H EXT/'RECLAME TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Goedkoop stoken Fa. H. BOOY&ZOON sasr&ü Ts^gffsa •zsurs Burgerlijke Stand van Den Helder Brutale oplichting te Amsterdam. Ernstig auto-ongeluk. Doodslag. De Handels en Landbouwbank. iVERHOO^T UW OMZET* i HOOGSTRAAT 125 8 BABY-Anthraciet 8., de moordenaar van mevrouw Soe- parwi en haar twee jongens, 1» thans van de rijksklinieken te Utrecht, alwaar hy verpleegd werd, overgebracht naar het huis van bewaring aldaar. Een mailboot in nood. De aardbeving op Nw.-Zeeland. Do aanvaring van de veerboot. Groote mijnramp in China. VAN DONDERDAG 12 FEBRUAnl 1931 voor Licht op alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 12 Feb17.34 uur. Vrijdag 18 17.86 Da. P. H. Borge-rs, predikant bij de Herat. Bvang. Luth. gemeente, alhier, heeft een beroep ontvangen naar M) megen, voor welk beroep hy toezegg g gedaan heeft. De leden van den Vrijheidsbond wor den uitgenoodigd tot een bespreking in het Kegelhuis op aanstaande Zaterdag middag te 2 uur. (Zie de advertentie). DE HEL VAN DANTE. In verband met ongesteldheid van den directeur (men zie de advertentie in dit no.) wordt den leden van „Ora et Labora" bekend gemaakt, dat zij hedenavond niet bij bovengenoemde lezing zullen mede werken. VI8BCHERLJ. Er kwam al tamelijk vangst van haring en de soort, die eerst wat ongeregeld was, werd beter en kon de laatste dagen mooi worden genoemd. De bestede prijzen waren bevredigend. Maatregelen weihen genomen om tot het opstellen der kamers over te gaan, maar de ingetreden vorst maakte, dat men aarzelde het komnet te spannen. De op den Texelachen wal geplaatste kom had al goed1 vangstresultaat. Het onstuimige weer van Maandag deed de haringvangst stopstaan, evenals nage noeg de garnalenvisscherij. Uitgezonderd enkele schuiten, bleef de geheels vloot binnen. De vangsten buitengaats waren de vorige week bevredigend geweest en de prijzen handhaafden zich ongeveer op een kwartje per kilo, zoodat met wat vangst het bedrijf nog wel loonend kon zijn. DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Een spannend, Interessant stuk. Het op den dag zoo veelbelovende, iets of wat lenteachtige weer, had zich tegen den avond weder veranderd en ouder ge woonte gutste de regen neer op de straat. Bovendien woei er een halve storm, zoo dat het, om het kernachtig en kort uit te drukken, om 8 uur, toen de helft onzer bevolking zich naar Casino spoedde, hon denweer was. Voor de garagehouders in- tusschen een voordeelig halfuurtje, al is het waar, dat ze den stroom niet konden verwerken, die in dat oogenblik loskwam, zoodat, toen om half negen de voorstel ling begon, lang nog niet iedereen zijn plaats had. Of waren er, die half negen nóg te vroeg vonden en het traditioneele Heldersche kwartiertje meenden te moe ten vasthouden? In ieder geval is dat een mooi ding: als het om half negen begint, weet je ook, dat het dan althans geen kwart vóór wordt. In Duitschland beginnen de schouwburgen om 7 uur en de menschen nemen dan hun avondboterham mee, die ze in de pauze opeten, 's Lands wijs, s lands eer, niet waar? Maar om bijna middernacht naar huis te gaan en dan nog niet eens gedanst te hebben, is Hel dersche zede. En wij hebben er niets tegen, maar... half negen beginnen en geen minuut laterl In uittreksels van besprekingen uit an dere bladen is reeds vermeld, met wat voor stuk we hier te doen hadden: de eene recensent noemde het een veredeld detectivestuk, de andere kwalificeerde het anders, maar alle heeren waren het er over eens. dat het spannend was en in teressant. En gaarne sluiten wij ons hier bij aan. Maar het stuk is veel meer dan een