HET BINNENHOF! Voor Heeren. OP EN OM l AMSTERDAMSCHE F 1 BRIEVEN e part# beatond, ledig te agn. De party diamant was veraekerd. Verduistering van f 24.000. W E E K- Een ernstige aardbeving in Mexico. M dooden en gewonden. Opnieuw «hokken. GROOTE VERDUISTERING DOOR 8PAARBANKDIRBOTEUREN. Een bedrag van millioenen. Heer L. de Visser's wenschen. - Woorden en daden. - Toekfcmst-muziek. - Minister De Geer en de Eerste Kamer. ln Oost logeerde. In bowartnfl Begeven. Den vol- S enden dag bleken alle Sa pakje», waaruit Voor die Haanlerosahe rechtbank stond Donderdagmorgen terecht die directeur van een filiaal van een ïrandelavennoot- sohap te Kijpwetering, beschuldigd van verduistering van 24.000. Verdachte zeide voor de rechtbank dat hij op bevel zijner supereuren die door de vennoot schap verkochte waren had moeiten ver- valschem. Zoo had hij om. kali van 20 voor kalle van 40 moeten verkoopen en gersfcemeel met kunstenest imioeten ver mengen. Verder deelde hy mede dat der gelijke toestanden ook heerschen ««n het bijkantoor te Alphen aan dan Rijn, om dat de zaken ook daar niet voorspoedig gingen. Na het hooren van enkele getuigen vroeg de officier van Justitie vrijspraak. Uitspraak 20 Januari a.s. het onderroek nog aan den gang was, be ging een der directeuren zelfmoord. Thans blijkt het resultaat van het onderzoek nog verrassender <lan men oorspronkelijk ge dacht had. De overlevende directeur is naar het huis van bewaring te Diepke w^ebrachti Heeren die gewoon «ijn na het scheren och even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat versachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 <=t. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. KRONIEK VAN TWEE BERUCHTE MARKT - DIEFJES. De vorige week Dinsdag ls ten nadeele van den kaasboer B. op de markt aan den Goudschen singel te Rotterdam een be drag van 80 van zijn kraam gestolen. B. meende, dat de politie deze zaak wel niet tot klaarheid zou kunnen brengen, en deed daarom maar geen aangifte. Eenige uren na den diefstal viel het een politie-agent in Den Haag op, dat twee jongens van een jaar of 14 buitengewoon royaal deden en hij vroeg hun, hoe zij daartoe in staat waren. De jongens had den geld bij zich, ruim 25, maar hoe zij daar precies aan kwamen, konden zij niet vertellen. De agent nam de jongens mee naar een bureau, waar een verder onder zoek werd ingesteld. Maar aangezien nergens een aangifte van diefstal was te vinden, die op deze aanhouding zou kun nen passen, moest men de jongens wel laten gaan. Het geval kwam echter in een plaatselijk blad, werd gelezen door een marktkoopman, die zijn stalletje heeft naast de kraam van den Kaasboer, en j.L 'Dinsdag feliciteerde de lezer zijn buur man, dat het geld terecht was gekomen. Deze gelukwensch was voorbarig, maar B. deed nu toch aangifte van den diefstal. De Rotterdamsche politie waarschuwde de Haagsche, en de beide jongens, twee beruchtte marktdiefjes, zijn opnieuw op gepakt BuHtmfKnd. Te Mexloo (stad) is Woensdag een he vige aardbeving gevoeld, welke meer dan twee minuten duurde en een paniek ver oorzaakte. Op den eersten hevlgen sohok volgden gedurende vijf minuten kleinere schokken. Op versohelden plaatsen ls brand uitgebroken. Ook te Vera Crus heeft de aardbeving een paniek veroorzaakte Nader wordt ge meld, dat de aardbeving in Mexloo als da ergste wordt beschouwd, welke men sedert de groote aardbeving ln Juni 1011 heeft meegemaakt. Toen waren ln 41 steden meer dan 2000 mensohen omge komen. Volgens een bericht van de Assoolated Press van Donderdagmorgen