HOEST N.V. Bshgerij en Stoffeerderij 18. HARIER ZODN, Spoorstraat 49. Tel. lot.45. nr* SBS j'jGsrsïLss GEMENGD NIEUWS naar de GROOTE SPECIALE VITRAGE ÉTALAGE. ZEER GROOTE SORTEERING VITRAGE EN ALLOVER-NETS. 'STILLEND 6/jmop/ossend GEMENGD KOOK DEN BURG. Den Hoorst EEN LEELIJKE VAL. DE ZOMER IN AANTOCHT? Oosterend. UITVOERING „NIEUW LEVEN". Tien spuitgasten gedood bij instorting. Ernstig scheepsongeiuk. Ongeveer 100 slachtoffers. Brand in het marine-arsenaal Toulon. Prachtige voiles en marquisettes voor moderne ramen en snoezige glasgordijnen. Ook voor onder glas in lood. Bovendien vakkundig maken en plaatsen. van EEN SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Groote schade. EEN BESTAND TUSSCHEN MISDADIGERS? Botsingen tusschen Mohamme danen en Hindoes. Dertig dooden te Benares. EEN DIAMANTHANDELAAR VERDWENEN. NOODLOTTIGE BRAND TE LONDEN. Drie dooden, vijf gewonden. AANHOUDING VAN JAPANSCHE OPIUMSMOKKELAARS TE KANTON. SGHADEVERGOEDINGS-EISCH AAN FILMSTER TOEGEWEZEN. Ingezonden Nieuwe Uitgave. Marineberichten. hr. MS. „witte de with". BUFFER-STAND. tijdschriften en weekbladen. Haven van Nieuwediep. Laatste berichten. dob toestand in spanje. Londen, 17 Februari 1981. INDUSTRIEEL SCHANDAAL IN ENGELAND. Ingezonden modcdocling. 925 In Doozen van 20 en 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten Buitenland. dat de gasregeling van zijn auto niet In orde was. Hij reed met een vaart van on geveer 80 K.M. en 'kon niet stoppen. Een fietsrijder, de (heer J. Bakker, werd door den snelrifdenden auto ingehaald. Hti sprong op de treeplank van de auto en witst van daaruit de gasregeiing in orde te maken, zoodat groot oniheil1 voorkomen werd. Een kranige prestatie van den heer Bakker. Bovengenoemd koor geeft a.s. Zaterdag voor zijn leden en introducés een ge zellige avond in hotel „Texel Maandagmorgen viel de eehtgenoote van den heer W. Duinker te Den Hoorn van een trapje af waarop ze bij het ver richten van huishoudelijke werkzaam heden stond. De val was zoo ernstig, dat onmiddellijk geneeskundige hulp werd ontboden. Dr. Hellema constateerde dat een der beenen gelhroken was, waarom mej. D. nog met de boot van 2.35 naar Den Helder is vervoerd om daar in het Marine-hospitaal te worden behandeld. Men meldt ons van den Hoorn, dat reeds door meerdere personen het zingen van den Leeuwerik is gehoord. Wel zegt het spreekwoord „Een leeuwerik geeft nog geen zomer", doch meestal wijst het zingen van dezen vogel er op dat het mooie weer in aantocht is. Zaterdagavond gaf de zangvereeniging „Nieuw Leven", directeur de heer M. Kikkert, een uitvoering in ,,'t Wapen van Amsterdam". Leek het de laatste jaren alsof „Nieuw Leven'', door gebrek aan leden, ten doode was opgeschreven, thans schijnt hiervoor, dank zij het toetreden van eenige goede krachten, geen gevaar meer te bestaan, wat door de hierboven genoemde uitvoering zeker ten volle is bewezen. Te ruim half acht werden de vele aan wezigen door den voorzitster, mej. N. Bakker, hartelijk welkom geheeten. Spreekster gaf hare groote tevredenheid te kennen, dat zoo velen van hunne be langstelling in „Nieuw Leven'* blijk ga ven, en hoopte dat allen een genoeglijken avond zouden hebben. Als eerste nummer van het uitvoerig programma werden drie zangnummers gegeven, nl „Mijn Nederland", „Lofzang" en „Nieuw