HET BMVNENffOFj OP EN OM J Onze notarissen. - De „Vedes-sigaret". Door de Woningwet. - Senatoriale avond zitting VAN DE GROOTEN DER AARDE. 1 •Al E E K- KRONIEK Den Haag, 26 Maart. Het kortstondige vleugje van zomer- gche lente maakte plaats voor een tem peratuur, die den indruk geeft als stond Sinterklaas insteê van Paschen vóór de deur. Zoodat men zich lekker behagelijk gevoelt zoodra men krijgt te genieten van de welverwarmde, koes terende ruimte in de zalen, waar Eerste en Tweede Kamer bijeenkomen in openbare vergadering. Toch is over het algemeen de opkomst slapjes. Wat niemand behoeft te verbazen! Het spreekwoord zegt, dat de mensch ook van „het goede teveel kan krijgen.." In hoever nu de reeds sinds weken in gang zijnde, langgerekte parlementai re zittingen aan beide kanten van [het Binnenhof gehouden en waarin eerst een (vermoedelijk niet zeer lan ge) rustpooze zal komen bij het nade ren van de Stille Week, tot de goede, d.i. genotvolle dingen op deze aarde kunnen worden gerekend, reeds de deferentie, eerbied, onze Vertegen woordiging verschuldigd, belet mij, zelfs te overwegen een antwoord, op deze vraag passend.Ik breng in her innering, dat op Vrijdag 20 Maart j.1. ons Hoogerhuis de Indische Begroo ting in de afdeelingen onderzocht, terwijl in de Tweede Kamer allereerst aan de orde kwam: de kwestie der be noembaarheid van vrouwen tot het no tariaat. En wel bij het ontwerp tot (Verscherping der bepalingen, het pu bliek beschermend tegen bedriegelijke handelingen, welke notarissen zouden kunnen plegen. De bewering, dat der gelijke wettelijke bepalingen een zeke- ;ren blaam op onze notarissen zouden werpen is ook door minister Donner afdoend weerlegd. Volgens de be- twuste redeneering zou men op geen enkel gebied strafbepalingen tegen fraude e.d. kunnen in 't leven roepen zonder op een gansche groep landge- nooten blaam te werpen!.... De eer lijken behoeven zich immers niets aan te trekken van zulke bepalingen. Zul len ze zelfs toejuichen. Dat er „schurf tige schapen" bij een kudde worden aangetroffen, beduidt niet, dat de ge zonde beestjes evenmin „te vertrouwen" zijn! Den 20en Maart ging T, in ons Lagerhuis, over de vraag, of een amendement van de vrijz.-dem. mevr. mr. BakkerNort, 't boven eiken twij fel stellend dat te onzent ook vrouwen tot het notarisambt kunnen worden ge roepen, als amendement in behan deling kon worden genomen. President mr. Van Schaik zei: het past niet bin nen b°t kader van dit wetsvoorstel De afgevaardigde make er een initiatief- ontwerp van, dat dus afzonderlijk kan worden behandeld. Aan dien wenk zal mevr. BakkerNort dan ook ge volg geven. Zij deed daarvan mededee- ling aan de Kamer nadat deze het amendement met 4920 niet toelaat baar (als zoodanig) had verklaard. Over deze kwestie is den 20en dezer heel wat geredeneerd. En mevr. Bakker had de onvriendelijkheid aan te zeg gen, dat „indien men een zaak van de baan wil hebben, 't altijd zeer gemak kelijk is. te betoogen dat ze „niet toe laatbaar" is in dit of dat verband". Deze schampere woorden kwamen van de lippen eener zóó bescheiden vrien delijke, zelfs vaak schroomvallige dame als mevr. mr. BakkerNort is! Tegenover een zóó onpartijdigen, cor- recten Voorzitter als mr. Van Schaik was de uitlating bovendien onbillijk. Praeses behield zijn kalmte na het hem gedane „verwijt", waarna de afgevaardigde kwam verklaren, dat zij den Voorzitter niets onaangenaams had willen toevoegen. Toen kon „de vredes- sigaret". het woord pijp past toch nog altijd weinig, waar een der partijen eene dame is! worden gerookt. In den laten middag na dien Vrij dag 20 Maart kon de wijziging der Wo ningwet worden aangesneden. Op dit ontwerp waren tal van amendementen ingediend, en voor de Kamer is 't een lastige, moeizame tocht, die door het „kreupelhout" van gewijzigde artikelen en vanuit de Kamer gekomen voorstellen tot wijziging. Van de voor naamste veranderingen in dp Woning wet.. welke men noodig heeft geacht. no»m ik: bepaP^de omschrijving van h°t berrrip rooilijn. en in verband de ermee, onh°fHnr' van h»t bouw- verbod, pieu^'e voorsebr'Cfen t n. van f Ol y oi -J-J f L-n e? dings-plannen; regeling der schade vergoeding, ontstaan daar waarde-ver- mindering tengevolge van een rooilijn; bouwverbod of uitbreidings-plan, en eindelijk een regeling met betrekking tot de z.g. streek-plannen. De soc.