De tijd is voorbij, GRATIS. Goedkoop stoken Heldersche Courant IN NIEUW GEWAAD. VAN DONDERDAG 19 MAART 1931. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers STADSNIEUWS irk« vader was beeldhouwer. Zijn dag, ,hoPen wy in staat te zijn een nadere volgd door een groot aantal nieuwsgieri- Volksbond tegen drankmisbruik. BABY-Anthraciet thuisbezorgd 10 ct' Fa.HBOOY&ZOON Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 19 Mrt18.37 uur. Vrijdag 20 18.39 winterooncerten betreft, welke door de Stafmu iek worden gegeven: het zesde of laatste dezer concerten heeft a.s. Woens dag plaats. Om het bizonder karakter van j dit concert is het noodig hierover een woordje te zeggen. Het geheele eerste gedeelte van dit concert dus de tijd vóór de pauze wordt in beslag genomen door een grootsch en omvangrijk werk, dat het corps thans heeft ingestudeerd, n.1. de Vijfde Symphonie van Tschaikowski. De partituur van dit werk is een geschenk van het Comité aan het corps en deze uit voering is dus de eerste, die plaats heeft. De uitvoering neemt ongeveer een uur in beslag. Het bestaat uit vier gedeelten, die elk evenwel weer uit verschillende onder- Onze vroegere stadgenoot, de heer deelen bestaan. G. M. Flotatt, thans wonende te Hijlaard i Na de pauze krijgen we een tweetal (Fr.) slaagde voor een te Zwolle gehou- nummers, door den heer Leistikow ge- den examen voor Assistent van den Sta- arrangeerd. Het eerste een ouverture naar tionsdienst bij de Nederlandsche Spoor-motieven van het zangspel „Ulysses" van Hier ter stede is opgericht een afdee ling van de „Federatie van Arbeiders Esperantisten op het gebied van de Ne- detlandsche laai van welke afdeeling het secretariaat is gevestigd bij W. Braa- kensiek, Asterstraat 19, Den Helder. LAATSTE WINTER CONCERT. STAFMUZIEK. Het valt niet te ontkennen, al heersoht ook nog dagelijks een koude wind, die ons nog noodzaakt onze winterkleeren te blijven dragen: de lente is in aantocht. u Het kan lang duren, het kan kort duren, kers ook hun portie van den intrek der maar de periode van nieuw leven in de 1 haring naar Zuiderzee zouden deelachtig natuur, van een ontwaken uit den winter- worden, omdat toen de vangsten tamelijk slaap en van een herstel na den laten, ruim waren, later konden weer niet zulke onverwachten en nog vrij strengen win- i bevredigende vangsten worden verkre- ter, staat voor de deur. En zoo langzamer- gen. In het algemeen toch kan op geen hand raken de wintersche geneugten we-1 groote vangsten worden geboogd. Ook de derom ten einde. Wat onze periodieke komvisscherij, die nogal wat terugslag NIEUWE ZAAK. In het pand Van Galenstraat h. Hert zogstraat heeft de heer Sanderse een rij- wielzaak gevestigd. Het is voornamelijk de bekende Blue Prince, het motorrijwiel, waarvan de heer Sanderse hoofdagent is, dat hij in den handel brengt. Daarboven natuurlijk de gewone rijwielen en repa ratie-inrichting, terwijl de zaak ook is ingericht voor den verhuur van luxe auto's. VISSCHERIJ. Scheen het Zondag dat de haringtrek- tuur dat zelf ten slotte wel weer op, door het evenwicht in het bestaan der beide soorten te herstellen. Zeker is, dat we niet dan met groote belangstelling kunnen gadeslaan de uit werking voor het Waddengebied van het planten van oesters op de Texelsche per- ceelen. ADM. HELD. CRT. wegen. J. M. B. ORELIO. t M. K. Petrie, het laatste een drietal lie deren van Gottfr. Mann, den Nederland- schen componist, reeds eerder uitgevoerd. Deze beide nummers worden afgewisseld met een wals. Deze wals, „Launenwalzer" genaamd, is een compositie van den Haagschen musicus Lenden en opgedra gen aan den heer Leistikow. In het nummer van Zaterdag of Dins- Men schrijft ons: Te Haarlem is Dinsdagavond j.1. over leden de heer J. M. B. Orelio. Jöhannes Marinus Bernardus Orelio werd geboren te 's-Hertogenbosch 12 Jan.111 Iiei - had gehad van de vorst, maakt niet die groote vangsten welke men in andere jaren wel kon hebben. De kuilvisschers, althans de gelukkigen onder hen, komen soms met flinke vangsten aan den