Leven". Terstond viel op te merken dat, in vergelijking met vroegere uitvoeringen, vooral de heerenafdeeling aanmerkelijk was verbeterd, doordat een drietal goede zangers zich als lid hadden aangemeld. Het applaus na ieder nummer wan dan ook wel verdiend. Een Koffie praatje volgde. Dit alleraardigst stukje, in Texelsch dialect, gegeven door de dames Joh. Kikkert en N. Bakker, gaf een overzicht van wat de zangvereeniging in de zestien jaren van haar bestaan zooai had doorgemaakt, op het gebied van uitvoeringen enz. o.a. werd gememo reerd, dat Nieuw Leven aan den Burg een uitvoering had gegeven ten bate van den ziekenauto, waaraan destijds groote be hoefte bestond, en van welke uitvoering een batig saldo van ongeveer 150 kon worden afgedragen. No. 3 was getiteld „Aan den schoonen blauwen Donau", de bekende wals van Joh. Strauss. Dit zang nummer werd heel mooi weergegeven waartoe zeer zeker de pianobegeleiding door den jongenheer B. Beumkes het. hare bijdroeg. Wij bewonderen den moed van directeur en leden om met dergelijke nummers voor het voetlicht te komen, want ongetwijfeld komen hierin passages voor, di'e grondige studie en vele repeti ties noodzakelijk maken. Het daverend applaus, dat na afloop volgde, was even wel ten volle verdiend. Voor de pauze werden verder nog gegeven: De valsohe baron, voordracht door den heer P. Brans en mej. H. de Kort, die zich in dit stukje weder als goede spelers deden zien; drie zangnummers, n.1. Een voerman en een boerenmeisje, Er liep eens een meisje en Goeden nacht en Een oude rat in dé val. Opk dit laatste nummer, waarin de rollen werden vervuld door de heeren P. Burger, J'b. Bakker, C. Brans en P Brans, viel zeer in den smaak, hoewel het spel naar onze meening vlotter had kunnen 'gaan. Na de pauze werd een schimmenspel jartoond onder leiding van den heer Zondervan. Dat was voor de meeste be zoekers iets nieuws, doch uit de stilte viel op te maken, dat zooiets ook wel op prijs werd gesteld. Nadat nog gezongen waren: Zonnezang, Hét visischertje van' Voorne en De kabel los, werd deze goed geslaagde avond door mej. N. Bak ker gesloten. Gaarne sluiten wij ons aan bq de door haar uitgesproken wensch, dat wij nog vele uitvoeringen van Nieuw Leven mogen hijwonen. Het bal, dat volgde, was gezellig en de dansenden evenals anderen gingen toen het sluitingsuur was 'aangebroken,' niet dan nooda naar huis. In twee oude huizen te Lima (Peru) heeft een hevige brand gewoed, die aan tien brandweerlieden het leven heeft ge kost terwijl vier anderen gewond wer den.' Tijdens de blusschingswerkzaam- heden stortten de gebouwen in, de brand weerlieden onder zich bedelvend. Vier der bedelvenen werden door hun kamera den met levensgevaar gered. De Associated Press- meldt uit Kanton dat een stoomboot met 500 menschen aan boord op de Pei-kiang op een klip Is ge- loopen en gezonken is. Van de passagiers, die juist het Chinee- sche Nieuwjaar gevierd hadden, moeten er een honderdtal verdronken zijn. Bij zonderheden ontbreken nog. Even kijken bij Harjer De sneltrein Parijs—-Luxemburg, die om 14.20 uur uit Parijs vertrekt, is Zater dag cm ongeveer iC.30 uur bti het bin nenrijden van het station Bazancourt ont spoord. Volgens de eerste berichten wa ren er 7 gewonden. Het spoorwegongeluk te Bazancourt was te wijten aan verkeerden wisselstand. Behalve de