NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KANNEWASSER mm DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS Buitenlandsch overzicht. GEMENGD NIEUWS No, 6917 EERSTE BLAD. DONDERDAG 29 JANUARI 1931 f59st® JAARGANG Een Fransch kabinet gevormd. - De politieke toestand in Engeland. - Het Verband tusschen rationalisatie en werkloosheid. - De nationalistische beweging in Britsch- Indië. BRUTALE INDRINGERS. Binnenland. Dijkdoorbraak. Bij MeijeL, in de buurt van Roermond. FEUILLETON pepermunt DE OVERVAL TE NIEUWE NIEDORP. Een belooning uitgeloofd. VIJF GOEDERENWAGENS ONTSPOORD. ONTSLAGKWESTIE ZEEVAART SCHOOL VLISSINGEN. EEN GEVAARLIJKE SPRONG. ONTSPORING. •W©r nog esp in me was, werd „Nee, steek maar van wal," gaf lk, kort, ten antwoord.„Maar kom asje blieft eerst in de schaduwJe ziet er. f, 't is niet alleen te bar. 't Is Verschrik (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling Heldersche Courant i 1 10- voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand cn Wieringen f 1.65; binnenland f 2--, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.io, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, fo.70, f0.70, f 1, Modeblad resp. f o.95, f i-25, f 12S, f 1.35. Losse nos. 4 ct.J fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER JR Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Giro rekening No, 16066. ADVBRTENTJ.ENi 20 ct. p. roffel (galjard). Inigea. mcdod. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advort. (gov faagd, te koop, to huur) v. 1 t/xn 3 regels 40 ct„ elko rogel meor 10 ot, bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot, p, adv. ext-a). Berwijsno. 4 ct. Het Fraitsche kabinet gevormd. Senator Laval is er, ondanks de weigering van de radioalen om deel uit te maken van zijn combinatie, toch in geslaagd een kabinet samen te stelen. Tardieu heelt daarin de portefeuille van landbouw aan vaard. Het kabinet bestaat trouwens zoo goed als gelheel uit oude bekenden. Laval zelf ia minister-presidentr en minister van binnenlandeohe zaken. In de Kamer kan het kabinet op een kleine meerderheid rekenen. Voor zoover de Fransche bladen over het ministerie Laval hebben geschreven, vermelden zij zonder verbazing de richting welke Laval daaraea, heeft moeten geven tengevolge van het besluit der radicalen. De „Nw. Rott. Crt" schrijft 0. m.: Het vorige kabinet Steeg droeg een radicaal «tempel, hoe wei er twee bekende vertegen woordigers van Tardieu's groep: de minis ters Leygues en Germaan Martin in zaten. De nieuwe regeering heeft deni steun var- de radicalen niet kunnen krijgen en is in haar wezen een hergroepeering van het ministerie, waarmee Tardieu begin Maart van bet vorige jaar optrad en waarin La val toen, gelijk gezegd, de portefeuille var. arbeid had. Behalve dezen laatsten zelf, nu als minister van landbouw, treffen wij b.v. zijn vroegere collega's Maginot, weer mi' nister van oorlog, wat hij ook was in Poin- caré's „Roer"-kabinet, Fliandin, Piétri, -Het Internationaal Arbeidsbureau heeft een memorandum opgesteld, waarin het verband tusschen rationalisatie en werk loosheid wordt uiteengezet. Het memorandum tracht het bewijs te leveren, dat de voortgaande mechanisatie in het industrieele arbeidsproces in het algemeen ten minste tijdelijk een toeneming der werkloosheid ten gevolge heeft, met name in de Ver. Staten en Duitschland, waar de rationalisatie het verst gaat. Als een karakteristiek voorbeeld wordt genoemd een muizevallenfabriek in Sak sen, die vóór den oorlog met 46 arbeiders 4000 mulzevallen vervaardigde, terwijl ïhane in dezelfde fabriek slechts 15 jonge meisjes werken, die 10.000 stuks maken. In een suikeiraf f inaderij is het door .een uitvinding mogelijk geworden, dat één ar beider evenveel werk verricht als vroeger twintig. Het memorandum erkent weliswaar dat de rationalisatie een toeneming der pro ductie heeft