veredeld detectivestuk, het is een ten- denzstuk in den goeden zin van het' woord, dat scherp en klaar den vinger legt op misstanden bij de instructie van strafzaken. En ofschoon voor Duitschland geschreven, geldt het helaas óók voor ons land en waarschijnlijk ook wel voor an dere „beschaafde" landen. Een rechter van instructie is nu eenmaal een mensch. en zooals de doodgraver is afgestompt door zijn beroep en een begrafenis hem alleen interesseert vanwege de fooien, zoo wordt de justitioneele ambtenaar ook im muun voor het persoonlijk leed dat een in voorarrest zijnde verdachte al of niet schuldig ondergaat. En afdalende in de reeks van sommiteiten, die bij zoo'n instructie betrokken zijn, komen we van den rechter van instructie tenslotte terecht bij den brigadier der rijksveldwacht, die, zoo goed als zijn superieuren door kruis verhoor en op alle mogelijke andere ma nieren den verdachte tot erkenning van zijn daad tracht te bewegen of bewijzen bijeenbrengt voor zijn schuld. Men kan memand dezer personen hiervoor indivi- uueel beschuldigen; voor ieder hunner al dus wil het Vrouwe Justitia Is er een reputatie, een promotie, mee gemoeid. Wordt de onschuld van den verdachte bewezen, dan valt het mee, en zeker mag men aannemen, dat ook de diverse jus- titieele personen er zich in verheugen, maar dan toch met deze restrictie, dat hierdoor hun prestige niet wordt aange tast Er zou nog veel over deze stelling te bespiegelen zijn, maar het is een terrein met voetangels en klemmen en wij willen maar weer liever op het pad van het tooneel gaan rondloopen. In het gisteravond in Casino vertoonde Duitsche stuk, door het Rotterdamsch- Hofstadtooneel onder den titel „Voor- loopige Hechtenis" gegeven, wordt het boven omschreven geval in een vijftal be drijven uitgewerkt. De schrijvers hebben er een buitengemeen spannend tooneel- stuk van gemaakt, waarin zij weliswaar de moeilijkheden tot een verrassend einde brachten, maar de zaak niet oplosten. De zaak n.l„ hoe een instructie dan wèl ge leid zou moeten worden. Of liever: zij geven wel een oplossing, maar die is al leen bruikbaar voor hen, die verheven zijn boven allerlei menschelijke eigen schappen van eerzucht, carrière maken, aanranding van heilige huisjes van jus titieel prestige, e. d. en dus niet voor de praktijk. En zeker valt het in rechter Bienert te prijzen, dat hij, ondanks de vele, voor hem zelf onaangename feiten, die een geheel nieuw aspect aan de zaak geven en dan ook leiden in het vijfde be drijf tot de ontdekking van de moorde naar, dat hij, zeggen wij, den eerlijken moed heeft zijn fout te erkennen. Zoo lang de justitie te doen heeft met eerlijke en zedelijk moedige ambtenaren, iseen fout, hoe verstrekkend ook vaak in ge volgen, te vergeven, maar waar die zede lijke moed ontbreekt, daar wordt het ern stiger. Met bovenstaande beschouwingen is vrijwel het tooneelstuk, dat wij zagen, ge analyseerd. In een vijftal bedrijven heb ben de schrijvers de gestelde kwestie tot een, zooals wij zeiden, goed en verras send einde gebracht en daar de dialogen op twee bedrijven'na bijna steeds be staande uit verhooren knap geschre- en sterk zijn, kan dit stuk zonder Binnenland. ven voorbehoud worden geprezen als een in teressant en treffend stuk. In de rolverdeeling was eenige verande ring gekomen, die hierop neerkwam, dat een drietal spelers waren vervangen, waardoor aan Van der Lugt Melsert, niet op het programma vermeld, de rol toeviel van den verdachte. Dit is een uiterst zware rol, die vooral in het derde bedrijf, waar het tot een inzinking komt in het huis van bewaring, gevolg van het folte rend kruisverhoor, haar hoogtepunt