CONCERT Meubelen f! Vierde BSad. BADPAVILJOEN HOTEL-PENSION 60 voor iedere beurs. u VAN ZATERDAG 4 APRIL 1931. N.V. ZEEBAD HUISDUINEN gedurende de beide PAASCHDAGEN bij gunstig weer van 3—6 uur nieuw ensemble Paaschmenu a f 2.25 Op onze verdiepingen verschillende huis-, salon- en slaapkamers. Het is beter en kost minder bij Het Noordzeevischvraagstuk. PREDIKBEURTEN den helder Vergaderingen, vermakelijkheden Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater "omT: op: ond: sra, 6.14 5.27 18.38 10.17 5.25 5.22 5.20 5.18 5.15 5.13 Apr. Z 5 M D W D V 6 7 8 9 10 op: 22.58 0.24 1.37 2.34 6.36 7.09 7.56 8.57 18.40 10.57 18.41 11.39 Z 11 3.12 10.08 3.38 11.23 18.42 18.44 18.45 18.47 0.— 0.46 1.42 3.— nam 10.37 11.18 0.23 1.12 2.17 3.49 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 4 Apr. 19.06 uur. Zondag 5 19.08 Maandag 6 19.10 De heer H. Siegers slaagde te 's-Gra- venhage voor thet scheepswerktuigkundig diploma B. Onze vroegere stadgenoot de heer A. O. Heijblok, behaalde den 28sten Mrt. j.1. te 's-Gravenhage, voor de Vereeniging van Leeraren, het practijk-diploma (Ste nografie, Engelsch). UITSLAG VERLOTING EERSTE HELDERSCHE PADVINDERSGROEP. Op de volgende lotnummers zijn prijzen gevallen. De prijzen moeten voor 1 Mei elke Za terdagavond tusschen 79 afgehaald worden. 44 61 64 68 162 185 187 200 215 222 223 228 249 264 269 284 293 315 317 360 369 371 432 440 448 462 478 488 502 544 563 564 581 594 621 660 674 687 693 694 696 712 722 733 734 769 787 795 798 805 810 812 816 817 824 834 856 859 861 866 869 885 898 905 920 921 931 946 960 967 980 996. Door den architect J. J. Schoeffelen- berger werd Vrijdagmorgen in het Kegel huis alhier aanbesteed het verbouwen van het woonhuis Bassingracht 68. Ingeschre ven was hiervoor als volgt: H. Freeke 4400.firma Minneboo Walboom 4030.-, C. Bot 3875.-, J. Ran 3750.-, A. Dienaar 3712.E. G. Smits 3650. C. Goes 3620.—, W. A. Ran 3635.—, A. Smit 3585.-. De begrooting was 3840.-. GEREF. EVANGELISATIE ZANGKOOR. Bovengenoemd zangkoor zal, bij gun stig weer, den len Paaschdag 's morgens tusschen 8.45 en 9.30, op verschillende punten der stad, eenige liederen ten ge- hoore brengen. ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het programma der 2e orgelavond in de Gereformeerde Kerk (Julianapark) door den heer Feike Asma op Maandag 6 April 1931 (2e Paaschdag) 's avonds 8 uur, bevat werken van Karg-Elert, César Franck, Claussmann, Batiste (Vox-Céles- te) en Widor (Toccata) benevens bewer king van bekende Paaschmelodieën van Jan Zwart en den concertgever. Programma 121/2 cent. CIRCUS ERNST CARRÉ. Bovengenoemde circus zal gedurende een zestal dagen en wel van Dinsdag 14 April t.m. Zondag 19 April a.s. voorstel lingen in onze gemeente geven op het ge meente-terrein aan de Javastraat hoek Van Galenstraat. AANSPOELEN VAN VUIL. Op Texel. Naar wij vernemen is onder de aan dacht van den inspecteur van den Volks gezondheid te Haarlem gebracht de ver vuiling van het strand van Texel. Ver wacht mag dus worden dat dit vraagstuk nu terdege onderzocht zal worden. FORD-PRIJSVRAAG. In het nummer van heden is opgenomen een advertentie van Maarten Smit, agent van de Ford-maatschappij, betreffende het verkrijgbaar stellen van een formulier met de 31 slagzinnen, waaruit de deelne mers de zes naar hunne meening meest geschikte moeten kiezen en opzenden. Iedereen kan aan deze prijsvraag, waar aan als eerste prijs een bedrag van 100 benevens nog kleinere is verbonden, mee doen. Men vrage bij den heer Smit het betreffende formulier daartoe aan. PA ASCHV ACANTIE. Kinderfeest in Casino. Woensdagmiddag a.s. zullende beken de kindervrienden Lotte en Alex Wint van Amsterdam, waar zij