ÜÜfïïfia&ÏL1»» 1675.—. Na 11,'groot 98 centiaren, J. Boerdijk q.q., ven de men verdeelt ze in: idioten, imbecillen en debielen. De school voor B. L. O. moet nu geven de grootst mogelijk bereikbare practische kennis voor ieder harer leerlingen. Iedere persoonlijkheid behoeft een andere oplei ding. Reinheid op lichaam, omgeving en gereedschappen is iets wat in de eerste vormen, wanneer ce wjinteiBuaien zicm plaats moet worden geleerd. Lichame ij in zakelijk opzicht daarbij aansluiten, b.v. en geestelijk moeten ze gewend wo door een in moderne sty! aangebrachte aan regelmatige rustig* arbeid, ue Druix- verlichting met bijpassende versiering, baarheid van het individu hangt af van dan verkrijgen wij een goed geheel, waar- zijn prestatie. Daarom moeten de leerim- l. ff «.1 V. n,nlftln<«nn it nn nnn V\1 1 1 i ^.nUr'ilil/'On K V. handel een aanleiding om goede zaken te kunnen doen, terwijl den indruk, welke onze 30,000 inwoners tellende gemeente naar buiten maakt, zal verbeteren, het geen voor nieuwe handelsrelaties van be- teekenis kan zijn. Op verschillende plaatsen in de stad zijn bereids bollen geplant welke in den bloeitijd een aardige versiering zullen vormen. Wanneer de winkelstraten zich held worden behandeld. Ook de vakver- eSfltaaen kunnen hier veel werk doen ZThL leden hieroptewflze». da. onderkruiperij door de er zwak- bij naast het welslagen van een bloembol lententoonstelling, de stad Den Helder met handeldrijvenden middenstand een goede beurt kan maken. Wenschen wij een centrum te worden voor onze omgeving, dan zal dat extra moeite kosten, vooral de eerste jaren, maar dan verkrijgen wij daarmede ook extra resultaten en daarom is het begon nen. De Spoorstraat-oommissie gaat aile zei len bijzetten om deze hoofdwinkelstraat een zoo levendig mogelijk aanzien te geven. Speciaal op het terrein van ver lichting zijn er plannen die ten uitvoer zullen komen, wanneer, zooals gewoonlijk, alle winkeliers hun medewerking verlee- nen. Al zal er dan naast de „Boltha" niet zoozeer sprake zijn van een schitterende lichtweek, wanneer er voldoende midde len zijn, kunnen wij zeker iets bereiken wat onze stad in aanzien zal verhoogen, en waarbij er voor de vreemdelingen spe ciaal uit onze omgeving veel aantrekke lijks' zijn zal. Vermoedelijk zullen, zooals vroeger het geval was, andere buurt-commissies bij eenkomen om ook eenige versiering aan te brengen, mogelijk is er nu aanleiding om de handen ineen te slaan, opdat door gezamenlijk werken iets tot stand kan worden gebracht wat tot heden in Den Helder nog niet geweest is. Dezer dagen ontvangen de Spoorstraat bewoners een schrijven, waarin meerdere inlichtingen zullen worden verstrekt. Uitoiowv.. 1-1 1 gen leeren hun handen te gebruiken, b.v. nauwkeurig meten, juist afsnijden en keu rig afwerken, hebben meer beteekenis dan alleen een voorwerp te vervaardigen. Hierin ligt opgesloten de groote waarde der arbeidsvreugde, belichaamd in he ontstane voorwerp, liefst gebruiksvoor- werP' De nazorg Wanneer de kinderen van het B.L.O. VAKOPLEIDING EN NAZORG VOOR ACHTERLIJKE KINDEREN. Voor de afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs, hield de heer C. lest, hoofd van de school voor B. L. O. alhier, gisterenavond in het Militair Tehuis aan den Kanaal, een lezing over bovengenoemd onderwerp. Onder de aanwezigen zagen wij den burgemeester met wethouder Smits, de heer Bijl, directeur van de werf en de heer Dokter, directeur van