afslag. De prijzen blijven bevredigend. Ver scheidene stoombeugers komen ook ge regeld hier hun haring voor ons inslaan, zooals dat ook in vroegere jaren steeds plaats had. Ook z;j dragen er toe bij, dat de prijs vrijwel stabiel en tamelijk flink blijft. De garnalen houden goed prijs, om streeks 40 cent per kilo. De vangsten zijn thans bevredigend; jammer, dat Dinsdag het weer wat ongunstig was, zoodat de meeste schuiten niet uitvoeren. Den vol genden dag echter ging de geheele vloot haast uit, zoodat de aanvoer weer be langrijk kon heeten. BINNENBRANDJE. Gisterenmiddag om ongeveer zes uur ontstond, in perceel Weststraat 115a, een begin van brand door het vlamvatten van het behang, waarschijnlijk door de hitte van een gashaard. De bewoonster wist door krachtdadig optreden den brand in den aanvang te blusschen, zoodat verder onheil voor komen werd. Het slangenwagentje van de politie, ge eerste leerjaren, ook bij het destijds reeds „e„ arm£ te kunnen geven betreffende ge jongens en meisjes op bestaande vak-onderwijs bracht bracht hij omvangrijke werk van den grooten geen dienst meer te doen daar door, doch reeds op jeugdigen leef-1 "Ussjschen meester. Voor het overige richterzake terugkeeren. ti,jd kwam hij in de leer bij de Mij. Feijen- j yerwyzen vvy, wat kaartverkoop enz. be- oord te Rotterdam en volgde bovendien w e(^om naar de advertentie, in het een cursus aan de Academie voor Beel- van Saterdag a,s* de fiets, had en kon onver- RIKA HOPPER IN „VLAM". Zondagavond in Casino. dende Kunsten te Den Haag. V ervolgens werd hij te werk gesteld bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, waar hij opklom tot opzichter, belast met toezicht op de werkzaamheden, die „De- Schelde" bij verschillende fabrieken hier i Zondagavond zal alhier een opvoering te lande had uit te voeren, om later weer worden gegeven van het mooie tooneel- als opzichter door „De Schelde" te wor- U T "Vlam van den Duitschen schrij den geplaatst bij den bouw van de eerste ver Hans Muller. Jaren geleden is wijlen pantserschepen der Kon. Ned. Marine,1 vieta Lobo Braakensiek met ditzelfde met name de „Kortenaer". I «tuk hier geweest; thans is het Rika Hop- Op 1 Januari 18».„in* M in gelijk, functie over by de Marine en werd ge- OESTERTEELT. plaatst bii de Marinewerf te Amsterdam, om in 1905 te worden overgeplaatst naar de Marinewerf te Willemsoord (Den Hel der) als baas van de Stoomwerkplaats. In 1917 werd Orelio van deze functie ontheven en benoemd tot opzichter, be last met het toezicht bij den aanbouw van onderzeebooten en stoomloodsbooten, waarvoor hij gedetacheerd werd bij de Maatschappij „Feijenoord" en by de N.V. P. Smit Jr., beide te Rotterdam, en de „TJselwerf" te Kampen, teneinde in 1928 den Rijksdienst met pensioen te verlaten. Met „baas Orelio" is een ijverig, plichts getrouw en degelijk mensch heengegaan, die velen onzer lezers zich nog wei zullen herinneren. De ter-aarde-bestelling heeft Vrijdag middag a.s. om 2 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen tt 's-Graventhage plaats. rollen worden vertolkt o.a. door Corri SchillerItaliaander, Minny Erfman, Jacques Reule, enz. terwijl de regie ver zorgd is door Willem van der Veer. Dit stuk moet niet worden verward met „Vlammende Jeugd", en „De Heilige Vlam", dat geheel andere stukken zijn. „Vlam" van Hans Miiller is een eerlijk, sterk geschreven ontroerend werk, dat vooral door felle tegenstellingen en de botsing tusschen twee elkander inner- Zooals wij vroeger al eens schreven, is de oestervisscherij, die eertijds in de Waddenzee van belangrijke beteekenis was, nagenoeg geheel te niet gegaan en telt de totale vangst in den oesterhandel zoo goed als niet meer mee. Maar zooals aan vele dingen niet ge wanhoopt behoeft te worden, zoo schij nen er ten opzichte van de oestervisscherij teekenen te zijn, die er op wijzen, dat de tijd waarschijnlijijk niet zoo heel ver meer zal zijn, dat er in dit zeegebied met recht weer mag worden gesproken van een oesterteelt. Herinneren we ons goed, dan was er verleden