Ziek De Zuiderzeewerken. Burgerlijke Stand van Den Helder Radiografisch Weerbericht. Haven van Nieuwedlep. Legerberichten. WIERINGEN. Mijnhardt's Poeders SOHAGEN. TEXEL. Uit de Land- en TuInbouwWereld Met T Maart 1931. Majoor-schrijver T. J. In <te Welj tot opper - schrijver; korp.-scht ijver C. J. van Donk tot eerg.-schrijver. Met 16 Maart 1931- Schipper H. van Buren tot opper&ohipper; majoor-tiorpadist P. Gemier tot oppertorpedist. Toegekende medaille». Gouden medaille (50 jaar dienst). Militair werkman J. Plas, ld. G. Jutte. Gouden medaille (36 jaar dienst). Majoor- schrijver J. Labruyère, oppertorp.mr. R. H. Oosterthoff, schipper A. J. de Beer, serg.-kok J. J. den Decker, majoor-konst. G. W. Brou wer, serg.-hofmr. M. Faas, ld'. H. K. Sustrath, opperkonstabel P. G. Grendel. Zilveren medaille. Majoor-monteur J. van de Vuurst, matroos ie kl. A. MalUe, serg.-bott. R. Reijers, serg.-ziekenverp 1A. Rokus, korp.- macht. H. Augustin, stoker ie kl. P. J- Hel der, serg.z.verpleger K. J. Sohmale, stafmuzi kant H. B. Schenkel, id. L. J. Meeues, serg.- timm. D. Buck, serg.-kon»t. M. A. Doms. Bronzen medaille, serg.-torpmr. J. Henning, korp.-macht. F. Adrlaanse, serg.-monteur 11. M. G. Terhaar, serg.-vliegtmr. M H'. J. J. Claessens, bootsman H. H- Schlpperijn, serg.- macht. C. G. Vriier, mam. ie kl. C. Verbrugge, stafmuzikant D. B. Steinroth W-schnjye- D. Buurema, korp-vliegtgmr. M J. W. L. Mu- nier, korp.-schrijver W. Francoise serg.-macht. J. H. de Rooij, mam. ie kl. W. Wilson, serg. monteur W. A. Sirach, korp.-monteur G. H. van Gorkum, korp.-.m)acht. G. R. Henar, id. H. Plekkenpol, id. J. van 't Hoff, serg.-macht. W. Bakker, stoker ie kl. A. van der Wal, id. B. P J. Scheelings.. OOST-INDIE. Benoemd: tot 1. hoofd dter accuwerkplaats van den anderzeedienst, z. monteur ie klasse bij deni marime-vliegdienst, 3, 4 en 5. monteur bij den marine-vliegdienst, 6. vliegtuigmaker ie klasse bij idem, 7 t/m 12 opziener torpedo atelier, 1. C. van1 Dam'me, maj.-monteur, 2. J. H. Planije, majoor-monteur, 3. F. de Groote, korporaal-monteur, 4. J. Brusse, korporaal monteur, s. H. P. C. Gans, korporaal-monteur, 6. W. Wiltemse, korporaal-vliegtuigmaker (metaalbewerker), 7. J. C. Ertzen, miajoor- torpedomaker, 8. P. de Boer, majoor-torpedo maker, 9. H. C. Veenhuizen, sergeant-torpedo- maker, ia G. J. Smit, sergeant-torpedamalcer, 11, Ch. J. van Maarseveen, sergeant-torpedo- maker, 12. H. H. G- Koonen, korporaal-tor pedomaker. GEORGANISEERD OVERLEG ZEEMACHT. Vrijdag vergaderde de Commissie voor Ge organiseerd Overleg Zeemacht ter bespreking van- de Concept-Militaire Ambtenaren wet, bij welke bespreking ook tegenwoordig was een vertegenwoordiger van den minister van justitie. Aan de vertegenwoordigers der personeels organisaties werd1 de gelegenheid geboden hunne opmerkingen ter zake te maken en in lichtingen te vragen, die door de regeerings- gemachtigden werden verstrekt. Hoewel op verschillende punten de verlangens, van het personeel verder gingen dian in het wetsvoor stel zijn belichaamd, werd toch algemeen het ontwerp met instemming ontvangen; den mi nister zullen de verschillende opmerkingen worden medegedeeld. In de middagvergadering kwamen aan de aüca [|jÉJ ie. Een ministerieel schrijven waarbij de mi nister de zienswijze verzocht ten' aanzien van enkele wijzigingen in de tropemrniform. Ver schillende opmerkingen werden hieromtrent ge maakt en ook nog eemge verder strekkende voorstellen gedaan, die alle onder 's ministers aandacht zullen worden gebracht. 