SlMMUln. im TOBRALCO DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS V?KING KIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzicht. BINNENLAND. No. 6941 EERSTE BLAD DONDERDAG 26 MAART 1931. In Spanje gist het nog steeds. - Het douane- en han delsverdrag Duitschland-Oostenrijk. - Rusland's nieuwe economische politiek. - Terugblik over tien jaar. Marineraad. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt OOST-INDIE. FEUILLETON pepermunt COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.Heldersche Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER JU Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adies; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. In Spanje is het nop peen pais en vree. Een groep studenten van de medische faculteit kwam Dinsdagmiddag uit het universiteitsgebouw te Madrid, onder den kreet „leve de republiek, leve de amnes- tie!" waarna de jongelui het portret van den koning op een brandstapel, van ban ken gemaakt, openlijk verbranden. Een talrijke menigte moest door de politie worden uiteengejaagd. Deze gisting duur- de voort tot het begin van den middag. Studenten, die op de daken van de facul teit waren geklommen, bombardeerden de politie met groote steenen en verwondden verscheidene agenten. De manifestanten maakten later een soort catapulten, waar mede zij steenen naar de politie op straat wierpen. Civiele garde te voet en te paard vond hierin aanleiding tot een charge. Stuitend op een hagel van steenen, maak ten de garden gebruik van hun revolvers, Waarbij een student werd gewond. De an deren namen de vlucht in de faculteit, Daarna werd de rust niet meer verstoord. De onderteekenaars van het revolutio naire manifest zijn des avonds in vrijheid gesteld. Een geestdriftige menigte wachtte hen op. Alcala Zamora werd op de schou ders geheven. De politie wist hen echter te bevrijden en hij kon rustig naar zijn huis gaan. Een aantal vonnissen van den krijgs raad te Jaca zijn herzien en tal van levens lange straffen zijn verzacht in 25, 20 en 12 jaar. In Cordoba hadden hongeroproeren plaats. Een troep werkloozen, die de re geering en het gemeentebestuur tever geefs om levensmiddelen hadden ge vraagd, plunderden verscheidene winkels van eetwaren en maakten zioh vervolgens op de markt meester van levensmiddelen en namen in verscheidene broodwinkels het brood we?. De politie kwam tusschen- beide. De '?ozen losten revolverscho ten. Te. eed de civiele garde een charge. ^oeidene personen werden gearresteerd. De ontvangst van de Duitsch-Oosten- rijksche tolunie in de verschillende landen zal Ween en en Berlijn vermoedelijk wel meevallen. Dat het oordeel te Parijs en te Praag ongunstig zou zijn en dat men daar onmiddellijk zou zoeken naar middelen om de tol-unie te wraken stond tevoren vast. Italië's houding is echter lang niet zoo afwerend en op de Engelsche persstem men afgaande, zou men de ontvangst in Engeland evenals in Amerika het geval schijnt te zijn zelfs gunstig kunnen noemen. Da? ziet men in het Duitsch- Oostenrijksc] verdrag vooral het begin van de zoc: begeerde aaneensluiting van Europa douanegebied, die overi gens ook ir .e landen der Kleine Entente bijvoorbeeld al lang aan de orde is. Uit de publicatie van deze tusschen de Oostenryksche en Duitsche regeeringen tot stand gekomen overeenkomst blijkt, dat zeer zorgvuldig is vermeden om van ten tol-unie of van een Zollverein te spre ken. Men spreekt slechts van het gelijk maken van de douane- en handelspolitiek van beide landen. Zij behouden elk hun autonoom douanebeheer, maar tusschen hen beiden zullen de in- en uitvoerrechten vervallen en in hun economisch Verkeer zullen alle in-, uit- en doorvoerverboden worden opgeheven. Beide