S. A. KANHEWASSERZn. Wm NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS No. 6940 EERSTE BLAD DINSDAG 24 MAART 19S JAARGANG Deensche ontwapening? - Sir John Simon over Britsch- Indië. - De,verdediging der Belgische oostgrens. - De economische conferentie te Geneve. - Fransche vloot- plannen. - Een Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. FEUILLETON TREKKERS-KQUSEN, Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt k. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.0, 0.70, i i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25,11.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur:, P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h. C. DE BOER J... Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4ct. Toen in 1926 het eerste kabinet-Stau- ning aftrad, nadat het Landsting (de Senaat) het socialistische ontwapenings program had verworpen, heeft de demis sionaire eerste minister zijn partijgenoo- ten verzekerd dat hij, als zijn tycl eens weer mocht komen, dat program, aan stonds weer zou indienen, schrijft de „N. Rott. Crt.". Die belofte heeft hij gestand gedaan toen in April 1929, met den val van het kabinet-Madsen Mygdal, een vergelijk tusschen de socialisten en radicalen tot stand kwam, als gevolg waarvan het tweede kabinet-Stauning optrad. Thans, twee jaar later, staat de ontwa peningskwestie weer in het midden van den politieken strijd. Het Folketing heeft het ontwerp, dat den dienstplicht wil af schaffen en de weermacht wil veranderen in een grens- en een kustwacht, die voor namelijk politiediensten zullen verrichten, aangenomen, gelijk het trouwens ook in 1926 had gedaan. In het Landsting echter hebben de ver kiezingen van 1929 weliswaar de meer derheid, waarover de oppositie in den Senaat beschikte, teruggebracht tot 4 stemmen, maar ze is er nog en het staat te bezien of het kabinet ook daar zijn ont wapeningsprogram kan doorzetten. De conservatieven en de liberale boe renpartij zien in dit program een schen ding van de verplichtingen jegens den Volkenbond, de voorstanders voeren daartegen aan, dat de huidige weer macht zoo gebrekkig is, dat niemand in ernst van Denemarken voor een Volken bondsactie militaire hulp zal verwachten. Tout comme chez nous, dus. Komt er geen vergelijk dan zijn er twee mogelijkheden: een herhaling van de crisis van 1926 en nieuwe verkiezingen met als inzet de kwestie der eenzijdige ontwapening. Sir John Simon heeft in een redevoe ring over Britsch-Indië gezegd, dat er twee dingen van overheerschend belang in het oog moesten worden gehouden en wel de geest en de vorm. In een woord van hulde aan het adres van Lord Irwin zeide hij, dat de edele en toegewijde On derkoning zich voortdurend had inge spannen om dien beteren geest te ver wekken en de Indische politici te overtui gen van den onbetwijfelbaren goeden wil van Engeland. Simon wees op het gevaar van ver keerd begrijpen zoolang de taak van het ontwerpen van den vorm niet metterdaad ter hand was genomen en zei, dat even zeer als het onmogelijk was te ontken nen welk een vordering er gemaakt was ter bereiking van het doel der verant woordelijkheid men goed moest begrij pen dat de zaken, waarvan gesproken werd als waarborgen, geen zaken waren van gemakkelijk te regelen bijkomstig heden, maar de grondslagen vormden voor den centralen vorm. Eenig opzien verwekte zijn mededee- ling, dat de regeering sedert de publicatie van het rapport van zijn commissie^ voor de toekomstige grondwet van Britsch- Indië, de bekende commissie-Simon, niet meer met hem in verbinding was getre den. Hy wees erop, dat de commissie twee en een half jaar aan haar werk had ge wijd en alle vraagstukken had aange roerd. Met