2e. Voorstel van hei Cambo inzake wijziging van de pensioenwet, in verband' met reizen van uit Indië en daardoor tijdelijk verblijf bui ten de keerkringen. De voorzitter zette uiteen hoe het hier gaat om slecht9 kleine finanrieele belangen voor een klein deel van het personeel en deelde mede, dat de minister niet bereid* is hiervoor thans een wijziging van de pensioenwet aan hangig te maken. Wel wil de minister toezeg gen, indien een wijziging van de bedoelde wet eventueel aanhangig wordt gemaakt, dit thans ter sprake gebrachte pont in overweging te zullen nemen. Hoewel de voorstellers meer tastbaar sttcce9 hadden gehoopt te krijgen, meenden zij met de toezegging genoegen te moeten nemen, die echter geen voordeel brengt voor het personeel, dat thans van de ge vraagde regeling had gemeend te zullen profi- teeren. 3e. Een voorstel van de Federatie van Bom den en Vereend gingen va» Militair Personeel der Zeemacht om de voorschriften omtrent schadeloosstelling en restitutie zoodanig uit te breiden dat ln speciale gevallen „buitenge wone" kosten kunnen worden vergoed, werd door den regeeringsgemac htdgde al s onnoodig bestreden; het eene voorbeeld dat voorsteller aanhaalt en dat zich ln Indië afspeelde zal on der de aandacht van den commandant der zee macht worden gebracht, terwijl ln het andere geval geen aanleiding bestond voor een bij zondere tegemoetkoming, hetgeen werd aan getoond. 4e. Voorstel van het Cambo Om de Seiners man ts. afkomstig van Radio Holland' onmid dellijk na afloopen van dë kaderopleiding te bevorderen1 tot korporaal om hierdoor hun vooruitzichten bij Radio Holland na beëindi ging van hun dienstverband bij dë marine te verbeteren, werd namens den minister onaan nemelijk verklaard, op verschillende grondeni; de voorstellers meenidlen een beroep te kunnen doen op de aannemingsvoorwaardën, doch dë regeerimgsgemachtigdë zette uiteen, dat z.1. uit het prospectus i» geen'en deele te lezen viel, dat bedoeldë bevordering zoo spoedig zou moeten, plaats hebben, waardoor bedoelde seinersmaats een voorsprong zondert krijgen boven de overige telegrafisten. De voorsteller was met deze oplossing niet tevreden en stel de zich voor nader ofp andere wijze op deze aangelegenheid terug te komen. Na rondvraag werd dë vergadering gesloten. 28 Febr,. 1931. Aangekomen van Hariingen en vertrokken naar Londen Eng. s.s „Leeuwarden 1 Maart 1931. Aangekomen van Denemarken en bestemd voor Londen Ned. palmgschumt „Helena moet eerst te Den Helder 6000 ton paling lossen en vertrekt daarna naar Londen. Aangekomen uit zee wegens maehinescha.de Deensche motorschip „Thórborg van Enge land naar Zweden; Maandagmorgen weder naar Zweden vertrokken. CXJiEBESPONDENTEE. J. G. Wij zien geen reden uw „inge zonden stuk", dat een zuiver persoonlijke zaak behandelt, op te nemen. Red. Held. Ort. Leveringen, De levering van de voor het garnizoen Den Helkr bemadigk jute is opgedragen aan aande—Maatschappij ic Ton bate van de gemeente Wieringen zijn bedragen van 500.en 250.aan gewetensgeld gestort. Voor rekening van den heer C. Rotgans Ez. zal aan den Gasthuisweg een woon huis worden gebouwd door de aannemers D. Bakker en Zoon. Mej. M. S. A. Glaser, onderwijzeres aan de O. L. school te Westerland, heeft met ingang van 16 April a.s. ontslag gevraagd uit haar betrekking. In het nieuwe provinciale Gouverne mentsgebouw te Haarlem is dezer dagen een monumentale bank geplaatst, ^ls ge schenk aangeboden door de zes