t&LO&te. Liefdadigheidsuitvoering Sliliiiins, Sinaasappel- schijfjes „MILUONAIRTEGEN WILEN DANK'' Dr. MOL, Waschmachines T Katholieke Radio-Vereeniging - Den Helder H. SCHÜRMANN, Vanaf f 6.- p. maand. Eleclt. Waschm. 1121.511 Cordus 1115.00 Eordia 1100.00 PIETER BERHARDUS KAMPMEIJER, Vrijdag 13 Februari a.s. om B uur in den R.-K. Volksbond, Molengracht Wijnhandelaren, Rotterdam. Adressen op Advoruentiën, welke aan ons Bureau te be vragen zijn, worden voortaan om 4 uur verstrekt. Onder géén voor waarde kunnen adres sen van nummers worden gegeven. Gedurende de ziekte van wordt de praktijk tijdelijk waargenomen door ten huize Zuidstraat 13, OPROEPING. Vraagt gratis demonstratie. E. N. HEIJLIGENBERQ, Keizerstraat 118. Tel. 234. Wringen mei 5 laar garantie venei III00 Keizerstraat 118. Telefoon 234. CHRIST. DEM. UNIE. Openbare Vergadering dit aan te toonen tot de onmogelijkheden bebooren, evenals het voor den heer Asma onmogelijk is om te bewijzen dat alle graden van dynamiek in acht genomen werden. Zoo iets zou alleen te bewijzen zijn door een gramofoon-opname of als men met een partituur in de hand het recht kreeg om tijdens een uitvoering b.v. te roepen;,Stop eens even, dit pianis simo vergeten jullie". Wel vond ik het noodig de sopranen bij de forti tè temperen. Kijk, men kan z'n aandacht schenken aan pianissimo en fortissimo en alles wat daar tusschen ligt, maar wanneer door allen luid gezongen moet worden, doch een der partijen zingt luider dan de andere, te luid dus en overheerscht daardoor, dan is de zaak niet in orde. 4. Spreekwoorden worden vaak ver keerd gebruikt! Hier is het een verkapte uiting van zelfingenomenheid. Ik wee uit ervaring, te goed voor welke moei lijkheden men op dit gebied komt te staan, dat ik me er wel voor wacht, zoo n n ding aan te nemen, dat dit spreekwoord op mij toegepast moet worden. 5 Merk op, dat in dit gedeelte niet ontkend wordt, dat bedoelde sopraan vibreert, zelfs sterk vibreert. Ik kende de sopraan niet bij name en terwijl er in een dubbelkwartet twee zyn, heb ik haar dus niet precies aangeduid. Ter stond echter weet men in eigen kamp, wie ik bedoel! Als dat vibreeren niet erg was geweest, had men dit niet ge weten 1 Het was uitgesproken, zonder twijfel, ook voor de betrokkenen, dat die en die sopraan bedoeld werd 1 Me dunkt dan zal het toch wel waar en goed merkbaar zijn geweest! Ik vind dat overdreven vibreeren, ronduit gezegd, leelijk .en als de heer Asma me nu niet begrijpt kan ik het niet helpen, maar iedereen zal me toe moeten geven dat de glasheldere, zuivere stem niets af of toe doet aan dit vibreeren en ook dat een hinderlijke fout bij een deel, zoo storend kan werken dat men van het geheel niet meer genieten kan, al is voor de rest alles nog zoo goed (over de be geleiding zie 7). 6. Een nederigheidje, waar een luchtje aan zit! En toch nederigheid siert den mensch, ook een jong-mensch, zelfs al is hij „orgelist". Dacht F. Aska misschien, dat we dat woord niet kenden We gebruiken het ook wel eens, we meenen zelfs dat het in ons verslag overeen vorige uitvoering van »Sursum Corda", waarbij hij ook medewerking verleende, voorkomt. We dachten dan ook direct aan een oud- leeraar van ons, die altijd als we (zetter plaats hier vooral niet het woordje »ook«) eens eigenwijs waren, zei»zeg jongetje, wil jij nou je grootvader pleeren. 