landen blijven vrij om met andere landen handelsverdra gen te sluiten, mits deze niet in strijd zijn met de bepalingen van het Duitsch-Oos- tenryksch verdrag. In het bijzonder zullen beide partijen zich ook bereid verklaren met elk ander land, dat dit wenscht, een gelijke regeling te treffen. Natuurlijk heeft men te Berlijn en Weenen wel ingezien, dat de plannen voor een dergelijke nauwe economische amen- werking tusschen beide landen tot pro testen aanleiding zouden geven. Vandaar dan ook de zeer handige inkleeding dezer plannen, waardoor men bij voorbaat alle bezwaren, ook die welke speciaal gegrond zijn op de bepalingen van het protocol van 4 October 1922, volgens welke Oostenrijk geen regelingen zou mogen treffen, welke zijn economische onafhankelijkheid kun nen bedreigen, hun kracht heeft willen ontnemen. Dezer dagen was het tien jaar peleden, dat de Russische sowjet-regeering de „nieuwe economische politiek" (Nep) in voerde. Deze politiek was ontstaan uit de omstandigheden, die haar in 1921 nood zaakten ernstig rekening te houden met de mogelijkheid van een contra-revolutie ten plattelande en diende om den boeren stand zooveel mogelijk te bevredigen. En Lenin in de eerste plaats zag in, dat dit niet anders mogelijk was dan door herstel van de vrijheid van verkeer, die vrijheid van handel en dus ook de vrijheid van het kapitalisme was, en dat men voor het her stel van die vrijheid waren noodig had. De oude economische politiek, d. w. z. de politiek, welke de sowjetmacht tusschen 1918 en 1921 gevolgd had, karakteriseerde hy nu als een te haastig, te rechtlijnig, te onvoorbereid „communisme", dat door den oorlog verwekt was en door de onmoge lijkheid waren te verkrijgen of fabriek ui op gang te brengen. Door daar verande ring in te brengen, keerde men nog niet terug op het kapitalisme. In het buitenland evenwel en ook door de Russische niet-communisten werd deze nieuwe politiek niet beschouwd als zij aas aangekondigd: een pauze teneinde een weinig op adem te komen. Zij zagen er het begin in van het herstel van een kapitalistische staatsorde, zij het dan goeddeels staatskapitalistische. Het is deze opvatting van de Nep, die op de politiek van de buitenwereld tegenover den sow- jeistaat overwegenden invioed heeft ge- had. En de verschillende processen, die in het afgeloopen jaar gevoerd zijn, toonen wel aan, dat deze niet-communistiscbe des kundigen zwaar hebben geboet. LOONSVERLAGING IN DE BELGISCHE STEENKOLENMIJNEN. De gemengde nationale commissie voor de mijnen heeft uitgemaakt, dat het index cijfer en de steenkooloriizen in aanmer king genomen, een loonsverhooging van 5 pet. gerechtvaardigd is. Het is waarschijnlijk, dat deze verlaging met ingang van dien eersten Zondag van April in alle Belgische mijnen zal worden toegepast. TREKKERS-KOUSEN, VROUWENKIESRECHT IN JAPAN. eigen werk, - ijzersterk, - f 2.65, Reuter bericht uit Tokio: bij JAAP SNOR, De vrouwen zullen niet op denzelfden ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel.voet als de mannen het reeds hebben, het kiesrecht krijgen voor de gemeentelijke en provinciale colleges. Het wetsontwerp van die strekking, dat door het Huis van afge vaardigden was aangenomen, is door het Heerenhuis verworpen. HET LAGER ONDERWIJS IN TURKIJE. Een B.T.A.