JULIANADORP EN KOEGRAS IN 1930. I C. DE BOER JR., CALLANTSOOG IN 1930. op grooten afstand verkenningen te laten uitvoeren. De werkingssfeer toch dezer lichte toe stellen, bij een kruisvaart van HO K.M. per uur, bedraagt 7 vlieguren. Nog een ander grooter type deed bij dit vliegkamp in^en loop van dit jaar haar intrede, n.1. de Fokkerverkenner, tevens lichte bommenwerper C VIII W. Dit drijvertoestel van het eendekker- type, uitgerust met een 450 P.K. Lorraine- motor voldeed op schitterende wijze aan zijne zeewaardigheidsproeven en is dan ook geschikt om bij minder gunstige om standigheden van zee en wind op de Noordzee te kunnen landen; het vlieg tuig biedt plaats aan vlieger, waarnemer en radiotelegrafist. In totaal zullen een 24-tal C VII W en een 6-4al C VIII W-toestellen ten behoeve van den Marinevliegdienst in Nederland worden- aangeschaft; de laat ste voornamelijk, althans in vredestijd, voor oefening met de vloot. Naar mate de aflevering vordert, worden de W.A.- toestellen, die zooveel jaren lang goede diensten hebben bewezen, doch thans als geheel verouderd zijn te beschouwen, uit den dienst genomen. In het afgeloopen jaar werden in de vliegschool 11 officieren en 5 onderoffi cieren geoefend op watervliegtuigen, waarna zij het Marinebrevet verwierven, terwijl bovendien in de waarnemersschool 9 officieren werden geoefend voor het waarnemersbrevet. Weinig ongevallen. Afgescheiden van het tragisch onge val, den 2en September j.1. bij Loosdrecht, waarbij de luitenant ter zee der 2e klasse C. Roldanus en dè korporaal-schrijver J. A. Riksman, alsmede het jongetje H. de Wit, op zoo deerniswekkende wijze het leven lieten, is in het afgeloopen jaar ook bij dit vliegkamp fortuinlijk gevlogen. Motorstoringen, met de daaraan ver bonden gevaren bij vluchten boven de Noordzee, kwamen sporadisch voor, zoo dat het aantal noodlandingen zeer gering is geweest. Behalve voor opleiding van vlieger en waarnemer, werd bij verschillende ge legenheden van de diensten van water vliegtuigen gebruik gemaakt. Onder andere .hadden wederom inspec tietochten door de Inspecteurs van het Loodswezen in de Noordelijke districten per watervliegtuig plaats. Dat zulks voor de betrekelijk lastig te bereiken Waddeneilanden groote tijdsbe sparing oplevert, zal ieder duidelijk zijn. Ook werd een zeiljacht, waarvan ge durende eenige dagen geen berichten wa- ingekomen, zoodat omtrent dit jacht ongerustheid heerschte, binnen het uur met een watervliegtuig opgespoord. Deelname aan demonstraties Behalve aan de reeds genoemde de monstratie bij het jubileum van Hare Majesteit de Koningin en de herfst- rfanoeuvres van de vloot namen water vliegtuigen in combinatie met landvlieg- tuigen van „de Kooy" deel aan een de monstratie bij het bezoek van den Japan- schen prins een broer des keizers aan Den Helder en de Zuiderzeewerken, terwijl voorts door watervliegtuigen deel genomen werd aan de huldiging van de Oceaanvliegers Kingford Smith en Evert van Dijk. Op het gebied van proefnemingen wer den uitstekende resultaten verkregen met nieuw aangeschaft kortegolf-vliegtuig- radiostations. waardoor de verbinding onderling als met het walstation onafge broken verzekerd kan heeten. Een proefneming met een met een Philips zoeklichtinstallatie, waarmede een der nieuwe C VIII W-vliegtuigen werd uitgerust, teneinde bij nacht te kunnen starten en landen, beschaamde tot nu toe de hooggespannen verwachtingen. Nog mag aan dit overzicht niet ontbre ken de opmerking, dat de Commandant der Marine, de Vice-Admiraal L. J. Quant, ook dit jaar wederom eenige malen gebruik maakte van vliegtuigen voor snelle overtochten. In zijn ambtsperiode maakte Zijne Ex cellentie zoowel een nachtelijke oefening, als