Uit het huis met de blauwe stoep. Radiografisch Weerbericht TEXEL. Ernstige aanrijding tusschen locaaltrein en autobus te Bergen. Rad io-Program ma. Burgerlijke Stand van Den Helder Stoom vaartberichten. Visscherij berichten. Marktberichten brengen van de bestaande voet- en feebrug tusschen 2e en Se perron en wijzigen van de bijbehoorende onder- -*en en bordessen, het verlengen van «leze brug tot boven het le perron, het wegbreken van de bestaande trappen, het wijzigen van bestaande en het maken van nieuwe liftkuiien, het maken van fundee ringen van de overkapping van het 2e perron te Alkmaar. LEZING J. STRIJBOS. Naar men ons welwillend mededeelt, zal de heer J. Strijbos, de bekende vogel- kundige, op a.s. Zaterdag een lezing houden in hotel „Texel" over „Trekvogels en Vogeltrek". Het initiatief tot deze lezing ging uit van het bestuur der vereeniging „Mooi Texel". De toegang is vrij. Aanvang om 8 uur 's avonds. DE BOOTDIEN ST TEXEL—NIEUW EDIEP. Dinsdagmiddag was het water ter reede van Texel weder zoo laag, dat de boot- dienst, vertrek 12.20 van Den Helder, niet kon worden vervuld. Gistermorgen ont stond weder eenige stagnatie in de vaart, nu echter niet tengevolge van Oostenwind of ijs, dbch doordat een ketting van de stuurinrichting der „Marsdiep" was ge broken; de boot van 8 uur van Texel kon door dit effect niet varen. De morgenpost kwam iets later aan dan gewoonlijk. De boot, die om omstreeks kwart voor negen arriveerde, heeft direct den terugtocht weder naar Den Helder gemaakt. Verder was de dienst normaal. A.V.R.O.-AVOND. De aangekondigde Avro-avond zal te Den Burg worden gehouden op Maandag 23 Maart a.s. in Hotel Texel. De zaal wordt opengesteld om 8 uur, terwijl om half negen een aanvang gemaakt zal wor den met het gevarieerd programma. Als spreker zal optreden Baron Tindal; als solisten zullen medewerken mejuffr. Helena Cals en de heeren Egbert Veen en Boris Lensky. Ook wordt de Houtrust- film vertoond. Naar wij vernemen zal door het Avro- comité alhier den medespelenden een blij vend aandenken worden aangeboden. HET BEZOEK VAN DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. Naar wij vernemen hebben zich voor de eerewacht, die Z.D.H. den Bisschop van Haarlem bij zijn komst alhier op Don derdag 16 April a.s. zal begeleiden, 60 ruiters aangemeld, n.1. 40 te Den Burg en 20 bij den heer J. Dijf te Oosterend. Mgr. Angenent zal s morgens met de boot. die om 10 uur uit den Helder vaart, naar hier komen, en 's middags met de laatste boot ^"rtrekken. DUINBRAND. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur ont stond brand in de duinen nabij den Rui- gendijk. Door den krachtigen Oostenwind aangewakkerd, breidde het vuur zich snel uit. Gelukkig kwam spoedig hulp op dagen, zoodat om ongeveer half vier de brand gebluscht was. Ruim een h.a. duinen is kaalgebrand. Als vermoedelijke oorzaak wordt ge noemd het verbranden van afval op eeni- gen afstand van de duinen, waarvan eenige vonken zijn overgewaaid, die door de nu zeer droge struiken spoedig ont vlamden. Den Burg. MUZIEKAVOND IN .EBEN-HAËZER" Wij willen niet alle nummertje afzon derlijk noemen, doch enkele iets nader be spreken: No. 4 „De groote Toovenaar", een speelliedje voor een meisjeskoortje; de solo's werden allerliefst gezongen door Betty Nieuwenhuizen. No. 6 was een orgel-solo van Bela Brouwer, kreigsmarsch „der Priester" van Mendelssohn Bartholdy. De jeugdige organist gaf met dit eerste nummer reeds dadelijk bewijs van groote vaardigheid op zijn instrument en goed muzikaal gevoel, wat bij zijn tweede solo na de pauze nog beter uitkwam; ook het spel van Bela op de mandola in het mandoline-orkestje, kwam zeer goed uit. No. 8 was wel 't meest pakkende num mertje van den avond; het was weder een speelliedje, dat in Vollendamsch costuum door Netty Nieuwenhuizen en Jo. Hillen werd voorgedragen. De glaszuivere stem van Netty en de leuke snuit die Jo. Hillen tijdens de voordracht trok, veroorzaakte een daverend applaus aan het einde; het duetje in het laatste gedeelte van den