Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS Wat Amerika over Prinses Juiiana zegt. Goedkoop stoken Fa. H. BOOY &ZOON VAN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931. Geveoht onder Kleurlingen te Rotterdam. Eenige zwaar gewonden. De oorzaak ls een aanmonsterings- quaestie. Zooals gewoonlijk bevonden zich Don derdagmorgen voor bet Er.gelsohe consu laat aan den Eendrachtsweg een aantal zeelieden, die trachtten daar te kunnen monsteren op Engelsche schepen. Op een gegeven moment, omstreeks hall elf, ont stond er onder eenige kleurlingen zon der eenige voorafgaande incidenten een wilde vechtpartij. De mannen sloegen op elkander in met gummistokken, para- plules en wandelstokken, terwijl er zelfs oen met een rijzweep in het rond sloeg. De agent van politie, die wacht heeft voor het consulaat, trachtte met zijn gummistok de vechtenden te scheiden, maar het mocht hem niet baten, want zoodra hij er eenigen gescheiden had, waren anderen achter zijn rug reeds weer aan het vech ten. Pas toen er politie-assistentie kwam, werden de kleurlingen uiteengedreven en al verplaatste zich een oogenblik het ter rein van den strijd, ten slotte wist de po litie tien man te arresteeren en naar het bureau in de Witte de Withstraat over te brengen. Een van de mannen was zoo j zwaar gewond, dat hij op straat bleef'lig gen. Hij had een wond in den rug en bloedde uit den mond. In den loop van den ochtend is gebleken, dat nog drie andere mannen min of meer gevaarlijke steek wonden hebben opgeloopen. Omtrent de oorzaak van deze vechtpar tij vertelde men, dat het gevecht geleverd is tusschen Somali-negers en Arabieren. De Somali-negers, ongeveer zeven a acht man, zijn reeds geruimen tijd werkeloos, veel langer dan de Arabieren. Er ligt nu in de haven een schip, dat naar Saigon zal vertrekken en naar men wist te zeg gen zouden de Somali-negers op dit schip hebben aangemonsterd, evenwel na den eersten machinist met eenige Engelsche ponden te hebben gestopt. Dit zou den Arabieren ter oore zijn gekomen en die hadden daarna hun arbeidskracht voor, niets aangeboden. Hierover is oneenig- heid ontstaan, welke Donderdagmorgen in een veohtpartij ontaardde. De pólitie heeft verschillende wapens in beslag genomen en ten einde herhalin gen te voorkomen zijn de straten in de omgeving van het consulaat afgezet. Verduistering van f200.000. De Rotterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 47-jari- gen kantoorbediende H. D. L W., gedet.- neerd, die terechtgestaan heeft ter zake van valschheid in geschrifte en opl ch- tmg ten nadeele van de N.V.. Vereenigde Zuivelbereiders, bij welke hij in dienst was en ten nadeele van de Rotterdamsche Melkinrichting. De frauduleuze handelin gen waren gedurende een tijdvak van on geveer 12 jaren gepleegd en het totale bedrag, waarvoor beide maatschappijen zijn benadeeld, loopt tegen de 200.000. De rechtbank veroordeelde W. tot 21/» jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. De 25-jarige kantoorbediende B. L., eveneens gedetineerd, die ook bij de N.V. Vereenigde Zuivelbereiders in dienst was, en die van den vorigen verdachte als be looning voor het openmaken van de be- noodigde valsche kwitantiën van W. maandelijks een bedrag had ontvangen, dat in totaal was opgeloopen tot ongeveer 1' 12.000 verdachte was sedert 1922 in de knoeierijen betrokken werd veroor deeld tot l1/» jaar gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Het O.M. had tegen ieder der verdach ten geëischt een gevangenisstraf van 8 jaren en 6 maanden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht New-York, Februari 1981. Er circuleert op het oogenblik in de