VAN HUIS TOT HUIS Bontkragen, Vossen, Marters enz. /o Korting. J. J. H. KOOPMAN, Weststraat 14. riEYTr RECLAME VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS Pelterijenhandel VAN ZATERDAG 17 JANUARI 1931 Ervaringen van een Volksteller «VERHOOGT UW OMZET. Concert „Kunst aan het Volk" Maar m'n kaarten wilde ik toch siet ep PREDIKBEURTEN DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Jan. Z 18 M 19 D 20 W 21 D 22 V 23 Z 24 opond. 8.32 15.32 8.59 16.47 9.19 18.02 9.38 19.15 9.44 20.26 9.54 21.36 10.03 22.47 op: ond: sm. nam 7.59 16.20 8.40 9.00 7.58 16.21 9.19 9.36 7.56 16.23 9.54 10.11 7.55 16.24 10.27 10.44 7.54 16.26 11.00 11.17 7.53 16.26 11.34 11.50 7.52 16.30 0.07 Lioht op voor alle voertuigen i Wintertijd. Zaterdag 17 Jan16.48 uur. Zondag 18 16.50 Maandag 19 16.51 Tot voorganger der Hersteld Apos tolische Zendingsgeimeente, in de Een heid der Apostelen alhier, is benoemd de heer J. de Klerk, Hoogstraat 20. Den J.5en J anuari slaagde te 's-Gra- venhage voor het machinisten-examen, diploma A, de heer P. Zaal, alhier. Benoemd) tot onderwijzer aan de school met den Bijbel alhier de heer A. Meeuwsen uit Alkmaar. Bij het op 9 en 10 December j.1. ge houden examen in het boekhouden van de Fed. van Handels- en Kantoorbedien den-Ver. in Nederland (Mercurius) slaag den onze plaatsgenooten, mejuffrouw O. Boon en den heer H. Taekema. Bedden werden opgeleid door den heer J. Boon. Op den Nutaavond te Kolhoim, Woensdag 14 Jan. jj.1., hebben onze plaats genooten, de 9-jarige violist Luoi van den1 Bogaerde, z'n vadier de heer L. F. v. d. Bogaerde (cello! en piston), veel suoces gehad. Viool-solo's, duet en een piston solo, alle composities van hun vader en grootvader, tevens hun leermeester, wer den zeer mooi ten gehoore gebracht. De vereeniging „De Dageraad" ver zocht mededeeling, dat de uitnoodiging tot debat aan den heer Groenendijk is ingetrokken. Men zie voor bizonder- heden de advertentie in dit btódl. Onze stadgenoot, de heer F. Neyts, reclame- en decoratieschilder, heeft thans zijn werkplaats ingericht injhet perceel Hoogstraat 125. LEZING LUTHERSCHE KERK. Kristin Lavransdochter. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ds. P. H. Borgers a.s. Maandag om 8 uur, in de Luth. Kerk, zijn lezing over dit boek van Sigrid Undset hoopt te houden. Voor bijzonderheden wordt naar de ad- v rtentte in dit nummer verwezen. DS. J. W. F. WARNERS. Ds. J. W. F. Wanners, Ned. Herv. pre dikant te Drachtster-Oompagnie, heeft volgens „De öt." j.1. Zondag aan zijn ge meente meegedeeld dat hij er over denkt, om principieels redenen zijn bediening neer te leggen. door A. C. VAN KAMPEN. II. Een ander interessant geval is het vol gende: In één van die obscure zijsteegjes van den Ouden Helder bevond zich ook een huis, welks inwoners door mij onderhan den genomen moesten worden. Ik had echter het vermoeden, dat er niemand thuis was, daar de luiken potdicht waren. Met de doortastendheid, slechts „tellers" eigen rammelde ik aan het geluidsorgaan, dat ook betere dagen gekend scheen te hebben; 't was tenminste een bedroefd stukje oud-roest, dat met den besten wil ter wereld niet meer op den naam „bel" aanspraak kon maken. En ziel M'n moeite werd beloond. In de verte naderden voetstappen, en even later opende zich het half vergane afsluitsel, wat men in normale omstandigheden deur pleegt te noemen. Een juffrouw stond voor me. Maar ik wist niet hoe ik 't eigenlijk had; \vat haar kleeding betreft zullen we een discreet zwijgen in acht nemen, daar juffrouw Jansen waarschijnlijk niet in omstandig heden was zioh