KANNEW ASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS FOSTER'S MAAGPILLEN No. 6925 EERSTE BLAD, DINSDAG 17 FEBRUARI 1931 59ste JAARGANG Buitenlandse!? overzicht. De Engelsche arbeidersregeering nog eenige jaren aan het bewind? - Het Fransche vlootprogramma. - Graaf Westarp over den uittocht der nationaal-soci- alisten en Duitsch-nationalen.*- Een kabinetscrisis in Spanje - De toestand van Britsch-Indië gunstiger. feuilleton Wij BREIEN!! en RBPAREEREN OOK VOOR DAMES-CONFEOTIE Svinhufvud tot president van Finland gekozen. De kabinetscrisis in Spanje. ESamênf U to HELDE S i COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant i 50- voor Koegras. Anna Paulowna Breezand en Wieringen f 65; VWI. -\x/ tnriiA n 7f»pnn«;t f o. m id. p. mail en binnenland f 2-Ncd. O. en W Indiê p zeepost f 2..0 overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, P- f 070, f 1, Modeblad raap. f Lo- 4 ct.; fr. p. p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 OT 41J Post-Girorekenlng No. 16066. ADVERTENTIE N.1 20 ot. p. regel (galjard). In-goz. meded. (kolombreedte als redaotlon. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 11lm 8 regels 40 ot., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adiv. extra). Berwijsno. 4 ct. De Engelsche arbeidersregeering nog eenige jaren aan het bewind schreven wij in den kop van ons overzicht en dat wei naar aanleiding van een mededoeling van den Engelschen minister van handel, Graham, die op een vergadering van een vereeniging van ambtenaren, verklaarde dat nog een of twee weken geleden de verkiezingen nabij leken en zeer waar schijnlijk werden geaoht. In de laatste dagen zouden de omstandigheden echter zoo zijn gewijzigd, dat alles er op wees dat de regeering nog twee tot drie jaar aan het bewind zou blijven. Het Fransche vlootprogram. Naar aanleiding van de besprekingen van den Eingelschman Graigie te Parijs over het Fransche vlootprogram, weet Pertinax in de „Daily Telegraph" mede te deelen, dat de bouwprograms van Frankrijk en Italië tot 1986 in verhouding staan tot de tegen woordige sterkte van de Fransche en Ita- liaansche vloot, zoodat Frankrijk in 1936 honderd-vijftig-duizend ton meer aan mo dern vlootmiateriaall zal hebben dan Italië. Dit getal zou. Frankrijk echter nog niet voldoende zijn. Het uittreden der Duitsch-nationalen en natlonaal-soclallsten. Onder het op schrift „Zinnelooze obstructie" wijdt graaf Westarp in de Tügliche F'indschau een beschouwing aan der oht der nazi's en Duitsch-natione. it den Rijksdag. Hij hekelt met namj de hou ding van de Duitsch-nationalen die zich steeds opnieuw door de nazi's op sleep touw laten nemen en dientengevolge ook vaak met de communisten in hetzelfde schuitje zitten. Obstructie van deze soort moet tot ver val leiden omdat de partij: die zich met zulke nietigheden afgeeft, zichzelf be lachelijk maakt. Het doel dat de Duitsch- nationale leiding blijkbaar voor oogen heeft: het centrum in rijk en Pruisen van de socialisten te scheiden, is geenszins be reikt, hetgeen Westarp wijt aan de tak- tiek om daarbij naar communistische hulp te hengelen. Deze taktiek heeft het averechtsche gevolg gehad, centrum en socialisten tot elkaar te brengen. Het Spaansche kabinet is Zaterdag af getreden. Tegen! den1 middag begaven de leden van de regeering zich naar het ko ninklijk paleis, om den koning hun ont slag mee te deelen. Z.M. heeft hen met de afdoening der loopende zaken belast en is dadelijk besprekingen met de leiders der voornaamste partijen begonnen. Na het einde van den ministerraad heeft generaal Berenguer gisteren de volgende verklaring aan de pers verstrekt: Na den afval van graaf Romanones en van Cambo meende de regeering, dat zij niet voor de Cortes kon verschijnen, zon der de monarchistische elementen, die deze