Amerikaansche pers een artikel over Prinses Juiiana, dat met al zijn aardige trekjes en zelfs met zijn kleine onjuist heden voor ons Hollanders te interessant is, om het niet in zijn geheel weer te geven. Er zijn twee portretten van de Prinses bijgevoegd; één ervan is de be kende crayon-teekening, die bij het zilve ren huwelijksfeest der Koningin werd ge maakt en het andere een foto op drie-jari gen leeftijd. Het artikel werd geschreven door Prinses Catharine Radziwill en heeft als titel: „Hoe een toekomstige koningin wordt opgevoed". De ondertitel luidt woor delijk vertaald: „Kroonpr nses Juiiana van Holland is meerderjarig, aantrekkelijk, intelligent en in staat om haar eigen brood te ver dienen. Toch is het zeer moeilijk om haar uit te huwelijken". FAMILIEDRAMA TE HILVERSUM. In den avond van 20 Oct. j.1. poogde de 44-jarige winkelier W. IL, wonende aan den Neuweg, door gasverstikklng een ein de te maken aan zijn leven en dat van zijn zes-jarig dochtertje. Het kind werd dood gevonden en de man bewuste loos. De man. die aan zwaarmoedigheid lijdt stond voor de rechtbank te Amsterdam tercht, verdacht van moord De psychiaters, mr. S. P. Bakker en dr. H J Overbeek achtten in hun rapport verd niet toerekeningsvatbaar toen hij zijn daad beging, daar hij lijdende is aan De rechtbank achtte den ten latte ge legden moord bewezen, doch den dader niet strafbaar wegens ziekelijke storing van de geestvermogens. De rechtbank ontsloeg verd. van rechtsvervolging en gelastte zijn plaatsing in een krankzinni gengesticht voor een proeftijd van ten hoogste één jaar. Daar volgens de deskundigen het ge vaar bestaat, dat verd. zijn poging tot zelfmoord zal herhalen en daarbij wellicht weer iemand anders van het leven zou berooven, stelde de rechtbank verd. bo vendien ter beschikking van de regeering om van harentwege te worden verpleegd. EEN „KONINGIN" VAN SCHOOL GESTUURD. Eenigen tijd geleden ls een Amster- damsch meisje, leerlinge eener H.B.S. met drie-jarigen cursus, tot „Miss Hol land" gekozen. In verband met haar nieuwe functie van schoonheidskoningin verzuimde zij herhaaldelijk de lessen. „Het Volk" bericht nu dat B. en W. den directeur harer H.B.S. gemachtigd heb ben, 'n afwachting van de definitieve be slissing op zijn voorstel, de bewuste leer linge van de school verwijderd te houden. Tn verband daarmede vernemen wij, dat B. en W. hun eindbeslissing in dezen zul len nemen zoodra zij terzake het advies van de Commissie van Toezicht op het M.O. hebben ontvangen. De ouders der leerlinge waren herhaaldelijk gewaar schuwd tegen het schoolverzuim zonder geldige redenen en zonder toestemming van den directeur. En vandaar het voor stel om haar nu voorgoed van de school verwijderd te houden. (Hbld.) EEN VALSCHE CHEQUE. Twee Mexicanen leder tot twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag arrest gewezen in de straf zaak tegen de beide Mexicanen, die in hooger beroep waren gekomen van het vonnis der Amsterdamsche Rechtbank van 6 Nov., waarbij zij wegens gebruik maken van een valsch geschrift als ware het echt, werden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaren. Op 8 Febr. van het vorige jaar boden zfj aan het bijkantoor der firma Cook Son, te Amsterdam, een valsche chèque aan, groot 16.000. De aanbieders werden echter spoed'g ingerekend, daar de kas sier de vervalsching bemerkte. Het Hof vernietigde het vonnis der Rechtbank en veroordeelde hen wegens poging tot oplichting tot een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van drie maanden voorarrest. De raadselachtige zaak te Cambridge opgehelderd. De akademisohe autoriteiten en de po litie zijn thans tot de overtuiging geko men dat het raadsel van den dood vaa den student Ellis, wiens geknevelde lijk in zijn kamer in het Sidney Sussex Col lege te Cambridge gevonden was, opge lost is. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat de jongeman zelfmoord begaap heeft door zichzelf te verstikken en dat hij. zich zelf gebonden en zich een prop in den mond gestoken heeft, om de indruk te wekken dat hij vermoord was. Deze op lossing is gegrond op het fh aanmerking nemen van alle omstandigheden, waarin het lijk is gevonden, een reconstructie van het drama door speurders van Scot- land Yard en een uitvoerig verslag van Sir Bernard Spilsbury, den patholoog van het departement van binnenlandsche zaken, over zijn bevindingen bij de lijk schouwing, dat Woensdag aan de politie gezonden is. Het eenige raadsel is nog hoe Ellis tot zijn wanhopig besluit is kun nen komen, daar hij een opgewekt &tu-> dent was en hij goede vorderingen in zijn studie-vakken, anthropologie en archaeo- Het artikel zelf geven wij ln het volgen de weer: „Een van de interessantste personen van Europa is op het oogenblik de jonge kroonprinses van Holland. Wanneer zij ooit haar moeder opvolgt, zal zich het ;ge- ,^een^e wereldgeschiedenis voordoen, dat twee vrouwen achtereenvol gens op een koninklijken troon hebben gezeten. Alleen hierom zou men reeds be- ang stellen in Prinses Juiiana, het eenige kind van Koningin Wilhelmina der Ne derlanden. Haar geboorte was reeds op zichzelf een historische gebeurtenis, omdat daar door het Huis van Oranje op den Hol- landschen troon bleef. Er is n.1. een tijd geweest, waarin men vreesde, dat deze troon over zou gaan op de nakomelingen van de oude Groothertogin van Saksen- Weimar, hetgeen het einde ,zou zijn ge weest van een der roemvolste bladzijden in de Hollandsche geschiedenis. Ook de geboorte van Koningin Wilhelmina was een belangrijke gebeurtenis, want in dien tijd had men de hoop laten varen, dat de oude Koning Willem nog nakomelingen zou nalaten om hem op te volgen. Zijn beide zonen waren voor hem gestorven en de beide huwelijken van zijn broeder logie, maakte. Hij had geen zorgen, voor zoover men wist, geen liefdesgeschiede nis, kortom, in dit opzicht tast men vol komen in het duister De moeder van den zoo ongelukkig aan zijn einde gekomen student Ellis te Cam bridge weigert, zich neer te leggen bij de beslissing dat hij zelfmoord gepleejgd heeft. Zij heeft verklaard dat zij niets on beproefd zal laten tot wat volgens haar nog altijd een raadsel blijft, is opgelost. In een familieraad is de vraag ter sprake gekomen, of men een deskundige in het goochelen of een boeienkoning zou raad plegen die zou moeten verklaren, of Ellis zichzelf zoo had kunnen knevelen als hij g'edaan heeft. Vele professoren en studenten zijn het met de familie eens. Zij hebben den in druk dat er iets opzettelijks stil gehouden wordt mogelijk door dengeen die het geheim bezit, maar niet voor den dag wil komen. Dat wil niet zeggen dat Ellis vermoord is, maar dat hij het slachtoffer van een grap of een proef is geweest die op onvoorziene wijze tragisch geëin digd is. AARDBEVING IN ZUID-AFRIKA. Om 10 uur gisteravond is in de streek, vijftig mijl ten noorden van Rustenburg een heftige aardbeving gevoeld, die twee minuten duurde. Het is de eerste aard beving, die in deze streek in vele jaren opgeteekend is. Schade schijnt niet te zijn aangericht. EEN FRANSCH WATERVLIEGTUIG GEZONKEN. Een Fransch watervliegtuig op den dienst AlgiersMarseille, dat Woensdag op weg naar Marseille dicht bij- de Fran- sohe kust een noodlanding op zee moest doen en tengevolge van den storm af dreef, ls gezonken. Van de uit