kannewasser in uw pijp: v.ROSSEM's TROOST Zlïiae- Ond DE VEERTIG SCHEDELS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenEandsch overzicht. DE JACHT OP IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES - CONFECTIE RugppNieren Pillen 1 No. 6939 EERSTE BLAD ZATERDAG 21 MAART 1931. 59ste JAARGANG HLJH MN n m li y&iiiSii Waar zal de ontwapeningsconferentie worden gehou den? - De begrooting van den Duitschen Rijksweer. De pantserkruiser B. en de Duitschen socialisten. - Italië geeft een goed voorbeeld. - Verdeeldheid in de Engelsche liberale partij. - De verzoening in Britsch- Indië. trekkers-kousen, FEUILLETON GEMENGD NIEUWS. tijdens de schoonmaak Doodslag te Haarlem. Smaadschrift. -v.'.V' COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v'h. O. DE BOER J... Bureau; Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. AD VERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekstl dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur^ van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres. Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Waar zal de ontwapeningsconferentie worden gehouden? Dat is een vraag, die verschillende stedelijke autoriteiten in het buitenland druk bezig houdt. Men zou het begrijpelijkerwijs zeer op prijs stellen de heeren diplomaten met hun aanhang van ambtenaren en honderden journalis ten en andere belangstellenden, eenige maanden te mogen herbergen. Dat zou een niet gering voordeeltje beteekenen voor de stedelijke financiën en tevens een goede reclame zijn. De corr. van de „Nw. Rott. Crt." te Ge- nève meldde nu weer Donderdagavond aan zijn blad: Voor den zetel der ontwapeningsconfe rentie heeft zich al weer een nieuwe can didaat aangemeld, n.1. Aix-les-Bains; Ver der heeft de gemeenteraad van Biarritz zijn candidatuur nogmaals met een lang telegram aan Sir Eric Drummond in her innering gebracht. Het telegram bevat tal van aanbiedingen, die voor die van Barcelona weinig onder doen en die met betrekking tot de hotelprijzen zelfs nog voordeeliger zijn. Men blijft het echter hier nog steeds onwaarschijnlijk achten, dat de ontwapeningsconferentie buiten Zwitserland zal worden gehouden. Indien de voorstellen van Genève geen genade in de oogen der raadsleden mogen vinden, zal de keuze vermoedelijk op Lausanne en de daarmee verbonden badplaats Ouehy worden gevestigd. Het lijkt ons niet kwaad dat de heeren zoo dicht bij een badplaats gaan conferee- ren, want allicht zullen ze wel eens een opfrisschertje noodig hebben, om de ge moederen tot rust te brengen. De Duitsche rijksweerbegrooting. Bij de tweede lezing van de rijksweerbegroo- ting in den Duitschen rijksdag heeft de rapporteur Stückler (soc.) namens de ge- heele commissie verklaard, dat de bewe ring over geheime Duitsche bewapening volkomen ongegrond en onbewezen zijn. Door zulke beweringen, aldus de rappor teur, waarvoor ook niet een schaduw van bewijs is geleverd, wordt de Fransch- Duitsche toenadering maar belemmerd. De rijksdagmeerderheid zou een „zwarte bewapening" niet dulden; zij heeft inder tijd ook aan de zwarte rijksweer een einde gemaakt. De rijksweenninister Gröner, sprekende over de ontwapeningskwestie, onder streepte nog eens de eenstemmigheid van geheel Duitschland in den eisch naar ge lijke behandeling met de andere mogend heden. Ernstig waarschuwde hij verder het buitenland, dat een voortgezette eisch tot eenzijdige ontwapening zijn invloed zal doen gelden op den wil en het geloof in Duitschland aan de mogelijkheid van een verzoening. Met nadruk maakte minister Gröner tenslotte front tegen degenen, die altijd maar aankomen met leugens over Duitsch- land's geheime toerustingen tegen welke lasteraars hij krachtige maatregelen zal vragen. Er is geen geheime bewapening, ver klaarde