pOSTER'r u. inn Ui HklWt cUt TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzichi. ZATERDAG 4 APRIL 1931. De vestingwerken in België. - Een nieuw plan van Briand in verband met het Duitsch-Oostenrijksch tolverbond. Gespannen toestand in het Roergebied. - Ruzie over de Nationaal -Socialisten. - De overwinning van Gandhi. BINNENLAND. FEUILLETON JL RugppNierenPillen Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, warch- en zon-echt MT6945 EERSTE BLAD COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost* en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. 1 0.50, f 0.70, f 0.70, f i.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER J.„ Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De ciarileq van vestingwerken in België. Dezer dagen meldden wij, dat volgens de „Indépendance Beige" de Belgische gene rale staf voornemens zou »ijn% het parle ment inzake de landsverdediging voor een voldongen feit te stellen door nu reeds, vóór de parlementaire goedkeuring, de credieten voor den aanleg der vesting werken in hun geheel aan te spreken. Het departement van nationale defensie spreekt dit in een officieel communiqué formeel tegen. Alleen de verdedigings werken, welke het parlement in beginsel heeft goedgekeurd, zijn thans in staat van uitvoering. Wat de geprojecteerde werken in het gebied van Antwerpen betreft, hier mede is nog niet begonnen. Er zal ook niet mee worden begonnen alvorens de wetgevende lichamen een beslissing heb ben genomen. Een nieuw plan van Briand? Vol gens den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" zouden Briand en zijn departement beginnen in te zien, dat het verbieden van de tolunie tusschen Duitschland en Oostenrijk, hoe gaarne zij daar een veto op zouden willen leggen, wettelijk toch teveel moeilijkheden zou opleveren en dat zij beginnen te begrij pen, dat het heelemaal niet zeker is, dat het Hof in Den Haag een tolunie tusschen deze landen als een inbreuk op het lee- ningsprotocol van Genève zou beschou wen. Vandaar, naar hij verneemt, Briand's voorstel om op de vergadering van den Bondsraad een wijdere oeconomische fede ratie voor te stellen, waar de twee betrok ken landen samen met andere, als Frank rijk zelf, deel van zouden kunnen uitma ken. Op die wijze zou Frankrijk de be trokken landen op de proef stellen in hoe verre de bepaling, dat ook andere landen kunnen toetreden, tot de tolunie, oprecht gemeend is. Gespannen toestand in het Roergebied. Naar V.D. uit Bochum verneemt, is, ten gevolge van de opzegging door de werk gevers van het looncontract in de metaal- en mijnindustrie voor de groep Noord- West, de toestand in het Riinsch-West- faalsche nijverheidsgebied zeer gespannen De revolutionaire vakvereenigings-organi- saties zijn met den communistischen mijn- werkersbond een actie begonnen voor een staking van mijnwerkers en metaal-arbei ders in het Roergebied. Overal ziet men de stakingsoproepen der communistische organisaties en de oproepen voor de „mo bilisatie-vergaderingen". Men vreest, dat ondanks de gematigde houding der andere vakbonden, de communisten een groot deel der arbeiders voor hun stakingsplannen zullen winnen, want de stemming in het Roergebied is uiterst verbitterd. De com munistische eischen zijn: handhaving van de loonen, ploegtijden voor de mijnwer kers van 7 uur en verkorting van den ar beidstijd tot 7, resp. 6 uur per dag. Wanneer het in het Noord-Westelijk industriegebied tot een conflict komt, zul len hierbij een half millioen arbeiders be trokken zjjn. Hoezeer de radicaliseering van de aybei- ders in dit gebied toeneemt, is verleden week gebleken bij de verkiezingen voor de bedrijfsraden van de mijnen, toen het communistische stemmental een sterke stijging vertoonde. Uitgebracht werden op de vertegenwoordigers der moderne organisaties 80.641, op de Christelijke vak beweging 53.860, op de communist m 66.909 en op de nationaal-sociali?''ie organisatie 17.814. Ruzie onder de Duitsche nationaal- socialisten. De „Nw. Rott. Ct." schrijft: De verwarring in de Berlijnsche natio naal socialistische gelederen is op het oogenblik van dien aard, dat het buiten gewoon moeilijk is geworden, den toestand te overzien. Van alle kanten worden ver klaringen gepubliceerd, die tegen elkan der indruischen. In het middelpunt van de algemeene belangstelling staat thans ka pitein Stennes, de uit zijn functie ontsla gen leider van de Berlijnsche stormafdee- lingen. Stennes heeft Donderdagochtend in een mededeeling aan de pers verzekera, dat de stormafdeelingen Hitier niet in den steek laten. Ze willen echter in de toe komst de organen zijn van de activistische elementen in de nationaal socialistische beweging. Dit beteekent, dat men Hitier, die men niet in den steek wenscht te la ten, toch niet langer als algemeen opper- Hitler heeft dit klaarblijkelijk ook in- hoofd meent te kunnen erkennen, gezien, want hjj heeft Goebbels per brief opdracht gegeven de partij te zuiveren van elementen, die haar ondermijnen. Het algemeen bestuur van de nationaal socialistische party te München heeft ka pitein Stennes en vijf andere leiders van de Berlijnsche S. A. mannen, die zich met hem solidair hebben verklaard, uit de partjj gesloten. Gandhi's overwinning. Het al-Indi sche congres, in de laatste week van Maart te Karachi gehouden, is met een volkomen overwinning van Gandhi geëindigd, schrijft de „Nw. Rott. Crt." De oppositie, die onder leiding staat van den jongen Nehru en Bose en zich Jeugdliga noemt, is een kleine minderheid gebleken, wier stem zoo weinig gewicht in de schaal legt, dat het vergelijk tusschen Gandhi en den Onderkoning, waartegen de Jeugdliga te voren zooveel spektakel had gemaakt, met zoo goed als aVjemeene stemmen door het congres is bekrachtigd. Dit accoord was het voornaamste punt, van welks aanneming afhing of de Con- grespartij deel zou gaan nemen aan den door de eerste ronde-tafel-conferentie voorbereiden arbeid tot schepping van een constitutie voor Britseh-Indië. Gandhi is tevens aangewezen tot leider van de delegatie, welke tegen het najaar naar Londen gaat om Indië in de tweede conferentie, waar de kroon op het werk zal worden gezet, te vertegenwoordigen. Hü is gemachtigd zelf zijn mede-gedele geerden te kiezen en de eindovereenkomst van de conferentie te teekenen. De ratifi catie bljjft evenwel aan het Congres voor behouden. De gematigden hebben dus over de ge- heele linie hun zin gekregen, hetgeen ech ter nog niet beteekent, dat nu ook alles van een leien dakje zal loopen. Gandhi ziet ook zeer goed in, dat de tweede, ronde-tafel-conferentie slechts sue- ces kan hebben als het wantrouwen en de haat tusschen Hindoes en Moslims ver dwijnen. Bovendien is de door Nehru ingediende en door Gandhi ingeleide resolutie, waarin het congres den eisch van volledige onaf hankelijkheid voor Indië heeft gesteld, weinig geschikt om de Moslims en ook de vorsten voor een vergelijk te winnen. Gandhi eischt voor Indië hetzelfde recht, waarop ook Canada en Zuid-Afrika aanspraak maken, met dit verschil echter, dat deze twee wèl dominions zijn en Gandhi een nog losseren band wil. 4) THE DARK OHAPTER door E. J. RATH. H. Toen hij nadacht over de waarschuwing van het meisje, kwam het hem voor, dat er iets niet klopte. Of de mevrouw, die land- loopers verzamelde, viel uit den toon of het meisje in de auto was een nieuweling, nog niet doorgedrongen van de gastvrij heid van de streek, of de conducteur had zich vergist. Hy overwoog de drie moge lijkheden onder het klimmen en kwam net tot de conclusie, dat de tweede de waarschijnlijkste was, toen zijn aandacht getrokken werd door een andere auto. Deze stond midden op den weg. Het was een buitengewoon mooie limousine en aan het glimmende lak zag hy, dat zij nog niet ver gereden had. Eén helft van de kap yan den radiator stond open. Een zeld zaam zwaarlijvige chauffeur stond, met de handen op den rug, aandachtig naar den motor te kijken. Verder deed hij blijk baar niets, behalve misschien nad' 'ken. In de auto zat een dame, de handen ge vouwen in