HEERENBAAI Goedkoop stoken Fa. H- BOOY &ZOON VIFRDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN ZATEROAQ 21 FEBRUARI 1831; 0.16 1.84 2.54 4.07 5.09 Vandaag wordt ln den' Stadsschouw burg te Amsterdam de 650ste opvoering gegeven: van liet1 bekende suoeesstuk „De Rozenkrans" door de Ver. Schouw spelers met Enny de Leeuwe en Plerre Mol» in de hoofdrollen. BABY-Anthraclet PARELCOKES feestvoorstelling worden gegeven met een opvoering van dit schitterende werk. iuftm Door de tyds-omstendiglidd; Jou staat op 't gezicht te lezen. Dat jy aan „malaise" lydf. Weet je.waarom.ondanks alles, Ik zoo vrooiyk,glunder kijk? Door mün pypje D0UWE EGBERT5 Den Ik Rothschildt nog te rük. Gemeenteraad. PREDIKBEURTEN DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). 's Morgens 10.80 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp 'Zoeken en vinden» Vergaderingen, vermakelijkheden Deelnam» ln het garantiefond» der „Boltha". X Op en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Feb. Z 22 M 28 D 24 W 25 D 26 opond. 8.30 28.00 8.41 8.66 9.17 9.47 V 27 10.34 Z 28 11.42 op: ond: sm. nam 7.02 17.28 11.82 11.47 7.00 17.24 0.03 6.58 17.26 0.19 0.86 6.56 17.28 0.54 1.14 6.54 17.30 1.37 2.03 6.52 17.32 2.36 3.16 6.60 17.34 4,04 4.56 Licht op voor alle voertuigen i Wintertijd. Zaterdag 21 Feb. 17.51 uur, Zondag 22 17.58 Muandug 28 17.54 Aan de Utrechtsche Universiteit slaagde 19 Februari voor het taalkundig oandidaatsexanien Indologie, onze stadge noot, de heer A. Boendermaker. „INTERNOS" VOOR DE MICROFOON. Morgen (Zondag) zal het dubbelmannen- kwartet „Internos", dir. A. J. Lèewens, zingen voor de K. R. O., welker uitzen ding zal plaats hebben in de Studio te Hil versum van 2.80—4.80 u. Natuurlijk zal het beste beentje worden voorgezet als vrucht van ernstige repe tities. Klassieke, moderne en humoristische werken staan op het programma ln de gids, zoodat belangstellenden worden aan- f[eraden bovenstaand station in te schake en. EEN STADGENOOTE MULTI- M1LLION AIRE. Deze stadgenoot» is geen persoon, doch een plaatselijke instelling. Men deelt ons n.1. mede, dat deze week ihiet tegoed van de spaarders der Helder- sohe Nutsspaarbank het bedrag van twee mlJIloen gulden overschreed. BUITENGEWONE ABONNEMENTS CONCERTEN. Het derde en laatste concert in dit sei zoen zal gegeven worden door den ver maarden Hongaar&chen cellist, Paul Her- inann, welke aan den vleugel zal worden begeleid door den pianist-oomponlst, Ueza li ld. Ünnoodig te vermelden dot ook dit concert wederom zal blijken to zijn een werkelijk buitengewone uitvoering! Heiman,i zul compositie voordiagen van Höndel, Bach, -Salnt-Saöns, Bartok e.a., een rijk programma dus. Ondanks het minder groot aantal abon- né'a, lost het Concertbureau zijn beloite volledig en royaul in. Losse kaarten zijn 's avonds aan de kassa van Casino en Muziekschool, Prins Hendriklaan 17, te verkrijgen. VIJFDE MARINE-CONCERT. Woensdag a.s. heel't het vijfde concert plaats, dat de Staïmuzlek dezen winter zal geven; als solist fungeert ditmaal de heer Van Vessem, cello, die een andante van Qotfried Mann zal vertolken. Verder vermeldt het programma een tweetal ouvertures, n.1. een van Cherubinl (Ana- creón) en na de pauze de bekende van de opera Zampa van Herold, een symphonle van Haydn, terwijl met een fantasie uit de opera Lakmë zal worden besloten. V&or kaartverkoop verwijzen wij naar de advertentie. LEZING PROTESTANTENBOND. Afd. Den Helder. Als spreker voor bovengenoemde afd. trad Vrijdagavond op Ds. H. A. Enklaar, met het onderwerp: De figuur van Holger-Weduwe uit „den Steen der Wij zen", van Anker Larson. Spr, begon met er op te wijzen, dat dit bekroonde Deensche boek meer is dan een prettig te lezen roman, want het stelt een reeks van vragen uit het leven van den modernen tijd, welke vragen zijn samen te vatten in die ééne groote vraag, welke de titel van het boek aangeeft: „Waar is de Steen der Wijzen?" De titel voert ons naar de groote werk plaats der alchimisten, die de kunst be oefenden om onedele metalen te verande ren in goud en