publiek verwacht en eischt steeds iets nieuws op het programma? zooals vroe ger, toen men herhaaldelijk met dezelfde stukken op de proppen kwam, dat wil men niet meer. En terecht. Maar dat kost geld en de gelegenheid is nu juist zeer gunstig om de vele muziekliefhebbers aan te sporen om donateur van een onzer mu ziekcorpsen te worden. Hoe meer geld in kas, des te beter is men in staat de ver- eeniging naar binnen en buiten op peil te houden en haar te steunen in haar streven met steeds nieuwe programma's voor den dag te komen. De zomerconcerten in de tent mochten zich steeds in een groote belangstelling en een dikwijls aandachtig gehoor verheu gen. Jammer alleen, dat in vele gevallen de temperatuur allerminst zomersch was. De indeeling dezer concerten liet, jam mer genoeg, veel te wenschen over; ook onze criticus heeft er herhaaldelijk op ge wezen, dat we tijdens de periode van de kunstreis van de stafmuziek drie van de vier directeuren onzer plaatselijke corpsen zijn aan de stafmuziek verbonden ten eenenmale van deze concerten ver stoken zijn, terwijl dan na terugkomst van het corps wederom alles achter elkaar moet worden afgewerkt, waardoor we soms drie concerten in één week hadden. De groote moeilijkheid is natuurlijk, dat men geen plaatsvervangenden dirigent heeft, maar deze moeilijkheid zou o.i. kun nen worden ondervangen, indien alle mu ziekcorpsen gezamenlijk één plaatsver vanger aanstelden en deze dan bij afwe zigheid de verschillende concerten leidde. Met wat goeden wil en vooral met samen werking is in deze, dunkt ons, veel te be reiken en het publiek, dat, zooals we bo ven zeiden, deze concerten zeer op prijs stelt, was er mee gebaat. Is hier nu geen weg te vinden? De toestand is nu toch zóó geworden, dat in den loop der jaren deze vier corpsen tot een vast deel onzer ge meenschap zijn geworden, dat wij niet gaarne meer zouden willen missen. Ja, wij zouden verder willen gaan en consta- teeren, dat wij ze niet kunnen missen! .Hiermede samen hangt ook de kwestie van de subsidieering, waarop wij in dit overzicht overigens niet nader in zullen gaan. Maar wel zouden wij er op willen wijzen, dat naar onze meening langzamer hand de tijd is aangebroken, dat de hier boven genoemde abonnementsconcerten en misschien ook de abonnements- tooneelvoorstellingen recht hebben op een subsidie van gemeentewege. Indien de entrée-prijzen, en dit geldt in het bi zonder voor de concerten dienten gevolge verlaagd konden worden, zouden er ongetwijfeld meerderen van de presta ties van deze artisten profiteeren. Dat men goede muziek op prijst stelt, bewijst wel het bezoek, dat steeds de periodieke winterconcerten van de stafmuziek ge niet. Tenslotte laten wij hier de voornaamste gebeurtenissen volgen van elk corps af zonderlijk. „Stedelijk Muziekcorps", dir.: Joh. F. Peda. 25 Februari: Winterconcert in Casino. (De ouverture „Phèdre" genoot een knappe vertolking). 9 Juni: Nationaal Concours te Baarn. 2e prijs in de Superieure (hoogste af dee ling, met welke prijs men het volstrekt niet eens was. Ie prijs Marschwedstrijd. Het eerste concours onder den heer Pala. 14 Juni d.a.v. vond in Casino een extra- concert plaats, naar aanleiding van het te Baarn gepresteerde. Huldiging van den directeur en vertolking van de concours- nummers. Augustus: Het 40-jarig bestaan op sobere en toch feestelijke wijze herdacht. 14 Augustus de oprichtingsdatum met een concert in de tent in het Plant soen en 16 Aug. in Casino met een Feest- concert eh attracties. 29 Nov.: Ie Winterconcert van het nieuwe seizoen in Casino. Een zeer goed concert, waarvan vermelding verdienen de ouverture „Orpheus aux Enfers", (Offenbach) en het „Andante" uit de 5e Symphonie van Beethoven. Het „Stedelijk" gaf 7 concerten in de tent in het Plantsoen, waaronder i aan geboden door „Helders Belang", naar aanleiding van diens 40-jarig bestaan. „Helder's Fanfarecorps", dir. Th. C. Lugtenburg. 15 Maart. Concert voor donateurs en genoodigden in Casino. 