KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFEOTIE De onrust in Brftsch-lndlë. No. 6907 EERSTE BLAD. 59ste JAARGANG De wilde staking in den Roermijnbouw. - Metaal bewerkersstaking te Remscheid. - Het conflict bij de Engelsche kolenmijnen. De Britsch-Indische conferentie. De revolutie in Panama. NERGENS LUST!N f POSTER'SH MAAG PILLEN^ FEUILLETON De dood van maarschalk Joffre. Over een maand heeft de ter aardebestelling plaats. De regeling van de uitvaart. De laatste groet van tienduizenden. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. FINANCIEELE NOOD TE EHRENBREITSTEIN. KONING GEORGE'S OUDSTE ZUSTER OVERLEDEN. Prinses Louis© van Groot-Brlttannlë. MEVR. KOLLONTAY. Naar Moskou ontboden, In haar functie terug. Een communistische samenzwering in Hongarije. DE AMERIKANEN TE NICARAGUA. Wij BREIEN!! en RBPAREEREN Een gevolg van de Chineesche tariefmaatregelen. (Wordt vervolgd) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant t 1.50- voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f i.6s; binnenland f a.—Ned. O. en W. Indië p. zeepost f a.io, ld. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad reap. f 0.50, f0.70, f0.70, f i. Modeblad resp. f 0.95, f 1-25, f 1.25, f 1.35. Losae nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/.h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 30 en 41a PoaitjGlrorékenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. Tegel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Klein» «tiert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regelc 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Het conflict in het Roermi]ngebted zal waarschijnlijk niet zoo spoedig zijn op lossing vinden als aanvankelijk gehoopt was. Zaterdag is het conflict uitvoe rig besproken op het rijksdepartement van den arbeid te Berlijn. Men wilde pro- beeren een. regeling te treffen, waardoor het ontslag van 800.000 mijnwerkers zou kunnen worden voorkomen. Zondagavond waren er .geen teekenen te bespeuren die op een naderend einde zouden kunnen wijzen. Integendeel viel uit het verloop der communistische demonstratie, die Zondag plaats had, af te leiden, dat de communistische en revo lutionaire oppositie in de vafcvereenigin- gen zou trachten, ook de mijnen, waar tot dusver niet werd gestaakt, in de staking te betrekken. In verschillende deelen van het Roer gebied hebben Zaterdag botsingen plaats gehad tusschen communistische mijnwer kers en de politie. Te Bottrop werdeji agenten, die werkwiligem wilden bescher men, onthaald op een hagel van steenen, ook werd op hen geschoten. De agenten zagen zich verplicht van hun revolvers gebruik te maken. Twee mijnwerkers wer den met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. Te Bochuim zouden de communisten Zondag een groote be tooging houden, deze is door de autoritei ten verboden. Waarschijnlijk zullen 23000 metaalbe werkers te Remscheid in staking gaan. De communistische oppositie van den Dultschen metaalbewerkersbond, afd. Remscheid, besloot Zaterdag als protest tegen de jongste arbitrage uitspraak, waarbij de loonen met 6 pot. worden ver laagd, de staking af te kondigen. De stakers hebben Zaterdag met de werkloozen gxoote betoogingen gehouden, waarbij het op vele punten tot botsingen met de politie kwam De stakers hebben reeds oommissles ge vormd en willen met geweld trachten te bereiken, dat alle fabrieken te Remscheid worden stopgezet Het conflict biJ de Engelsche kolen mijnen. Dit buitenlandsch overzicht be WUt gl) U weer frlsch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Poster'. Maagpilllen. 