jaar te Wieringen een aanvoer in totaal geweest van ruim 7000 stuks. Dat beduidt op zichzelf niet heel veel. Maar als we ergens anders lazen, dat de op de perceelen bij Texel gezaaide oesters groot succes hebben opgeleverd, dan ver- na lyk-vijandige en niet-begrijpende werel- sterkt dat de verwachting, dat zich den ten zeerste aangrijpt. Het toont het eenigen tijd, enkele jaren misschien, weer verzet van de vrouw, die door afkomst oesterbanken zullen gaan vormen, die zoo- BEGRAFENIS VAN DEN HEER K. DE VRIES. en aanleg zoo diep mogelijk zonk en op de straat terecht kwam, tegen een om geving van hard werkende en plichtsge trouwe menschen, die haar redden wil len, maai' daartoe onmachtig blijken. De moreele krachten in haar, haar beter ik, vechten wanhopig om de overhand, maar veel oesters zullen gaan opleveren, dat het kwantum in dien handel weer zal gaan meetellen. Want de door twee Zeeuwsche oester kweekers genomen proef om op de percee len bij Texel te zaaien heeft hun verwach- reeds reddeloos in het moeras van haar verwording gezakt is. Dat, wat haar had moeten verheffen, haat zij, omdat het on bereikbaar voor haar blijft en toch kan zy niet terug naar het' leven, dat zij zoo lang geleden heeft. Zy voelt, dat er achter In aanvulling op hetgeen wij schreven alle woorden en daden van mildheid van liefheeft en diens over het overlijden van den heer K. de den man, die haar Vries, tot voor een achttal jaren hoofd kommies ter gemeente-secretarie te dezer stede, deelt men ons omtrent de ter-aar- de-bestelling het volgende mede: Dinsdagmorgen 7 uur (abusief stond in het vorig bericht hiervoor Maandag aan gegeven) werd het stoffelijk overschot van den heer De Vries per auto overge bracht naar Berlikum (Friesland). Van daar had later de begrafenis plaats op het kerkhof van St. Anna Parochie, waar het in het familiegraf aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Zooals het leven van den heer De Vries eenvoudig was, had ook deze plechtigheid in allen eenvoud plaats. Een paar bloemstukken slechts dekten de baar. Namens het gemeentebestuur van Den Helder werd aan de groeve het woord ge voerd door den heer D. Bakker, com mies-chef ter secretarie alhier, die met den heer De Vries van diens benoeming te Den Helder af tot aan het oogenblik zijner pensionneering had samengewerkt. Spreker schetste het leven en werken van den heer De Vries, alsmede zijn groote mate van kennis op het gebied der ge meente-administratie. Een broeder van den overledene dankte voor dé betoonde belangstelling. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk Besluit is de medaille in brons voor menschlievend hulpbetoon toegekend aan den luitenant ter zee le klas J. A. de Gelder, den luitenant ter zee 2e klas \V. H. van Zadelhof! en den kor poraal-kok P. J. de Witte. Toen het eskader zich in September van het vorig jaar op weg naar het Zui den bevond om manoeuvres te houden, is de korporaal-seiner J. Broers, van de „G. 2", ter hoogte van IJmuiden, door het ruwe weer over boord geslagen. Heldhaftige pogingen, in het bijzonder door de drie gedecoreerden, werden in het werk gesteld om hem te redden, welke pogingen echter alle faalden. OPENING „BOLTHA". Uitstel tot 10 April. De datum van de opening der B.O.L.- T.H.A., welke zooals wij reeds mededeel den, aanvankelijk was bepaald op Dins dag 31 Maart, is thans gewijzigd en vast gesteld op 10 April. moeder, een zekere verachting schuilt. Ondanks de schijnbare gewaagdheid van het onderwerp, bezit het stuk een hooge, moreele waarde en zijn de hoofdperso nen met warm-m'enschelyk medelijden en fyn-psychologisch begrip gegeven. De entréepryzen voor deze voorstelling zijn uiterst laag gesteld, zoodat deze geen reden kunnen geven de voorstelling niet te bezoeken. In ons nummer van Zater dag zullen wij uit het groot aantal gun stige kritieken, dat ons werd overgelegd, er eenige vermelden. GEMEENTERAAD. 