generaal Gröner, al heb ik er aan den anderen kant nooit een geheim van gemaakt, dat wij al het mogelijke doen tot dekking van onze grenzen, voorzoover ons eigen werk, - ijzersterk, - f 2.65, bij JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. dit mogelijk is met onze zwakke krachten en de verdragen het ons toelaten. In den Rijksdag hebben de communis- i ten een motie van wantrouwen tegen Gröner ingediend. De Pantserkruiser B en de socialisten. In ons overzicht van Donderdag hebben wij nog kunnen vermelden dat de Duit sche socialisten besloten hadden, zoowel in tweede als derde lezing der begrooting van landsverdediging blanco te stemmen over de twee kruiserposten, te weten het laatste crediet voor kruiser A. en het eer ste voor B. In de „Vorwarts" wordt het standpunt van de socialisten verdedigd. Een besluit om tegen het schip te stem men, schrijft het soc. orgaan o.a., zou den bouw allerminst op den duur hebben be let, doch zou hoogstens tot een kort uit stel hebben kunnen leiden. Maar zulk een besluit zou tevens, zonder zijn eigenlijk doel te bereiken, een politieke crisis heb ben ontketend, welke niet de soc. dem. partij, niet de communisten, doch uitslui tend de fascistische rechtsche oppositie ten goede zou komen. Geen soc. dem. zou zijn recht van critiek op een wijze willen benutten, waardoor hij onwillekeurig onze ergste en gevaarlijkste vijanden in de kaart zou spelen. Tevens geeft de „Vorwarts" te kennen, dat het besluit der soc. fractie een reden te meer voor de regeering-Brüning moet zijn, om aan billijke verlangens van de soc.-democratie tegemoet te komen: de soc.-democratie heeft getoond, zich haar verantwoordelijkheid bewust te zijn, het geen een aansporing moet zijn voor de re geering zich ook de hare bewust te zijn. Verdeeldheid in de Engelsche liberale partij. De stemming over de universi teitsvertegenwoordigingen in het Lager huis heeft in de liberale partij een crisis I verwekt. 19 Liberalen stemden voor af- 1 schaffing, maar 17 stemden of tegen of paarden af met voorstanders en kunnen dus geacht worden ook tegenstanders te zijn geweest. Dit over een onliberaal voor- I recht, voor welks afschaffing zich de meerderheid van de partij verklaard had. Het aftreden van den liberalen chief whip kan onder deze omstandigheden geen ver bazing wekken. Ook van Lloyd George's aftreden werd gesproken, al kan men deze laatste mededeeling wel onmiddellijk opzij schuiven. Donderdag werd een vergadering van de parlementaire partij gehouden, maar op voorstel van Lloyd George werd be sloten om de besprekingen en beslissin gen tot Dinsdag uit" te stellen. Men ver wacht, dat Lloyd George dan met een uit gewerkt plan van samenwerking of steun voor de regeering zal komen en dat hij zal eischen, dat de leden der partij hetzij dit plan aanvaarden of anders de consequen ties van weigering op zich nemen. De verzoening in Britsch-lndië. Naar Reuter Donderdag uit New-Delhi meldde zou Gandhi weer een bezoek aan den on derkoning brengen en daarna een bespre- Icing hebben met de afgevaardigden van de Hindoes, Sikhs en Moslems. Voorts meldt Reuter uit Ahmedabad, dat Gandhi naar aanleiding van klachten uit verschillende deelen van Britsch-In- dië over de langzaamheid, waarmee de plaatselijke overheidspersonen gevolg ge ven aan 't bevel om de lieden, die wegens burgerlijke ongehoorzaamheid gevangen zitten, in vrijheid te stellen in zijn blad „Young India" een beroep doet op zijn volgelingen om geduld te oefenen. Men moet begrijpen, zegt hij, dat het maar een kwestie is van enkele maanden, voordat óf de macht in handen zal zijn van de natie, óf de natie haar lijdensweg zal moe ten hervatten. Een Italiaansch voorbeeld ter navol- t ging. Bij alle critiek op Italië en het fascistische systeem, is er