drie kop pen bestaande bemanning konden twee man worden gered. Op het moment, dat het toestel begon te zinken werd de mar conist door een golf van den drijver afge slagen zoodat hij verdronk. VERKORTE WERKTIJD TER VOORKOMING VAN ONTSLAG. Teneinde ontslag ln het groot of loons verlaging te vermijden, heeft het perso neel van de Weensche gemeentetram be sloten in een verkorten werktijd toe te stemmen. Op een vergadering van het personeel, waar ongeveer 95 pot. was op gekomen, besloot een meerderheid van ongeveer twee-derde der aanwezigen tot het aannemen van dezen maatregel. EEN PANIEK VOORKOMEN. Woensdagavond ontstond er een begin van brand In de kelders van het Théfltre des Galeries te Brussel. Hoewel men de brandlucht in de zaal gewaar werd, bleven de acteurs doorspelen, wat een paniek on der de toeschouwers voorkwam. Bij de tweede pauze vernamen zij, dat de brand weer inmiddels het vuur had gebluscht. HET VERGAAN VAN DE HIGHLAND HOPE. De Engelsche raad voor de scheepvaart heeft Donderdag uitspraak gedaan in het vergaan van de 14.000 ton groote High- land Hope op 19 November aan de Por- tugeesche kust. De raad ls van oordeel, dat de kapitein niet met goede zeeman schap het schip bestuurd heeft en veel te dicht bij de rotsen, waar het schip ten slotte op geloopen is, koers gehouden heeft in den reeds tamelijk dichten mist. Bovendien heeft hij de snelheid van zijn schip, toen hij eenmaal zijn koers bepaAJd had, niet voldoende verminderd. Om al BABY-Anthraciet PARELCOKE S THUISBEZORGD 10 OT. MEER. BESTELKANTOREN Prins Hendrik waren kinderloos gebleven. Toen de Koning op 65-jarigen leeftijd de jonge en bekoorlijke Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont tot zijn tweede vrouw nam, kon men nauwelijks verwachten, dat dit huwelijk door (kinderen gezegend zou worden. Doch de nieuwe Koningin deed haar plicht en bracht een jaar na haar huwe lijk een dochter ter wereld, die tien jaar Later haar vader opvolgde onder het re gentschap van haar moeder. Wanneer men zegt, dat het koninginnetje door haar volk aangebeden werd, zegt men nog te wei nig. Heel Holland scheen slechts één ge dachte te hebben en die was voor hun joli ge Koningin, die zooveel voor hen betee- kende. Toen zij op haar beurt trouwde, begonnen alle Hollandsche huisvrouwen van hoog tot laag kleine sokjes te breien of fijn borduurwerk te maken om het ten geschenke te kunnen geven aan haar eer ste kind, wanneer het geboren werd. Zij hoopten dat dat spoedig, zeer spoedig zou gebeuren, want Holland verlangde meer dan ooit naar een troonopvolger om hun roemvolle oude tradities voort te zetten! Dooh de jaren gingen voorbij en de Ko ningin bracht geen kind ter wereld. Eens of tweemaal mocht men daarop hopen, deze redenen is hem zijn certificaat voor 0 maanden ontnomen en de raad zou het een jaar ontnomen hebben als de kapitein niet 76 jaar oud was en voordien nog nooit een ernstig ongeluk had gehad. De raad heeft ten slotte een berisping toegediend aan de reeders, die hadden moeten begrijpen dat men een man van dien leeftijd niet meer geheel alleen ver antwoordelijk mag stellen voor een schip van 14.000 ton. INVAL IN EEN SCHOONHEIDS SALON. Drie met revolvers gewapende roovers zijn binnengedrongen in een schoon heidssalon te Brooklyn, waar een stuk of twaalf vrouwen onder behandeling wa ren. Zij gingen er van door met de siera den der vrouwen en den inhoud van de kas, tezamen een 8000 dollar. STORM EN OVERSTROOMTN GEN OP DE FIDJI-EILANDEN. Storm en overstroomingen zonder weerga hebben de Fidji-eilanden eenige dagen geteisterd. In het district Ba zou den 80 personen zijn omgekomen, in Singatora een honderd. Te