be reikt. Sober en beheerscht was het spel en daarom trof deze wanhoopsuitbarsting te meer. Louis Grimberg was als rechter van instructie zoowel als huisvader prach tig en deed ook vooral het menschelijke uitkomen. Hij worstelt met dit tweeledig bestaan, zijn eerzucht en trots behouden aanvankelijk de overhand, maar als hij voor de feiten moet bukken, is hij, we zeiden iet reeds, moedig genoeg ook daarvan de consequenties te dragen. De conciërge, Karl Zülke, vond in Anton Roemer een prachtig vertolker. Zijn onverschilligheid, de zekerheid waar mee hij aanvankelijk optrad en, na de ont knooping, de wanhoop van het verloren spelletje, waren echt. Willem Huysmans als commissaris van politie kon ons niet voldoen; Jan van Ees als Walther, 's rechters zoon, minder, maar hij had deze rol ook overgenomen. Prachtig was ook de oude boekhouder (Louis van Gasteren), wiens getuigenis een heele wending in de zaak brengt. Van de dames er waren nog veel meer heeren, die wij niet noemen even wel vervulde Wilh. Schwab-Welman de vrij onbelangrijke rol van 's rechters vrouw. Carla de Raedt als Gerda, Mies Versteeg als Eva, hadden eveneens slechts betrekkelijk ondergeschikte rollen. Vroolijkheid verwekte de schoonmaakster getuige Emmy Heymans-Snijders evenals de cabaret-artist Hans van Ees. De talrijke aanwezigen hebben onver deeld genoten en algemeen was men onder den indruk van dit stuk. De eigen decors waren smaakvol en origineel. BAL MASQUÉ In Casino. Men schrijft ons: Van het jaarlijksche Bal Masqué, dat a.s. Zaterdag zal plaats hebben in Casino, wordt veel werk gemaakt. De versiering en verlichting der zalen is zeer smaakvol en tantastisch. Drie orkesten zullen elkaar wisselen en zooals wij reeds meldden, is al' ^r,00*e tooneel ingericht voor dan- k®orige collectie kunstvoorwer- v,L 0 8Cl ar gesteld voor prijzen. 7m r! A va? gemaskerden verwij zen we naar de advertentie. ONDERTROUWD: J. Groen en H Ellen; J H. Nebbeling en N. H. v. Herik;' Dmnker en A. M- janscn; D en D. Tiel. GETROUWD: S. v. d. Molen en C. te Roller; J. A. Zoetelief en S. W. de Looze. BEVALLEN: J. Harms-Kuitert, d.; M. J. Leenaars-Veldhuizen, z.; N. Wisse- Zwaan, z.; C. Heesbeen-Swertz, d.; L. Riekwel-v. d. Steen, d.; W. C. Lavell- Riedeman, d. OVERLEDEN: A. H. J. Smid, 67 J.; E. v. Praag-Oudkerk. 74 j. Dader In den trein gearresteerd. Een in het Centraalstation te Amster dam gevestigde firma is Dinsdagmorgen de dupe geweest van een zeer brutale oplichting, welke haar echter, dank zij het feit, dat de dader, kort nadat hij zijn slag had geslagen, 'kon worden aangehou-1 den, op twee dubbeltjes na, geen finan- cleele schade berokkend heeft Het gebeurde heeft zich als volgt toe gedragen. In den loop van den morgen werd ge noemde firma opgebeld en werd haar medegedeeld, dat zy met een bevriende relatie te Rotterdam sprak, welker naam genoemd werd. De firmant werd er ver volgens van in kennis gesteld, dat de broer van deze Rotterdamsche relatie zich binnen enkele uren bij de Amster- damsche firma zou vervoegen met een quitantie ten bedrage van 1500, de fir mant werd dan ook verzocht dezen per soon, den heer O., dit bedrag te willen uitbetalen. Inderdaad vervoegde zich dan ook niet lang daarna de heer O. ten kantore der firma te Amsterdam, waar hem, zonder dat men eenigen argwaan koesterde, genoemd bedrag tegen afgifte der kwitan tie werd ter hand gesteld. De heer O. ver wijderde zich daarop met gezwinden pas en het was deze vreemde haast, die de aandacht trok van een der kantoordames. Dadelijk stelde zij haar principalen van het vreemde gedrag van den heer O. in kennis, met het gevolg, dat een dringend telefoongesprek