Overwerkte Zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten JULIANADORP. predikbeurten CALLANTSOOG. lenteboden. '4 ZAND. wanneer in, hun onmiddellijk1© omgeving ernstige besmettelijke ziekten optreden, zooals typlius, miltvuur, etc., niet worden aangetast De oorzaak hiervan is,, dat hun ïtohwam, dat door de bacterie wel besmiet is, te gezond is om door de ziekte te wor den aangetast Men dient daarom in de allereerste plaats te zorgen het vee zoo gezond mogelijk te maken. Daarvoor is in de eerste plaats noodig doelmatige voeding en hygiënische verzorging; in de tweede plaats de toepassing van de middelen om de smetstof te vernietigen. Nog een derde middel bestudeert men thans In het bizonder. Men heeft na mei lik bij granen opgemerkt, dat enkele planten, die zich te midden vani door ziekte aange taste gewassen bevonden, daardoor niet werden aangetast. Mem is van deze ge zonde planten zaad gaan winnen en ook de nakomelingen' bleven tegen de ziekten bestand. In deze richting gaat men thans ook bij de veefokkerij. Smetstof. Dat de besmetting veroorzaakt wordt door verschillende bacillen is u allen be kend. Het optreden van deze smetstof loopt echter zeer uiteen. Wanneer wü b.v. het bloed van een koe microscopisch on derzoeken, vertoonen zich voor onze oogen kleine staafjes, zoodat men duidelijk kan vaststellen, dat men hier met het miltvuur heeft te dioeni Wanneer men echter de smetstof van vogekholera, pokken en van de hier onlangs onderzochte neus- en bek- ziekten van schapen, microscopisch gaat onderzoeken, ziet men absoluut niets. Het spreekt vanzelf, dat de ziekten, die door onzichtbare smetstof worden veroorzaakt, moeilijker zijn te bestrijden dan die door zichtbare bacillen worden veroorzaakt. Nu zijn» voor bestrijding van besmette lijke ziekten twee hoofdfactoren noodza kelijk. Eerst de onderkenning der ziekte en daarna de geneesmethode. In het bui tenland' heeft men daarvoor twee inrich tingen, doch de Serum-inrichting te Rot terdam is zoo volmaakt, dat daar de ver schillende dealen als 't ware ineengrljpen. Totnogtoe waren de verschillende afdee- lingen van de Serum-inrichting onderge bracht in oude gebouwen te Rotterdam, doch thans zullen wij binnenkort ons nieu we gebouw betrekken aan den Schiedam- schen weg. De regeering is overtuigd, dat de veestapel voor ons beteekent een natio naal bezit en bespaart kosten noch moeite om onze Serum-inrichting zoo goed mo gelijk te maken. Wanneer vast is komen te staan, mei welke ziekte men heeft te doen, kan van de bestrijdings-methoden studie worden gemaakt. Niet alleen heeft de Pegeering met de bestrijding van de veeziekten het finan cieel voordeel van de bevolking van ons land op het oog. Ook die volksgezondheid speelt hierbij een voorname rol; er is na melijk komen vast te staan, dat verschil lende smetstoffen van het vee zeer gevaar lijk zijn voor den mensch, zooals b.v. de runder-tuberculose. Van welken omvang de werkzaamheden aan de Serum-inrich ting zijn blijkt wel uit het feit, dat in de laatste twee maanden bij niet minder dan 2600 stuks vee de ziekteverschijnselen zijn onderkend. In de 25 jaren zijn 200.000 bloedmonsters onderzocht. Al kunnen wij verschillende smetstoffen niet waarnemen, toch heeft de wettenschap middelen aan de hand: om de bacteriën te kweeken; het is b.v. bekend, dat vele gaarne léven op bouillon of gelatine en daarom is 't mogelijk studie van de be strijding te maken. De vermenigvuldiging van de kleinste wezens gaat in de natuur het snelst, de geboorte van een kalf uit een koe duurt betrekkelijk, zeer lang. Het vermenigvuldigen van bacteriën gaat met razende snelheid, 1 bacterie heeft soms in één nacht een nakomelingschap