2e wijzlglngsbegrootlng, 1930. Verschenen is de tweede wiizigingsbe- grooting, dienst 1930. Verkoop en uitgifte in erf pacht van gronden. B. en W. stellen voor ondershands te verkoopen de navolgende terreinen: Aan D. Plooy, alhier, een stuk grond aan de Van Speijkstraat, groot 127 M2„ waarop reeds een woning is gebouwd. Koopprijs 4.— en 6 per M2. Aan G. van Stipriaan, alhier, een stuk grond aan de De la Reystraat, groot 1161/® M2„ voor den bouw van een winkelhuis met slachtplaats. Koopprijs 6.per M2. Aan J. Willemse, alhier, een stuk grond aan de Van Speijkstraat, groot 112 M2., waarop reeds een woning is ge bouwd. Koopprijs 6.—- per M2. Aan M. Ran, alhier, een stuk grond aan de Langestraat, groot 120 M2., voor den bouw van een woning. Koopprijs 6 en 10 per M2. In erfpacht uit te geven aan: K. Duinker, alhier, terrein ten behoeve van den bouw van vier woningen aan de De la Reystraat, groot 500 M2„ tegen een 45 cent per M2. kunnen niet meer overwinnen, daar zij tingen verre overtroffen, wat betreft de kwaliteit, die beter was in blankheid en vetheid dan de beste Zeeuwsche oesters. De Zeeuwsche kweekers toch zoeken steeds anderen zeebodem voor hun oester cultuur, niet zoozeer omdat ze geen ruimte van grond hebben, maar omdat niet alle bodem geschikt is voor oesterkweeking. Hier en daar schijnt de bodem uitgeput te zijn voor een hooge kwaliteit garandee- rende teelt. Het schijnt er mee te zijn als met den landbouw, waar men ook niet steeds de zelfde gewassen kan teelen op denzelfden grond, zonder daardoor den groei en dus den oogst ongunstiger te beïnvloeden. De perceelen bij Texel schijnen een slibsoort te bevatten, die juist uitstekend is voor het kweeken van oesters van hooge kwaliteit. En aan die gunstige voorwaarden van kweeking is het toe te schrijven, dat meer Zeeuwsche kweekers oesters zullen gaan pooten op de Texelsche perceelen. Het gevolg er van voor de Wadden zee zal zijn, dat het broed van de daar ge kweekte oesters zich voor een deel zal verspreiden in dat zeegebied en zal vallen op verschillende plekken in zee, die goede kansen bieden voor groei. Langzamerhand zullen de oesterbanken dan meer daarmee worden bevolkt en, met regelend optreden der visscherij-inspectie, is het dan niet ondenkbaar, dat de oester visscherij in dit gebied weer tot bloei wordt gebracht. Regelend optreden zal blijken meer en meer noodig te zijn in het belang van de vischindustrie zelf. Wanneer toch, na onderzoek, blijkt, dat hier of daar jong oesterbroed is gevallen, zou het aanbeveling verdienen, dat zoo n gebied tijdelijk voor de bevissching wordt uitgesloten. Er komt dan een normale ontwikkeling, met het gevolg, dat, bij geslachtsrijpheid, ook deze oesters weer broed zullen los-1 laten, dat dus ook dan weer kan bijdragen tot grooter uitbreiding der oesterbevolking. Natuurlijk bestaat er ook groote kans, dat de slipper limped, de parasiet der Verschenen is het Jaarverslag 1930 van bovengenoemden Bond. Het onderstaan- de, betrekking hebbende op de toestan- den op de werken der Zuiderzee-werk- zaamheden, nemen wij in zyn geheel uit bedoeld verslag over. Hoewel het verslagjaar zich niet ken merkte door groote gebeurtenissen, kan nochtans worden verklaard, dat de Volks bond in 1930 wederom met succes werk zaam was in het algemeen belang en dat de belangstelling in zijn reeds 55 jaren voortdurenden maatschappelyken arbeid toenemende is. Inzonderheid betreft deze belangstel ling de aan den Volksbond opgedragen verzorging van de duizenden arbeiders bij de Zuiderzeewerken, die onder moei lijke omstandigheden hun vermoeienden arbeid moeten verrichten. Niet minder dan 3 nieuwe ontspan ningslokalen werden in 1930 geopend, terwijl die aan den Lotweg, wegens be ëindiging van het werk aldaar, werd overgebracht naar den afsluitdijk, n.1. naar het stuk van dien dijk, genaamd het Gaatje, midden in zee, destijds nog door een geul gescheiden van Den Oever. In totaal zijn ei thans 10 van dergelijke lo kalen, n.1. te Wieringen, Den Oever, Me demblik, Kolhorn (aan de Noord-Hol- landsche kust), het Gaatje en Breezand te Kornwerderzand (aan de Friesche kust) op het oud-marineschip „Bellona" en