Noord- Hollandsche eilandgemeenten (Texel, Vlie land, Terschelling, Wieringen, Urk en Marken). Het nieuwbenoemde hoofd der O. L. school te Westerland, de heer H. N. Cor- nelisse, heeft met ingang van 1 Maart zijn betrekking aanvaard, doch blijft voorloo- pig wonen te Anna Paulowna. HERHALINGSOEFENINGEN. A. F. v. d. Griend, dienstpl. der lichting 1925, zal op 8 Juni as. voor 17 dagen op moeten komen bij het Reg. Kustart. te IJmuiden; A. die Jonge, dienstpl. der lich ting 1928, op 7 September voor 20 dagen bij het 8-1 Reg. Huzaren te Amersfoort. Hippolytushoef. OPTREDEN AMSTERDAMSCH REVUE-GEZELSCHAP. Voor een flink bezette zaal gaf „het Amsterdamsch Revue-Gezelschap", onder leiding van den heer René de Vos, j.L Zondagavond, in „Concordia" van den heer Jb. Bruul, te Hippolytushoef, de be- bekende revue „Happy Days" in 2 be drijven, 8 tafereelen. De opvoering was zeer goed. De heer Bruul heeft door het engageeren van dit gezelschap een geluk kige keuze gedaan en de bezoekers een hoogst aangenamen avond bezorgd welke met een gezellig bal werd besloten. LENTE-TEEKENEN. Het voorjaar kondigt zich al meer en meer aan. In de verschillende polders en Koogen zijn de Kievieten reeds gekomen en schermen over de landerijen. Ook hoort men zoo hier en daar de leeu- werikken al zingen en ziet men de jonge lammeren in hej; veld dartelen. NED. HERV. KERK. De stemgerechtigde lidmaten der Her vormde Gem. van Hippolytushoef C.A. hebben zich j.L Zondag uitgesproken voor het behoud van het Kiescollege. OPENBARE VERKOOPING. De uitslag der j.1. Zaterdagavond door notaris Th. J. M. Pinxter van Sehoorl- dam in het hotel van den heer D. D. Lont gehouden openbare verkooping, voor de erven van wijlen den heer Jao. Poppen, van onroerende goederen, is als volgt: 1. Huis en erf met schuur te Hippo lytushoef, groot 0.02.48 H.A. Kooper de heer B. H. Kraan voor f 8060. 2. Weiland aan den Koningsweg, ge naamd „Reiersweid", groot 0.47.85 H.A. Kooper de heer J. de Jongh voor f 1083. 8. Weiland aan den Noorderweg, ge naamd «Groote Zaad", groot 0.96.30 H.A. Kooper de heer Anth. Keijzer voor f 1990. 4. Bouwland aan den Hollebolgweg, genaamd „Zuidkant van Klieverhoog". groot 0.15.30 H.A. Kooper de heer G. Vermeulen voor f 310. 5. Weiland nabij den Hollebolgweg, ge naamd „Krommelaan", groot 0.39.00 H.A. Kooper de heer S. Lont Oz. voor f 551. Tezamen 2.00.93 H.A., in totaal opge bracht f 6994, Oos ter land. EEN TORENUURWERK. Door tusschenkomst van den horloge maker, den heer H. G. Rump, te Hippo lytushoef, is door de firma Eijsbout, te Asten (N.-Br.), in den gemeentetoren te Oosterland een torenuurwerk, met vier wijzerplaten, van buiten, geplaatst. Het geheel ziet er keurig uit en is voorzien van uur- en minuut-wijzers. De opwin ding geschiedt door een electrischen motor, die zichzelf regelt, zoodat de bedie ning, eens per maand, om de zaak te con troleeren, goedkoop is. Door de aanbren ging der mooie wijzerplaten, met vergul- door gevatte koude, cn bij pijnen van velerlei aard, zullen een der hieronder genoemde U spoedig helpenMijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Kiespijn poeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop I Prijs per poeder 8 ct.en per dooe 45 ct. VerkrjjgDaar bij Uw drogist. de cijfers, heeft de toren een prachtig aanzicht gekregen en kan men ver uit den omtrek, ja zelfs vanaf Den Oever, den juisten tijd er op zien. Sleepboothulp. De Diretteur-Generaal der Zuiderzee werken heeft besloten om mot ingang van