KONIJN's Preskop TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN DINSDAG 13 JANUARI 1931 taptoe. aankomst indische mail. toepassing melkbesluit. concert „kunst aan 't volk". heldersche watersport- i)e reizende tentoonstelling. het veertig-jarig bestaan van het leger des heils. SPOORSTRAAT 122 visscherij. Het vertrek van de Heemskerk, de Banckert en de Witte de With. M'KKfc-'- r) Hedenavond, bij gunstig weer, zal de taptoe worden gehouden. Donderdag in ons land. De speciale trein met post en passagiers die aansluiting geeft op het motorschip „Christiaan Huygens", zal morgenochtend 14 Januari om 10. 20 van Genua vertrek ken. Aankomst Donderdag 15 Jan., 9 u. 63 te Amsterdam (Centraal Station). In het nummer van heden is ondier de •advertenties (publicaties) opgenomen de Kon. goedkeuring van het imelkbesluit. Belanghebbenden rullen goed doen 'hier van notitie te nemen. Wij herinneren nog aan het concert dat de arbeiderszangvereeniging „Kunst aan 't Volk" Donderdagavond 8 uur in Casino geeft en waarbij als solisten op treden To van der Sluis, sopraan en Fun- ke Küpper, bariton. H.l verslag van de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging moest wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer blijven staan. Zooals uit de in dit nummer voorkomen de advertentie blijkt, wordt in het ge bouw van den Ned. R. K. Volksbond, aan de Molengracht, een tentoonstelling ge houden ten bate van het bouwfonds voor het Sanatorium van „Herwonnen Levens kracht". Aan deze tentoonstelling wor den verschillende attracties verbonden. Er zal ook gelegenheid zijn voor het ge bruiken van een heerlijk kopje thee, dat beschikbaar wordt gesteld door de firma Van Nelle. De officieele opening heeft plaats Zaterdagmiddag twee uur door den burgemeester, terwijl de openingsuren zijn vermeld in de advertentie, evenals de entréeprijs. De tentoonstelling geeft een uitgebreid overzicht van de ontwikkeling en bestrij ding van de tuberculose en is daarom een bezoek overwaard. In ons nummer van vorige week Don derdag hebben wij een artikel gewijd aan het veertig-jarig bestaan van het Leger des Heils in onze stad. In verband met dit feit werd Zaterdag avond in de Legerzaal de eerste van een aantal samenkomsten gehouden. Deze samenkomsten zijn tevens te beschouwen als afscheidssamenkomsten, want de lei ding van het Heldersche corps is naar elders overgeplaatst. Kapiteine v. d. Meu- len gaat naar een ander uiteinde van ons land, n.1. Delfzijl, terwijl luitenante v. d. Vosse overgeplaatst is naar Sneek. De nieuwe officieren van het Heldersche corps zijn thans nog te Almelo gestation- neerd, heit is do enstign Bulten met ziijn vrouw, die hier het commando van kapi- teine v. d. Meulen zullen overnemen. Het werk van de Heilssoldaten onder vindt thans in veel breeder kring belang stelling dan vroeger, ioen werd het nog wel \ijandig behandeld. In sommige steden werden de kapiteine's zelfs mis handeld. De inwonenden staken geen hand tot hulp uit, integendeel, vanuit hun ramen sloegen zij het voorval lachend gade. Men moet de oud-officieren hooren ver tellen, om respect te krijgen voor het werk van de soldaten, vooral de vrouwe lijke, in die dagen. Wij zuil n daar thans niet verder over uitwijden, doch ons bepalen bij de samen komst vun Zaterdagavond. Opgewektheid is het kenmerk van de Leger-soldaten en die heerschte er ook in de zaal oo dezen feestavond. De leider van dezen avond was staf- kapitein Buiterman, die met ensiign daeys uit Amsterdam was overgekomen. Stafkapitein Buiterman beschreef uit voerig het doel en streven van het Leger