den schoot. De landlooper bleef staan. Hjj zag ter sluiks, dat ze naar hem keek, maar hy deed net of hij niets zag. Hy ging alleen naast den chauffeur staan, vouwde even eens de handen op den rug en boog zich voorover om te zien, wat diens aandaéht trok. De chauffeur negeerde hem strak, totdat hij zei: „Mooie motor." De dikke chauffeur richtte zich op en keek hem verbaasd aan. „Wat?" vroeg hy. „Mooie motor, beste makelij." De chauffeur bleef hem achterdochtig aanzien met zijn varkensoogjes. „Wat gaat dat jou aan?" vroeg hij kwaadaardig. Maar de lange jonge man boog zich nog verder voorover, als geboeid door den ge- heimzinnigen motor en antwoordde niets. „Wat zegt hy, Oswald?" Het was de stem van de vrouw in de auto ey zoodra de landlooper die hoorde, richtte hy zioh plotseling op, om te zien, wie gesproken had. Het was een vrouw van middelbaren leeftijd en by den eer sten oogopslag kon men zien, dat ze even gesoigneerd was als haar limousine. In haar gezicht viel hem het meest op een uitdrukking van groote onverstoorbaar heid. „Wat zegt hij?" herhaalde ze. Er was iets in haar stem, dat den land looper wonderlijk aandeed. Hij had haar nooit eerder gehoord en toch beantwoord de ze volkomen aan zijn verwachting. „Hy zegt, dat het een mooie motor is," antwoordde Oswald met onverholen min achting. De landlooper knikte en de dame keek hem eens onderzoekend aan. „Maar hy loopt niet mooi," zei ze. DE MARINE-VLIEGDIENST. Een commissie benoemd. De minister van defensie heeft, mede naar aanleiding van het ongeluk te Loos- drecht, een commissie benoemd, die hem zal adviseeren over de vraag, of de voor schriften, welke thans voor den marine luchtvaartdienst van kracht zijn, gelet op de eischen van den dienst, geacht kunnen worden, een zoo veilig mogelijk bedrijf te waarborgen, dan wel of zij herziening be hoeven. De commissie is samengesteld uit de heeren mr. G. Kirberger, raadsheer in den Hoogen Raad en voorzitter van den Marineraad, voorzitter; kapitein ter zee J. C. Fl. Hooykaas, lid van den Marine- raad, en kapitein ter zee F. J. Heeris, commandant van het Kon. Instituut der Marine in Den Helder. Als secretaris is aan de commissie toegevoegd de heer J. N. de Ronde, ambtenaar bij de scheep vaartinspectie. Aangezien de commissie wellicht ge tuigen van het ongeluk te Loosdrecht wil hooren, die thans in Oost-Indië vertoeven, zal vermoedelijk met het onderzoek eenige tijd gemoeid zijn. WILLEM DE ZWIJGER. Nationale herdenking van het vierde eeuwfeest zijner geboorte. Met den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den raad van ministers, als eere-voorzitter, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt een na tionale herdenking voor te bereiden van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem den Zwijger (24 April 1933). Dit uitvoerend comité zal zich eerlang wenden tot een groot aantal ingezetenen des lands, ten einde te geraken tot de samenstelling van een eere-comité en van een algemeene commissie, met het oog merk in breeden kring belangstelling voor zijn plannen te wekken. DE S.D.A.P. EN DE ZUIDERZEE. Het Volk schrijft: Uit verschillende door ons ontvangen brieven bleek, dat de rede van onzen partijgenoot Henri Polak in de Eerste Kamer tot stopzetting van de droogleg ging van de Zuiderzee opgevat is als een teeken, dat onze Eerste Kamer-fractie de voortzetting dier drooglegging zou ver- oordeelen. Naar aanleiding hiervan is het goed mede te deelen, dat, naar wij uit onze Eerste Kamer-fractie vernemen, Polak zijn betoog geheel op eigen initiatief en zonder raadplegen van de fractie gehou den heeft. De fractie heeft zich nog twee jaar geleden met kracht voor energieke voortzetting der drooglegging uitgespro ken, evenals met onze Tweede Kamer fractie sinds 1920 het geval is. Er be staat geenerlei aanleiding tot de onder stelling, dat onze Senaatsfractie van mee ning veranderd zou zijn. HET CRISIS-BUREAU VAN HET N.V.V. EN DE S.D.A.P. Vanwege het bovengenoemde bureau meldt men: - Woensdag is de eerste bijeenkomst