locomotief zijn 3 passagiers rijtuigen omgevallen. Onder de 7 gewon den bevindt zich de hoofdconducteur, die er ernstig aan toe is. DE In het marine-arsenaal van Toulon is in de torpedoaf deeling een brand uitge broken, die zeer snel om zich heen. greep en spoedig het depot van het duikboot- station had 'bereikt. De marinebrandweer trachtte tevergeefs het vuur te iblusschen. De vlammen vonden gretig voedsel in het vele licht ontvlambare materiaal en spoe dig was het geheele arsenaal een groote vuurzee. Met behulp- van de stedelijke brandweerbrigades werd hét vuur uit alle macht aangetast en men slaagde erin te voorkomen; dat het vuur op munitieberg plaatsen oversloeg. De Ibrand was in den vroegen morgen uitgebroken en reeds des ochtends te achit uur was er van het arse naal niet veel meer over dan puinhoopen. De schade is zeer aanzienlijk. Biji de onlusten tusschen Hindoes en Mohammedanen zijn Vrijdag en Zaterdag te Benares twintig huizen verbrand. Volr gems officieel» mededeelingen zouden 80 personen zijn gedood en ruim honderd vijftig gewond, o. a. zou een geheel gezin zijn vermoord. De winkels in de stad zijn nog steeds gesloten. Ook het verkeer en de postdienst zijn nog ndet op normale wijze hervat 'De algemeen» stemming is zeer opge wonden. De politie is versterkt en Brit- sche militairen patrouilleeren door de stra ten. 'Dit is de eerste maal, sedert meni- sohlenheugenis, dat te Benares onlusten uitgebroken zijn. Een hekend diamanthandelaar te New York, Abraham Levy, is verdwenen met 25.000 dollars diamant bij zich. Zijn fami lie vreest, dat hij beroofd en weggevoerd is. Levy was eigenaar van het diamant, welke niet verzekerd was. Volgens' de verkregen inlichtingen ver liet Levy even vóór 12 uur Zaterdagmid dag zijn kantoor. Hij telefoneerde nog eenmaal en verdween toen. Zes-en-dertig uur later had men nog niets omtrent hem vernomen. Detectives zijn op onderzoek uitge trokken. Zaterdagmorgen ontstond in een huis in Marylebone (Londen) eee brand, die zich zoo snel uitbreidde, dat verscheiden bewoners zich niet meer konden redden. Drie menschen kwamen in de vlammen om. Twee bewoners, die uit het raam ge sprongen waren, werden gewond evenals drie brandweerlieden. Te Kanton zijn de kapitein en verschei dene leden der bemanning van het Ja- pansche stoomschip „Sagara Maru" ge arresteerd, aangezien zij voor een waar de van een millioen pond sterling aan opium hadden gesmokkeld. Door middel van omkooping hadden zij zich verzekerd van den steun van een aantal Chinecsche ambtenaren. De arrestatie geschiedde op initiatief van den Japanschen consuL De opium is afkomstig uit Perzië. Een bedrafe van 250 duizend gulden. Geruimen tijd geleden had de filmster Juanita Hansen het ongeluk in het hotel, waarin zij logeerde, ernstig letsel op te loopen, doordat, toen zij in de bad kamer de kraan van de douche open draaide, zij plotseling overgoten werd met kokend water. Het ongeluk bleek een gevolg te zijn van het feit, dat op de koud-water-douche het woord „warm" en op de heet-watér-douche'„koud" stond aangegeven. De filmster diende tegen het hotel een eisch van schadevergoeding in, die thans door de rechtbank is inge willigd', zoodat de hotelonderneming aan Miss Hansen een' bedrag van honderd duizend döliar moet uitbetalen. In een hotel te New York heeft AI