figuren vertegenwoordigen. Daarom had de regeering zich ter beschikking ge steld. De correspondent van het Tageblatt heeft den toestand besproken met een lei der der linkerzijde, die optimistisch ge stemd was, maar niet gelooft, dat het nieuwe kabinet een lang bestaan zal heb ben. De staatscrisis heeft opnieuw een hoogtepunt bereikt. De monarchie heeft de laatste weken vele van haar trouwe aanhangers ver loren. Tal van figuren, die oude bekende namen dragen, verlaten het zinkende schip en sluiten zich bij: de republikeinen aan. Dit beteekent nog niet, dat de natio nale vergadering een republikeinsche meerderheid zal hebben, maar ook een monarchistische meerderheid in dit parle ment zal niet in elk geval een bescher ming van de troon zijn. Op het oogenblik Is het ook nog lang niet zeker, dat de ver kiezingen voor de nationale vergadering inderdaad zullen worden gehouden. Het ontslag van het kabinet-Berenguer is in elk geval een groot succes voor de repu blikeinen. Het standpunt van de stemont- houding heeft de overwinning behaald. Waarschijnlijk zal na Berenguer het kabinet Aznar aan het bewind komen. Aznar is admiraal en kapitein-generaal van de vloot. Hij' zou van plan zijn een concentratie-kabinet te vormen. Men rekent er op, dat een of meer aanhangers van de liberale riohfctog-Romanones en verschillende aanhangers der oonstitutlo- nalisten, Melquiades Alvarez en Sanchez1 Guerra, in het kabinet zullen worden op genomen. De Kroon zou in dit kabinet worden vertegenwoordigd doör generaal OavaieantL Het nieuwe kabinet zal de verkiezingen voor de nationale vergade ring moeten voorbereiden. de Indische gedelegeerden van de Lon- densohe ronde-tafel-oonferentie deelge nomen. Op grond! van die gevoerde besprekin gen beoordeelt men in politieke kringen den toestand gunstiger. Naar verluidt zou bet meerendeel der Indische leiders geen vijandige houding ten opzichte van Engeland aan den dag gelegd hebben. In politieke kringen verluidt dat Gandhi voornemens is met den onderkoning be sprekingen te voeren en zich door dezen nader zal doen inlichten over enkele pas sages uit de rede van MacDonald op de slotzitting van de ronde-tafel-oonferentie. Het Br.-Indische congres-comité is bezig met een bespreking van een motie van Gandhi, welke de voorwaarden vervat houdt, waaronder hij bereid zou zijn de burgerlijke ongehoorzaamheid op te schorten. Men meent te weten, dat deze voorwaarden algemeene amnestie voor politieke gevangenen en vrijheid van het posten voor di*ankwinkels en zaken in buitenlandsche stoffen behelzen. De leiders der Indische nationale partij hebben Zaterdag, naar het N. T. A. uit Bombay meldt, opnieuw beraadslaagd over de houding der partij: tegenover Eln- geland. Aan deze beraadslagingen hebben ook alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkeL - Telefoon 251 UNIE VAN VOLKENBONDS- VEREENIGINGEN. In de politieke commissie van de vol kenbondsunie heeft gisteren een debat plaats gehad, waarbij Lord Cecil ver klaarde, dat de ontwapeningsconferentie met een duidelijk positief resultaat moet eindigen, daar anders de Volkenbond ern stig in gevaar komt. De Duitsche gedelegeerde von Rhein- baben zei daarop, dat de te Genève voor gestelde conventie voor Duitschland on aannemelijk is. Voor de Duitsche onder- teekening van een internationale ontwa peningsconventie is noodig: schrapping van art. 53 van de conventie, principieele gelijke rechten ten aanzien van de wape ning, belangrijke vermindering van de strijdkrachten te land. Dit program mag niet als een afzonderlijk stuk, maar moet als een' deel van een grootsche poging tot liquidatie van den wereldoorlog behan deld worden. Lord Cecil merkte op, dat Duitschland niet alleen een moreel maar ook een juri disch recht op internationale ontwapening heeft De Belgische