Gemeente-werken. Aan de lezing was een klein tentoon stellinkje verbonden van werk, dat groo- tendeels door leerlingen van de school van spreker was vervaardigd. Daar waren matten, kussens, mandjes, kralenmatjes, borstelbakjes, enz., enz. Een prachtige deken, vervaardigd op de school te Vlaar- dingen, prijkte ook aan den muur als onweerlegbaar bewijs van den goeden ar beid, welke door achterlijke kinderen ver richt kan worden. Ook leermateriaal was aanwezig, leerboekjes, waarbij door het herhalen van dezelfde voorstelling het be grip ontwikkeld wordt. Materiaal om te tellen, waartoe 1 tot 10 centen steeds op dezelfde manier op kaartjes zijn gerang schikt en plaatjes voor taalonderwijs, waar elk plaatje een letter voorstelt. Na een openingswoord van den voor zitter, den heer Pinkhof, was het woord aan den heer lest. Het probleem, waarover spr. een voor dracht zal houden heeft fnet veel beslom meringen te kampen. Zoo is daar de plaatsing van den zwakzinnige of achter lijke in de maatschappij. Het vraagstuk der onvolwaardigen is pas in de laatste decennia in het licht der belangstelling getreden. Toen het loonsysteem nog niet zoo doorgevoerd was, was het nog niet zoo erg, op een mond meer of minder kwam het niet aan, maar thans is het indi vidu een economische eenheid. In der. strijd op maatschappelijk gebied van de volwaardigen in den laatsten tijd, werd de stem der onvolwaardigen niet gehoord. Op humanitaire gronden mag men dit be treuren. maar maatschappelijk gesproken, gaat de volwaardige kracht voor. In- grijpen in het belang van onvolwaardigen moet echter uit humaniteit en niet uit sen timentaliteit geschieden. In de tegenwoor dige mechanisatie is evenwel nog wel een plaats voor hen te vinden. In Duitschland zijn bedrijven boven 20 werklieden wette lijk verplicht een zeker percentage onvol waardigen in dienst te nemen. Het huma nitaire begint echter veld te winnen. Dit kan ook aangekweekt worden door de vakleeraren bij hun leerlingen, die toe komstige bedrijfsleiders kunnen zijn. Voor de achterlijken is geregelde arbeid noo- dig, daar zij anders aan groote moreele gevaren blootstaan. Eerst even de voorzorg. Na een uiteenzetting van het ontstaan der zwakzinnigheid en de bestrijding van de oorzaken daarvan gaf spr. enkele cij fers hierover. Bij een onderzoek bleek, dat bij de ouders der leerlingen der buiten gewone scholen te Amsterdam drankzucht voorkwam bij 17,1 psychopathie bij 30 krankzinnigheid 2.3 epilepsie 32 zwakzinnigheid 4 Óndanks alle voorzorg wordt geconstateerd, dat gemid deld 2 2J °/co der bevolking de buiten gewone school bezoekt. Bij de achterlijken is de aanleg anders dan bij normalen, vandaar dat het onder- klaar gemaakt zijn voor het maatschap pelijk leven en ze zouden aan hun lot worden overgelaten, zouaen slechts en kelen zich staande kunnen houden, ben goed geregelde nazorg is noodzakelijk. In Amsterdam en andere groote st^deu is daarvoor een speciale ambtenaar. Lij de keuze van werk voor den zwakzinnige heeft men te letten op arbeidsaanleg, snel heid, karakterfouten enz. Ze worden in drie groepen verdeeld: a. degenen niet in staat om in hun onderhoud te voorzien 20 b. van wie dit twijfelachtig is, wel mogelijk, maar niet zeker, 36 c. die in elk geval in hun onderhoud kunnen voor zien 44 De plaatsing in een van deze drie groepen is mogelijk door nauw con tact tusschen school en nazorg. Het is noodig, dat de volgende conclusies nauw keurig gemaakt worden. 