toch ook wel iets goeds, misschien wel veel goeds, uit het land van Mussolini te vertellen. Men oordeele over het volgende persbericht, dat wij in de „Nw. Rott. Crt." aantroffen. De wetgevende machine werkt hard in Italië. In haar zitting van 12 Februari tot 14 Maart heeft de Kamer 46 wetsontwer pen afgedaan. Tot de belangrijkste daar van behooren de muntovereenkomst met het Vaticaan, de wettelijke organisatie van de Dopolavoro, het ontwikkelingsin stituut voor de arbeiders na hun arbeid, de steun aan de automobielindustrie, de steun voor den woningbouw ten behoeve van staatsambtenaren, steun aan de slachtoffers van de uitbarsting van den Stromboli en van de aardbevingen in de provincies Napels en Salerno, de instel ling van een instituut voor luchtvaarton- derzoek, wijzigingen in de wetten op de officiersorganisatie van het leger, de on gevallenverzekering voor zeelieden ter koopvaardij en de grondverbetering, de wet op het gebruik van den term zijde, de petroleumooncessie, de wijziging van de rechten op suiker en de verlaging van de tarieven voor het vervoer van koop mansgoederen. Sinds het begin der huidige wetgevende periode heeft de Kamer reeds 109 wets ontwerpen aangenomen. Is dit geen voorbeeld dat navolging ver dient? (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 85) Daar was ik nu niet bepaald positief van overtuigd. Maar gezocht moest er worden, daar hielp niets aan- Met een eigenaardig gevoel van onverschilligheid, alsof de heele geschiedenis me niet aan ging, trok ik het duikerpak aan. Ook bij avonturen kun je te veel van het goede krijgen. Die huls van gummi en koper was onge- looiljjk warm. Lang voordat Patricia met het sluiten van de „kuras" klaar was, baadde ik al in 't zweet. „Hoe zou je nu een pul ijskoud bier vinden? begon Timms, een en al leed vermaak. „Bier met kleine stukjes ijs net onder liet schuim? O, neem me niet kwa lijk ik had vergeten dat uwé van de blauwe knoop ben. Nou nog zijn hoedje, juffie anders wordt z'n koppie zoo heet. Verzichtig-an. daar - je houd de buis niet recht Meteen kwam hij, overdreven zuchtend en steunend, overeind. En 't gaf niets of wjj protesteerden. Hij moest en zou de laatste hand aan mijn „costuum" leggen. EEN BELANGRIJKE ENGELSCHE TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING. Baldwia's candidaat gekozen. De uitslag van de verkiezing in het St. Georgedistrict van Westminster is: Sir Alfred Duff-Cooper, candidaat van Bald- win, 17,242 stemmen, Sir Ernest Petter, j onafhankelijk conservatief candidaat van Rotbermere, 11,532 stemmen. j De conservatieve candidaat is dus met 5710 stemmen meerderheid gekozen, waardoor de toestand onveranderd blijft, j DE ZOMERTIJD IN BELGIË. j Gaat op 19 April ln. Blijkens een officieele mededeeling zal, naar de oorrespondent van de Nw. Rott. Crt. te Brusel meldt, de zomertijd dit jaar in België op Zondag 19 April in toepas sing treden. In al de stations en poskan toren van het land zullen de uurwerken j in den nacht van 18 op 19 April, om 2 uur zestig minuten worden vooruitgezet. DE LIJFRENTE VAN DR. BORMS. Het werk zijner politieke vrienden. Men weet dat, kort voor de invrijheid stelling van dr. A. Borms, door diens Vlaamsoh-nationale vrienden overgegaan werd tot het inzamelen van vrijwillige giften bestemd om den na tien jaar op- sluiting, in zijn groot gezin teruggekeer- met Purol, dan blijven ze, ondanks al het natte den pditieken gevangene, financieel zoo püR- veel mogelijk te helpen. In totaal werd J J 1 blijkens het verslag, dat 1 Maart j.1. aan de goedkeuring der algemeene vergade ring van het Bormfonds werd onderwor pen, tot heden 420.000 francs ingezameld, wat toeliet te Merxem-Antwerpen een huis aan te koopen, waarvan het vrije ge bruik aan dr. Borms en zijn gezin werd gelten en