een elegant toilet aan te schaffen. Maar heur haar! Ze had een ragebol, die beslist twee jaar geleden voor het laatst gepermanent, en momenteel in de grootst mogelijke wanorde was, en .halif LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. De bewoners van het Tehuis, Jan in 't Veltstraat, betuigen hunnen hartelijken dank voor het heerlijke rookvleesch hun gescho m door den heer J. Korver, Spoors ut, VAN SPEYK-HERDENKING. Op 5 Februari ajs. Op dten 6en Februari a.s. zal het juist een eeuw geleden zijn, dat de luitenant ter zeei van Speyk toonde, de eer van de hem toevertrouwde vlag hooger te stellen dan zijn eigen leven en dat van zijn medeopvarenden, door op de Scheldle voor Antwerpen de kanonneerboot No, 2 in de lucht te doen springen, ten einde te voorkomen, dat zijn schip in handen van de opstandelingen zou vallen. De Koninklijke Marino pleegt jaarlijks dit feit op intieme en bescheiden wijze te herdenken, doch dit jaar zal door haar aan die herdenking een uitbreiding woer den gegeven. De 6e Februari zal door do Koninklijke Marine als Zondag worden gevierd), ter wijl Hr. Ms. schepen, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, van top zullen vlaggen en van alle Marine gebouwen de nationale driekleur uitge stoken zal worden. De commandanten van Hr. Ms. schepen en inrichingen zul len een korte toespraak tot de equipage houden, ten einde de daad van van Speyk in herinnering terug te roepen. Kranslegglng In de Nieuwe Kerk te Amsterdam. In de Nieuwe Kerk zal op dien dag een plechtige kranslegging plaats hebben op het grafmonument van van Speyk. De plechtigheid is een zuivere Marineiher- denking, waarvan het programma als volgt is vastgesteld: Aanvang der plechtigheid ten111 u. vjm. a. Wilhelmus van Nassouwen (orgelspel). b. Lied, gezongen door een1 Nederlandsdh zangeres. a Herdenkingsrede, uitgesproken door den Vioe-admiraal L. J. Quant. d. Kransiegging bij het grafmonument van Van Speyk. e. Lied, gezongen door een Nederüandsch zangeres. f. Halleluja van Hflndel (orgelspel). HET GEMEENTELIJK SUBSIDIE VOOR ONZE PLAATSELIJKE MUZIEKCORPSEN. Wij hebben in het kort vermeld het geen B. en W. hieromtrent thans aan den Raad hebben voorgesteld. B. en W. heb ben een rooster opgemaakt omtrent de te geven concerten door elk corps afzonder lijk, welk rooster men opgenomen vindt in het Algemeen Rapport omtrent de be grooting. Hieruit blijkt, dat het eerste concert plaats moet hebben op 30 April, en gegeven zal worden door het Sted. Muziekcorps, terwijl het laatste concert plaats heeft in de week van 13—20 Sep tember en gegeven wordt door Held. Fan farecorps. De concerten worden gegeven gedurende de maanden Mei, Juni en Au gustus, dus niet in Juli, en elk corps zal 5 concerten moeten geven. Wij hebben, ter wille van de zaak, ge meend den heer Van den Bogaerde eens naar zijn meening te vragen omtrent dit door B. en W. ontworpen schema. Deze heer schrijft ons thans het volgende: Om 5 concerten te eischen per corps is te veel. Om een behoorlijk concert te geven, is 4 concerten wel wat gevaarlijk; daarbij zou er teveel herhaling der stukken plaats vinden, wat voorkomen moet worden. De maand Mei is nog een zeer koude en nattige maand voor Den Helder: dus zou 1 Juni beter begin zijn. Waarom men de schoonste maand Juli muziekloos maakt, begrijp ik niet. Heeft men geen rekening gehouden met de bad gasten? De Marinekapel is óók al op reis, waardoor 2 corpsen hun directeur kwijt zijn, maar er kan toch wel een hulpdirec teur voor die 2 corpsen aangenomen wor den 1 Kom, kom, waar een wil is, is een