vroeg zijn te Mexico (stad) 50 hulzen Ingestort en vele beschadigd. Er zijn storingen ont staan tn de electrischeverlichting, als mede in het tram en telefoonverkeer. Vele auto's zijn door vallende stukken muur ernstig beschadigd. Tijdens de aardbeving heeft men een geel licht aan den hemel waargenomen. Dit wordt ver klaard door een uitbarsting van den vul kaan Popocatepetl. De aardschokken waren over een afstand van honderden mijlen merkbaar. liet aantal slaohtoffers van de aardbe ving ls nog niet bekend. Tot nu toe beeft men één doode en 25 gekwetsten gemeld. De haard van de beving ligt bij de stad Matamoras in den staat Puebla. De sels- mographlsche instrumenten hebben op- geteekend, dat de schok vier minuten duurde. Hevige aardschokken zijn ora 21 uur plaatselijke tijd ook te Tamploo gevoeld. Volgens een Reuter-bericht uit Mexloo City zijn Donderdag bij de aardbeving te Oaxaca 6 menschen gedood en 0 gewond. Een groot deel van de stad is vernield. Volgens een bericht van de Associated Press uit Mexloo, heeft de militaire oom- mandant van Oaxaca, generaal Perez aan president Rubio medegedeeld, dat ten minste 25 menschen gedood of gewond zijn en voortdurend uit de ruïne» nog slachtoffers te voorschijn gehaald worden. De aardbeving, die om 10 uur 's avonds begon en 8 minuten duurde, bracht onder de bevolking een ontzettende paniek te weeg. Men heeft reeds hulp gezonden. Volgen» de latrtato berichten uit het a ardbevlngsgobled van Mexloo hebben Donderdagmorgen vroeg nieuwe aard schokken die stad Oaxaoa geteisterd. On der de bevolking brak een paniek uit De stad werd vrijwel verweert. In telegram men aan de regeering te Mexloo-Oity wordt verklaard, dat er tot dusverre dertig dooden Htjn. n tiissnhen Bremen en O tb nabrück, heeft men b# de Spaar- en D«- poste-Bank groote vUutetXgen dekt, gepleegd door de belde directeuren ™^i8terlnpn ln de millioenen liepen. Reeds «enigen tijd geleden, toen Indien de communist De Visser in de zitting van Vrijdag 0 Januari j.1. door de Tweede Kamer gehouden, z'n zin had ge kregen, dan zou ons Lagerhuis Dinsdag jJ. 13 dezer bijeen zijn gekomen ter behan deling van de door hem aangevraagde in terpellatie over de werkloosheid en al wat daarmee ln verband kan worden gébracht, 't K«n ©en „wanbof" heeten, dat deze aan vrage juist plaats had in eene vergadering der Kamer, die niet voor over een maand door de tweede ln 1931 zal worden gevolgd. Het Reglement van, Orde schrijft nu een maal voor, dat niet in dezelfde vergade ring, waarin een interpellatie wordt aan hangig gemaakt, over zulk verzoek mag worden beslist. 't Zou ook kunnen wezen, dat de heer L. de Visser 't erop had toegelegd om de rol der „verdrukte onschuld" te spelen, te kunnen opponeeren en te protesteeren, sputteren, mopperen en weeklagen van wege het onrecht, hem aangedaan?. De communist wilde dan op Dinsdag 18 dezer een Kamer-zitting belegd zien voor zijn interpellatie. Het Regiement van Orde bepaalt daar omtrent dat de Voorzitter te alleni tijde de Kamer kan bijeenroepen, terwijl indien tien afgevaardigden daartoe den wensoh te kennnen geven, aan dat verlangen moet worden voldaan. De heer Lou de Visser had sleahts den steun van zijn partijgenoot David Wijn koop gekregen. Met het papiertje," waarop het verzoek tot bijeenroeping was neerge schreven, ging hij ln de zaal rond. Wend de zich eerst tot de sociaal-democraten, vervolgens tot de vrijzinnig-dito 'a Ving overal bot, op z'n laag-tHol- landsch gezegd. De heer Schaper had hem reeds ge waarschuwd, dat de menschen, die de