van 20 miilioen. Door dit snelle verloop treedt de dood van een dier dan ook gewoonlijk spoedig in, al doodt smetstof de dieren niet onmiddellijk, zooals bij het gebruik van vergift plaats heeft. Voor enkele dagen heb fk, zei spr., een onderzoek gedaan naar een ziekte onder kippen, waarbij de snelle vermenigvuldi ging dér bacteriën bizonder op den voor grond kwam. Een veehouder liad ml. kip pen laten inenten; het schijnt dat een mes gebruikt is dat een bacterie bevatte, en door de snelle vermenigvuldiging stierven ex binnen 2 dagen 70 kippen. Spr. vertelt verder verschillende moei lijkheden, die men aan de Serum-inrich ting ondervindt met het kweeken van bac teriën en het verkrijgen van entstof. Ent stof wordt veelal verkregen uit het bloed van dieren^ die immuun zijn voor de te voorkomen ziekten of van herstellende dieren. Spr. deelt over de werkwijze aan de Se rum-inrichting in dit verband interessante bizonderheden mee. Hij vertelt o. a. hoe men voor verkrijging van het serum tegen de varkenspest, voortdurend met bloed van het eene varken het andere moet in spuiten. Hoe men paarden (ook wel andere dieren) inspuit met verschillende smet stoffen; omdat men weet, dat deze voor de ziekte waarvoor men de entstof wil ver krijgen, onvatbaar is. Het verkrijgen van het bloed voor groote hoeveelheden entstof levert somtijds grootte moeilijkheden op. Rij blo edrijke dieren, zoo als paarden, gaat dit zeer goed. Spr. vertelt, dat er paarden zijn-, die men 20 jaren en langer bijna da gelijks een liter bloed aftapt, door zwaar voedsel houdt men de dieren in leven. Moeilijker gaat het echter met het aftap pen van blöed vani varkens; deze dieren kan men niet aan den hals bloed afnemen, dok bijna nergens anders, omdat ze rond om met een dikke vetlaag zijn bedekt. Men moet bij deze dieren het bloed win nen uit den staart, toit dit doel hakt men telkens een stukje van den staart af en daar het bloed' dan heel langzaam vloeit en het dier niet kalm is, gaat de bloediwinning met groote moeilijkheden gepaard. Men kan; dit afhakken slechts enkele keeren herhalen, zoodat telkens weder een ander varkeu moet wonden genomen. Ook bij andere dieren geeft het bloedwinnen soms groote moeilijkheden en daar men mtoet zorgen dat geen lucht kani toetreden, om dat de venrottiingsibacterie dan spoedig op treedt, kan men nagaan, dat deze tok van de Serum-inrichting veel zorg geeft. Het taaie leven der bacteriën. Dat het noodig is om de dieren onvat baar te maken voor den invloed' van bac teriën, die de verBchillende.ziekten veroor zaken' toonde spr. aan, door het een en ander te vertellen over het taaie leven van sommige bacillen. Het is b.v. bewezen, dat de miltvuur-bacil nfet afsterft, zelfs wan neer ze verscheidene uren ini kokenden toestond heeft doorgebracht. Vriezen geeft evenmin; sommige bacteriën verdragen zelfs een vorst van 200 graden en1 meer. Er zt|h gevallen bekend, dat de miltvuur- bacterie 60 60 jaar in den bodem voort leefde. Wanneer een weiland is besmet is het uiterst moeilijk om. de besmetting te verwijderen. Het is geblekeft, dat, de bacil, die bij kuikens bloeddiarrhee veroorzaakt, bijna niet te verwijderen is uit den bodem. Spr. is op een reis naar Canada, op een zilvervOssenkweefcerij geweest waar men last had' van een' bacterie, die een ziekte in de punt van den vossenstaart veroor zaakte. De eenige manier, waarop men de ziekte, die een 'groot nadeel opleverde, be strijden kon, was het doorbranden van den grond met steekvlammen. Spr. waarschuwde ook nog voor het ge vaar, dat dieren, die immuum zijn voor zekere vfeziekten op den veestapel kunnen hebben, al zijn de dieren niet vatbaar, toch dragen ze de bacteriën