6 Juli: Een dag van groote glorie voor Held. Fanfarecorps! Nat. Concours te Haarlem. Afd. Uitmuntendheid. Ie prijs 335punt (op één na het hoogste aantal van alle deelnemende Fanfarecorpsen over de drie dagen), en 3e prijs Marsch (van de 6 die toegekend werden). De Haarlemsche bladen bevatten schitteren de critieken over het optreden van het Heldersche corps en in „Musica" gaf de jury eveneens een loffelijk getuigenis van directeur en corps. 19 Juli d.a.v. werd naar aanleiding van dit mooie succes een Feestconcert in Casino gegeven, waar het corps op recht hartelijke wijze gehuldigd werd door de zusterverenigingen en an dere corporaties. Om het in 7 jaren tot de Eere-afaeeling te brengen, is inderdaad een meer dan gewone prestatie. 20 Dec. Omtrent dit concert valt een inzinking te constateeren, waaromtrent wij in het no. van 23 dezer uitvoerig be richtten. Harmoniekapel „Winnubst", dir. H. B. Schenkels. 24 Februari: Donateursconcert in, Casi no, met medewerking van het Dubbel- Mannenkwartet „Inter Nos". 22 Juni: Nationaal Concours te Velsen. Ie prijs met lof in den Marschwedstrijd (max. punten), le prijs in de 2e afdee- ling en 2e prijs in den Eere-wedstrijd voor de Harmoniecorpsen. Ook deze verrich ting mocht er wezen, vooral als men in aanmerking neemt het zeer groot aantal deelnemers aan dat concours, wat drie dagen in beslag nam. 13 November: Het 30-jarig bestaan in Casino herdacht met een Feest-concert, wat in alle opzichten prachtig slaagde. „Oranje-Harmoniekapel", dir.: Joh. Dol. 29 Mei: Concours van den Chr. Bond van H.- en F.-corpsen in Noord-Holland, te Wormerveer. le prijs le Afdeeling en le prijs Marsch. Het laatste concours onder den heer Haanstra, die in Augus tus opgevolgd werd door den heer Joh. Dol, te Schagen. 27 November: Concert in Casino, met medewerking van de heeren G. Schilder (tenor), Th. Ramler (bariton) en A. J. Leewens (piano). Onze recensent gaf een minder gun stige critiek van dit concert, wat het eer ste was onder den nieuwen directeur. Dit corps gaf maar enkele concerten we meenen van twee in de tent. Andere vereeniglngen. De drukbezochte concerten, die de stafmuziek in het winterseizoen geeft, noemden wij reeds hierboven; behalve deze kregen we op muzikaal gebied nog de periodieke orgelconcerten, door den heer Asma en sedert kort ook door mej. Kamp gegeven, welke concerten zich eveneens mogen verheugen in groote be langstelling. Het bezoek van het muziek korps van het Londensche heilsleger, dat in de Greformeerde Kerk een drukbe zochte uitvoering gaf, behoorde mede tot de belangrijkste gebeurtenissen op muzi kaal gebied, die in het afgeloopen jaar plaats hadden. Zangvereenlglngen. In het laatst van Januari gaf de Ger. Zangvereeniging „Hallelujah" een goede uitvoering van Mendelssohn's oratorium „Athalia". De Zang- en Reciteervereeniging „Har monie" gaf in Februari een opvoering van de operette „de-Klokken van Cor- neville", in April van de operette „Regi mentsdochter" van Offenbach, terwijl nog eerst kort geleden de operette „Fran- chemont de Marskramer" van Mart. Schuil is opgevoerd. De afdeeling „Toonkunst" kwam voor het voetlicht met een concert in het laatst van Februari, waar de bekende sopraan Jo Vincent als soliste optrad. Het was het eerste concert, dat na de crisis, die deze afdeeling heeft doorstaan, kon worden gegeven. O.a. werd een koorwerk van Liszt uitgevoerd. Omtrent „Helder's Mannenkoor" valt te vermelden, dat in April en November van dit jaar concerten werden gegeven, bij welk laatste tevens de heer Van Weelde, die 25 jaren werkend lid van deze ver- eeniging is, werd gehuldigd. De zang vereeniging „Morgenrood" kwam even eens met twee concerten, namelijk in Mei en in het begin dezer maand, "oor haar leden en donateurs. De Muziekschool „de Toonkunst", directeur de heer de Hoogh, gaf in Juni een uitvoering, terw:ijl hier volledigheids halve ook melding wordt gemaakt van onzen oud-stadgenoot, den heer Boelens, die in Mei nog een revue-opvoering