twee in den drooggelegden Wieringer- meerpolder. Al deze cantines mochten zich in een druk bezoek verheugen, vooral die te Breezand, ongeveer in het midden van den afsluitdijk, tusschen Wieringen en de Friesche kust (waarheen het oorspron kelijk aan de Oude Zeug, aan den dijk van het Wieringermeer opgerichte ont- spanningslokaai in het laatst van 1929 werd overgebracht) en op de „Bellona". Breezand was in het verslagjaar het groote centrum van arbeid, waar steeds een groote bedrijvigheid heerschte. De beide cantines in den Wieringermeerpol- der, die in de laatste maanden van 1930 geopend werden, voldoen meer nog dan de overige, in een dringende behoefte van de in die drooggelegde streek te werk gestelde arbeiders, die daar alles moeten derven. Hoewel in het algemeen gestreefd moet worden naar eene loonende exploitatie welke hier voorloopig niet te ver wachten is moet nochtans dit streven ondergeschikt blijven aan het hoogere doel: den eenzamen werkers in hunne verlatenheid eenige verstrooiing te ver schaffen. De aanvoer van materialen voor den bouw van die ontspanningslokalen in dit nog weinig toegankelijk oord, ging met niet geringe moeilijkheden gepaard. Hier bij en ook overigens bij de pogingen om uitbreiding te geven aan de gelegenheid voor de arbeiders om zich te ontspannen, werd de meeste medewerking ondervon den van de Directie der Zuiderzeewerken, de uitvoerende ingenieurs en de Maat schappij tot Uitvoering der Zuiderzee werken. Flinke paden, die naar deze twee can tines leiden, zijn aangelegd. Als bijzon derheid kan worden gemeld, dat in de laatst opgerichte cantine in den Wierin- germeerpolder het eerste postkantoor is gevestigd. De cantinehouder en zijn vrouw zyn voorloopig met het beheer daarvan belast. Ter gelegenheid van de medio 1930 te Amsterdam gehouden Algemeene Verga dering werd door de goede zorgen van de afdeeling Amsterdam aan de deelnemers gelegenheid geboden tot het bezichtigen van een deel der Zuiderzeewerken. Op 16 Juli, des ochtends 8 uur, vertrokken de gezelschapsauto's naar Medemblik, waar liet ontspanningslokaal werd bezichtigd en ververschingen aangeboden werden, tei'wy'1 het gezelschap daarna, gedeelte lijk per boot (de IJselmeer), gedeeltelijk per auto, naar Den Oever (in het Ooste lijk deel van Wieringen vertrok, waar in het ontspanningslokaal een koffiemaal tijd werd aangeboden. Op den terugweg in den namiddag werd wederom het ontspanningslokaal te Medemblik be zocht, waar thee werd gedronken. Alle deelnemers waren getroffen door de keu rige inrichting der bezochte cantines en de goede verzorging van de arbeiders. Ds. R. de Boer, van Deventer, vertolkte deze gevoelens en bracht daarvoor hulde aan den door den Volksbond aangestel- den Inspecteur, waarmede door de tal rijke bezoekers hartelijk werd ingestemd. Den avond te voren was, na den ge- meenschappelyken maaitijd in het Ge bouw der A. M. J. V. (Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen), door den Ingenieur bij de Zuiderzeewerken, den heer F. J. Geers, een met lichtbeel den verduidelijkte, aandachtig gevolgde en luid toegejuichte, causerie gehouden over de Zuiderzeewerken, waarbij inzon derheid de aandacht gevestigd werd op dat deel dier werken, dat den volgenden dag door de deelnemers zou worden be zichtigd. De Zuiderzeewerken worden voortdu rend druk bezocht, zoowel door Neder landers als door vreemdelingen en bui- tenlandsche gezelschappen en steeds wordt alsdan korter of langer vertoefd in een of meer ontspanningslokalen, waar de lunch pleegt gebruikt te worden. In alle lokalen bevinden zich modern inge richte gram af oons, waaraan een radio-in stallatie is verbonden, voor de aanschaf fing waarvan een milde gift van een ge trouw Volksbondlid de gelegenheid bood. Ook worden aldaar druk bezochte bios coop-voorstellingen gegeven. De Minister van Waterstaat heeft, evenals zijn ambts voorganger, in de Staten-Generaal op lof felijke wijze gesproken over de wijze van exploitatie van de ontspanningslokalen door den Volksbond. De Nederlandsche