bem tevens een jaarlijksche rente van 12.000 francs uit te keeren. Ge tracht wordt het kapitaal van het Borms- fonds op te voeren tot 500.000 francs. DE SALARISVERLAGINGEN IN BELGIË. De motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Voor de stemming bij naamafroeping over de motie van vertrouwen in het be leid der regeering als gevolg van de socialistische interpellatie over de voor genomen verlaging met 6 percent der salarissen van het rijkspersoneel door twee leden der meerderheid ingediend, waren Donderdagmiddag nagenoeg alle katholieke en liberale Kamerleden opge komen. Van de 187 afgevaardigden telde men eT 176 in de vergaderzaal. Tijdens de stemming riep de VlaamsChe socialist Eekeleers de katholieke democraten toe: Vooruit met de slaven, wat tot een gewel dig kabaal aanleiding gaf. De motie van vertrouwen werd aangenomen met 96 tegen 77 stemmen - en 3 onthoudingen. Drie liberalen stemden met de oppositie tegen het kabinet-Jaspar. De proclamatie van het resultaat der stemming werd met nieuw geschreeuw van de socialisten aan hetadres der katholieke democraten be groet. DE UITSLUITING IN DE PAPIER INDUSTRIE IN NOORWEGEN. Er zijn voor beide partijen groote bedragen mee gemoeid. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de, 12,000 arbeiders omvattende, uit sluiting in de Noorsche papierindustrie begonnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de strijd van langen duur zijn, en men ver moedt, dat het wel Augustus zal worden voor er overeenstemming tusschen werk gevers en werknemers bereikt wordt. Eerst na een maand kan de rijksbemidde- iae.r opnieuw een bemiddelingsvoorstel aan de vertegenwoordigers van beide partijen voorleggen. Maar of het zal ge lukken hen te verzoenen, hangt voor een groot deel af van het verloop der con flicten in de andere industrieën. Deze uitsluiting heeft een groote oeco- nomische befeekenis. De arbeiders der ven elke week in totaal een millioen kro nen aan loonen. Duurt het conflict drie maanden, dan wordt dit rond 12 millioen kronen. Daar de productie der papier fabrieken een waarde van 100 a 190 mil lioen kronen per jaar heeft, zal voor het tijdsverloop van drie maanden de export met 40 45 millioen kronen dalen. In het midden van de volgende week zal te Oslo een vergadering worden ge houden van vertegenwoordigers van vak- vereenigingen in Noorwegen, Zweden en Finland, die arbeider® in de papierindu strie onder hun leden hebben. Er zal o.a. besproken worden of en hoe men de Noorsche arbeiders moet steunen. Binnenland. Uw handen ook vooral 's avonds in te wrijven Vijf jaar tegen den verdachte geëischt. In den avond van 6 Februari is in een woning in de Bakkumstraat te Haarlem ruzie ontstaan in een gezelschap, dat daar tevoren genoegelijk had bijeen gezeten. Tijdens de twist nam de 65-jarige bewo ner een gipsen beeldje, en sloeg daarmee een der vrienden, een 45-jarigen koopman een gat in het hoofd. Toen greep de thans verd. zijn mes en stak den ander in de borst. Een hartslagader werd ge troffen, waardoor de 65-jarige man on middellijk dood was. De dader stond Donderdag voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat dien avond velen van het gezelschap dron ken waren geweest. Verd., een 45-jarige, en de verslagene bleken medeminnaars te zijn, waardoor er allang een veete be stond. Verschillende getuigen verklaarden, dat de verslagene zich meermalen in dien zin had uitgelaten, dat hij er een van het ge- zeischap zou „opruimen". Het O.M. achtte voor verd. geen reden tot noodweer aanwezig en eischte vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. L. J. Venhuizen be toogde, dat verd. wel degelijk uit nood weer gehandeld heeft en vroeg vrijspraak. Mocht de rechtbank anders beslissen dan verzoekt hü uiterste clementie. Tegen