des Heils. Hij vergeleek de toestanden van nu en vroeger, en soms, zoo zei hij, verlangde hij terug naar die ruwe tijden van vroeger. Het Leger des Heils is- meer te be schouwen als een doorgangshuis. Men houdt er de menschen niet, men trekt ze naar zich toe om hen de genade Gods laten worden. Een oude issoidaat heeft eens het werk van het Leger en de Kerk op de volgende manier vergeleken. De kerkklokken zeggen: „kom, kom", doch de groote trom van het Leger zegt „haal ze". Verder vertelde kapitein Buiterman nog een treffend staaltje van het goede werk dat door het Leger wordt verricht, hoe de Leger-uniform is geworden tot een baken voor hen die van het rechte pad zijn afgedwaald. Een oud-heilssoldate, mevr. Kerkhoven, sprak hierna en bewees dat zij het nog lang niet verleerd was, het publiek toe te spreken. Zij ook vertelde van de moei lijke tijden van vroeger, doch zij had nooit tegen de moeite opgezien en steeds met liefde haar taak vervuld. Als zij nog eens jong kon worden, zou zij geen oogen- blik aarzelen om weer bij het Leger te gaan. Ds. Hoek sprak ook over het vele en goede werk door het Leger des Heils verricht. De Commissaris van Politie, de heer Gratama, wees op de samenwerking tus- schen de politie en het Leger des Heils en hoe in- vele gevallen hun taak parallel Vérder spraken nog de heeren Mon- hemius, De Klerk en De Böck, en vooral bij de rede van ir. Monhemius zag men dat er bij de Heilssoldaten ongedwongen vroolijkheid kan heerschen. Alle sprekers getuigden van hun groot respect voor het werk van het Leger des Heils en wensch- ten de afdeeling van harte geluk met haar veertig-jarig bestaan en wenschten haar het beste voor de toekomst. De avond werd verder aangevuld met zang van de zangbrigade. Stafkapitein Buiterman bedankte alle sprekers voor hun hartelijke woorden en sloot met dankgebed deze samenkomst. Van deze plaats roepen wij de schei dende kapiteine en luitenante een harte lijk vaarwel toe en hopen dat het in hun nieuwe standplaatsen steeds voorspoedig moge gaan. GOUDEN JUBILEUM „HELDER'S MANNENKOOR". L Alhoewel ons thans nog eenige maan den scheiden van den juisten datum van bovengen, jubileum, n.1. 4 April a.s., ver heugt het ons, mede op verzoek van eeni ge belangstellenden, eens in dit blad te kunnen mededeelen, op welke wijze men zich voorstelt, dit zeldzaam feit te her denken. Het is geen wonder, dat velen in de meening verkeeren en als vanzelf sprekend veronderstellen, dat bij deze gelegenheid weder een concours of zan gersfeest zal worden georganiseerd, zoo als dit in 1921 bij het 40-jarig jubileum plaats had, omdat zij daaraan nog steeds aangename herinneringen hebben. Wij zien en hooren nog in onze gedachten al die zangbroeders en -zusters, hier en daar in onze stad hun verplichte en vrije koor werken zingen, omringd door groepen onzer bevolking, jong en oud; men genoot volop van den schoonen zang. En ook de talrijke ingezetenen, die de wedstrijden in „Casino" volgden, waren enthousiast over hetgeen daar werd gepresteerd. Dat ook thans de mogelijkheid van een dergelijk grootsch feest is overwogen, is zeker, doch de slechte tijdsomstandig- j heden dwingen ons hiervan af te zien. Den Helder ligt nu eenmaal t e ongun stig, zoodat te veel concessies aan bezoe kende vereenigingen moeten worden ge daan om hen naar onze stad toe te krij gen. Daarbij komt nog, dat het „Kon. Ned. Zangers-Verbond", waarbij „Held. Man- nenkoor" reeds eenige jaren is aange- 1 sloten, beslist verbiedt wedstrijden om „geldprijzen" uit te schrijven, terwijl helaas nog te veel vereenigingen alleen door dit lokmiddel