Ca- pone, naar Reuter meldt, een samen komst bijeengeroepen van bendeleden, zoowel tegenstandera als aanhangers om de noodzakelijkheid te bepleiten van het staken der schietpartijen en moorden in nachtclubs of andere openbare gelegen heden wegens de schade daardoor aan het nachtclub-bedrijf toegebracht. Ge meld wordt, dat de leiders het er over eens werden dat de bende-oorlogen tot het verleden noeten behooren. Voor hoe lang staat te bezien, voegt Reuter er aan toe. Als men zoo hier en daar onder de men schen eens luistert, dan komt het mij voor, dat in onze gemeente zoo langzamer hand bij vele ingezetenen een ernstig verzet komt tegen de uitbuiting op belas ting-gebied. dat het gevolg is van Raads besluiten, waarbij absoluut geen rekening ia gehouden met de belangen van de vele middenstanders, winkeliers, enz., die te genwoordig een zeer zwaren tijd door maken. De Nieuwjaars-rede van den Voorzitter der Winkeliemavereeniging is van een en ander reeds eene uiting. Eenerzijds de hooge salarissen der ambtenaren en1 werk lieden met pensioen en andere voordeden (waar niets op tegen is, als hét maar van de finantiën der gemeente uitvoerbaar is), anderzijds de groote werkloosheid met lage uitkeeringen, waarvan er velen zijn uitge sloten (een frappant voorbeeld is mij be kend). Is werkeloosheid armenzorg? Tusschen die beide uitersten leven de middenstanders en over het algemeen alle particulieren, die zelfstandig voor hun brood moeten ploeteren, en die, als een citroen, worden uitgeknepen. En dan wordt het me soms angstig om het hart, dat het wel eens zou kunnen ge beuren, dat het materiaal, dat vóór het Raadhuis in de straat ligt, in den vorm van eenige duizenden Btraatsteenen, op een gegeven oogenblik in de Raadszaal kon terécht komen. Men tarte de middenstanders, de uitge knepen citroen, niet langerl Andera loopt het spaak. KL F. OORTGIJSEN. Broek op Langendijk, 13 Febr. 1931. Geachte Redactie, Vergun me s.v.p. een weinig plaats ruimte in uw blad, om een poging te doen, onze Openb. School te verdedigen tegen de stokerijen' van den heer Stoker, Daar heeft een tegenstander der Overheids- school, de bovengenoemde hoer Stoker, zich weer eens gestooten aan do Openb. School, den steen, die, door de tempel bouwers verachtelijk terzijde gesmeten, hopelijk toch nog wel eens tot hun ver bazing tot een hoeksteen van het gebouw der uienschileid zal worden; Wat die O. S. toch een breeden rug moet hebben; maar, waarde heer Stoker, oordeel toch niet, opdat(U kenit de rest), althans niet met zoo weinig kennis omtrent die O. S. want, waarlijk, wij zin gen nog wd onze vaderlandsche liederen. Heusch, de bundel: „Kun je nog zingen, zing dan mee!" is nog altjjd het leer middel Mj het openb. zangonderwijs. Maar mijnheer Stoker bedoelde ook niet de vaderlandsche liederen, hij meende de chauvinistische liedjes. En ja, daar heeft hij gelijk in. D i e worden niet meer zoo veel op de O. S. gezongen. Vraagt u maar eens aan Bijzondere onderwijzers dé be- teekenis ..van regels als: „Wien! Neêr- landsch bloed door d'aadren vloeit, Van vreemde smetten vrij", en hun funesten invloed op de argélooze kinder ziel en u weet, waarom niet meer. Tot slot dat Wilhelmus. Kent U dat wel, het heele Wilhelmus, alle 15 coupletten? Mijn compliment. Ik ken ze niet. Wat komt het er nu op aan, of je één of