voordracht was allerliefst. Jan de Waal kwam ook weder een paar keer ten tooneele, eerst zong hij met de hem zoo eigene vrijmoedigheid „De ge schiedenis van klein Jan" en later nog „Het raadseltje". Evenals altijd werden zijn beide voordrachten met luid applaus beloond. Voor de pauze gaven nog mej. Gr. Kalf en de heer J. Visser op verdienste lijke wijze als quatre mains „Marche Mili- tarres" van Schubert, Op. 51. Na de pauze werd als schimmenspel op gevoerd „Op het ijs" van H. v. Tusschen- broek, een nummertje dat goed voldeed. Het kinderkoor zong daarna „Wees ge groet, o schoone lentetijd van Cathr. v. Rennes. Daarna volgde o.a. nog een quatre-mains, door mej. Gr. Kalf en den heer J. Visser, n.1. „March Militaires" van Fr. Schubert, Op. 51. Tot slot werd ge geven het allerliefste speelliedje „De fee in haar bloementuinals fee trad op Marijtje Maat, die met haar allerliefste stem de verschillende slapende bloemetjes wakker riep. De geheele avond is uitstekend ge slaagd, de heer J. Vicser heeft werkelijk iets goeds in zeer korten tijd tot stand ge bracht. Wanneer de wensch, die de heer Slort bij aanvang uitsprak, in vervulling zal gaan, en een vast kinderkoor tot stand komt, zal het den heer V. zeer zeker ge lukken om de kinderzang nog meer te volmaken. Tijdens de uitvoering hadden de kinde ren aan den heer Visser een fraaie plant ten geschenke gegeven; ook voor mej. Kalis had men er een gekocht, doch deze kon nog niet worden uitgereikt. De heer dankte aan het einde den heer V. voor den aangenamen avond den aan wezigen bezorgd, verzocht daarna de aan wezigen Psalm 150 vers 2 te zingen en sloot met gebed. STILLE OMGANG. Woensdagavond werd in 't St. Janshuis te Den Burg een vergadering gehouden van deelnemers aan den Stillen Omgang op Zaterdag a.s. De voorzitter, de heer Jac. v. Heer waarden, opende de vergadering met welkom. Spr. deelde mede, dat 't tijdstip der vergadering opzettelijk laat gesteld was, om den deelnemers gelegenheid te geven, zich nog aan'te melden. De heer N. Kan. secretaris'der vereen., las hierop de notulen voor. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer Var. Swinderen tot penning meester gekozen in plaats van den heer Jb. Rijk. Voor dee'name aan den Stillen Om gang gaven zich 43 personen op. 't Ge zelschap is weer ingedeeld bij de St. Nicolaaskerk, en zal zich aansluiten bij de afd. Nieuwkoop. wèl bel- en fluitsignalen hadden gehóórd. De heer ambtenaar meende dan ook na deze verhooren geen aanleiding te heb ben zijn overtuiging te wijzigen en per sisteerde hij bij zijn genomen requisitoir. De verdediger ontwikkelde daarentegen nogmaals de gronden van zijn verweer, beriep zich op overmacht en concludeerde tot vrijspraak. De Kantonrechter wees 14 dagen later, op 17 December, schriftelijk vonnis en veroordeelde den verdachte op de gronden en middelen, door het openbaar ministerie naar voren gebracht, overeenkomstig den eisch tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De veroordeelde heer Bellekom kon zich echter met deze uitspraak blijkbaar niet vereenigen en kwam van het vonnis in hooger beroep, welke appelzaak in de middagzitting van heden werd behandeld Evenals in eerste instantie werd appel lant verdedigd door mr. Polack uit Gro ningen. Gehoord werden thans als getuigen de machinist Ch. Absel, mej. C. Ambagts- heer, L. A. v. Egmond, J. v. Muijen, C. A. v. d. Steen, J. Tamminga, gemeente-veld Zaterdagavond zal om 8 uur in de wacftter, de 9-jarige jongejuffr. Joh. Mana Baltus, mej. N. A. Schmid en H. Woei en de heer Kokx, inspecteur van het ver voer der Ned. Spoorwegen. De verklaring van verdachte week uiteraard niet af van hetgeen hij in eer ste instantie had afgelegd. Hij had behoor lijk naar links en rechts gekeken en de motor gedebrouilleerd. Midden op de rails zich bevindende, kwam opeens de tram aanrijden en gaf verdachte, teneinde weg te komen, zooveel mogelijk gas, waardoor de aanrijding althans in het midden van R.K. Kerk te Den Burg een godsdienst oefening worden gehouden, waarna het gezelschap