Lauloka zou de wind een trein van de rails gelicht hebben. Ook de vuurtoren van Naru zou door den wind weggeblazen zijn. LADY OWEN IN PROCES. De Woensdag tot vijf jaar gevangenis veroordeelde lady Edmee Owen zal ook gedurende haar afzondering nog van zich doen spreken. Zij heeft n.1. een film-im presario een proces aangedaan, waarmee zij van hem de 80.000 frank hoopt terug te krijgen, welke zij ln zijn film-onderne ming had gestoken. Mevrouw Owen had dit gedaan op voorwaarde, dat zij in de rol van een liefhebbende vrouw in een film zou optreden. Maar de resultaten waren niet fraai. Lady Owen had weinig talent voor de film en bovendien bleek haar gelaat slecht fotografeerbaar te zijn. Toen zij de mislukking zag, gaf zij de schuld aan het scenario, waarin men haar had laten optreden, bewerende dat dit reeds oud was. Zij eisoht nu van den film-ondernemer, die den sympathieken naam Dante draagt, de 80.000 frank terug; maar Dante zegt, dat mevrouw Owen haar mis lukking in de film uitsluitend moet wij ten aan haar afwezigheid van talent. Het proces zal binnenkort beginnen. SCHIPBREUK. Vijf menscben verdronken. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld, dat in de haven aldaar vijf menschen zijn om gekomen; zij verdronken bij het omslaan van een kleinen lichter, de Constiluoian. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK. Bij Zagreb (Kroatië) reed een dichtbe- zette autobus een boerenwagen tegemoet, waarvan het paard plotseling op hol sloe£( De dissel van den wagen drong in de bus, tengevolge waarvan de chauffeur ernstig werd gewond en het stuur kwijt raakte. De wagen stortte in een 8 M. diepe sloot en sloeg over den kop. Alle 24 passagiers werden evenals de chauffeur zwaar gewond; vier hunner verkeeren in levensgevaar. fransche onderscheidingen aan vliegers. De Llgue Internationale des Aviateurs heeft te Parijs haar jaarlijksche vergade ring gehouden en haar verschillende on derscheidingen uitgereikt. Voor Neder land is de onderscheiding toegekend aan den Indië-vlieger Van Tijen. De postvluchten naar en van Indië. Het 12e postvliegtuig ls Donderdag 8 u. 86 uit Belgrado vertrokken en 18 u. 68 te Athene aangekomen. dooh die hoop vervloog en het Holland sche volk maakte zich opnieuw ongerust. Dat bleek een noodelooze angst te zijn, want op een mooien morgen in April, 9 jaar na haar huwelijk, schonk Koningin Wilhelmina het leven aan een meisje, dat Juiiana werd gedoopt. Holland was dol van vreugde en lette op de gezondheid en het opgroeien van de Prinses met nog meer ongerustheid dan het voor de Koningin zelf tijdens haar kinderjaren had betoond. Juiiana zou meer dan één gelegenheid gehad .hebben om totaal te worden bedorven, wanneer de Voorzienigheid haar niet de beste en ver standigste moeder had gegeven, die men zich denken kan. Dank zij het gezonde verstand van haar moeder werd het kleine meisje zoo een voudig mogelijk opgevoed, doch onder strenge tucht. Elk uur van haar tijd moest verantwoord worden en hoewel er nooit te veel van haar krachten werd gevergd, liet men haar toch voelen, dat zij geen recht had op het ongebruikt laten voor bijgaan van haar tijd. Op haar studie werd zorgvuldig toezicht gehouden door haar moeder en haar grootmoeder, de Ko ningin-Weduwe Emma, en zij trachtten beiden in den geest van het kind een sterk Als de plicht my roept tof werken. Het 10e vliegtuig op de terugreis ver trok 6 u. 12 uit Bagdad en kwam te 12 u. 13 te Gaza aan, vanwaar het te 12 u. 52 vertrok. Te 15 u. 12 arriveerde het te Cairo. VLIEGTUIGONGELUK. Uit Elisabethvllle (Oongo) wordt ge meld, dat een postvliegtuig op weg naar Boma bij Bukana gevallen is. De bestuur