1. intellectueele ontwikkeling, wat be treft lezen, schrijven, rekenen met geld, 2. hun handigheid en inzicht bij han denarbeid, 3. volharding bij hun arbeid, 4. netheid en verantwoordelijkheids gevoel bij hun werk, 5. hun aandachtsfouten of hun aandacht vluchtig is, moeilijk te wekken of spoedig afgeleid, 6. karaktertrekken (gedrag, eerlijk heid, betrouwbaarheid in hun mededeelin- gen enz.), 7. verhouding tot medeleerlingen, 8. verhoudingen in het huisgezin en zijn gedrag thuis, 9. het besteden van zijn vrijen tijd, 10. lichamelijke toestand en de medi sche aanwijzingen over den aard der af wijkingen. Voor geschoolde arbeid, welke een vooropleiding op ambachtscursus ver- eischt, komt slechts bij uitzondering een debiel in aanmerking. Het werk, dat de anderen verrichten, zal routine-arbeid moe ten zijn. In den land- en tuinbouw vinden deze menschen nog wel werk, vandaar dat het zwakzinnigenvraagstuk ten platte- lande niet zoo urgent is als in de stad. De overgang van school naar werk plaats is voor den zwakzinnige zeer groot. Het normale kind heeft jeugdorganisaties, doch de zwakzinnige staat in zijn puber teitsjaren alleen, waardoor ze tot slechte verpoozing komen. Noodzakelijk is de ver dere uitbouw van hun gebrekkige kennis. Paedagogische verzorging is gewenscht om hen te helpen hun karakter- en om- gangsfouten, welke zoo deprimeerend werken op de sociale positie, te verbeteren. In Rotterdam zijn pogingen om debielen tot schoenmaker of boekbinder op te lei den. mislukt. Het eenige ambacht vaar- voor ze geschikt zouden zijn, is misschien dat van schilder. De meisjes zijn er beter aan toe. De huishoudklassen vormen voor hen een betere overgang naar het leven. Noodzakelijk is echter, dat ze geregeld arbeid verrichten, dat ze iets kunnen af maken en zorg voor hun gereedschap dragen. Hun verantwoordelijkheidsgevoel moet ook versterkt worden. Zoo moet een band gelegd worden tus schen de school en de leerlingen, welke kan duren voor het geheele leven, reeds komen dergelijke gevallen voor. ïL™ g"cT*spr3e 1. Een opwekking voor een beetje meer sympathie door deze organisaties zou zeker goede uitwerking h0De voorzitter merkt ook nog op omtrent het medelijden, waarvan ook de blinde niet gediend zijn, waarop de heer lest ant woordt, dat ook de zwakzinnigen mevan medelijden gediend zijn. Met kr'tieJ °P hun werk moet men ook zeer voorzichtig door UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Door notaris J Ij'.l Het huis en erf aan No. 5, q.q., nu Debat. Een der aanwezigen vraagt of het werk- verschaffen niet meer op den weg der overheid ligt. Van een patroon kan men toch niet verwachten, dat hij er een filan tropische inrichting op na zal houden. Dat het in Duitschland wettelijk verplicht is onvolwaardigen in dienst te nemen, wijst er toch wel op, dat men het niet uit eiaen beweging doet. Antwoord: In Duitschland is het noodzakelijk door de vele oorlogs-inva- uden. Wat het filantropische betreft, men betaalt een achterlijke niet het volle loon, al komt dit door zijn prestaties wel eens voor, voor het verrichten van zekere routine-baantjes kan hen echter wel loon worden uitgekeerd, wat geen filantropie is. De overheid kan wel helpen en doet dit ook. zoo b.v. in Den Haag, waar achter lijken in de gemeente-plantsoenen aan het werk werden gesteld. Een andere aanwezige zegt iets over de minder fijngevoelige houding die men soms tegenover de achterlijken aanneemt, toch is het