zich per autobussen naar Oudeschild zal begeven, vanwaar de motorboot van J. Bruin de mannen om 9 uur naar Den Helder brengt, vanwaar per extra trein omstreeks half elf de reis naar Amsterdam wordt voortgezet. Na de nachtelijke tocht zal in de St. Nicolaaskerk de H. Mis worden bijge woond, en daarna in Hótel Fleisig het ontbijt worden gebruikt Te zeven uur verlaat 't gezelschap<je bus plaats had en chauffeur en de Amsterdam weer, om 9 uur brengt de j kleine passagier werden gespaard. Dat motorboot van Bruin de deelnemers weer op Tex I. Het bedrag voor deelname is bepaald op f 7.50. Aan 't eind sprak de Weleerw. Heer Kapelaan Texelaar nog een kort woord, waarna de vergadering door den voor zitter werd gesloten. Oosterend. WAGEN GEKANTELD. Maandagmorgen sloeg een met hooi be laden wagen van den heer B. Dekker, doordat de lading te veel naar achteren lag, achterover, juist voor de woning van den heer C. de Ridder in 't Noorden. Gelukkig was een buitengewoon mak paard voor den wagen gespannen, zoo- daf verder geen ongelukken gebeurden. VISSCHERIJ. Door de motorkotters van Oosterend wordt in de laatste dagen zeer veel een trein om 7.32 van Bergen vertrok, was hem niet bekend. De heer Kokx verklaarde onder meer, dat bedoelde trein met niet grooter maxi mum-snelheid reed dan 35 K.M. Het waar schuwingsbord waarop het woord „Halt" geeft geen wettelijke verplichting op die plaats te stoppen, indien de trein nadert. Volgens art. 51 moet de machinist, indien zulks noodig wordt geacht, het belsein geven. Een fluitsein is niet reglementair voorgeschreven. De heer Ch. Absel, de machinist van bewuste tram no. 87, verklaarde ook thans tijdig bel- en fluitsein te hebben gegeven, overigens was zijn verklaring overeen komstig in eerste instantie afgelegd. Verdachte bleef bij zijn opgaaf, de bel, die hij trouwens nooit hoort, ook nu niet te hebben waargenomen, hoewel de zij raampjes open staan. Het fluitsein is be slist niet gegeven, beweerde verdachte. De schilder, v. d. Steen, had den trein zien naderen en ook belsignalen, doch geen fluitsein gehoord. Ook zag hij de haring gevangen, welke een flink bedrag bus in geringe vaart naderen. De trein opbrengen, Zaterdag is de nieuwe motorkotter voor reed harder. Gemeeente-veldwachter Tamminga ver- Ten bate van het gebouw voor Chr. Be langen werd gisteravond een muziek- en zanguitvoering gegeven in Eben-Haëzer; voor dit doel had een kinderkoor, onder leiding van den heer J. Visser verschil lende zangnummertjes ingestudeerd, ter wijl ook enkele dames medewerking ver leenden. Het programma bevatte niet min der dan 22 nummers, waarvan men er ech ter enkele moest achterwege laten, omdat het voor de kinderen te laat werd. De bijeenkomst werd met gebed ge opend door het hoofd der Chr. School, den heer Slort; waarna een kort openings woord werd gesproken. De heer Slort riep de clementie van het talrijke publiek in omdat de tijd van voorbereiding zeer kort was geweest. Er bestaat hier thans geen kinderzangvereeniging, zei spr., en hoe gaat het dan gewoonlijk wanneer een ver eeniging met een te kort in kas; er wordt inderhaast een gezelschapje bij elkander getrommeld en daarmede wordt met een minimum aantal repetities een uitvoering voorbereid. Wij hopen echter dat dezen muziekavond goed mag slagen en dat uit het werk, dat de heer Visser thans is be gonnen een vereeniging zal groeien, die dergelijke uitvoeringen kan voorbereiden. Verder sprak de heer Slort, zijn spijt uit over het feit, dat mej. Gr. Kalis, die den heer Visser zoo kranig heeft geholpen Óp de repetities, thans niet aanwezig kon zijn wegens ongesteldheid. Na nog een bizon der woord van welkom te hebben gericht tot Ds. Visser, die voor het eerst op een uitvoering in zijn nieuwe gemeente, met zpn familie, present was, werd met af werken van het programma een aanvang gemaakt. Het eerste nummertje viel direct al uit stekend in den smaak. Het was een samen gesteld nummer uit: „David de Zanger", van Florence Hoatson. „De Heer is mijn er er (ez. 198) en „Schaapjes van uw Kudde van H. Pietson. Onder aardige belichting droegen de kinderen de spreuk De Heer is mijn Helder" met zich; de solo s werden gezongen door Corry Tuin- eesteeel0' °aarna voor het neel h "^'^-gezelschapje te too neele. bestaande uit mej. A. Koorn, Bela louwer. M. Bremer en J. Hillen. de heer Ikcorpsie6 efdde °P de Pian°" Dit mu' waarvan ons^'L Vlerta' nummers. Ciclamo". meest beviel ».Fior d. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 17 Maart. Uitspraken vorige zitting. Jan L., 68 jaar, arbeider te Barsinger- horn, thans in voorarrest. Diefstal van een reiskoffertje, inhoudende lijfgoederen en geldswaarden, gepleegd op 25 Decem ber te Kolhorn. 6 maanden gevangenis straf. In den avond van 20 Augustus 1930 had omstreeks 8 uur 30, te Bergen, in de Kom- laan op den overweg een aanrijding plaats tusschen een autobus en het locaal- treintje op weg n$ar Bergen aan Zee, die zich gelukkig bepaalde tot ernstige materieele schade aan de aangereden autobus, doch gelukkig geen persoonlijke ongelukken veroorzaakte. De autobus-ondernemer en bestuurder- van de bus die van Bergen een dienst vervult op de Egmonden, de 36-jarige heer Cornelis Bellekom kwam in dien avond in tamelijk snelle vaart, wat door den aan de Eeuwige laan wonenden Kantonrech ter, mr. D. Bustert, was opgemerkt, uit de richting Egmond Binnen aange reden en moest toen, om de standplaats der autobussen te kunnen bereiken, be doelde Komlaan en overweg berijden. Ei- bevond zich, wat hoogst gelukkig ge noemd mag worden, behalve de chauf feur, slechts één passagier in de autobus en wel de 9-jarige Johanna Maria Baltus, welk aanvallig meisje aanvankelijk ach ter in de bus zat, doch met de beweeglijk heid, de jeugd eigen, weldra een plaats voor in de bus bezette, aan welke inge ving de kleine zonder twijfel het behoud van haar leven te danken had. Op het moment toch dat Bellecom, die blijkbaar den naderenden locaaltrein niet had bespeurd, ook omdat destijds het uit zicht op het treinbaantje door bosch- en struikgewas zeer onvoldoende mocht heeten, den overweg overstak, was ook het treintje ter plaatse genaderd. De heer Bellecom, die het doodsgevaar bemerkte, trachtte nog door meer gas te geven, aan de botsing te ontkomen. Dit gelukte hem nog in zooverre, dat de bus ongeveer in het midden werd geraakt, waardoor al thans zijn leven en dat van de 9-jarige Joopie Baltus werd gespaard en beiden er zonder lichamelijk letsel afkwamen. Maar niet kon worden verhinderd, dat de bus, hoewel de machinist Agsel onmiddellijk krachtig met behulp van de westinghouse- rem trachtte den trein tot stilstand te irengeri, door de nog wel pl.m. 50 meter om schuivende machine, werd medege- s eurd en grootendeels vernield werd. De 'i wf natuurlijk hevig en van alle s ellen fCeii Ttstpl(1(' nienschen aan snellen. Ook de Kantonrechter, mr. Bas- zieh 7an "i fPoedig ter plaatse om zich op de hoogte te stellen van liet onge val. Een .lustitieel onderzoek ter beant woording van de schuldvraag bleef na- tuuiluk niet achterwege en dit onderzoek had tengevolge dat tegen den heer Belle kom een strafvervolging weid ingesteld de heeren Gebrs. Vlaming in de haven klaarde als in eerste instantie dat het uit- van Oudeschild gearriveerd. Het schip is j zjcht niet volkomen vrij was, later is het voorzien van een 125 P.K. Kromhout- boschje wat uitgedund, motor. De 9-jarige Joh. Maria Baltus, gaf, evenals voor den Kantonrechter, te ken nen, dat zfj geen bellen of fluiten had ge hoord. De onderwijzeres, mej. Schmidt, had op bewusten tijd bellen gehoord, alsmede een sissend geluid. Later was het fluiten een terzake overtreding van artikel 11 van het beetje harder. Het verhoor der getuigen, Spoorwegreglement en hem bij dagvaar- mej' Ainbagtsheer, van Egmond, mar- ding werd te laste gelegd, dat hij, hoewel chêerde in vlug tempo. De leerling- hem zulks uit den aard van zijn beroep1 maChihist Wever, thans te Elburg, die niet vrij stond zich op de spoorbaan had zich destijds op den trein bevond, ver- VRIJDAG 20 MAART. begeven hoewel een trein in