groote belangstelling had hij de onderhandelingen met Indië gevolgd, omdat hij zich de moeilijkheden ten vQlle bewust was. Tot nog toe was echter geen der werkelijk moeilijke problemen op ernstige wijze opgelost, zooals b.v. de be trekkingen tusschen Hindoes en Moham medanen. Dat België, na den inval dien ^e Duit- schers in 1914 deden in de oostgrens van het land, bevreesd is geworden en sedert dien tot krachtdadige versterking van die grens is overgegaan, is zeer begrijpelijk en verklaart dan ook de vele militaire maatregelen, die genomen zijn. Thans be richt de correspondent van de „N. Rott. Crt.", dat de Verviers, als gevolg van den indruk van een lezing van generaal Hel- lebaut, betreffende de fortplannen der regeering, in dit gedeelte der provincie Luik teweeggebracht, een „Ligue pour la Défense de la frontière de 1'Est" opge richt, welke zich voorstelt een felle cam pagne op touw te zetten, ten einde de re geering en de leiding van den generalen staf te dwingen ook het gebied, ten Oos ten van de vesting Luik, te versterken en tegen een mogelijken Duitschen inval te beveiligen. Wat deze liga wil, is een ver dedigingslinie te zien tot stand komen welke zoo dicht mogelijk bij de Duitsch- Belgische grens zou zijn gelegen en deze over hare heele lengte zou volgen. De verschillende oud-strijdersvereenigingen van het arrondissement Verviers, met uitzondering van de socialistische oud strijders en van de vereenigingen uit Eupen-Malinedy, de Ligue Anti-germani- que, de Ligue Wallonne, enz. zijn reeds tot de nieuwe groepeering toegetreden. De mislukking van de oeconomische conferentie van Genève is in Frankrijk nauwelijks als een verrassing gevoeld. Journée industrielle zoekt de oorzaak be halve in de wereldcrisis in de gebrekkige voorbereiding. Men kan niet met één sprong van de bilaterale overeenkomsten tot een algemeen internationaal accoord komen. Regionale afspraken en dezulke tusschen de voornaamste voortbrengers zouden eraan vooraf moeten gaan. Frank rijk zou zijn nadere beschikkingen voor de handelsbetrekkingen met andere groote landen niet door de besprekingen van Genève moeten laten uitstellen. De Echo geeft de hoop niet op. De ge beurtenissen zelf zullen spoedig de nood zakelijkheid van zoo'n internationale eik tente aantoonen. Van verschillende kanten wordt tegen terugkeer van het beschermende stelsel gewaarschuwd. Ook uit het oogpunt van den internationalen vrede wordt de be- teekenis van dit misloopen toegelicht. Dumont, de minister van marine, heeft in de Kamer-commissie voor marine aangelegenheden een uiteenzetting gege ven van het ontwerp, dat hij binnenkort zal indienen met betrekking tot het vlootbouwprogram. Volgens in de wandelgangen der Ka mer verkregen inlichtingen is het vloot- program geheel conform aan het tusschen de belanghebbende regeeringen inzake het ontwapeningsprobleem gesloten ac coord. Het omvat den bouw van onge veer 45.000 ton, o.a. een kruiser van 23.333 ton, voorzien van kanonnen van 305 m.m. en twee kleinere eenheden, elk van 7500 ton. Het overschot van den tonnen inhoud is voor nog kleinere eenheden bestemd. Naar het „Hbld." meldt, is tusschen de Duitsche en Oostenrijksche regeeringen overeenstemmingen bereikt over een nieuw handelsverdrag, waarbij feitelijk tusschen beide landen een douane-een heid zou tot stand komen. Wel wordt na drukkelijk bepaald, dat beide landen hun politieke en economische zelfstandigheid behouden, maar de tolgrens tusschen Duitschland en Oostenrijk zou toch groo- tendeels wegvallen en beide zouden dus in de toekomst als ook de nog als overgangsmaatregel behouden beletselen worden opgeheven een tol-unie vor men. Er wordt daarbij verklaard, dat ook voor