Tweede Blad. BINNENLAND. GEMENGD NIFUWS VAN ZATERDAG 31 JANUAkI 1931 De werkeloosheid. De aardbeving in Albanië. Brutale aanslag op te Berlijn. een bank Hoog water in België. Het proces tegen den goudmaker Tausend. Ernstig mijnongeluk in Engeland. 40 ai 50 man vermist MOND- EN KLAUWZEER. Op de volgende vragen van den heer w eitkamp 1. Is het den minister bekend, dat de verordening op het vervoer der melk van aan mond- en klauwzeer lijdende koeien door de betrokken autoriteiten, althans m het oosten des lands, niet naar unifoime regelen wordt toegepast, waardoor de con trole in de provinciale grensgemeenten zeer bemoeilijkt wordt? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid, met het oog op het groote besmettingsge vaar, te bevorderen, dat bij bovenbedoeld vervoer Overal dezelfde voorzorgsmaat regelen worden genomen; heeft de minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: 1. Het is den minister bekend, dat niet alleen in de verschillende ambtsgebieden van de inspecteurs, maar ook zelfs binnen een zelfde ambtsgebied, de vergunning van het vervoer van melk in gevallen van mond- en klauwzeer niet uniform wordt toegepast. Dit is toe te schrijven aan het feit, dat, alhoewel in de bestrijding der ziekte een vaste lijn gevolgd wordt, noch tans bij de toepassing van afzonderlijke bestrijdingsmaatregelen rekening dient te worden gehouden met plaatselijke om standigheden en het verschil in geaard heid van de smetstof. Bovendien kunnen de voorschriften in de reglementen van de zuivelfabrieken hun invloed doen gel den. 2. De minister is bereid te blijven be vorderen, dat onder gelijke omstandig heden overal dezelfde voorzorgsmaat regelen worden genomen. Verlenging van den ultkeertngs- duur. De minister van arbeid, ■handel en nij- veirneid heeft aan de besturen der werk- loozenikasseh Üe navolgende circulaire verzonden: Daar de ernstige crisis in eenige tak ken van bedrijf onder de, in die bedrijfs takken werkzame arbeiders, omvangrijke werkloosheid veroorzaakt, zal voor de leden van werkloozenkaasen in die be- <U'ijls lakken een verlenging van den regle- mentairen uitkeeringstermijn van veel waarde z;1n. Daarom ben ik bereid, er toe mede te werken, dat de reglementen van werk lozenkassen waarvan de leden behoo- ren, of geueeltelyk behiooren, tot een be- uijjiistak, waarin van crisis-werkloosheid kan worden gesproken zoodanig wor den gewijzigd, dat voor alle leden, dan wel voor bepaa.de groepen van leden, ml. ede, welke behooren tot een bedrijfstak, waarin crisis-werkloosheid voorkomt, de uiiK.ee. ingsduur wordt verlengd. Het aanbrengen van ueze wijziging zal tengevolge hebben, dat leden, die volgens den ungewijzigden reglementairen termijn geen recht op uitkeering hebben, nog ge- uureude oen termijn, waarover de ver- iengimg zich uitstrekt, in 1931 aanspraak op uitkeering kurmen doen gelden. Di/.e aanspraak zal bestaan totdat in 1981 de crisistoestand voor den bedrijfs tak als geëindigd zal moeten worden be schouwd. .Het oog op den omvang aer werkloos heid oen ik bereid, te bevorderen, om, zoo het ïioodig blijkt, door het tookennen van een subsidie van meer dan 100%, het verstrekken van uitkeering over de ver lenging van den1 reglementairen termijn mogelijk te miakem, met dien verstande, dat dit verhoogde subsidie-percentage zoodanig zal worden gesteld, dat het be drag der middelen, waarover de werkloo- zenkas kan beschikken op den datum, waarop voor haar de tijd, gedurende wel ken de verlenging werkt, als geëindigd /al worden besohouwd, niet zal dalen be neden 50 van het bedrag der middelen, waarover zij kon beschikken op het einde van 1930, blijkens het vermogensblad over dat jaar. Inuien het bestuur eener werkloozen- kas tot verlenging van uitkeeringsduur wenscht over te gaan, moet het een voor stel tot reglementswijziging in dien zin aan mij doen toekomen, aangevende in welke mate het den uitkeeringsduur voor