veroorzaakt, die op haar beurt weer de mogelijkheid heeft geschapen een groot aantal arbeiders bezig te houden, maar dit verandert niets aan het feit, dat de rationalisatie ten minste in het begin stadium een der hoofdoorzaken van de werkloosheid is. IDe ongunstige gevolgen dezer werkloos heid moeten door verbetering en uithrei- „Wit kunnen", vervolgde Gandhl, „het recht om zout te winnen, te posten bij drankhuizen en buitenlandsche kleeding- stof te boycotten, niet prijsgeven. w^a Zelfs als de regeering op deze punten ALTIJD toegeeft, zullen de nationalistische samen- m werking en de staking van de burgerlijke nAMTQ ongehoorzaamheid afhangen van. de rege- V KA*' I IC, linig der ander© punten van mijn program." Bit ^et debat in het Engelsche Lager huis over den arbeid der Ronde-Tafelcon ferentie zeide Baldwin, dat indien hij de conservatieve partij! leidde als opvolgster van de regeering van MacDonald, het de plicht van. hem en de zijnen zou zijn zoo- Ver mogelijk, ten uitvoer te leggen wat de conferentie gedaan 'had, n.L te werken voor een federale constitutie, maar er was z. i. geen. oplossing mogelijk zonder vol-1 toorenmjjten ledige samenwerking tusschen Indiërs en water. Door de sterke koltoing werd de dijkmen over den weg te staan en zijn totaal over 20 M. en1 de daarnaast loopende weg vernield. Persoonlijk© ongelukken zijn er oip 20 M. breedte weggeschoven. Het wa ter, dat in de Noordervaart veel kooger stond dan het naburig© land, stroomde met groot geweld het land van Meyel bin nen, zoodat het Leiversche Peelke over een groote oppervlakte geheel blank staat. Ook verscheidene huizen moesten voor het water ontruimd worden. Vele hooi- en staan te midlden van het de Engelsoheni Het debat besluitend, dat ten slotte voor onbepaalden tijd verdaagd werd, zeide de De aangerichte schade, welke nog niet kon worden vastgesteld, is groot, Veel materiaal van den aannemer is verloren minister voor Indië, Bonn, dat indien men j gegaan. Het peil van de Noordervaart is er door de bemoeiingen van alle partijenongeveer 1.60 mieter gedaald. Het scheep- hecht gegrondvest op de goede gezindheid j vaartverkeer is ter plaatse geheel ge in slaagde een grondwet op te bouwen, l stremd. der Indiërs, de ware taak van het Britsche gemeenebest zou zijn verricht, n.1. het ge bied van vrede en .tevredenheid in de we reld uit te breiden onder vrije volken. Champetier de Ribes opnieuw in1 het ka- j ding der werkloozenverzekering worden binet aan. De nieuwe premier La^al heeft in het parlement en daarbuiten groot politiek prestige. De Engelsche bladen achten het thans zeker, dat de mogelijkheid van een neder laag der Engelsche regeering bij 't groot© debat over de wet op de industrieele ge schillen thans uit den weg geruimd is. MacDonald: en zijn collega's zien zich echter weer voor nieuwe moeilijkheden geplaatst, wegens de door Lloyd George en andere liberale leiders aangekondigde motie, waarin de regeering tot krachtiger bestrijding van de werkloosheid wordt aangespoord. De regeering wordt hierin tot bepaalde, nauwkeurig omschreven maatregelen aangespoord, die geheel over eenkomen met de vroegere van liberale zijde uitgegeven brochure „Hoe de werk loosheid bestreden moet worden". Zoo wordt aangedrongen op het uitschrijven van een groote leendng en op het heffen van grondbelasting, met de opbrengst waarvan dan een groot opgezet plan tot uitvoering van openbare werken kan wor den uitgevoerd. Voor de conservatieven zijn deze voorstellen echter onaanvaard baar en ook het kabinet is in voor- en tegenstanders verdeeld in de bladen wordt gedebatteerd over de vraag, of de regeering zich met de motie der hbemlen zal vereenigen. verzacht, Een tweede memorandum houdt zich bezig met de betrekkingen tusschen looff en werkloosheid De schrijver dezer studie, professor Dole uit Oxford, is van oordeel, dat de .eischen inzake verlaging der loonen voortvloeien uit een slechtbegrepen oeoonoimisch natio nalisme, dat door verlaging der productie kosten de concurrentie in andere landen tracht te breken. 