twee dezer tot aan het tijdstip waar op de in aanbouw zijnde schutsluizen te Kornwerderzand voor de scheepvaart in gebruik zullen kunnen wcrdeu genoaen, voor de opvarende schepen in het vaar water van de Middelgronden ter plaatse van de stroomversnelling boven den al daar gestorten dam, op werkdagen tus- schen 7 en 19 uur, kostelooze sleepboot hulp ter beschikking zal worden gesteld. De ter plaatse voor dit doel gestation- neerde sleepboot zal kenbaar zijn aan oen in den mast gehesohen nationale vlag, j terwijl schepen, welke van deze sleepboot hulp gebruik wenschen te maken, dit te kennen moeten geven, door het hijschen van eveneens een nationale vlag in den grooten mast. Draaibruggen. Naar wij vernemen is het leveren en stellen van de draaibruggen resp. op het Kornwerderzand en te Den Oever op gedragen aan de N.V. Machinefabriek Tbole te Enschede voor den totaalprijs van f 162.800. Film over de Zuiderzeewerken. Onder auspiciën van de Personeel- vereeniging T. O.V. zal op Woensdag avond a.s. in het Ontspanningslokaal te Den Oever een vertooning plaats vinden van de nieuwste film over de Zuiderzee werken, samengesteld door Joris Ivens. Naar men ons mededeelt is er een sluis- meester benoemd bij de schutsluis alhier afkomstig uit Weert, Limburg, die in middels gearriveerd is. Er zijn wederom twee scheepsladingen sluisdeuren gearriveerd voor de spui- sluizen, afkomstig uit Utrecht, van Smul- der's machinefabriek. NED. HERV. KERK. De heer Ds. Zillinger, molenaar te Warmenhuizen is beroepen tot Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Behagen. OVERGEPLAATST. De heer W. O. Oostendorp, adspirant vakwerkman der Rijkstelegraaf, voorheen te Den Helder, is overgeplaatst van Castricum naar Schagen. AANBESTEDING. Ten behoeve van den Polder Waard en Groet te Winkel is aanbesteed het le veren van 500 M*. 2/3, 75 M*. 0.6/0.16 en 75 M\ 0.3/0.6 bazalt Ingeschreven is als volgt: G. Bras, Schagen 6141 O. Kieboom, Gorinchem 4967.26 't Witte Huis, Rotterdam 4467A0 Bazalt Mij., Zaandam 4351. A. Versluis, Werkendam 4126. Rauen, Stark en Oo., Utrecht 407K25 De leverantie is aan de laagste in- schrijfster gegund. EEN VERDWIJNEND NATUURMONUMENT. In een te Amsterdam gehouden ver gadering der leden van de Ned. Vereen, van Vogelbescherming is het besluit ge nomen om op 16 en 16 Mei a.s. een ex cursie te houden naar polder Waal en Burg op Texel. Dit zal de laatste excursie zijn, naar dit uitstekende vogeloord, omdathet gaat verdwijnen. Hoewel de plannen tot bemaling van polder Waaien Burg langen tijd zijn uitgesteld en velen getwijfeld hebben, of het nog ooit tot bemaling zou komen, is 't thans een feit, dat binnen korten tijd, den polder bemalen wordt, de plannen zijn goedgekeurd, de aanbe steding heeft plaats gehad. De landeigenaren en huurders van lan derijen indien polder zullen thans geen last meer ondervinden van *t overtollige water, doch met 't water verdwijnt ook de broedplaats en zal deze plaats, die door honderden, ja duizenden vogellief hebbers geroemd is, als een der mooiste broedplaatsen van Texel, ja van geheel Nederland, door niets meer van 't overige polderland van Texel te onderscheiden zijn. HET BEZOEK VAN Z.D.H. DEN BISSCHOP VAN HAARI.EM AAN TEXEL. In de R.