den redacteur van „De Telegraaf' eischt het O.M. 14 d. gevangen Isstraf Een redacteur van ,,De Telegraaf" heeft zich voor de Vierde Kamer der Am- sterdamsche Rechtbank te verantwoorden gehad ter zake van smaadschrift of een voudige beleediging, aangedaan aan den P. J. F. Kloppenburg, vroeger bankier te 's-Gravenhage. In het Ochtendblad van 5 Maart 1930 deed de redacteur in „De Telegraaf". onder de hoofden: „Drie of vier ton ver duisterd?" „Praktijken van een bankier" en „De opzienbarende arrestatie van den heer Kloppenburg te Haarlem" een artikel opnemen, waardoor de heer Klop penburg zich beleedigd achtte. In bedoeld artikel toch kwam een zin snede voor van den volgenden inhoud: „Op welke wijze de heer K. te werk ging moge blijken uit de echtscheiding, die hij het vorig jaar wist te bewerkstelligen, toen hij aan zag komen, dat het met zijn zaken binnen afzienbaren tijd zou mis- loopen en hij een flink bedrag „als appel tje voor den dorst" wilde reserveeren. Bij de echtscheiding werd bepaald, dat hij zijn vrouw jaarlijks 5000 zou uitkeeren. Op zijn verzoek dit bedrag te mogen ka- pitaliseeren, teneinde het ineens uit te be talen, werd overeengekomen, dat zij f 100.000 zou ontvangen. Die 100 000 werden op haar naam overgesc ïreve doch de heer en mevr. K. bleven samen wonen: van een feitelijke scheiding was qeen sprake. Ook nu wonen zij samen in Haarlemvan de 100.000, die te voren uit de zaak gered waren Verdachte verklaarde, dat de dagredac tie van „De Telegraaf" aan de Haagsche redactie opdracht had gegeven bijzonder heden mede te deelen omtrent de zaak- Kloppenburg, van wiens arrestatie reeds in het Avondblad een bericht was ge plaatst. Toen het artikel van de Haagsche redactie binnengekomen was, zette een collega er de koppen boven, waarna ver dachte het las. Vervolgens belde ver dachte de Haagsche redactie op. De heer W. R. C. baron van Boetzelaer stond hem te woord en verklaarde, dat het bericht „in ordewas en dat hij den inhoud van de politie vernomen had. Hierop gaf ver dachte opdracht tot plaatsing van het be- richt. Hij ontkent het opzet te hebben ge had om de eer en den goeden naam van den heer Kloppenburg aan te randen. Hij vond het bericht voor genoemden heer niet pleizierig, maar oordeelde dat het in het algemeen belang moest worden ge plaatst. Mr. J. de Vrieze, de verdediger, vroeg akte. dat hier een beroep op het al gemeen belang wordt gedaan. De klager, de heer P. J. F. Kloppen burg, verklaarde, dat het bericht van ,,De Telegraaf" onwaar is. Hij heeft nooit iets verduisterd en ook heeft hij er nimmer aan gedacht om een bedrag van 100.000 te reserveeren voor zijn vrouw en dit be drag op haar naam te doen overschrijven. Dit is, zeide getuige, absoluut, van a tot z, onwaar. Op vragen van mr. de Vrieze erkende de heer Kloppenburg, dat hij wederom te Haarlem met zijn vrouw, van wie hij ge scheiden is, samenwoont. Toch werd die echtscheiding niet slechts voor den vorm uitgesproken. Zakelijke en ideëele over wegingen hebben er toe genoopt. Toen getuige de moeilijkheden zag aan komen, was hij bang, dat zijn vrouw fail liet verklaard zou worden. Ook had hij een bedrag van 500 per maand als ali- Waarom wordt de urine zoo nauw keurig onderzocht bij elk geneeskundig onderzoek? Omdat het water aangeeft in hoeverre uw nieren al dan niet ge zond zijn. En de nieren behooren tot de gewichtigste levensorganen. Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niermiddel, dat rechtstreeks op de nieren en blaas werkt, deze or ganen versterkt en opwekt tot hernieuw de werkzaamheid. En als de nieren weder goed werken en de onzuiverheden uit het bloed behoorlijk filtreeren, wordt ook de urineloozing vanzelf .wcxicr nor maal. t'J alle 'drogisten enz. j'.fj" flacon. En ondertusschen plaagde hij me onbarm hartig. Maar ik was niet in een stemming om op zijn flauwiteiten in te gaan. Ik hield me goed, maar in mijn hart was ik bang, heel bang. Eindelijk was ik klaar. Met groote moeite als een beer op sokken door de zware looden zolen aan mijn rubber schoenen liep ik naar het achterdek, waar aan de verschansing de drie meter lange duiker-ladder bevestigd was. „Veel zien ken je niet; reken daar op. Je zal zoo'n beetje op de tast motten zoe ken. Maar wat klets ik. Je hebt 't in, hoe- hiet-dat-gat-ook-al-weer, al es gedaan. Je weet dus hoe 't gaat. En ik zal zorgen, dat je behoorlijk lucht, krijgt Maak je dus maar niet bezorgd. Nou je patrijs poortje dicht en dan vooruit met de geit." I Met- een bemoedigend knikje sloeg hij het raampje dicht. Opeens was het be angstigend stil. Alle geluid was buitenge- sloten. Maar meteen toog de neger, die de pomp bedienen moest, aan het werk en begon het met stooten suizen van de lucht door de klep achter mijn hoofd. Patricia hielp me mijn voeten op de eer ste sport van de ladder zetten en daarna begon ik langzaam te dalen. Toen het water me tot aan mijn hals kwam, bleef ik in een soort van instinct- matigen angst voor het volgende oogon- blik staan. Want dan, leek het me, zou het water door het raampje voor mijn ge zicht naar binnen komen, 't Was een af schuwelijke sensatie, die pas na een_ tel of twintig door het geruststellend tsjuk- tsjuk van de pompen en de gedachte, dat ik in Whiteport hetzelfde ettelijke keeren meegemaakt had, wat begon te bedaren. Maar toen mijn hoofd maar eenmaal on der water was, was het met mijn angst uit. Toen veelde ik niets meer dan een heftige pijn in mijn ooren en een gewaar wording of ik zweefde. De pijn ging weg door een paar maal slikken en het zweef- gevoel vergemakkelijkte het moment van afstappen van de laatste sport. De ge dachte, dat ik van dat oogenblik af alleen aan een touw hing, had absoluut niets angstaanjagends meer voor me. ]k zonk langzaam, zoo langzaam, dat het me leek of er geen eind aan het zin ken kwam. Eindelijk, na uren, raakten mijn voeten den bodem. Ik begon met een poosje stil te blijven staan. Voor alles moest ik' aan het eigenaardige half-lioht om me heen wennen. Timms had gelijk gehad ondanks het feit, dat het water zoo helder als kristal was, zag je niet veel. Alles om me heen had iets vaags, iets omtrek-loos, alsof ik door de eene of an dere oorzaak in een wolk was terecht ge komen. Vlak voor me zag ik iets dat groot en donker was. Ik strekte mijn han den uit. Een bosch, een zeewier, lange, donkere slierten, die traag waaierend op elke beweging van mij reageerden. Behoedzaam, voetje voor voetje, ging nu vooruit. Maar ik had nog geen zes meter afgelegd, of ik botste met mijn rechter schouder tegen iets hards op, tegen iets dat niet meegaf. Ik boog de slierten wier uiteen, tastte rond en voelde een scherpe, uitstekende punt. Een stuk hout!.... Het wrak! Ik had het wrak ge vonden! Nu zag ik ook vaag, door het wier, den vorm van haar kiel. Ze lag schuin, op haar stuurboordkant, met haar voorsteven naar het rif. Maar nu ik haar wat nauwkeuriger bekeek zag ik ook, dat er van haar kiel niet veel meer over was. Het dek was over de geheele lengte opengebarsten. Bij het tasten langs een dekbalk vond ik een gat, groot genoeg voor een man, om er doorheen te kunnen kruipen. Ik dacht vlug na. Volgens dr. Flint was de bewuste kist in het ruim opgeborgen geweest. Dan moest zü daar nu nog zijn. Ik zocht tastend het gat af. Het wier groeide daar opvallend minder dik dan onder op de kiel. Voorzichtig kroop ik tegen het dek op en zette mijn been door de opening heen. Maar op het zelfde oogenblik trok ik het verschrikt weer terug. Van uit de duisternis was iets te voorschijn geschoten en had zich twee of driemaal om mijn