-bericht uit Konstantinopel meldt, dat een wet is aangenomen, waarin aan Turksche kinderen verboden wordt buitenlandsche lagere scholen te bezoe ken. De lagere scholen voor de Grieksehe, Armeensche en Joodsche minderheden blijven echter bestaan. ONVRUCHTBAARMAKING VAN MISDADIGE ZWAKZINNIGEN. Het parlement van den staat Vermont heeft een wetsontwerp aangenomen, dat onvruohtbaarmaking van misdadige zwak zinnigen voorziet. Dezen of hun voogden zullen in de operatie moeten toestemmen, welker dienstigheid door twee geneeshee- ren moet worden vastgesteld. Naar verluidt zal de gouverneur het wetsontwerp waarvan hij trouwens een voorstander is, bekrachtigen. MUITERIJ VAN EEN PERUAANSCH REGIMENT. De staat van beleg te Lima. Het vijfde regiment infanterie van Peru heeft Maandagavond gemuit. De muiterij moet bedwongen zijn, maar de staat van beleg is afgekondigd. Dezer dagen begon het gerucht te loopen dat het leger en de bevolking niet volkomen tevreden waren met de regeering en dat een revolutionnaire beweging ophanden was. Volgens een nader bericht hebben drie compagnieën aan de muiterij deelgeno men onder bevel van twee onderofficie ren. Zij hebben hun officieren gevangen genomen. Een deel der rebellen vorderden taxi's en autobussen op en reden daarmee naar 't regeeringspaleis. Onderweg verschrik ten zij de bevolking door het lossen van schoten. Kolonel Jiminez, de minister van oor log heeft het bevel over de trouwgeble- ven troepen op zich genomen en hen de kazerne Santtat Catarina laten omsinge len, waar een ander deel der muiters zich had verschanst en het gebouw met ge schutvuur verdedigde. Nadat een 40 rebellen waren gedood en na een verbitterden strijd van 4 uur heb ben de rebellen zich overgegeven. Zij zullen voor een krijgsraad terecht staan. DE ONTWIKKELING DER VAKVEREENIGINGEN IN JAPAN. De vakvereenigingen in Japan zullen voortaan stilzwijgend geduld worden ten gevolge van een actie in het Heerenhuis, waardoor twee maatregelen aan de orde zijn gekomen, n.1. het recht van de arbei ders hun toevlucht tot collectieve actie te nemen binnen bepaalde grenzen en de controle over arbeidsgeschillen. Een nieuwe wet zal in de volgende zit ting worden ingediend betreffende de wettelijke erkenning van de vakvereeni gingen. VREDELIEVENDHEID. Een B. T. A.-bericht uit Jeruzalem meldt, dat terwijl de plaatselijke politici en bladen voortgaan de geschillen tus schen Joden en Arabieren aan te wakke ren, de Arabische dorpsbewoners en Jood sche kolonisten maatregelen nemen om tot vrede te geraken. De Joodsche kolonie te Motza bij Jeru zalem, die in 1929 tot den grond toe is afgebrand tijdens de onlusten, heeft nu een vredesverdrag gesloten met haar Arabische buren. Ook in andere dorpen zijn dergelijke overeenkomsten getroffen, tengevolge waarvan de Joden ongemoeid gelaten worden. DE TERECHTSTELLINGEN TE LAHORE. Overal betoogingen. De terechtstellingen van de 3 Britsoh- Indiërs, die commissaris Saunders te Lahore vermoord hebben, heeft in ver schillende steden tot scherpe betoogingen geleid. Zoowel te Bombay als te Calcutta werd onmiddellijk een halven hartal (rouw dag) uitgeschreven en duizenden arbei ders hebben hun werk verlaten en zijn in optocht door de straten getrokken. De po litie heeft de stoeten door bepaalde straten geleid maar verder niet ingegrepen. De leden der Congres-partij hebben de vergadering van het parlement te Nieuw Delhi in zwijgend protest verlaten. In de hoofdstad werd de kreet „leve Barghat Singh" aangeheven, maar het is niet tot verstoring van de orde gekomen. DE ONLUSTEN IN BIRMA. Het proces tegen de leiders, voor zoo ver gearresteerd, van de onlusten in het district Tharawaddy in Birma, is volgens een telegram uit Rangoon een maand uit gesteld om de opwinding over de terecht stelling te Lahore te doen bedaren. EXECUTIE SAMENZWEERDERS LAHORE. Nationalistische protesten. De nationalistische partij heeft Dinsdag de zaal der wetgevende vergadering ver laten als teeken van protest tegen de exe cutie der drie samenzweerders van La hore. De zitting werd verdaagd. Vóór zijn vertrek naar het congres te Karatsji met de andere leiders verklaarde Gandhi over de executie: „Wij moeten