met zich; bet komt b.v. soms voor, dat een veehouder een ge zonde koe koopt en dat zijn ander vee soms plotseling ziek wordt, terwijl de pas aangekochte koe voor de ziekte blijft be- In Limburg onderzocht spr. eens een spaard. plmmveestaped, die besmet was met de pest-bacil, die de dieren hadden gekregen van, een Italiaansche kip, die de arme boer bij zijn veestapel had gevoegd. Daar de aangetaste dieren alle waren gestorven en de boerderij nu -uitsluitend uit gezonde dieren scheen) te bestaan, was bestrijding niet meer noodig. De dieren bleven eohter een) groot gevaar opleveren voor hunne 5 omgeving en daarom besloot men1 daar onderling den boer schadeloos te stellen, en den geheelen pluimveestapel af te slachten. Spr. wees er verder voor de pauze nog op, dat aan de Serum-inrichting gratie dieren worden onderzocht, men zendt ze daartoe franco aan de inrichting. Verzuimt j echter niet er naam en adres bij te voegen, j dit wordt nog maar al te dikwijls ver-1 zuimd en dan ontvangen wij later eer brandbrief, omdat wü niets van ons heb ben laten hooren. Ook wees spr. op de am bulante afdeeling van de Serum-inrichting Zes of zeven deskundigen zün hierin werkzaam; dieze afdeeling heeft voorna- lijk ten doel om, ter plaatse waar een of ander ziekte-verschijnsel optreedt, waar van men de oorzaak niet weet, in studie te nemen. Wanneer hier op Texel zich zoo iets voordoet, moet de afdeeling in samen werking met den veearts zich direct tot de Serum-inrichting wenden, spoedig komt dan een deskundige een onderzoek in stellen. Verder waarschuwde spr. tegen de sterk optredende kwakzalverij voor de veehou derij. De beieren kwakzalvers geven geen gratis advies, dat blükt wol uit de mooie auto's en prachtige villa's, die ze bezitten. Voor enkele dagen, vervolgde spr., heb ik nog een paar fleéchjes medicynen van zulk een kwakzalver onderzocht, die hü tegen een kippenziekte had verstrekt; ze bleken slechts een weinig kopersul phaat te bevatten; de behandelde kippen stier ven spoedig, temeer daar het 'kopersul- phaat nog niet eens behoorlijk sterk ver dund was. Na de pauze gaf spr. aan de hand van het rapport van de Serum-inrichting over 1929'30 verschillende cijfers, o. a. was aan de serum-inrichting dat jaar afgele verd enltstof voor 400.000 dieren, 10.000 kg serum. Bereid worden 26 serums tegen veeziekten, 9 verschillende paardenserums, 13 voor runderziekten, 4 voor varkens en 1 voor honden. Dat voor het verkrijgen van deze groote hoeveelheid' entstoffen etc. een massa paarden, koeien, varkens en marmotten noodig is, spreekt vanzelf. Van de gelegenheid tot hét stellen van vragen werd door enkele personen ge bruik gemaakt; de heer J. Reuvers bracht een ziekte onder de schapen in bespre king, die optreedt eerst alsjitterpuntjes en latex diepe kloven in de spenen ten ge volge heeft. Spr. heeft opgemerkt, dat zioh de ziekte uitsluitend voordoet bü jonge sclia-pen; oude schapen zün hiervoor niet vatbaar. De ziekte schijnt niet in verband te staan- met de reeds genoemde neus en bekziebte. De heer Te Hennep© wees er het be stuur d©r afdeeling op; dat dit vermoed©- lük ©en geval was voor onderzoek door de a mbulante-afdeellng van de Serum-inrich ting en gaf in overweging om met den rijks-veearts verschijniselen over deze ziekte te Verzamelen en deze in kennis te brengen van de inrichting. Dat oudere die ren hiervoor niet vatbaar zijn, was naar spr. meening reeds een belangrüke aan wijzing voor het verkrijgen van- een ent stof. De heer Reuvers wees nlog op het ver schijnsel, dat de ziekte geneest in Eierland, evenals enkele and-ere schapenziekten, hij was van oordeel, dat sommige perceelen land in het z.g. o-ude Texel door de