gaf en daarvoor nog steeds veler belangstel ling genoot. Tenslotte worde hier het ten behoeve van een stadgenoot georgani seerde Weldadigheidsconcert genoemd, waarop de heer Spoel uit Den ïiaag medewerking verleende. Tooneel. Op tooneelgebied valt te vermelden, (behalve wat wij reedshieromtrent rele veerden), dat o.a. werd opgevoerd het interessante stuk van den Engelschen schrijver Somerset Maughan, „De heilige Vlam". De leerlingen van de Handels- school-vereeniging gaven een goede ver tolking van van Eeden's „De student thuis", waarvan de baten in de kas van het marine-monument werden gestort. Het gezelschap Bouber kwam hier voor het Instituut v. Arbeidersontwikkeling met Richard Duschinsky's „Geef ons Ar beid". Het eenige maanden later gegeven blijspel „Nathan heeft mazzel" door het zelfde gezelschap, bleek een betere keus te zijn dan het eerstgenoemde. Behalve de abonnementsvoorstellingen en de daar tusschendoor nog gegeven tooneelavön- den moet nog vermeld worden, dat onze plaatselijke tooneelvereeniging „Tavenu" wederom verdienstelijke voorstellingen gaf, terwijl ook het R.K. Gemengd Too neel voor haar leden en donateurs voor het voetlicht trad. Nap de la Mar trad hier, eenige maanden slechts vóór zijn dood, met de van „Merijntje Gijsen" welbekende Siska Kremer op in „Fliere fluiters Oponthoud". Belangrijke films. Van de verschillende, in den loop van het jaar vertoonde, min of meer belang rijke films is bij de groote verscheiden heid daarvan, eene opsomming onmoge lijk. Toch dienen enkele belangrijke film- vertooningen te worden gereleveerd. Wij bedoelen allererst die van Joris Ivens, „Wij bouwen", welke een aanschouwelijk beeld geeft van den arbeid der Zuider zeewerken. Nog dezer dagen is deze film voor de tweede maal vertoond voor de leden van den Bouwarbeidersbond. De afdeeling „Djerenbescherming" gaf een filmavond ter propageering van haar denkbeelden, ook de Vredeskring gaf een filmavond waarbij tevens de gelegenheid was het standpunt van dezen kring uiteen te zetten. Ook worde hier genoemd de Zuiderzeefilm. Met een vermelding van het tienjarig jubileum van de Tivoli- bioscoop willen wij deze korte opsomming besluiten. Diverse belangtljie feiten. 1 Januari: 25-jarig bestaan van de Am bachtsschool. 2 Febr.: Herdenking 10-jarig bestaan afd. Den Helder Ned. Ver. v. Huis vrouwen. 3 Febr.: Herdenking 60-jarig bestaan Chr. Bewaarschoolstichting. 4 Februari: Mutaties Chr. School, Ka- naalweg. Aan den heer P. Storm, hoofd der u.l.o.-school met den Bijbel, wordt met 1 Febr. eervol ontslag ver leend. In zijn plaats werd benoemd de heer E. H. Bos. 4 Maart: Aan den heer A. G. A. Ver stegen wordt bij gelegenheid van zijn vertrek uit de gemeente een geschenk album overhandigd. 5 Juni: 40-jarig bestaan badpaviljoen Huisduinen. 5 Juni: Herdenking 40-jarig bestaan „Helder's Belang". Elders is melding ge maakt van het door de burgerij bij deze gelegenheid aangeboden geschenk. 6 Juli: Vertrek van Hr. Ms. Nautilus naar Jan May en-eiland voor het over brengen van den gedenksteen. 7 Sept.: Overlijden pastoor B. F. de Jong (H.H. Petrus- en Paulusparochie). 8 Sept.: In de plaats van wijlen pastoor De Jong werd benoemd pastoor A. Koop man. 9 Oct.: 25-jarig bestaan Chr. Turnver- eeniging „Turnlust". 10 Nov.: Vertrek van pastoor P. J. Jans, van de oud-Katholieke gemeente. Intrede van den nieuwen pastoor Th. Moleman. 18 Dec.: 10-jarig bestaan Ned. Meisjes- gilde, afd. Den Helder. Diverse. Tenslotte hoort onder deze rubriek nog thuis de tentoonstelling, welke de Wereld bibliotheek organiseerde van haar uit gaven en die zich in een druk bezoek verheugen mocht alsmede die door den Noorder Kunstkring georganiseerd, welke in verschillend opzicht belangrijk was en getuigde van groeiende belang stelling in dit opzicht. DE MARINE IN 1930. Wanneer we hieronder in het kort even de voornaamste gebeurtenissen aanstippen, welke er in het afgeloopen jaar voor de Koninklijke Marine, met uitzondering van den Marinevliegdienst, van belang zijn geweest, dan mogen we reeds dadelijk concludeeren, dat het ach ter ons liggend jaartijdperk, rustig ver- locpen is. - In de tweede helft van Januari 1930 vertrokken achtereenvolgens, de omge bouwde opiumpjager „Arend" en Hr. Ms. „Van Galen" naar West-Indië, ten einde daar voorloopig gestationneerd te blijven. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", die na den beruchten overval op Cura^ao in Juli 1929 met spoed daarheen was vertrok ken, kwam, evenals Hr. Ms. „Witte de With" daarna naar Holland terug, al waar zij respectievelijk in Mei en Juli aankwamen. In de eerste week van Augustus had een vlagvertoonreis naar Antwerpen plaats bij de gelegenheid van de aldaar gehouden Wereldtentoonstelling, waar aan deelgenomen werd door Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", H. Ms. „Witte de With". benevens de Onderzeebooten Hr. Ms. „O 9" en „O 10", onder bevel van den Vice-Admiraal L. J. Quant, Commandant der Marine. Deze reis be antwoordde volslagen aan het beoogde doel. zooals o.a. mocht blijken uit de waardeerende artikelen welke hierover, zoowel in de Belgische, als in de Nedér- landsche pers, verschenen. Ongeveer tegelijk met deze reis, ver toefden de groep Z-booten te Hamburg, alwaar den opvarenden, evenals zulks te Antwerpen het geval was, een buiten gewoon hartelijke ontvangst ten deel viel. Omtrent de fusie van de beide Depar tementen van Oorlog en Marine, tot een Departement van Defensie", valt weinig op te merken. Er treedt weinig van deze samenvoeging naar buiten, hetgeen ten slotte ook geen verwondering behoeft te wekken, aangezien er naar onze meening, van een eenigszins doorgevoerde samen voeging van verschillende afdeelingen moeilijk sprake kan zijn. Of men er in de toekomst in zal slagen, om tot een meer intensiever fusie tus- schen de heterogene bestanddeelen te komen, waaruit de vroegere Departemen ten van Oorlog en Marine waren samen gesteld, zal slechts de tijd kunnen leeren. Voorloopig maakt het den indruk, dat door de praktijk, de vroeger met klem aangevoerde voordeelen van de samen voeging, nog niet bevestigd wordt. Een belangrijke gebeurtenis, die in meer dan één opzicht veel stof heeft doen opwaaien, was de suppletoixe b'egrooting, welke de Minister van Defensie indien de, om te komen tot den aanbouw van een kruiser voor Oost-Indië en een flot- tieljevaartuig voor West-Indië. Indien wij 's werelds gebeurtenissen nuchter be schouwen, en we trachten vrij te blijven van de voorloopige, helaas ideale wen schen betreffende een toekomstig beeld van de wereld, zooals ieder mensch zich dat wel eens droomt, dan kunnen wij ons land en de Koninklijke Marine in het bijzonder gelukwenschen met het door den Minister genomen initiatief. De nieuwbouw voor onze oorlogsvloot was in den loop der jaren te erg ver waarloosd, en met de aanname van de, door den Minister voorgestelde plannen, is met deze inzinkingsperiode gebroken. Maar behalve dit, achten wij hét ook een gelukkig denkbeeld van Zijne Excellen tie, dat door hem duidelijk werd uitge stippeld de richting waarin de Regeering in de eerstvolgende jaren haar vloot- politiek denkt te voeren. Alvorens dit overzicht te sluiten, mogen we hier nog op wijzen, dat in het afge loopen jaar krachtige maatregelen wer den genomen, om aan het heerschende personeelstekort tegemoet te komen. De, in deze aanlegenheid foutief gevoerde politiek van Minister Lambooy, wordt gelukkig niet verder voortgezet, en over eenige jaren zullen de nadeelige gevol gen. die tengevolge van deze politiek ontstonden, voor het grootste gedeelte overwonnen zijn. De verblijdende gebeurtenis van het weder in dienst stellen van Hr. Ms. „Gel derland", vormt hierbij een belangrijk onderdeel, aangezien de opleidingen voor kanonniers, korporaals-konstabel, offi- cier-vuurleider enz., die gedurende eenige jaren slechts op uiterst gebrekkige wijze werden in stand gehouden, nu weer met kracht konden worden ter hand