zilver. Het middel daartoe had verscheidene namen, maar het prepa raat, dat alle goede eigenschappen bezat, heette „Steen der Wijzen". Het boek van Larsen nu bedoelt ons te voeren naar een nog grooter werkplaats van alchimisten, ï.l. naar het geheimzinnige, raadselvolle leven, waar het vol is van onedele meta len, en waar het groote verlangen woont onder de zoekende menschen om het on edele om te zetten in het edele. Die kunst leet daar de Levenskunst. En wij zien dan ook allerlei kunstenaars, wijzen, God zoekers, aan het werk om het middel, den Steen, te vinden. En het antwoord op het oeroude raad sel? Het geheirp? Schrijver wijst op de tallooze gevaren van het zoeken en laat als eerste eisch gelden: het beleven van de werkelijkheid, de echtheid in woord en daad tegenover allerlei fantasie, nieuwsgierige interessantheid; en laat voorts uitkomen, dat de bevrijding van den misdadiger Holger-Weduwe ligt in de hoogste werkelijkheid: de ziel, gevan gen in God. Hier ligt het zwaartepunt van het boek, het groote wonder, dat wordt voltrokken: de omschepping van het onedele metaal, van den bruten na- tuurmensch tot het edele, tot den God gewijde. Spreker vertelt dan den levens weg van deze gefolterde menschenziel in haar val, angst en nood, in haar peinzend- broeiend-zoeken en worstelen, tot de dageraad voor haar opgaat, en wijst er tevens op, hoe de één voor den ander kan zijn een steun op dien weg, als werktuig in Gods hand. Aan het einde van de lezing gaf spr., naar aanleiding van het behandelde boek, nog een korte beschouwing over het ver schil tusschen het Indisch-contemplatieve en het Christelijk-actieve in heilsweg en verlossing. OPERA '„BUTTERFLY". Vrijdagavond gaf de „Opera Italiana" voor een volle Casinozaal de wereldbe roemde opera „Butterfly", een der mees terwerken van den helaas te vroeg ge storven Giacomo Puccini, ten beste. Citeerden wij in ons blad van Dinsdag 1.1. een gedeelte van een recensie uit een der groote bladen, zuiver in afwachting de waarde dier recensie te kunnen toetsen aan het onderwerp, thans moeten wij zelf, zoo objectief mogelijk, onze meening daar over geven. „Butterfly, bel nome che'" Vlinder, wat een schoone naam. En toch, welk een tra giek ligt er in verscholenl Signora Andrini, de Parel van het ge zelschap en de sublieme vertolkster der hoofdpersoon, gaf in haar aangrijpend en diep gevoeld spel ten duidelijkste blijk, de tragiek welke in dit woord verborgen ligt ten volle begrepen te hebben. Door het weeke, buigzame timbre van haar onvol prezen sopraan-geluid, gaf zij op mees terlijke wijze alle gevoelens weer van vreugde en smart, welke leven in.de ziel van een ondanks haar verlaten zijn, lief hebbende vrouw en moeder. Iedere trilling van de snaren der lijdende ziel weerklonk in haar zang, welke over hare lippen kwam, huiverend van haar groote leed. Hoe heerlijk kinderlijk en zoo vol vertrou wen nog, is zij in haar gesprek met Sharpless: Quanda fanno il lor nido in America i pettirossi? Wanneer maken in Amerika de roodborstjes hun nest? Want dèn heeft hij beloofd terug te komenl Signora Squarzina was als Soezoeki een toonbeeld eener moederlijke dienst maagd en vriendin tevens. Haar geluid en .pel waren zeer zeker niet onverdienste lijk te noemen. Signor Bellusi alias Pinkerton, mag ;ich beroemen op een schitterend gedra gen tenorgeluid en vrij vlot spel. Piccioli, die als Sharpless, zijn uiterlijk ten zeerste mee heeft als Amerikaansch :onsul, had desondanks geen gemakkelijk spel, wist echter met zijn mooie bariton veel op te halen. Een schitterend uitgebeeld type gaf Barbieri in Goro, de sjacheraar en huwe lijksmakelaar, de man die leeft van glui pen en konkelen en hierdoor zijn stempel gedrukt heeft op zijn geheele voorkomen en wezen. Een der moeilijkste rollen, welke het best vervuld is. Was Prins Yamadori en Oom Bonzo zen en dezelfde persoon (Signor Codo?) dan mag hem als Bonzo een rechtvaardige lof niet onthouden worden. Prins Yama dori echter is een marionettenrol. Verder zijn nog te vermelden Signora Chiaboli als Kate