werd aangevraagd met de relatie te Rotterdam. Tot haar ontstel tenis kreeg de directie der Amsterdam sehe firma toen te hooren, dat men te Rot terdam van niets wist. In allerijl begaven daarop de kantoorjuffrouw en een der fir manten zich naar het polltieposthui» aan het Stationsplein, na een korte opsom ming der feiten vergezelde een agent hen toen naar het station, teneinde te trachten den vluchteling op een der perrons of in een der treinen nog te achtervolgen. Na eenig zoeken vond men van O. in den electrisohen trein naar Haarlem. Hij werd dadelijk door den agent gear resteerd. Bij zijn fouilleering werden op 20 cent na de 1500 op hem gevonden, benevens een spoorkaartje naar Antwer pen. O., die 22 jaar oud is, is werkelijk een broer van de Rotterdamsche relatie der hoofdstedelijke firma. Ook werd O. ge zocht voor een te Utrecht gepleegde op lichting. De arrestant is overgebracht naar een politieposthuis, waar hem door commissaris L. Hoogenboom een ver hoor is afgenomen. De dader heeft be kend. Drie Wagen In gsche studenten gewond. Dinsdagavond ruim 11 uur is in de Kievitsdei, gemeente Renkum, een auto, waarin vier studenten van de Landbouw- hoogeschool te Wageningen zaten, tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield; hij lag op de tramrails, zoodat een van Arnhem komende tram niet kon passeeren. De inzittenden waren er uit ge slingerd; voorbijgangers hebben hen op den weg gevonden. De heer A W. Seg- boer is ernstig gewond naar Ziekenzorg te Wageningen overgebracht. De heeren M. de Vink en C. J. Houwing, die minder ernstig gewond bleken, zijn in het Dlaoo- nessenhuis te Arnhem opgenomen. De vierde student is ongewond gebleven. De auto behoorde toe aan den autover huurder Rijk van der Weerd te Benne- kom. Tegen den dader vier jaar gevangenisstraf geslacht Voor de rechtbank te Maastricht 'heeft tereoht gestaan G. B., 81 jaar, gedeti neerd, mijnwerker te Geleen, ter zake, dat hij op 16 November in een herberg, waar door de Slowaken erg veel werd ge dronken, ruzie heeft gekregen met zeke ren Frei, wien hij met een mes boven het linkeroog heeft gestoken, zoodat de her senen geraakt zijn en twee steken in den rug zijn toegebracht, die in de longen zijn gedrongen, zoodat het slachtoffer nog dienzelfden nacht is overleden. Ook heeft hij zekeren Krlok een slag boven het linkeroog toegebracht. Het O. M. eisohte ter zake van dood slag en mishandeling 4 jaar gevangenis straf. De kantoorhouder uit Gorlnchem gearresteerd. De Gorinchemscfce politie heeft Dins dag te Deventer gearresteerd H. H., die tot 15 December j.1. beheerder was van het kantoor Gorlnchem van de Handels- en Landbouwbank. H. wordt verdacht van het plegen van onrechtmatige handelin gen, waarmee ongeveer 90.000 zijn ge moeid. Hij heeft voor den commissaris van politie te Gorinchetn een bekentenis af gelegd en zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Dordrecht VIER DAMES DOOR HET IJS GEZAKT. Mét moeite gered. Maandagnamiddag vermaakte zich een aantal broeders en studenten van het Missiehuis te Steijl-Tegelen op het ijs van de ondergeloopen uiterwaarden der Maas. Ook een kloosterzuster was daar met een tiental pensionaires van het St. Jozefklooster aldaar. Plotseling zakte een der dames door het ijs. Twee andere dames snelden toe om te helpen, maar ook zij zakten door het ijs in het ongeveer twee meter diepe water. Ook de kloosterzuster, die te hulp snelde, zakte door het ijs. De broeders en studenten vormden daarop een z.g. ketting en op deze wijze gelukte het hun de drie pensionaires te redden. De kloos- sterzuster was evenwel niet te bereiken, aangezien het water te diep was en het ijs