oom- munist voortdurend hoont en smaadt, uit scheldt, hem bij deze gelegenheid hun steun niet zouden verleenen. Bovendien, had president Van Schalk reeds verduidelijkt, - hoe kort is 't niet geleden, dat in de Kamer een „werkloos- heidsdebat" is gehouden!?.... De Regee ring heeft iets bekend gemaakt van wat zij ter bestrijding van heit zeker zeer ern stige, voor zoovelen jammerlijke ver- schijnsel voornemens 1» te doen. Nog an dere maatregelen zijn in studie of voor bereiding. Eerst wanneer van Regeerlngs- wege wereldkundig is gemaakt, hoe men zioh het stellig zeer moeilijke en ingewik kelde ..werkloosheids-probleem" ter op tossing denkt, 1» het oogenblik aange broken' om het aan de parlementaire be oordeeling, kritiek te onderwerpen. De communist De Visser kwam den 9en Januari Jl. ln de Tweede Kamer met slecht» vage vragen zonder eenige verdere toelichting. De Regeering had geenerlei „houvast" aan' het interpellatie-verzoek. Mocht de heer L. de Vissgr dan in ernst verwachten, dat hem onder zulke omstan digheden en na al de schimp- en scheld woorden, welke hij in den loop des tijde naar de vrijzinnig- en 9oc.-democratlsohe fractiën heeft geslingerd, kameraad- schappetyken steun zou worden geschon ken voor een interpellatie, waarvan moet worden getuigd, dat zij op dit moment even voorbarig als nutteloos ware?... En die slechts gelegenheid zou hebben verschaft om Moskou te behagen door de Regeering en voorts allen, die stloh niet onder het Mosoousche Juk geleiven te bukken, te krommen, voor de zooveelste maal met smaad en hoon te overladen!? Een grappig tooneeltje werd den 0en nog afgespeeld, toen de heer Wijnkoop met-alle-geweld, gelukkig hier slechts ln figuurlijken zin, trachtte door te drijven, dat de President een door hem gedaan „voorstel" om.... op 18 Januari te vergaderen, ln stemming zou brengen. De heer Wijnkoop heeft meer parlemen taire ervaring, kón die althamrihebben!, dan zijn vriend, gewezen vijand en te genwoordige leider van de twee-man-tel- lenide communistische Kamer-fractie. Toch bleek 't hem een onbekend-iets, dat voor zulk voorstel.... tien handteekeningen noodig zijn. Na al het gebeurde was dit den „tweeden communist" gansoheHjk on begrijpelijk. Kt,Ii,^ebu misschien reeds te lang getoefd bij dit brokje van de 0 Januari-zitting, 1 och zal t, geloof ik voor sommigen wel „karakteristiek" worden gevonden?.. Over het dien dag door de Tweede Ka mer goedgekeurd zijn (dus: ter ratificatie) der nandela-overeenkomst van Genève kon ik zeer kort zijn. Minister en Kamer bleken het ln deze volkomen, volmaakt en treffend met el kander eens te zijn: het ontwerp beduidde feitelijk bitter weinig. Minister Beolaerts van Blokland gaf zelfs toe, dat dé over eenkomst naar haar inhoud een teleur stelling is. Tooh vond Z. Exc. van Buitenlandsche Zaken moed om te wijzen op een lichtpunt. Men heeft, zei de minister, tenslotte toch meer aan een conventie, overeen komst, waarin een beginsel wordt vastge legd dan aan eene die.... toch niet zou worden nageleefd! Zoo ls 't. De openhartigheid van den bewindsman mag in deze worden geprezen. 