geregeld hun kindermatine's in Centraal-Thcater en Holl. Schouwburg geven, ook hier in Casino een buitengewone kindervoorstel ling geven van hun amusant en paeda- gogisch programma. Het feest wordt ge opend met de vertooning van de origi- neele Oud-Hollandsche Poppenkast, ter wijl voorts de goochelaar de kinderen in het wonderland zal voeren. Eenige too- neelstukjes zullen worden opgevoerd, waaronder het successtukje „Tante Net in het Rijksmuseum", waarhij alle kin deren naar hartelust kunnen meezingen. Lotte en Alex Wins hebben zich voor genomen de Ileldersche jeugd een genot vollen vacaritiemiddag te bezorgen en we twijfelen er niet aan dat zij, evenals te Amsterdam, veel succes zullen hebben en er groote belangstelling voor deze jeugd- ontspanning zal blijken te bestaan, vooral waar de zeer lage entreeprijs voor nie mand een beletsel I ehoeft te zijn. Men zie hieromtrent de advertentie. V.V.V. „HELDER'S BELANG". Woensdagavond werd in de bovenzaal van het Kegelhuis de algemeene jaarver gadering gehouden van de V.V.V. „Hel- der's Belang". De Voorzitter, de heer W. Biersteker, deelde bij de opening mede, dat eenige leden verhinderd waren, daaronder een brief van een der oudste leden, die blijk gaf van zijne belangstelling. De heer J. Fijting van Walsem bracht als secretaris het jaarverslag uit, waarin o. m. in herin nering werd gebracht het 40-jarig bestaan in Juni 1930, ter gelegenheid waarvan door een commissie uit de burgerij veel werk was verricht en het ledental tot bijna 400 was opgevoerd. Aan het slot deelde de heer Van Walsem mede, dat hij tot zijn leedwezen genoodzaakt was als secretaris te bedanken. Door den penningmeester, den heer A. ten Klooster, werd financieel verslag uit gebracht, waaruit blijkt, dat op 31 Decem ber 1930 het saldo in kas bedroeg 499. Beide verslagen werden door de verga dering goedgekeurd en werd aan secretaris en penningmeester, bij monde van den voorzitter, dank betuigd. Het volgende agendapunt was bestuurs verkiezing voor de aftredende leden Bij voet, Nijpels en Fijting van Walsem. Alvorens tot stemming werd overge gaan, sprak de voorzitter zijn leedwezen erover uit, dat de heer Van Walsem zich niet herkiesbaar kon stelien; hem werd dank gebracht voor het vele werk als secretaris gedaan. Nog nooit, aldus zei de voorzitter, hebben wij een secretaris ge- bad als de heer Van Walsem, sinds 1925 j heeft hij, vanaf de tentoonstelling, al zijn j werkkracht voor „Helder's Belang" ge- j geven. Onder warm applaus der vergade- ring wordt de heer J. Fijting van Walsem, i op voorstel vanhet bestuur benoemd tot j eerelid. De heer Van Walsem dankt voor dit bewijs van erkentelijkheid; met veel ge noegen heeft hij altijd voor „Helde's Be lang" gewerkt en spreekt de beste wen- schen uit voor de Vereeniging. Bij de hierop volgende verkiezing wor den de heeren Bijvoet en Nijpels herko zen, terwijl als nieuw bestuurslid wordt gekozen de heer A. J. J. M. van Gessel. De voorzitter feliciteert de herkozen bestuursleden en heet tevens het nieuw gekozen lid welkom en spreekt de hoop uit op een voortdurende vriendschappe lijke samenwerking. De heer Van Gessel dankt voor het ver trouwen hem als opvolger van den heer Van Walsem te verkiezen en stelt gaarne zijne medewerking beschikbaar. Bij het volgende punt: „bespreking Reclame", zegt de voorzitter, juist vandaag kennis te hebben genomen van een boekje uitgegeven door de Vereeniging „Huis- duiner Belang". Die kennismaking heeft wel eenige verwondering gewekt, omdat wü daarvan niets afwisten en een zoo danige reclame het onnoodig duur maakt, daar „Helders Belang" nog een voorraad van bijna 2000 reclameboekjes bezit, die in het komendo jaar zullen