Kleine ongesteldheden Kunnen vrouwen geheimen bewaren Modepraatje. Het menu van de week. Moeten we bij gezonde kin deren buitengewone maatrege len nemen De gevolgen van onachtzaamheden. Er bestaat geen kinderkamer, waar nooit iets verkeerd gaat. Het komt er alleen op aan, dat men dan weet, waar het om gaat en wat er gedaan moet worden. Sommige moeders denken, dat een gezond kind veel meer kans heeft op ongelukken en dat dus een paar kinderziekten te beschouwen zijn als een soort verzekering tegen ongeval len. Natuurlijk is een gezond kind be weeglijk en minder volgzaam, doch door zijn grootere snelheid en li chaamskracht kan het ook een ongeluk ontkomen, waar een zwakker kind misschien het slachtoffer van wordt. In ieder geval hebben ongelukken en ziekten niets met elkaar te maken en is het nemen van voorzorgsmaatrege len tegen ziekten een van de voornaam ste plichten van de moeder, onverschil lig of haar kind van huis uit sterk of zwak is. Het is onmogelijk dit moeten wij vooraf goed beseffen om het kind van alle besmettingsgevaar verwij derd te houden. Hoe ouder het wordt, hoe verder zijn wereldje uitbreidt en hoe meer kwade kansen hij onvermij delijk loopt. Het helpt niets, het kind tijdelijk voor een gevaar te bewaren; later zal het dan des te meer kwade kansen tegelijk krijgen te weerstaan. Het kind moet gewoon zijn gang gaan en zijn leventje zoo onbezorgd en ge lukkig mogelijk leven, doch het is de taak van de moeder, om rustig het feit onder het oog te zien, dat ook het nu zoo kerngezonde kind onmogelijk altijd gezond kan blijven. Dat is een logisch feit, waarover men zich niet zenuwachtig moet maken. De ouders en vooral de moeder zullen er zich al leen zoo goed mogelijk op voorberei- Hoe bfl gezonde en ongestel de kinderen te handelen. Dit alles geldt voor den tijd, dat het kind nog volkomen gezond is. Dan be staat er n.1. niet de minste reden om buitengewone maatregelen te nemen. Dat is een fout; en het omgekeerde is ook een fout, n.1. het nalaten van een bijzondere behandeling, wanneer het kind werkelijk iets scheelt. Nu is dit weliswaar vaak een gevolg van het feit, dat de moeder de ongesteldheid van het kind niets eens opmerkt, doch het is ook weieens een soort principe om de kinderen te harden. En har den is heel mooi, maar alleen voor gezonde kinderen. Een zwak, doch ge zond kind, dat ongesteld wordt, moet als elke andere zieke ontzien worden. Nu komt het verder eigenlijk alleen aan op het tijdig opmerken van de on gesteldheid, dit kost niet eens zooveel tijd, doch de moeder moet wel inner lijk rustig zijn. Als zij niet te veel in haar eigen moeilijkheden verdiept is, zal zij het kind zien en zelfs verzor gen, zonder dat zij de naderende on gesteldheid bemerkt. De gevolgen zijn ernstiger dan bij een volwassene, want bij een kind kan een onbeduidend ver schijnsel, dat niet bestreden wordt, zich spoedig ontwikkelen tot een ern stige ziekte. Wij zullen hier enkele van d;» verschijnselen noemen. Scherpte in het bloed. Dit is een min of meer ernstige aan doening, die na opwinding of ver moeienis spoediger optreedt dan an ders. De verschijnselen zijn een besla gen tong, buikpijn, misselijkheid, lus teloosheid en hoofdpijn. De oorzaak is een gebrek in de stofwisseling; het vet wordt niet volledig verbrand, waar door giftige stoffen in het lichaam ontstaan. Daarom moet het kind min der vet krijgen (geen vleesch, weinig hoter en afgeroomde melk), terwijl meer koolhydraten worden toeged'end in zuiveren vorm. (Een lepeltje drui- vensuiker driemaal per dag in een glas vruchtensap, verder vruchten, groen ten, honing en su>k°r). Waterpokken. Dit is een van de minst schadelijke kinderziekten, die soms geheel zonder koorts verloopt, terwijl het kind zich voor het optre den der blaasjes meestal nog goed voelt. De