ons niet door toorn laten verleiden. Hij bracht hulde aan de terdoodgebrachten, doch waarschuwde de Indische jeugd hun voor beeld niet na te volgen door de bevrijding van het land door moord na te streven. Gandhi voegde er bij, dat het wellicht de plicht der regeering was geweest de exe cutie voor onbepaalden tijd uit te stellen, maar de regeering kan er niet van worden beschuldigd in haar verplichtingen tekort AANVARING „BRINIO „DOUWE AUKES". Op 10 Februari j.L heeft in de buften- .aven te Vlissingen een aanvaring w jehad tusschen Hr. Ms. Deze zaak is Dinsdag Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij Lel op naam Vraagt onze op den zeltkant stalen-collectie In totaal zijn wederom te zyn geschoten. Deze ernstige fout-der.^.-^ terakken te Moentilan onderge- regeering, zoo zeide Gandhi nog, heeft slechts onze macht vergroot om de vrijheid te winnen voor welke deze drie gestorven zijn. Jawaharlal Nehroe verklaarde: Als En geland met ons zal spreken over een rege ling zal wellicht Barghat Singh (een der drie veroordeelden) tusschen ons in staan. DE MERAPI IN MIDDEN-JAVA aangroeit. Daar de prop onder een groote helling op de westelijke flank ligt, is het gevaar voor afstortingen en gloedwolken zeer toegenomen. Op last van het bestuur zijn de desa's Batoerdoewoer, Balong en Klampean, waar velen den sawah-arbeid hervatten, geheel ontruimd. 2000 menschen bracht tot besloten is of de streken voor goed moeten worden ontruimd. De lava beweegt zich in de richting van de Kali Saat, een zijtak van den Blongkeng en vordert 30 M. per dag. Den geheelen Zondagnacht waren Magelang en Moentilan hel verlicht, de prop was schitterend zichtbaar. De uitvloeiende lavastroom trok vurige strepen over den bergwand. De „Locomotief" verneemt nog uit Magelang dat alle rivieren op de helling van den Merapi Donderdag hevig band jirden en veel vulkaanmateriaal mee- waarbij enkele wegen werden (THE LURE OF THUNDER ISLAND). Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. .87) Ongeslepen diamanen. Diamanten, die nog een lange bewerking zouden moeten ondergaan, voordat ze als sieraad gedra gen zouden kunnen worden. Maar on danks dat, toch diamanten! In de holte van mijn hand hield ik iets, dat in 't ruwe geschat meer dön een paar duizend pond waard was. „Pat! Pat!" juichte ik. „Je hebt toch geljjk gehad.... Hoera.... Hoera!...." „Wat is er gebeurd, Cleveland? Zijn ze er uit? De schedels bedoel ik. Zijn ze..." „Weineen! Ze zijn er wel! Natuurlijk! M aarde schat is er ook. Elke schedel zit vol diamanten." „Diamanten! Diamanten! Waar heb je 't over, beste kerel. Diamanten en sche dels! Hoe zit dat?" Ik legde hem uit hoe de vork in den steel zat. Maar bij ieder woord werd zyn verbazing èn zijn ongeloof grooter. ,,'t Kan gewoonweg niet! 't Is gewoon weg onmogelijk. Diamanten! Geef mij er eens een aan." Ik nam numero twee voorzichtig op en legde die in zijn uitgesoken handen. „Ja.ja., dezen herinner ik me.een praoht-exemplaar.ik herinner me nog hoe blij ik was, toen ik dien vond. Maar h;j is erg zwaar, zwaarder dan ik dacht dat hij was. Misschien bedriegt mijn ge heugen me...." Ik stak mijn pink in de opening vóór den achterho. .Msknobbel en haalde er, heel voorzichtig, de pluk watten, die ik voelde, uit. Diamanten, saphieren, topazen en een reuzen-opaal rolden, alsof het kleine knikkers waren, in mijn hand. Daarna probeerde ik een derde en een vierde en een vijfde. Ze waren allemaal even rijk geladen. Patricia keerde haar werkmandje om en zette het voor me neer. Voordat we bij de onderste rij waren, was het al meer dan halfvol. „Dr. Flint", zei ik toen, „die schedels van u hebben een inhoud die schatten waard is. Voelt u dit mandje eens, 't is half vol. Het zou me niets verwonderen als ze meer dan een half millioen pond waard waren. En houdt u nu nog vol, dat u van het bestaan ervan niet afwist?" „Maar Cleveland! 