weg! over der jonkvrouw aangezicht bengelde, dat ook In de grijze oudheid wel eens met zeep kennis gemaakt zal hebben. Tenslotte bevonden sohoenen en kousen zich in een der eerste stadia van ontbin ding, wat ten gevolge had, dat ik één der groote teenen van juffrouw Jansen zeer nieuwsgierig naar buiten zag gluren. De taal, die de sohoone sprak, was ook juist niet „gekuischt", want ons interview opende zich met een „wat mot U?" van haar kant. Ja, ik kwam met de kaarten van de volkstelling. Gelukkig, ze wist er van.! Ik vroeg daarop, of. 't klopte, dat er vier personen in het perceel huisden, n.1. twee van 'het mannelijk en twee van 'het vrouwelijk geslacht. Nee, dat klopte heele- maal niet, want er waren d'r negen. „Ne gen.!" riep ik, werkelijk geschrokken uit, want 't was maar een klein krotje, en ik kreeg het vermoeden, dat ik hier zou ken- nis maken met een der schrijnendste toe standen van onze Oude Heldersche huis vesting. Welk een wereld van ellende zou ik misschien te zien krijgen! Enfin, ik zei juffrouw Jansen, dat ik me persoonlijk even zou overtuigen, en met haar mee naar binnen zou gaan. Ja, dat vond ze goed, „want dan konne de jongens mij de situasie effetjes bloot legge!" Aldus over schreed ik den drempel en trok met m'n Julia naar het kamertje, waar consult ge geven bleek te worden. Voor ik dit be reikte had ik bijna nog een ongeluk op- geloopen, daar ik in 't schemerige por taaltje een trap niet zag, en deze omver- schopte. Het ellendige ding plofte met ontzettend geraas neer, en ontlokte juf frouw Jansen een zondvloed van karakte- ristieka Hollandsch# krachttermen, dje O/ Waarom de „Oranje-Harmoniekapel" één concert minder moet maken, is ook raadselachtig. Op concoursen komt zij nu in de afdeeling Uitmuntendheid uit, ter wijl „Winnubst" in de le afdeeling uit komt en toch 4 concerten moet maken. Dat is onbillijk. De zomer-conoerten zijn in Nederland overal van 16 Juni tot 16 September! Er moet meer rekening gehouden wor den met „Helder's Belang": ons bad seizoen. Met belangstelling zien wij het verloop in den Raad, die a.s. Dinsdag met de be handeling der begrooting een aanvang zal maken, tegemoet. MAATSCHAPPIJ TER BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdeeling Den Helder. Directeur A. J. Leewena. „Das Lied von der Glocke", Casino, Dinsdag 20 Januari. Betreffende de solisten welke in boven- enoemd oratorium zullen optreden, diene et volgende: De hoofdpartij, bas-baritonsolo zal wor den vervuld door de helden-bariton, Jan van Rijsselberg, te Den Haag, welke bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan, dezelfde #artij met overgroot succes hééft gezongen èn door zegging èn door voor dracht buitengewoon imponeerde. Voor het eerst, in de omvangrijke tenor partij, zal hier ter plaatse optreden de concert- en oratoriumzanger, Jan Hensen, uit Haarlem; daar deze zanger hier nog een onbekende is, volgen hieronder eeni- ge kritieken betreffende zijn optreden elders: „Haarlems Dagblad". Concert „Zang en Vriendschap": „Le Marins die Kermor" van Saint-Saen3, waarin onze Haarlemsche tenor Jan Hensen met fijn gevoel de solo zong. Zijn stem, die altijd was van de mooiste qualitedt, heeft nog in draagkracht gewonnen. „Nieuws van den Dag.' Vercenging „Guido Gezelle": In de vertolking der Vlaamscne liederen heeft de heer Jan Hensen zich voortreffelijk van zijn taak gekweten. „Zeitungi Essen1" „Eine musicalische Ueberaschung bot der solist des abends Jan Hensen inponierte er. beiden zuhönern so mehr, als er durch Fein- heiten im Fortrag eiiner schonen ausgleisch zu scbeffen