0.65 fm flacon. staat wel bijna uitsluitend uit een sta- kingBoverzacht, want van de Duitsohe sta kingen stappen we nu over op de staking bij] de kolenmijnen in Zuid Wales. Na drie uur onderhandelen hebben de vertegen woordigers van de mijnwerkers Zaterdag middag de voorstellen der patroons ver worpen. De patroons waren bereid een verzoe- ningscommissiie te benoemen met een ge lijkt. En dat daarom onder de te werk gestel onder een onpartljdigen voorzitter. Deze commissie zou alle geschilpunten uiter lijk 14 Januari hebben moeten oplossen, maar als daarbij oog eenig punt zou over blijven, waarover de commissie geen een stemmigheid zou hebben bereikt, zou de stem van den voorzitter beslissen of zou deze eten eigen voorstel bindend kunnen verklaren. Voor het overig© waren de eigenaars bereid de loonen en uren te handhaven als voor de staking, tot de com missie ihaax uitspraak zou hebben gedaan. De mijnwerkers konden zich met dit laatste voorstel vereenigen, maar de onderhan delingen zijn afgestuit op het punt van de bevoegdheid van den onpairtijdigen voor zitter. Ofschoon d© staking nu gisteren voort duurde, heexsdhte in het district toch de meening dat of de regeering zal ingrij pen', of een andere oplossing spoedig zal worden gevonden, want beide partijen bleken den vrede te willen. Cook, de secretaris der mijnwerkers, verklaart dat men ernstige dingen kan verwachten. Als het conflict in Zuid-Wales niet snel genoeg geregeld wordt en als de regeering geen oplossing kan be denken, kan het noodzakelijk worden weer een algemeen congres bijeen te roepen ten einde den toestand uit alge meen oogpunt te bezien. Vani de Brltsch-lndlsche conferentie te Londen komen de laatste dagen hoopge vender berichten. De New Chroniole spreekt van de ge boorte van ©en nieuw Indië. Zij schrijft, dat de hoofdtrekken der nieuw© consti tutie voor een Al-Indische federatie meer en meer ziohtbaar worden) en zij noemt het eveneens duidelijk, dat een volle mate van verantwoordelijk zelfbestuur met voorbehoud van zekere vitale onderwer pen voor d© Kroon aan Indië aangeboden zal worden. Deze voorbehouden zijn gelijk men1 weet verdediging en buitenlandsche zaken, terwijl het riohtige beheer der financiën gewaarborgd zal worden. Ook dit liberale blad schijnt daar volkomen mee in te stemmen. de provincie Colon heeft bevel gekregen alle ambtenaren der vroegere regeering te arresteeren, indien zij mochten weige ren het nieuwe regiem te erkennen. In de stad Panama is alles rustig. Te Oolon eisohten1 de straatgevechten 16 dooden. Uit Washington wordt gemeld, dat Alfaro, de Panaimeesche gezant te Wash ington, het presidentschap van Panama heeft aangenomen. De leider der revolutionairen, Arias, heeft het voonloopige presidentschap aan vaard totdat Alfaro uit Washington zal zijn teruggekeerd in zijn land. De revolutionaire beweging in Panama is gelukt; de revolutionairen hebben suc ces met hun poging. De gouverneur van Na d© balseming van het lijk van maar schalk Joffre zou Zaterdag gedurende den nacht door ordonnans-officieren van Joffrete staf de wacht warden gehouden bij de doodsbaar. De familie heeft aan den burgemeester van Louvenclenne, waar Joffre's buitenhuis ligt, laten weten, dat de maarschalk op zijn landgoed begraven zal worden. Het stoffelijk overschotzal ongeveer een maand lang in het Huls der Invaliden worden opgesteld. Daarna heeft de ter aardebestelling plaats. De nationale begrafenis van Joffre, Woensdag, zal hetzelfde karakter dragen als die van Fooh. Mevrouw Joffre heeft echter gevraagd de kist niet onder d© Are de Triomphe te prijk te stellen. Zij wil de bevolking en de troepen niet aan de gevaren van de winterkou blootstellen. Wel zal de stoet op weg van de militaire