Pinkerton, Yakoesidee, de beambten en de moeder met de verdere familieleden en vriendinnen van Cio Cjo San. Een kleine onjuistheid mag misschien wel vermeld worden, zonder afbreuk te doen aan het geheel. Butterfly zingt Kate aanziende): „Quella donna bionda mi fa tanta paura". „Die blonde vrouw maakt mij zoo bevreesd." En Kate Pinkerton waszwart, echt Italiaansch zwartl Op sublieme wijze leidde Maëstro Ma» rini zijn orkest. De nagedachtenis van Puccini is door de vertolking der muziek eer aangedaan. Zoo het gisteravond al geen „gala voorstelling was, waaraan de „evening dress" dikwijls de waarde moet geven, zoo was het toch een avond, waarop ver heven kunst geboden is, gesproten uit een genie als Puccini en op heerlijke wijze gehoore gebracht door het bij het ederlandsche publiek met recht geliefde gezelschap der „Opera Italiana". Signora Andrini e Maëstro Marini. grazie e riverenza. In naam van het Hel- Il'ld I 1311 Dank en onze eerbiedige DE ROZENKRANS. 650ste opvoering. Ook in Rotterdam en1 Den Haag wordt dit feit van zulk een groot aantal opvoe ringen feestelijk herdacht. Door de be moeiingen der Casino-directie zal ook hier in Den Helder op Vrijdag aeen fl.60 per H.L. 90 oent per H.L. THUISBEZORGD 10 OT. MEER. Tel. 235 en 479. BESTELKANTOREN Wed. v. VLIET—WICKEL, Hoogstraat 20. i. SLOT, Van Qalenatraat 0. Telefoon 428. B. KRIJNS, Qasstraat 23. EEN UUR IN HET DONKER. Donderdagavond hebben de bewoners van Krugerstraat en omgeving het twijfel achtig genoegen gehad een uur in Egyp tische duisternis gehuld te worden. Om ongeveer kwart voor zeven flapte het licht uit en om tien voor acht had een gemeen telijk electricien het euvel verholpen en ging het, onder gejuich van de diverse be woners, weer aan. Het mag nu aardig zijn voor een ver loofd paartje om eens een uurtje in het donker te zitten, maar minder aangenaam is het als je huisvader bent van diverse spruiten en dan niet anders dan wat kaar sen van de kerstboom in huis hebt. Laat ons hopen dat het niet al te vaak voor komt. BELASTINGPLAATJES OP EEN DRIEWIELER. Een melkslijter, bezitter van een transportfiets, driewieler, werd gisteren morgen voor Casino aangehouden en pro cesverbaal tegen hem opgemaakt, omdat zijn vehikel niet voorzien was van een belastingplaatje. De man was in de heilige veronderstelling dat hij geen belasting voor zijn driewieler behoefde te betalen en reed al een jaar zonder plaatje. ln een Ingezonden stuk verzocht hij ons de aandacht van alle drlewielfietsers, waarvan er volgens hem verscheidene zonder plaatje rijden, hierop te willen ves tigen. Men zij dus gewaarsohuwd. VERDUISTERING DOOR EEN PAKHUISKNECHT. Door een pakhuisknecht, van een gros sier hier ter stede, zijn verschillende goe deren verduisterd. De man, een vader van vijf kinderen, nam regelmatig goederen mee en verkocht die aan vaste klanten, die van den prins geen kwaad wisten. Bij ontdekking, door den patroon, bekende de dader oogenbllkkelijk. Hij had zijn on eerlijke practijken al sedert een jaar uit geoefend en zal naar schatting voor een waarde van 800 a 400 gulden verduisterd hebben. AJs reden gaf de man op dat hij te wei nig verdiende, doch waar hij, met zijn pensioen, bijna veertig gulden in de week had, trekt men dat wel zeer in twijfel. De zaak is in handen van de politie. DIEFSTAL VAN LOOD. In den avond of nacht van Donderdag op Vrijdag is van in aanbouw zijnde hui zen op het Singel, vijftig K.G. lood ge stolen. Het lood is uit de dakgoot gehaald en ue dieven konden daar, door een lad der voor het perceel, al heel gemakkelijk bij. De politie heeft de zaak in onderzoek. DOOR GASAANVALLEN GESNEUVELD. Wie nog niet overtuigd mocht zijn van de doodelljkheid van gasaanvallen, en dus nog niet bekeerd tot vredesapostel, hij ga eens een wandeling maken langs de Kerk- gracht. Tot zijn ontsteltenis zal hij, zien, dat de eenige jaren geleden onthoofde iepen, die intusschen weer een aardig kruintje hadden gekregen, deze week ge sneuveld zijn, onder de handen van de stadtuinlleden. Wat is daarvan de oorzaak? Dat is met een paar