worden verspreid. Beter zou spreker het hebben gevonden, om vooraf eens te hebben geïnformeerd, opdat de thans gemaakte kosten nuttiger besteed had kunnen worden. De heer Kreuger zegt, dat het boekje in 1500 exemplaren in dit voorjaar zal worden verspreid en dat „Huisduiner Be lang" nog zooveel voorraad had. Voor het vervolg zal gaarne samenwerking worden gezocht-, hetgeen door den heer De Jong, voorzitter van „Huisduiner Belang" nog wordt bevestigd. Deze spreker geeft te kennen, dat de menschen te Huisduinen niet erg veel met „Helder's Belang" op hebben en dat daarom een afzonderlijke vereeniging is gesticht. Hij moet ook er kennen, dat door eensgezind werken al licht meer zal kunnen worden gedaan en zal daar in het vervolg rekening mee houden. De heer Nijpels geeft zijne verwonde ring te kennen, dat de N.V. „Zeebad Huisduinen" niet is uitgenoodigd in dit nieuwe boekje te adverteeren. De N.V. is toch zeker wel de grootste instelling te Huisduinen en niemand van het bestuur heeft iets van de uitgave geweten. De heer Kreuger zegt, dat ze al de ad vertenties niet eens hebben kunnen plaat sen, zoodat ze ruimte te kort kwamen. De voorzitter zegt, dat „Helder's Be lang" bij al het werken ter bevordering van Vreemdelingenverkeer vooral en voornamelijk voor Huisduinen als bad plaats heeft op het oog gehad en dat bijna alles wat aan Huisduinen is tot stand ge komen uit den boezem van „Helder's Be lang" is geboren. Dat men te Huisduinen dit niet weet te waardeeren, betreuren we, doch het zal ons niet weerhouden met onzen arbeid voort te gaan, niet vragend? naar dank, doch alleen het doel, verheffing en ontwikkeling van Huisduinen als bad plaats, voor oogen houdend. De heer Oortgijsen brengt ter sprake de uitgave van een door hem ontworpen reclameplaat voor Huisduinen. Na eenige bespreking wordt besloten, dat het bestuur nader zal overwegen de mogelijkheid van uitgave. Ook wordt nog ter sprake gebracht de ■wenschelijkheid om de kosten van vervoer per autobus naar Huisduinen goedkooper te maken en het euvel dat Huisduinen gedurende de wintermaanden geen ver binding met de stad heeft. Een en ander zal door het bestuur nader worden overwogen, zoo ook het tot stand brengen van een weg van Huisduinen door de duinen naar den Strooweg. Met een opwekkend woord van den voorzitter om samen te werken tot de ont wikkeling van Huisduinen als badplaats en de bevordering van het Vreemdelin genverkeer, sluit de voorzitter de verga dering. In de daarop gehouden bestuursverga dering werd de heer A. J. J. M. van Gessel, Hoofdgracht 36, aangewezen als secretaris der Vereeniging. AFSCHEID WILLY DERBY. In Casino. Men schrijft ons: Het gezelschap dat morgen in Casino medewerkt bij den afscheidsavond van VVilly Derby, voor zijn vertrek naar Oost- Indië, bestaat uit zeer goede krachten. O.a. werken mede mr. Paulton, de vermakelij ke manupulator, een zeer komisch num mer, verder 2 uitmuntende accordeonvir- tuosen van buitengewone muzikaliteit en de in groote steden zeer bekende en be wonderenswaardige gedachtenlezers Deli- sia en Partner. Het spreekt vanzelf dat Willy Derby Vermicelli soep Vleeschpasteitje Kalfsoesters Tyrolienne Aardappelen Compote Glacé Fantaisie Vruchten Dessert persoonlijk bij deze voorloopig laatste maal, zijn beste beentje zal voorzetten. Hij komt met zijn nieuwste schlagers en uit gebreid repertoire. Voor verdere gegevens zie men de ad vertentie. JAARVERGADERING SPAARBANK „ST. ANTONIUS VAN PADUA". Donderdagavond hield bovenstaande Spaarbank haar jaarvergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Molengracht. Bij de-opening sprak de Voorzitter, de heer P. Th. Luijckx, er zijn spijt over uit, dat hij