7. Als de heer Asma zich afvraagt »Was het wel mogelijk op zoo'n orgel te begeleiden naar behooren*, dan houdt dat de erkenning in, dat het begeleiden niet. behoorlijk was, iets wat ik in mijn verslag niet eens beweerd heb. Hij geeft het orgel de schuld. Het is niet best dat konden we ook constateeren. Was het echter onmogelijk bij gedeelten, die piano gezongen werden, zachter te be geleiden Daar gaat het over 1 Had men niet bij het, in beter conditie zijnde kerk orgel, kunnen zingen, nu een concert orgel niet voorhanden was? Hierbij willen we het laten. We gelooven overigens dat de redactie van de Heldersche Courant dankbaar zal zijn als het slechte weer van den laatsten tijd voorgoed voorbij is. Velen schijnen erg gevoelige voeten te krijgen en daar door zeker heerseht de ingezonden stukken-schrijverij in Den Helder als de griep in andere plaatsen I De verslaggever. kri,jgen. Van Bpeylc kreeg deze wel op Oudejaarsavond 's nachts om 12 uur. Een vaststaand feit is voorts dat Van Speyk van te voren de manschappen getraoteerd had. Zie hiervoor o.a. de Officier der Ar tillerie W. G. de Bas, in liet Handelsblad van 1 Febr. 1.1. (Dit is toch zeker een on- verdacht schrijver, mijnheer De Jongr). Dit treeft mij inderdaad ernstig te den- kon Van dronkenschap wil ik de mannen niet betichten; doch wel kan men ma. als zeker aannemen dat de manschappen in een vroolijke bui waren tengevolge van de iaarwisseling en de daarmede gepaard gaande tractaties. En in een vroolijke bui geeft men nu eenmaal spoediger een mindoordacht antwoord, dan bijt een ern stig onderhoud. Dat de heer De Meester ingaat op myn „vraag" aan de Belgen is een teekon dat hij de bedoeling van mijn opmerking, om de wreedheid van militaire heldendaden in het licht te stellen, niet heeft begre. pen. De vraag in werkelijkheid te gaan stellen zou onmogelijk, zijn. aspirant- EEN MISPLAATSTE HERDENKING. De 4 aanvallers van mijn artikeltje heb ben dit geen van allen goed gelezen. Zii bespreken mijn oordeel over de daad van Van Speyk. Dat ik niet geuit heb. Ik uitte mijn oordeel over de herdenking van die daad in 1931. Ik schreef, verkort weergegeven: „Een misplaatste herden king. „Het is niet juist gezien de daad van „v. S. te herdenken. Het groote publiek „wordt erdoor tot hulde aan het mili- „tairisme verlokt. De daad is echter niet „zoo fraai als zij wel lijkt: denk om de „talrijke dooden en de onherstelbare „smart. Laat U dus thans niet verblinden „Deze tijd mept niet om militaire wapen feiten, doch op een verdediging gegrond „op het Recht." Myn tegenstanders zullen na herlezing van niyn attikeltje wel willen toegeven dat hun aanvallen langs de zaak hoen gaan. Ik handhaaf het dus ten volle. Het volgende is slechts van ondergeschikt be lang en mag het vorenstaande niet ver troebelen. De heer Do Meester laat het voorko men alsof de daad' reeds op 81 December te voorzien zou zijn geweest. Dat is on mogelijk. Wist men op 31 Deo. dat de wind N.W. zou worden, etc.? Neen, alleen de mogelijkheid dat een der schepen ooit in handen der Belgen zou vallen is tusschen die bevelhebbers (en niet met alle schepelingen) bespro ken. Dat ls een groot verschil. Toen Van Speyk dus op 31 Deo. zijn vraag stelde aan de schepelingen was het feit ito con- creto niet te voorzien. Ik ben dus blijk baar met de feiten beter op de hoogte dan ae heer De Meester meent te mogen voor onderstellen. al de