-K. Kerk te Den Burg werd Zondag medegedeeld, dat het bezoek van Mgr. Aengenent aan deze gemeente niet zal plaats hebben op Donderdag 23 April, zooals was afgekondigd, doch een week eerder, namelijk op Donderdag 10 ApriL In een vergadering van 't comité dat bi) 't vorig bezoek van den Bisscliop v. Haar lem den ruiterstoet heeft georganiseerd, die in het St. Janshuis Zondag j.1. werd gehouden, is besloten den intocht op de zelfde feestelijke wijze te doen geschieden als men dit hier reeds vele jaren gewoon is te doen. De leiding zal vermoedelijk weder in dezelfde handen berusten als bö het laatste bisschoppelijke bezoek in Juni 1926. Voor de verslering is een aparte oommissie gevormd, bestaande uit onge veer dezelfde personen ais bij 't vorig bis schoppelijk bezoek. Het voornemen be staat om bij de katholieken lijsten te laten oirouieeren, teneinde in staat te zijn de ontvangst op waardige wijze te doen ge schieden. MABKTOVT3BOTGHT. Ann die markt, die gedurende dien ge il eelen winter extra stug is geweest, was Maandag toch «enigszins markbaar, dat we het voorjaar naderen. De aanvoer was merkbaar grooter dan wij dat gewoon zijn; er kwam althans n/u ook weder wat wol vee aan de markt, een paard, een tweetal koeien, niet minder dan 84 nuchtere kal veren en drie kerven biggen. Een melkkoe word verhandeld voor een prijs, die ver ging 'boven dien, welken wij in de laatste weken gewoon zijn; het dier bracht nJl. 366 op. De bezwaarlijke invoer in onize gemeente zal waarschijnlijk aan deze be somming wel niet vreemd zijn. Opvallend is het, dat dit jaar zoo vroeg reeds zulk een groot nnntnl nuchtere kalveren wor den aangevoerd; jammer maar, dat de prij zen niet beter worden; ook nu weer be taalde men ongeveer 11 per stuk. Op het wolvee werd zeer weinig gebo den, vermoedelijk is het onverkocht ge bleven. Het schijnt echter, dat in de af go- loopen week heel wat schapen ons eilaadi hebben verlaten, dit vee werd echter niet op de markt verhandeld, één handelaar heeft* er, naar men ons mededeelt, een 60- tal opgekocht, die waarschijnlijk voor Rus land zijn bestemd. De biggen blijven, evenals de nuchtere, kalveren, laga in prijn 'n flinke big kocht 1 men hier heden voor 12. De oude kippen waren duur, zoodat de handel hierin vlot 1 verliep. Aan de eierenveiLing gaat de aanvoer thans met reuzensprongen vooruit, er wer den hier thans maar even 12.000 meer ver handeld dan vorige week, de prijs liep tengevolge van dezen grooten aanvoer een weinig terug, toch was de prijs in verge lijking met de markten elders nog vrij hoog, waardoor de handel geen vlot ver loop had. Betaald werd een middempriJs van pi. m. 6.30 per 100 stuks. Een bizon der hoogeni prijs krijgt men aan de veiling voor piepkuikens; laatste aanvoer zelfs 1.60 per kg. Burgerlijke Stand van Texel van 28 Febr.2 Maart. GEBOREN: Antoon, z. v. Wilhelmus Johannes Vendel en Cornelia Zijm. OVERLEDEN: Gerrit Schipper, 60 geh. met Marijtje Platvoet POLITIE. Gevonden: een paar kinderwantjes. JM WESTEN NICHTS NEUES". Het bezoek aan den veelbesproken film avond in het „Tivoli-Theater" te Den Helder, veroorzaakte hier Zaterdagavond op de Groenplaats een ongewone drukte. Niet minder dan een viertal groote auto bussen waren noodig om de talrijke be zoekers naar de haven te vervoeren. Geen wonder dat zich niet alleen deelnemers aan den nachtelijken boottocht op het Marktplein hadden verzameld; van alle zijden waren ook nieuwsgierigen naar de Groeneplaats gegaan om den aftocht te zien. Op het Haventerrein heerachte zulk een ongewone drukte, dat de verkeersregeling eenlge moeite opleverde. Van alle kanten van ons eiland voerden autobussen, luxe auto's en vrachtauto's de op verren af stand wonenden aan. Het aantal fietBers dat