school naar de Notre Dame den Aro de Triomphe aandoen. De kist zal dan een oogenblik bij het graf van den onbeken den soldaat geplaatst worden. Na den dienst in de Notie. Dame wordt zij met grooten luister naar het Maison des In valides vervoerd. De troepen en de oud- strijders zullen dan defileeren. De maar schalk had den wensoh geuit op zijn bui tengoed te Louvencdennes ter aarde te worden besteld. Dat buitenhuis telt anaar één verdieping en stemt volkomen met zijn eenvoudige leefwijze overeen. De maarschalk ligt in een wit uniform met koperen knoopen. In de kapel van de militaire school zullen zijn reeten in het groot-maareohalksunlfomn gekleed wor den. Dan krijgt het volk gelegenheid hem de laatste eer te bewijzen. Op zijn nadruk- kelijken wensch zal hij er op een eenvou dig veldbed liggen. Te voren zal het lichaam gebalsemd worden. Bij tienduizenden is het volk van Parijs opgekomen, om Joffre voor het laatst te zien. Den geheelen dag stroomden de menschen naar de Krijgsschool, waar hij zijn bureau had. Sinds Augustus was hij daar niet geweest. Het is een monumen tale zaal, met een prachtig uitzicht op het Maart-veld. De laatste maanden was de zaal wat verwaarloosd, maar nu is er weer orde gesteld. In de reeds lang niet meer gebruikte kapel ls het lijk opgebaard. Het défilé ging ordelijk in zijn werk. Wel werden de menschen er haast voorbij gejaagd; vooral bij het uitgaan van de winkels, ateliers en kantoren zwol de menigte onrustbarend aan. De file was toen enkele tieptallen meters breed en onafzienbaar. De stemming leed nauwe lijks onder het wachten. Het duurde drie uur voordat men bij de kapel was gena derd. Alle klassen der samenleving ver mengden zich daar. Vele moeders hadden zelfs heel kleine kinderen meegenomen. Naar officieel wordt medegedeeld be droeg het totaal aantal werkloozen ln Frankrijk op 27 December 11.062 tegen 817 in de laatste week van December v&p 1929. De flnancleele toestand van de voor malige vestingstad Ehrenbreitstein, waar de bewoners tot 1918 bijna zonder uitzon dering van het garnizoen leefden, doch later door het opheffen van het garnizoen verarmden, Is treurig. Nadat in den morgen van 81 December de mededeeling betreffende de benoeming van een staatscommissarls was ontvan gen, volgde 's middags voor de ambte naren een nieuwe verrassing bij de uit betaling der salarissen. Voor elk der ge meenteambtenaren en werklieden was niet meer dan 60 mk. beschikbaar. Prinses Louise Victoria Alexandra Dag- mar, Princess Royal van het Vereenigd Koninkrijk en oudste zuster van koning George, is Zondagmiddag half drie aan de gevolgen van een hartaandoening op 64-jarlgen leeftijd overleden. (THE LURE OF THUNDER ISKAND). Uit hst Engelaoh door LEO WAiMSLEY. 68) Flsh Island ls een vlakke plaat, die biji- na tot de lage koraalriffen, die den om trek ervan vormen, met dicht struikge was begroeid is. De kleine baai, waarop ik afstuurde, de eenige Inham ner gens anders vertoont de kust een indeu king bevindt zich, zooals de kaart dat laat zien, ongeveer een kwart mijl ten Westen van de plek, waar ik, een paar dagen geleden, de kleine kano gevonden had. We gleden recht naar binnen en raakten de kust op een honderd meter afstand van Kaap Meyer. De vloed be gon juist op te komen. Dus trokken we onze sloep tot iets boven de vloed-lijn bet strand op, wonden de lijn los en maakten die aan een puntig stuk rota vast. Daar na gingen we op zoek naar voetsporen. Ik ging van de theorie uit, dat de boot van de M. L. ook wel ln de baal geland zou zijn. En na een paar minuten zoeken kregen we het bewijs voor de juistheid van die theorie. Mijn metgezel vond de sporsn van Trout en