't Kan gewoonweg niet. 't Is onmogelijk, 't Is absurd. Ik heb die schedels zelf, stuk voor stuk, in han den gehad, gemeten „Wie heeft ze ingepakt, dokter?" Hij dacht even na. „O ja. Nu herinner ik 't me. Sladen. Ja, Sladen heeft ze ingepakt. Ik had het dien laatsten avond druk.... een van de be dienden was ziek. Maar ik heb ze toch gezien, voordat hij de laag gras en mos 1 er overheen legde...'t waren vier rijen I van vijf. Ja, nu herinner ik me weer allesde geel-wit glimmende sche dels. en Sladen, die per se niet wou hebben dat ik ze nog eens voor het laatst bekeek.De bedrieger!" „Maar nu de schat er is.Houdt u zich nu nog aan onze afspraak, dat u er geen rechten op laat gelden?" „Natuurlijk niet, ik denk er niet aan! Ik heb mijn schedels. Het leven heeft mijn hoogsten wensoh vervuld! En dan zou ik nog meer eischen!" Opeens viel de opwinding van me af. Ik voelde me moe, moe en verbitterd. Ons avontuur was uit! De schedels waren ge vonden, de schat was gevonden! En dr. Flint èn Miss Howard hadden hun doel bereikt Ze hadden gekregen wat ze ge- wenscht hadden. Ik alleen bleef met leege handen en met een hart, dat z'n eerste barst gekregen had, achter. Onze beide patiënten Howard en luite nant Suero Gonzales herstelden vlugger dan we gedacht hadden. Binnen een uur of zes na ons vertrek uit het kamp waren ze weer volkomen in orde. En toen kwam er voor mij nog een moei lijk oogenblik. Ik moest Gonzales op biechten, wat ik met zijn vliegmachine ge daan had. Gelukkig nam hij mijn beken tenis sportief op. Hij weigerde zelfs te ge- looven, wat ik als mogelijkheid opperde, namelijk, dat ik het bewuste blikje zalm opzettelijk vergiftigd had. En toen de dok ter hem als schadeloosstelling voor zijn oponthoud een chèque van honderd pond aanbood, deed hij zoo jongensachtig ver legen, dat ik van dat oogenblik af mijn opinie over Portugeezen èn als vliegers èn als menschen herzien heb. Alleen was hij by het afscheid iets te complimen teus tegen Patricia. Maar daar we hem waarschijnlijk toch nooit terug zouden zien, liet ik dat maar over mijn kant gaan. De bemanning van de dhow kreeg als afscheidsgeschenk de sloep, het grootste deel van onze voorraden en de belofte, dat we in Zanzibar met geen woord over hun wangedrag zouden reppen. Met de voerden, waarbij enkele wegen VERTOONT OPNIEUW VERHOOGDE afgekaveld en ondergespoeld. De bed ding van de Batang is 4 M. opgehoogd, WERKING. Afstortingen, gloedwolken en overstroomingen. Drie desa's ontruimd; 2000 menschen te Moentilan ondergebracht. Opnieuw komen berichten omtrent verhoogde werking van den Merapi. Zon dagmorgen hadden vele afstortingen plaats, waarbij gloedwolken optraden in de richting van 't Blongkengravijn. Hier mede ging een lichte aschregen in het Batangsche gepaard. Te Moentilan is een conferentie gehou den van bestuur en vulkanologen. Dr. Hartmann rapporteerde groote uitvloei ingen van lava, hoofdzakelijk aan den voet van de prop, waardoor deze snel sloep konden ze de drie vluchtelingen op pikken en hun roer plus zeil gaan halen. Dienzelfden middag, tegen zonsonder gang, tjukten we van Thunder Island weg. 