't Is niet juist zed mx. Beelaerts van Blokland nog, hier te spreken van on wil of onoprechtheid bij de mogendheden. Men wil welEdoch, het inslaan van den goeden weg is doorgaans te moeilijk. Men moet zich hier dus troosten, of vergenoegen met een conventie, waarin een beginsel wordt vastgelegd. In plaats van oene, dewelke.... toch niet zou wor den nageleefd 1 Bravo, minister Beelaerts!. Hier werd dus waarachtige eerlijkheid gesteld boven fraaie woorden van diplo matiek spraakgebruik, waarvan de wezen lijke waarde, na aan de toetssteen pro ef te zijn onderworpen, nihil blijkt te wezen. De „moreele beteekenis" van het Ge- nève-ontwerp is door de Tweede Kamer weet men met overgroote meerder heid aanvaard. Er bestaat hier geen reden tot jubelen, onderstreepte de minister van Buitenlandsche Zaken. Wederom: met sympathieke oprechtheid. Er is voeg ik eraan toe, geen aan leiding om te betreuren het besluit tot goedkeuring, dat zeker weldra ook door de Eerste Kamer zal worden genomen. 'Vooral dr. Nolens uitte in zeer scherpe woorden zijn afkeuring over de late indie ning van het ontwerp, waardoor de Kamer genoopt was geworden, haar Kerst- recès van 1980'81 te onderbreken. Den minister restte niet anders dan zijn leedwezen over die vertraging te kennen te geven. Ik herinner mij niet, den leider van de katholieke Tweedie Kamerfractie zoo dui delijk en onomwonden zijn afkeuring over eenig Regeerings-gedöe te hebben hooren uiten als den 9en jl dr. Molens zich over die late indiening van het Genève-ontwerp „liet gaan". Er zijn menschen, die ook in dat optreden meenen te mogen ontdek ken, met scherp zienden politiekeh pro feet- en zlenerblik, teeken van ver zwakking der positie van het zittend Ka binet.... Ik houd mjj ook nu afzijdig. Ver van alle profetieën in de politie- kerty-van den dag! liggend verleden voorgekomen. Slechts breng ik nog even in herinnering, hoe men minister Tak van Poortvliet, toon de crisis in het voorjaar van 1894 uitbrak, van verschillende kanten verweet, de Ka mer, door niet scherp en duidelijk te doen gevoelen, hoe hij tegenover dat amendemeüt-De Meyier stond, op een dwaalspoor te fiebben gebracht. Veeleer was er sprake, durf ik neerschrijven, van een lMigUjk-beraamd spelletje der tegenstanders van het ontwerp-Tak. Ln wijlen ds. De Meyier, een braaf-gemoe delijk man, maar niet om co wassen tegen de slimmerige handigheden van meesters 'op het politieke schaakbord, verviel tengevolge van het gebeurde in een soort van melancholie-toestand, waarin de oud afgevaardigde voortdurend liep te tobben over de vraag, of hij dat noodlottige amen dement toch wel had mogen voorstellen. De gedaante aan deze dingen van 1894 heeft minister De Geer dan blijkens zijn Memorie van Antwoord, hierboven genoemd, inzake het accijns-ontwerp tot driedubbele waakzaamheid gebracht. I)o vraag zal echter wordon gedaan, of de beteekenis van deze wetsvoord nicht, ook als men ten volle de aanducht richt op de ook voor onze Schatkist zeer ern stige tijds-omstandlgheden, rechtvaar digt het maken ervan tot „een vraag van leven of dood" voor het ministerschap van mr. De Geer?.... In de Tweede Kamer werd weet men dit ontwerp' van alle kanten bestreden,. „Nolens volens", tegen heug en meug, mopperend en pruttelend, bukte men ten slotte toch, het aftreden van minister De Geer willend vermijden. Dat was een zeer bittere pil voor ons Lagerhuis. Zal de Senaat dat pilletje straks ook slikken?. Vermoedelijk weL Maar: zulke dingen maken de verhou ding tusschen Kabinet en Parlement stel lig niet „warmer" dan die reeds is. Mr. ANTONIO. Vermoedelijk zal aan het eind dezer maand den 27en of 28en?, de Eerste Kamer worden bijeengeroepen. Zij heeft de Hoofdstukken der RJjksbegrootlng voor het loopende jaar en o. a. het ontwerp voor aanleg van het AmsterdamRijnkanaal in de afdeelingen onderzochte In de laatste jaren kwam 't voor, dat onze Senaat tot op het alleruiterste „wettelijke nippertje" nog over het Rijks-budget, dat dan feitelijk al gedurende maanden