andere landen de toetreding tot deze .regionale douane-overeenkomst open staat. Zoodat dus hier als het ware een kern zou zijn gevormd voor de verwezen lijking van het denkbeeld eener Euro- peesche aaneensluiting. Terwijl men te Genève vruchteloos heeft onderhandeld over maatregelen om tot een verlaging der Europeesche tol muren te komen, hebben de Duitsche en Oostenrijksche regeeringen aldus in alle stilte een begin gemaakt met de slechting van de tolmuren tusschen hare landen. Een eerste stap in de richting van het denkbeeld van Briand Zoo kan men dit resultaat van de tus schen dr. Curtius en dr. Schober gevoer de onderhandeling zien, maar zoo wil men het toch niet overal zien, gelijk blijkt uit het bericht, dat de gezanten yv.n Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Italië te Weenen naar aanleiding der mededee- lingen over de sluiting van een Duitsch- Oostenrijksche tol-unie hebben doen weten, dat zulk een tol-unie in strijd zou zijn met het protocol van 4 October 1922, waarbij Oostenrijk bij de aanvaarding van den financieelen Volkenbondssteun zich verbond niets te ondernemen, wat zijn economische en politieke zelfstandig heid zou kunnen beperken. De zaak is n.1. deze, dat het in de eerste plaats politieke overwegingen zijn, die tot dezen stap te Weenen aanleiding hebben gegeven. De vredesverdragen» hebben, tenzij de Volkenbond hiertoe op den duur toestemming zou willen geven, de aanvankelijk door de Duitsch-Oostenrijk sche landen na de ineenstorting der mo narchie verlangde opneming in de Duit sche republiek onmoeglijk gemaakt. Intusschen echter is de gedachte van een aaneensluiting van Oostenrijk bij Duitschland in geen der beide landen op gegeven. En steeds is sedert gewerkt in de richting althans van een nauwere sa menwerking. In die richting is thans een zeer belangrijke schrede vooruitgedaan. (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 86) Maar het andere einde? Ik schoof de stijve touwkronkels een eind weg en be gon opnieuw te trekken.Tien, twaalf koer pakten mijn handen het touw een halven meter verderop vast.... de lijn lag recht op den grond, kwam in een slappe bocht een, twee, drie voet om hoogstond gespannen 1 Zoo vlug als ik kon schuifelde ik langs het touw voort, schoof het bos wier, waarin het op een gegeven oogenblik verdween, uit elkaar, tastte, tastte nog eens, een heel rijtje knoopen.en toen opeens, de lang- gezochte kist! Eindelijk! D opwinding liet ik me in mijn knieën doorzakken en betastte en bevoel de de roestige en met plukken wier be- gi oei de oppen lakte van het voorworp aan alle kanten. Er was geen twijfel mo gelijk, geen aasje twijfel mogelijk Het was de kist, de kist met de veerti" schedels! Zorgvuldig inspecteerde ik de knoopen, waarmee de lijn om de kist vastgemaakt was. De duiker of het een van de ne gers van Dusi Khan of een ander geweest was had zijn werk goed gedaan. Die knoopen konden niet losschieten en het touw was sterk genoeg om het dubbele gewicht van de kist te houden. Ik gunde me niet den tijd, om signalen te geven om terug te gaan en op de ma nier, zooals een behoorlijken duiker be- taamt, naar de gewone wereld terug te i keeren. Ik lichtte de gewichten van mijn rug en borst, sloot de klep, waardoor de j gebruikte luoht ontsnappen kon, af, I greep de lijn, waaraan de kist vast zat, stevig beet en liet me, toen de gummi- j gedeelten van het pak door de lucht, die j nu niet meer wég kon, begonnen op te zwellen, als een ballon de hoogte ingaan. Natuurlijk moest ik de lijn naar mate ik steeg langzaam laten vieren, maar dan omklemde mijn eene hand en dan mijn andere de lijn, zooals verondersteld wordt, dat een drenkeling den bewusten stroohalm