Abdijsiroop Bestrijdt toch die Bronchitis! HEEREN BAAI Salon Manshanden, AKKER's Voor de Borst" 20-50ct. per oni Organisatie in het bedrijf. Coiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Ondulation Marcel Stakman Bosseatraat j59. Telefoon 514 zij tot 15 Mei 1930, misbruik makende van de omstandigheid, dat de zaak nog steeds niet geregeld was, aan de V.A.R.A. den zendtijd, waarop zij als tegenwoor- digster van een kwart deel van het Nederlandsche volk, aanspraak kan ma ken, onthield. De zenderkwestie. De heer Zwertbroek, de tweede spreker, behandelt de zenderkwestie, een vraag stuk, dat alle luisteraars betreft. Want elke luisteraar heeft te leiden onder de misère van den omroep. Wij doen het in openbare vergaderingen, omdat wij den luisteraars willen aantoonen, welk groot gevaar er dreigt. Slechts uit de botsingen der meeningen ontstaat de waarheid, wij komen met onze gedachten en inzichten voor het front van de luisteraars. De Avro neemt t/o van het zender- vraagstuk een geheel ander standpunt in dan wij. En wij hebben dan ook in alle plaatsen de besturen van de Avro in de gelegenheid gesteld, die vergade ringen bij te wonen, omdat wij het niet gepast vinden, zonder hen over hen te spreken. De geheimzinnige A.V.R.O. Plaatselijke afdeelingen en in het alge meen organisatorische instanties kent de Avro niet. De Avro-actie-comité's zijn opgericht om te protesteeren tegon het zendtijdbesluit, en het is bekend, dat het Avro-bestuur geen besprekingen wenscht op grond van het zendtijdbesluit. Het ligt dus, zou men zoo zeggen, voor de hand, dat men op de vergaderingen van de Vara die onbillijkheid eens zou uit eenzetten. Maar wij maken ons geen illusies, dat wij nog eens van aangezicht tot aangezicht tegenover de Avro-be- stuurders zouden staan. Geschiedenis van den omroep. Spr. zet uiteen, hoe reeds 12 jaar ge leden het eerste zendstation ontstond, terwijl de A.V.R.O. nog slechts 7 jaar oud is. Eerst 5 jaar later kwam de Ned. Seintoestellenfabriek, die het eigenlijke initiatief nam, uit louter financieele over wegingen, als lichaam van de Philips- fabrieken. In 1925 kreeg de toenmalige H.D.O. van de radio-industrie niet minder dan 86 dure concerten cadeau. Als er van pioniersarbeid gesproken moet worden, dan kan ir. Idzerda genoemd worden als baanbreker, en het is de Nederlandsche groot-industrie geweest, met name Philips, die in hun eigen belang, in samenwer king met de N.S.F., de uitzendingen mogelijk eu aantrekkelijk maakte. De historische rechten op den zendtijd. Hoe staat het met de historische rech ten op den zendtijd Spr. citeert den heer Vogt, die in het Jaarverslag van 1925 hierover schrijft. Het zou ons te ver voeren als wij alles wat de spreker mededeelde, zouden ver meiden. Uit zijn rede zullen wij enkele zinnen citeeren. In 1925 waren de K.R.O., de NO.R.V. en de V.A.R.A. opgericht, de H.D.O. werd toen als stichting gecon stitueerd en als rechtspersoon erkend Er was toen nog maar één zender en elk uurtje dat de andere vereenigingen wenschten te hebben, moest a.h.w. uit de handen van den H.D.O. gewrongen wor den. Het is dan ook begrijpelijk dat men een uitweg zocht en de Huizer zender gebouwd werd. De strijd om het programma blad tusschen „Telegraaf" en „Handelsblad". Spr. behandelt nu den bekenden strijd om de uitgifte van het orgaan. De H.D.O. werd ontbonden, waardoor automatisch het contract met de drukkerij «Jacob van Campen» (het «Handelsblad») verviel en het blad in handen van »De Telegraaf» kwam. De luistervinken van den H.D.O. gingen hierin vrij uit, en evenals nog altijd, hadden zij ook toen niets te ver tellenalleen konden zij constateeren dat er iets rots was in den radio-omroep. De V.A.R.A. profiteerde ervan, doch werd ten zeerste gehandicapt door gebrek aan zendtijd. Desondanks zijn wij thans ge groeid tot een vereeniging die de 140.000 leden is gepasseerd. Intusschen plukken nu èn «Telegraaf» èn «Handelsblad» te zamen de gouden vruchten van het Radio orgaan. Geen anclennlteltsrechten. Uit wat spr. verder mededeelt blijkt, dat de A.V.R.O. geen ancienniteitsrechten kan doen gelden, dat eerst de N.C.R.V., daarna de K.ït.O., vervolgens de V.A R A. zich als omroepvereenigingen consti tueerden en pas daarna de Stichting H.D.O. zelfstandig van 1 Maart 1928 af ging werken. Toen er door de Stichting van den Huizer zender zendtijd over kwam, heeft de H.D.O., daartoe in staat gesteld door een contract met de N.S.F., op allen voorkomenden zendtijd beslag gelegd. In Mei 1928 werd tengevolge van de Radiowet een gelijke voorloopige omroepmachtiging aan de V.A.R.A. en de A.V.R.O. verleend, doch van een defi nitieve regeling is, ondanks herhaalde betoogen aan den Minister Onzerzijds, niets gekomen. Uit wat destijds de heer de Klerk op de hier gehouden vergade ring betoogde, blijkt, dat .men van die zijde allang wist, dat deze beslissing zou komen, desondanks deed men het voor komen alsof men door 's Ministers be- luit overvallen werd. De algemeenheid van de A.V.R.O. Spr. gaat op het bovenstaande nog uitvoerig in, wij kunnen hem evenwel in deze niet volgen. Hij betoogt vervolgens, dat de z.g. algemeenheid van de A.V.R.O. niet bestaat, terwijl we nu voor het feit staan, dat we door den onwil van de A.V.R.O. om mede te werken aan den or,houdbaren toestand op radiogebied een einde te maken, het schandaal be leven, dat alle luisteraars beurtelings gedurende drie maanden verstoken zijn van het beluisteren der programma's. De Avro zegt er is schriftelijk ge noeg uiteengezet en men kent het stand punt. Inderdaad, van de zijde der Vara is dat voldoende uiteengezet, maar van de Avro hebben we nog nooit argumen ten gehoord. De Washlngton-overeenkomst. Nederland beschikt krachtens een alge- meene internationale regeling, over twee golflengten. Men moest daartoe overgaan om regel in ten toestand te brengen, en in 1928 had in Washington de bekende internationale conferentie plaats. Noor wegen heeft reeds in 1928 een reserve daaromtrent gemaakt in verband met een bepaalde golflengte (1071 m.). In 1929 volgde in Praag een offlcieele bijeenkomst van de Staten, waarop volgens de grond slagen te Washington, de golflengten ver deeld werden. Vooraf was overleg gepleegd ook tusschen de omroep-vereenigii.gen. Reeds daaraan wenschte de Avro toen niet mee te doen. Eén lange en één korte golf. Het bleek onmogelijk voor Nederland twee lange golven te behouden. Eenstem mig is toen besloten de 1071 m. golf te doen vervallen en 1875 m. te behouden daarnaast hadden we de 298 m. Er be stond dus in Nederland gevaar, want Huizen dat 1071 m. had, dat het zou ver liezen. De Vara zag het gevaar in en vroeg een zender voor 298 m., de Avro vroeg een zender voor het Gleichwellen- systeem. Uitvoerig gaat Spr. het verloop der zaak na. De Minister heeft nog altijd geen be slissing genomen en we leven nu in den bekenden