in werking was ge treden, zat te bespiegelen. Voor het senatoriaal prestige, gezag, is zulke loop vatn zaken nu juist niet bevorderlijk. Pre sident De Vos van Steen wijk doet 't mo gelijke om te bereiken, dat de Rijks-be grooting niet al te laat de koninklijke be krachtiging zal kunnen verkrijgen. En het zou een voortreffelijk „exempel ter navol ging" wezen, indien de Eerste Kamer aan leiding vond om ditmaal geen „groot-poli tiek debat" te houden. Er komen nu welhaast belangrijke ont werpen ln openbare behandeling. Waar onder: de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. 't Was te verwachten, dat de wijze, waar op minister De Geer dit ontwerp de Twee de Kamer heeft „afgedwongen", de term is waarlijk niet overdreven, scher pe kritiek zou uitlokken in de senatoriale sfeer. Aldus is ook geschied. Dat „rammelen met de portefeuille", zooals mr. J. Limburg 't eens heeft ge noemd, dat plaatsen der Kamer tegen over de keuze om: óf het ontwerp goed te keuren óf den minister te zien vertrekken, zulk kanteeren van het wapen der on- aannemelijk-verklaring is heelemaai niet in overeenstemming met de verhouding tussohen Kabinet en Kamer, zooais de Senaat zioh die voorstelt. In zijn Memorie van Antwoord komt de Minister van Financiën op tegen de be wering, dat hij in deze etii „pressie-poli tiek" zou toepassen. Heelemaai niet!, schrijft mr. De Geer. En laat erop volgen: wat ik deed was slechts het ontwijken van het gevaar, dat de Kamer niet volkomen duidelijk en on dubbelzinnig zou zijn ingelicht t. o. der gevolgen; welke de verwerping van de aocljns-verhooging zou hebben. Namelijk: het aftreden van den minister, gelijk reeds gezegd. En dan herinnert Z. Exc., zonder na men of data te noemen, aan hetgeen geschied is zevenden-dertig jaar geleden, toen bij de behandeling vto de Kiesiwet- Tak van Poortvliet in de Tweede Kamer een amendement-De Meyier werd aange nomen, welke beslissing voor minister Tak reden was om zijn ontwerp terug te nemen, terwijl de Koningin-Regentes het besluit toekende tot ontbinding der Kamer. Men weet, de uitslag der ver kiezingen was toen van dien aard, dat het Kabinet-Van Tienhoven de portefeuilles ter beschikking moest stellen. Ik zal nu niet verder Ingaan op de bil- ronderhedon van dat in al vrij ver van ons De groote dag. Het nieuwe pasje. De groote dag was dan eindelijk dezen Donderdag aamgebroken! De dag van het nieuwe pasje, van de invoering van het nieuwe o versta p^systeem, de dag waarop tram-directeur Van Putten zijn personeel al maanden lang aan het voorbereiden was geweest doormiddel van colleges, practi- sche oefeningen en het uitreiken van al lerhande instructiesDaartegenover is het een feit, dat de voorbereiding van het publiek wel zeer kort en karig is geweeste Slechts twee dagen voordat dit nieuwe systeem in werking trad verschenen er op de tramruiten aanwijzingen hoe in den vervolge te handelen, kwamen er in lederen wagen papiertjes te hangen, die konden worden afgescheurd en thuis be- stucleord. Die termijn was ongetwijfeld veel te korte Lang niet lang genoeg om voldoende op de hoogte te raken van de „kruispunten", de „raakpunten", de „bij zondere raakpunten" en verdere ingewik kelde détails, die men in z'n hoofd moet prenten wil men op de juiste wijze van onze nieuwe pasjes kunnen profiteeren. Een en ander beteekent een proef. Na drie maanden wil men uit de cijfers gaan opmaken hoe de zaak onder het pu bliek heeft ingeslagen en hoe de finan- cieele resultaten zijn. Misschien valt het mee.... Een: mensch went tenslotte aan alles, maar