voortdurend afbrokkelde. Een der broeders sprong ten slotte gekleed in het ijskoude water en na veel inspanning gelukte het hem de bewustelooze kloos terzuster te grijpen en boven water te brengen. Daarop konden beiden uit hun hachelijke positie worden bevrijd. AANRANDING P Een postbode vond Dinsdagavond om streeks half acht bij de brug van de Val- keveensohelaan onder Naarden een be wusteloos meisje, dat naast een fiets lag. Zij had een bloedende hoofdwond. Bijna tegelijkertijd kwam de jongeman B. uit Valkeveen, die de verloofde van het meis je bleek te zija Hij wilde haar als ge woonlijk tegemoetrijden in deze donkere laan. Zij is n.1. in dienstbetrekking in Bussum en wilde hem opzoeken. De beide mannen droegen haar een villa binnen, vanwaar z]j per ziekenauto naar de Majel- lastichting te Bussum werd vervoerd. Hier werd vastgesteld, dat zij een hersen schudding en een fractuur in de schedel- basis had. Deze laatste kon zoowel door een mes als door een steen zijn ontstaan, terwijl de hersenschudding hetzij door een val van de flets of door een hevigen slag op het hoofd moet zijn veroorzaakt. Toen het meisje even bijkwam, vertelde zij, dat zij van het bosch van Bredius af door een fietser was gevolgd en dat deze haar bij de brug had aangevallen. Zij wist zich anders niets te herinneren. Klaarblijkelijk heeft de aanrander zich uit de voeten gemaakt toen de postbode naderde. Deze noch de verloofde hebben iemand gezien. Waarschijnlijk is de dader achter een berm verdwenen. De toestand van het 24-jarige meisje, dat uit Lienden afkomstig is, is nog ernstig. REVISIE-VERZOEK VAN SALOMON LIEBERMANN. tl 60 p«r H.L. Tel. 235 en 479. Naar hst Persbureau Vaz Dias ver neemt, heeft Salomon Liebermann, die kortgeleden uit de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen ontslagen is, thans wonende te Brussel, het voornemen bij den Hoogen Raad der Nederlanden revisie aan te vragen van het arrest van het Ge rechtshof te Amsterdam, waarbij hij werd veroordeeld tot twee jaren 'gevangenis straf, met aftrek van één jaar preventieve hechtenis, terzake van zijn handelingen in theekbank. Te dien einde heeft hij zich de affaire van de Veendammer Hypo- gewend tot mx. F. Pauwels, advocaat te Amsterdam, met het verzoek deze revisie behandeling op zich te nemen. In verband hiermee heeft mr. Pauwels zich naar Brussel begeven voor het voeren van nadere besprekingen. DE MOORDAANSLAG TE OVEZANDE. De koster ter beschikking ge steld van de Justitie. De in arrest gestelde koster van de R-K. kerk te Ovezande, wiens vrouw Donderdag met een schot in den hals in den tuin van haar woning werd aange- roffen, is thans ter beschikking gesteld van de Justitie. INBREKERS. In de Arbeidsbeurs te Arnhem. De rechtbank te Arnhem veroordeelde den 29-jarigen stoker en den 88-jarigen smid, beiden te Rotterdam, thans gedeti neerd, ieder tot drie jaar gevangenisstraf, ter zake van inbraak in het gebouw der Gemeentelijke arbeidsbeurs aan het Vel- perpleln te Arnhem ln December. De eisch luidde vier jaar. EEN GEWONDE MAN IN EEN AUTO Gisterennacht is op den Winteraky- berg bij Sittard een auto met nog werken den motor en brandende lichten gevon den. Bij onderzoek bleek in den auto een man te liggen, een zekere Weijers uit Brussel, die zwaar gewond was. Hij werd later naar het gasthuis te Sittard overge bracht, "waar hij' bij' aankomst bleek te zijn overleden. ONEERLIJKE POSTBEAMBTE. „o1?6 Utreohtsche rechtbank heeft den 28-jarigen F., thans zonder beroep te Rot terdam, die toen hij te Kockengen hulp- besteller van de post was, onregelmatig heden ten nadeele van den girodienst had