ge houden van het crisisbureau N.V.V. S.D.A.P De secretaris van het bureau, (je heer C. J. van Lienden, hefft mededeeling ge daan van de behandeling van een groot aantal zaken, betrekking hebbende op werkverschaffings-aangelegenheden en steunregelingen. Kennis is genomen van de instelling van een Centrale Contact-Commissie (C. C.C.), samengesteld uit vertegenwoordi gers van vereenigingen en instellingen van verschillenden aard en richting, wel ke commissie zich tot taak heeft gesteld, in samenwerking en overleg met de aan de werkverschaffingen tewerkgestelde ar beiders ten behoeve van dezen, werk van cultureelen, geestelijken en ontspannen- den aard te gaan verrichten. De midde len daartoe zullen van regeeringswege worden verstrekt. Het bureau kon vaststellen dat enkele gemqenten gelden hadden gevoteerd en verder maatregelen hadden getroffen voor het ontwikkelings- en ontspannings werk voor de jeugdige werkloozen in hun gemeente. Blijkens de ingekomen mede- deelingen geschiedde dit in de navolgen de plaatsen: Arnhem, Enschede, Den Haag, Groningen, Rotterdam en Zaan dam. Voor zoover bij het bureau bekend, is deze zaak in behandeling genomen te Amsterdam, Eindhoven, Hillegersberg en Utrecht. COMITÉ VAN ECONOMISCH VERWEER UIT DE LAND- EN TUINBOUWORGANISATIES. Bespreking met de vertegen woordigers van den georgani- seerden landbouw in Denemarken, Lethland en Litauen. In verband met de moeilijkheden bij den export van land- en tuinbouwpro- ducten, speciaal wat betreft de totstand- gekomen Machtigingswet der Duitsche regeering, heeft bovengenoemd comité een bijeenkomst gehouden met de ver tegenwoordigers van den georganiseer- den landbouw in Denemarken, Letland en Litauen. Een vertegenwoordiger der be treffende organisatie in Estland kon niet tydig aanwezig zyn. De besprekingen, die op 1 April te Am sterdam onder leiding van oud-minister dr. F. E. Posthuma zyn gehouden, voer- j den tot de volgende besluiten. te. Elk der vertegenwoordigde organi saties zal haar regeering verzoeken, zich tot de Duitsche regeering te wenden, ten einde te vernemen, op welke wijze men de Machtigingswet denkt toe te passen, j De Deensche regeering heeft dit verzoek reeds gedaan. 2e. De organisaties in de verschillende landen zullen gegevens verzamelen in verband met de moeilijkheden, welke men ondervindt tengevolge van de handels politieke maatregelen der landen, waar heen uitgevoerd wordt en eventueele maatregelen, welke daartegen, zoowel in eigen land als in internationale samen werking, te nemen zouden zyn. Deze gegevens zullen internationaal door de organisaties onderling worden uitgewisseld, waartoe het comité in Den Haag als het centrale punt is aangewe zen. 3e. Zoodra hiertoe aanleiding bestaat, zal er een nieuwe bijeenkomst worden ge houden, waartoe ook vertegenwoordigers van landbouworganisaties uit andere landbouwexportlanden zullen worden uitgenoodigd. DE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST IN HET ZEEVAARTBEDRIJF. Opgezegd. De Bond van werkgevers in de koop vaardij heeft d.d. 1 April den volgenden brief gericht tot de Centrale van koop- vaardy-officieren, den Centrale bond van transportarbeiders, den Nederlandschen roomsch-katholieken bond van transport arbeiders St. Bonifacius en den Neder landschen bond van christelijke fabrieks- en transportarbeiders: Hiermede deelen wy u mede, dat wij de tusschen u en ons bestaande collectieve arbeidsovereenkomst met inachtneming van een termijn van 3 maanden opzeggen, zoodat deze, in overeenstemming met het in art. 13 bepaalde, op 30 Juni a.s. afloopt. Wij zyn gaarne bereid, met u over de afsluiting van een nieuwe overeenkomst in overleg te treden en zyn voornemens u daartoe spoedig uit te noodigen. DE STEUNREGELING IN DE GROOTSTE GEMEENTEN. Omtrent de besprekingen, die gaande zyn tusschen de vier grootste gemeenten en de regeering, meldt het Volk, dat de minister bereid is te bewilligen in een aftrek van vijf gulden, als die verdiend zijn door de vrouw. Wat Amsterdam be treft