lang durige schapenhouderij- sterk besmet waren. Het bestuur zal- dte^ zaak met den heer Noordijfc onderzoeken-. De heer H. van Heerwaarden infor meerde of bü pluimvee vischmeel lever traan kan vervangen. De heer Te Hennep© Weeg er op, dat dit niet' gaat. Levertraan is noodig om de vita minen, die de zon in den zomer aanbrengt, in den winter bü het pluimvee te vervan- kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisjes 75 ct. Bij Apoth. en Drogiston gen, ini vischmeel zitten deze vitaminen niet, althans nilet voldoende, in sommige soorten ontbreekt zelfs alle levertraan. Geïnformeerd werd ook nog over een onderzoek naar z.g. zwaaiers, waarvan in dertijd enkele dieren naar de Serum-In richting zijn gezonden. De spreker wees er op, dat inteelt hier van wel dikwijls de oorzaak zal zün; over de onderzoekingen kon' hjj niets mededee- len, omdat deze niet tot zün afdeeling be hoorden Spr. hield verder nog een1 Interessante beschouwing, over het optreden- van ver schillende bacteriën, die veeziekten ver- oorzakenvop het menschelijk lichaam. De prachtige rede, dl© de hear Te Hen- nepe geheel voor de vuist had uitgespro ken, weid met applaus beloond. De heer O. Keijser Hz. sloot met een woord van dank aan den spr. voor den aangenamen en leerzamen avond. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Oskamp Bevestiging nieuwe lidmaten. Maandcollecte Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. H. Groenenberg De Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn, 's av. 7.30 uur, Ds. A. Oskamp De Cocksdorp, 'sav. 7 uur, Ds. W. Plug Oudeschild, '9 av. 7 uur, Ds. H. Groenenberg De Koog, geen dienst Doopsgez. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds.A.Vis Doop. Den Hoorn, 's av. 7 uur, Ds. Smidts, van Den Helder Geref. Kerk. Ooster end, v.m. 10 en n.m. 3 u, Ds. A. v.d. Leer H. Avondmaal Geref. Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 uur, Ds. J. J. Buskes ALGEMEENE VERGADERING VAN DE AFD. DEN HELDER VAN DE HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Vrijdagavond werd bovengenoemde vergadering gehouden in het café «Prins Hendrik* van den heer A. Kossen alhier. Volgens de presentielijst waren ruim 60 personen aanwezig. De Voorzitter, de heer J. J. Verfaille, opent de vergadering met een woord van welkom, verheugt zich in de groote opkomst en zegt verder dat de vorige vergadering gewijd was aan de crisis, die het landbouwbedrijf heeft door te maken, dat wü thans onze gewone ver gadering zullen houden en daarna een fllmvertooning van de Duijvis-fabrieken te Koog aan de Zaan. Medegedeeld wordt voorts, dat de film van de Runderhorzel- bestrijding achterwege moet blijven, daar do fllmband niet past in het aanwezige projectie-apparaat. Welkom wordt in het bijzonder geheeten de heer Scheijgrond, die de fllm zal vertoonen. Daarna wordt de Wjeenkomst voor geopend verklaard. Daarna worden de Notulen van de vorige vergadering door den Secretaris, den heer G. H. Böhmer gelezen en onver anderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat als er leden zün, die grondmonsters wenschen op te zen den, zich daarvoor kunnen wenden tot den heer D. S. Tijsen, melkcontroleur alhier, die dau voor een en ander zorg draagt. Volgt Rekening en Verantwoordiug over 1930 van den Penningmeester den heer J. O. Maters. Deze rekening was door de heeren S. Tesselaar en A. Blaau- boer nagezien en bü monde van eerst genoemde wordt medegedeeld dat alles in orde was bevonden. Het voordeelig saldo bedroeg f 245.en het ledental is toegenomen. De rekening wordt goed gekeurd en Penningmeester en Commis sie dank gebracht voor gehouden beheer en controle. Volgt Bestuursverkiezing, waarbü aan