 1930 geklom men tot 700.000 gulden, hetgeen ongeveer een ton meer is dan in het vorige jaar. Zou al het aangevoerde zeeproduct via den afslag zijn verhandeld, dan' allicht zou de totaalbesomming vrijelijk met een ton kunnen worden verhoogd. Als visscherijplaats telt Den Helder dus wel mee. Vele beschouwingen zijn in 1930 gewijd aart het vischbedriif in verband met de aanstaande afsluiting der Zuiderzee. De Mij. van Nijverheid, afd. Den Hel der, bracht deze zaak aan het rollen en belegde in Mei een vergadering, waar de heer B. J. Gelder, redacteur van de „Vis- schierij-Courant", sprak en die te kennen gaf, dat voor hem onomstootelijk vast stond, dat de Zuiderzeevisschers, die hun vischbedrijf wilden bestendigen, aange wezen waren zich te Den Helder te ves tigen. Moet dat inzicht tot werkelijkheid ko men, hetgeen moeilijk kan worden be twijfeld, dan openen zich voor Den Helder inderdaad nieuwe industrieele mogelijk heden op visscherijgebied. In de eerste plaats echter zal dan moe ten worden gezorgd, dat Den Helder een aparte visscharshaven rijk wordt met een outillage voor verwante bedrijven en een vliegveld. Nu komt het al geregeld voor ook al doordat een dertigtal visschers van elders zich hier bevindt dat de visschers geen geschikte meerplaats vinden en wanneer dan nog visschers uit Zuiderzee zich hier gaan vestigen, zal het blijken, dat de toe stand inderdaad hopeloos is. Welke zullen nu d^verwante bedrijven zjjn, die hier zullen ontstaan? In de eerste plaats wel een puffabriek (of fabrieken) met garnalendrogerijen en dus vischmeelfabrieken. Dan garnalen- pellerijen (de Zuiderzeesche zullen de be staansmogelijkheid verliezen wegens het afwezig zijn van garnalen), taanderijen, nettenindustrle, kuiperij» mandenmakerij» victualiebramche, etc., etc. Dit is geen fantastisch denkbeeld, want nu reeds wordt ernstig overwogen puf- fabrieken en pellerijen op te richten. Was het visschershavencomplex er reeds, dan zoudten al dergelijke industrieën zich daar natuurlijk vestigen, terwijl er mi de kans is, dat er verspreid wordt ge bouwd. Voor de inrichting van die havenwer ken zal' overheidssteun noodzakelijk zijn. Wie eenigszins nauwkeurig de kranten volgt, weet, dat algemeen losgelaten is het begrip, dat ieder individu maar voor zich zelf moet zorgen en dat de overheidsbe moeiing thans in alles optreedt Recente gevalleni? Steun aan tuin- en akkerbouw, kanalenaanleg, jeugdherberg, scheepvaart (Kom. Holl1. Lloyd), enz., enz. Waarom zou dan ook geen dringend beroep kunnen worden gedaan op d)e over heid om hier een visschershaven aan te leggen. Het zou in de lijn van de Zuiderzee- steimwet liggen dit denkbeeld met alle kracht te bevorderen, want daadwerkelijk zouden daarmede de Zuiderzeevisschers en de Zuiderzeesche aanverwante bedrij ven zijn gesteund. De tijd is voorbij, dat het vischbedrijf als een te verwaarloozen factor in het myverheidswezen te dezer plaatse kan worden beschouwd. De afd. Den Helder van de Mij. van Nijverheid heeft dat zeer jui9t ingezien en te rechter tijd deze zaak aangesneden. Voor 1931 ligt in dat opzicht veel werk voor haar te doen. Moge zij ln het belang van onze vis schers en dus in het 'belang van onze plaats er in slagen dat de eerste spade wordt gestoken in het terrein waar de vis schershaven zal komen! Den visschers een zegenrijk jaar! Vreemdelingenverkeer. Omtrent het toenemend vreemdelingen verkeer hebben wij hierboven reeds een en ander meegedeeld. .Meer en meer wordt onze stad in uitstapjes van binnen- en buitenlanders betrokken; wij herinne ren aan de bezoeken van de Afrikaansche studenten, het Muziekcorps Leger des Heils uit Londen, de Reinigingsdirecteu ren, den katholieken landdag, hier gehou den, enz. Voor het volgend jaar heeft de Kon. Ned. Bond van Oud-Ónderofficie- ren onze plaats voor zetel van zijn jaar congres uitgekozen. In het voorjaar zal in de Donkere Duinen een bloembollen tentoonstelling worden gehouden. Nieuwe gebouwen enz. Hieronder laten wij volgen een over zicht van enkele belangrijke gebeurtenis sen op het gebied van nieuw- of verbouw, die tot de verfraaiing der stad hebben bij gedragen. In Januari had de opening plaats van het Kegelhuis. Dit aan het Bondsgebouw grenzende pand heeft mede tot ver fraaiing van het Julianapark bijgedragen; de opening geschiedde onder groote be- Maart. Door den bouw van een geheel nieuw pand heeft de firma H. Spruit be langrijk bijgedragen tot verfraaiing van een stadsgedeelte. Thans staat ook ten opzichte van het pand in de Keizerstraat een belangrijke verbouwing op het pro