vashoudt. Op een halve kabellengte van de M. L. kwam ik met mijn helm boven het water oppervlak uit, bleef ik drijven. Gelukkig zagen ze me dadelijk.... heel langzaam en" voorzichtig, alsof ik een tegensparte- lende reuzen-visoh was, werd ik inge haald Maar toen kwam nog 't moeilijkste i karwei Alles moest wachten tot ik het touw van de kist eenige malen om de sporten van de duikladder gewonden had, tot de lus met een boothaak binnenbooid geheschen en aan de verschansing vast gemaakt was. Toen dat klaar was, was de rest in een oogenblik gebeurd. Ik Mom het laddertje op, stapte aan boord en zakte als een blok in elkaar.... Patnei boog zich over me heen en begon ae helm los te schroeven. Tk zal nooit die uitdrukking van mtense opwinding op de gezichten van dr. Mint en Patricia vergeten toen mijn hooi d te voorschijn kwam. Als ik een Egyptische ren kreeg daarbij slechts enkele lichte schrammen, als gevolg van glassplinters en wist, toen hij van den sohrik bekomen was, zichzelf te bevrijden. De trein bestond uit veertien wagons, waarvan enkele naar Glasgow en andere naar Edinburg zouden gaan. Alle wagons behalve de achterste vier, liepen uit de rails. De eerst vier wagons de restau ratiewagon, de keukenwagon, een ba gagewagon en een personenwagon wer den vrijwel geheel vernield. De eerste wagon werd met geweldige kracht naar de linkerzijde van de baan geworpen en de stalen keuken-wagon geraakte onderst boven. De derde en vierde personenwagon schoven in het tweede rijtuig. Hartroerende tooneelen. Tijdens het reddingswerk speelden zich hartroerende tooneelen af. Van onder de puinhoopen klonken jammerkreten en geroep om hulp, en aanvankelijk dachten de redders, dat een nog veel grooter aan tal slachtoffers zou zijn te betreuren dan later bleek. Versoheiden personen, die om hulp riepen, hadden gelukkig nage noeg geen letsel opgeloopen. Den geheelen nacht werden de oprui mingswerkzaamheden voortgezet bij het licht van krachtige aeetyleenlampen. Een paar honderd arbeiders zijn hiermede bezig, terwijl ongeveer een gelijk aantal agenten rondom de plaats van de ramp is opgesteld om de geweldige menigte nieuwsgierigen op een afstand te houden. Talrijke hooge spoorwegambtenaren wa ren snel ter plaatse om het werk te leiden. De slachtoffers. Volgens nadere berichten bedroeg het aantal ernstig gewonden niet acht maar vijf. Een van deze vijf, een 18-jarig meisje, is gistermorgen overleden. Eerst gistermorgen is men er in ge slaagd het lijk van het zesde slachtoffer onder de overblijfselen vandaan te halen. De plaats van het ongeluk. Het ongeluk gebeurde toen, wegens herstellingen die op eenigen afstand van Leighton Buzzard gaande waren, de expres van de lijn voor het snelle Ver keer overging op de lijn van het lang zame verkeer. Wij merken nog op, dat de treinen in Engeland met een buitengewone snelheid rijden. DE SNELTREIN BRUSSEL—BAZEL TREINRAMP IN ENGELAND. Nederlandsche hoogleeraar op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. De „Royal Scot", de welbekende exprestrein van Londen naar Schotland, is Zondagmiddag om 12 uur 16 min. nabij het station Leighton Buzzard ontspoord. Zes personen, onder wie de machinist een stoker en de kok werden gedood en vijf anderen ernstig gewond. De Nederlandsche professor dr. E. van Slogteren, directeur van het laboratorium voor 'oloembollenonderzoek te Lisse, die ook in dezen trein zat is op wonderbaar lijke wijze aan den dood ontsnapt. Hij was des ochtends uit Londen vertrokken met bestemming naar bet plaatsje Ayr in Schotland. De bodem van zijn coupé ge- raaktte door den schok los, zakte naar beneden en kwam met de passagiers tus schen de rails terecht. Prof. Van Slogte- eigen werk, - ijzersterk, - f 