weder te laat moest beginnen wegens de slechte opkomst op het aan- vangsuur. Hij •wenschte in den vervolge met deze Heldersche gewoonte te breken. Veel is er in 1930 niet gebeurd, alleen het wisselen van den adviseur had plaats gehad, maar 1931 heeft zich zeer slecht ingezet met het overlijden van onzen pen ningmeester, den heer J. H. Mahieu. Wij weten allen, hoe hij steeds voor ieder klaar stond, aldus de Voorzitter, maar wij als bestuurders weten alleen wat hij voor de Spaarbank is geweest, welk een ontzag gelijk werk hij daarvoor heeft verricht, te meer daar dit buiten zijn dagtaak moest geschieden. De heer Mahieu was geen man, die aan den weg timmerde, maar stil zijn weg ging. Bij het overnemen van de boeken bleek dat weder overduidelijk, want waar het overlijden zoo kort ge beurde na het afsluiten van het boekjaar, was de balans toch al zoo ver gereed al was het dan nog in klad dat het voor den nieuwen functionaris en het bestuur niet moeilijk was, daarin den weg te vin den, en wat voor het bestuur niet duide lijk genoeg was, werd door den heer J. D. Mahieu Jr. aangevuld. De Voorzitter eindigde dit openings woord met zijn spijt uit te drukken over de weinige belangstelling van de zijde der spaarders, maar dit zal door het bestuur als blijk van vertrouwen worden be schouwd, toch zou hij gaarne zien, dat de inleggers wat meer belangstelling voor hun Spaarbank toonden. De notulen werden hierna gelezen en na een kleine opmerking goedgekeurd. Thans was het woord aan den secretaris en den penningmeester voor het uitbren gen van de jaarverslagen, resp. de heeren J. Kolster en Van Amersfoort. Uit laatstgenoemd verslag stippen wij aan, dat in '30 aan inlagen was ontvangen 155.163.15 en terugbetaald 107.804.34; aan rente aan de inleggers werd bijge schreven 9484.58. Het reservefonds is toegenomen met 4385.69, waardoor dit is gestegen op 31 Dec. 1930 tot 34.396.58. Het tegoed der inleggers was op 31 Dec. gestegen tot een bedrag van 273.064.97. Het winstsaldo bedroeg 3185.29, terwijl de rente over 1930 bedroeg 4 pet. Het aan tal Spaarboekjes bedraagt thans pl.m. 730. Beide functionarissen werd dank ge bracht en de Voorzitter hoopt, dat de nieuwbenoemde penningmeester met den zelfden ijver als zijn voorganger en lang de functie mag vervullen. Namens de Commissie van Verifica teurs werd door den heer M. A. Kolster verslag uitgebracht over het boekjaar '29. Deze gewaagde ook met lof over het werk van den overleden penningmeester, want alles was weder in de beste orde bevon den. Spr. gaf nog een wenk omtrent een behoorlijk overzicht van de uitgezette hypotheken, waarvan de controle niet ge makkelijk is en hij dacht dat door het laten teekenen van saldo-biljetten 't over zicht zeer zal vergemakkelijken. De Voorzitter onderschrijft die opmer king volkomen. Ook door het bestuur is dat reeds onder de oogen gezien en hij zegt toe, om met het teekenen van saldo biljetten eens een proef te nemen, of schoon spr. de moeilijkheden niet wil on derschatten. BH de verkiezing van 4 leden van de Spaarbank ingevolge artikel 6 werden door het bestuur voorgedragen en be noemd de heeren J. D. Mahieu Jr., G. W. Moester, W. Komen en Z. Bouma en in de plaats van Mej. Van Breda in de Com missie van Verificateurs werd benoemd als lid de heer M. Vinkeu, als plaatsverv. lid de heer F. Nijpels, zoodat deze oom missie thans bestaat uit de heeren M. A. Kolster, F. H. Mahieu en M. Vinken als leden en F. Niipels als plaatsverv. lid. Thans volgen nog eenige korte mede- deelingen. Voorzitter memoreert allereerst de prettige samenwerking met den Raad van Toezicht, waarvoor dank werd ge bracht en hij hoopt dat die samenwerking steeds zoo mag