gramma. April. In April werden de nieuwe te huizen geopend van de Weesinrichting Huisduinen; voor deze Stichting een be langrijke gebeurtenis. Mei. Hoewel wij hier niet van alle nieuw-gevestigde zaken melding kunnen maken, moet toch een uitzondering wor den gemaakt voor de ijsfabriek, door de firma Laan geopend in deze maand, die onder groote belangstelling plaatshad. Augustus. De zaak van de firma J. van Willigen onderging een belangrijke uit breiding, waardoor zij met de warenhui zen in grootere steden kan wedijveren en de grootste winkelzaak van Den Helder is geworden. September. Opening der nieuwe Zee vaartschool. Deze school is gebouwd naar het ontwerp van den heer Dokter, en neemt onder de zeevaartscholen in ons land de eerse plaats in. Laat ons hopen, dat de wenschen, die hieromtrent bij de in gebruikname geuit zijn, namelijk, dat hier ook gelegenheid zal komen voor op leiding van machinisten, zullen worden verwezenlijkt. Voor 1931 is althans deze mogelijkheid, naar blijkt uit 's. Ministers antwoord aan het Kamerlid, den heer van de Bilt, buitengesloten. Aan de Buitenhaven werd, ten be hoeve van de leerlingen der Zeevaart school. een groote werkloods neergezet voor practische zeevaartkunde. Deze loods doet tevens dienst als sloepenloods. Ook de heer G. van Baaren wist aan zijn bekende zaak in de Spoorstraat nieu we uitbreiding te geven. October. Aanbesteding door den heer Schoeffelenberger van een melkfabriek, die wordt gevestigd in de Californie- straat. Kunst, amusement, Concerten, T ooneelvoorstelllngen. Evenals het vorig jaar werden ook in 1930 en dit geldt zoowel voor het winterseizoen 1929/30 als voor 1930/31 wederom concerten gegeven, waarop kunstenaars van naam op vocaal en in strumentaal gebied zich deden hooren. Deze concerten, die slechts gering in aan tal zijn, mogen zich helaas niet in over- groote belangstelling verheugen, al stemt het tot blijdschap, dat een kern van mu ziekliefhebbers althans tot vaste bezoe kers is geworden, en het mogelijk maakte ze in stand te houden. Stellig zouden wij niet in de gelegenheid zijn deze concerten hier te behouden, indien niet de toewij ding en de liefde voor de kunst van den heer Leewens, door wiens bemiddeling ze hier ter stede plaatshebben en aan wien ze stellig geen voordeel opleveren! integendeel, veel arbeid en inspanning van hem vorderen hun bestaan ver zekerde. Ditzelfde, mutatis mutandis, geldt voor de tooneel-voorstellingen, waardoor wij hier eenige malen in het seizoen eerste rangs-gezelschappen krijgen. Het is niet hun schuld waarlijk, dat de stukken, die hun repertoire vormen, niet altijd eerste rang zijn; de klacht, dat we tegenwoordig geen behoorlijke tooneelstukken meer heb ben, wordt door elk gezelschap geslaakt en ons tooneel verlangt vurig naar een Heyermans. Intuschen worde dankbaar geconstateerd, dat wij op tooneelgebied ook, zij het in bescheiden mate, worden voorzien en dat hiervoor althans de be langstelling heel wat grooter is dan voor de concerten. Onze plaatselijke muziekkorpsen. Wij komen nu bij onze plaatselijke corpsen. 1930 is voor de harmonie- en fanfarecorpen over het algemeen een goed en succesvol jaar geweest, vooral wat de prestaties naar buiten aangaat. De poging om steeds beter voor den dag te komen, het muzikale peil op hooger plan te brengen, kan, wat 1930 betreft, ge slaagd worden genoemd. Ongetwijfeld wij meenen dat hier wel even te mogen constateeren heeft de zaakkundige en opbouwende kritiek, door den heer van den Bogaerde hieromtrent uitgeoefend, mede tot dit resultaat bijgedragen. Er werd bij diverse gelegenheden uit stekend gemusiceerd en de critiek was mild in haar lof. Er is één uitzondering, en wel de „Oranje-Harmoniekapel", waar een kleinen teruggang valt te bespeuren, wat het muzikaal kunnen betreft. Dit bleek wel bij het laatste concert in „Ca sino". Hopen we echter, dat het slechts een inzinking is, en dat de kapel weer spoedig haar schade zal inhalen. Alle corpsen mogen zich verheugen in een gezond vereenigingsleven; over ach teruitgang in de ledentallen valt dit jaar niet te klagen. Integendeel, er is eerder aanwas dan verlies. Begunstigers en. do nateurs echter, daaraan heeft men bepaald gebrek, dat kon, wat sommige corpsen be treft. veel en veel beter. Hoe meer geld de penningmeester te incassseeren heeft, des te beter zijn de directeuren in staat hun publiek het beste van het beste te geven. Muziek is nu eenmaal duur en in strumenten niet minder. Alleen de sub sidies zijn daartoe niet voldoende. Het

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5