Spoorwegen organi- seeren jaarlijks met de mooie geriefelij ke booten van de lijn EnkhuizenStavo ren tochten naar de Zuiderzeewerken. f 1.60 Per H'L' - PARELCOKES Tel. 235 en «7». BESTELKANTOREN 20 Wed. v. VLIET-WICKEL, Hoogtra J. SLOT, Van Qalenstraat 9. ie'B B. KRIJNS, Gasstraat 23. Overigens kunnen zy, die te bezoeken, vooraf de wenschte inlichtingen kul» H iin„eu_ V(ereeniging) V(oor) Vreemdelingen verkeer) te Harlingen. vniirahond Ook de Inspecteur van den VolWHma (adres Renbaanlaan 1, Bergen gaarne bereid ter zake alle mog .1 lichtingen te verschaffen. „.rnipidin« Het behoeft wel nauwelyks vermelding, dat op hoogen prijs wordt ^steld r_f_ vangst van boeken, platen.en j. ten ten behoeve van de duizenden ders bij de Zuiderzeewerken. mochten verschillende groote en k giften en veel lectuur voor dit doe vangen worden. De verkregen ge zyn grootendeels besteed tot het a - schaffen van spelen en dergelijke, in belang van de arbeiders. Het spiee vanzelf, dat uitbreiding van de Re'^"eU" heid tot ontspanning, waaraan nog steeds behoefte bestaat voor de onder zeer on gunstige omstandigheden verkeerende talrijke arbeiders, dezen harden werkers niet alleen eene aangename verpoozing verschaft, maar tevens krachtig mede werkt tot beperking van drankgebruik. Onder harteliiken dank aan allen, die het moeilijke en moeizame werk door den Volksbond verricht in het belang van de arbeiders tot dusver steunden, wordt een ernstig beroep gedaan op alle Neder landers, die zich tot dusver in deze alzij dig hielden, om aan dit nuttige werk moreelen en geldeliiken steun te verlee- nen, o.a. door het beschikbaar stellen van lectuur, waarbij wordt aangeteekend dat lichte reislectuur, detectieven-verha en en mooie plaatwerken het meest in den smaak vallen van de vele bezoekers der ontspanningslokalen. dat men het geld, uitgegeven aan advertenties, beschouwde als weggegooid geld. - Eisch wel, dat Uw reclame doel treft. Adverteer daarom in de omdat dit het meest gelezen blad is in Den Helder en Omstreken. ^H^RiemerV te Rottmiam, voor zes j schelpdieren, ook tot hier zich zal ver woonhuizen aan de Joubertstraat, groot spreiden maar dat zal deze parasiet ook 834 M2 canon 25 en 45 cent, doen zonder de uitbreiding van de oester- J Rièmers, alhier, voor zes woonhui- bevolking, want de „slipper nestelt zich zen' aan de Joubertstraat, groot 420 en eveneens op mosselen en alikruiken. 444 M2. Canons 25 en 45 cent. J. Paans, alhier, aan de Langestraat, groot 116 M2. voor den bouw van een woonhuis. Canon 45 cent. W. A. Ran en N. Schutte, alhier, voor vijf woonhuizen aan de Langestraat, groot 560 M2„ canon 45 cent. Denkbeeldig is dat niet, want in Zee land heeft de voortplanting van die para siet al groote uitbreiding en te stuiten schijnt ze niet te zijn. Maar dat zijn van die dingen, die men niet kan keeren en misschien lost de na- Indien wij het archief der „Heldersche Courant" naslaan, en in de netjes inge bonden oude jaargangen gaan snuffelen, vinden wij daar onder den datum van Donderdag 2 April 1914 een artikel op de eerste pagina van het blad, dat denzelf den titel draagt dien wij hierboven schre ven. Den vorigen dag, namelijk Woens dag 1 April, verscheen het aloude en be kende „Vliegend Blaadje" voor de laatste maal, en in dit nummer deelden wij mede van den heer P. Snel, alhier, het recht te hebben gekocht tot voering van den naam „Heldersche Courant". Ook deelden wij mede, dat van 1 April 1914 af het blad, dat tot nu toe tweemaal 's weeks ver scheen, driemaal per week zou uitkomen, n.1. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. In zijn nieuw7 gewaad, met gloednieuwe letter, zag de krant er heel wat aantrek kelijker uit dan daags te voren. Een on zer toenmalige medewerkers schreef on der den titel „Kijkjes uit mijn venster" aardige moment-opnamen over allerlei plaatselijke toestanden en gebeurtenissen en natuurlijk had hij voor deze gelegen heid dankbare stof te verwerken. Want overal waar men in de stad kwam, werd het blad met den vreemden, onbekenden titel, argwanend ontvangen en eerst toen men ervan overtuigd was, dat het wezen lijk en waarlijk het aloude „Vliegend Blaadje" was, verzoende men er zich mede. En het was verwonderlijk zoo spoe dig deze nieuwe, betere naam inburgerde. Weliswaar hoorde men nog minstens een jaar lang uitsluitend den naam „Vliegend Blaadje" tegenwoordig zijn er maar weinigen meer, die dien naam nog heb ben onthouden of zelfs gekend hebben maar langzamerhand stierf hij uit en de „Heldersche Courant" was het plaatselijk blad geworden, dat, meer dan veertig jaren lang, het „Vliegend Blaadje" ge weest was. Het was dringend noodig geworden, dat de krant werd uitgebreid en gemoderni seerd. Hoe noodig dat was, begrepen wij pas goed drie maanden later, toen de groote oorlog uitbarstte. De eerste dagen daarvan waren uit den aard der zaak ten opzichte van ons bedrijf en onze courant zeer spannend; heel het maatschappelijke raderwerk werd stilgezet en niemand kon ook maar bij benadering gissen wat de naaste toekomst zou brengen. Hoe zou het gaan met onze nieuwe krant, die nu drie maal 's weeks verscheen? Zouden wij veel abonné's moeten verliezen en zou de on derneming, zoo kort voor dezen oorlog opgezet, het tegen de tijdsomstandigheden kunnen uithouden? Laat ons het kort zeggen: het feit, dat ons blad juist on middellijk voor den grootsten oorlog, dien de menschheid gekend heeft, in zyn nieuw en grooter gewaad verscheen, was aanleiding, dat wij een snelleren en mt- gebreideren berichtendienst konden or- ganiseeren, waarvan weder een grootere verkoop van losse nummers en een toe name van abonné's het gevolg was. In het nummer van 28 Juli 1914 vinden we nog een uitvoerig verslag over een open luchtmeeting betreffende staatspensioen, met als spreker den heer Thomassen, en reeds het volgende nummer is vol oor logsnieuws. Wij zullen intusschen niet, hoe interes sant het wellicht in menig opzicht zou kunnen zyn, op deze dingen ingaan, om dat wij ons heden willen bezighouden met een nieuwe phase in de geschiedenis van ons blad, en het bovenstaande ons een j geschikte inleiding leek, die duidelijk aantoont, dat een courant, zoo goed als j een mensch, ook zijn lotgevallen, zijn I strijd om het bestaan kent. In die dagen j werd de herboren „Heldersche Courant" nog gedrukt op de gewone snelpers, en, het klinkt wel ietwat paradoxaal juist omdat het een „snel"pers was, ging het niet vlug genoeg. Zoo'n pers had slechts een beperkte capaciteit en voor een 1 nieuwsblad met een snel groeiende op- lage, waarbij het er vooral op aankwam nog op het laatste oogenblik berichten te kunnen opnemen, was zij ten eenenmale onvoldoende. Het zou te technisch en 1 voor onze lezers te oninteressant worden hierop nader in te gaan. Intusschen was er een periode, waarin wederom nieuwe moeilijkheden rezen. Want weliswaar be- stond de rotatiepers voor dagbladen met groote oplage en grooten omvang, en zoo'n rotatiepers had alle eigenschappen, 1 die noodig waren de krant snel af te drukken. Maar wij konden die machine niet gebruiken, omdat in tegenstelling met de snelpers de zoogenaamde platte pers de capaciteit van zoo'n rotatie- machine wederom veel te groot was. En zoo bleef er dan tenslotte niets anders over dan tot de aanschaffing over te gaan van een tusschenvorm, een soort hybri dische pers, die het midden hield tusschen gewone snelpers en rotatiepers. Deze pers, de „Heureka", waarop tot nu toe de j „Heldersche Courant" steeds gedrukt werd, is ontworpen op het beginsel van den rotatiedruk, d.w.z. dat ook hierbij I van rollen papier gedrukt wordt, terwijl de pers zorgt voor afsnijden en vouwen der bladen. Maar technisch is deze „Heureka" nog tamelijk onvolmaakt, i Intusschen was het, zoo midden in de oorlogsperiode, niet zoo gemakkelijk dit alles te bewerkstelligen. En toen dan ook op 17 October 1918 het 5000ste nummer versoheen (wy hadden natuurlijk de oor spronkelijke nummering van het VI. BI. voortgezet) uitten wy den volgenden noodkreet: „Het is met ons blad steeds crescendo „gegaan; in