gepleegd, veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf. KIND DOODGESTOKEN. Een ongeluk. De Prov. Noordbrabantsche en Bos sche Crt. meldt uit Woudrichem, dat het 15-jarig zoontje van den landbouwer D. van Arkel Dinsdag door een kind van een medearbeider van laatstgenoemden per ongeluk met een hooivork in een der °°^eP i? Se8t0ken- De jongen is bijna on middellijk overleden. DE MOORD TE BILTHOVEN. IN EEN AUTO MEEGEVOERD. Te Klarenbeek heeft Dinsdag een tot nu toe onbekend gebleven persoon in een luxe auto een 8-jarig boerenmeisje, blijk baar met oneerbare bedoelingen, meege voerd. Op het alarmgeschreeuw van het kind heeft^hij dit weer vrijgelaten en is er toen snel van doorgegaan. BRANDSTICHTING. A. S., een varensgezel uit Rotterdam, thans verpleegde te Veenhuizen, is als verdacjht van brandstichting in een schuur bdj' een boerenhoeve aldaar, te Assen in 'arrest gesteld. FRAUDULEUZE UITVOER VAN EIEREN. Te DLnxperlo hebben de rijks-ambte naren Maandag een handelaar aangehou den, die met paard en kar een groote partij eieren over de Duitsche grens bracht, zonder in het bezit te zijn van de vergunning van het Nedanlandsche bu reau voor eleroontrole. MOORD. Dinsdagnacht is onder Bellingwolde (Gr.) de landbouwer J. Bakel door zijn stiefzoon vermoord. Het lijk is in beslag genomen. Gistermorgen zijn de dader en zijn vrouw gearresteerd- Buitenland. Vroeg in den middag heeft Dinsdag een stoomschip dat van Polkeetone te Boulogne sur Mer is binnen geloopen, een draadloos telegram opgevangen, waar in stond dat een mailboot op de kust van Ierland in nood verkeerde. De boot, die 300 passagiers aan boord heeft, vraagt on middellijk hulp. 212 dooden, 952 gewonden. De gouverneur van Nieuw-Zeeland heeft Dinsdag naar Londen getelegra feerd, dat het aantal dooden tengevolge van de aardbeving nu 212 bedraagt en 962 ewonden in ziekenhuizen verpleegd wor- en. Er worden nog eenige personen ver mist en van de gewonden bevinden zich ongeveer 60 in levensgevaar. Er worden reeds toebereidselen voor den wederopbouw van de zwaar geteister de steden Napier en Hastings volgens weloverwogen plannen getroffen en de Nieuw-Zeelandsche regeering heeft bij de uitvoering daarvan bijstand beloofd. Zestig vermisten. Bij de aanvaring van het Fransche stoomschip en een veerboot, die dichtbij de haven van Kobe is gezonken, zijn waarschijnlijk zestig menschen, die ver mist worden omgekomen. De ramp ge schiedde hij hevigen storm en verblin dende sneeuwjacht. Elf slachtoffer». Een later bericht meldt: Alle vermiste passagier» op elf na zijn thans gered. 8000 del verg opgesloten. Uit Ohlneesche bron wordt een groote mijnramp gemeld bij Foesjoen ln Mand- sjoerije, waar 8000 delvera tengevolge van een mijngasontploffing opgesloten zouden zijn. De hulpverleening is onmiddellijk begonnen, maar men vreest dat het groot ste deel der mannen omgekomen moet zijn. Hartverscheurende tooneelen spelen zich aan den ingang van de mijn af. 84 dooden geborgen. Naar uit Moekden wordt gemeld, zijn uit de mijnschacht te Foesjoen in Mandr sjoerije, tot nu toe 34 lijken geborgen. De berichten, volgens welke duizenden arbeiders zijn bedolven, zijn officieel nog niet bevestigd. HET GEVAL BUTLER EN DE AMERIKAANSCH-ITALIAAN8CHE BETREKKINGEN. Uit Washington wordt thans bekend dat de minister van marine, Adams, be sloten zou hebben tot het staken der ver volging door den krijgsraad tegen gene- raal-majoor Butler nadat de Itallaansohe ambassadeur te Washington, de MarÜno m opdracht van Mussolini aan het staats-' den door een proces voor den ffiraad waarin de gedaagde mionM,Jo« mededeelingen zou doen dip, Ha j

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5