noodtoestand, waarvan de luiste raars de dupe worden. Wie draagt de verantwoordelijkheid? Formeel inderdaad de regeering, zij heeft de bevoegdheid vergunning te verleenen. Formeel ls de regeering verant woordelijk, practlsch de A.V.R.O. Maar we moeten niet vergeten, datde; radio hier zuiver particulier werk is de regeering treedt hoogstens slechts regelend op. Overal in 't buitenland is dit anders geregeldeen voorstel voor het heffen eener retributie, ten onrechte als belasting gekenschetst, werd in de Kamer afgestemd. In Duitschland be draagt bijv. deze retributie Mk. 2.— per maand. Het spreekt dus vanzelf, dat hier te lande ook de omroep-organisaties de deskundigen zijn. Men zou hier mogen verwachten, dat zij tot de regeering kwa men met een definitief plan. Maar het is hier precies andersom; men komt met allerlei plannen, en de regeering moet het maar uitzoeken. Maar na al wat er na het zendtijdbesluit gepasseerd is, is het begrijpelijk, dat de Ministér huiverig is, dit om advies zendt en zoo de zaak wordt uitgesteld. Als men formeel de regeering in ge breke stelt, moet toch worden gezegd, dat praktisch de schuld ligt bij de om roepvereenigingen. De K. R. O. en de N. C. R. V. schakelen wij uit, die hebben een eigen zender. De V. A. R. A. heeft een oplossing aan de hand gedaan, om tezamen met de A. V. R. O. een nieuwen zender te bouwen. De A. V. R. O. heeft dat pertinent geweigerd. Nadrukkelijk stelt spr. de A. V.R. O. verantwoordelijk voor den wanhopigen toestand op zender- gebied. De A. V. R. O. heeft ten bate van haar eigen belang het algemeen be lang verwaarloosd. Cultureel landverraad. Uitvoerig zet spr. de gebeurtenissen te Budapest uiteen. Daar is door den vertegenwoordiger|der A V.R.O.|als toe hoorder aanwezig aan die van de landen, die maar al te graag de aan Nederland geschonken lange golf willen hebben, medegedeeld, dat de A.V.R.O. wel afstand daarvan wil doen ten koste van twee korte golven. Spr. noemt dit cultu reel landverraad. En het zal ons de grootste moeite kosten tegenover de aansprake van groote landen onze aanspraken op de lange golf te hand haven. Terwijl die vert in binnenlandsche aangelegenheden niet discusis wil. Het is slechts eigen belang van een kleine groep. Het V.A.R.A.-programma ver stopt achter het buitenland. Net als in 1927, toen de heer Holdert het programma buiten opkocht, wil hij nu een volle week. Het is zuiver commer cieel belang als men een volle week heeft. Dat dit inderdaad zoo is, blijkt uit de indeeling van het blad. De Nederlandsche nationale programma's, als zij niet door de Avro worden gegeven, worden wegge stopt achter het buitenland en het eigen programma wordt vet gezet. Men geeft ook «keur» uit andere programma's, maar nog nooit heeft men concorten die door de V.A.R.A. uitgezonden zijn, vermeld. De A.V.R.O. krijgt nimmer de volle week. Maar het zijn alle utopieën, want al wordt de zendtijd uitgebreid, dan krijgt de Avro nog geen volle week. Want de Vara zal nooit oftenimmer afstand doen van hetgeen haar is toegekend bij het zendtijd-besluit. Niet om den minderen of meerderen tijd, maar om het principe van de gelijkstelling. Is er behoefte aan een derden zender Misschien, maar dan is dat een nationale aangelegenheid. En laat de Avro dan aan de drie om roepvereenigingen de plannen voorleg gen, dan kunnen we daarover gezamenlijk spreken. Maar de Avro wil de Nederland sche belangen uitsluitend in