medelijden dat soms veel té veel wordt betoond, nog veel fnuikender, Antwoord: De werkgever kan hier wijs anders ingericht moet worden Men veel aan toe doen, door de medewerkers heeft zwakzinnigen met allerlei defecten, van den achterlijke hun houding in te zooals woorddoofheid, hoorstomheid, enz., prenten. Zoo iemand mag nooit met hard- Nadat nog eenige opmerkingen den heer lest zijn beantwoord, wordt de vergadering door den heer Pinkhof met een dankwoord aan den spreker en de aanwezigen gesloten. VISSCHERIJ. Op Texelstroom is al wel heel weinig vangst van garnalen, zoodat de op dat vaarwater aangewezen vaartuigen weinig besomming maken. o,aat het weei het toe dan gaan de daartoe geschikte vaartuigen buitengaats het bedrijf uitoefenen en daar ziin nog behoorlijke vangsten, zoodat door de hooge garnalenprijzen in dat geval nog wel bevredigend resultaat Is te verkrijgen, vooral ook omdat er verhooging der be somming wordt bereikt door puf en by- visch van schar en schol. Op Texelstroom is nog wat vangst van bot, die flink prijshoudend blijft. Door de geringere vangstresultaten zyn verschillende schuiten van elders weer vertrokken, vooral ook omdat er wat meer vangst komt op eigen terrein. De garnalenprijzen varieeren door de geringere aanvoeren van 60 tot 60 cent per kilo. De haringaanvoer blijft nog gering, waardoor ook de besteede prijzen vast blijven. „DE ROZEKRANS". „De Rozekrans", bewerkt naar den be kenden roman van Florence Barclay, is een stuk, dat nog altijd volle zalen trekt, en daarom is het nog steeds op het reper toire van het gezelschap „De Vereenigde Schouwspelers" onder directie van Pierre Mols. Naar aanleiding van de 660e opvoe ring, die van dit stuk gegeven is, worden thans feestvoorstellingen gearrangeerd in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en el ders, en zoo zal het is reeds in adver tenties vermeld ook a.s. Vrijdag het ge zelschap hier ter stede dit stuk komen op voeren. Zooals men weet is het Enny Vreede, de eehtgenoote van den directeur Pierre Mols, en deze zelf, die er de hoofd rol in vervullen. Reeds vier maal werd het hier opgevoerd, telkens met volle zalen en zoo is het te verwachten, dat ook deze vijfde, feesfvoorstelling wederom een volle zaal zal trekken. We kennen Enny Vreede hier o.a. uit „Malle Fatsy", „Vlam mende Jeugd", „de Vrohwe van Shensto- ne"; in het hier bedoelde stuk vervult zij de rol van pleegzuster, haar echtgenoot die van den blinde. De prijzen zijn voor deze voorstelling extra laag gesteld. Voor het overige verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. „VAN HET WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS". Dreigbrieven van de Hitlerianen heeft de heer Van Twisk tot nu toe niet ont vangen. Wat niet is, kan komen, maar de extra politie, die gerequireerd is voor de voorstellingen die a.s. Vrijdag beginnen, is zeker niet voor de Duitsche nationaal- socialisten oftewel fascisten, die mochten willen probeeren de film in brand te steken. Die politie is noodig voor de rege ling van het verkeer. Dat dit geen bluf fende reclame is, moge het volgende be wijzen: Door de buitengemeenten zyn thans reeds circa 2600 plaatsen voor deze film besteld. In de „Texelsche Courant" van Woensdag lezen wij de volgende adver tentie: „Voor de filmvertooning in het „Tivoli-theater" te Den Helder op Zater dagavond a.s. zijn in Boekhandel 'Park straat, geen kaarten meer te bekomen. Van de extra bussen en auto's, welke