oefeningen in groepvliegen mede en heeft voorzoover door verslaggever na te gaan het record op naam staan, zulks ten opzichte van ambtsvoorgangers, wat betreft het aantal medegemaakte vluchten. In de zoo juist verschenen Memorie van Antwoord op de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 trekt de volgende pas sage de aandacht: „In verband met de opmerking van verschillende leden, dat ook hier te lande watervliegtuigen in oorlogsformatie niet gemist kunnen worden, deelt ondergetee- kende mede, dat dit punt zijn volle aan dacht heeft, evenals dat van de mogelijk heid om tot een meer economisch beheer der beide vliegdiensten te geraken". Daar de geheele Marine overtuigd is, dat watervliegtuigen in deze formatie niet kunnen worden gemist, aangezien zij noodzakelijk zijn, zoowel voor snelle af zonderlijke verkenningstochten op de Noordzee, zoodra oorlogsgevaar dreigt, als voor verkenningsdiensten ten behoeve van de vloot bij het .verhoeden van een lading op de kust, wacht zij vol vertrou wen het oordeel van den Minister van Defensie af, welk oordeel uiteraard, ge zien de reeds geruime duur van 's Minis ters bewindsperiode, grootendeels ge vormd zal zijn, zoodat een beslissing in deze voor den Marine-vliegdienst vitale kwestie, aanstaande mag heeten. R. DE MARINEWERF. Ons overzicht betreffende werkzaam heden op 's Rijkswerf kan ditmaal tame lijk beknopt zijn. Dat neemt evenwel niet weg, dat toch belangrijke werken tot stand kwamen. De derde en vierde mij nenveger, bestemd voor onze koloniën, werden in het voorjaar met goed gevolg te water gelaten. De 4 mijnenvegers wer den in Augustus gezamenlijk naar Indië gesleept door de firma Wijsmüller. Aan verschillende schepen werden her stellingen uitgevoerd: de „Triton" wordt omgebouwd tot duikschip, Stoomlcods- vaartuig no. 1 wordt ingericht voor be- tonningsvaartuig Een commissie, ingesteld tot reorgani satie van de Rijkswerf alhier in verband met een eventueele opheffing van de Rijkswerf te Hellevoetsluis, heeft haar rapport nog niet uitgebracht. In den loop van het jaar werd een mastebok, te Helle voetsluis gebouwd, op de werf alhier op gesteld. In aanbouw is thans een groote ijzeren kiellichter ter vervanging van een die aan den dienst komt te ontvallen. Een groote kraan met motor hiervoor wordt gèle- verd door de Haarlemsche Machine fabriek. De werf zal dus worden verrijkt met een drijvende, moderne hefbok. Tenslotte werd een aanbesteding ge houden voor een groote uitbreiding van het torpedo-atelier met een werkplaats voor leerling-torpedomakers, schoolloka len, enz. Personalia. De belangrijkste mutaties op 's Rijkswerf waren, dat hoofdingenieur S. F. Monhemius ontheven werd van de Slecht jaar voor üen tuin bouw.- Voorden landbouw Iets beter. - In hetbloembollenvak wordt hard en intenstlef ge werkt. Het jaar 1930 heeft voor het meerended der bedrijven een teleurstelling gebaari, al is het voor alle niet in dezelfde mate. Terwijl bijv. de tuinbouw, in casu de groenteteelt al heel zwaar wordt getrof en (hebt u het wel eens meer beleefd, u wortelen, andijvie, enz. cadeau kon hij gen?), is het met den landbouw een hts je beter. De graanprijzen zijn van dien iard, dat de verbouw niet looniend kan wirden geacht, maar hoewel dit een winstderving is, is dit voor Koegras, als %djnde eei vee teelt polder niet van zoo overwegend be lang. De prijzen voor zuivel zijn in lwt afge loopen jaar vrij goed geweest. ^Ueen in de laatste weken voltrekt zich aen niet onbedenkelijke daling. Ook de prijzen der bloembollm, vooral der hyacinthen, zijn lager, maaj toch ma ken de kweekers zich niet ongerust, d. w z. de kweekers uit onzen p^der, want dit zijn op enkele uitzondering:ü na meest alleen exporteurs