'Deze opzet moet falen, daar de concur rentie zich meestal van dezelfde middelen bedient. Ais in de onderscheiden'landen de werkgevers en werknemers'het onder ling eenis worden, niet met verlaging der loonen te wedijveren, en als men verder zijn bemoeiingen richt op een veretandi gen internationalen goederenruil, zou er meer hoop op overwinning der tegenwoor dige moeilijkheden zijn. De nationalistische beweging in Britsch Indië. 1 In een onderhoud met een ver tegenwoordiger van Reuter heeft Gandhi aan het ziekbed van Patol, den gewezen president van de wetgevende vergadering, verklaard, dat het dagelijksch bestuur van de Congrespartii d© beweging van burger lijke ongehoorzaamheid heeft ontketend en uitsluitend bevoegd is tot steking ervan te besluiten. Zonder vrijlating van alle politieke gevangenen zal het moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn voor het dagelijksch bestuur om de staking Üier beweging te overwegen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn in de Eüjnderstraat te Heerlerheide twee mannen de woning van den heer H. binnengedrongen. Zij; drongen vervol gens door tot de slaapkamer, waar de vrouw des huizes en haar dochter sliepen. De eerste werd wakker en zag tot haar schrik in het schemerdonker een man, die een revolver op haar gericht hield eri zeide, dat wanneer zij schreeuwde, hij zou schieten. Ook de dochter, die intus- schen wakker was geworden, werd bij den keel gegrepen en zoo in bedwang gehou den door het tweede individu.' Door het gestommel waren de manlijke bewoners wakker geworden en op hun komst namen Men meldt ons uit Roermond: indringers de vlucht. De politie te Te Medj'el is Maandagavond omstreeks beeit een onderzoek ingesteld 7 uur de dijk van de Noordervaart nabij met het resultaat, dat Maandagavond vier de Roggesohe brug doorgebroken. Het knaal BeuringenNiederweeyt is leeg- geioopen in het Leiversche Peelke en in het land van den Meijelschen dijk. De aannemer J. de Waard, uit Sliedrecht, was met zeven arbeiders aan den dijk van de Roggesohe beek, die ter plaatse ondier de Noordervaart doorloopt, werk zaam. Deze werkzaamheden geschiedden ter jbeteugeliing van den overlast van het water ten Noorden van het kanaal en daartoe had men om den duiker in het kanaal een bekisting gemaakt. Op een gegeven oogenblik merkte een van de arbeiders, dat door een van de damplan ken water naar binnen liep. De aannemer liet aanstonds het werk onthiiimen. Op het nippertje zijn alle arbeiders aan, een groot gevaar ontsnapt, want'een oogien- hlik later stroomde het water door den kanaalbodem in den duiker. Ik scheikundige analyseert, —het publiek proeft de aparte kwaliteit van mijnwerkers zijn aangehouden. De burgemeester van de gemeente Nieuwe Niedorp looft een bedrag van 1000 uit aan hem of haar die aanwij zingen geeft aangaande de daders van| den overval op den kassier der Boeren-1 leenbank te Nieuwe Niedorp in den nacht van 23 op 24 Januari, welke tot gevolg zullen hebben het geheel of gedeeltelijk tot klaarheid brengen van het gepleegde feit. Bij gedeeltelijke klaarheid stelt de burgemeester het dan uit te keeren be- drag vast. Dinsdagmorgen om kwart vóór 1 is op het rangeeremiplacement IJsselmonde te i; Rotterdam een rangeertreln ontspoord. Achter een locomotief van het zwaarste niet bij gebeurd. Voor het Haagsohe gerechtshof ia Maandag de contra-enquête in het nader getuigenverhoor gehouden in de proce dure tusschen den heer M. Teerling, te Vlissingen, en de Zeevaartschool, aldaar. Zooals men zich herinnert heeft de heer Teerling een vordering ingesteld tegen het bestuur van de De Ruyterschool te Vlissingen op grond, dat hem door genoemd bestuur onrechtmatig ontslag zou zijn gegeven als