wusste. De beide dames-solisten, mevr. F. Vet terHendriks en mevr. GtlnthertBreet hebben een wel niet omvangrijke doch dankbare taak te vervullen. Mevr. Fetter debuteerde voor eenige jaren geleden alhier in „Die Schöpfung" van Haydn, met groot succes; haar stra- een kenner zouden hebben doen water tanden. Zonder andere incidenten bereikten we het woonvertrekje, en daar ontrolde zioh voor mij een tooneel, dat als geknipt scheen voor de een of andere Wild-west film. In 't midden van het zwart berookte hok, tot overmaat van ramp geparfumeerd met een zwaar-zwoele etenslucht, met een aroma van Engelsche cigaretten vermengd, zat „het gezin". En hoe „zat" het! Op den vloer van de kamer stond een groote schotel, waarin ik, onder een vloei stofoppervlak een aantal aardappelen zag schemeren, terwijl er ook eenige schelvis- schen in bleken te zweven- Om die schotel zat heel broederlijk (en zusterlijk) een achttal personen, net als Javanen, met ge kruiste beenen, geschaard. Gelijk kippen met hun snavel pikten zij met vorken in den pot en vischten er de aardappels mee uit het nat; na zoo'n hap werd een brok schelvisoh afgehakt en eveneens op won dervlugge manier geconsumeerd. De graat jes van het laatste werden doodkalm ter zijde op den vloer gespogen. Toen ik het gezelschap eens opnam, bleef m'n oog rusten op een man, die ik meer gezien' had. En wel op de film. In 't eerst kon ik hem niet thuisbrengen, maar eensklaps ging mij een licht op. Het was Al Johnson, of tenminste diens dub belganger. De incarnatie van Snzen Jazz- singer was ook pikzwart, had een krul- leniden haardos een eeni eeuwige grijns op zn neger-tronie. Toch bleek Ik me vergist te hebben, want toen Al, die blijkbaar zeer veel naar binnen gewerkt scheen ta hebben» zich lende stem sloeg in en oogstte veel bijval. Mevr. Gtlnthert eindelijk is hier ter plaatse een zoo goede bekende dat over haar stemmiddelen, als altijd warm en ge voelig van timbre, niet behoeft te worden uitgewijd. HET WACHTHUIS VOOR AUTOBUSPASSAGIERS. Als verslaggever bij die Heldetrsche Courant en daardoor pleitbezorger van de economisch© belangen onzer gemeente, wa® het mi) een genoegen deze week te constateeren, dat het wachthuis voor auto- buspassagiers, naast den ingang van die Rijkswerf aan de Weststraat, regelmatig wordt bezocht. Het juiste optreden van den beheer* dier, die de menschen even vriendelijk te woord) staat of ze tets of te wel niets ge bruiken, zal daiar natuurlijk wel grooten invloed op uitgeoefend hebben1. Ook de zindelijke en vriendelijke omgeving zal haar invloed wel hebben laten geiden- Van het bezorgen der pakjes, bestemd voor de autobuspassagiers, wordt, naar ons bij informatie bleek, nog weinig ge bruik gemaakt door de winkeliers. Doortrekkende reizigers, yile belast aankomen of verder trekken, maken veel gebruik van de bewaargeving, hun gratis geboden. Een en ander is voor ons een bewijs, dat het wachthuis ln een behoefte begint te voorzien. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. Donderdagavond gaf de Arbeiders zang vereeniging „Kunst aan 't Volk' haar eerste uitvoering voor leden en do nateurs in Casino. Deze uitvoering had een eenigszins feestelijk karakter doordat de Vereeniging tevens haar 20-jarig be staan herdacht. Alvorens evenwel hierover een en an der te vertellen, moeten wij eerst even terugkomen op ons jaaroverzicht. Dat was onvolledig, doordat wij onder de concerten, door de verschillende vereeni- gingen gegeven, deze zangvereeniging niet hebben genoemd. Het verzuim, dat geheel onwillekeurig geschiedde, is voor een deel ook wel hieraan te danken, dat in het afgeloopen jaar slechts één con cert gegeven werd. Het onderhavige con cert was dan ook feitelijk bestemd om nog vóór Nieuwjaar te worden gegeven, maar door allerlei omstandigheden kon dat niet. 25 Maart van het vorige jaar had het bedoelde, in ons jaaroverzicht niet gereleveerde, concert plaats, waarbij de heeren Steinroth, Strobel en Wolters medewerking verleenden en waarop o.a. een Russisch volkslied werd uitgevoerd en een klavier-concert van Mozart ver tolkt. 