het buiten land bespreken, niet onder de eigen land- genooten. De A.V.R.O. heeft, naar zij zegt, 7 op lossingen aan de hand gedaan. Zou de regeering daaruit dan geen keuze kun nen doen Wij zelf weten er niets van, van al die plannen. Geroep u hebt ze bestreden I De heer Zwertbroek: Des ondanks is er wel eens wat van uitgelekt in de pers, maar dat kwam dan door óns. De V.A.R.A. is bereid alle plannen ernstig te bestudeeren, en zeker zouden V.A.R.A. en A.V.R.O. samen iets kunnen bereiken. Allereerst hebben wij te zorgen, dat wij twee goede goflengten krijgen. Meer en meer legt liet buitenland zich toe op krachtiger zenders, en het zal noodig zijn de Nederlandsche zenders sterker te maken dan ze strikt noodig zijn. Een zender kost per uur f 20.— huur. Per jaar is dit rond f 75.000.voor iedere vereeniging. Een sterker zender zou een huur van f 60.— moeten op brengen, dat is dus f 200.000.en bij 100 k.w. wordt het nog kostbaarder. De Duitsche luisteraars betalen per jaar f 14.00 contributie. Wat betaalt men hier? In de A.V.R.O. gemiddeld f 5.40 per jaar per luistervink. Dat betreft de rijkste vereeniging. De V.A.R.A. heft een voor ieder gelijke bij drage van f 4.per jaar, en daar komen nog allerlei gifien bij, men kan dat óók veilig op f 6.40 stellen. Bij het buiten land vergeleken zijn wij dus armoelijders. Liever dan dure zenders te bouwen willen wij verbeteren wat wij hebben. Slechts overleg. één ding ls mogelijk: Er is slechts één ding mogelijk over leg. De A.V.R.O. wenscht dat niet, omdat het zendtijdbesluit er is. Dat is niet waar, want vóórdien wilde de A.V.R.O. óók geen overleg. De V.A.R.A. heeft al tijd gezegdwjj willen met iedere om- roepvereenlging praten. Laat de A.V.R.O. dan eens aantoonen, dat het zendtijdbesluit onbillijk is. Spr.' gaat de oprichting van de A.V.R.O. na. 10 of 11 heeren van de A.V.R.O. en de N.O.V. kwamen bijeen en stichtten de vereeniging en toen de eerste vergade ring plaats had waren de statuten bereids Kon. goedgekeurd! Men noemde de ver eeniging algemeen, maar aan een «alge- meenen* omroep was in 't geheel geen behoefte;de Chr. en de R.-K. en ook de Vara waren er al met een omroep. Spr. behandelt nog de kwestie van de sluiting van den P.H.O.H.I -Zender. Van hun standpunt had men gelijk den zender te sluiten,maar als het met den omroep zóó zou moeten gaan,dat inderdaad de A.V.R.O. het zou hebben te zeggen, zou zij, als wij straks evenveel leden hebben als de A.V.R.O. dien kant gaat het opim mers óók den boel dichtgooien voor andere omroepen. Maar s/4 van de Nederlandsche bevol king weigert zich achter de vereeniging te scharen, dus is zij niet algemeen. Spr. zet uiteen waarom het onmogelijk is dat de V.A.R.A. haar belangen toe vertrouwt aan de A.V.R.O. V.A.R.A. en A.V.R.O. samen één zender. De beste oplossing is dat V.A.R.A. en A.V.R.O. samen één zender bouwen. Als de A.V.R.O. vergunning krijgt, alleen een zender te mogen hebben, dan zou iedere groep een zender kunnen bouwen en iedere omroep zou er een móéten bouwen. En we zouden dan vijf zenders krijgen, hetgeen in strijd is met iedere efficiency. Er is b(| de A.V.R.O. slechts 2000 bUeen voor een zender. Laat men zich niet vergissen en mee- nen, dat de' V.A.R.A. niet in staat zou zijn een eigen zender te bouwen. Men zegt, dat het geld bij de A.V.R.O. klaar legt. Spr. heeft in de Radiogids bewezen, dat er niet meer geld aanwezig is dan f 2000.