dien avond zullen rijden, kan gebruik worden gemaakt door hen, die zich uiterlijk van daag bij de ondernemers opgeven. Ver trek der beide extra-booten van Oude- fchüd kwart voor zes, van Den Helder kwart over elf. Alleen toegang voor hou ders van kaarten". pit betreft dus Zaterdagavond. Niet minder dan twee extra booten, afgeladen rol, zullen naar hier komen oni de voor stelling bjj te wonen. En aangezien de -500 inwoners van de andere omliggende gemeenten, die thans reeds plaatsen reserveerden, natuurlijk ook met extra bussen kotmen, heeft de politie uitgebrei de maatregelen: getroffen ten opzichte van niet verkeer. Vier agenten van de po litie zyn daarvoor beschikbaar gesteld en zullen de parkeering van de bussen, enz. regelen. De heer Van Twisk heeft van zyn kant gezorgd voor een extra sterke verlichting, waardoor het geheele terrein m de omgeving van Tivoli den ganscihen avond zal baden in een zee van licht. Het is dus niet noodig, dat men van J-hntsdie zijde nog meerdere reclame voor deze vertooningen maakt: ook zon- tfi h^T, nkt/e film 81 'genoegzaam te trekken. Op de voorstelling van Vrij dagavond komen wii nor nader ten,™ centiaren, erf aan de Bloemstraat J. BoerdJjk q.q., de Bloemstraat J. BoerdJjk q.q., Bloemstraat de Bloemstraat groot 98 centiaren. M. J. t Hart Het huis en No 7, groot 99 centiaren, 1650.—. Het huis en erf aan No 9, groot 99 centiaren. 1675.—. f Heihuis en erf aan Tde B1°®^Ja®t No. 18, groot 1 are, J. BoerdJjk q.q., Het huis met steêg en erf aan de Bloem straat No. 15, groot 1 are 17 centiaren, W. Bakker q.q., f 1684. Het huis en erf aan de Bloemstraat No. 17, groot 99 centiaren, J. Boerdyk q.q., Heihuis en erf aan de Bloemstraat No. 19, groot 99 oentiaren, J. Boerdyk q.q., Hef huis en erf aan de Bloemstraat No. 21, groot 98 centiaren, J. Boerdijk q.q., 1675.-. Het huis en erf aan de Bloemstraat No. 23, groot 99 centiaren, M. J. 't Hart q.q., 1675. Het huis en .erf aan de Bloemstraat No. 25, groot 1 are 76 centiaren, J. Renooy q.q., 1.700.— Het huis en erf aan de Bloemstraat No. 84, groot 1 are 9 centiaren, J. Boer dijk q.q., 1650.—. KANTONGERECHT DEN HELDER. Zitting van Dlnsdalg 24 Februari Het grootste deel van deze zitting werd in beslag genomen door Texelsche zaken en het halve eiland was leeg geloopen, om deze zitting op te vroolijken. Doch laat ons ons houden aan het programma, dat eerst een geval van moedwillige aanrijding vermeldde. De landbouwer, P. de B., te Koegras, zou den officier van adm., M. v. V., op den 2östen November van het vori ge jaar, met zijn auto hebben aangereden, terwijl volgens getuigen ruimte genoeg was om te passeeren. De B. had achter drie officieren, die van het vliegkamp „De Kooy" op weg waren naar Den Helder, gereden, hij had, naar eigen zeggen, flink signaal gegeven, doch de hoeren, die naast elkaar reden, zouden daar geen acht op geslagen hebben en toen ver dachte passeerde, was een der officieren tegen zijn auto gevallen. De slachtoffers echter, waarvan er twee ter terechtzitting waren, gaven een heel andere'lezing van het gevaL Zij hadden den auto pas gehoord, toen deze vlak ach ter hen was en waren toen direct naar links uitgeweken. Dit was de B. bepaald niet vlug genoeg gegaan en bij het pas seeren, was hij snel naar links overge stoken, met gevolg dat een van hen door den achterkant van den auto was aange reden. De ambtenaar noemde de manier van rijden van de B. meer dan ergerlijk en eischte 50 