20-jarig bestaan der vereeniging. Voor de herdenking van het twintig jarig bestaan der vereeniging was een programma vastgesteld, dat uit den aard der zaak wat pretentieuser was dan dat van vorig jaar. In de eerste plaats had men de medewerking verkregen van een twee tal solisten, namelijk den heer Albert Funke Küpper; van Rotterdam (bariton) en mej. To van der Sluys, van Amster dam (sopraan), onzen stadgenoot, den heer Arie van de Weg, benevens een aantal musici. En kreeg hierdoor het pro gramma al een meer afwisselend cachet, na de pauze zou een groot koorwerk van Olman worden opgevoerd, „Arbeid's Verrijzenis". Dit alles, alsmede de huldiging, die door een aantal vereenigingen geschied de, stempelde inderdaad dit concert tot „feestconcert". Het programma. Wij zullen bij het begin beginnen, zoo als dat in een behoorlijk overzicht ge- met z'n zwarten arm over bet dito-gezicht veegde, schemerde er van achter het don ker bedeksel een lichtere teint, en kon het dus geen geïmporteerde Afrikaner zijn. De rest van het edel© gezelschap was ook 't zien wel waard. De oudste vrouw had tets eigenaardigs in haar oogen, dat me waarschuwde heel tactisch te werk te gaan, héél tactisch! Dus vroeg ik zoo vriendelijk mogelijk: „Wie te hier 't hoofd van het gezin1?" Grooter onhandigheid had ik niet kun nen begaan, want de heele vergadering schreeuwde, als was 't afgesproken werk: „ikkkk!" Mij ging zoo iets boven m'n horizon, en dus informeerde ik heel onderdanig bij de vrouw „op rijperen leeftijd", wie hier mo menteel gezinshoofd was. „Nou meheer, siet u, me sijne niet allemaal getrout en wone maar een beetje bij mekaar in; en ikke zellef ben van me man af, want dat was een loeder, en nou kook ik ete voor hullie". Ik begon iets te begrijpen, en vroeg of ze geen plaatsje voor me had, waar ik kon schrijven. „Wel ja!" riep een der mannelijke „ge zinshoofden" me joviaal toe, die er te vet uitzag om aan te pakken, en' in wiens snor nog minstens een halve schelvisch verborgen zat: „De vloer is groot genog hoor, en doe maar offie thuis ben". Er zat weinig anders op, daar stoeten en tafels hier overbodige weeldeartikelen bleken te zijn. Ergo hurkte ook ik maar op de kale planken meer, en leunde onder- tusschen met m'n rug tegen den beihang- selloozen muur. ZONDAG 18 JANUARI 1031 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel Onderwerp: „Nabij en toch verre" Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. J. Witkop van Schagerbrug. Vae. Helder III. Geref. Kerk (Julianapaxk). 's Morgens 10 uur, Da. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. H. J. Kouwen- hoven, van Oegstgeest. Geref. Kerk (Hulpkerkd. ©hr. Mil. Tehuis) 's Morgens 10 uur, Ds. H. J. Kouwen- hoven 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat), 's Morgens 10 u. en 's middags 5.80 u de heer N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.80 uur, de heer N. v.d. Kraats Chr Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 'e avonda 5 uui, Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem, (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Da. P. H. Borgers Donderdag 22 Januari n.m. 