meer coupletten ervan kent, en heusch, één a twee coupletten, nou, die kennen onze kindertjes ook nog wel, mijnheer Stoker. U, geachte redactie, mijn dank voor de afgestane plaatsruimte. Uw. dn. J. v. d. Graaff, IL d. O. L. S. te Broek op Langendijk. Hr. Ms. „Witte de With", op uitreis naar Nederlandsch-Indië, is Vrijdag te Aden aangekomen. Schout-bij-nacht C. C. Kayser onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, zal, maar het Hbl. meldt, binnenkort dien zeedienst op verzoek verlaten, wegenis langdiurigen dienst. Lult. t. z. Ie kl. C. J. baron Van Asbeck. werk zaam bij de IVde afdeeling A (materiaal der zeemacht) aam het departement, van defensie, is aangewezeen voor den' dienst in Oost-Indië en zal 18 Maart aan boord van het s.s. Patria uit Rotterdam zijn nieuwe bestemming volgen. Off. van den M.S.D. 2e kl. N. A. .Gons, die bestemd is voor d'en 'dienst in Oost-Indië, zal io Maart met het m.s. Joham van Oldenibar- nevelt uit Amsterdam daarheen vertrekken. Off. van' den M.S.D. ie kl. W. N. Bart, van de afdeeling Arsenaal op 's Rijkswerf te Wil lemsoord, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 18 Maart met het s.8. Patria uit Rotterdam zijn nieuwe bestemming volgen. Off. van den M.S.D. 2e kl. J. B. P. Haan appel, dienende aan boord van Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord, wordt 23 dezer over geplaatst naar de Onderzeedienstkazerne aldaar. Off. van den M.S.D. 3e kl. J. M. Hillenius is bestemd voor den dienst in Oost-Indië en zal 10 Maart met het m.s. Johan van Oldien- barnevelt uit Amsterdam daarheen vertrekken. Off. van den M.S.D. 2e kl. G. A W. Grim berg, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 23 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedoboot Z 8 te Niemwediep. De officier M.S.D. le klasse W. H. Bart wordt den 18en Maart as. per s-s. Dempo naar O.-I. uitgezonden. De officier M.S.D. 3e klasse J. M. Hillenius wordt den lOen Maart aa. per sa. Johan Van Oldenbarnevelt naar Q--I. uitgezonden. De sergt.-torpedomaker P. van Eet en is ge slaagd voor het examen voor hoogeren rang. Ondervolgende schepelingen worden den löen Mei aa. per sa. Chr. Huijgens naar 0«-I. uit gezond,-n- Opperschlpper G. Welp; bootsman G. T. van Huet; maj^telegraf. G. Bennema; ma).-macht. F. A Boerman; sergt.-macht. M. M. Tameris; sergt.- monteur M. A Ardewijn; id. J. W. Knljff; korpL vllegtuigm. G. A. Dijkstra; korpL-schriJver A Jongsma; mar. le kl. J. Stoelwinder: kwartierm. M. Breel; matrozen J. Dekker, T. Bouwhuis, J. Hol. J. van Bljleveldt. P. Bravenboer, J. E. Nord- mann, W. A Wasbauer, H. T. G. A. Rutten, H. G. Bergmans, P. C. Versteeg, A W. de Wit. R. Koelewijn. M. Wolthaus, W. G. Kandel, M. Franssen, J. H. de Wit, J. B. Boeren, A Braam, R. Hofman, A Kiburg, P. H. Dreessen, T. A Fievez, J. B. Kersten, S. Kok, A A van de Veer, L. J. Roei vink, H. J. Dronken en L A van den Berg. Ondervolgende schepelingen zijn den 13en Februari J. per s-s. Slamat uit O.-I. in Neder land teruggekeerd: Sergt.-machinist J. C Louwerse; ld. J. Melgers; matroos 2e klasse W. Marton en mar. le klasse T. G. Lammers. Ondervolgende onderofficieren worden den 18en Februari as. per S.S. Tjerimai naar O.-I. uitge zonden; Sergt.-konstabel J. Vos; sergt. der mars. P. C. Goebert, maj .-macht. W. van der Wal; ld. T. de Boer; sergt.