-de- mocratische afgevaardigde mr. v. d. Bergh, die een zeer belangrijke rol vervulde bij de behandeling van het wetsontwerp, verklaarde den 20en j.1., dat het afhangt van de eind-redactie der voorschriften inzake de waarde-be- paling bij onteigening voor de volks gezondheid, welke het algemeen be lang in 't gedrang dreigen te brengen, of hij en zijn politieke vrienden aan het ontwerp hun stem zullen kunnen geven. Toen minister mr. Verschuur aan het woord kwam, waren er nog geen twintig leden in de zaal der Tweede Kamer present!.... Gelukkig, dat er geen spotvogel of roet in-'t-eten- werper is, die op zulk moment over dit of dat hoofdelijke stemming vraagt!.. Op Dinsdag 24 dezer kon het Lager huis ook eerst op laat uur de behande ling der Woningwet voortzetten. En voor de zitting van Woensdag 25 Maart werd alvast bewaard de onteigening voor het bosch bij Amsterdam. Alsook: het Suikerrieten-wetje, waarbij natuur lijk minister Ruys de Beerenbrouck aanwezig moest zijn. Wat wederom be rokkende, dat de Eerste Kamer, die ook met de uren en kwartiertjes moest woekeren, wilde ze deze week door haar agenda komen, op 24 Maart een avond-zitting moest houden. Waar in Exc. Ruys van antwoord kon dienen aan de verschillende senatoren, die over de Begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw hadden geredevoerd. Na langdurige bespiegeling heeft ons Lagerhuis Dinsdag j.1. haar zegel ge hecht aan een wetsvoorstel, dat o.a. tot strekking heeft: opheffing van het Rijks-opvoedingsgesticht te Avereest Wij bezaten eenmaal zeven dergelijke gestichten. Het getal zal tot twee zijn teruggebracht. Die te Doetinchem en Amersfoort blijven, althans voorshands gehandhaafd. Te Avereest zijn nog slechts 290 verpleegden, die over de beide resteerende gestichten kunnen worden verspreid. Slechts de h.h. dr. Vos (lib.) en ds. v. d. Heide (soc.-dem.) lieten ten slotte noteeren, dat zij wenschten geacht te worden, tegen het ontwerp te heb ben gestemd. Van de Dinsdag-vergadering der Tweede Kamer teeken ik nog aan, dat zij haar goedkeuring schonk aan het voorstel tot conversie van de 5 pets. leening-1918, waarvan op 1 Juni a.s. nog 294 millioen zal uitstaan. De rente-stand is gedaald. Vader Staat kan dus een niet onbeduidend profijtje trekken door middel van con versie. Eindelijk werd Dinsdag-namiddag de wijziging-Woningwet weer ter hand genomen. Voor de bijzonderhe den verwijs ik naar Uw verslag. Hierboven memeoererde ik reeds, dat de Begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw Dinsdag-avond j.1., de Senaat bleef bijeen tot het midder nachtelijk uur naderde, in de Eer ste Kamer is afgedaan, goedge keurd. Toen minister Ruys te c.c. half negen aan het woord kwam, waren er 'n twaalf van de vijftig senatoren aan wezig!.. Z.Exc. had een lange, lange lijst van grieven, klachten, vragen en opmer kingen te bespreken. Hij doet zulk stellig niet gemakkelijk werkje in den regel met een handige vlugheid, waar bij 't ook wel gebeurd, dat de minister over een onderwerp „heenglijdt" Ik teeken ervan aan, dat mr. Ruys over de uitvoering van de Tarwe-wet heeft verklaard, dat de oogst-1930 zoo veel mogelijk onder de wet zal worden opgenomen. Ook dit jaar is bij Hoofd stuk V weer veel gesproken over de wijze, waarop sommige burgemeesters hun taak opvatten. Ook nu maakte Z.Exc. zich met zekere snelheid van deze kwestie af door den soc.