aantocht was klaarde als in eerste instantie, dat ge en hij aldus gevaar had veroorzaakt op J beid en langgerekt gefloten was. Ten- een weg gebezigd voor liet verkeer door stoomvermogen. Op 7 November stond de heer Bellekom voor dit feit terecht voor het Kantonge recht te Alkmaar en werd hij bijgestaan als gemachtigd raadsman en verdediger door den Bondsadvocaat, mr. Black, uit Groningen. De heer Bellekom, hoewel toegevende dat hij ditmaal in tegenstelling van zijn gewoonte, niet voor den overweg had ge stopt, verklaarde destijds pertinent geen bel noch fluitsignaal te hebben gehoord, welke omstandigheid hem aanleiding gaf, zonder verwijl door te rijden, daar hij in de stellige meening verkeerde, dat de spoorweg veilig was. Het uitzicht op den spoorweg was heel slecht. slotte getuigde Van Muijen, de opzichter machinist der Ned. Spoorwegen, welke zich eveneens op den trein bevond en mededeelde, dat er gebeld en matig lang gefloten was. Er werd onmiddellijk ge remd, toen het ongeval plaats greep. Hierop verkreeg de officier het woord tot het nemen van zijn requisitoir, welke vertegenwoordiger van het openbaar mi nisterie beslist ontkende, dat verdachte uit den aard zijner betrekking, vrijheid had de spoorbaan over te rijden. Spr. noemde het een ellendigen overweg, die de uiterste voorzichtigheid eischte en de officier betwijfelde of verdachte die uiter ste voorzichtigheid wel had betracht. Zooals door het O. M. meer uitvoerig werd aangetoond is de machinist verplicht De 9-jarige Joopie Baltus, onder vele te bellen en de passant evenzeer om op te andere opgeroepenen, als getuige ge hoord, beweerde eveneens geen signalen te hebben opgemerkt. Zij had er wel op gelet, zooals zij ook direct aan haar vader, die haar zulks speciaal had afgevraagd, had medegedeeld. De heer Tamminga, gemeente-veld wachter, erkende dat het uitzicht destijds slecht was. Na dien werd onder toestem ming van den eigenaar, een gedeelte van het ter plaatse groeiend struikgewas ver wijderd en is de toestand zéér verbeterd, zooals nu door ieder automobilist moet worden toegegeven. Wat den machinist betreft, deze verklaar de pertinent, dat hij door belsignaal en een lange fluittoon de komst van den trein had aangekondigd. Hij had onmiddellijk voor de aanrijding de autobus nog even gezien en onmiddellijk geremd met alle ten dienste staande middelen, doch de aan rijding niet meer kunnen voorkomen. Verschillende andere getuigen, omwo nenden en personen die op het moment van de aanrijding in de nabijheid vertoef den, verklaarden althans het belsignaal te hebben gehoord. Voorts werd opgemerkt, dat vooral na het ongeval bij den overweg door het treinpersoneel met kracht het fluitsignaal werd gebezigd. Na afloop van het getuigenverhoor bleek de heer ambtenaar, na een uitge breid requisitoir, overtuigd te zijn van de schuld van verdachte en werd gerequi- reerd tot 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. De verdediger, mr. Polack, bestreed het openbaar ministerie uitvoerig en gaf als zijn meening te kennen, dat verdachte uit den aard zijner betrekking, het uit oefenen van een openbaren dienst, wel degelijk gerechtigd was den spoorweg over te steken. Voorts ontkende pleiter dat waarneembare sgnalen waren gegeven en eindigde zijn omvangrijk pleidooi met aanhouding te verzoeken, teneinde nog eenige nieuwe getuigen te hooren. In het belang eener goede justitie bleek er van de zijde van Kantonrechter noch ambtenaar bezwaren tegen dit verzoek te bestaan en werd de behandeling der zaak op Vrijdag 5 December voortgezet met het hooren van verschillende nieuwe en reeds gehoorde getuigen, welk verhoor echter over het algemeen voor den ver dachte geen bepaald gunstig verloop had, aangezien verschillende dezer getuigen Hilversum, 1875 M. AVRO, 400 letten. Verdachte had extra maatregelen moeten nemen, wat hij verzuimd heeft. Summa summarum vorderde de offi cier bevestiging van het gewezen vonnis, doch verzwaring der straf tot 25 boete of 25 dagen. Mr. Polack werd alstoen in de gelegen heid