arm gekronkeld 't Was iets gelei-achtig-weeks en toch had het kracht. Ik trok het groote mes dat iedere duiker bij zioh draagt, uit de scheede. Maar nog voor ik toe kon steken, liet mijn aanvaller me weer los en meteen daarop werd het water voor me lila-zwart, Een inktvisch! Trillend over al mijn leden leunde ik tegen het dek. Maar die angstaanval duurde niet lang. Met een brandend gevoel van schaamte over mijn eigen lafhartigheid richtte ik me op en deed een tweede poging. Dezen keer kon ik ongehinderd zoo ver als mijn luchtbuizen en touw het toelieten, naar binnen kruipen. Overal waar mijn han den de ruimte afzochten, raakten ze grie zelig zachte, weeke dingen aan. Het hout was dicht begroeid met sponzen, wier en j groote anemonen. De visschien die langs me heen schoten waren ontelbaar. Telkens kwam er een 1 met een doffen slag tegen het glas van mijn helm-raampje aan. En eens gebeur de het, dat een groote inktvisch zijn gela- tine-achtige voelarmen om mijn beenen sloeg, 't Was er in een woord verschrik kelijk. Al die griezelige wezens en dat geheimzinnige, blauw-groene half-licht. Maar het meest schrok ik toen op een gegeven oogenblik mijn hand in de ope ning van een resuachtige zee-anemoon terecht kwam en de gekartelde bovenrand als een sterk-gespannen elastiek zich om mijn vingers sloot. Daarna tastte ik alleen met mijn voeten en ellebogen. Maar het ergste was, dat mijn zoeken geen resultaat had: de kist was er niet. Ik zocht het geheele ruim stukje voor stukje af.en vond niets dan wier en een leger van griezeligheden. Ik klom naar buiten en trachtte de plaats te be palen waar de sloep van de M. L. omge slagen was. Als de negerduiker haar dadelijk uit haar schuilplaats te voor schijn gehaald had, dan moesten zijn twee collega's die aan het trekken ge weest waren, haar al een heel eind ver haald hebben. En dan moest zij ergens tusschen het wrak en de omgeslagen sloep liggen. De richting kon ik in elk geval bepalen; de M.L. Lag ongeveer op de plek waar de sloep gelegen had en mijn lucht buis liep naar die plek toe. Met een ge voel van verlichting draaide ik het lugu bere wrak den rug toe en begon den bodem in die richting af te zoeken. Ik voelde me nu al wat meer op mijn gemak; ik begon aan het schemerige licht en aan het bewuste zveef-gevoel al goed te wen nen. Ook was ik van taktiek veranderd. Het rechtop loepen had ik eraan gegeven. Ik liep nu half voorovergebogen op de manier zooals een chimpansee of een orang oetan het doet en streek onop houdelijk met mijn handen het wier uit een of zocht tusschen de dikwijls vrij hooge planten voor me naar iets dat aan voelde en er uitzag als een kist Zoo legde ik een afstand van een me ter of vijftien af. Daarna keerde ik me om en ging zóó terug, dat de lyn waar langs ik nu zocht iets van de eerste af week. Op die manier bleef ik ongeveer een minuut of twintig aan den gang. Toen richtte ik me op en keek om me heen. Ik was er absoluut zeker van, dat ik het terrein tusschen het wrak en do boot van Dusi Khan grondig afgezocht had. Mijn teleurstelling bij het niet vin den van de kist in het ruim van de dhow ging langzamerhand in een ontzenuwend gevoel van wanhoop over Als de kist werkelijk zoo groot geweest was, als de dokter beweerde, had ik haar toch allang moeten vinden! Aan den an deren kant kon zij onmogelijk zijn. Die negers waren iets aan 't verhalen' ge weest. als het voorwerp de kist ge weest was, dan.... Wat was dat! Mijn linkerarm was opeens in een touw ver ward geraaktIk trok de lus van mijn arm af, maakte de kronkels uit den bos wier voor me los en trok. Kon het de de lijn van de sloep zijn? Neen, het ging te gemakkelijk, na een keer of tien ver pakken hield ik het einde in mijn hand. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1