zijn te bewegen zich met andere te meten. Laten wij hopen, dat alles spoedig ver andert, dan kunnen we gerust zijn dat „Held. Mannenkoor" niet zal schromen een dergelijk feest als in 1921 te her halen. Aanvankelijk werd ook nog gedacht aan een poging om het Bondscongres van het „K. N. Z. V." dit jaar alhier te doen houden, doch ook dit stuitte af op het zelfde bezwaar van het H. B. van het „K. N. Z. V.": „Den Helder ligt te ver uit het Centrum van het land". Zoo moeten wij, noodgedwongen, be sluiten ons feest op meer bescheiden voet te vieren. Wij 'stelden ons toen de vraag, of het geen wijs beleid zijn zou, eerst de propaganda eens flink tea* hand te nemen en te trachten onze Vereeniging nog meer populair te maken. Want heusch, „Man nenkoor" kon véél grooter zijn; verschei dene andere gemeenten in ons land, even groot als de onze, tellen soms 3 of meer grootere koren dan onze liedertafel, die zelfs veel moeite heeft om boven de 60 leden te komen. En zoo is „Held. Mannenkoor" reeds geruimen tijd bezig, die vraag zelf op te lossen door het organiseeren van een omer- achtfeest, soirée's, een bal-masqué "ri dergelijke, die alle goed slaagden, wat bewijst, dat de populariteit al meer ter rein wint, hetgeen de Vereeniging ten goede moet komen. Voortzetting van deze propaganda zal ook bij de viering van het gouden jubileum de boventoon zijn. Maar er is nog een groote factor, die ons thans dóet besluiten van grooter plan nen' af te zien. Wat is toch het geval? On geveer terzelfder tijd dat „Held. Mannen koor" zich voorbereidde, werden geruch ten vernomen van een te houden Bloem bollententoonstelling te Den1 Helder In 1931. Deze geruchten zijn intusschen tot pen feit geworden. En hoewel het zelfs in I het belang^van deze tentoonsteling zou zpn, dat wij met een of ander Zangers- u?en Froot aantal vreemdelingen aar hier wisten te trekken, aan den an- e#- z?uden wij de kans beloopei^ .£asco te m°eten lijden. Im- w l beide is veel geld noodig en ïim T Van ®.en "Waarborgfonds" is eenmaal een noodzakelijk kwaad. Daar- alle bescheidenheid) dat het van „Held. Mannenkoor" goed gezien is, dezen keer geen beroep te moeten doen op de ingezetenen, daar mede tevens den organisators der Bloem bollententoonstelling een dienst bewii- zend. TELEFOON 339 In een volgend nummer zullen wij mededeelen, hoe de jubileerende Veree niging zich thans voorstelt haar gouden jubileum te herdenken. v. d. K. NIEUW ZIEKENFONDS. Op Vrijdag 9 Januari 1.1. werd door het Comité uit de besturen van den Helderschen Bestuurdersbond enChriste- lijken Besturenbond, belast met het tref fen van maatregelen om te komen tot oprichting van een Onderling Zieken fonds, in het gebouw van den Bond voor Minder Marine-Personeel, voor de be sturen van de bij beide plaatselijke Vak- csntralen aangesloten afdeelingen, een vergadering belegd, welke druk bezocht was. Na opening der vergadering, werd bij monde van de heer G. A. Minnes, voor zitter van het Comité, een zeer uitvoerige uiteenzetting gegeven van de verrichtte werkzaamheden van het Comité, welke thans zoover gevorderd zijn, dat het Comité de haar opgedragen taak als ge ëindigd beschouwde, en nu tot oprich ting, van een door den verzekerden zelf beheerd ziekenfonds, moest worden be sloten. Hierna werd gediscussieerd, waarvan door de aanwezigen een ruim gebruik gemaakt werd. Nadat de voorzitter de verschillende vragen naar genoegen had beantwoord, kon de vergadering zich met het advies van het Comité vereenigen en werd tot oprichting van het fonds overgegaan. Het Comité werd als voorloopig bestuur benoemd en er zal