met groot/ bedrijven, die wel een stootje kunnen verdragen en wel gewoon zijn aan het o p en neer. Toch, wie in onze dagen en tocht heeft gemaakt langs de Lange Tliet, zal ver baasd hebben gestaan over let groote aan tal auto's, dat hem passeerie, om van de fietsers nog maar niet te spreken, alles een bewijs leverend, dat o> het oogenblik in Koegras intens hard wrdt gewerkt. Dat moet voornamelijk op de rekening worden geschreven van de bloembollen cultuur en daarom wensoen we daar even langer bij te blijven) staötaan. De groei van het genfis in het voorjaar van 1930 liet niets te ivenschen over en het gevolg is ge we est, dat heel wat meer HJl in dezen herfst net bollen zijn be plant Het lijdt dan ok geen twijfel, of het a.& voorjaar zal leed wat bloemen te zien geven. Nu hangt de bloembollencultuur behalve natuurlijk van de prjfeen ft-aaraan we ech ter niets kunnen don, af van: 1. de arbeiders, 2. de wegen, 8. het onkruid <n 4. het water. Deze vier puntn zullen we kortelftk bespréken. Er wodt druk gebouwd te Jullanad>rp. 1. De aitoed<era De bloemboenteelt eischt gedurende een groot deévan het jaar veel arbeid: heel wat mee? dan een veehoudersbedrijf. Een klein voaheeld moge dit ophelderen. Op een boetferiji van ongeveer S0 H.A. werken gediende het heele jaar vijf per sonen, of en man op 16 H.A., terwijl op een bolenvld van 13 H.A. 15 man werk vinden. Voo dien arbeid, die gelukkig goed wordt betald, is personeel noodig, dat ge schoold isön daaraan is hier momenteel nog behoc'te. Wei zijn er in den loop van dezen zoner heel wat personen hier woon achtig, rot de werkzaamheden in het bol- lenbedxij aardig op de hoogte gekomen, maar n<r altijd te weinig. De bloemisten hebben iaarom getracht gezamenlijk een aantal 'oningen te stichten voor arbei ders, mar tot resultaten is men daarom trent i>g niet gekomen. Tenge^lge der groote^aag naar werkkrachten, wordt in den Pider overal, maar vooral op Juliana- diorp truk gebourwdi. Het eene woonhuis betrekking van Chef der Afdeeling Scheepsbouw, en ir. C. van Dam met deze functie werd belast. Luit. ter zee le kl. H. J. van der Stad werd als Chef der afdeeling Arsenaal vervangen door den Luit. ter zee le kl. H. Spits. Eind October legde de heer Graadt van Rog gen zijn betrekking neer als Inspecteur over de comptabiliteit van het materieel bij de Rijkswerven en werd een groot ge deelte van zijn arbeid opgedragen aan den heer J. W. Noë. HUISDUINEN IN 1930. In het bovenstaande hebben wij om trent de ontwikkeling van onze badplaats al een en ander gezegd. Enkele concrete feiten, hiermede verband houdende, moe ten nog worden gereleveerd. In den loop van het jaar werd een derde postbestelling voor het dorp inge steld, hetgeen een belangrijke schrede vooruit was. Naar wij in het voorwoord van de gemeente-begrooting hebben kun nen lezen, zal waarschijnlijk in het bad seizoen 1931 een hulppostkantoortje of een poststation in Huisduinen worden gevestigd, zoodat ook postzegels, brief kaarten en andere stukken kunnen, wor den verkregen, zonder dat men daarvoor naar Den Helder moet. Tevens zal een woning worden ge bouwd voor den Rijksveldwachter, die daar gestationneerd wordt. In Mei werd in den toren van het kerkje te Huisduinen een klok aange bracht, en in September werd op het terreintje vóór de kerk het eenvoudige maar smaakvolle monument ingewijd, dat inwoners dezer gemeente aan „Helder's Belang" ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan hadden aangeboden. De oprichting in hetzelfde jaar van de Ver- eeniging „Huisduinen Vooruit" was mede een gevolg van den groei der badplaats. verrijst na het andere en de bouwvakar beiders lachen in hun vuistje. De toestand der wegen Is goed; er zijn er echter te weinig. 