aile reglementair-recbthe'obende leden, of voor 'bepaalde groepen daarvan, wenscht te verlengen, met dien verstande, dat de erienging ten hoogste 6 weken zal be dragen. as in het reglement de uitkeeringsduur verdeeld over twee kalender-halfjaren, of over andere perioden, dan 'kan de wijzi ging van Let reglement van zoodanigen aard zijn, dat voor het jaar 1931 het aantal uitkeeringsdagen reeds in het eerste ka- 1 enderhalfjaar (c.q. de eerste ui'tkeerings- periode) met ten hoogste 36 dan wel een deel daarvan wordt vermeerderd. Ik voeg hieraan toe, dat de wijziging niet zoodanig kan zijn, dat leden, die in 1931 geen recht op uitkeering zouden heb ben, omdat zij reeds 3 of meer jaren ach tereen zijn uitgetrbkken, tengevolge er van in 1931 recht zouden krijgen. Het bestuur der kas moet bij zijn ver ziek voegen een raming der kosten, be nevens een opgave van het bedrag der middelen per ultimo December 1930, opdat kunne blijken, welke de vermoedelijk gel delijke gevolgen zullen zijn. iOp het verzoek zal alleen dan gunstig kunnen worden beschikt, indien bepaal delijk van een crisistoestand kan werden gesproken, terwijl aan het kasbestuur mededeeling zal werden gedaan, zoodra, naar mijn oordeel, in 1931 voor den be drijfstak. welks beoefenaars tot hem be hooren, deze toestand als geëindigd moet werden beschouwd. TEGEN GODSLASTERING. De Nederl. Christenvrouwenibond heeft in eeni adres aan den minister van justitie instemming betuigd met de door de fede ratie der R.-K. Vrouwenbonden in Neder- land aan de regeering en volksvertegen woordiging gezonden motie inzake het strafbaar stellen van godslastering en van een door haar kwetsenden vorm onduld bare wijze van meeningsuiting als die, vervat in een artikel van De Tribune, ge titeld: Weg met het Kerstfeest Buitenland. Nader wordt omtrent de aardbeving bij' Koritsa, het volgendebericht: Woensdagmiddag werd in de stad Gortsj (Koritza) een hevige aardbeving gevoeld, waarvan de haard in de stad lag. Drie lichte schokken volgden. De aardbe- ving beschadigde bijina alle huizen der stad; 600 zijn er onbewoonbaar geworden. Ook het internaat van het seminarium voor meisjes alsmede het lyceum zijn ern- stig beschadigd. Tot nu toe zijn er drie gekwetsten gemeld. De telefonische ver bindingen zijn verbroken, de electrische verlichting werkt niet De regeering heeft onmiddellijk maat regelen getroffen om de verbinding te her stellen en de dakloozen onder te brengen. Woensdagmiddag zijn er nieuwe aard schokken gevoeld. Onder de bevolking heerscht een panische schrik. Alle maat regelen voor hulpverleening zijn getrof fen. Woensdagavond is te Berlijn-Steglitz een uiterst brutale aanslag op een spaar bank gepleegd. De bankbeambten waren wegens de maandelijksche afsluiting wat langer aan het werk gebleven. Zij hadden, omdat er geen klanten meer verwacht i werden, het bovenlicht uitgeschakeld en i slechts de tafellampen laten branden. Plotseling werd de straatdeur geopend en traden 3 mannen binnen. Zil moeten erg zeker van hun zaak geweest zijn, want zij waren niet gemaskerd. In een oogwenk waren de 8 mannen de zaal doorgeloopen en over de afsluiting gesprongen met de woorden: Handen om hoog, je geld of je leven. De twee vol komen verraste beambten moesten zich laten binden en toezien, hoe de bandieten 4800 mark uit de kas namen. Gelukkig was de brandkast, die meer dan 100.000 mark bevatte, gesloten. De bandieten na men de op tafel liggende sleutels en gin gen daarop rustig weg. Ze sloten de deur van buiten af. Na eenigen tijd gelukte het één der beambten zich te bevrijden en aan de alarmbel te trekken. Nadat een buurman hen had bevrijd, werd de politie gewaarschuwd, die echter niets meer kon doen, daar de bandieten reeds een te grooten voorsprong hadden. Ten gevolge van den aanhoudenden regenval en het smelten van sneeuw in de Fransche en Belgische Ai-dennen is het peil van de Maas en haar bijrivieren