blijven. Op de vorige vergadering werd de wensch geuit om eenige uitbreiding te geven aan de openstelling van de Spaar bank, ter voorkoming van lang wachten op Zaterdagavond. Het bestuur heeft deze zaak onder het oog gezien en zal als proef naast de beide kassiers nog een derde man te werk stellen tot het in ontvangst nemen en uitbetalen van de gelden. Mocht deze proef niet voldoen, dan denkt het bestuur om naast het bestaande loket nog een loket te openen. Meerdere avonden openstelling van de Spaarbank zou misschien geen effect opleveren, maar zou ook de onkos ten verhoogen. De rente-voet werd ook voor het jaar 1931 vastgesteld op 4%. Verder werd besloten om de rente-beta ling op de hypotheken voortaan te doen geschieden op 1 Juli en 1 Januari. Tenslotte dankt de heer J. D. Mahieu Jr. den voorzitter voor de waardeerende woor den, aan zijn vader gewijd en verder dankt hij mede namens zijn moeder het bestuur van de Spaarbank voor de groote belang stelling en deelneming bij de ter-aardo- bestelling betoend en hij hooopt, dat de naam van zijn vader steeds bij de Spaar bank in eere zal blijven, wat door den voorzitter wordt onderstreept. Hierna volgde sluiting. VAN EEN MAANSVERDUISTERING, DIE ZELF VERDUISTERD WAS. Een lastig en ietwat ingewik keld geval. De zaak is inderdaad zeer ingewikkeld. Er was een maansverduistering, en daar wij uitdrukkelijk hebben verzekerd, dat die maansverduistering geenszins een Aprilgrap, maar de zuivere waarheid was niemand minder dan mr. G. van den Bergh uit „Het Volk" hadden wij er bij gehaald mogen wij aannemen, dat er inderdaad een maansverduistering is ge weest. Maar ik vraag iederen lezer uit onze stad en omgeving die in de Oost tellen niet mee, daar was die verduiste ring niet of zij er iets van hebben ge zien. Ik niet, en ik heb toch net zoo lang omhoog gekeken, tot m'n nekspieren er pijn van deden. U begrijpt, zoo'n maans verduistering is voor ons, krantenmen- schen, nog wat anders dan voor u. U zegt: Wat een kou we drukte, er is geen ver duistering! en gaat naar binnen om uw kopje koffie uit te drinken. Maar wij, arme krantenmenschen, moeten, ongeacht of er een verduistering was of niet, daar over een stukje schrijven. Begrijpt u nu wat het zeggen wil een vruchtbare duim te bezitten? Nu wil ik geenszins beweren, dat wij altijd op onzen duim zuigen, beware I Maar speciaal in dit geval was er toch wel eenige moeilijkheid aan onzen kant, om dat wij uitdrukkelijk gezegd hadden, dat het geen Aprilgrap was en er desondanks toch van geen verduistering sprake was. De schuld daarvan ligt ik zal het u maar verklappen bij een deskundige, die een zware bewolking voorspeld had. Natuurlijk was die zware bewolking ge komen. De Bilt voorspelt altijd regen tegen dat het mooi weer gaat worden, maar nu in dit speciale geval, nu we een maansverduistering noodig hadden, voor spelt het bewolking en, potverdikkie, nu komt die bewolking er ook. Ik weet niet, hoe u erover denkt, maar ik vind 't niet aardig! Maar nu hebben zich allerlei moeilijk heden voorgedaan ten opzichte van deze verduistering. Ik zal probeeren ze u uit te leggen, dan begrijpt u ook wat er zoo al aan dat krantenvak vastzit. Er was dus een verduistering, maar die verduiste ring was zelf verduisterd. Was er dus verduistering of niet? Is een verduisterde verduistering een verduistering, ja dan neen? En zoo niet, wat is het dan? De deskundigen hadden gezegd, dat het nog wel een mooie, totale verduistering zou zijn. Nu, dat was dan ook zoo, totaal was zij. Maar ik vraag: wat is beter, een totale verduistering, die je niet zien kunt of een klein beetje verduistering, dat zicht baar is? Nog een merkwaardigheid is er aan de