heeft, n.1. ook 5 vrij als de kinde ren die verdienen, wil de minister niet. De regeering wil verder toestaan dat in sommige gevallen, by groote gezinnen, de grens van het maximum steunbedrag van 65 pet. verhoogd wordt tot 70 pet. Zy wil echter ook, dat de huurbiislag nooit over de 65 of 70 pet. heen komt. De laat ste eisch is een belangrijke verslechtering. Verder wil de minister, dat de ge meenten voortaan een strenge scheiding maken tusschen „uitgetrokkenen", „dub- bel-uitgetrokkenen" en „niet-verzeker- den". In de vier grootste steden heeft men in hoofdzaak slechts twee tarieven, n.1. voor georganiseerden en ongeorgani seerden. De duur van trekken is niet, Oswald was blijkbaar gekrenkt. „Hy heeft altijd best geloopen, me vrouw. Dit heeft niets te beduiden. Al leen Hij zweeg en keek nog eens. „We staan hier nu al vijf minuten, Oswald", vermaande hem de dame, „en je hebt nog niet anders gedaan, dan staan ky'ken. Je hebt nog geen stuk gereed schap voor den dag gehaald. Weet je niet, wat er aan mankeert?" Oswald stikte bijna van verontwaardi ging en maakte een indrukwekkend ge baar. „Ik, mevrouw? Ik heb verstand van wagens. Dit heeft niets te beduiden." Hij trok een handschoen uit en morrel de even aan den motor. De lange jonge man keek toe, de dame keek toe en weer verstreken eenige minuten. „Heb je het al in orde, Oswald?" „Dadelijk, mevrouw." „Wat doet hij?" vroeg de dame, zioh wendend tot den jongen man. „Wat doe je, Oswald?" vroeg deze op zijn beurt. De chauffeur keek op en vervaardigde hem een blik. „Wie heeft je vergunning gegeven mij Oswald te noemen?" De jonge man beriep zich op de dame. „Heet hy „Oswald"?" Zplrpj' 7P-I 70 "je heet Oswald", sprak de jonge man, „en nu vraag ik je, Oswald, wat je doet. Geen enkele chauffeur met een grein tje zelfrespect had anders kunnen ant woorden, dan Oswald nu: „Het gaat je geen steek aan wat ik doe, vuile land looper." Oswald!" klonk de stem uit de auto. „Het is toch maar een landlooper, me vrouw." „Dat doet er niets toe. Ik vroeg hem iets." De lange jonge man scheen in het minst niet beleedigd. Hy dacht niet eens aan Oswald. Al zijn aandacht werd getrokken door de dame. „Kan je zien, wat hij doet?" vroeg ze. De jonge man trad iets nader op den motor toe en keek. „Ik zie wel, wat hy doet," luidde het antwoord. „Hy kijkt de draden na, maar waarom, begrijp ik niet." Oswald stoof op „Wil je maken, dat je wegkomt en me niet langer hinderen?" zei hij woedend. „Maar Oswald, mevrouw zei, dat ik moest kijken. Ik heb haar verteld, wat je deedt en dat ik niet begreep, waarom je dat deedt. Dat is alles." De chauffeur bekeek hem van top tot teen. „Je bent een gewone landlooper, zei hy. „Bemoei je met je eigen zaken, als je die tenminste hebt." De dame stapte uit en de lange jonge man ging eerbiedig een stap achteruit. Verder deed hij niets. Ze keek aandachtig naar den motor. u „Laat me zien, wat je doet, Oswald, zei ze. Verlegen liet hij haar zien. Het komt me voor," zei ze na gerui- men tyd, „dat je niet veel doet Kun je (reen gereedschap gebruiken of zoo iets?' „Tk dat is het niet, mevrouw. Het I hoeft niet De chauffeur zweeg ten einde raad en haalde zijn zakdoek te voorschijn. Nu had de dame gelegenheid den langen jongen Rheumatiek komt noodeloos veel voor Weersveranderingen zijn er gedeeltelijk schuld aan, doch dikwijls zijn verzwakte nieren de oorzaak. De pijn wordt ver oorzaakt door afzettingen van urinezuur in de gewrichten, en deze afzettingen kunnen niet geschieden, als de nieren .behoorlijk werken en het urinezuur afscheiden. Pas daarom op! Tocht, een gevatte kou en te zwaar werk kunnen de nieren hinderen in hun taak tot zuivering 'van het bloed Geef aan de nieren de hulp, die zij behoeven, bij het eerste teeken van rheumatische pijnen. Gebruik Fos- ter's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale nisrmiddel tegen rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, rheumatiek, ischias, spit en gewrichtspijnen. Tijdig gebruik voorkomt veel narig heid. Bij alle drogisten enz. J 1.75 P- flacon. Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar by: Let op naam op den zeltkant Vraagt onze stalen-collectie zooals bij het rijk, aan een half jaar ge bonden. Een kleine verbetering noemt het blad een hoogeren kinderbijslag. UITREIKING VAN DE TROPHEE VAN DEN BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN OP DE BLOEMEN TENTOONSTELLING TE NEW-YORK. Rede van den Nederlandschen 'gezant. Voor de tweede maal werd op 16 Maart te New-York op de groote bloementen toonstelling, aldaar elk jaar gehouden, het eereteeken van den Bond van bloem bollenhandelaren uitgereikt. De Neder- landsche gezant te Washington, dr. J. H. van Royen, overhandigde het eereteeken aan den winnaar Marshall Field met een toepasselijke rede. Hij wees hierin op den uitstekenden phytopathologischen dienst van Neder land. wiens streven er op gericht moet zijn onze bollenvelden geheel ziektevrij te maken, of althans zoover te zuiveren, dat onze bollen minder besmet zyn dan die van het land, waarnaar ze worden uit gevoerd. Ook wees hij op de steeds groo- tere uitbreiding en perfectioneering van onzen tuinbouw, mede tengevolge van de landbouwcrisis van 1880. Wanneer de kwaliteit van onze producten en onze bollen zoodanig wordt opgevoerd, dat zij die van andere landen verre overtreft, dan zullen er altijd wanneer invoerver bod dreigt stemmen opgaan, om hier tegen verzet aan te teekenen. Zooals bekend, is het narcisseninvoer- verbod desalniettemin van kracht ge bleven. man nader te beschouwen, wat ze deed met onverholen nieuwsgierigheid. „Heb je verstand van motoren?" vroeg 20 „Jewel, mevrouw," antwoordde hij be- loefd „Ken je dit merk?" „Ja, mevrouw." „Oswald, laat deze jonge man probee- ren, of hii het in orde kan maken." Oswald trilde en het was of de knoo- pen van zijn livrei er af zouden vliegen. „Wilt u wilt u, dat hy aan den mo tor komt?" vroeg hij. Hij zegt, dat hij er verstand van heeft," antwoordde ze vastberaden en kalm.' „Misschien kan hii iets vinden, dat jou ontgaat. Laat hem maar eens pro- beeren." „Ik, mevrouw? Moet ik uw wagen over leveren aan een landlooper?" „Kijk den motor maar eens na, wil je?" vroeg de dame aan den jongen man, zon der acht te slaan op Oswald's onhebbe- lijken toon. De jonge man begon onmiddellijk, ter wijl de chauffeur op een afstandje, hy- gend van razernij, stond te kijken als een opgeblazen pad. Nog geen minuut was verstreken of de landlooper begaf zich naar het stuur en drukte den starter met zijn hand neer. Bz-z-z-z bz-z-z-z mr-r-r-r-r! „Prachtig!" riep de dame uit. „En denk je, dat hij het blijft doen?" „Zoolang hij genoeg benzine heeft, mevrouw." „Dank je wel. Zou je aan Oswald willen uitleggen, wat je gedaan hebt?" „Ik zal probeeren het hem aan zyn ver stand te brengen," zei hij. „Oswaldl" Maar nu barstte Oswald los. „Ik heb me niet verhuurd om les te krijgen van landloopers," zei hij. „Geen haar op mijn hoofd, dat er aan denkt, me vrouw Kilbourne. Tk heb altyd respect voor mezelf gehad. Als hy denkt dat hij meer verstand van dien wagen heeft dan ik, laat hem dan chauffeeren!" „Daareven had hy er in ieder geval meer verstand van dan jij," merkte de dame op. „Goed. Dan heb ik er genoeg van." „Bedoel je, dat je me den dienst op- zegt?" „Ja, mevrouw. Op staanden voet!' Hy zei het zoo positief, dat geen wyfel meer mogelijk was. De dame, die hij aangesproken had als mevrouw Kilbourne, vatte alles heel kalm op. „Heel goed, Oswald. Wil je me even thuis brengen?" „Laat hy het doen," mopperde Oswald. „Ik raak den wagen niet meer aan." Mevrouw Kilbourne haalde haar por- temonnaie te voorschijn en gaf hem wat geld. „Hier is je loon tot het eind van de maand," zei ze. „Ga je nog naar de ga rage om je kleeren te halen?" Maar Oswald had haar den rug toege keerd en liep met groote stappen den heuvel af. „Ik zal ze wel laten halen!" riep hij woedend. Mevrouw Kilbourne keek hem niet na, maar wendde zich nog aandachtiger tost den jongen man, dan te voren. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1