zon spoedig mogelijk 'n vergadering worden gehoudbn, waardoor een definitief bestuur gekozen zal worden. Volgens mededeeling van den voor zitter, zal op Vrijdag 23 Januari e.k. een openbare vergadering gehouden worden, alwaar de heeren Noordhoff, Huishof en Meijer als delegatie van den Centralen Raad ter behartiging der belangen voor het Ziekenfondswezen, het woord zullen voeren. De bij beide Vakeentralen aangesloten afdeelingen, zullen bereids manifesten voor verspreiding onder de leden, worden toegezonden. Hierna werd de vergadering, met een woord van dank aan de aanwezigen, ge sloten. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Zooals reeds eerder in een der adver tenties' van de Tivoli-Biosooop is mede gedeeld, zullen in deze bioscoop a.s. Don derdag, 16 Januari, twee Zuiderzeefilms vertoond worden. (Dit zijn niet de Zui derzeefilms, die eenige maanden ge leden in Casino vertoond zijn.) Deze films zijn gemaakt van 'het grootste deel der reeds dn uitvoering zijnde Zuiderzeewer ken, zeodat men daardoor een goed idee krijgt hoe ver men reeds met de Zuider- zee-dempdng gevorderd is. Beter, dan wanneer imien b.v. aan den Oever of Me- demblik vanaf den kant naar het werk ziietL i J 11 1 Daar deize vertooning uitgaat van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, hebben alle leden van bovengenoemde vereeniging recht op één vrije plaats, welke echter uiterlijk Woensdagavond 14 Januari be sproken moet ztijh. Ook hulsgenooten kunnen kaarten krijgen. Dit bespreken moet -plaats hebben op de dezer dagen ontvangen convocatie. Zonder convocatie is geen bespreking mogelijk. Daar de heer van Twisk He geheele vertoonng met alle daaraan verbonden moeiten en kosten geheel belangeloos op zieh neemt, zal dê heer van Twisk over de Woensdagavond nog niet besproken plaatsen kunnen beschikken. Na de Zuiderzeefilm zal nog een schit terende film vertoond worden, ook zon der kosten voor die Huisvrouwen Ver. Wat? Dat zegt de heer van Twisk niet, maar de vertooning is de moeite waard. Maandag was er weer meer aanvoer van garnalen dan de vorige dagen. De prijs was iets minder, maar bewoog zich toch nog rond de 30 cent per kilo, eer daar be- mden dan er boven. Bot was er iets minder dan de vorige dagen. De prijs was ongeveer hetzelfde en liep rond de 15 cent per pond. Toegeschreven wordt het aan den meer westelijken wind, dat de botvangst iets geringer was, omdat in die omstandig heden de bot zich graag op de droogten schijnt op te houden. De schuiten, die speciaal op bot.visch- ten, hadden echter nog bevredigende vangsten. Alikruiken-aanvoer is er niet zoo heel veel; in het algemeen zijn de vangsten beneden de verwachting. Vraag schijnt er wel te zijn, want de prijs blijft per baal hoog, gemiddeld 8 a 9 gulden per baal. Verwacht wordt, dat nog meer schuiten van elders hier hun geluk met de vissche- rij zullen kunnen beproeven. Meer dan honderd vaartuigen nemen dagelijks aan de garnalenvisscherij thans deel en er moeten enorme hoeveelheden wel in zee aanwezig zijn om al die vis- schers aan een boterham te helpen en tot dusverre is dat in dit garnalenseizoen vrijwel gelukt. Het meervraagstuk in de haven wordt, nu ook weer meer marinevaartuigen lig plaats moeten hebben, steeds ingewik kelder. „DE FABRIEKSBAAS" DOOR HET „SPEELTOONEEL". Zondag 18 Januari a.s. wordt door het „Speeltooneel", onder leiding van Henk van Buuren en Walter Ward, hetzelfde bekende gezelschap, dat hier ook „Slacht-1 offers der samenleving", „Blank en Bruin" en „Feest" („De celdeuren open", van Herman Heyermans) speelde in Casi no, een opvoering gegeven