zaak, deze namelijk, dat je de ver duisterde maan zien kunt. En zoodra je de verduisterde maan niet zien kunt, is het geen verduistering meer. Ik hoop, dat u het snapt, beter kan ik het niet uit leggen. Een feit is het dus, dat we van die verduistering niets, maar dan ook niet3, gezien hebben. Ik wil onmiddellijk aan nemen, dat-ie doorgegaan is; als de des kundigen dat zeggen zal het wel zoo geweest zijn. Maar of je lang naar de lucht keek dan wel kort, van een verduis tering was niets te zien. Sterren waren er ook niet, hoewel die bij een behoorlijke verduistering niet mogen ontbreken. Er zijn nog menschen gaan kijken, maar die hebben zeker ook niet veel meer gezien dan een vrijwel egaal-grijze lucht. En om nu niet met leege handen bij u te komen, volgt hieronder een bericht uit Rotterdam, waar men blijbaar geluk kiger was dan hier ter stede en vrij veel van de verduistering heeft kunnen waar nemen. Het is een troost, dat de Rotter dammers tenminste nog iets gezien heb ben, al is het dan voor ons een schrale. Wij hopen nu maar weer op een volgende verduistering. Buiten verwachting, aldus deze waar nemer in de N. Rott. Crt., gezien de op den middag steeds toenemende bewol king uit het westen, klaarde de lucht tegen 8 uur op en was de totale maans verduistering om ongeveer half negen, te Rotterdam mooi waarneembaar. De kleur der verduisterde schijf was grijs-rose; bijzonder was even wel een bijna concentrische band, op een klein gedeelte rechts boven na, van ongeveer 10 gr. breedte, licht geel gekleurd; dit bleef zoo, tot in eens, om 9.02 rechts onderaan, een mooi heldere rose gloed op de schijf verscheen, die aanhield, bijna tot op, juist 9.13, links het eerste lichtseg- mentje versoheen. De kernschaduw, was in den kijker, al daar toen zeer scherp; donker was en bleef, gedurende de geheele totaliteit, het midden der maanschijf, ook de rechter bovenrand der maan was maar zwak te zien; ook was deze donkere kern, waar schijnlijk, door atmospherische toestand, zeer bewegelijk. Tegen half 10 vertroebelde eenige lichte ci- en stratusbewolking het beeld in den kijker, en het verduisterde deel was tegen 10 uur, niet meer waarneembaar, om, precies 10.12 geheel te verdwijnen. Het vraagstuk van het behoud van den vischstand in de Noordzee houdt steeds de gemoederen in de wereld der visscherij bezig. Men kan haast geen vakblad op dat ge bied ter hand nemen of men leest be schouwingen over dat vraagstuk. Het pufvraagstuk en de overbevissching der Noordzee verontrust menigeen en doet velen naar de pen grijpen om hun meening kenbaar te maken. Zoo is er in het weekblad „De Vissche rij" een inzender, een praktijk-man uit de visscherswereld, die alle visscherij op de Noordzee gedurende 3 jaar wil stopleg- gen voor stoom- of motorschepen. Zeiivaartuigen zouden dan wel de vis scherij mogen blijven beoefenen en die wijze van visschen zou tot geen veront rustende overbevissching kunnen leiden, omdat storm of windstilte voor dat soort vaartuigen de belemmerende factoren zijn het bedrijf uit te oefenen. De zee kreeg dan geregeld rust en de visch had voldoende gelegenheid tot ont wikkeling te komen. Duizenden zeilloggers zouden de vis scherij kunnen gaan uitoefenen en het zou aan velen weer een flink stuk brood be zorgen. Inderdaad, als men internationaal dat geregeld zou kunnen krijgen, zou dat een oplossing kunnen zijn, hoewel natuurlijk maar niet zoo gemakkelijk kunnen worden weggecijferd de enorme financieele be langen, die dan tot totale waardeloosheid zouden worden gebracht. Maar afgescheiden van dat waardever lies komt toch ook deze vraag tot uiting of men het rad van den tijd kan terug draaien door de voortschrijding op