-democra- tischen afgevaardigde Hermans, die heel wat bezwaren tegen burgemees ters had toegelicht, te beduiden, dat de heer Hermans met deze zijn klachten z.i. niet steeds aan het juiste adres was De kritiek, Dinsdag-mid dag door den heer Henri Polak in den Senaat aangeheven over den Medem- blikschen burgervader, die een too- •■",eDtuk had verboden, wijl daarin een geestelijke ten tooneele wordt ge bracht, pareerde de minister door te zeggen, dat men hier te doen heeft met iets van burgemeesterlijk beleid. In- tusschen gaat volgens veler meening zulk een eerbied voor de burgemeester- lijke macht bij 't hanteeren van ar. 188 Gemeente-wet doet wat heel ver. De heer Polak merkt o.a. op, dat het hoofd der gemeente Medemblik zoodoende ook wel de opvoering van.... „Gijs- brecht van Aemstel" zou verbieden, wijl daarin een bisschop, een prior, een pastoor en eenige kloosterzusters ten tooneele worden gebracht!.. Zeer veel is nog bespiegeld over de relletjes die in 1929 te Maastricht plaats hadden. Ook voor deze kwestie verwijs is naar uw verslag. Ik stip slechts aan, hoe minister Ruys verze kerde, dat er te Maasricht een „ter reur" van de stakers heeft geheerscht. Terwijl Z.Exc. toegaf, dat de burge meester met kracht had moeten op treden. Deze slappe houding van het hoofd der gemeente veroorzaakte, dat ondergeschikten op eigen-houtje gin gen optreden. Wat Z.Exc. natuurlijk geenszins afkeurde. In de avondzitting van 24 dezer is ook nog een „persoonlijk feit" geboren. De Minister van Binnenlandsche Za ken had zich namelijk laten ontglip pen ten term, in verband met de kritiek van senator Hermans op de gestie van sommige burgemeesters, dat de heer Hermans een „gepaten teerde aanklager is" is van onze bur in eesters. Natuurlijk voelde de afge vaardigde zich gekrenkt door deze uitdrukking. Minister Ruys haastte zich echter gevolg te geven aan het verlangen van den heer Hermans om de door hem gebezigde woorden terug te nemen, ze vervangend door veel vriendelijker en heuscher-klinkende. Zoodat ook bij dit „incident" de vre despijp kon worden gerookt vóórdat Hoofdstuk V-1931 voor de Koninklijke bekrachtiging kon worden gereed ge maakt. In den vroegen voormiddag van Woensdag heeft de Senaat de Begroo ting van Financiën afgedaan. Voor het debat, daarbij gevoerd, 't was niet-veel-zaaks, zou Robertus Nurks, van Hildebrand, zeggen verwijs ik naar het verslag. Evenals voor het bij de West-Indi sche Begrooting betoogde. Ook de wijziging van het Zuiderzee- fonds werd den 25en voor de Ko ninklijke sanctie gereed gemaakt. Zoodat de Senaat op Donderdag 26 Maart eindelijk staat voor het slotstuk van zijn agenda: de Waterstaats-be grooting. In de Tweede Kamer is Woensdag j.1. nog vrij lang „geboomd" over het ontwerp voor het toekomstige Amster- damsche Bosch, 't Is er gekomen, na dat vrij harde nootjes waren gekraakt over de rol,, bij deze kwestie gespeeld door Nieuwer-Amstel. Men zie het verslag!. De rest van den 25en Maart werd in ons Lagerhuis gewijd aan het ontwerp inzake uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten. Ik memoreer even, dat het ontwerp strekt tot het verleenen van een ga rantie-premie indien de wereldmarkt prijs der suiker beneden 12.36 is, ter verzekering van den prijs, voor zoover dit althans mogelijk is, met een maximum der premie van 4.50 per 1000 K.G. bieten. Aanvankelijk had de Regeering het maximum gesteld op 4. Met de opbrengst van pulp en melasse zal dan aldus rekening wor den gehouden, dat de garantie wordt verminderd met de helft der opbrengst en de bijproducten boven 3.per 1000 K.G. bieten. Voorts wil men: in perking der bietenproducie door de bepaling, dat de bepaling, dat de pre mie slechts wordt verleend voor 80 pet. der productie over de drie vooraf gaande jaren. Men was, het bekende woord was hier zeer van pas!, „dankbaar, maar niet voldaan." Er kwam groote, hevige drang tot het vervullen der minimum-wenschen wencshen van de Commissie-Lovink: maximum-premie 4 50, prijsgrens 14.in plaats van de voorgesteld» 12.36: productie-beperking tot 90 in plaats van tot 80 pet. Dr. I/Ovink, de groote landbouw- specialiteit van de Chr.