de beurt van aftreden was de heer P. Pluister, en direct herkiesbaar. Bij ac clamatie wordt met algemeene stemmen de heer Pluister herbenoemd en neemt onder dank zijn benoeming aan. Medegedeeld wordt dat van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren een paar brochures waren ingekomen, om trent het nemen van maatregelen tot be perking van het verbranden van dieren, bü brand in boerderijen. In deze bro chures wordt gesproken van een inrich ting waarbij in een omschakeling een geheele stal vee los staat, maar dan zijn zij nog niet buiten en dat is een groot bezwaar, en niet het middel om verbran den te voorkomen. Een andere spr. is voor meer dan één uitgang in de stallen, en het innaaien van de rieten daken met ijzerdraad. Ook wordt gesproken om de schuurschotten voortaan van steen te doen optrekken, waarop een volgende aanvoert, dat een muur, den druk van de hooischuur nooit uit zal houden. Voorzitter zegt hierop, dat zulks niet bewezen is en geen be letsel is zulks te probeeren. Voorts wordt nog een installatie opgenoemd waar elke koe afzonderlijk los komt en tussohen de stalstaken door de standplaats ver laten kan. Ook hier weor bezwaren, in den zomer prachtig voldaan, maar na een halfjaar staltijd waren velen vast geroest en konden niet meer los. Men kan ze evengoed aan touwen of riemen vastzetten, die in elk geval doorgesneden kunnen worden. Ben ander zou het ge- wenseht vinden, dat een paar nooddeuren in de lengtomuren werden aangebracht. Al deze opmerkingen zullen ter kennlB gebracht worden van den samensteller der broehuro. Verder wordt ter sprake gebraoht het nogal veel voorkomende euvel van kort sluiting, waarbü een ander opmerkt.dat het toezioht bij den aanleg wat scherper moest zijn en daar zien a»deren weer geen heil in. Ter tafel zijn verder eenige brochures, waarin gezegd wordt dat de boeren, al heerscht er nu malaise, niet moeten gaan bezuinigen op het gebruik van de noo- dige meststoffen voor het land, want dat iu verkeerd. De Landbouw wintereursus die hier weer gegeven wordt, loopt goed, er waren bij den aanvang 16 cursisten ingeschreven. De subsidies biervoor komen geregeld binnen, de inventaris daarvoor is op peil, terwjji de gemeente nog bijdraagt in de kosten van vervoer voor de onderwijzers. Voorts is de toe zegging verkregen dat bij een vacature te Julianadorp rekening zal worden ge houden, dat er iemand benoemd wordt, die de capaciteiten bezit om landbouw onderwijs te geven. Over de runderhorzel- bestrijding zal de voorzitter niet veel zeggen. Allen krijgen direct een brochure enz. en tenslotte een doos zalf om dat insect te bestrijden. Hij hoopt dat men van een en ander gebruik zal maken en het niet in een of ander hoekje ongebruikt zal laten staan. Bij de rondvraag wordt de wensch ge uit of het ook mogelijk zou zijn, dat de 4 groote Radio-omrocpvereenigingen het weerbericht vroeger uitzenden. Een vol gende dringt er op aan, om zijn boek houding te laten verrichten door het boekhoudbureau van onze organisatie, want dan is men van succes verzekerd. Een derde vraagt of het Landbouw blad niet op Dinsdag of Woensdag kan verschünsn met het oog op de diverse beursnoteeringen. Voorts wordt opge merkt of de keurmeester ook des Zater dags de noodslaohtingen kan komer. keuren, dat duurt nu wel eens veel tt lang. Een tweetal leden spreken over het verlagen van het weegloon voor varkens maar het slot is dat de eene of de ander< plaats in deze niet veel verschillen. Verder wordt het oordeel van het Bestuur gevraagd inzake het ophouden van het plakken der rentezegels. De Secretaris licht dit nader toe en de Voorzitter zegt toe dat, als er dienaangaande een schrij ven binnen komt, dit