2.65, bij JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. Pharo in eigen persoon geweest was, had den ze niet meer benieuwd kunnen zijn. „Ik heb 'r gevonden, hoor!" kondigde ik triomfantelijk aan. Geen van beiden zei een woord. „Zij zit aan 't einde van die lijn daar. Haal me eruit Pffdrinken, alstublieft!" Dat glas water was het lekkerste wat ik ooit geproefd had. Toen het op was, sprong ik overeind en trapte het pak ver der uit. Daarna begon het inhalen van de lijn. Na één of tweemaal verpakken stond zij strak. En nu begon het moeilijkste werkje, het voortsleepen van de kist. Op een gegeven oogenblik bleef zij achter iets haken we sjodren en rukten tot er eindelijk weer beweging in kwam. Maar meteen werd het trekken zwaarder, de kist had den bodem verlaten en hing nu met haar volle gewicht aan het touw. Op raad van Timms sprong ik in de jol en legde die langszij vast zoo kon ik tegelijkertijd trekken en het touw in de goede richting houden. Een wolk van goudgele, fel-glinsterende zanddeeltjes kondigde het verschijnen van de kist aan. Nu nog even, en ik kon het wier, dat alle zes de kanten bedekte zien en weer even daarna het roestige metaal, waar het touw het wier wegge schuurd had. Ik ging op mijn knieën lie gen, greep het touw bij de rij knoopen en trok het gevaarte tot bij de jol.. Daar na was het nog één keer met vereende krachten trekken en het was uit het water en in de jol. Nu moesten wij het nog van uit de jol op het dek van de M. L. zien te krijgen. Dat karweitje viel niet mee. Patricia en de eene overgebleven neger werkten als paarden, maar om de zware kist te trans porteeren heb je meer dan drie „man ONTSPOORD. Geen gewonden. De sneltrein BrusselBazel is Zater dagochtend 11 uur bii Namen ontspoord. De locomotief kantelde en de postwagen werd voor het grootste deel verbrijzeld. Geen der reizgers bekwam echter noe menswaardig letsel. DUITSCHLAND EN POLEN. Protest tegen anti-Duitsehe radlo-propaganda. De Duitsche ryksregeering heeft haar gezant te Warschau opgedragen een offi cieel protest aan den Poolsohen minister van binnenlandsche zaken te overhandi gen, wegens misbruik dat Polen van den radio-omroep maakt. De Poolsche uitzen dingen bevatten namelijk meermalen on duldbare propaganda tegen Duitschland. WfiiB3?E30£!!en RE-PAREEREN alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no. i. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251 Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij^ Let op naam op den zelfkant Vraag! onze stalen-collectie DE ERSATZ PREUSSEN. Het in aanbouw zijnde pantserschip Ersatz Preussen, waarop wegens zijn technische bijzonderheden, de oogen in alle marinekringen ter wereld gevestigd zijn, is nu zoo ver gereed, dat het op 19 Mei te Kiel van stapel zal loopen. DRIEHONDERD POLITIEKE MOORDEN IN DUITSCHLAND. Dezer dagen is in den Rijksdag gecon stateerd dat in het laatste jaar 300 poli tieke moorden in Duitschland zijn ge pleegd. Het zou juister zijn als men zeide, dat 300 menschen, waarvan het meeren- deel nationaal-socialisten en communisten waren, elkaar bij vechtpartijen hebben omgebracht en dat de overige slachtof fers in hoofdzaak politiemannen waren, die tusschenbeide kwamen om de orde te herstellen. SPAANSCHE GEVANGENEN IN HONGERSTAKING. Gisting te Lerida en Balaguer. noodig. Toch lukte het ons na een kwar- tier zwoegen. Toen het klaar was liet ik me op het dek neervallen 0111 op adem te komen. De dokter was half gek van opwinding. Hij ging op zijn knieën naast de kist lig gen en betastte het viezige, roestige metaal alsof het iets heel kostbaars was. „Ja, ja zij is 't er is geen twijfel aan mogelijk! Schitterend! ik wist het, dat we haar