leeraar aan genoem de instelling, welke vordering door de rechtbank te Middelburg werd1 ontzegd. Ook nu trad voor den heer Teerling op mr. Kuipers en voor de Zeevaartschool rmr. Heyse. Nadat vier leeraren der school en een oud-leerling, die door het schoolbestuur voor deze contra-enquête waren gedag vaard1, waren gehoord, werd bepaald, dat de zaak over -vier weken weer op de ról gebracht zal worden. Dinsdagochtend zou eon 47-jarige man op den hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Josef Israelskade te Amsterdam op het voorbaloon van een1 bijwagen van tramlijn 26 springen. Hij1 sprong mis en kreeg den wagen over een voet, die zoo goed als afgereden werd. De man werd naar het Tesselschadeziekenhuis gebracht Dinsdagmiddag haif-één is een locomo tief der Westlandsdhe stoomtram, welke op dat uur, van de Lijnbaan in Den Haag naar Maaséfluis vertrekt, op den hqek van het Westeinde ontspoord. De machine, die nagenoeg tusschen de rails bleef staan, is later weer hl hel- spoor gebracht. Het tramverkeer kreeg eenigo vertraging, OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is te Heiningen (N.B.) de 19-jarige slager Johannes Otto door een autobus overreden en gedood. (THE LURE OF THUNDER ISEAND). Uit het Ehgelsch door LEO WAJLMSLEY. 68) -Dr. Flint begon smakelijk te lachen. „Natuurlijk, beste jongen. Die vergissing Is heel onbegrijpelijk. Heb ik je tijdens een van onze eerste gesprekken niet ver teld, dat DusJ Khan ons beschuldigde van diefstal? Waarschijnlijk heeft de man ook gedacht dat we gedurende ons zoeken din gen van waarde, van geldelijke waarde vonden^ èn ons toegeëigend hadden. Een schat!" weer lachte hij, maar nu opge wonden „ten slotte is het een schat, de inhoud: van die kist.maar alleen voor een anthropoloog zooals ik". „Maar hoe komt het dan, dat Miss Ho- ward 't zelf-de idóe fixe heeft, dokter?" vtc-eg ik. „Omdat Sladeni, toen hij stierf, gek was. Omdat hij onzin heeft liggen vertellen. En natuurlijk over onze Egyptische vondst. Daar waren zijn gedachten vol van. De slechtaard! De gemeen© bedrieger! Om er met mijn schedels vandoor te- willen gaan". door die laatste uitbarsting te niet ge daan. Maar ik wlde extra-zeker van mijn zaak zijn. Ik moest wanneer het noodig was de andere partij kunnen overtuigen. ,jMaar gesteld, dat het wrak van die dhow, behalve schedels, ook een schat be vatte", zei ik. „Zou u dien dan niet met Miss Howard willen deel en?" „Natuurlijk!" gaf hij zonder één oogen blik aarzelen ten antwoord. „Natuurlijk, Ik zou niet weten waarom niet". HU schud- do lachend het hoofd. „Wat zijn de men- schen toch stom!" Dat deed de deur dicht. Nu wist ik po sitief, dat het voor Patricia op een1 teleur stelling zou uitloop-en. Zelfs als zij' het was dia het wrak vond. Zelfs als het haar lukte om de kist aan boord van de M. L. te krij gen, dan nog zou de beiooning voor al haar moeite, voor al haar energie en durf niets dan een veertigtal half-vergane schedels zijn! t Spijt tme dat ik zoo tegen je uitge vallen ben beste kerel," verontschuldig de dn Flint zich, vaderlijk welwillend. „Maar je weet hoe geïrriteerd ik bert! Ik haat a-lies wat vorm is. En dan vergeet ik dat jij: nog jong bent Denk er maar niet meer aan. En, wat het duiken aangaat. denk je, dat onze brave kapitein te ver moeid is, na zijn avonturen van vannacht? Vraag 't hem eens. Probeer het over te halen om ai is het snaar één keer. Ik ging naar Timms toe, die prijzens waardig ijVerig met het kampvuur bezig was. „Hoe gaat 't met de ouwe?" informeerde hij' fluisterend. „O, goed," gaf ik ten antwoord. „Hij Is in. de beste rienwrdng tor wereld, vooral type liepen enkele leege, lichte goederen wagens. In een sterke bocht moest plot seling sterk worden geremd. Vijf goede renwagens zijn toen ontspoord. Drie kwa- wat jou betreft.En hoe staat het met het geval Trout? Heeft hij al een levens- teeken