gedood e schepelingen don gehad zouden hebben zich in de Deze herdenking was geenszins mis plaatst, integendeel het is een zeer van zelfsprekende en gelukkige geduchte der Marine-autoriteiten geweest, om de schoon© heldendaad van Van SpeJjjk op plechtige wijze te herdonken, vooral in onze dagen van defaitisme, waarin de Jan-Salie geest hoogtij viert, zullen alle echte viaderilanders deze herdenking ten zeerste hebben gewaardeord. Het 'is alleen te betreuren, dat ook de onderwijs-inddhtlngeni niet aan die huldi ging van dezeni zeeheld hebben mede gewerkt, doch te verwonderen1 valt zulks niet, als we weten1, dat zelfs de vader- landsche liederen op vete openbare scho len niet meer worden gezongen en dat tallooze kinderen het nationale volkslied niet eens kennen. Ondanks dit alles zijn er echter in Ne derland nog duizenden, die een derge- lijke heldendaad weten te waardeeren en die ook tin de toekomst nimmer zullen dulden, dat de Nederlandsche driekleur door wie dan ook worde bezoedeld. Het drama op Oura<ja!o heeft kortelings op donldng mogen spreken. Het is niet mijn bedoeling verder met den heer De Leeuw over dit onderwerp van gedachten te wisselen, daar we het toch nimmer eens zullen worden. Alleen vond ik het noodzakelijk ook mijto mee ning kenbaar te maken en ik geloof wel, dat Ik hierdoor de toilk ben van vete lezers van de Heldersche Courant. K. STOKER. OORRESPONDiENTlE. Wij ontvingen ook van den beer Schoeffelenberger een ingezonden stuk over de „Van Speykherdenking", waarin hij de opponenten van den heer De L. aanvalt. Waar dit echter een kwestie tusschen den heer De L. en zijn tegenstanders is, De aanmoediging voor mijn aspirant- drama op Ouragao heeft kortelings op meenen wij tot plaatsing van het stuk inbreker wil ik dan ook even te-niet doen. afdoende wijze aangetoond, hoe een natie, niet te moeten overgaan. Ik zou in 1831 en ito die omstandigheden die de eer der vlag niet kan handhaven, De heer De L. verdedigt zich bovendien van Van Speyk gaarne hetzelfde willen zoowel door het binnen!- iels het 'buiten-1 zelf reeds, elders in dit blad. doen. Doch daar gaat het niet om. land wordt gehoond. Ook de heer K. Bakker meende het op De heeren De Jong, Hagenaar en Mal-] Gelukkig, dat de Nederlandsche regee- te moeten nemen voor den heer De L. let zijn hiermede tevens beantwoord. De rifig toen onmiddellijk de noodiige maat- Om dezelfde redenen _als hierboven ge- eerste ziet er uit dat mijn gegevens histo- i regelen heeft getroffen, daar anders de1 noemd, plaatsen wij zijn stuk niet. Red. Held. Ort. gevoelt, deze helden een eerbiedige hulde kans werd hem daartoe on j j te brengen. nezien cjemelde Jan K. zulks op ailc Van een misplaatste herdenking manieren trachtte te verhinderen en was hier dan ook geen sprake, veeleer jachtopziener dreigde, niet alleen met een zou men van een n oodza ke 1jjike her-1i. Inrh 00k noa met een mes, onder de risch juist zijn en niet ontleend aan een zijdige pamfletschrijvers. De laatste schijnt er van uit te gaan dat ik een bols jewiek, opstandeling, revolutionnair o.i.d ben en weinig vaderlandslievend. Excusez du peul Geachte heer Mallet, als dit uw bedoe ling inderdaad is, deed u beter dat u uw vulpen in uw zak hield totdat u van pacifistische ideëen in het algemeen en van de mijne in het hijzonder wat meer weet. Ik ben net zoo min revolutionnair als u en even