tenslotte toch zou vin den! Ik wist het! Kom, Cleveland, kom, beste kerel, laten we haar open maken. De buitenste wand ja, ik dacht wel dat die vergaan zou zijn maar neen, die gaten zijn er nog niet lang in. Maar al waren ze er jaren geweest die binnenste wand zou 't toch uitge houden hebben. Vooruit, Cleveland waar is je gereedschap, beste kerel." Ik dook in de machinekamer en haalde een hamer en een beitel. Onder zijn be kleeding van koraal en wier was de bui tenste wand zoo ver weggeroest, dat er van het stevige ijzer niets dan een uiterst dus laagje overgebleven was. Maar dat wegroesten was natuurlijk geleidelijk ge gaan. Het was heel goed mogelijk, dat de gaten en dat waren er meer dan een half dozijn, waaronder een paar groote! pas ontstaan waren door het onzacht han- teeren van de neger-duikers. Sommige gedeelten waren zoo ver been. dat je ze met de hand er af kon trekken, maar het geraamte, dikke metalen banden met een dubbel slot, weerstond al mijn pogingen. Er moest tenslotte een groot stalen breek ijzer aan te pas komen, voordat die ban den zich er af lieten sloopen. Eindelijk was het klaar. Daar sond de binnenkist voor ons.. Het metaal had zoo weinig ge leden, dat het zwarte lak nog glimmende j plekken vertoonde, 't Was feitelijk geen Uit Lerida wordt gemeld, dat de poli tieke gedetineerden, die in verband met den Decemeber-opstand in de gevangenis sen van Lerida enBalaguer verblijven, ten getal van 20 een hongerstaking zijn begonnen. Te Lerida en Balaguer heerscht groote opwinding. De studenten van de juridische faculteit hebben een verzoek aan de regeering gericht tot algemeene amnestie. Alba en Melquiadas Alvarez hebben Zaterdagmiddag een onderhoud van meer dan een uur met elkaar gehad. Verze kerd wordt, dat Alba zich volkomen accoord heeft verklaard met het pro gramma van de constitueerende National kist, maar een ijzeren koffer, zooals die veel in de tropen gebruikt wordt, stevig metaal met een doodgewoon dubbel slot. ,,'t Zou ons heel wat tijd en moeite be sparen als we een sleutel hadden,", zei ik tegen Patricia. „Heb jij geen sleutel ring? Dan kunnen we passen. Wie weet, boffen we!" Ze ging naar haar hut en kwam een paar minuten later met een kleinen ring, waaraan een achttal sleutels de sleutels van hare koffers hingen, terug. Ik be gon te passen. En werkelijk, bij de vierde hadden we succes. Achtereenvolgens gin gen beide sloten open. Daarna moest de beitel er nog even aan te pas komen. Twee, drie, lichte slagen onder den band en er kwam beweging in het deksel. Ik greep de lip van het slot, en zette het dek sel recht overeind. Mijn handen trilden toen ik het mos en het gras, dat als een laag den inhoud bedekte bij handenvol wegtrok. Ik durfde Patricia niet aankijken. Daar voelde mijn vingers iets hards. Ik drukte even. 't Leek of er iets afbrokkel de. Opgewonden streek ik het gras weg. Het was een schedel. Er vlak tegenaan, alleen ervan gescheiden door een dun laagje mos, vond ik er nog een, en daarnaast weer een. De dokter had wel gelijk gehad. De schat was een mythe. De kist had als inhoud de bewuste veertig schedels, an ders niets. Na even werken lagen ze voor ons, vier rijen geel-witte doodskoppen. We zagen ze alle; alleen de man voor wien ze een „schat" waren, kon ze niet zien. „Pak verder uit! Kijk eronder!" zei Patricia met een stem, die schor klonk van onderdrukte opwinding. Ik nam den Vergadering. Hij heeft echter ei '^eT1J dat het blok der oonstitutionalisten n dien een programma moet b - t)rpnfft en voorstellen dat een oplos, agn> van de dringendste nationale p Generaal Carbo, vice-president van de oppersten oor logs- en marineraa leden. DE VERLAGING DER SALARISSEN VAN HET RIJKSPERSONEEL