van het be roemde tooneelspel „De Fabrieksbaas". Het behandelt den strijd en de moeilijk heden van een fabrieksbaas, welke aan een uitvinding bezig is en daarin wordt tegengewerkt door zijn Directeur, wiens zoon verliefd is op de dochter van den fabrieksbaas. De dramatische verwikke lingen, die hiervan het gevolg zijn, wor den in het vierde bedrijf opgelost. De uit vinder zegeviert, terwijl ook het liefdes drama een gelukkig einde neemt. Groote belangstelling. Het vertrek van een oorlogsbodem voor korten of langeren tijd is altijd een be langrijke gebeurtenis voor onze bevol king. Immers, zeer velen hebben aan boord van dien bodem verwanten of vrienden, een echtgenoot, een zoon, en men wil gaarne tegenwoordig zijn bij het afscheid, dat meestal voor maanden is. En tegen het uur van vertrek ziet men dan ook, langs Hoofdgracht en Ankerpark, de menschen in stroomen naar de haven trekken, waar de stafrauziek, die nimmer bij zoo'n vertrek mankeert, al tegenwoor dig is. Waar hier op één enkelen dag drie oorlogsbodems tegelijk het zeegat uittrok ken, daar was begrijpelijkerwijs de be langstelling nog grooter dan anders het geval was. Doordat evenwel de drie bodems op eenigen aftstand van elkander lagen, de „Witte de With" ongeveer vóór het commandementsgebouw, „Ban ckert" en „Heerniekercik" verder op, voor do Marinetoz. en de Loods, was ook het publiek meer verspreid dan anders. Leek het dan ook aanvankelijk wellicht alsof er niet zooveel belangstelling was, toen na het vertrek van „Heemskerk" en de „Banckert" alles zich tezamentrok op de ligplaats van de „Witte de With" kon men het anders zien. Aankomst van minister Deckers. Met den trein van 11.19 arriveerde minister Deckers gisterenmorgen tenein de het vertrek van de uitvarende marine vaartuigen bij te wonen. Zooals wij heb ben meegedeeld, zal de minister aan boord van de „Witte de With" de reis tot Napels medemaken. De minister, die vergezeld was van den vice-admiraal Jager, van het Departement van Defensie, gebruikte ten huize van den commandant van de marine, vice-admiraal Quant, de lunch. Aldaar zaten mede aan de Burge meester van Den Helder, de heer Dries- sen, de wnd. garnizoenscommandant met zijn adjudant, majoor Karei, de chef van den marinestaf kapitein-luit. ter zee Cos- ter, en den hoofdoff. M.S.D., Claassen, mei hunne damea Vice-admiraal Quant bezoekt de schepen. Te kwart over één begaf vice-admiraal Quant zich aan boord van de het verst in de haven gemeerd liggende „Heemskerk" voor de gebruikelijke laatste inspectie. Het was voqr een gebeurtenis als de onderhavige uitstekend weer: weliswaar was er een dreigende lucht, maar het bleef bij dreigen en gedurende den gan- schen middag bleef het droog. Onze vliegers ln actie. Een vijftal vliegtuigen van „de Kooy" kwamen even na één uur, aanvliegen; zij hieven in prachtig gelijk escadrilever- band rondcirkelen, doch zouden ons wel dra staaltjes van hun manoeuvreerkunst te aanschouwen geven, die terecht velers bewondering opwekten. Dit geschiedde nadat vijf andere vliegtuigen zich bij de eerste hadden gevoegd. Al den tijd van hot vertrek cirkelden zij boven de toe schouwers. De „Heemskerk" komt In be weging. Circa twee uur kwam er beweging in de Do laatste groet van den Minister van Oelnnsie, Dr. Deckers, aan Hr. Ms. „Banckert". Op deq voorgrond minister Deckers, naast hem viee-adm. Quant. Hr. Ms. „Witte de With" aanvaard de groote reis. /•v "sg&tt' i "tSwL AtiW, I 'L-'- >- H.1 vertrek ven Hr. Me. ..Banok.rt" uit de haven. Beehta op de foto de „Witte de With

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5