vaderlandslievend. Alleen verschil ik met u van gedachten omtrent de wijze waarop men zijn land het best kan dienen. L. W. DE LEEUW. (Op verzoek van de Redactie bekort). Den Heldar, 7 Febr. 1931. Geachte Redactie. Gaarne verzoek ik U voor het onder staande een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat dank. DE VAN SPEYCK-HERDENKING. In Uw blad van 5 Februari las ik een ingezonden stuk van de hand des Heeren L. W. de Leeuw, getiteld: Een misplaatste Herdenking. Bedoelde heer is niet vrij A g?P van verkeerde voorstellingen, door uit drukkingen te citeeren, die allen grond van mogelijke waarheid kunnen missen. Onder meer las ik dat hij het enthousi asme in twijfel trok, of de vrouwen en kinderen over hun heldendaad er net eender over dachten als hun mannen, d.w.z. de opvarenden van Van Speyck's kanonneerboot. Uit welke personen be stond deze equipage? Weet mijnheer de Leeuw of ze gehuwd waren? Zie, met dergelijke woorden schermen de vredes apostelen dezes tijds zonder één enkele vorm van militair begrip te kennen, anders zou hij weten dat een bevelvoe rend officier voor de eer der landsvlag verantwoordelijk is. Wil onze Marine populair gemaakt worden tegenover de burgerij, dan moet ze in al haar gele dingen toonen, dat ze dat waard is. Het strekt Van Speyck tot eer dat zijn daad in het geheugen van het nageslacht be waard blijft, ook al wordt een internatio nale vrede bevorderd. De opvarenden van de kanonneerboot die onder com mando van Van Speyck waren, waren Luit. t. z. van Speyck, J. Senicat koks maat, A. W. van Leeuwen kwartiermees ter, J. O. Everts officiersjongen, J. J. Mook off.jongen, J. Ras scheepsjongen, P. Pardoe scheepsjongen, F. Lorenzsoo matr. Ie kl., F. C. Hegeman matr. Ie kl., W. Gh. Nartenssen matr. Ie kl., C. Eijke- lenboom matr. 2e kl., M. Th. Demott matr. Ie kl., O. Beining matr. 2e kl., H. Scbaluboom matr. 3e kl., S. Bekkers matr. 3e kl., N. H. Herjer matr. 8e kl., E. Lin deman matr. 3e kl., A. Heuvink matr. 3e kl., J. B. Zoethout matr. 3e kl., M. Pezer matr. 8e kl., A. Achthoven matr. 3e kl. (deze is overleden in het hospitaal te Antwerpen), J. Ch. J. Schnare matr. 3e kl. Als ik nu den heer van L. mededeel dat ik 23 jaar geleden matr. 3e kl. was met fl.10 tractement per week, zou ik wel eens willen weten hoeveel salaris ze 100 jaar geleden hadden en of al die jongensen derde klassen gezinnen hadden te verzorgen. De heer L. doet goed, eens historisch zijn vredesgedachten te ont wikkelen en het publiek geen stukjes te laten slikken, die het wel en wee der opvarenden kunnen vergrooten. Ook sohijnt deze heer bijzonder goed op de hoogte, dat die pikkers bedoelde oude jaarsnacht in de olie zijn geweest. Neen mijnheer, dergelijke theorieën slikken ze misschien wel op het platte land, doch in onze jutterstad, die uit en door de de marine is gegroeid, kunnen ze een dergelijk commentaar zoo maar zonder meer niet aanvaarden. Ik zou er nog meer van kunnen zeggen doch dit is ge noeg. Uw dw. dienaar Ruijghweg 155. J. Groenendijk. gevolgen niet te overzien1 zouden zijn geweest. Het heldhaftig optreden van Van Speyk daarentegen heeeft den Nederlandschen naam in het buitenland luistervol doen vermelden. Het gezaghebbende Engel- sche dagblad de „Times" wijdde een hoofdartikel aan de roemruchte zelfop offering van den jeugdigen, veelbelovend den zeeofficier. Indien een man als Van Speyk op