tech nisch gebied te ignoreeren of stop te zet ten, dan wel dat men zich dient aan te passen aan hetgeen de techniek voor mo gelijkheden schept en maatregelen uit te denken tegen de onvermijdelijke nadee- len, die de technische voortschrijding met zich voert. Want die technische vervolmaking is maar niet louter iets, dat door de daartoe j geïnspireerde geesten wordt uitgedacht en dan wordt losgelaten om het mensch- dom in de perikelen te brengen, maar we zullen het hebben te aanvaarden als den stelselmatigen voortgang in het maat schappelijk bestel. Wat er aan schade is aan de nieuwe uitvindingen zal, door het uitdenken van andere maatregelen, dan tenslotte wel worden genivelleerd en zal sneller gaan zoo de mensch uiteindelijk zal hebben ge leerd, dat zijn bestaan niet moet zijn ge baseerd op den ondergang van een ander, maar gericht moet zijn om het allen ten goede te laten komen. Dat is misschien wat hoog gegrepen, maar als we willen zien hetgeen zich lang- zaam-aan in de wereld ontwikkelt, dan I bemerken wij toch de sturende hand, die ons in die richting drijft. Trachten den tijd terug te draaien, is altijd gebleken te zijn een chaos te schep- j pen, maar zich aanpassen aan den tijd be- wees steeds, dat men in de levenwekkende richting bezig was. j Het is daarom, dat wij niet kunnen aannemen, dat men zal terugkeeren tot de zeilvisscherjj. I Dan maar doodvisschen van de Noord zee? zal men vragen. En nogmaals moeten we terugkomen op de reeds meerdere malen uitgesproken meening, dat het dringend tijd wordt, dat bepaalde gedeelten der Noordzee tijde lijk worden afgesloten voor allé visscherij. j Er zijn nu eenmaal wetten in de natuur, die men niet ongestraft kan overschrijden. Als men de grensmogelijkheid van bevis- sching heeft overtreden, wreekt zich dat in eenigerlei opzicht. En daar de technische ontwikkeling in het vischbedrijf noodwendig heeft geleid tot de verstoring van het evenwicht in productievermogen der zee en vangstca paciteit, moet er een maatregel ontstaan, die aan die evenwichtsverstoring een ein de maakt. En zoover wij het kunnen zien is de eenige weg: internationale regeling tot het verbod van bevissching op bepaalde gebieden in de Noordzee. Terugzetting van den tijd lijkt ons on mogelijk en ongewenscht en andere maat regelen lijken ons lapmiddelen. VI SCHMEELINDUSTRIE. Aan het eind van de Binnenhaven ligt al langen tijd een hoog gevaarte, dat eer tijds dienst heeft gedaan als schip. Het is er nog één uit de na-oorlogsche jaren, toen alle soort materiaal door het oorlogs monster als 't ware was opgeslokt en men meende, dat een schip een even dood ding was als alle andere doode dingen en dus kon worden geconstrueerd van welk mate riaal ook. En men bouwde schepen van beton, log en zwaar en het dreef en men meende: ziezoo, een schip, en liet het varen. Het voer ook wel, maar het voer met, zcoals andere schepen, van hout of ijzer gebouwd. Er zat geen ziel en geen veer kracht in en het bleef log en loom. Het gevaarte, dat daar op 't eind van de Binnenhaven ligt, is nu zoo'n baksel van beton. Het drijft, en dat is zijn beste eigenschap, en van die beste eigenschap wordt nu gebruik gemaakt en gelukkig hij, die uit een goede eigenschap van een mensch of een ding weet te puren alles wat in die goede eigenschap omsloten ligt. Deze betonnen vaarder wordt thans door den heer Drijver ingericht tot vischmeel- fabriek. Binnenkort, als de installatie door be voegde autoriteiten zal zijn afgeschouwd en goedgekeurd, hoopt men het bedrijf in werking te stellen. Voorloopig zal ligplaats werden verkre gen in het gedeelte van het N.