woorden verteld. De boomen ja kykt sikkeneurig ClingeDoortnfco» AS6 20 -SO of. per ons wsckaft U wolkat van genot 'waren dood en die dood was veroorzaakt door verraderlijke, ondergrondsche gas aanvallen. De hoofdbuis van de gasfabriek loopt hier tamelijk dicht lang» de boomen- rij en de wal is laag, dus is de grond ver gast. Nu zullen er binnenkort jonge bloemen komen en zouden we den directeur der Reiniging en Plantsoenen ln zeer ernsti ge overweging willen geven, ze van gas maskers te willen voorzien, daar ze anders eenzelfde lot zullen ondergaan als hun voorgangers. STEEN DOOR EEN RUIT VAN KEN AUTOBUS GEWORPEN. Donderdagmorgen werd door de ruit van een autobus van den heer Prins, ln de Keizerstraat, ter hoogte van het Juliana- park, een steen geworpen, zoodat een dame een lichte verwonding bekwam. De dader was een.... vijf-jarig jonge tje, die thuis wel een pak pp zijn broek zal hebben gehad en waarschijnlijk der gelijke ondeugende streken wel niet meer uit zal halen. De vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag 24 Februari a.s. vermeldt: Ingekomen stukken. Goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten van 20 en 22 Januari 1981; tot uitgifte van grond' in erfpacht aan firma Minneboo en Walboom, u. O. Dito, P. Kossen, mej. A. Schampers en aan J. P. van Os; tot verkoop van grond aan P. Zweed en aan mej. A. Charmes; tot verhuur van grond aan J. Molijn, M. Huijsing, A. Bosch en aan B. Bethlehem; dankbetuiging van Commissarissen der N.V. „Zeebad Huisduinne" voor de mede werking inzake de verleende rentegaran tie op het nog ongeplaatste aandeelenkè- pitaal. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). Verzoek om ontslag van mej. H. J. A. Lunshof als onderwijzeres aan school 8. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te vermelden met ingang van den door B. en W. te bepalen datum). Wegenbelasting. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier Wegenbelasting dienst 1930. Mededeel tng, In Comité zal tevens besproken worden het treffen van maatregelen tor verbete ring van het verkeer over de Bassingracht, zulks mede naar aanleiding van een on langs ontvangen adres van ingezetenen in de omgeving. Verbreedlng van den Strooweg. B. en W. schrijven aan den Raad: In ons voorstel opgepomen in no. 5 (1981) van de bblage tot de raadsnotulen deel den wij U mede, dat voor het afwerken van de verbreeding van deu Strooweg nog een bedrag van ongeveer f <Jf>ü0. noodtg zou zijn en dienovereenkomstig stelden wij U voor om ons voor dit doel een orediet le verleunen lot dit bedrag, in dat voorstel is niet tot uitdrukking gekomen, dat door den dienst van ge meentewerken de voorhanden oude Frie- sche steen, in totaal 881259 stuks, voor dit werk is afgegeven. De waarde dezer sleenen. stel f 8.per 1090 stuks bij zoo'n groote noeveelüeid,is f 8060.—. De kosten van de verbreeding en ver betering van den Strooweg, welke voor rekening van de gemeente komen, be dragen in totaal dus, met inbegrip van het oorspronkelijk crediet ad f12500.—, f 19050.—. Voorstel tot wflziglng van de Algemeen e Politieverordening. Bescherming van dien zeedistel. B. en W. schrijven aan den Raad: Het eerste lid van artikel 29 der Alge- meene Politieverordening dezer gemeente (welk artikel handelt over het muilkorven van honden), mist, omdat het ongeoor loofde delegatie van wetgevende macnt aan ons college Devat, verblndende|kracht.Het zal daarom noodzakelijk zijn, dat de redactie van dat lid wordt gewijzigd en vastgesteld. Deze gelegenheid nemen B. en W. te vens te baat voor te stellen in de Alge- meene Politieverordening een bepaling op te nemen ter bescherming van den zeedistel, die nog slechts sporadisch in onze duinen voorkomt. Het zou ten zeerste zijn te betreuren, dat deze plant, die veel bijdraagt tot de verfraaiing van het duin landschap, binnen korteren of langeren tijd geheel zou verdwijnen. Teneinde dit te voorkomen, achten B.en W. het vast stellen van evenbedoelde bepaling ten zeerste gewenscht. Aan artikel 58 der Algemeene Politieverordening ware daar toe de volgende alinea toe te voegèn: „Met gelijke boete wordt gestraft ieder, die zeedistels beschadigt, uittrekt, uit graaft of medevoert". „Deze bepaling Is niet van toepassing op hem, die tot het verrichten van één of meerdere der daarin genoemde hande lingen vergunning van het bevoegd ge zag heeft gekregen". Blijkens overgelegd advies kan de commissaris van politie zich met beide wijzigingen van de Algemeene Politie verordening vereenigen. Op grond van het bovenstaande geven B. en W. den Raad in overweging aldus te besluiten. ZONDAG 22 FEBRUARI 1031 Doop. 