Ou- ragao het gezag had uitgeoefend, zou Nederland niet op een dusdanige wijze zijn geblameerd, zooals het vorige jaar ls geschied. Doch ook thans zijn er gelukkig nog Nederlanders, die er niet voor terugdein zen hun leven voor de eer van het vader land op te offeren. Bij datzelfde drama in onze West, hebben twee Nederlandsche onderofficieren vrijwillig den helden dood gevonden bij die verdediging van de Nederlandsche vlag. En gelukkig is het ook, dat de groote meerderheid van ons volk de behoefte VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 9 Febr. i Door de klemmen in de klem geraakt. De 18-jarige Jan. K., bewoner van onze overzeesche bezitting Texel, moest zich verantwoorden wegens ambtsbelem mering en bedreiging van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn be diening, met een stok en een mes. De verdachte, hierboven aangeduid, werd door den jachtopziener Helsloot in de duinen aangehouden, terwijl hij volgens de meening van den-jachtopziener in een zak verv'. erde eenige wild- of vogelklem men. De onbezoldigde rijksveldwachter wenschte dezen zak te fouilleeren, doch de stok, doch ook nog niet zeer vriendelijke toezegging: ik zal je door je donder steken! De heer Jan K. gat geen sterke blijken onder den indruk der plechtigheid te zijn en noemde hetgeen hem bij dagvaardig te laste was gelegd: flauwe kuil De officier wist nog eenige mysterieuze dingen in deze zaak tot klaar heid te brengen en na veel gepraat werd het proces in handen van de.n Rechte.- Commissaris gesteld. Een duinopzichter met een stuk hout bekogeld. Op 12 Januari j.1. stond terecht de 27- jarige arbeider H. H. te Wieringen, welke werkzaam was geweest bij de Heide-maat- schappij en het werk had gestaakt, waar op hij ontslagen was. Als gevolg van deze troebelen was een slechte stemming ont staan en had bovengenoemde H. met een stuk hout gegooid naar den duinopzichter Botterik, zoodat hij zich schuldig had ge maakt aan mishandeling. De verdachte had destijds het feit pertinent ontkend en de zaak werd aangehouden, ten einde nog eenige getuigen te hooren. De verdachte werd thans in rechten bij gestaan door den heer Buiskool, van Scha- gen, die zich in het belang van zijn cliënt niet onbetuigd liet. In strijd met de ont kenning van verdachte, verklaarden de getuigen Botterik en Hahnschoten, dat verdachte inderdaad met een stuk hout tegen den rug van den heer Botterik had geworpen. De heer Officier achtte het ten laste gelegde voldoende bewezen en requireer- de tegen het driftige mannetje, reeds eenige malen veroordeeld, 25 boete of 25 dagen. Mr. Buiskool drong aan op het opleggen eener geringe geldboete, in verband met de toestanden, die voigenu beschouwingen in de groote bladen bij de Heide-Maatschappij schijnen te heer- schen. Vonnis 15 boete of 15 dagen. *3?, V* AV •J] Heden 10 Febr. herdenkt y onze lieve Opa fc J. VISSER, Adj. O.O. der Mari- f $j nier, zijn 80b geboortedag. jj Zijn liefh. kleinkinderen 'j ALI DE WIT 5i KEES DE WIT F JO SCHEPERS •»rvy{vvpr•sjvïjvsBrajS' Geboren JACOBUS FRANGISCUS MARIA, Zoon van CORN. C. DITO en M. G. DITOBerends. Den Helder,9 Februari 1931 Brakkeveldweg 140 St. Lidwinastichting. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, in den ouderdom van 73 jaar. Den Helder M. T. A. KAM PMEIJER— van NüYSENBORG. Makasser (N.