't Was laat op den avond. Kapitein Timms stond met zijn arm in een slinger aan het stuur en ik was juist uit de ma chine-kamer gekomen om een luchtje te scheppen. Zwijgend leunde ik over de ver schansing bij den voorsteven en keek naar de zeemeermin met haar twee krullen en rondingen, die zoo scherp tegen het phos- phoresceerende schuim, dat aan weers zijden van den boeg wegspatte, afstaken, 't Was nog maar twee maal vier-en-twin- tig uur geleden, dat ik met mijn armen om haar hals geslagen naar de vriende lijke toespraak van Dusi Khan had hangen luisteren. Wat was er in dien tus- schentijd al niet gebeurd! Ik zelf.een geluid achter me, zachte voetstappen op het dek, deel me opkijken.... Het was Patricia. Ze was nu niet langer een cow boy. Ze had iets zij-achtigs en soepels aan, en ze droeg geen mantel. „Hallo!" begroette ze me op haar ge wone, quasi-onverschillige manier. „Wat doe jij daar in 's hemelsnaam? Jammer dat ik geen kiek-toestel bij me heb. Je staat daar nu net als de booswicht uit het een of andere melodrama, nadat je ge snapt bent...." met onuitsprekelijke wanhoop staarde hij in het zwarte water! „Zal ik het doen; ja of nee!" Ik begon te lachen. „Ik ben toch heusch niet van plan er een eind aan te maken, ten minste als dat 't is, wat je bedoelt. Ik ben iets veel ergers van plan. Ze kwam vlak naast me staan. „En wat is dat heel erge?" „Werken," antwoordde ik. „Ik ga wat is 4 M. zoodat bij een volgende bandjir over strooming van den grooten weg wordt verwacht. De ontwikkeling van stoom in den bovenloop van de Lamat en den Blongkeng is zoo enorm, dat men den in druk kreeg dat een nieuwe afstorting plaats had. Donderdagavond was van den Goenoeng af de gloeiende lavastroom op den Merapi zichtbaar. a rzi ,c- De scheikundige analyseert, —'het publiek proeft de aparte kwaliteit van Brinio „Douwe Aukes". Deze za voor den Marineraad behandeld. Ais g - tuige-deskundige werd hierbij beeeuig de officier van den marinestoomvaait- dienst le kl. te Vlissingen K. van Dor sten. De bootsman D. Bakker was op hei mijnbordes van de „Douwe Aukes wel ke in de haven lag, werkzaam en zag de „Brinio" de haven binnenkomen met ge ringe vaart, aanvankelijk recht op den vlaggestok van de „Douwe Aukes" aan, daarna uithalend naar bakboord tusschen de „Douwe Aukes" en de aanlegponton in. Het stuurboordanker van de „Brinio pakte de fundatie van het hijschtoestel op de „Douwe Aukes". De stukken vlo gen rond en get. vluchtte. De comman dant van de „Brinio", P. Ph. de Meester, verklaarde voor het binnenloopen van de haven de machinekamer te hebben ge waarschuwd. Bij manoeuvres als deze moet het hoofd van de machinekamer n.1. in de machinekamer aanwezig zijn. Bij het binnenkomen liet gei. de stuurboord machine stoppen, de bakboordmachine langzaam, daarna zeer langzaam vooruit slaan. Bij de pier werden beide machines gestopt en toen het schip bij den mast op de ponton was gekomen 50 M. van het achterschip van de „Douwe Aukes" liet hij beide machines volle kracht achter uitslaan om op de gewone wijze langs de ponton te komen. Inplaats van vaart te minderen ver snelde het schip echter zijn vaart en aan het schroefwater van de bakboord- schroef, dat get. van zijn plaats kon zien, zag hfj dat het schip vooruit sloeg. De officier van de wacht gaf, voordat get. dit kon doen, het bevel bakboord roer, waardoor de „Brinio" in de trossen van de „Douwe Aukes" kon loopen. Hfj heeft het personeel van dee ma chinekamer ondervraagd en gemerkt dat het hoofd niet in de machinekamer aanwezig was geweest. De beide aanwe zige minderen verklaarden dat de ma chines op achteruit waren gezet. Een schriftelijke verklaring van den luit. ter zee 2e kl. Lebeau, die officier j van de wacht was op de „Brinio", beves tigde deze verklaring. De matroos le kl. A. Kleyn, roergan ger op de „Brinio" bij het binnenloopen van de haven, bevestigde eveneens de verklaring van den commandant. Het hoofd van de machinekamer F. J. Siegenthaler verklaarde, dat hij door een dubbel belsein uit de machinekamer ge waarschuwd wordt als een manoeuvre zijn tegenwoordigheid eischt. Wordt er eenmaal, drie maal of vaker gebeld, dan beteekent dit, dat men hem iets heeft mee te deelen waar geen haast bij is. Er werd driemaal gebeld, zoodat get. niet dadelijk naar de machinekamer is ge gaan doch eerst zijn werk heeft afge- maakt. Toen hij in de machinekamer kwam was de aanvaring geschied en de majoor en korporaal zeiden, dat het be vel achteruit volle klacht was opgevolgd. Hij achtte de mogelijkheid aanwezig, dat bij dit type de machine vooruitslaat als zij op achteruit wordt gezet, doch in dit geval was dit, door de geringe vaart van het schip, niet waarschijnlijk. De get.