gulden boete, subs. 60 dagen hechtenis. De kantonrechter was ook niet erg te spreken over den bestuurder van den auto, doch laakte het eveneens van de officieren dat zjj met z'n drieën naast elkaar hadden gereden. Bjj het naar huis gaan van de officieren en de bemanning van het vliegkamp, wordt dagelijks het verkeer belemmerd en in gevaar gebracht. De kantonrechter bepaalde de straf voor de B. op 10 gulden boete, subs. 2 dagen hechtenis. Een winst van rijf gulden. Eenige schapen van den veehouder B. hadden op het land van diens confrater F. getippeld, waarover deze lang niet te spreken was en nadat aan zijn verzoek, om ervoor te zorgen dat dat niet meer voor zou komen, zoo goed als geen aan dacht was geschonken, maakte de ser geant van de politietroepen, K., proces verbaal op, zoodat B. terecht stond. In de vorige zitting was hij trouwens al voor geweest en veroordeeld tot 15 gulden boete en betaling van de civiele vorde ring. En nu verging het hem niet veel beter, daar de kantonreohter hem veroor deelde tot 10 gulden, subs. 8 dagen, met toewijzing van de oiviele vordering. En toen begonnen we aan de Texelsche nummers. „Alle weigen zijn toch openbaar?" Dat was de meening van den Texelaar, K., die op een verboden weg, in het staats- boschbeheer had geloopen en „met klem- wï1 Fe^'erkt" had- In de vorige zitting had de jonge man ook terecht irestnan doch omdat toen niet was uit te maken wy nog nader terug. HET TUINDORP IN HET DONKER. vJPWa?aTond hebben de bewoners van het Tumdorp een half uur hTdSeX gezeten «Ute dat het Tuindorp noTeen Si™?" Go Texelsche soclëteltf?) Tanz. Leden die geen loden waren. Be Texelsche heer O. B., die het het gemeentebestuur van Texel, alsmede de bk ™«ev+e autorïteiten, niet gemakke lijk maakt, moest dezen keer terecht staan voor het feit, dat hij een voor het publiek toegankelijke lokaliteit, waarin muziek, dansen en uitvoeringen werden gehouden, had opengesteld, zonder dam voor van het college van B. en W ve£ gunning te hebben ontvangen. Toen U wat je noemt nattigheid voelde was hij ovhet snuggere idee gekomen, de lok alk St die hij met den verheven naam Tanz" gedoopt had, om te zetten in een sociëteit en iedere bezoeker noteerde hij als „lid" zonder daarvoor toestemming te Vverschillende van deze bezoekers, Wjj noemden den chauffeur A. h„ mej. B. Jj, P L D. Dr., P. de Ru, P. B. waren ter térohtzitting opgeroepen, om te verklaren, dat zij' goon lid wilden zijn van de sociëteit en dat zij ook geen toestemming gegeveb hadden, hun nuam voor het lidmaatschap te noteeren. Bestuursleden waren door den heer B. benoemd, zonder machtiging van een vergadering en de rijwielherstel. Ier S J. de W. had het baantje aang&. nomen, omdat hij dacht dat er wat mee te verdienen zou zijn. Uit het geheele getuigenverhoor, o.a. ook dat van den politiedienaar (1, bleek dat het B. nergens anders om te doen was geweest dan om de wet te ontduiken en om dit nu nog wat duidelijker te laten uitkomen, schorste de kantonrechter de zaak tot de volgende zitting, waarop nog eenige getuigen zullen worden gedag-, vaard en de heer B. gelegenheid zal krjj. gen zich te verdedigen. Nog een slachtoffer van den heer B. Beïnfluenceerd door denzelfden heer B. was ook Jansje V., verlofhoudster te Den Burg, die haar zaak te lang had opeage- houden en dat recht meende te mogen ontleenen aan een oude sociëteitsvergim- ning die zij had, doch die niet meer van kracht was. De heer B. haar had aann