voortdurend meerdere mate „werd het een vraagbaak, een vriend, „een trouwe metgezel voor de „Helder- „sohe bevolking. Vooral in de laatste, „aan gebeurtenissen zoo rijke oorlogs jaren, bewees het publiek zyn ver schijnen op prys te stellen. Het is „interessant te zien hoe men zich ver dringt om een krantje te bemachtigen, „zoodra wy zijn begonnen te drukken. „....Helaas, de oorlogstoestand i;s „mede oorzaak, dat wy aan de steeds „hooger wordende eischen voor druk „en expeditie niet genoegzaam kun-1 „nen voldoen. Meer dan ooit moeten „wy ontevreden abonné's te woord „staan, die maar niet inzien of niet „willen inzien, dat wij een oplaag van „7000 exemplaren toch waarlijk niet in „een tijdsbestek van een of twee uren „kunnen drukken en verspreiden, die „het ons kwalijk nemen d- „zijn krant om twee uur en hy zelf eerst „om vijf uur ontvangt. Dit euvel te on dervangen za] onze taak voor na den „oorlog zijn." Het zou nog tot de laatste maand van het volgend jaar duren alvorens wij zoo ver waren, dat het blad op de nieuwe, hiei'voren genoemde wijze zou worden ge drukt. Het nummer van 2 December 1919 gedrukt en het uiterlijk aspect verschilt is het eerste, dat op de „Heureka" werd aanmerkelijk met dat van vroeger. De kolommen waren zeer veel braeder, waar door het lezen aangenamer werd; het for maat was daarentegen verkleind. Sedert is daarin geen wijziging meer gekomen. Wel bleek ons al spoedig, dat deze „Heureka" haar naam geen eer aandeed (het woord is Grieksch en beteekent „ik heb het ge vonden"); het systeem van de machine bracht mede, dat van elke drie opeenvol gende couranten die zij afleverde, telkens de eerste diepzwart, de tweede lichter en de derde donkergrijs werd afgedrukt Dit demonstreerde zich nog sterker in de latere jaren, toen meer en meer de eisch klemde van illustraties in den tekst te moeten geven. Voor dezen iilustratiedruk vooral bleek de pers niet te voldoen, en, gezien de hooger wordende eischen, die gesteld werden ten opzichte van den druk, moesten wij tenslotte wel overgaan tot de eenige oplossing, die overbleef: de rotatie pers. Er was, behalve de kwaliteit van den druk, nog een tweede, belangrijke reden, die daartoe noopte: de grootere snelheid eener rotatiepers. Het krantenbedryf is uit den aard der zaak een bedrijf van snelheid en hoewel aan ons blad niet de eischen worden gesteld van een dagblad, is toch, met name het uur van ter perse gaan, driemaal 's weeks een telkens wederkee rend moment dat moeilijkheden baart. De ligging onzer stad is oorzaak, dat, wil men nog dienzelfden dag de bewoners in den onmiddeliijken omtrek met een nieuwsblad bereiken, dit noodzakelij,ker- wjjsr-kort voor den middag ter perse moet gaan. Vele oud-Heiderschen, die ons blad trouw zijn gebleven, wonen dikwijls in allerlei streken van het land. Om ook hen de krant nog dienzelfden avond te doen bezorgen, is de ochtenduitgave nood zakelijk en door den treinenloop is het tevens noodzakelijk het blad om elf uur, uiterlijk half twaalf, op de pers te hebben. Dat dit, in verband mede met de nog per morgenpost inkomende berichten van onze correspondenten, steeds groote moeilijkheden oplevert, is duidelijk. Het komt niet zoo heel zelden voor, dat er bijvoorbeeld omvangrijke gemeenteraa ls- of andere verslagen uit Anna Paulowna, Texel en Wieringen met die morgenbe- stelling meekomen en die moeten dan nog worden gezet en gecorrigeerd. Ter wijl straks de postexjveditie ook moet worden gereedgemaakt, van bandjes voor zien, verpakt voor de treinpost enz., het geen natuurlijk ook tijd vordert. Dit alles kan met een rotatiepers be langrijk worden verbeterd, omdat deze pers 14060 couranten van 8 pag. per uur' gevouwen en wel aflevert en wij dus de redactie ook later kunnen sluiten. Boven dien wordt, zooals gezegd, vooral de druk der illustraties aanmerkelijk beter. Wy willen eindigen met den wensch uit te spreken, dat de Heldersche Courant, in baar nieuw uiterlijk, ook t~' :,,uwe vr'"'"3")! 7°' 'rar

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6