blaasjes vullen zich met helder vocht, dat na eenige dagen troebel wordt. Het komt hier vooral aan op het voorkomen van litteekens, waarom het kind niet mag krabben. Zoo noodig verbindt men de handen. Winterbuilen. De koude veroorzaakt ontstoken en pijnlijke plekken op de huid wanneer de bloedsomloop gebrekkig is. Deze moet dus verbeterd worden door lichaamsbeweging en voorzichtig mas- seeren; verder is lichte, warme klee ding noodig, terwijl ook de polsen, handen en voeten tegen de koude be schermd moeten worden. Op de pijn lijke plaatsen kan men een middeltje smeren, dat het bloed naar de huid voert, terwijl de algemeene gezond heidstoestand dikwijls verbeterd moet worden door kalk of levertraan. Verkoudheid. Verkoudheid kan aanleiding geven tot vele ernstige ziekten. 0.a. pleuris, bronchitis en longontsteking. Kouvat ten kan voorkomen worden door het kind met koud water af te sponsen in een verwarmde kamer, door ademha lingsoefeningen, door warme en toch poreuse kleeding, door mondademha- ling onder alle omstandigheden streng te vermijden en door den neus gere geld te snuiten en niet alleen als het kind juist niest. Verder kan men des- infecteerende zalf in den neus bren gen, terwijl het kind geregeld in de buitenlucht moet komen en ook het huis lang gelucht dient te worden met wijd open ramen. Een fout, die men nog weieens aantreft, is het slapen met een deken over neus en mond. Natuurlijk kunnen zij dat. Het oude idee, dat vrouwen niet zwijgen kunnen, is dan ook grootendeels verdwenen, al is het nog niet geheel uitgeroeid. Ellen Wilkinson, die zitting heeft in het En- gelsche parlement, vertelt b.v. het ge val, dat zij eens als eenige vrouw aan wezig was op een vergadering, die voorloopig geheim moest worden ge houden. Toch lekte er iets uit van de besprekingen en na een nauwkeurig on derzoek bleek, dat een der mannelijke parlementsleden er met zijn vrouw over gesproken had „en natuurlijk kun nen vrouwen geen geheim bewaren". Er werd heelemaal vergeten, dat hier juist een man had getoond, niet te kun nen zwijgen. Maar kunnen mannen dan geheimen bewaren? Natuurlijk, evengoed als de vrouwen. Doch een voorzichtig zwijgen is geen speciaal voorrecht van de man nen, alleen en onnadenkend gepraat komt ook niet alleen bij vrouwen voor. Hoeveel historische voordeelen zou men niet kunnen aanhalen van man nen, die staatsgeheimen verraadden aan vrouwelijke spionnen, hoewel zij toch geen onbeteekenende persoonlijk heden waren en wisten, dat hun car rière en soms hun leven afhing van de volkomen geheimhouding. Als men echter gaat vergelijken, zou men eerder zeggen dat vrouwen in zul ke omstandigheden en bijna altijd met taaie volharding hun geheimen weten te bewaren. Zij hebben in dit opzicht niet alleen meer verantwoordelijk heidsgevoel een gevoel, dat in onzen tijd ook steeds meer ontwikkeld wordt doch wanneer het gaat om dingen, die ten koste van alles geheim moeten blijven, kunnen vrouwen ongetwijfeld beter zwijgen dan mannen. In de diplo matie zijn zü dan ook uitstekend op haar plaats en hoewel zij de officieele ambten gewoonlijk niet mogen beklee- den, bewijzen zjj haar vaderland toch reeds vele diensten in het werk, dat van tevoren en achter de schermen 1 moet worden gedaan. Zü worden daar dagelijks op de hoogte gesteld van staatsgeheimen, doch wanneer een mannelijke spion hun gezelschap zoekt, zijn zij verstandig genoeg om te begrij pen, dat hij dat niet doet uit bewon- ring voor haar mooie oogen. (Nadruk verboden). LINGERIE BIJ AVONDJAPONNEN. Alle japonnen vertoonen iets slanks om de heupen, ook al zijn ze niet van een kleine maat. Dat is nu eenmaal een van de eerste eischen van het moderne silhouet en daarom is het raadzaam, zoo'n nauwsluitende japon niet aan te trekken, voordat de goede lijn van het figuur