-torpedom. G. C. van Aken; id. A Jansen; sergt.-hofmeester W. G. C. van Grunder- beek; ld. D. van der Put; id. G J. A Fraanje; sergt-vliegtuigm. J. Houtzager; maj.-vliegtuigm. H. J. van Voorst en ma],-telegrafist J. Labruljere De majoor-bottelier C J. Reljnhout is bestemd den majoor-bottelier Domerchie te vervangen. 9 Maart sergt.-telegrafist L. C. Weeda W^chip W.oord naar W .schip Vlissingen. 6 April sergt.-monteur C Selderbeek W .schip W.oord naar O .zeed-kazerne. De sergt.-ziekenverpleger M. Jacobs ls den 16en Februari jj. geplaatst bij de gereedmaking van Hr. Ms. van Nes te Rotterdam. Jef Laisf, M arton e. Do Baanbreker, Serviere, dien Haag. 1930. Eigenlijk moet de titel aldus worden ge schreven: „Mariaune" dlaor .lef a hoofdletters, zoo wil het de «oderne tijd. De ondeugende Chariwarius zou' het nog doen: „mariannE" door jeF lasT. Dat ls nóg weer moderner. Dan: korte, afsiebroke nen en zinfragmieiïten. wat je In één1 rege schrijven kunt vooral niet in minder dan vit op deze manier bijvoorbeeld'; 'Een wonderlijk, vreemd boekje onrustig, rommelig, druk, .onevenwichtig. Op die manier loont hert ook voor den drukker die moeite. Jef Last is, wij dcelen dit mede voor wie het niet wisten via de s.d.a.p. tot communisme gekomen, en lil deze verhaaltjes, schetsjes, beschouwingen, of hoe men ze noemen wil ls veel van zijn Innerlijk leven verwerkt. H<-t ls onevenwichtig, ver warrend, onrustig, gewild-ruw vaak en plat. Het moet den schijn wekken, d'at de schr. dit platte mooi vindt of liever hij meent d'at deze terminologie er bij hoort. Dit alles komt evenwel terecht, maar dë heer Jef Last zal nog wel een en ander maal' door het bran dende braambosch zich een weg moeten banen. Direct aanbevelenswaardig is dieze lectuur dan ook niet, de schr. tracht een zestal alle- goriën te geven, wonderlijk-fantastische din gen. Hij springt van den hak op den tak, nu eens in dichterlijk, dan weer zander e.enigen overgang banaal en plat Wat er nog uit hem groeien zal?.... Br. Ontvangen: Autokampioen, 7 Februari. Bevat oa. een beschouwing van Herman Levy over koetswerken op de R.AI.-tentoon- stelling, alsmede over den Parijschen Lucht vaart-salon. Actueel Wereldnieuws (Indië), van 3 Ja nuari is voor een belangrijk deel gewijd aan de vreeselijke ramp van de Merapl. O.a. heeft mevrouw van Huut-Kardos hierover een knappe teekening bijgedragen, voorstellend den exodus der vluchtelingen. Prachtige pho- tos, waaronder luchtopnamen verluchten de beschouwingen dér redactie, die i kan het an ders? staan ln1 het teeken van den oproep om steun. Inmiddels is door het Merapl- cotmité al bericht, dat voldoende gelden zijn binnengekomen. Voorts de gebruikelijke kie ken van aangekomen en repatrieerende per sonen, aardige opnamen van inlandsche vrou wen-bijeenkomsten, die bedoelen een beeld te geven van de ontwaking der vrouw ook ln het Oosten. Meer speciaal Indisch is een artikel, gewijd aan den T.T.T.