— met welk kapitaal de Stichting „Avro-zenderfonds" is opgericht en de heer v. Doorne heeft verklaard, dat het juist is. Dat kunnen wij dus ook. Als elk (aar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen «net sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenls geprezen bi) pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, F14.50 I Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.Dan bespoedigt Ge Uw genezing. AED1JS1R00P-80NB0NS (Gestolde Abdijsiroop) Dit fonds zal een leening uitschrijven van 1 millloen gulden, met coupures van f 100.ook onder-coupure» van f 2.50. Het ls dus een pertinente leugen, dat hot geld klaar ligt. Daarentegen heeft de V. A. R. A. in één dag f 75000.bij eengebracht voor een nieuw gebouw. Zou het dus onmogelijk zijn, dat wjj zelf zoo noodig een zender bouwden Wij hebben gezorgd voor overeenstem ming tuss«hen ons en de K. R. O. en de N. O. R. V. in dit opzicht. Gezamenlijk wordt dan door ons drieën een zender systeem geëxploiteerd, wat de A.V. R. O. eventueel alleen zou moeten doen. Intusschen zullen wij tot het laatste strijden voor één zender van staatswege, in gebruik bij alle omroep-vereenigingen. De leuze is dusvoor één beschikbare golflengte één zender. .De Minister is geneigd aan dit verzoek gehoor te geven. Ook wij hebben strijd gevoerd tegen re- geerlngsplannen en -voornemens, maar wij hebben het nog nooit zoover gebracht, dat wij buiten het kabinet van den mi nister werden gesloten I Dat was aan den „nationalen" omroep voorbehouden. Debat. Van de gelegenheid tot gedachtenwis- seling werd gebruik gemaakt door een tweetal aanwezigen. De heer S t a m merkt op, dat het niet in het belang is van de A.V.R.O., dat dergelijke dingen naar voren komen en dat vele A.V.R.O.-luieteraars zich ergeren aan de V.A.R.A. waarnaar zij gedwongen worden te hooren. Twee debater is de heer van 't Hof. Deze ontkent dat de V.A.R.A. een alge- meene omroep is, zooals van die zijde wordt beweerd. Daarentegen isde A.V.R.O. algemeen, in dezen zin, dat zij neutraal is. Ik zou van één luisteraar wel eens willen vernemen, zegt spr., of hij van de A.V.R.O.-programma's iets gehoord heeft waaraan hij zich ergerde. Geroep, protesten, interrupties. De heer Zwertbroek heeft voorts be toogd, dat er verspilling van gelden zou zijn als de A.V.R.O. haar zin kreeg. Ik stel de vraag, zegt debater, waar die verspilling begonnen is. Er zijn thans ook vier omroep-orkestenis dat soms geen verspilling? Het is een goedkoop argument te zeggende A.V.R.O. geeft precies hetzelfde als wijkwantitatief moge dat waar zijn, maar kwalitatief is er nog wel eenig verschil. Belasting acht spr. absurd, omdat hij dan ook zou moe ten betalen voor wat hij niet wensoht te ontvangen. Wanneer een omroepveree- niging een zender wil bouwen, begrijpt spr. niet, dat een andere zich daartegen verzet. Alle omroepvereenigingen hebben op vergaderingen volle zalen, dat bewijst alleen, dat ten opzichte van den omroep er verdeeldheid heerscht. Spr. ontzegt daarom den heer Zwertbroek het recht hier van verspilling van gelden te spreken. Wij hebben de gelden er voor over om een nieuwen zender te bouwen. Antwoord van den spreker. De heer Zwertbroek, de debaters beantwoordend, begint met een woord van waardeering uit te spreken voor den laatsten spreker, die den moed heeft voor zijn overtuiging uit te komen. De heer van 'tHoff heeft blijkbaar zijn informaties omtrent de V.A.R.A. en de A.V.R.O. uit de