K IHNtMENDE UHDIOOPEl S.A. KAKHEWASSER Zn. 'VflflemuN Constipatie NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenïandsch overzicht. DE AARDBEVING IN NICARAGUA. GEMENGD NIEUWS DINSDAG 7 APRIL 1931. Nieuwe moeilijkheden over de Londonsche vlooton- derhandelingen. - De scheuring bij de Duitsche na- tionaal-socialisten. - De bestrijding van de werkloos heid in Duitschland. - Een kabinetscrisis in Roemenië. FEUILLETON „Hm waarschijnlijk. Ik wou je niet Iw-etsen, maar OOST-IN DIE. Heuvel afgeschoven. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt Ernstig ongeluk. _C"g946 EERSTE BLAD 59ste JAARGANG LDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.Heldersche Courant 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. I 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1 Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.fr.p.p.6et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER J... Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. Nieuwe moeilijkheden over de Londen-1 oud-rijksminister van arbeid, Brauns, be- lche vlootverhoudingen. De Fransche minister van buiten'- tandsche zaken, Briand, heeft Vrijdag namiddag met den Italiaanschen gezant te parijs, graaf Manzoni, een langdurig onderhoud gehad over de houding van Italië ten aanzien van het Duitsch- yostenrijksche tolverbond, en over de moeilijkheden, die zich voordoen bij de jedactie van het Fransch-Italiaansche ylootverdrag. Tot het jaar 1933 heerscht tusschen de Irie mogendheden absolute overeenstem- Ihing. Dan treden echter twistpunten op, tirelke hun oorzaak vinden in de voor ver- ichillende uitlegging vatbare clausules, waarbij aan Frankrijk en Italië de kiel legging van nieuwe eenheden tot aan het (aar 1936 is toegestaan. Deze nieuwe tenheden mogen volgens den tekst van iet Verdrag voor Frankrijk niet meer be iragen dan 136.438 ton, terwijl aan Italië ielfs slechts 129.615 ton is toegestaan. De Fransche deskundigen stellen zich nu plot- jeling op het standpunt, dat zij op het find van 1934 hun volle vrijheid van han- lelen weder zullen hebben teruggekregen, langezien de bouw van een oorlogsbodem len minste drie jaar duurt, en de in het jaar 1934 en later op stapel gezette een heden eerst na 1936 voltooid zouden wor- len. De afgevaardigden van Engeland en jtalië te Londen hebben zich tegen deze Fransche these met kracht verzet. Ook in Frankrijk hoopt men dat het gelukken zal 4e moeilijkheden nog vóór de bijeenkomst lan de deskundigen op 15 April a.s., op te bssen. De scheuring onder de Duitsche natio- ialisten. De gisteren verschenen Volkische leobachter is van meening, dat de mui- Erij van de S.A.-mannen over de geheele Ijn mislukt is. Het blad bevat echter te- tens een beroep van Hitier aan alle partij- jenooten, waarin staat dat een aantal der Ruitende leiders de S.A.-mannen blijven iphitsen. Hitier ontslaat daarom alle S.A.- jannen van de verplichting te gehoor- men aan leider, die zelf niet willen ge- iorzamen. Wie de bevelen van Stennes ianvaardt, sluit zich zelf buiten de na- tanaal socialistische partij: In een uitvoe- tp opstelt beklaagt Hitier zich over de itellectueelen en over de officieren, die Ich eerst bij de beweging hebben aange- ioten, en de moeilijke tijden van het be- n niet hebben medegemaakt. Met deze ementen bedoelt hij Stennes, die ge- facht heeft de autoriteit van de partij- iiding te onderwerpen door misverstand fe doen ontstaan in de gelederen der S.A.- lannen. Stennes heeft gevit over het jtarmer en het brons in het partijgebouw E München, hij heeft zich minachtend Ütgelaten over de nieuw opgerichte fciderschool en heeft tenslotte het oude ferschil tusschen Pruisen en Beieren ver- tlierpt, alhoewel het Pruisendom geen pëografisch. maar een moreel begrip is. De bestrijding van de werkloosheid in )uitschland. Zooals men weet houdt zich een com missie, onder leiding van den Duitschen THE DARK CHAPTER door E. J. RATH. II. „Ik veronderstel, dat .fff dezen wagen mt rijden. Ik kan het in ieder geval let." Hij antwoordde met een buiging. „Ik moest een paar visites maken," zei te, „maar Ze scheen uit kiesohheid te zwijgen. Hij »g, dat ze naar zijn kleeren keek. „Dat zou u waarschijnlijk in opspraak irengien," zei hij. Ze zweeg en de jonge man haalde de fchoudere op. „Het