gedelegeerde Rollin er kende, dat do door Von Rheinbaben ont wikkelde stellingen gerechtvaardigd waren Hij beloofde den steun van de Belgische delegatie. WERKVERSCHAFFING IN BELGIË. De werkloosheidsvoorziening. De plannen Inzake de verschaffing van werk aan werkloozen in België zijn thans zoover gevorderd, dat een uitgebreid ont werp voor uitvoering van openbare wer ken Is gereed gekomen. Het plan zal ln het geheel 165 millioen francs kosten. De Staat zal een crecLiet van 55 millioen ver schaffen, de rest zal door 300 gemeenten moeten worden gedragen. HET WETSONTWERP OP DE OOSTHULP IN DUITSCHLAND. Het wetsontwerp tot hulp aan de Ooste lijke provincies is Zaterdagochtend door het rijkskabinet aanvaard, nadat het rijk en Pruisen het Zaterdag na langdurige besprekingen in deze aangelegenheid eens waren geworden. Het ontwerp wordt thans terstond doorgezonden naar den rijksraad om vervolgens aan den Rijksdag te worden voorgelegd. Het ont werp voorziet aan uitgaven 1 milliard mark, verdeeld over vijf jaar. Ln dien minis terraad behandeld. Gemeld wordt, dat het rijkskabinet in zijtn zitting van gisteren de drie ontwer pen betreffende de „Osthilfe" heeft af gehandeld. Aan deze zitting namen ook de betrokken Pruisische autoriteiten deel. Volkomen overeenstemming werd be reikt. UIT DE BERLIJNSCHE METAAL INDUSTRIE. Een werkweek van 5 dagen. Naar de Berliner Zeitung a. M. mee deelt, is gisteren de overeenkomst tus- schen de betrokken vakvereenigingen en den bond1 van Berlljhsche metaalindustrl- eelen van kracht geworden. Dit beteekent, dat voor de arbeiders de werkweek van 5 dagen wordt ingevoerd, teneinde ver der ontslag van personeel te voorkomen. Het kantoorpersoneel begint later en gaat vroeger naar huis dan tot nu toe. ONTSLAG AAN MIJNWERKERS IN HET ROERGEBIED. De Vereinigte Stahlwerke deelen mede, dat de directie zich .tengevolge van de onmogelijkheid, om de steeds grooter wordende cokesvoorraden van de hand te doen genoodzaakt heeft gezien, het aan tal in de mijnen werkzame arbeiders be langrijk in te krimpen. Dientengevolge zijn 2110 arbeiders en employé's tegen 15 Maart a.s. opgezegd. HET VERZEKERINGSFONDS TEGEN WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Opnieuw 20 millioen noodig. In het Lagerhuis heeft minister mej. Bondfleld gisteravond het voorstel inge diend om de leening ten behoeve van heit verzekeringsfonds tegen werkloosheid te verhoogen van 70 tot 90 miljoen voor do1 volgende periode van zes maanden. De minister erkende, dat ook het aan gevraagde bedrag in Juli weer uitgegeven zou zijn als de werkloosheid niet vermin derde, waarvoor zij; geen garantie bon of mocht geven. Met 151 stemmen tegen 149 op Stahlberg. Naar Wolff gisteravond uit Helsingfors meldde, is Sfinhufvud, de tegenwoordige minister-president, bij derde stemming met 151 tegen 149 stemmen op Stahlberg tot president der republiek gekozen. Svinhufvud kreeg 'de stemmen der nationale eenheidspartij,Zweedschepartij, agrariërs der rechterzijde en van het centrum. Bij de eerste stemming kroeg Tanner 90, Svinhifvud 88, Kallio 64 eu Stahlberg 58 stemmen. Bij de tweede stemming vielen 149 stemmen op Stahlberg, 98 op Svinhufvud en 53 op Kallio„ Sanchez Guerra kaWneteformateur. Een bericht van gister méld: De Koning heeft Sanchez Guerra met de vorming van het nieuwe kabinet belast Sanchez Guerra strekt zijn on derhandelingen tot ln do gevan genis ïüt. Toen Sanchez de Guerra om 8.80 uur zijn huis verliet, verklaarde hij aan jour nalisten, dat hij naar de gevangenis ging om die politieke gevangenen te bezoeken» Hij is van meening, dat republikeinen en socialisten ln de regeering moeten wor den opgenomen. Hij1 had de opdracht van den Koming niet afgewezen, omdat hij van meening Is, dat er een volkomen «institutioneel pro gram verwezenlijkt moet