der, die uit het vliegtuig sprong, is ge dood. De vijf passagiers en de mecanicien zijn gewond. Zij vervolgden hun tocht met een ander vliegtuig. BRAND OP EEN VLIEGVELD. Drie vliegtuigen verbrand. Op het vliegveld van Etampes is Don derdag een brand uitgebroken, die in de houten barakken gretig voedsel vond. Drie vliegtuigen gingen in de vlammen op. Bij het blusschingswerk werden twee brandweerlieden ernstig gewond. Evenwicht besef van verantwoordelijkheid te leg gen. Toen de wereldoorlog uitbrak, waarin ook Holland zoo licht gemengd had kun nen worden, begon de Koningin erover te denken of het misschien niet beter wus, dat de opvoeding van haar dochter zoo danig voltooid werd, dat zij zoo noodig haar eigen brood zou kunnen verdienen. „Tegenwoordig zijn tronen iets onzekers geworden", zei zij tot de kleine Prinses. „Je zoudt op een goeden dag, zonder een cent op de wereld, kunnen staan. Wees dus liever op die mogelijkheid voorbe reid". Zoo werd er besloten, dat het jonge meisje naar de Leidsche Universiteit zou gaan om in de reohten te studeeren, haar graad te behalen en zichzelf niet alleen te bekwamen in de juridische wetenschap, doch eveneens in de geschiedenis en in andere wetenschappen. Zij bleek uitste kend en met plezier te loeren, waardoor zij beantwoordde aan de wenschen van haar moeder. Hier mag ik wel herhalen, wat er in Den Haag ruim drie jaar ge leden gezegd werd, toen Prinses Juiiana naar de beroemde Universiteit ging. Binnenland. een zenuwziekte. Buitenland. De marconist verdronken. In een schouwburg te Brussel. Schuld bij kapitein en reeders. fl.60 per H.L. 90 oent per H.L. Tel. 235 en 479. Wed. v. VLIET—WICKEL, Hoogstraat 20. J. SLOT, Van Qaienstraat 9. Telefoon 428. B. KRIJNS, Qasstraat 23. Bijna tweehonderd personen omgekomen? 25 zwaar gewonden. Van Tijen anderschelden. Het 12e vliegtuig te Athene. Dan ben ik niet langer lui; Niets kan mij dan tegenhouden/ Zelfs geen pypestdenbui. Dan steek Ik mijn paraplu op, Niet voorhoed of beste pak, Maar 'k bescherm mijn trouwepijpje D0UWE EGBERTS, myn tabak. Ginge Doomstal* 20-50 ct. per ons verschaft U wolkat vcutguiot A« Het 10e vllelgtuig te Cairo. Het landschap lag onder het fijne laagje rijp, dat teer wit als poeiersuiker op gebak, een rein tapijt had geweven, dat zorgvuldig alles afdekte, zoodat het scheen alsof heel de aarde lag te sluime ren in de zalige onschuld, die eigen is aan den zuigeling in de wieg, die sluimert in zijn donzig witte plunje. En om deze rustige sluimering niet te storen, scheen het alsof de wind het er op had gezet zijn adem in te houden, want de vleugels hingen in een stand van negentig graden aan het scheerhoutje; de rookplui men uit de schoorsteenen dreven zacht- kens omhoog en de grillig gevormde wolkgevaarten aan den einder schenen den ruststand te hebben aangenomen om toch vooral dat plechtig stille niet te ver storen. Maar toen de zon boven de kimme kwam, scheen zij alles te roepen tot ont waking. Onhoorbaar werd het reine kleed van de aarde getild en rookende pluimen ste gen op. Weldra sloten die dampen zich aaneen en een ondoordringbaar dampgor- dijn werd neergelaten om aan ons oog te verbergen de intieme dingen, die er na het ontwaken, noodwendig moeten ge beuren. Er heerschte toen een geheimzinnige sfeer, maar daar dwars doorheen klonk weldra de felle schreeuw van de mist- sirene aan het Wierhoofd en het was als de jongenskreet, die lak heeft aan intieme gebeurlijkheden en scherp reageert als hij meent een tipje daarvan te hebben waar genomen. Maar toen het ochtendtoilet was ge maakt en de zon al hooger was geklom-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5