-Indië) W. H. KAMPMEIJER. Amsterdam L. M. T. DALINGHAUS- Kampmeijer. W. J. DALINGHAUS en Kinderen. J. KAMPMEIJER. A. C. KAMPMEIJER— v. d. Wijk Den Helder, 7 Febr. 1931. Hoofdgraeht 32. Geen bezoek. Geen bezoek. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Woens dag 11 Februari a.s., des namiddags 1 uur, vanaf Hoofdgracht 82. Algemeene kennisgeving Hiermede geven wij U kennis, dat na een lang durig, smartelijk, maar geduldig lijden is over leden o iz5 geliefde Doch ter, Zus eren Kleindochter M..RIA KORVER, in den eeftijd van ruim 20 jaar. Den Eelder, 8 Febr. 1931 Middenstraat 122 Uit aller naam: O. T. DELIJ. De ter-aarde-hestelling zal pla8ts hebben op a.s. Woensdag 11 Februari, v.m. 11 uur, van uit het sterfhuis. Heden ontsliep zacht en kalm, r a korte ongesteld heid, c nverwachls, onze lieve Vrouw en Moeder, WILHELKHNA BEURTS-MUNNIK, in den ouderdom van 47 jaren. O. BEÜRTS. KEES. COBIE. GERARD. Rotten am, 8 Febr. 1931. Essen mrgsingel 116b. G en bloemen. De cumaticfzal plaats hebben Donderdag a.s.. te Driehuis-Westerveld, na aankon 3t van trein 12.16 u. Een-zeer aparte, fris- sche smaak. Licht in gewicht $et ft», dotggTmoka hrlfgtr welwillend aangeboden door het Heldorsch „R.-K. Gemengd Tooneelgezelschap", waarvan de baten tan goede komen aan de Radio-Installatie R.-K. Ziekenhuis „Lidwina". Opgevoerd zal worden het blijspel in 8 bedrijven, getiteld: Entrée I 0.56 (allea inbegrepen). Plaatsbepreken op Woensdag- en Donderdagavond van 78 uur in 't Bondsgebou w. moed limli+ wuvroil iieuueu ,ftft.laten vliegen uls hun dit in een li ik» nn^8prel<' zooal« in.i. bij een derge- ii derdffarf ™ns Kevraagd, moen ik tenanf w l Tr!^°" betwijfelen. De Lul- eens or6 Meester stelle de vraag in stnJ !u ,v?n ztin manschappen <l]e 1830 In ft ft de" toestand op 81 Dee. 21 denken. Ik geloof niet dat hij uitsluitend, bevestigende antwoorden zou Den Helder, [7 Februari. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer L. W. de Leeuw, ge titeld „Een misplaatste herdenking* in uw blad van den öon Februari j.1., ver zoek ik n beleefd, onderstaande reoeten wel te willen plaatsen. Het is noodzakelijk, dat tegen de strek king van een1 dergelijk artikel met d© meest» klem wordt, geprotesteerd; vooral' in deze stad, waarvan de bevolking zoo innig met de Kouinkllijika Marine mede leeft, Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden van onzen vroegeren vertegenwoordiger te Den Helder, den Heer P. B. KAMPMEIJER, met wien we jaren lang op hoogst aangename wijze hebben samenge werkt. van Straalkn Monsieur? Erkelens. Heden ontsliep te Rotter dam orne lieve Dochter, Zuster en Tante, WILHELMINA BEURTS-MUNNIK, in den ouderdom van 47 jaren. Den Helder, Wed. BOMMEL— Daarnhooweh. Bloemendaal, Wed. AG. G. HOFSTE— Monnik. ELLY. LUGIE. - 8 Februari 1931. Algemeene kennisgeving. Hiermede geven wij U kennis van het overlijden van onzen besten Oom CORNELIS RIJKERS, in den ouderdom van bijna 90 jaar. Namens de Familie, M. RAN. O. RAN-Spigt. Den Helder, 8 Febr. 1981. Schoolstraat 6. t Dlreotle „HELD. CRI." Med. Doet. Arts, Een belooning voor degenen dia mij aanwijzing kunnen geven, die leiden tot vervolging wegens laster. y d> OORO( Sohagenstraat No. 24. noiis- TERMIJNBETALING VANAF f 6— PER MAAND. D.V. te houden VRIJDAG 13 FEBR B.8., in 't gebouw Verg. v. Chr. Jonge Mannen, Spoorstraat 7. finrolfflTH TEDDE SCHURER, TH.VAN WESEP

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 3