worden. Slechts op deze wijze zal men een buitengewoon moeilijken toestand meester kunnen wor den waarin het land zich op het oogen- bliek bevindt. Guerra rekent op de mede werking vaini alle constitutlonallston en hij, hoopt een kabinet te kunnen vormen, waarin alle schakeeringon der openbare meening, ook da socialisten, vertegen woordigd zijn. Volgens een telegram uit Madrid aan de Information is men in de Spaansche hoofdstad van oordeel, dat het kabinet- Sanchez Guerra uitsluitend uit vertegen woordigers van de oomstitutionalistisohe richting zal bestaan, zonder deelneming van democraten en liberalen. EEN ENGELSCHE TROON PRETENDENT. Een zekere Anthony Hall heeft zich aangemeld met een ongewonen eisch, ni. üs pretendent naar den Engelschen troon, reden waarom hij wenscht dat koning George het Buckinghampaleis zal verlaten en dit aan hem afstaan. Hall beweert nJ. te kunnen aantoonen, dat hij (THE LURE OF THUNDER ISDAND). Uit bet Engelsoh door LEO WALMSLEY. 71) „Wat is er?" vroeg Miss Howard op eens. „U maakt u toclh mlet noodeloos be zorgd?" „Nee, dat niet,"' gaf ik ten antwoord. „Maar ik kan het niet hebben, dat die Egyptenaar ons zéé genomen heeft. Uw ffitallstiiisr.ben kijk op, de dingen heb ik nu eenmaal niet.of liever, die is voor Mij: op 't oogenblik nog onbereikbaar. IJ voelt het nog net zoo als toen, op Fish Mand?" Ze begon te lachen, „Die vraag is niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. Je gevoelens zijn altijd relatief. Als Ik bijvoorbeeld aan den toe stand van een uur geleden denk, dan is dit gewoonweg je reinste geluk. Maar ik denk daarentegen aan dr. Fllnt, dat die daar in die benauwde tent doodziek ligt, dat Diisi Khan ons allemaal bij den neus gehad heeft, dat hij alle kans heeft oin net wrak te vinden en er met den buit vendoor te gaan, dan zou ik kunnen ra zen en tieren. Vooral omdat Ik nog steeds in den -schat geloof. Nu nog moer dan gisteravond." „Omdat Duai ook ten tooneele versahe nen ls?" vroeg ik. ,Ja.omdat ik niet kan ge-loeven dat 't hem om anthnopologischo curiositeiten te doen ia" Zou ik haar vertellen wat dr. Flint ge zegd, had? Dat hij absoluut, niet van plan was om zlijn rechten op een „schat" te la ten gelden? Neen, beter van niet. Al zat ze daar nog zoo beheersoht en kalm te doen, de gebeurtenissen van den dag hadden haar natuurlijk aangeplakt. Ik mocht het haar niet nog zwaarder ma ken, door op een oogenblik als dit met de positieve bewijzen van het niet-bestaan van den, schat aan te iconen. „Ik begrijp van Dusl Khan niets," zei ik daarom heel gewoon, alsof Ik haar uit daging-niet gehooid had. „Ik zou werke lijk niet eens willen weten wat ge op het oogenblik. denkt." Meteen stond ik op en1 verkende den omtrek We waren Thunder Mand voor- bij. feu dl Hill zag; ik uils oen donker© massa ten Zuid-Oosten van osn, maar aan den V est-kant was het zee en niets dan zee. Geen enkel orlënteeringspunt! Het woei vrij hard. De hemel was helder tot aan den horizon, t Was geen pleiziertoch- tje, maar we hadden heel wat erger af kunnen zijn, vertelde ik mezelf. En daar het verder toch alleen maar een quaestie vair pieht-doen was, kon Ik evengoed een genoeglijk gezicht (zetten als met mijn hoofd in mijn handen gaan zitten tobben. „We zullen uw raad maar opvolgen, Miss Howard," zei ik schertsend, „en maar doen- of er van de gehoede geschiedenis schap. Jammer dat we geen spel kaarten blij1 ons hebben dan konden we een spelletje poker om de patronen beginnen. Gf wie het eerste op de tasch mag gaan kauwen.Of. «Schei uit met dat „of," viel ze me 1 «oh end in de rede. „Ik heb een ontdekking gedaan een merkwaardige ontdekking:. Ais we o nog beter zoudt u zin hebben in een sigaret?" „Zinl" barstte ik verontwaardigd los. „Zinl Ik zou er iemand met pleiner om kunnen1 vermoorden." Ik voelde