-historisdhe fractie, heeft Woensdagmiddag o.m. betoogd, dat de uitbreiding van de Tndische suikercultures mede oorzaak is van de huidige crisis. Hij voorsnel de, dat do su ik er bi eten - cultuur in Europa niet azl verdwijnen tegenover de rietsuiker. Dr. I ovink wil tot de Rrusselsohe conventie t»in"Tke»r»Ti, Ui: acht b»t onjuist., den g»middelden suikerprijs op' 12.36 te bepalen. De vóór-oorlog- sche prijs, met zijn lage loonen was: 15 a 16. Met klem en kracht vroeg hij de Regeering, den prijs van de Commissie, ad 13.86 over te nemen. Voor Minister Ruys werd 't een bijzonder lastig geval!. In mijn eerstvolgende week-kroniek zal ik 't ook hebben over de oplossing van-deze puzzles. Mr. ANTONIO. EIGENAARDIGHEDEN VAN BALZAC. Verknocht aan zijn wandelstok. Balzac, de groote Fransche schrijver, die een wereld heeft geschapen, had in verschillende opzichten een zeer kin derlijk karakter. Door de tegenstelling van zijn grooten geest en de kleine dwaasheden, die hij zich veroorloofde, zijn dan ook tal van grappige verhalen van hem in omloop, waarvan een der aardigste zijn wandelstok betreft. Vele mannen (en niet eens alleen geniale!) zijn gesteld op hun wandel stok. Maar niets evenaart den harts tocht, dien Balzac voor zijn „fameuse canne" aan den dag legde. Reeds de geboorte van dezen stok was een eigenaardig verschijnsel. Het was n.1. geen stok van gewone afme tingen maar een soort staf van een tam boer-majoor. Balzac, die tijdens zijn leven reeds beroemd was, ontving van allerlei kan ten betuigingen van bewondering en vele geschenken en souvenirs. Fransche en Russische dames zonden hem kost bare edelsteenen en meestal was de geefster anoniem, zoodat de geschen ken voor Balzac weinig waarde hadden. Deze cadeaux waren langzamerhand zoo talrijk geworden dat Balzac op een goeden dag besloot, ze op een vreemde manier aan te wenden. Hij stuurde al de robijnen, saffieren, diamanten, enz. naar een juwelier, met het verzoek, er een grooten knop voor een wandelstok van te vervaardigen. De knop werd zoo reusachtig, dat de stok zelf dienovereenkomstig, iets van een boomstam had. Maar Balzac was er uiterst trotsch op, nam den stok overal mee en vertoonde er zich eiken avond mee in de Opéra, tot groote hila riteit van zijn tegenstanders. Op een dag echter gebeurde er een catastrophe: Balzac was zijn stok kwijt! Daar het geen speld in een hooiberg was, meenden zijn vrienden, dat die stok spoedig gevonden zou worden, maar alle zoeken was vergeefsch, nie mand vond het gezochte. Balzac was ten prooi aan folterende onrust; hij trok zich zijn haar uit en riep: „Ik smeek jullie mij mijn stok terug te geven, in 's hemelsnaam, drijf deze grap niet te ver." Een zijner vrienden nam een rijtuig en begon een systematisch onderzoek op alle plaatsen, waar Balzac de laat ste dagen was geweest. Doch hij kwam onverrichter zake terug. Bij zijn terug keer viel Balzac in zwijm en werd met moeite bijgebracht. De vriend kwam op een nieuw denkbeeld: Balzac's rij tuig, dat hij per maand huurde. Getweeën want Balzac had rust noch duur meer snelden zjj naar den rijtuig-verhuurder. De coupé stond in den stal, het portier werd opengerukt. En daar lag, nonchalant in den hoek, de kostbare wandelstok, dien Balzac in z'ijn verstrooidheid vergeten had! Hij was zoo blij als een kind. B. TIEN GEBODEN DER BELEEFDHEDEN. 1. Breng niemand door onbescheiden vragen in verlegenheid. 2. Zie kleine fouten uit uw omgeving over het hoofd. 3. Kom nooit te laat, als er geen ge wichtige reden voor is. 4. Snoef nooit op eigen bekwaamheid succes of rijkdom. 5. Behandel uw ondergeschikte vri delijk. 6. Vertel nooit een geheim over, men u heeft toevertrouwd. 7. Zeg uw meening nooit op een nier die anderen kwetst. 8. Luister, als anderen spreken. 9. Behandel oudere lieden me' bied. 10. Heb, als 't kan, respect voor meening van vrienden en ken sen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11