verkregen is door het onder goed. Dat het corset daarbij een groo- te rol speelt, zal u wel niet onbekend zijn. Voor vele dames heeft alleen het woord al iets onaangenaams en toch kan niemand er buiten. Ze zijn ook niet hinderlijk in het dragen, want tegen woordig weet men zijde en elastiek zoo goed te combineeren, dat men in het geheel niet meer terug behoeft te den ken aan den tijd der wespentailles. Zelfs jonge meisjes met een uiterst slank figuurtje dragen corsetten, zij het ook corsetten met praktisch geen baleinen. Gewoonlijk zullen drie balei nen van voren en twee van achteren wel noodig zijn om den rok glad te laten zitten om de heupen. Zij hebben geen sluiting of een sluiting opzij, zij worden slechts bij uitzondering met veters gesloten. De kleur van het cor set komt dikwijls overeen met die van de japon met het oog op het doorsche meren. Het ondergoed volgt in zijn modellen de mode. Men is dan ook slui tend om middel en heupen. De onder jurken volgen meerendeels de robe princesse en soms worden zij gesloten langs de zijnaad onder één arm, zoodat het bovenstuk geheel de lijn van het fi guur kan volgen. Dit heeft ook het voordeel, dat men zoo'n onderjurk bij elke japon kan dragen, omdat anders de hoogte van de taille bij onderjurk en japon precies gelijk moet zijn; bii de soms vrij groote verschillen tusschen de japonnen zou dit noodig maken, dat men bij vrijwel elke japon een speciale onderjurk had. Men vermijde echter altijd een on derjurk te dragen van een afwijkende taillehoogte, omdat dan een leelijke dikte van het ondergoed te zien komt, die het silhouet van de japon bederft. Zoo is het ook onjuist, bii een rechten rok een klokkende onderjurk te dra gen; wanneer het kleedgeld niet toe laat, een groot aantal onderjurken aan te schaffen, kan men ze beter recht maken, want een rechte onderjurk on der een klokrok is geen bezwaar. Bij beperkte middelen lette men in de eer ste plaats op de overeenstemming in kleur, bij een aantal 'japonnen van de zelfde kleur in verschillende tinten neme men een onderjurk in overeen stemming met de lichtste japon. (Nadruk verboden). Links een japon van zwarte crêpe marocain; de rok met het waaiervor mig geplisseerde voorstuk is aangezet aan een pas. die zich tot een schoot verlengt. Op de plaats van de aanzet ting, ziet men de zwartzijden stiksels, die zich op rok, ceintuur en mouwen herhalen. Ook het bovenstuk van lijfje en mouwen verlengen zich even als de schoot. Rechts 'n ensemble van bruine kasha met een wit-geel geruit bovenstuk en een korte bolero. Links een origineele witsatijnen blouse met volants versierd, waardoor de indruk gemaakt wordt van een bolero. Rechts een blouse van rose crêpe de chine met plooitjes, die den indruk moeten geven van ingezette reepen. De halsuitsnijding eindigt in twee slippen, die gestrikt worden. Zondag. Groentensoep. Varkenshaas, doperwten met worteltjes uit de bus, aardappelen. Citroenpudding. Maandag. Koud varkensvleesch. Gestoofde prei, aardappelen. RijiStebrij. Dinsdag. Kaasoufflée's. Baklap, gedroogde appeltjes, aardappelen. Woensdag. Gemarineerde runderlapjes, roode kool, aardappelen. Griesmeel met vruchtensaus. Donderdag. Varkenscoteletten, Knolraap, aardappelen. Appelsneeuw. Vrijdag. L Aardappelsoep. Gestoofde schelvisch. Bootjes, aardappelpuree. Vrijdag. II. Rijstschotel met tomatenpuree en kaas. Savoyekool. Noten. Zaterdag. Vejsche worst. Stamppot met zuurkool, rijst - aardappelen. Tutti-frutti. De citroenpudding voor Zondag zul len we reeds Zaterdag moeten maken, omdat we er gelatine bij gebruiken. We hebben noodig: 4 eieren, 160 gram suiker (ruim 7» ons), sap van 2 citroe nen, schraal 1 d.L, water, 6 bladen witte gelatine. We zetten de gelatine in ruim water

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 12