Telegraaf, welk blad de allerslechtste bron is voor dergelijke in lichtingen, daar het flnantieel bij de zaak is geïnteresseerd. O.a. heeft dit blad alle publicaties en zelfs betaalde advertenties van mr. van Doorne geweigerd. Dat de V.A.R.A. geen algemeene omroep zou zijn, is in tegenspraak met de bewering van den heer Vogt, die met de cijfers juist het tegendeel bewijst en aantoont, dat de zender slechts voor een beperkt deel voor de politiek wordt gebruikt. Maar de kwestie is zoo, de A.V.R.O. geeft een algemeenen omroep met bur gerlijken inslag, de V.A.R.A. een met rooden inslag. Wil men dit bestrijden, dan zal men eerst moeten aantoonen, dat het niet zoo is. De heer van 't Hoff erkende het recht van omroep voor iedere volksgroep, maar dan moet hij dat ook voor ons erkennen. Het deel, dat zooals de heer Van 't Hoff, neutraal denkt, is niet grooter dan '/4 onzer bevolkit.g. Als de heer Van't Hoff zegt, dat niemand zich aan de uitzen dingen van de Avro kan stooten, meent hij dit uit den grond van zijn hart, daarvan is spr. overtuigd. En hij kan, krachtens zijn liberaal-burgerlijke men taliteit, zich niet voorstellen, dat dit niet zoo is. Geen enkel maal nog heeft de Avro, om maar iets te noemen, literaire uitzendingen gegeven van schrijvers als Heijermans, Gorter, mevrouw Roland Holst. Dat 4 radio-orkesten verspilling van gelden zou zijn, betwist spr. De zaak was zoo, dat toen de A.V.R.O. alleen was, het orkest van Nico Treep veel te zwaar belast was. Dit was van invloed op de kwaliteit der concerten; de menschen hadden eenvoudig geen tijd voor studie. Men kan een orkest niet eiken dag laten optreden, daarvoor vereischt het pro gramma veel te veel studie. Ook heeft de A.V.R.O. nog nooit moderne muziek gegeven, terwijl de V.A.R.A.' toegerust is met hedendaagsche instrumenten. 2 orkesten voor één zender zijn absoluut noodig. Tenslotteniet de S. D. A. P- heeft de V. A. R. A. in het leven geroepen, zooals de heer van 'tHof ook beweerde, maar omgekeerd: het was de S.D. A.P. die zich aanvankelijk tegen de plannen voor de stichting van den omroep heeft ver zet en slechts na geruimen tijd haar standpunt wijzigde. Nog enkele andere punten beantwoordt spr., en tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen. Motie. In deze motie wordt de regeering uit- genoodigd een beslissing te nemen inzake ECHTE FRIESCHE den spoedigen bouw van een zender voor 298 M. golflengte, en dat de regeering zich verzetten zal tegen den bouw van meer zenders vooreen golflengte. Vooraf bepale de regeering dan ook, dat voor elke beschikbare golflengte slechts één zender mag worden gebouwd. Tenslotte wordt in de motie gevraagd een conferen' tie bijeen te roepen van de vier ver eenigingen, teneinde in onderling overleg het vraagstuk tot een goede oplossing te brengen, SCHOENMAKERS VEREENIGING. Door bovengenoemde vereeniging wordt a.s. Maandag, 19 Januari, weder een voor alle vakgenooten zeer belangrijke verga dering gehouden. Gesproken zal worden over „de komende Wet op de huisin dustrie". Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Door notaris Schreuder werd Woens dagavond in Miusis Sacrum publiek ver kocht: Het huis en "erf aan de Jan in 't Velit- straat no. 9, groot 85 centiaren; kooper K. Biersteker q.q. voor 1650. Het huis en erf aan de L. van Berk straat no. 10, groot 77 centiaren; kooper C. Bakker q.q. voor 964. Het huis en erf aan de Janzenstraat no. 26, groot 86 centiaren; kooper J. Glas q.q. 1461. Het huis en erf aan de Koningdwars straat no. 16, groot 1 are 18 centiaren; kooper K. Biersteker q.q. voor 2380. Het huis en erf aan de Kroonstraat no. 22, groot 40 centiaren; kooper H. v. Pelt q.q. 990. Het huis en erf aan de Kroonstraat no. 80 hoek Parallelweg,, groot 40 centiaren; kooper P. Kalis q.q. voor 1800. Het huis en erf aan het Doolhof no. 81, hoek Kuiperstraat, groot 56 oentiaren, waarin die Gem. Den Helder anode-eige nares is voor 26 c.A.; Het huis en erf aan het Doolhof no. 29, naast het vorige per ceel, groot 59 centiaren, waarin de Gem. Den Helder mede-eigenares is voor 29 C.M.; een blok van drie huizen en erven aan het Doolhof nos. 27, 25 en 23, samen groot 1 are 95 centiaren, waarin de Gem. Den Helder mede-eigenares is voor 1 are 14 centiaren; in combinatie kooper K. Biersteker q.q. voor 8684. Het huls en erf aan de 2e Vroonstraat no. 41b, gfloot 58 centlaren; kooper K. Biersteker q.q. voor f 1440. Het huis aan de Paardenstraat no. 17, groot 24 oentiaren; kooper K. Biersteker q.q. voor 561. Het huis en erf aan de Basstraat no. 72, groot 86 centiaren; kooper S. Pb. W. Orone q.q. voor 1516. Het huis en erf aan die Brouwerstraat no. 44, groot 79 centiaren; kooper J. Boot q.q. voor 1450. Het huis en erf aan de Kroonstraat na 16, groot 49 oentiaren; kooper J. v. d. Steen voor 700. Het huis en erf aan de Schagenstraat na 44, groot 81 centiaren; kooper J. Glas q.q. voor 1560. Alle perceeQen zijn opgegeven volgens die oude nummering. VISSCHERIJ. Donderdag bleef het grootste gedeelte der visschersvloot, door het ontstuimig uitziend weer en de mindere vangst resultaten der laatste dagen, binnen. Enkele schuiten kozen zee en hielden zich speciaal bezig met de botvisscherij. Voor de vletvisscherij op de Zuidwal was de gelegenheid, door den westelijken wind, beter en het vangstresultaat voor hen was wat gunstiger. Groote aanvoer was er dien dag aan den afslag niet en, nè het levendige bedrijf van de laatste maanden, was het dien dag doodsch aan den vischafslag. De botprijs steeg, door de schaar- schere aanvoer, aanmerkelijk en klom tot ongeveer 45 cent per kilo. Ook Vrijdag ging de vloot niet uit. Een paar dagen rust in zee kan voor het geheele bedrijf misschien nog niet zoo ongunstig zijn. De zeilvloot vooral kampte de laatste dagen met geringe vangsten, zoodat enkele zeilers van het Zuiden overwegen huiswaarts te gaan. Hun leven aan boord, ver van huis, beteekent na tuurlijk vergrooting der uitgaven voor het geheele gezin en bovendien is het weinige comfort aan boord de drijvende factor, om, bij minder gunstige vangsten, het verlangen naar huis grooter te maken. Maar misschien keert met een paar dagen, den vangstkans nog, zoodat toch nog even de kat uit den boom wordt ge keken. Vaak gebeurt het niet, dat een mensch een pluim op den hoed wordt gestoken en al heeft men die pluim niet noodig, toch ontkomt niemand aan het bevredi gend gevoel, dat zoo'n enkele pluim kan te voorschijn roepen. Het doet prettig aan als men gewaar wordt, dat op hetgeen men schrijft, op de een of andere wijze, wordt gereageerd. Als men zaken bespreekt en die, los van persoonlijke dingen, behandelt en alleen op het oog heeft (zooals in dit geval) het bevorderen van een bedrijfstak, dan is het totaal overbodig, dat men weet, wie daar van de schrijver is. Want het komt er

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 19