weer aanzienlijk gestegen. Verdere was wordt voorzien. In het dal van de Maas staan reeds vele weilanden en akkers blank. Donderdag is de dijk van de Zenne te Sint Pietersleeuw een tiental kilometers ten Zuiden van Brussel doorgebroken, met het gevolg, dat een deel der vallei is ondergeloopen. Aan de sluiswachters is opdracht gegeven, het water zooveel mo gelijk op te houden, teneinde verdere over stroomingen te voorkomen. Het peil der rivier stijgt echter voortdurend. De oever bewoners zijn overal gewaarschuwd. Woensdagmiddag heeft Else Kamecke, een dentiste uit Dresden, als getuige nog verklaard, dat Tausend tegenover haar slechts gesproken heeft van chemische ontdekkingen, doch niet van goudfabri- cage. Getuige Pritz Kiichenmeister uit Frei- burg zeide dat hij als medewerker werd aangenomen en herhaaldelijk geëxperi menteerd heeft. De politieke tendenzen in de vereeniging namen steeds grooteren omvang aan. In den beginne had men de macht van het goud willen breken, doch later liepen de meeningen daarover sterk uiteen. Donderdagmorgen is de oeoonomist Von Mengden gehoord, dien Tausend na den inflatietijd in zijn methode heeft in gewijd. Mengden heeft zich uit nationale beweegredenen aan de zaak gewijd. Ge tuige verklaarde, dat Tausend op hem Jden indruk gemaakt had, iemand te zijn, die zich veel met moeilijke vraagstukken bezig hield. Het ontbrak hem echter aan de noodige kennis, waardoor hij er niet in slaagde ze op te lossen. Hij was zeer bescheiden in zijn optreden en stelde geen bijzondere eischen aan zijn levenswijze. Wanneer Tausend over zijn productie sprak heeft hij het steeds slechts over materiaal gehad, zoo ook in het geval, toen hi,j over een reeds vervaardigde hoe veelheid van honderd K.G. sprak, die te München gereed lag. Hierna werd de fi- nancieele toestand van Tausend bespro ken, die destij (^s door hardnekkige schuldenaars in het nauw werd gedreven. Getuige merkt op, dat Tausend zoozeer van zich zelf en zijn methode overtuigd was, dat hü zeer gemakkelijk verplichtin gen op zich nam, die hem niet persoon lijk aangingen, doch betrekking hadden op de vereeniging en de naamlooze ven nootschap. In een steenkoolmijn te Whitehaven (Cumberland) heeft Donderdagavond een mijngasontploffing plaats gehad. Br wor den 40 a 50 mijnwerkers vermist. Tot nog toe zijn slechts 3 man boven gebracht De heer D.Hoogeboom, commies ter secretarie der gemeente Zandvoort, is benoemd tot burge meester der gemeente Hoogwoud. De rupsenplaag in ons land dreigt dit jaar grooter omvang aan te nemen, dan het vorig, nu een strenge winter op zich laat wachten. Verschillende gemeenten loven premies uit voor het verdelgen der rupsennesten, daar vele gewassen bedreigd worden. St. Oedenrode (N.Br.) heeft de rupsenbestrijding met kracht ter hand genomen. De burgemeester, Jhr. Rijckevorsel van Kes- sel nam persoonlijk het werk in oogenschouw. Na het ernstig spoorwegongeluk te Groningen op Maandagavond, werd het op- ruimingswerk begonnen, teneinde het baanvak vrij te krijgen. Dat de botsing zeer hevig geweest moet zijn, laat de deerlijk gehavende locomotief zien. De Hoogendijker of Jaaphaversluis te Zaandam zal vermoedelijk gesloopt worden. B. en W. van Zaandam hebben een voorstel gedaan om te komen tot den bouw van een nieuwe sluis daar ter plaatse. De kosten worden geraamd op f 150.000. l7Wv?.n1aV®" 7"*. NeW Y°r^' ë\00tf Amerikaansche Oceaanstoomer „Leviathan in de haven van New York, als 't ware ingesloten door een leger van schepen, die om den Oceaanreus gemeerd zijn als in een dok. Let op het verkeer! Hoofdinspecteur E. C. J Staal 4 verkeerspolitie reikte Woensdag aan verschillende leerlin^n^ ï8"? de nieuwe Schoolvereniging te Amsterdam een insigne üft teï hewh™ Zt zij het examen in het opvolgen der regelen van l bewijze, dat den afgelegd. Eenige gelukkig geslaagden g naar behooren faad-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5