gesteld tot het houden van zijn plei dooi, welke pleitrede indertijd meer uit voerig is gereleveerd, zoodat we ons kun nen bepalen met te melden de conclusie van pleiter, die van oordeel zijnde, dat ver dachte, als ondernemer van een openbaar middel van vervoer alzoo gerechtigd was de spoorbaan te berijden, voor hem ontslag en rechtsvervolging, subsidair vrijspraak verzocht. Ook grondde pleiter zijn conclusiën op overmacht en dankte hij den president voor zijn minutieus en onpartijdig onderzoek. Op verschillende punten leverde de of ficier repliek en werd natuurlijk door ver dediger beantwoord. Hierop sluiting der behandeling en be paling dat de uitspraak volgende week zal plaats hebben. Amsterd. Orkest- o.l.v. F. Q.0012.00 VARA, i2.°o-4-O0 _8oo VARA, 8.00—11.00 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 9.00—10.00 Grammofoonpi. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht door Co Arnoldi. ,0.30—11.30 Ziekenuurtje. u.3012.00 Grammofoonpi. 12.15—2.00 Concert. Nwe vereeniging o.l.v. N. v. d. Linden. ->002.30 Grammofoonpi. 2.30—3.00 Uitzendtlig voor Scholen. 3.004.00 Concert AVRO-kwintet Lupgens. 4.00 Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Concert door Hélcne Gorvatt Wlad. Piqué (balalaika) en Mischa koff (piano). Grammofoonpi. 6.50 Allerlei. Door het N.V.V. 7.05 Causerie door W. H. Vliegen. 7.30 Politieber. 7.45 Toespraak. 8.00 Catechisatie door Ds. F. W. v. d. kieboom. 8.30 Concert. M. Loevensohn (cello) en W. Loevensohrn-Bosman (piano). 900 Mej. Dr. N. A. Bruining: ,.De waarde van ons godsdienstig geloof voor de gemeen schap". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Boekencauserie door Mevr mer-Schaap en H. Kramer. 10.4512.00 Grammofoonpi. (zang) Korsa- D. A. Cra- Huizen, 98 M. 8.007.30 NCRV, Algemeen Programma. daarna KRO. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Grammofoonpi. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.30 Grammofoonpi. 12.302.00 Concert. H. Hermann (viool), J- Smits (altviool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano) 2.003.15 Grammofoonpi. 3.154.15 Mevr. I. Mulder-Belsret (alt-mezzo), J. H. E. Wittpenn (fluit) en G. Hengeveld (piano). 5.005.30 H. J. Steinvoort: „De linnen hoeken van de portefeuille". 5.306.30 Orgelconcert door H. F. Bos. 6.307.00 Radiodokter. 7.007.30 Cursus Engelsch voor beginners. 7.308.00 Dr. F. K. Dominicus: „De geschie denis van het Esperanto". 8.009.00 Concert. KRO-Salon-orkest o.l.v. M. v. 't Woud. 9.009.10 Vaz Dias. 9.109.30 Causerie. 9.3011.00 Vervolg orkestconcert. 11.0012.00 Grammofoonplaten. van 17 en 18 Maart. ONDERTROUWD: W. Kramer en J. Dirks; K. de Vries en T. Brink; IJ. S. M. v. Rhijn en P. M. Koppen; J. A. van 't Hert en P. Lugtenburg; J. Baartscheer en M. Dienaar; C. Boerman en J. Leeg water. BEVALLENM. Wiss—Blokhoff, z.; C v. d. Meulen—Boersma, d.; M. Bok Steeman, z.; M. C. v. Oostrumv. Elmpt, z.; C. Th. JacobsLatjes, z. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteriologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 770.5 te Weenen. Laagste stand 748.0 te Valentia. Verwachting: Zwakke tot matige Z.O. tot Z. wind, licha tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer. zachter. Luit. ter zee 2e kl. D. J. A. VVesterveld. van de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord, is van de onderzeeboot O 12, bij de Koninklijke maatschappij „de Schelde" in aanbouw. Luit. ter zee 3e kl. H. A. W. Goossens en L. van Hengel zijn bestemd Voor den dienst in Oost-Indië. Off. van den M.S.D. 2e kl. E. van der Woude is overgeplaatst van het vliegkamp de Kooij naar het Vliegkamp de Mok. Bij Kon. besluit van 14 Maart zijn bij de Koninklijke marine-reserve met den datum van dit besluit bevorderd tot luit. ter zee der ie kl. de luit. ter zee der 2e kl. H. Panjer, J. C. Schnetler en J. de Visser, en tot luit. ter zee der 2e kl. de luit. ter zee der 3e kl. A. P. H. de Vroom en C. M. Schrey. De luit. ter zee 3e kl. L. van Hengel, die nende aan boord Douwe Aukes en de luit. ter zee 3e kl. H. A. W. Goossens, dienende aan boord Z 8, worden den 29en Maart gesteld ter beschikking en vertrekken den isen April a.s. per s.s. Indrapoera naar O.