-H. Kanaal, ongeveer bij den reinigingsdienst en wel aan de zeezijde van het Kanaal. Ncd. Hcrv. Gem. (Nw. Kerk, Weststr»-4X le Paaschdag. Pnklaar 's Morgens 10.30 u., Ds. kJ,oor> Medewerking van het 2e Paaschdag. n.m. 7.30 uur, Opvoering met Paaschspel door de V.O. medewerking van het k ,n. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, es P 2e Paaschdag. 's Morgens 10.30 uur, Ds. Poel. Geref. Kerk (Julianapark). le Paaschdag. 's Morgens 10 uur, Ds. F. Zan int> van Hilversum. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar 2e Paaschdag. 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Hulpkerkd. Chr. Mil. Tehuis) le Paaschdag. 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Zantmge 2e Paasehdae. Geen dienst. Oud Geref. Kerk (Hpogstraat). le Paaschdag. 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. v-d. Kraats. 2e Paaschdag. 's Morgens 10 u„ de heer N.v.d. Kraats Chr Geref. Kerk (Steengracht), le Paaschdag. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer W. Ramaker, theol. stud. te Apeldoorn. 2e Paaschdag. 's Morgens 10 u., de heer W. Ramaker Herst. Evang. Lulh. Gem. (Weezenstr.) le Paaschdag. 's Morgens 10 u„ Ds. P. H. Borgers Liturgische Feestgodsdienstoefening Koorzang van de Duitsche Vereen. 2e Paaschdag. Geen dienst. Donderdag 8 uur, Deutsclier Verein. Doopsgez. Gem. le Paaschdag. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat), le Paaschdag. 's Morgens 10 u„ Ds. R. C.W. J. Hoek 2e Paaschdag. 's Morgens 10 uur, Ds. Hoek Leger des Heils. Geen opgaaf ontvangen. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen Jansendwarsstraat 8. le Paaschdag. 's Morgens 9.B0 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) le Paaschdag. 's Morgens 10 u., Godsdienstoefemn met preek Past. Molema i 's Avonds 7 uur, vesper 2e Paaschdag. 's Morgens 10 u. Godsdienstoefening met preek past. Th. Moleman HUISDUINEN Ned. Herv. Geni. le Paaschdag. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté 2e Paaschdag. Huisduinen en Julianartorp geen dienst Zaterdag 4 April. Uitvoering Handelsschoolvereen., Ca sino, 8 uur. Feestavond, Burgerkring Harmonie, Concordia, 8 uur. Zondag 5 April. Cabaretvoorstelling Willy Derby, Ca sino, 8.15 uur. Maandag 6 April. Orgelconcert Geref. Kerk, Juliana park, 8 uur. Vrijdag 10 April. Opening „Boltha", natuurpark, Don kere Duinen. Zaterdag 11 April. Uitvoering Zangvereen. Morgenrood, Casino, 8 uur. Feestavond Vereen. Spoor- en Tram wegpersoneel, Musis Sacrum, 8 uur. Maandag 13 April. Jubileumavond „Held. Mannenkoor", Casino, 8 uur. Dinsdag 14 April. Openingsvoorstelling Circus Ernst Carré, terrein Javastraat, 8 uur. Jubileumavond „Held. Mannenkoor", Casino, 8 uur. Woensdag 15 April. Vergadering S.D.A.P., Casino, 8 uur. Donderdag lfi April. Jaarvergadering Algein. Coöperatie, Musis Sacrum, 8 uur. Vrijdag 17 April. Gymnastiekuitvoering „O.K.K.", Casi no, 8 uur. Reeds daarom heeft zoo'n drijvende in richting een voordeel, omdat eventueel deze fabriek verplaatsbaar is, zonder dat er iets behoeft te worden in den steek ge laten. Eindelijk zal Den Helder dan ook zijn pufindustrie hebben. Reikhalzend hebben de visschers daarnaar uitgezien, omdat er vaak onverkoopbare visch en garnalen over boord moesten worden gezet, wjjl er momenteel geen vraag om welke reden dan ook naar dat artikel was. Nu zal dat anders worden en vele vis schers hebben zich reeds contractueel ver bonden hun puf te leveren aan deze op tt richten fabriek, waartegenover dan ook wel dit zal staan, dat de fabriek verplicht is al hun puf af te nemen. Dit is van beteekenins, omdat, zooals gezegd, vooral het garnalenafval niet steeds kon worden afgezet. Nu er dus een meer geregelde bron van rut-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9