is nu eenmaal zoo," zei hij. „Ik ten geen kruidje-roer-me-niet". „Je bent ik bedoel je bent „Waar ik naar uitzie." Ze zuchtte zacht Hij verbeeldde zich, en een verheugde flikkering in haar sn te zien. Van het eerste oogenblik 'had hij een vermoeden gehad, dat sterker werd. zig met het ontwerpen van voorstellen aan de regeering tot bestrijding van de werkloosheid in Duitschland. Naar het W.B. meldt, heeft deze com missie thans een partieel rapport inge diend, waarin o.a. het probleem van den werktijd wordt behandeld. Voor de verkorting van den werktijd wordt een wettelijke, regeling voor gesteld, en wel zoodanig, dat de regeering gemachtigd wordt, eventueel den werktijd in bepaalde industriëen vast te stellen. De rijksminister van arbeid zou het zeer op prijs stellen indien het bedrijfsleven maat regelen in dien geest zooveel mogelijk vrij willig zou treffen. Waarschijnlijk zal hij dadelijk na Paschen onderhandelingen met verschillende takken van industrie openen. Men denkt blijkbaar aan de vor ming van vak-commissies voor de ver schillende industrieën. Kabinetscrisis in Roemenië. Het kabinet-Mironescoe is Zaterdag afgetreden. De koning nam het ontslag aan en gaf uiting aan den wensch, dat alle politieke krachten aan de vorming der nieuwe regeering zouden deelnemen. In dien zin heeft Mironescoe besprekin gen met de partijleiders geopend. De vor ming van een nationale concentratieregee- ring is steeds de speciale wensch van ko ning Carol geweest. Het kabinet-Mironescoe blijft de loo- pende zaken afdoen. De onmiddellijke aanleiding tot het ont slag van het kabinet vormde het aftreden van den minister van handel Manoilescu, die drie dagen geleden bij een stemming over een wetsontwerp met de regeerings- partij in conflict geraakte en terstond zijn voornemen te kennen gaf zijn functie neer te leggen. Alle pogingen hem tot andere gedachten te brengen mislukten, zoodat hij ten slotte aan zijn voornemen gevolg gaf, waarop het geheele kabinet zijn voorbeeld volgde. Mironescoe is steeds een aanhanger van Koning Carol geweest en bezat het speciale vertrouwen der Kroon. Toetoelescoe. de gezant in Engeland, is, in verband met de crisis, telegrafisch naar Roemenië teruggeroepen. UIT DE ENGELSCHE CONSERVATIEVE PARTIJ. Ohurchill heeft het voorzitterschap van de conservatieve partij neergelegd, naar aanleiding van het feit dat Baldwin in zijn plaats Neville Chamberlain heeft aange wezen om de oppositie tegen de begrooting te leiden. GANDHI ALLEEN NAAR LONDEN. Volgens besluit van het congresbestuur zal Gandhi als eenige vertegenwoordiger van het oongres afgevaardigd worden naar de e.k. ronde tafelconferentie te Lon den te houden, VERDUN. D© vestingwerken hersteld. De tijdens den oorlog verwoeste ves tingwerken van Verdun zijn wederom ge heel hersteld. De vestingen Douaumont en „Ben je heustoh een landlooper?" vroeg ze. „Ik kan het niet ontkennen, mevrouw, zelfs al zou ik willen." Weer zuchtte ze zacht en innig verge noegd. „Hoe heet je?" „Rawlins." De jonge man aarzelde geen oogenblik. „Hoe heet je voluit?** „Wade Rawlins." „Hij klinkt Ze zweeg even en ver volgde toen: „Hij klinkt een beetje on gewoon voor „Een bedelaar." Mevrouw Kilbourne schudde heftig van neen. „Ik houd niet van dat woord," zei ze. „Een landlooper hoeft nog geen bedelaar te zijn. Ik heb er zelfs één gekend, die dominee was." Hij voelde een grooten lust een vreugde kreet te uiten. Alles was nu in orde dit was het doel van zijn tocht! „We zijn nogal democratisch," gaf hij toe. „We laten iedereen toe." Ze scheen hem niet te hooren, maar was in diep gepeins verzonken. Met de punt van haar parasol prikte ze een gaatje in den weg. „Rawlins, wil jo me naar huis rijden? vroeg ze plotseling. „Zeker, mevrouw." Hij hield het portier open, terwijl ze in stapte. „We zullen moeten keeren," legde ze uit. „Ik woon op den heuvel." Met moeite verborg hij zijn vreugde. Wat een bof! „Ik moet thuis eens met je spreken, Rawlins." Vaux, waar de strijd zoo hevig heeft ge woed, zijn weer gevechtsklaar. DE JAPANSCHE MARINE. Uitgebreid met twee schepen. De Japansche vloot wordt uitgebreid met twee schepen: het vliegtuigenmoeder schip „Ruyso" (7600 ton), en den laatsten toegestanen kruiser van 10.000 ton. De „Ryuso" wordt heden van stapel gelaten, de