-deskundige bevestigde deze opvatting. De zitting werd geschorst tot 's mid dags. Na de pauze werd als volgende ge tuige gehoord korporaal-machinist A. J. Nederhand, die op 10 Februari even voor je noemt fatsoenlijk worden. En de eerste stap in die richting is me als de verloren zoon aanmelden en vergiffenis en 't ge meste kalf, oftewel een plaats op 't kan toor vragen.... Ik ga dit vak: de avon tuurlijke romantiek of de romantische avontuurlijkheid vaarwel zeggen." „Je moet doen, wat je niet laten kunt. Maar je kunt niet zeggen, dat het niet goed betaald heeft, wel! Je bent toch niet zoo dwaas om nog langer een deel van den buit te weigeren?Weet je wel hoe veel het is? Minstens een millioen! Dat mogen we natuurlijk niet allemaal houden. Met een behoorlijke wettelijke regeling verdwijnt zoo ongeveer de helft. Maar dan is er dunkt me, nog genoeg over Ik vind het dwaas en kinderachtig van je om te weigeren. Zonder jou hadden we er niets van gehad. O, als je eens wist, hoe dankbaar ik me voel als ik daaraan denk! ik moetik moet 't je vertel len. Ze zweeg. Zonder haar aan te kijken wachtte ik af. „Ik moet 't je vertellen," ging ze na een poosje met trillende stem voort. „Ik kan niet gelukkig zijn als jij dat niet weet. mijn broer. „Ik weet het al," viel ik haar in de rede. „Voor ons vertrek heb ik er het een en ander over gehoord." „Over het schandaal en het geld?" „Ja.daarom ben ik zoo blij voor jou.Je broer heeft onverantwoordelijk gehandeld. Maar slecht is hy niet. In be keerlingen heb ik gewoonlijk niet veel vertrouwen. Maar ik vind het onzin om iemand slecht te noemen, omdat hij één keer iets gedaan heeft dat niet door den beugel kan. Je noemt een booswicht om één goede daad toch ook niet goed! Maar bij hem is het niet een quaestie van slecht zijn. Eerder van zwak zijn. Hij is in veel opzichten nog een kind. En als zoodanig moet hij behandeld worden." „Dus jij denktdat ernog wel iets van hem te maken is?" „Zeker, denk ik dat." Impulsief greep ze mijn hand met beide handen vast. „Dank je wel. Dank je wel. Als je wist wat dat voor me. 't as of ze schrok. Ze had mijn oogen gezien. Ze trachtte nog haar hand weg te trekken, maar het was te laat. Nu was ik degeen, die haar eene hand met mijn beide handen vasthield. „Was het daarom je houding als of je bang voor me was, alsof je me niet vertrouwde?" „Ik weet 't niet!" stamelde zij. „Neen toch dat was 't niet alleen Ik was bang voor mezelf. Jij had je plicht te doen. en ik wou niet, dat jij zon den ken.... Opeens snikte zij hef uit. Ik trok haar naar me toe en sloeg mijn armen om haar heen, zoo vas, alsof ik haar nooit meer los wilde laten. „Ik hou van je." zei ik zacht. „En jij, Pat? Hou je ook van my?" Als eenig antwoord hief ze haar be traand gezichtje naar me op en glimlachte een tikje ondeugend. Van de brug schuin achter me kwam de groc-stem van onzen kapitein, die blijkbaar opeens een vroolyke bui kreeg. „En. by het meissie dat me mint. Dat zachte, mooie, lieve kind. Breng myn behouden thuis." „Pat," fuisterde ik met mijn gezicht in haar haar, „bij jou ben ik thuis." „Beter verlang ik niet, Dennis," gaf ze eenvoudig ten antwoord. EINDE.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1