zich tusschen de lange ri) van auto's voortbewoog, was eveneens zeer groot. Beide booten van T.EJ3.0. waren voor deze gelegenheid in de vaart „De Dage raad" vertrok het eerst uit de Texelsohe haven, spoedig gevolgd door de „Mars diep". Daar al de passagiers gedurende den overtocht onderdak wilden hebben, scheen het aantal passagiers nog grooter dan het in werkelijkheid was. Op het Hoofd te Den Helder was bt) aankomst der beide vaartuigen de belangstelling van het Heldersohe publiek eveneens zeer groot, zoodat ook op de Hoofdgracht de film heel wat drukte veroorzaakte. Omstreeks half twaalf vertrok „De Marsdiep" het eerst uit den haven te Den Helder, dadelijk gevolgd door j>e Dage raad". Te Den Burg arriveerde het gezel schap te ongeveer één uur. Den Burg. EEN OPSTOOTJE. Een groot rumoer geklop en getrap en geschreeuw lokte Zondagavond om streeks 9 uur honderden nieuwsgierigen naar het Gemeentehuis. Hét bleek dat het lawaai kwam uit het cachot naast het Raadhuis, waarin een arrestant was opge sloten, een geval, dat in onze anders zoo kalme gemeente, bijna nooit voorkomt. Naar men ons mededeelt, had men hier te doen met een persoon, die een uitlating tegen een zijner buren had gedaan, waar door men het raadzaam vond. d'eni man in handen der politie te stellen. Geruimen tijd hield het rumoer aan; tenslotte heeft men den lawaaimaker overgebracht naar een ander lokaal, waar die politie hem ge zelschap hield. BOERENBEDROG Van enkele zijden hoorden wij, dat er ook in deze streken «cteacht wordt afzet te vin den voor een zeer eioenaardia soort kunst, .nest", hetwelk men aanbiedt onder den naam „kalkfosfaat". Men neemt daarbij' zelfs de vrijheid te spreken van „fosforziure kalken verdedifft dat met de be-wering, 1 a stof toch fosforzuiur en kalk bevat, raadt echter een zoo ontstellend »c rc aa scheikundig begrip, dat het io nc tüA van raadgevingen aan' d*en Landbouw te ont- houden. Bedoelde „meststof is natuurlijk veel «oedicooper diain alakkenimeel en wordt aan geboden als vervamgimiddel daarvan. Men verzuimen natuurlijk 'dlani er op te wijzien, dat in diiit „kalkfosfaat" het fosforzuur in precies denzelfden vorm aanwezig is als in 'de natuur lijke fosfaten, (Aligiers fosfaat) waarvan het bekend is, dat ln het aligiemeen Besproken het fosforzuur daarin waardel00a is. Slechts op op enkele hier niet voorkomende gronden (hoogveen- en dalgronden) kan het soms een uitwerking hebben, maar zelfs daar zij» er, naar Prof. Elema zegt, „aanwijzingen, dat men het niet ongestraft kan volhouden1". Voor deze streken zijm Algiersche en andere natuurlijke fotsfaten en dus ook het kalkfosfaat waardeloos als fosforzuurmest. De kalk erin heeft wel waarde en de enkele malen, dat men hier wel eens een gunstige werking van kalk fosfaat heeft geconstateerd, zijn d*an ook aan de aanwezigheid van die kalk toe te schrijven. De verkoopers van kalkfosfaat wijzen natuur lijk met veel nadruk op deze enkele gunstige gevallen van goede werking, maar verzuimen dan1 ook natuurlijk weer erbij te vertellen, dat kalk veel en veel goedkooper kan worden gekocht dam kalkfosfaat. Het welbekende landbouwblad „De Veld bode" gaf indertijd een aardige samenvatting over dë beteefcenis van Kalkfosfaat en' wel ln een artikel met het opschrift „Kalkfosfaat een waarschuwing". Het schreef daarin: „Het kalkfosfaat is niet andërs dan een gemalen Belgisch natuurlijk fosfaat, dat voor de bereiding van superfosfaat wegens het lage fosforzuurgehalte onbruikbaar is. En