's Avonds 6.80 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: 'Vuur op de aarde» (Luc. 1240) Ned. Herv. Gein. (Wefiterkerk, Westpleln) Geen dienst wegens restauratie Geref. Kerk (Jullanapark). 's Morgens 10 uur, Ds. D. J.B. Allaart ber. pred. te Djocja. 's Avonds 6.80 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Hulpkerkd. Gbr. Mil. Tehuis) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.80 u. Ds. D. J. B. Allaart Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 5.80 u de heer N. v. d. Kraats. Donderdag geen dienst Chc Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's middags 6 u., Leesdienst Herst. Evnng. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Maandag 23 Februari, nam. 8 uur, Ds. P. H. Borgers, Bijbellezing Psalm 42 en 48. Donderdag 26 Februari, nam. 8 uur' Deutsoher Verein. Doopagez. Gem. Geen dienst Evuugellsatle (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.80 u. Ds. R. O. W. J. Hoek. Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 u., Mevr. A. Hoek- Berkhof. Leger des Heils. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u. Helllglngssaraenk. 's Mid. 8.80 u., Verblijdingssamenk. 's Avonds 7.80 u., Verlossingssamenk. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.80 eu avonds 6 uur Samenkomsten. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, Godsdienstoefe ning met preek. Past. Th. Moleman 's Avonds 7 uur, godsdienstoefening met lijdenspreek past. Th. Moleman •Woensdag 25 Febr. 'e Morgens 9 uur, godsdienstoefening HUISDUINEN Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. B. R. Damsté Woensdag 26 Febr. 's avonds 6~8 u. tienjaarlijksche stemming kerkerasd of kiesoollege. Donderdag 26 Febr. nam. 12 uur, Huwelijksinzegening. Zaterdag 21 Februari Uitvoering Gyma.T«r. „Pro Patri»". Casino, 8 uur. Feestavond, Kon. Ned. Bond vaa Ou8- OiKleroffiaieren, Musda, 8 uur. Zondag 22 FebruarL Tooneelvoorstelling, Castte, 8 uur. Maandag 28 Februari Filmvertoonlng Alg. Neö. Typ. Boofl, Musis, 8 uur. Dinsdag 24 Februari Uitvoering Tooneelvsrssn. „Tavsnu", Casino, 8 uur. Woensdag 25 Februari Marine-concert, Casino, I*/i uur. In de vergadering van 24 Juni 1980 besloot de Raad, overeenkomstig het voor stel van B. en W. voor de bloembollen- tentoonstelling, welke van 6 April toten met 25 Mei a.s. zal worden gehouden.de „Donkere Duinen" beschikbaar te stellen. Het comité, dat zich met de organisatie van de zooeven genoemde tentoonstelling beeft belast, richt zich thans tot den raad met het verzoek om de gemeente voor een bedrag ad f 4000 te doen deelnemen in het garantiefonds. Blijkens de bij het adres overgelegde memorie van toelich ting, is tot vorming van dat fonds, waarin door de ingezetenen reeds f 4000 is ge stort, overgegaan, omdat het comité de zekerheid wil hebben, dat het over de noodige middelen zal kunnen beschikken om de onkosten, welke aan de tentoon stellingverbonden zijn en geraamd worden op f 10.000 te kunnen bestrijden, Reke ning houdende met een opbrengst van f 2000 aan entreegelden, dan zal de even- genoemde zekerheid zijn verkregen. Het comité verwacht evenwel, dat de opbrengst van de entreegelden belangrijk hooger zal zijn en in dat geval zal het gestorte waarborgkapitaal pondpondsgowlis wor den gerestitueerd. In verband met het groote belang, dat voor de gemeente aan "de tentoonstelling is verbondon, geven B. en W. in over weging gunstig op het vozoek te beslissen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 15