gegeven?" Timms schudde bezorgd het hoofd. „Nee, die is spoorloos verdwenen. En ik durf der een eed op doen, dattle toen lk 'em voor het -laatst zag, laveloos daar ondier au 't pad lag, Zekeir bij z'n posi tieve ge kom me en der-vando-oir gegaan, 'n Gekko toerei, altijd geweest. Ik zal maar is -gaan kijken. Wie weet zittie een endje j verderop!" „Goed. maar niet nu," zei lk. „Straks, j na het ontbijt. Ik rammel! Al stond hij! op 't punt van springen, dan zou je mij nog j eerst Iets te eten moeten geven. Toe,! schiet op! Anders vermoord ik je!" Na dit dreigement wandeldie ik naar1 onze geïmproviseerde tent, om andere kieeren te gaan aantrekken. Maar ik. was' nog niet halverwege, of ik bleef stokstijf staan, één en al verbazing over de ver-1 schlijndng, die plotseling via het pad. ons kamp k-wam binnenwandelen, 't Was Howardy de „blanke heer" van de M. L.1 Maar hij zag ar niet bepaald als een blanke heer uit. Het zweet biggelde hem 1 lapgs wangen en hals, zijn oogen waren I dik en met bloed beloopen, hij was 'het type van een verloopen' student die na een nacht boemelen boven water komt „Hallo," hijgde hij.... „Neem1 me niet kwalij'k, zeg!.mijn toilet.laat wei wat te wenschen.maar daarvoor toom ik met.'k moet je spreken.zeker niets op tegen?" niet bepaald florissant uit." „üeen goad ioo goed.'i, Hij ging mee naar de paar vierkante meter schaduw van onze geïmproviseerde tent en liet zich op mijn bed neervallen. Ik schonk een glas water voor hem in en zotte het voorzichtig naast hem neei;. „Pffft W-at 'n oord! Verschrikkelijk, gewoonweg! Om -gek te worden! Je hebt niet..bij gev-al.w-at wat. Met afkoorige oogen keek hij naar, het glas water. „Neetot mijn spijt niet," -zeil ik koeltjes. „Jammer, deksels jammer. Niet dat Ik er zoo veel -om geef.maar je moet toch iets drinken.in ©en klimaat als dit." „Als je even geduld hebt, krijg je een kop thee. En vertel me ondertURSchen dan maar wat je, op dit uur, hierheen voert." Hij kuchte een, twee maal. Zijn ver waarloosde, verloopen kop kreeg iets komieks, nu hij; nog verlegen erbij was. „Ik...ik.heb gedacht.ik kom met de witte vlag, zie je.Ik heb ge dacht. op deze manier.schieten we niet op't l-utot ons nooit dien verrek ten- schat te bemachtigen.... tenzij.... maar-e, voordat ik verder ga, dien ik te vermelden, daf'mljn.dat Miss Howard niets met dit.niets van dit afweet. rT. 't Is een idee van mezelf. Ik feliciteerde hem. „Kijk eens, puwe jongen," ging Ho ward voort. „Ik heb zoo gedacht. Als we probeerden.tot overeenstemming te komen. Mijn zuster, niet dat ze niet goed en lief is en flink en energiek en zoo- voort. maar zij regeert de heel© bende, zie-je.en dat wordt me tusschen ons gzegd en gezwegen, een beetje te bar. kelijk zoo nu en dan.Niet dat ik niet van haar houd en h-aar respecteer enzoo- voort, enizoovoort. „Maar wat wil je dan eigenlijkviel ik hem nijdig in- de rede. 't Kostte me warempel moeite mijn voeten stil te hou den1, zoo'n behoefte had ik, om hem pp- de imin of meer gebruikelijke manier wat ge zond verstand en redelijkheid b-U te bren gen. Blijkbaar begreep hij hoe ik me voelde, want opeens stond hü op. „Je bent toch niet beleedigd, zeg?" vroeg hy: met -een sohlohfcigen blik. „Nee, absoluut niet," zei ik kort. „Wat wou je me vragen?" „Niets, nee, eigenlijk: niets," stotterde hij. ,,'-k W-ou alleen erover komen1 spre kenof we er nieteen soort van naamlooze vennootsohap van konden ma ken. je weet.evengoed als ik. dat 't zou kunnenen dan ntauurijjk doelen -als die -schat gevonden wordt. Ik heb meer dan genoegvan dit leven;. den heelen1 dlag aan boordgeen ge zelschapniets.en zijl die zoo'n eigenaardige houding tegenover d, whisky-quaestie aanneemtWat ik heb moet ik verstoppen en1.... ik heb op; het oogenblik niets meer. Zoo-, als zii optreedt.... zou je denken, dat zb' de man was en, en'M

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1