2. De wegen. Wegen zijn eer noodig voor het vervoer en een kind kan begrijpen, van hoeveel belang in dezen goede wegen zijn. Welnu, dan kan volmondig worden ge tuigd, dat dank zij de goede zorgen van het Polderbestuur in het algemeen en in het bijzonder van den Dijkgraaf, de wegen in Koegras de strengste kritiek kunnen doorstaan. Wel mopperen de menschen een paar weiken, als pas de teer is uitgegoten, maar ze vergeten, dat daarbij veel eigen schuld is. In ieder geval als die sukkelperiode voorbiji is, kunnen ze juichen. Dus valt er over de wegen niet te kla gen, maar te roemen. Wat nog wel te wenschen overlaat is het aantal wegen. Dat tekort wordt dóór de bloemisten geducht gevoéld en men behoeft niet te twijfelen of ze zullen trachten daarin verbetering aan te bren gen. Gelukkig kunnen ze in dezen rekenen op den steun van Gemeente- en Polder bestuur. De nieuwe weg, die Middenvliet ver bindt met de Doggersvaart, voorziet in een behoefte en wordt reeds druk ge bruikt Maar nogmeer zal dit stuk aan zijn bestemming voldoen, als het wordt door getrokken tot Den Helder. Dan is de kortste verbinding tot stand gebracht, een, verbinding niet alleen van belang voor Koegras, maar niet minder voor Den Helder, waar men zoo langza merhand heeft leeren begrijpen, dat aan menschen van het platteland ook wat kan worden verdiend. Laten we dus hopen, dat binnen niet al te langen tijd deze zoo noodige yarbim- dingsweg tot stand komt. Bestrijding van het onkruid. 3. Het onkruid. Onkruid mag niet worden geduld, noch in den landbouw, noch in den tuinbouw of de bollenteelt. Volkomen waar, maar er is nog al wat verschil. In den landbouw heeft men al leen last van onkruid op het bouwland en in Koegras paste men te dien opzichte een heel gemakkelijke methode toe. Op het bouwland, werd' graan gezaaid en gemeenlijk niet gewied. Het onkruid werd overgroeid- door het hoofdgewas en dit ging net zoolang goed tot eindelijk het onkruid de baas was. Dan werd) het bouw land tot weiland gepromoveerd, wat heel gemakkelijk ging, en een ander stuk gras land werd voor de bouwerij bestemd. Zoo ging dat jaren aaneen door. Wie echter zoo'n stuk land' voor tuin derij gaat gebruiken, waarbij geen onkruid wordt geduld, komt tot de ervaring, dat in den grond een angst/wekkende massa on- kmridzaden liggen opgeborgen, die slechts wachten op een goede gelegenheid om hun wasdom te toornen. Bjj de bloembollenteelt knn men ook geen onkruid dulden en daar is het eigen lijk nog gevaarlijker, want in de groente teelt staan de gewassen nog heel wat dich ter op elkaar dan bij) de bollen. Daar heb» ben ze heel wat meeir vrij spel. Welnu, de kweekers zullen ruimschoots de waarheid leeren kennen van het oude spreekwoord: wat één jaar zaait moeten zeven jaar wie- diQp» Wel hebben ze dit jaar bergen dood been" (Polygomnn Persisaria) verwerkt, maar ze zuilen er dit jaar niet minder moeten verwijderen. Het spreekt wel van zelf, dat met deze orukruidverwijdering de vraag naar arbeiders in velband staat. Hoe verwijdert men het overtollige water? 4. Het water. Dit is misschien wel het belangrijkste punt. Water is voor de planten onontbeerlijk, maar tevens voor de bloembollen een ge vaarlijke vijand. - Een buitengewoon regenachtige herfst, zooals ftrij nu achter den rug hebben, is voor de kweekers een bange tijd. Koegras toch, dat niet in het bezit is van een stoomgemaal, waarmede het overtollige ftater wordt verwijderd, moet zijn water loozen op natuurlijke wijze op het Noord- Hollandsch Kanaal. Maar als aan Den Helder niet kan worden gespuid, zitten we hier met het water verlegen en het gevolg is, dat laag gelegen dealen soms dagen onder water staan. Dat mag voor bollen in geen