haar vingers om mijn pols. En een seconde later stopte ze me oen doosje in mijn handen. „Ik ben bang, dat 't Egyptische zijn, maar dat nemen we er dan maar op toe, vindt u niet? Als z;e u maar niet moord- lustiger maken." „Nu," lachte ik, „die stemming ls voor bij. Sn vanavond ls het geen overwerken.'' We gingen op onze knieën liggen, knipten het apparaatje open, staken onze sigaretten aan en gingen weer op onze respectieve bankjes zitten met onze eene hand als scherm om het.gloedend© uitein de. Ik zal de sensatie, die de eerste paar trekjes me gaven, niet licht vergeten. Zoo heerlijk kalmeerend als dat werkte! „Gelukkig produceert Egypte nog iets anders dan Fgyptenaren. 't Is je reinste zaligheid." „Gelukkig dan maar, dat mr. Dusi het verloren heeft," zei ze. „Wat geeft 't of je je ongelukkig maakt. Laten we doen alsof we ergens gaan picnieken. We zijn f*-""«"V-V.,— in twickenhaim aan boord gegaan en nu niets waar is. We kunnen toch niets be-1 laten we ons met den stroom meedrii- ghmen.gelaten gedragen Js de bood-1 ven. en alle spijsvertering»- stoornissen verdwijnen 2 onmiddellijk bi) het ge- Q brulk van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste J en zekerste laxeermiddel. Alom oerk'tjgbaar 6 f 0.65 per flacon.» „En we hebben ©en Fortnum en Mason- mand bij ons! Met allerlei lekkere dingen! Gebraden kuiken en ham en soda-water ep. hoopen ijs om den boel koud te hou den. „Em aardbeien met slagroom...." „Stopl" protesteerde ik. „Dat wordt me te barl Laten, we dan maar liever doen of we op expeditie naar de Zuidpool zijn." „Nee, waarempel niet," ging zij onbarm hartig voort. „Groote, rijpe aardbeien en fiesschen vol slagroom.voor ieder -een dubbele portie en t kan ons geen zier schelen of we ons er wefl, of niet ziek aan eten!" „iMaar wat zullen we straks doen, als de zon ondergaat en 't wordt op het water te koud? Gaan dilneelen bij Romano „O, maar ik kan niet zoo gauw weer gaan eten...." „Ik wel! Als 't moet den heelen nacht. O nee, ik bedoel den heelen dag door. Laten we dan naar een schouwburg gaan." „Goed. Naar één waar ze iets goeds geven. Maar je moet er bij kunnen lachen." „Nee, dank je wel", zei ik. „Ik houd niet van die flauwe dingen:, waarbij: 't publiek zit te lachen. Geef mij- maar iets grieze ligs een realistisch drama, bijvoor beeld. iets waarbij! je haar Overeind gaat staan." Zoo bleven we wel een paar uur aam dien gang. En al lukte het ons niet altijd, om dien toon vol te houden zooi nu en dan dreigde ons gefantaseer ini een discussie over realiteitsonderwerpen over te slaan toch dwongen we onze stemming er mee naar den optimistischen kant. Toen onze verbeeldingskracht uitgeput begon te raken, was Thunder Island achter den ge zichtseinder verdwenen. De wind was gaan liggen-, de zee was zoo kalm els we maar wensohen konden. Geen enkele kop, niets dan de gewone deining. „We zitten nu mJdldien in de Dar-es- Saiam Mafte route", zei lk, terwijl 11c om me heen' keek. „Jammer dat de h-eeren Arabieren gewoonlijk niet bij nacht rei zen. Maar u zult wel moe zijn. Zou u niet wat gaan liggen? Als u onzen zwemgordel onder uw hoofd legt!Tc Wed, dat het een ldeaaibkussen ls." „Neen,ik doe het niet.U heeft na die zwempartij: veel meer behoefte aan rust dan ik." „Dat ls overdreven.Weet u wat? Laten we om de beurt gaian slapen. U begint." „Nee, lk denk er Oletfl enn," zei ze deoldeerd." „Goed, dan blijVen we allebei op kaarsrecht Overeind mekaar aankijken. En tegen den ochtend succumbeer lk door zenuw-ultputtlng." „Hè, wat een onzin!" „t ls geen onzin 1 U bent degeen, die niet doet wat moet Want, tenslotte ben ik de kapitein van het schip en u de be- Ze begon te lachen. Maar°da! IS'TA r»,!' T •«-■"UK Ata „.tot K6»md rer sel Ga liggen, onmiddellijk." Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1