-weg, dat ls de verbin dingsweg tusschen Ponarogo en Toelocnga- goeng, waarvan eveneens fraaie opnamen zijn gemaakt. Verder zijn er speciale bijdragen op extra kunstdrukpapier, o.a. van den bekenden mondainen Parijsch-Japanschen schilder Fou- jita, New Yorksche scycrapers, een reproduc tie in kleurendruk van een aquarel van me vrouw van Huut-Kardos, (deze teekenaar ster geeft de menachelijke figuren het minst goed weer, daar is altijd iets hoekigs en stijfs in, maar landschappen xljn meestal uitmuntenji geslaagd), enz. Te veel om op tö noemen Zooals men ziét een veelzijdig nummer. van OOST-INDIE. Benoemd tot opziener (seiner) bij het mi- rine-etabl. te Soenabaja, J. Fnikke, d.dL opz. (seiner) op maandgeld' bij genoemde inr. tevoren gewezen sergeant-telegrafist bij de Koninklijke marine. Geplaatst: bij het marine-vliegkamp „Mtono Krembamgan", die officieren-vlieger 3e kl. L F. llesselink en H. J. Coppers, allen verwacht uit Nederland; bij het marine-vliegkamp Mono Krembangan, de off.-vlieger 3e kl. E. Martare en J. Pleij; bij de marine-kazerne Goebeng, de ie lust der mariniers P. J. van Gijn, allen ver wacht uit Nederland; bij het bedrijf der haven van Tandjong Priok, als tijd. waarnemend correspondent, F. W. van Duim, thans ge- plaatst ini hiet bedrijf dier ba ven van Soeraba'ja; te Soerabaja, de correspondent H. M. Swen, thans geplaatst bij het bedrijf der haven Tand jong Priok. Verleend; wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Euiropa aan den boekhouder W. C. Klerk, met bepaling, dat hij zijn be trekking zal neerleggen op nader te bepalen dag in de maand Juni '31. Overgeplaatst: van de miarine-kazerne Goe beng naar Hr. Ms. Sumatra de ie luit. der mü riniers J. A J» die Bruyn; van Hr. Ms. Kortfe- naer naar de marinekazerne Oedjoeng de ofT. van admiinsitr. 2e kl. T. Strengers; omgekeerd' de off. van adm. 2e kl. B. G. A. M'ahieu. Vergund: om naar Nederland terug te koe ren aan den kapitein-luitenant ter zee G. J. Verwijnen, WIJ ontvingen van de Nationale Credlet-Ver. een aardige en nuttige reclame, die wordt aange boden ..aan de kleine spaarders en die hel zullen worden De reclame is een z.g. „Europa-lea". hetzelfde ongeveer als het „Europa-wiel", dat den laatsten tijd ls uitgestald ln de étalages van ver schillende boekwinkels. De bedoeling van de reclame ls om de kinderen een gemakkelijk overzicht te geven bi] hun aard rijkskundige lessen. En dat doel zal de reclame zeker niet missen, als ze nu ok maar spaarders voor de „spaarverzekering" aanbrengt, dan is aan belde kanten bet nut bewezen. 16 Febr. 1931. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. a.a .„Yorkriver". Uit Madrid wordt gemeld, dat koning Alfons zou hebben besloten zjjn kroon in gevaar te brengen om Spanje van revo lutie te redden en hem zelf nog een kans te geven om aan het bewind te blijven Het schijnt vast te staan dat Sanchez Guerra, de bejaarde leider der liberalen heden den koning een lijst van ministers zal aanbieden, waarna de konirg voor- loopig afstand zal doen. Indien de be richten uit Madrid met de feiten overeen stemmen, dan zal de koning slechts toe schouwer zijn gedurende den tijd' dat het land zijn vertegenwoordiging voor het parlement zal kiezen, waardoor beslist zal worden of het land een monarchie zal blijven of een republiek worden. Londen, 17 Februari. Ib geheel En geland is gisteren groot opzien gebaard door de arrestatie te Glasgow van twaalf vooraanstaande personen in het industri- eele leven, die een functie hadden, of in rel^ie stonden met Soottish Amalga- w .zich Septem ber in liquidatie bevindt. De directeuren worden er van beschuldigd een bedrnï van ongeveer f 438.000 aaï de owX

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7