kruiser wordt op 5 April te water ge laten. Onbekende feiten uit een onbekend land. (Onder curateele van de Ver. Staten. Door een bijzonderen correspondent.) Groote natuurramp op Java. Een redacteur van het „A. I. D." telefo neerde uit Tjiamis op 1 Maart: Een afgeschoven heuvel, genaamd de Pasir Kiara, behoorende tot het blok Tjoe- roeng Kali is een dorre berg zonder kam pongs, langs welks voet de Tjoeboehan stroomt. Door de afschuiving is een gat geslagen met een breedte van 400 bij een diepte van 200 m. De Pasir Kiara wordt door menschen slechts zelden bezocht. Van bodemscheuren als voorafgaande waar schuwing is niets bekend. Op den dag van de ramp werden des middags om 3 uur de omliggende kampongs opgeschrikt door hevige knallen, gevolgd door een lang zaam wegstervenden donder, waarop de lucht verduisterd werd door verstuivende zanddeelen, welke spookachtig rood aan deden. Het geheele drama speelde zich in vijf tien minuten af. De rivier was toen verdwenen onder geweldige zand- en steenmassa's. Bij een onmiddellijk inge steld onderzoek is gebleken dat zes men schen bedolven waren. Den volgenden morgen was nog slechts een lijk opge haald en wel van den 11-jarigen zoon van een zekeren Moerhawi, wiens vader ook tot de vermisten behoort. Van de andere vermisten is nog geen spoor te bekennen. Het terrein is door honderden menschen onder leiding van een wedana afgezocht, hetgeen een zeer gevaarlijk werk is, aan gezien men niet bekend was met het feit, of de werking nog verder ging. Waar schijnlijk zullen de lijken nooit meer te voorschijn komen. Tien bouwsawahs zijn verloren gegaan. De bevolking berust. HET PROCES OVER DE SURIN A AMSCHE MILLIOENEN. Sinds tientallen jaren wordt in Duitsch land een hevige strijd over een beweerde millioenenerfenis gevoerd, die een zekere te Paramaribo gestorven König zou ach tergelaten hebben. Er bestaat echter ver schil van meening of deze overleden Carl Dietrich König, geboren te Diersdorf bij Neuwied (Rijn provincie) is, of dat 't hier om een Anton König Baensch, afkomstig van Dietsdorf in Silezië gaat. In de laat ste 10 jaren waren het in het bijzonder 2 vrouwen, Schneider en Hartmann, die de nasporingen met grooten ijver bewerkstel ligden, waarbij haar een prakticien uit Si lezië zijn medewerking verleende. Op grond van de voorgewende erfenis lukte het den dames, zelfs bij bekende groote kooplieden te Breslau, zoo groote credie- ten te verkrijgen, dat het ten slotte de aan dacht der justitieele autoriteiten trok. Thans zijn de 3 personen wegens bedrog aangeklaagd en er staat een omvangrijk proces te Breslau te wachten. In verband hiermede wordt nu aan De West geschre ven dat inderdaad in Suriname op 27 Oc- tober 1839 een Carl Dietrich König, zich noemende Carel Diederich Koning, gestor ven is; hij werd op 17 November 1795 te Diersdorf bij Neuwied geboren. Bij ziin dood gedroeg heel z'n vermogen 2.402.04 welke som aan de Curatelenkamer over ging en later behoorlijk onder de erfge namen verdeeld is. Van een Dietzdorf, geboren Anton König Baensch, is in Suri name niets bekend, nog minder echter iets van een millioenen-erfenis. Hij zette zich achter het stuur, keerde handig en begon den heuvel op te rijden. „Hier is het," riep ze, nadat ze ongeveer een mijl gereden hadden. Er was een hek in de hooge heg en in één van de granieten pilaren was een bronzen plaat ingelaten, waarop de woorden „Kilbourne Heights" gegra veerd stonden. IV. Terwijl de limousine langs de slingeren de oprijlaan reed, zag Rawlins opnieuw de roode pannen van het dak, dat hij voor het eerst van uit den trein gezien had. Het terrein was dicht begroeid met hoo rnen en hij zag, dat Kilbourne Heights een groot landgoed was. De naam was waar schijnlijk een aanwijzing, hoe de familie was, maar daar hield hij zich nog niet mee bezig. Mevrouw Kilbourne beviel hem tot nu toe uitstekend. Toen ze het huis bereikten, zag hij, dat het geheel aan zijn verwachtingen beant woordde. Het was breed gastvrij en ge zellig. Het was echt een huis om be woond te worden door een dame, met een zwak voor landloopers. Toen hij uitstapte om het portier open te maken voor mevrouw Kilbourne, werd hij een gedaante gewaar, die beweging loos boven aan de stoep stond. Een butler is altijd gemakkelijk te herkennen, niet