den neger. En geen tinmr De ambassadrice van Sovjet-Rusland in Zweden, mevrouw Alexandra Kollontay, was onlangs naar Moskou ontboden om rapport uit te brengen over haar diploma tieke bezigheden. Zij zal naar V. D. meldt dezer dagen naar Stockholm terugkeeren en haar ambtsbezigheden aldaar hervatten. De verschillende tegen haar ingebraohte beschuldigingen, o.a. dat zij niet in over eenstemming met de communistische be ginselen zou leven, heeft zij volgens het bericht kunnen weerleggen. De politie van Boedapest heeft een nieuwe communistische samenzwering ontdekt, welke geleid werd door den vroegeren hoofdredacteur van het offici euze orgaan van de Hongaarsehe raden republiek De roode Courant, J oseph Revai, een intiem vriend van Bela Kun. Eenige weken geleden was Beval uit de Sowjet- unie naar Boedapest teruggekeerd. Bij zijn verhoor zeide hij reeds drie maal onder sohuilnamen ln Hongarije te zijn geweest. Nog zijn twee jonge lieden aangehou den, die als kind na den val van het Hongaarsehe radenbewind met hun ouders naar Rusland getrokken waren, waar zfc later in dienst van de Gepeoe traden. Dan zijn nog 10 personen gearresteerd, die reeds tot de beweging van Revai waren toegetreden. B|j gedane huiszoekingen werden groote hoeveelheden drukwerk en sommen gelds in beslag genomen. Afdeelingen Amerikaansche mariniers hebben gisteren de heuvels bij Aohuqra (in het noorden des lands) afgezocht naar de bende opstandelingen die Woensdag acht man van een Amerikaansche pa trouille uit een hinderlaag tusschen Ooo- tal en Aplli hebben gedood. De lijken waren verminkt De patrouille was bezig een telefoonlijn te herstellen. Naar verluidt, werd de bende opstande lingen aangevoerd door Miquel Ortez, een aanhanger van Augustino Bandlno. Mevr. Kamala Nehru, de echtgenoote van den president van het Congres, is tot een half jaar eenvoudige opsluiting ver oordeeld, wegens opzetting tot het niet betalen van belasting. Haar man zit op het oogenblik een straf van twee jaar uit wegens opruiing. minuut daarna hij was als een echte speurhond vooruitgegaan riep hij me bij een afdruk, die naar de grootte te oordeelen, van een vrouwen-voet afkom stig was. Deze sporen liepen van de baal naar een zandige, besohutte plaats tus schen de rotsen en van daar verder langs een primitief pad, dat midden door het struikgewas, blijkbaar naar den anderen kant van het eiland voerde. „De voetsporen achternal" beval ik op gewonden. Bijna dubbelgebogen, als een bloedhond, die het spoor moet ruiken, snelde de man vooruit. Maar nog voor WJ den rand van het struikgewas bereikt had, bleef hij staan en stak zijn hand in de hoogte. Ik rende hem achterna, drong langs hem heen enbotste bijna tegen Miss Howard op. Blijkbaar was zij ook aan het haid-loopen geweest. Ze zag vuurrood, de huid van haar gezicht en haar hals was vochtig van het zweet. Voor haar doen gewoonlijk was ze dé zelfbeheersching in eigen persoon keek ze en deed ze verbazend opgewon den. stamelde ze, „ikik.... dacht niet, dat u het was!.... Ik dacht.. O! wat een opluchting! Weot u wat er ge beurd is? U moet ze tegengekomen zijnl Ze zijn weggegaan.... Hebben mij hier achtergelaten.... Hoe.... bent u hier gekomen?.01 ik dacht, dat ik gek zou worden...." „Als u met „ze" Trout en den nikker bedoelt", gaf ik koeltjes ten antwoord, „die zijn we ongeveer een half uur ge leden gepasseerd op hun terugweg naar de motorboot ze roeiden zoo hard ze konden. Maar 't zal met dat al toch nog wel twintig minuten duren vóór ze hier zijn.... En.... u zult me wel een ellen- digen vent vinden, maar.... Kijk, u be grijpt wel waarom ik hier ben. Ik wil die kist zien, en als 't de schedels zijn, moet dr. Flint, erin gekend worden...." Met verbaasd-groote oogen keek ze me aan. „Wat.I Hebben ze u 't dan ook verteld.... 