op het oogenblik is vrijwel nog iedereen overtuigd, dat de proef moet mislukken en beschouwt men het nieuwe systeem als het laatste snufje van ambte naarsvernuft, dat er wederom op uit was ons aan het beoefenen der denksport te zetten! en deze moderne tram-rebus ter oplossing gaf.... Het Amsterdaansch Tooneel gestrand. Een andere proef, ook, grootendeels op de ambtelijke buireaux uitgebroed, die van de „gedeelde" bespeling van den Stadsschouwburg door twee gezelschap pen, is dezer dagen overigens al bezig te stranden. Het Amsterdamsch Tooneel van Verkade heeft finanoieele ademnood ge kregen en heeft, in arren moede, zijn hand uitgestoken naar zijn mede-proef-bespeler van het Leidsoheplein: het Nederlandsch Tooneel onder Saalboro. Pogingen worden thans aangewend tot een fusie, een sa mengaan, te komen, pogingen waarbij de wethouder voor Kunstzaken mede betrok ken is en die hem weer eens nopen zich bezig te houden met de oplossing van de, steeds weer in nieuwen vorm terugkee- rende, tooneel-rebus. Het is nu wel af doende gebleken, dat men den schouw burg-loop naar de Plantage er nooit meer in krijgt. Al werd de Hollandsche Schouw burg ook geheel gerestaureerd en tot een alleszins modern en behagel ijk theater omgebouwd, al laat de Rika Hopper- schouwburg niets te wenschen over aan comfort en goede tooneel-outilïage, rendabel valt een bespeling van deze twee schouwburgen, die de laatste maanden door de twee gezelschappen, naast den Stadsschouwburg om beurten bespeeld werden, niet meer te maken. Deze Plan- tago-afdeedlng van het bedrilf deed nu reeds het Amstordamsoh Tooneel de das om en, indien men niet gauw tot een andere regeling komt, staat het te voor zien, dat die das óók binnenkort om de hals van „Het Nederlandsch" zal gewon den worden, ook al heeft dit zich dan tot nu toe, dank zij de Koninklijke subsidie en een financieel krachtige Raad van Commissarissen, nog kunnen vrijwaren van een „kraich". Meetr dan ooit werd het thans duidelijk, dat we deze tooneel-rebus niet zullen kunneni oplossen zonder hulp van den nieuwen s( houwburg, waarover men nog steeds binnenkamers on binnen de vergaderzalen van commissies confe reert, rapporteert en plannen bestudeert en zonder tHdelilke hulp van een, schielijk (op een centraal gelegen plaats) te 'bouwen noodsohouwburg. Het tooneol-vrnngstuk is een van dié Amsterdamsiohe kwesties, die steeds weer terugkeeren en klaarblijkelijk nooit af- aooruie van ao baan kunnen raken.Ër Het Rokl n-vraagstuk rodtvivers. zijn er meer, die steeds woeir opduiken, ook dan, als men met recht kon meeuen, dat or nu toch wel eindelijk een defini tieve beslissing in genomen was. Zoo b.v. het Rokln-vrangstuk, waar nog inner kort geleden zooveel over te doen was en waar in dan tenslotte de Raad een „principieels" beslissing nam: ©r moet, verklaarde de meerderheid van de Heeren op het Prin senhof, niet gedempt worden.... Pu blieke Werken werden gezet aan het uit werken van plannen „mot behoud van heit water". Daar viel voor P. W. niet aan te ontkomen en zoo werden dan ook drie nieuwe Rokin-plannen ontworpen zonder, of met slechts gedeeltelijke demping; maar deze dienst, die altijd, tegen het Prinsen hof in, sterk voor demping geweest is, diende deze plannen tegelijkertijd in met een algemeen verkeersplan voor de bin nenstad, waarbij om. nog eens zéér duide lijk de groote beteekenis betoogd wordt van den weg Centraal Station, Rokin, Vij zelgracht, Ferdinand Bolstraat en verder Zuidwaarts, aansluitende op den wegnaar Rotterdam en de, ten dezen, primaire be