daarom trachten personen, die het zoo nauw niet nemen, het in den natuurlijken toestand, op een manier, die niet door den beugel kan, aan den man te brengen. Kort en goed: het kalkfosfaat ban slechts dienen als een kalkbeimestlng. Maar dat kan men beter goed fijn gemalen Limburgsche mergel nemen en aangezien deze franco boerderij op het allerhoogst 7° cenit per 100 kg. koolzure kalk kost, is het kalkfosfaat, ook franco boerderij, niet meer waard dan 50 60 cent per 100 kg. En dan natuurlijk nog maar alleen voor hem, die op een bemesting met koolzure kalk aangewezen is. Kalkfosfaat zou zelfs nog te duur zijn, al wilde men het fosforzuur betalen met den prijs van het Algiersch fosfaat plus den prijs van kalk in mergel. In Algiersch fos faat kost 1 kg. forfostuur ongeveer 7 cent. Naar dien maatstaf zou kalkfosfaat 1.09 per 100 kg. mogen kosten en het kost.... 2.Maar men begrijpe ons goed: men kan wegen» het teer lage f osf orxuurgeh alt e kalkfosfaat niet vergelijken met Algiersch fosfaat, een fosfaatmeel, dat overigens slechts op haar plaats is op de zeer zure gronden. Kalkfosfaat Is eigenlijk niet» ander» dan een veel te dure kalkbemeeting en een foafor- ruurbemesting ia het *00 goed al» in het geheel niet" En voor ongeveer een jaar geleden schreef ook een der Rijkalandbouwconsulenten in de bladen, in een ander waarschuwend artikel: „Kalkfoafaat Ia du» weinig meer dan een seer harde mergelsoort met een veel te laag gehalte aan koolzure kalk, waarop o.a. de vracht en de uitrtroollngakosten oneven redig zwaar drukken. „Kalkfosfaat mag dn» per pet kookure kalk franco boerderij niet, of nauwelijks duurder si in dan Limburgsche mergel. Kost deze met 90 koolzure kalk bijv. 36.dan mag kalkfosfaat met 75 koolzure kalk niet veel meer koeten dan 30.Indien het dat wordt aangeboden voor ongeveer notdan schiet er voor fabrikant en handelaar een aardige duit over en het is ver klaarbaar, dat men het zelfs een deftig pakje (jutezakken) kan aantrekken. Gewone kalk- mergel daarentegen ka» niet eens ln lompen worden gehuld, omdat er bijna niets san verdiend wordt" Het is goed, dat de buurluie»tgebruikera dit weten, en du» zich niet van de wijs laten bren gen door schijnbaar goedlooope aanbiedingen. Voorloopig is in onze «treken het slakke- meel met zijn gemakkelijk en direct opneem bare fosforzuur en kalk als fosforzuur- en kalkmestsrtof onvervangbaar. Daarmede weet men zeker, dat men hoeveelheid en kwaliteit van het hooi en gras verhoogt In dezen tijd zou het niet te verdedigen zijn de bemesting met slaldce meel achterwege te laten en erop te bezuinigen, en te meer niet, wanneer men het zou willen vervangen door een product als .kalkfosfaat", dat al» foaforruurmestatof voor onze streken absoluut waardeloos Is en ah kalkxneststof oneindig veel te duur. van 28 Februari tot bb met 2 Maart. BEVALLEN: J. KraakProsec, d.; G. Goedknechtv. Leeuwen, d.; A. C. SchilderKlooster, z.; G. BastinSper- ling, z.; M. de LoosZegel, z.; H. J. Kriek—v. d. Giessen, d.; N. Prins- Plaatsman. d. OVERLEDENA. BlauboerDoorn, 73 j.; G. A. KogerBosch, 27 H. Smit, 93 jaar. Maar waarnemingen vencMht tn den morgen van 3 Maart Medegedeeld dooe heft Bon. Naaeifandsah MeteraotogtMfc fcuafetuut te de BAkt Hoogste stand 764.3 te Mtlnchen Laagste stand 746.8 te Nordöyan. Varwaohti/ag: ZTa\ke matiSe Z.-W. tot Z.-O. wind zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn lijk eenlge regen, iete zaohter

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7