1 Wie....P Van wien heeft u 't gehoord?" „Wat komt dat er op aan?" ontweek ik een rechtstreeksch antwoord. „U heeft geboft. Maar Ik denk er niet aan, om me daar zoo maar bij neer te leggen.Als 't alleen om mij1 ging.dan was het wat anders.... dan kon het me geen zier schelen.Maar 't gaat om den dokter. de man ls zoo enthousiast over zijn schedels.Ik ben niet van plan om me weer te laten ompraten.... 't Spijt me, dat lk zoo moet optreden, maar onder de gegeven omstandighedeh. „Maarmaar begrijpt u dan niet, dat ze ons voor den gek gehouden heb ben? U en imlj, allebei! Zij is er niet Die kist bedoel lk. 't Is een leugen ge weest. Trout heeft me op die manier hier heen gelokt.En toen ls hij er vandoor Wat een actrice was ze toch! Ik moest haar bewonderen, of ik wilde of niet. „Ik begrijp best dat u.... die kist.... uw bezit.tot het uiterste verdedigen wilt, Miss Howard", gaf ik haar zoo rus tig mogelijk ten antwoord, „maar ik laat me niet om den tuin leidenik heb te veel leergeld betaald.u krijgt me niet wegDit pad leidt ergens heen, ver onderstel ikKwenda", ik keerde me tot den Ewahili en wees naar den grond, „volg de sporen. alle soorten wollen Kousen en Soklcen, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk sijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkeL - Telefoon 351. tende imitatie van verbazing en ongeloof was, keek ze me aan. denkt toch niet.... u gelooft toch niet.Maar nee, u moet toch begrijpen, dat ze ons allebei voor den gek gehouden hebben.... 't ls een verzinsel.... 't ge- heele verhaal.... een verzinsel, anders niet. Ik ben tot aan den anderen kant ge er was „Ga dan met ons mee", stelde ik met de gedachte: nu zal ze wel door de mand vallen, voor. „Als Trout u hier achterge laten heeft, opzettelijk, met het een of an dere doel, tegen uw wil dus, dan kuntl met ons weer teruggaan. Maar eerst 1 lk daarl... nog een kijkje nemen... Het gaat hier niet meer om gelooven't Is eenvoudlg-weg een quaestle van plicht" Ze was driftig èn verontwaardigd. Da duidelijk te zien. „Natuurlijk ga ik mee", gaf ze heftig ten antwoord, „u gelooft me blijkbaar niet De neger ging voorop. Wij, op de ma nier van Indianen op het oorlogspad, achter hem aan. Het pad was niet veei meer dan een soort van tunnel door de woekerplanten; hier en daar, waar de lange slingers getracht hadden het ge leden onrecht te herstellen, moesten we ons een weg banen. Maar gelukkig was de afstand kort. Na een minuut of tien hadden we het strand aan den anderen kant van het eiland bereikt. We kwamen ongeveer uit op de plaats waar de Weste lijke kust de bocht maakt, die in de kaap uitloopt. Het strand was daar een smalle strook zand tusschen de zee en de klip pen. Volg de voetsporen van de vrouw' Reuter meldde Zaterdagavond uit Li- verpool, dat aan 4000 arbeiders van de British American Tobacco Oompany aldaar is aangezegd', dat met Ingang van de vol gende week niet meer dan 8 dagen per week gewerkt zal worden. Deze maatregel heeft groot opzien ge baard. Zij is een gevolg van de verhoo ging van de Chineesche Invoerrechten op sigaren en cigaretten. Er werd bij de flr- bllk strak op den grond liep dé man een meter of tien langs den voet van de klip pen voort, keerde dan om en kwam terug naar de plaats waar wij belden Btonden. ""V tïïeik* y 'v MUL verhlarino Rif beneden den iteipitgeJ- Raden Land bij eb droogvallend en» tvvub-j/vava» uu uuurr j Met een uitdrukking, die een uitmun- beval ik de neger in Ki-SwahKL Met zijn (ÊSW

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1