genomen. Gemaakte fouten in kwesties betreffen de de wijze, waarop het geheele Marine personeel behoort te zijn sapaengesteld, werken immer langdurig na, en zijn slechts geleidelijk weder te herstellen. Alles samengenomen, luidt onze con clusie. dat 1930 voor de Koninklijke Ma rine geen ongunstig jaar is geweest. H. BEKNOPT JAAROVERZICHT VAN DEN MARINE-VLIEGDIENST Veel, dat tot voldoening stemt. Wanneer de Marine-vliegdienst op verzoek der Redactie van dit blad over het afgeloopen jaar een verkorte balans opmaakt, is er veel, dat tót voldoening stemt. Niet alleen, dat het dreigende fusie- spook, telkenmale in ander kleed gehuld, na taaien strijd voor goed verdreven schijnt, doch ook het resultaat van de op leiding tot zeevlieger voorzooverre het de officieren betreft tevens tot zeewaar nemer tot welk doel de Marine-vlieg kampen in vredestijd hoofdzakelijk be stemd zijn, was succesvol te noemen. In totaal toch werden afgeleverd 16 ge brevetteerde officieren en onderofficieren, terwijl boven dit aantal 15 officieren en onderofficieren hun vlieger-opleiding op landvliegtuigen grootendeels of geheel voltooiden, doch dit jaar niet meer in de gelegenheid konden worden gesteld het zoo fel begeerde Marinevliegbrevet te be halen, wegens het sluiten van het vlieg kamp „de Mok" den len November j.1. Helaas eischtè ook dit jaar de dood wederom zijn tol. Den 2en Mei 1930 kwam bootsman H. Klaver, een gebrevetteerd, zeer veel be- loveiid vlieger tijdens duikoefeningen op een veronderstelde schijf boven het vlieg veld „de Kooij" met het jachtvliegtuig D. 21, dat motorstoornis kreeg op het oogenblik, dat het vliegtuig zich uit den duik wilde verheffen en ten gevolge van eene foutieve manoeuvre, die wegens de geringe hoogte helaas onherstelbaar bleek, noodlottig om het leven. Verscheidene verbeteringen doorgevoerd. Nu van hoogerhand algeheele samen voeging der vliegdiensten van Zee- en Landmacht niet langer schijnt nage streefd te worden, konden verscheidene verbeteringen, welke in afwachting eener beslissing in deze aangelegenheid, tijdelijk uitgesteld waren, worden doorgevoerd. Zoo werd de beschikking verkregen over een krachtige bergingsauto, geschikt om bij noodlandingen zoo spoedig mogelijk hulp te kunnen verleenen. Ook een moderne brandweerauto is in bestelling en zal eerstdaags opgeleverd worden, zoodat bij brand op het zoo uitgestrekte vliegterrein met de vele brandbare objec ten, snel krachtig bluschmateriaal ter plaatse kan zijn; het kamp beschikt be halve deze auto over een stationnaire, electrisch aangedreven brandpomp met toebehooren en snelbluschmateriaal. 't Ligt in de bedoeling met deze brand weerauto, waaraan een aanhangwagen, voorzien van modern schuimbluschappa- raat, kan gekoppeld worden, hulp te ver leenen bij branden in de gemeente, on verschillig of het maritieme inrichtingen, dan wel particuliere woningen betreft. Zooals steeds doorkruisten de vlieg tuigen op hunne oefeningen het geheele land en langzamerhand schijnt het ein delijk tot het publiek door te dringen, dat er, behalve van de Luchtvaartafdeeling van de landmacht te Soesterberg, ook nog landvliegtuigen van den Marine vliegdienst zijn; vooral de demonstratie- groep, genaamd „vijf teenen aan een voet" heeft zich door zijn evoluties in de lucht bij parades, vliegdemonstraties, enz. bekendheid verworven. Noodlandingen, ongevallen enz Dat de verschillende oefentochten door het land, welke hoofdzakelijk gemaakt worden door leerlingen, niet alle vlot verliepen, zal ook den leek begrijpelijk zijn. Een toestel kwam o.a. terecht te We- velghem in België en verscheidene an dere moesten met interneeringsauto's op- gevischt worden tot in het Zuiden van het land. Een van de merkwaardigste noodlan dingen, die dit jaar gemaakt zijn, was wel die van de F. 8, bestuurder de leer ling-vlieger, sergeant-vliegtuigmaker (H) D. Jacobs, met als passagier den sergt.