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. ©een dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 0.80 u. Ds. R. O. W. J. Hoek. Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 u., Ds. Hoek Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u. Heiligingssamenk. 's Mid. 8.80 u., Openluchtm. Plantsoen, 's Avonds 7.30 uur, Verlossingsbijeen komst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansen dwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, Godsdienstoefe nlng met preek. Past. Th. Moleman Woensdag 21 Januari 's Morgens 9 u., Godsdienstoefening Ned. Herv. Gem. Geen dienst. HUISDUINEN. bruikelijk is, en dan moeten we al dade lijk met superlatieven werken. Het concert werd namelijk geopend met het zingen van „Morgenrood", en de vertolking hiervan was zóó buitengewoon subliem, dat wij niet aarzelen daarvoor het woord „volmaakt" te gebruiken. Nu moet aan stonds worden gezegd, dat alle leden van de vereeniging dit gedicht, dat als het ware het openingskoraal is voor alle bij eenkomsten, die van de S.D.A.P. uitgaan, door en door kennen. Zij kennen het, zoowel wat de muziek betreft als wat de woorden aangaat, en meer nog: zij door leven het, telkens en telkens weer. Daar enboven is het als compositie schitterend en „Kunst aan 't Volk" beschikte ten overvloede nog over een stelletje bassen, wier warm en vol geluid precies als orgel muziek door den zang heenklonk. Het was een in alle opzichten gave en sublie me vertolking, dit „Morgenrood". Het was duidelijk, dat niet alles, wat dezen avond zou worden geboden, op eenzelfde hooge peil zou staan. Vóór de pauze werden door het koor gezongen de navolgende liederen: „Vrijheid van het lied", van Marchner, „Vrede", door OL Koop, „de Winter" van Ph. Loots en tenslotte, na de huldiging, Beethoven's „Windstilte en gelukkige vaart", compo sitie op het bekende gedicht van Goethe. Het eerstgenoemde werd mooi canonisch ingezet en over 't geheel ook goed ver den vetten vloer leggen, en vroeg om een krant of iets dergelijks. „Bè je gek, me heer" werd me toegeschamperd, „doggie dè we nog krante hadde ook, maar ik zallle wellis hellepe", eni met een robust gebaar schrobde hili met z'n vettigen arm over den nog vettiger vloer. De uitslag was natuur lijk nihil, en hoe meer onze vriend wreef, hoe smeriger de planken werden. Tot overmaat van ramp kwam „zus" met den vaatdoek aan, en begon eveneens te boe nen. Ze waren dus wel van goeden wille, maar 't hielp geen sikkepit Toen heb ik den Gordiaanschen knoop doorgehakt en m'n zakdoek neer gespreid, en daarop, m'n gegevens neergepend. Al Johnson ontpopte zioh nu voor mij als een stoker zooveelste klas, die, zonder de dage- lijksche reiniging toe te passen, linea recta van de stookplaat achter de etenspot was neergestreken, en mij aldus in de war ge bracht had. De overige „gezinsleden" ble ken groote voorstanders te zijn van het „vrije liefde" systeem, en begrepen niet, dat ik tot tweemaal toe informeerde of ze soms niet gescheiden waren tusschen tafel en bed. Gelukkig had ik eindelijk de kaarten in orde, en maakte zoo gauw mogelijk dat ik weg kwam uit dat wonderbaarlijke men gelmoesje van het oude Heldersche krotje „Nou, uwé fint de weg sellef wel, hè?" riep een der dames me achterna, en luid ruchtig hoorde ik haar een graatje in da ruimte slingeren. .,9 wlst de W6K uitstekend; en was blij dat ik weer bulten stond, in de koude Duxtönii'uolit. (Wordt varrol®J).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 17