geval. Men vergete niet dat kapi talen in den grond zijn gestoken. Daarom zijn de kweekers er op aange wezen zelf het water, dat hun' deert, te verwijderen met behulp van inrichtingen, die het water uitslaan op die polderslooten. Gaat echter dat verwijderen niet vlug ge noeg, dan loopt men gevaar bij abnorma- len regenval, als in dezen herfst, dat toch het water niet spoedig genoeg weg kan. Het gevolg is dat men op het oogenblik niet gerust is over het lot der uitgeplante narcissen van sommige kft'eekers en even min omtrent dat van de tulpen op enkele lage plekken. Het verwijderen van dat overtollige wa ter is echter duur en kan andere landge- bruikers last veroorzaken. Duur is het, niet omdat het stroom of benzine kost, maar omdat het water in slooten en vaarten te hoog blijft. Gelet op de eigenaardige structuur van den grond in Koegras (de grond is hier zegt men „lek") ,kan men er zeker van zijn, dat, nadat men het land' heeft droog gemalen, na verloop van eenigen tijd een deel van het slootwater weer naar binnen is gedrongen en men weer kan beginnen. Malen te veel bloemisten het water op deze wijze uit, dan zou het kunnen gebeu ren, dat de standi van het polderwater zoo hoog werd, dat landerijen, die anders steeds droog bleven, nu last begonnen te krijgen. Gevolg zou zijn, dat het Polder bestuur een peil zou gaan voorschrijven en dus als dat peil was bereikt de bloe misten hun bollen zouden mogen zien verdrinken. Een zee van onaangenaam heden voor beide partijen zou daarvan het gevolg zijn, onaangenaamheden, die kun nen worden voorkomen, als de polder be sloot tot het stichten van een stoomge maal, dat 's winters uit- en 's zomers in- maalt. Dat is niet alleen van belang voor de bloemisten, maar ook voor de landbou wers en de vaklieden. (Denk slechte »an de slecht bevaarbare siooten in den zomer). De bloemisten zullen dan ook, gelooven sturen en als zij hun doel hebben bereikt, waaraan we niet twijfelen, dan zullen ook anderen zich van de zegenrijke gevolgen we, het wel trachten in die richting te kunnen overtuigen. J. DE VRIES Az. Onze gewone oorrespondena te Juliana- dorp schrijft ons nog omtrent verschil lende onderwerpen. Allereerst is daar het Veehoudersbedrijf. dat ook wel van de malaise te lijden heeft, is thans eigenlijk nog het beste, want voor die producten ontvangt men ten minste nog een redelijken prijs, al is ook daar de terugslag merkbaar. Het gevrees de mond- en klauwzeer, dat langen tijd wegbleef, liet zich ook weer gelden, en is nog niet van alle bedrijven geweken". De woningbouw, die vele jaren zoo goed als stil stond in het Koegras, heeft zich dit jaar dapper geweerd, want een 50-tal nieuwe wonin gen, bloembollenschuren enz. is verrezen en de nieuwbouw gaat steeds voort, en met den aanbouw van woningen komt ook de aanwas van de Bevolking, hetwelk ook een groot verschil is bij enkele jaren geleden. Van alle windstre ken vestigt men zich thans alhier, om in de bloembollencultuur werk te vinden. Het wegennet in onzen polder, dat prima in orde is, wordt nog steeds verbeterd door enkele wegen te verbreeden. De Strooweg onder ging een geduchte verbreeding, zulks met het oog op de aanstaande Bloebollenten- tentoonstelling in de Donkere Duinen. De nieuwe weg tusschen Middenvliet en Doggersvaart kwam dit jaar gereed en vormt een kortere verbinding met de stad. In Julianadorp is men door de bouw plannen ook aan het wegen aanleggen, maar dan met een trottoir aan weerskan ten, en ook zijn een paar plantsoentjes in die complexen ontworpen. Jubilea zijn hier dit jaar schaarsch geweest. De Harmonie „Kunstzin" herdacht haar 10- jarig bestaan door het geven van een feestconcert in haar muziektent. Het vereenigingsleven werd met