- vliegtuigmaker (M) P. Mager, welk toe stel door motorstoornis genoodzaakt werd tot landen in de onmiddelijke nabij heid van het vljegveld te Gilze-Rijen, waarbij het vliegveld juist niet gehaald kon worden. Geland werd op een klein terreintje in die gemeente, waarbij het toestel opsprong en vervolgens tegen een woonhuis aanbotste, waarbij de muur, die de huiskamer begrensde, grootendeels bezweek. Hoewel vlieger en passagier zich bij wijze van spreken in de huiskamer uit de verbogen cockpit wrongen, verliep dit ongeval op wonderbaarlijke wijze, daar zich niemand in de woning bevond en vlieger en pasagier geen letsel van «enig belang bekwamen. Geregelde oefenvluchten en hun resultaten. Behalve deze overlandvluchten der leerlingen, hadden geregeld oefeningen plaats in groepvliegen, mitrailleurschieten en bommenwerpen uit vliegtuigen, terwijl voorts het nachtvliegen geregeld be oefend werd, niet alleen het starten en landen op het door de Braam van Vloten installatie verlichte vliegveld, doch ook zonder die inrichting, waarbij een oogen blik voor de landing „wingtip flares" electrisch ontstoken worden (een soort van voetzoekers onder de vleugeleinden). Verschillende beproevingen uit land vliegtuigen hadden plaats, waarvan ge noemd mogen worden: beproevingen van korte-golf stations, lanceeren van tor pedo's en het leggen van nevelschermen. Omtrent het lanceeren van torpedo's uit vliegtuigen in het buitenland lekt wei nig uit. Voorzooverre echter gegevens ter be schikking staan» schijnt .hét. .bij ..den Ma rinevliegdienst tot nu toe verkregen resultaat in geen enkel opzicht, eer het tegendeel, achter te staan bij dat, bereikt door de groote Mogendheden. De beproevingen in het leggen van nevelschermen door middel van vliegtui gen hebben tot dusverre de daaraan ge stelde verwachtingen overtroffen. Aan de herfstmanoeuvres van de vloot werd deelgenomen door een groep van 5 jachtvliegtuigen, welke te Rotterdam op Waalhaven tijdelijk gestationneerd werd en door 8 watervliegtuigen; aan de jaarlijksche vliegdemonstratie op Konin- ginnejaardag door 21 water- en land vliegtuigen. Gelijk vorige jaren werd ook nu weer gastvrijheid verleend aan eenige esca drilles van Soesterberg, welke hunne schietoefeningen en oefeningen in bom menwerpen kwamen houden boven de Vliehors. De gezamenlijke beproeving met de Luchtvaartafdeeling van de Land macht van het bommenrichttoestel Weem- hoff leidde tot.een voor dit toestel uit muntend resultaat. De personeelsorganisatie. - Het materieel. De personeelsorganisatie van den Ma rinevliegdienst is of wordt gewijzigd in zooverre, dat van nu af aan ook officie ren-vlieger der 2e klasse, na afgelegd examen bevorderd kunnen worden tot hoogeren rang en wel dien van officier- vlieger der le klasse, terwijl voorts een nieuw korps onderofficieren-vlieger werd geschapen, zoodat gebroken wordt met den tot nu toe gevolgden regel onder officieren-vlieger te recruteeren uit de onderofficieren van de andere diensttak ken, waardoor deze wier opleidingen veelal zeer kostbaar zijn aan hunne oorspronkelijke bestemming worden ont trokken. Een tiental van deze nieuwe onder- officieren-vlieger is reeds in opleiding en volgt in de wintermaanden de kader- school. In het verloop van dit jaar werd het vliegtuigmaterieel van het vliegkamp „De Mok" uitgebreid met 5 nieuwe Fok ker C VII W toestellen. Deze onder scheiden zich van de W.A. toestellen door gunstiger vliegeigenschappen, twee maal grooter actieradius, terwijl de ge kielde drijvers, waarmede deze toestel len zijn uitgerust, beter bestand zijn tegen harde landingsstooten dan de platbodem drijvers van het oude type. De zeewaardigheid, waarmede bedoeld wordt de stabiliteit op het water en de start- en landingsmogelijkheden bij ver schillende gesteldheid van wind en zee. is iets grooter dan die van de oude W.A.'s. Ook H. Ms. kruisers „Java" en .Sumatra", benevens de nieuwe torpedo- bootjagers in Indië worden uitgerust met dit type toestel, dat hen in staat zal stellen

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6