-I. Ter beschikking gesteld op 28 Maart a.s. luit. ter zee der 3e kl. H. A. W. Goossens, dienende aan boord van Hr. Ms. Z 8, en luit. ter zee der 3e kl. L. Hengst, dienende aan boord Hr. Ms. Douwe Aukes. Luit. ter zee ie kl. J. van Leeuwen, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 1 April geplaatst als ie officier bij de Onderzeedienst kazerne te Willemsoord. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OMSTANDIGHEDEN is aan ondervolgende personen vergund naar Nederland terug te keeren: Per s.s. J. P. Coen, 18 Maart van Priok: Offic. van den M.S.D. 2e kl. C. J. A. van Wijngaarden. Per s.s. Insulinde, ir Maart van Priok: Korp. der mar. K. H. Moraal; mar. ie kl. J. B. van Rinsum, id. T. A. van Gelder, id. J. van de Pompe, id. J. Thoma, id. H. W. van Gils, id. J. H. Broenland, id. W. H. M. Hame- leers, id. 2e kl. W. A. van Veen. Per s.s. J. P. Coen, 18 Maart van Priok: Serg.-mach. J. H. Noppenij; korp.-mach. J. H. Zandbergen, id. J. de Vries. Per s.s. Baloeran, 25 Maart van Priok: Oppermonteur F. Maijs; schipper P. J. S. Slegtenhorst; serg.-konstabel A. J. G. van de Braak; maj.-torpedomaker J. Stolk; serg.- torpedomaker K. van 't Veld. 7 April: majoor-macht. J. W. Reuser van van Speijk naar Wachtschip Vlissingen. De serg.-monteur J. W. Klapmeijer en de serg.-geschutmaker J. A. Breedenbeek zijn aan gewezen om den 5cn Mei a.s. per s.s. J. P. Coen -naar O.-I. te worden uitgezonden. De majoor-schrijver A. Schoe zal Mei a.s. en de maj.-schrijver S. Spoelder Juli a.s. naar O.-I. worden uitgezonden. Bevordering. Met 1 Februari 1931. Korp.-vliegtuigmaker M W. F. J. Roomer tot serg.-vliegtuigmaker M. Met 1 Maart 1931: Serg.-vliegtuigmaker majoor-vliegtuigmaker maker J. Schutten tot matroos-hofmeester L. raal-hofmeester. Met 9 Maart 1931: Korporaal-schrijver geant-schrijver. Met 17 Maart 1931: Korporaal-kok C. van der Hoeven tot ser geant-kok. Met 30 Maart 1931 Korporaal-ziekenverpleger J. M. Labruijere tot serg.-ziekenverpleger Aan onderstaande schepelingen Is in Oos- Indië op hun verzoek ontslag uit den Zee dienst verleend: Met 31 Maart 1931. Maj.-torpedomaker J. C. Ertzen, id. P. de Boer; serg.-torpedomaker C. J. van Maarse- veen, id. H. C. Veenhuizen, id. G. J. Smit; maj.-monteur C. van Damrne, id. J. H. Plantjé; korp.-monteur H. P. C. Gans, id. J. Brusse, id. F. de Groote; korp.-vliegtuigmaker W. Willemse; korp.-torpcdomaker H, H G. Kootien. Met 28 Februari 1931. Serg.-monteur N. W. Blom. Stoomvaart Mü. Nederland Jan Pietersz. Coen, 18 Maart v. Batavia. Johan v. Oldenbarnevelt, u., 17 Maart v. Algiert Kangean, t., 18 Maart v. Havre. Poelau Laut, 16 Maart te Batavia. Poelau Roebiah, 18 Maart te A dam. Poelau Teilo, t., 16 Maart te Singapore. Tanimbar, u., 17 Maart v. Suez. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Ajax, 17 Maart te Stettin. Ariadne, 17 Maart te Pasages. Bennekom, 17 Maart te Duinkerken. Berenice, pass. 16 Maart Malta. Hebe, pass. 16 Maart Gibraltar. Agamemnon, 16 Maart te Algiers. Ceres. 16 Maart te Bourgas. Clio, 16 Maart te Alexandrië. Eos, pass. 16 Maart Oucssant. Fauna, t., 16 Maart te Havre. Odysseus, 17 Maart te A'dam. Proteus, 16 Maart te Kopenhagen. Ulysses, 16 Maart v. Algiers. Venus, 16 Maart v. Oran. Trajanus, u., 12 Maart te San Juan. Agamemnon, 17 Maart v. Algiers. Brion, 18 Maart te A'dam. Ilos, 17 Maart v. Fiume. Irene, pass. 17 Maart Ouessant. Minerva, 17 Maart te Burriana. Orestes, 17 Maart v. Stamboul. Tiberius, t., pass. 16 Maart Azoren. Titus. 