raden, zich niet aan de politie te storen. Langen tijd zijn de bacchanalen, toen mej. V. niet meer den moed had ze in haat zaak voort te zetten, in de keuken van haar woning gehouden, maar nu beloofde zjj dat het heusch voorbij was en zij zich niets meer van den heer B. zou aantrek ken. Hieraan had zj] het te danken dat zij er met de zeer genadige straf van 2 maal 8 gulden boete, subs. 2 maal 1 dag hechtenis, afkwam. Een aanrijding die geen straf veroorzaakte. Door den autobestuurder(ster) A., Is op 5 Augustus van het vorige jaar, op de Loodsgracht, ter hoogte van de Looyer- steeg, de wielrijdster A. K., aangereden. Hoewel de kantonrechter met dergelijke gevallen over het algemeen niet speelt en de veroorzakers meestal een flinke ader lating bezorgd, moest htf in dit geval ont slag verleenen van rechtsvêrvolging, daar de bestuurder de wielrijdster niet had kunnen zien en daarom volgens art. 28 van de motor- en rijwlelwet, niet straf baar is. Een'tragisch geval Vervolgens stond terecht de losse werk man B., wegens overtreding van de leer plichtwet, een overtreding die tegenwoor dig voor Alkmaar met 25 gulden boete wordt gestraft B. had een dochtertje van 16 jaar, die het nog niet verder had ge bracht dan de vierde klas van de o.l. schooL Dit meisje was door B. meermalen thuis gehouden, omdat de man een suk kelende vrouw heeft en meerdere kleine kinderen. Het was voor hem niet moge lijk, van zijn kleine inkomen, een hulp in de huishouding te nemen en wanneer hij dus aan het visschen was, bleef zijn dochter thuis om voor zijn vrouw en kin deren te zorgen. De man toonde zioh niet onwilig om zjjn kind naar school te sturen doch was onmachtig. I>e kantonrechter, die in deze gevallen altijd zijn menschel ijke gevoelens een woordje mee laat spreken, had den man zeker de geringste straf gegeven, die op deze overtreding staat, doch waar de ambtenaar van het O. M. alleen maar wet ten kent en bij een geringe straf zeker hooger beroep zou aangeteekend heb ben, met gevolg dat B. dan tot 25 gulden zou zijn veroordeeld, bepaalde de kanton rechter de straf op 10 gulden boete of 2 dagen hechtenis, waarmee de ambtenaar aoooord ging. Een onmogelijke verordening voor zakenlieden. Het is bij politieverordening verboden handwagens onbeheerd op den openbaren weg te laten staan. Voor verschillende za dit echter niet anders mo- geiyk.Zoo stond in deze zitting terecht t V\K'' expediteur hier stede, die op de Loodsgracht, voor zijn pakhuis een handwagen had laten staan, op klaarlioh- ten dag. Een zeer ijverig polltie-beambte daarvan procesverbaal opgemaakt en in dez^ zitting werd v. K. veroordeeld tot een boete van 1 gulden. v. K. wees op de absurditeit van deze verordening. Voor het laden en lossen van zyn booten had hij geregeld hand wagens noodig, die hij niet anders dan P de^Loodsgracht kon stationneeren. „Ja zuchtte de kantonreohter, „dan oet u zich tot het gemeentebestuur wen- aen, wy moeten de verordening toepassen en maken haar niet". Klein goed. nv^; Y00"" det rijden met een wagen TSJSSSHX*KuW6n b0,!te' "-i" lo<H>en v»n'Jf0hyrman' voor het los laten moeten zii»0»11 ??d' die gemuilkorfd had hStenhT' RUldeü ,b0üto' su^- 2 dagen het boekhouder te Alkmaar, voor boete W>nder rijbewijs, 10 gulden gereder *i'!zonder achterlicht ten is! RUlden boete, subs. 1 dag hech- reS'n aZ^nter reflector op zijn fiets g®" he^ténis. boete, subs" 2 dagen

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6