teekenis van Rokin en Vijzelgracht. P. W. hopen, nu blijkbaar alsnog de Heeren van hun anti-dempstandpunt te kunnen be- keeren en schrijven zeer voorzichtigiyk, maar met onmiskenbare bedoeling: „In hoeverre de Raad nóg tegen Rokin-dem- ping blijft wanneer hij kennis neemt van het algemeene verkeersplan en van het smalle Rokin-water, dat bij niet dempen overblijft, zal nog moeten blijken!". De Ito kin-strijd kan dus, evenals de tooneel-strijd, binnenkort weer opnieuw beginnen. Extra-steun-maatregelen. Opnieuw begonnen is de „strijd", beter gezegd: zijn de Polletjes op den Dam en elders, gelukkig niet. Misschien werkte daartoe ook mee het feit, dat „Den Haag" den laats ten tijd blijken heeft gegeven „iets te doen" teneinde de gevolgen van de groote en langdurige werkloosheid al thans dragelijker te maken. De wethou ders van Maatschappelijken Steun, en onder hen de Amsterdamsohe, hebben on langs over een en ander met den Minister geconfereerd. Bereikt werd o.a. dat het Rjjk wel tot extra steun zal overgaan van die gemeenten, welke „groote arbeidscen- tra zijn en waarheen de trek steeds is" (en dat is dan in de eerste plaats zeer zeker de hoofdstad) en dat ook vrijwel zeker de uitkeeringsduur door de werk lozenkassen zal verlengd worden. Ook Amsterdam zélf zal, naar wethouder Dou- wes onlangs verklaarde, nog wat meer over de brug komen en boven de 1.6 mil- lioen méér, die voor werkloosheid en ar menzorg op de nieuwe begrooting werden uitgetrokken, nog enkele extra tonnen be schikbaar stellen voor het „aanvullen van kleeding en huur". De wethouder meent dat, wat de ge meente in dezen doet „redelijk" is. Dat „redelijk" is natuurlijk een rekbaar begrip en men kan er over twisten of de wet houder dit woord hier al of niet gerecht vaardigd bezigde. Maar wél zal een ieder, die den toestand min of meer van nabij kent, het eens moeten zijn met déze uit lating uit 's wethouders mond: „De onte vredenheid blijkt niet zóó groot te zijn als men uit de relletjes zou kunnen afleiden, daar bij dergelijke betoogingen gewoonlijk oen paar honderd werkelijke werkloozen (de wethouder schat hier inderdaad nog zéér hoog) zijn op een cijfer van 21000 in geschrevenen bij de Arbeidsbeurs en 14000 ondersteunden Ook van andere zijde worden energieke poging en in het werk gesteld den nood aer tijden te lenigen, nood dito zich o. a. óók openbaart in het, dezen winter extra groote leger dakloozen die onze stad herbergt. „Jonker" en ook de asylen van het Leger des Hells zijn reeds avond aan avond méér dan bezet en zoo werd nu, op initiatief en aandringen van laatstgenoem de Instelling, een schoolgebouw door do gemeente beschikbaar gesteld, waar nog weer een vijftigtal dakloozo zwervers een bed en wat verzorging zal kunnen vinden. Spoor-overgangon Publieke octie. Om terug te grijpen naar de steeds weer terugkeerende hoofdstedelijke problemen: daar hébben we ook nog de eeuwig sleo- ponde kwestie van de spoorwegovergan gen ln Amsterdam-Oost, de overgangen bij het Mulderpoortstation on die hdj do Liriaeusstraat. Hoe onhoudbaar de toe stand is, mogo blijken uit een onlangs geu >11 geconstateerd het Mulderpoort- nder dan 67 maal houden telling, waar werd, dat de overweg bi station in 12 uur niet m gesloten was, met een totaal van 895 mi nuten, d.w.z. meer dan de helft. In de Ir', Hh!riISf!ir5int w?ren de Zoomen 88 maal ft'f1"™?,210 minuten.... Drie jaar geleden werd door de gemeente met bereikt v?"ed'^e overeenstemming bereikt aangaande ma aldoewie verbete-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2