in behandeling zal worden genomen. Gesproken.wordt voorts om gedaan te krijgen, dat men ln het gebouw van den Keurmeester te Den Helder ook de varkens kan laten wegen en ten slotte nog om te verzoeken de Electrioiteits- en Watertarieven te ver lagen. De Voorzitter antwoordt den vra gers, dat, waar dit mogelijk is met de verzoeken rekening zal worden gehouden en i's de vergadering hiermede teneinde, en wordt het woord verleend aan den heer Scheijgrond van de N.V. Oliefabrie- ken T. Diujvis Jzn. te Koog aan de Zaan, die alvorens hij met de vertooning van de fllm van dat bedrijf een aanvang maakt, een inleiding houdt over een en ander. Het deed spr. een groot genoegen dat hü hedenavond hier de fllm kon ver toonen, om langs dezen weg den vee houders een inzicht te geven in het be drijf van een moderne olieslagerij. Spr. gaat in het kort na, hoe een dergelijk bedrijf er voor 100 jaar uitzag en de ont wikkeling daarvan tot op heden. Dat er ook toen al koeken aan de markt waren, en dat deze een voldoende bekendheid en reputatie mogen genieten. Verder gaande zegt hij dat de concurrentie er toe dwong een bedrijfsfilm te maken, want na den oorlog zijn een massa nieuwe voederartikelen aan de markt gekomen, die niet alle van goede hoedanigheid zün, maar toch veel aan de boeren worden aangeboden omdat zü wat minder in prijs zijn. Spr. noemt dan het artikel grondnoten, waaraan veel aandacht moet worden ge schonken, om deze aan de hoogste eischen te laten voldoen. In volgorde laat hü de verschillende bij Duyvis vervaardigde produoten de revue passeeren er op wij zende met hoeveel zorg er aan het ver vaardigen van de diverse produoten ge arbeid wordt, en de kwaliteit er van zoo te doen zijn, dat een veehouder geen buitenlandsche voederartikelen wensoht te koopen. Het doel van de fllm is ook om contact te krijgen en te houden met de consumenten en hun door deskundige voorlichting te maken tot tevreden vee houders. Nadat de spr. nogmaals diverse onder werpen over de voederariikelenfabricage, samenstelling van voederrantsoenen, hne wel en hoe niet gevoederd moet worden heeft behandeld, wordt begonnen met het afdraaien van de Bedrijfsfilm, die ons laat zien het gebouwencomplex, het laden en lossen van de grondstoffen, de olie- fabricage, de koekenfabricage, en het transport weer naar alle oorden des lands. Een en ander was goed te volgen en gaf een duidelijk beeld van dit bedrijf. Op een der filmbeelden ontdekten wij onzen Burgemeester Driesen, toen nog aan Koog a. d. Zoon. In de pauze werd door den heer Schroevers, die hier aan de Landbouw- wintercursus verbonden is, nog een op wekkend woord gesproken, om toch vooral de Rundershorzelbestrijding ter hand te nemen, reeds na een paar jaren zullen de lesultaten er van verrassend zijn. Na de fllm was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door eenige gebruik werd gemaakt, alsmede tot het vragen van inlichtingen voor voeder rantsoenen. Daarna werden nog do aan wezige monsters van koeken, meel QB slaolie bezichtigd en toen was hot i Mna half twaalf geworden toen de voorzlttor allen dank zegde voor hunne belangs el- ling en in bet bijzonder don hoer #oheU«- rond voor zijn leerzaam betoog 011 ver tooning der fllm, en daurna de vorgni e- ring sloot, die zeer zeker voor vele tot voordeel kan strekken. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. E. R. Damsté 'Zendingsgebouw „Ster der Hope". Geen dienst Vrijdagmiddag reed de slager A. B. met zijn vraohtadto'tje langs do School- vaart naar de Blauwe Keet, toen eens klaps het vehikel ln brand vloog en de bestuurder rondom in de vlammen zat. Gelukkig wist hij spoedig de auto te verlaten, zonder oenig letsel op te loopen. De auto brandde geheel uit en bracht vele nieuwsgierigen op de been. Ver zekering dekt do schade. In het Zwanewater alhier, zün reeds de eerste lepelaars waargenomen. Zouden wü nu ook spoedig voorjaarsweer krij gen? W. GOVER9. t Dinsdag j.L is alhier overleden in den ouderdom van ruim 89 jaar, de heer W. Govers. De overledene was hier een be kende figuur uit het reddingswezen. Ook hij is een 10-tal jaren wethouder dezer ge meente geweest. Hedenmiddag vindt zijn ter-aarde-bestelling plaats. Dinsdag a.s. komen wij hierop nog even terug. PREDIKBEURTEN. NedL Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur, Ds. J. F. Tinholt CENTRAAL GENOOTSCHAP. Donderdagavond 5 dezer hield de afd. 't Zand van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies haar Jaarvergadering bij den heer Schrieken. Door het lange uitblijven van den voor zitter, Dr. Oterdoom, wordt besloten vooraf punt 4 van de agenda, rekening en verantwoording te behandelen en de boeken na te zien. Door de heeren de Best en Swan wordt een en ander gecontro leerd, waarbij blijkt dat alles in orde is. Nadat dokter is gearriveerd opent deze de vergadering met woorden van welkom, er zijn spijt over uitdrukkend, dat de op komst van de leden zoo buitengewoon slecht is, dit is voor het Bestuur oojj: zeer onaangenaam zegt spr., men leidt er al gauw uit af dat de vereeniging niet in een behoefte zou voorzien, althans dat die be hoefte door het gros niet wordt gevoeld. Enfin, zegt spr., het is de gewone kwaal, waaraan vele vereenigingen mank gaan, en wij weten, dat onze vereeniging wel zeer zeker in een behoefte voorziet en prachtig werk verricht. Hierna worden de notulen door den secretaris, den heer Elzer, van de op 24 Febr. 1930 gehouden jaarvergadering, voorgelezen en zonder op of aanmerkin gen onder dank goedgekeurd, i Voorzitter vraagt hierna de goedkeuring jvan de vergadering om deze algemeene vergadering tevens bestuursvergadering te doen zijn, hetgeen wordt goedgevonden. Onder de Ingekomen Stukken wordt gememoreerd het schrijven over een uit gezondene naar' een der koloniehuizen, waaruit blijkt, dat dit meisje reeds thans, na verblijf van korten tijd, 5.6 kg is aan gekomen. Hierna volgt bespreking over de a.s. verhuizing van den heer Andringa. Waar voor de ldnderen van deze familie, hier in de gemeente van gemeentewege subsidie wordt ontvangen en dit bij hun vertrek naar elders ophoudt, is met de familie overeengekomen om de helft dezer ver goeding door hen te dragen en de andere helft voor de afdeeling alhier te laten op komen. Algemeen wordt dit goedgevon den. Verder is nog een schrijven ingeko men om speciaal de winteruitzending te bevorderen. De Voorzitter zegt hierbij, dat het voor al voor de kinderen van buiten voorkeur verdient, aangezien onze kinderen niet die behoefte aan zomeruitzending hebben als die uit de steden. De secretaris zegt hierna, dat door hem reeds een ex. Jaarverslag aan den Alge- meenen Secretaris is verzonden, aangezien dit voor 1 Maart jaarlijks moet zijn ge schied. Hierna volgt voorlezing van het jaarverslag, waaruit behalve verschillende beschrijvingen over de uitgezondenen o.m. blijkt, dat het saldo vorig jaar was! 159.89. de ontvangsten bedroegen totaal 123.95, de uitgaven beliepen 62.16, zoodat het eindsaldo op 31 Dec. 1930 be droeg: 221.59. De voorzitter dankt hierna den secre taris voor zijn goede boekhouding en de juiste wijze van samenstelling van het jaarverslag Nadat wordt verklaard, dat de bescheiden in de beste orde waren be vonden, wordt de secretaris hierna voor het jaar 1930 gedéchargeerd. Hierna volgt bestuursverkiezing wegens

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 19