17 Maart te Bremen. Ztus 17 Maart v. Malaga. Kon. Holl. Lloyd. Arnfried, u., 16 Maart v. Bahia. Eemland, t., 16 Maart v. Santos. Siërra Ventana, u., 15 Maart v. Santos. Salland, t., pass. 15 Maart St. Vincent. Drechtdijk, 17 Maart te Hamburg. Gelria, u., 17 Maart v. Las Palmas. Immo, 18 Maart v. A'dam. Siërra Morena, 17 Maart v. A'dam. Waterland, 18 Maart te IJmuiden verwacht Halcyon Lijn. Stad Amsterdam, 16 Maart v. B. Ayres. Kon. Paketvaartmaatschappij. N. Holland, 16 Maart v. Singapore. Van Spilbergen, 16 Maart v. Adelaide. HollandAfrika Lijn. Aldabi, t., 16 Maart v. Tanga. Giekerk, 17 Maart v. R'dam. Klipfonein, t., 17 Maart te Suez. Grijpskerk, t., 17 Maart v. Beira. Heemskerk, u., 17 Maart v. Port Natal. Jagersfontein, t., pass. 17 Maart Gibraltar. HollandAmerika Lijn. Damsterdijk, 16 Maart te Cristobal. Edam, 18 Maart v. Havanna. Caasterdijk, 18 Maart v. R'dam. Navasota, 17 Maart v. Londen. Lochmonar, 16 Maart te San Francisco. Veendam, 16 Maart te New-YorR. HollandBritsch-Indië Lijn. Bovenkerk, 18 Maart v. Hamburg. Schiekerk, u., 15 Maart v. Genua. Streefkerk, 18 Maart v. Antwerpen. HollandAustralië Lijp Abbekerk, u., pass. 17 Maart Finisterre. Almkerk, t., pass. 17 Maart Perim. HollandO.-Azië Lijn. Riouw, t., 17 Maart v. Tsingtao. Rondo, 17 Maart v. Hamburg. Oostkerk. u., 17 Maart v. Singapore. Ouderkerk, u., pass. 17 Maart Gibraltar. HollandWest-Afrika J.ijn. Rijnland. 17 Maart v. A'dam. Amstelkerk, u., 14 Maart v. Dakar. Ganymedes, 18 Maart te A'dam verwacht Maaskerk, t., 18 Maart v. Havre. Reggestroom, t., 18 Maart v. Lagos. JavaNew-York Lijn Kota Baroe, pass. 18 Maart Sagres. Palembang, 18 Maart Azoren gep. Saleier, 18 Maart te Port Said. Simaloer, 16 Maart te Belawan. Siantar, 15 Maart v. Singapore. Java Pacific Lijn. Modjokerto, 14 Maart v. S. Francisco. Silverbelle, 17 Maart v. Rangoon. Siiverhazel, 17 Maart te Calcutta. Silverbeech, 16 Maart te Soerabaja. JavaChinaJapan Lijn. Tjibadak, 16 Maart v. Hongkong. Rotterdamscbs Lloyd. Slamat; u., 17 Maart v. Port Said. Tjerimai, u., 17 Maart te Sabang. Garoet, 17 Maart te R'dam. Dempo, 18 Maart v. R'dam. Indrapoera, t., pass. 18 Maart Kaap del Armf. Kota Inten, t., pass. 1 Maart Dungeness. Merauke, u., pass. 18 Maart Finisterre. Sitoebondo, t., 18 Maart v. Port Said. Kota Tjandi, t„ pass. 17 Maart Perim. Menado, u., 16 Maart te Soerabaia. Soekaboemi, u., 17 Maart v. Bombay. RotterdamZuid-Amerika Lijn, Albireo, 17 Maart te Buenos Aires. Algorab, t., 16 Maart v. Rio Janeiro. M E. Noordink tot M; korporaal-torpedo- sergeant-torpedomaker; Wiedenhoff tot korpo- H. Tasseron tot ser- 17 Maart: Aangebracht door garnalenvisschers: 1664 kg gekookte garnalen, per kg 0.450.37 2231 tal haring, per tal 5.203.30 18 Maart: Aangebracht door garnalenvisschers: 7443 kg gekookte garnalen, per kg 0.350.30 Aangebracht door haringvisschers: 940 tal haring, per tal f 4.102.70 nep NOORDSCHARWOUDE, 18 Maart. Uien 4—4.70, drielingen 2.20—3.40, f 2— 2.20, grove f 3.30—3.90, peen 1.30—2.10, roode kool ƒ9.30—13.10, gele kool 4.707, Deensche witte 4.70—5.70, alles per 100 kg. AMSTERDAM, 18 Maart 1931. Amsterdamsche veemarkt. Aanvoer en prijzen waren als volgt: 285 vette kalveren, le kwaliteit 0.95—1.05: 2e kw. f 0.84—0.94 en 3e kw. 0.76 0.82 per kg. levend gewicht: 102 nuchtere kal veren 713: 620 varkens, vleeschvarkens (we gende 90110 kg) 0.51—0.52, zware varkens 5051 cent: vette varkens 4849 cent p. kg slachtgewicht. Aan het abattoir zijn heden aange voerd 7 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. AMSTERDAM, 18 Maart 1931. Amsterdamsche Aardappelenprijzen. Prijzen on veranderd. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Maart 1931. Aanvoer 500 kg Peen 1.702.20, Peen (kleine) 1.101.20; 45000 kg roode kool le soort 8.70 13.20; id. 2e s. 812.70; 84000 kg gele kool 5.306.80; id. 2e s. f 5.70; 58000 kg witte kool 3.805.70; 28200 kg uien 4.204.60, grove Uien 3.60— 3.90; Drielingen 2.603.30, alles per 100 kg. Schagermarkt van Donderdag 19 Maart. 25 paarden 150—450; 10 kalfstieren II5I 10 geldekoeien (magere) 180—310; 39 idem (vette) 250380; 34 kalfkoeien 240385; 401 nuchtere kalveren 8—20; 86 overhouders 2834; 2 bokken en geiten 310; 45 var kens (magere) 18—26; 70 idem (vette) P. kg. 0.420.44; 250 biggen 1016; 12 ko nijn en 12; 8 kippen 0.502.50. Eierenveiling. 138,025 kipeieren; 4.004.30, kleine eieren f n.ta— 1 rn witte 3.004.00, bruine 3.003.20; 2076 eend-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9