IN BELGIË. De door het kabinet Jaspar besloten verlaging der loonen van bet Rijksperso neel, blijkt thans geregeld te zullen wor den als volgt: verlaging met 2 pet. voor de salarissen van 10.000 tot 11.000 ft'.; - a 3 pet. voor de salarissen van 11.000 tot 12.000 fr.; 3 4 pet. voor die van 12.000 tot 13.000 fr.; 4 a 5 pet. voor de salarissen van 13.000 tot 14.000 fr.; verder 6 pet. voor al de salarisen der ambtenaren. Op de salarissen der kleine beambten, die minder dan 10.000 fr. bedragen, zal geen verlaging worden toegepast. DE WERKLOOSHEID IN DE V. ST. Meer dan millioen. De minister van koophandel Lamont heeft het aantal werkloozen in de Ver. Staten thans geschat op 6.050.000. HET FINANCIEELE TEKORT. Het gaat op het oogenblik met de Amerikaansche financiën niet naar wensch. De experts van het dept. van fi nanciën te Washington vreezen, dat erop het einde van het financieele jaar, dat op 30 Juni a.s. afloopt, een tekort op den dienst 1930'31 zal blijken te zijn van 750.000.000 dollar. Als voornaamste oorzaken zijn aan te wijzen de zware eischen, die de betalingen aan de oud-strijders aan de schatkist stel len en dan de aanzienlijk lagere baten die de betalingen op de inkomens en ver mogens van particulieren en naaml. ven nootschappen opleveren. NA HET PROCES TEGEN DE MENSJEWIKI TE MOSKOU. Geen verzachting der vonnissen. Volgens het sowjet-tel.-agentschap heb ben alle veroordeelden uit het proces tegen de mensjewiki bij het presidium van het zesde unie-congres verzoeken in gediend tot grootst mogelijke verlichting van hun straf. Het presidium heeft dit verzoek door gezonden aan het presidium van het cen traal uitvoerend comité, dat het verzoek heeft afgewezen. ONGELUKKIGE TOCHT VAN DE „NAUTILUS". Bij de eerste zeetocht van de „Nauti lus", den onderzeeër, waarmee Sir Her- bert Wilkins zijn Noord pool tocht zal ma ken, is Zondag op weg naar de marine werf te Brooklyn quartermaster Grimmer overboord geslagen en verdronken. De „Nautilus" kwam met de vlag halfstok te Brooklyn binnen. Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom verkrijgbaar af 0.65 p. flacon. eerste eruit en Overhandigde hem aan haar. Ze stak haar hand uit, haar vingers omgrepen de onderkaak, die met sterk ijzerdraad op haar plaats gehouden werd.toen opeens wankelde ze, of ze op het punt stond flauw te vallen. Ik sprong op en sloeg mijn arm om haar schouders om haar te steunen. Haar hand viel neer en voor ik wist wat gebeurde, lag de schedel op den grond. „O, 't is niets. 't Is alweer over lk was alleen wat duizelig.Maar, waar is die schedel?. O, je. stuk!" „Wat is er gebeurd, Cleveland?" vroeg de dokter, een en al agitatie.. „Een van de schedels is toch niet stuk! Och nee, da kan niet! da kan gewoonweg niet!" Maar het was wel zoo. De schedel was van het voorhoofsheen tot den achter hoofdknobbel gespleten, maar de twee helft. hingen nog gedeeltelijk aan el kaar. Ik raapte hem voorzichtig op en bekeek de breuk. En meteen trok iets an ders myn aandacht. De geheel^ schedel- holte was gevuld met waten! Ik stak mijn vingers door de spleet en haalde het vul sel er uit. Maar terwij] ik het deed, voelde ik, dat er in die watten een aantal kleine voorwerpjes, zoo rond en hard als erw ten, verpakt waren. Een ervan viel er uit, kwam met een venynig korten tik op dek neer en rolde voort, tot onder den ligstoel van Timms. De kapitein ging op z'n „ge zonden" kant liggen, om het voorwerp op te rapen, maar voordat hij er met zijn hand bij was, had ik het halve dozijn, dat nog in de watten verscholen zat, bloot gelegd. Waarachtig.... bij den eersten oogopslag zag ik wat het waren. Diamanten! ''Plot vol D.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1