een paar nieuwe vereenigingen uitgebreid. En tot slot willen wij nog ver- Vcor keurig verzorgd FAMILIE- DRUKWERK, •i, VISITE., VERLOVINGS-, ONDERTROUW-, GEBOORTE, en ROUWKAARTEN, ziju wil speciaal ingericht. Groote verscheidenheid modellen aanwezig. Diverpe lettersoorten. Onze modelboeken ■taan n ten dienste. I N.V. Drukkerij voorheen Koningstraat - Den Kelder i melden, dat in den loop van het jaar het Koegras ook weer een vertegenwoordiger in den Gemeenteraad heeft gekregen. Wij meenen hiermede aan het eind van ons overzicht te zijn gekomen en wen schen een ieder voor de toekomst niets dan goeds toe. Iel het jaar 1930 hebben zich in onze gemeente geen wereldschokkende gebeur tenissen voorgedaan. Daarvoor is Gal- lantsoog ruu eenmaal te klein. Toch zijn er wel eenige zaken, die, nu het jaar zich ten einde spoedt, weer in onze herinnering teruggebracht dienen te worden. Personalia. 7 Febr. jJ. herdacht de heer H. Zeeman, dat hii voor 25 jaar zijn vader opvolgde als gemeente-ontvanger. 15 April nam mevr. J. Brouwer—Meijer afscheid van de schooljeugd. 88 Jaar ge leden deed zij haar intrede als onder wijzeres aan de OX. school alhier. Ge durende al die jaren heeft zij wel geen dienst gedaan, maar toch de grootste helft nam zij voor haar rekening. Thans geniet zij van haar welverdiend pensioen. 1 Mei vertrok de heer E. Smit, hoofd der O. L. school, als zoodanig naar Broek in Waterland. Hij was een graag geziene figuur in ons dorp. Waar zijn hulp noodig was, kon op hem gerekend worden, hoe wel de school nummer één bjj hem was. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Baas uit Barsingerhom Woningbouw en wegen. Wat de nieuwbouw betreft, gaat het in Callantsoog dan goeden kant op. Op het duin zijn eenige zomerverblijven venrezen. Een nieuwe woning zal eerst daags ft'eer worden bijgebouwd. Ten be hoeve van deze zomerhuisjes is een straat weg op het duin aangelegd. Ook buiten de kom van het dorp ziet men nieuwe woningen en boerderijen- Vreemdelingen verkeer. Als badplaats gaat Oallantsoog elk jaar vooruit, leder seizoen komen meer per sonen hun vacanfcie hier doorbrengen. In de bijna 13 jaren, die de V.V.V. alhier bestaat (27 Sept jJ. bestond de vereeni- ging 12H jaar), heeft zfj al veel werk ver richt. Het laatste mooie besluit, dat op de algemeene vergaderir0" is genomen, is de aansluiting van de V.V.V. bij de „Com missie van Noordzeebadplaatsen". Het is te hopen, dat dit besluit rijke vruchten moge afwerpen. Vereenigingsleven. In het afgeloopen jaar zijn eenige nieuwe vereenigingen opgericht Op 17 Mei jJ. werd opgericht de voet bal vereeni- ging „Callantsoog". Deze vereeniging bloeit; de geest onder de leden is uitste kend. Eenige weken later zag een korfbalclub het levenslicht. Deze club toont echter den laatste! l tijd weinig teekenen van leven. We zullen maar hopen» dat dit toe te schrijven is aan het slechte weer der af geloopen weken. Last not least een sociëteit, om de heeren der schepping eens per week ge durende de wintermaanden een avond van ontspanning te doen genieten. Allerlei. Het dorp, inzonderheid de fontein, zal een heele verandering ondergaan. Op de fontein zal namelijk worden opgericht een standbeeld, voorstellende een visschers- figuur, aanboden door de beeldhouw ster mevr. Op 't Land. Het net van het waterleidingbedrijf heeft in de afgeloopen maanden een mooie uitbreiding ondergaan. Het buizennet is nJ. uitgebreid tot en met de Uitlandsche weg. Het heeft aan de belanghebbenden heel wat moeite gekost, alvorens dit resul taat te bereiken. Het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf is Maart jl „overleden". Het net is ni. overgedaan aan de P.E.N.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7