tegenstaande de vele verhalen over gas ten, die hem bij vergissing de hand druk ten. Rawlins zag tenminste in één oogop slag, wien hij voor zich had en ook, dat het zijn natuurlijke vijand was. „Laat den wagen maar zoolang staan, Rawlins," zei mevrouw Kilbourne. „Voor- Granada, April 1931. De oude wereld, die zich veel te veel bezighoudt met zichzelf en haar eigen nooden, hoort op ontstellende wijze iets van Nicaragua, een land, dat ons over het algemeen onverschillig laat. Er moest eerst een ontzettende aardbeving plaats vinden, dood en vernieling moesten tot het toppunt van hun macht stijgen, om onze aandacht de vestigen op het in Midden-Amerika gelegen landje Nicara gua met zijn bevolking van ongeveer 650.000 inwoners, waarvan slechts onge veer een zesde gedeelte uit blanken be staat. De telegrammen hebben ons reeds ge meld, welke verschrikkelijke tooneelen zich hebben afgespeeld in de hoofdstad van het land, het kleine Managua. In een overigens niet door vulkanische ver schijnselen bezochte streek heeft een vreeselijke aardbeving gewoed, die de stad vrijwel geheel heeft verwoest, een grooten brand heeft veroorzaakt en vol gens de laatste berichten het leven van ongeveer 2500 menschen heeft wegge rukt. Zoo'n ramp verwekt over de geheele wereld medelijden met het zwaar ge troffen land, hoe onbekend en hoe afge legen het ook is. En in dit geval wordt he land wel bijzonder zwaar bezocht, om dat het reeds tevoren arm en in schulden was. Men kan zich eenvoudig niet voor stellen, waar president Adoli'o Diaz het geld vandaan kan halen om althans de eerste nood te verzachten. De dakloos ge worden bevolking moet worden gevoed en er zal later nog een groot kapitaal noodig zijn voor den wederopbouw der hoofdstad. De materieele schade wordt thans reeds op 30 miilioen dollar geschat. En dat in een land, waarvoor de totale naionale schuld ten bedrage van 6V> miilioen dollar reeds een ondragelijke last wasl In een land, dat zich ondanks voortdurende revoluties en onlusten in het Oostelijk deel niet eens de weelde kan veroorloven van een leger of een sterke politiemacht, maar zich tevreden moet sellen met 800 beambten onder leiding van 48 officieren. In een land, dat voor een schamele 3 miilioen dollars drie poli- iek en economisch uiterst belangrijke landstreken, n.1. de zone voor het Nica- ragua-kanaal, de baai van Fonseea en de Mais-eilanden aan de Vereenigde Staten moest „verpachten" (om ze nooit meer terug te krijgen). Dat Nicaragua sinds 't uittreden uit den „Bond van Vereenigde Staten van Centraal-Atnerika" in 1839 in naam een Amerikaansche kolonie is, dankt het alleen aan het feit, dat er geen petro leum en geen steenkolen binnen zijn grenzen zijn gevonden. Als dat het geval was geweest, had de almachtige dollar allang eens een klein revolutietje geënsce neerd onder de leus: „Aansluiting bij de Vereenigde Staten. En zou zoo'n revolu tie soms niet slagen? Maar er zijn in Ni caragua geen petroleum- of steenkool- belangen te „verdedigen" en daarom is Amerika er tevreden mee, „slechts toe zicht uit te oefenen" op de financiën, niet minder dan drie sterke militaire posten in het land te onderhouden, het ook voor de de wereldpolitiek zeer belangrijke Nica- ragua-kanaal als zijn eigendom te be schouwen en overigens alle takken van den handel aan zich te trekken, die het slechts eenigermate van belang toeschij nen. De uitvoer van koffie (8.1 miilioen dol lar) en de invoer van hout (1.3 miilioen) gaat voor 85 over de Amerikaansche handelaars, die hun prijzen vrijwel kun nen dicteeren en binnen niet al te langen tijd alle plantages van het land hebben opgekocht. De enkele banken van het „zelfstandige" land behooren öf geheel aan Amerikanen öf zij zijn van Ameri- dat we verder iets besluiten, moet ik eens met je spreken." Hij volgde haar de stoep op en de butler deed een stap achteruit om hem langs te laten. De major domus verried geen ver bazing; veeleer kwam er een vermoeide, wanhopige uitdrukking op zijn gelaat. Zijn beroep had hem geduld geleerd, maar er waren grenzen. Nog stond hij roerloos, terwijl mevrouw Kilbourne plaats nam in een schommelstoel en Rawiins een stoel aanbood. „Ik heb je op het oogenblik niet meer noodig, Grosvenor," zei ze. De butler boog en in die buiging lag meer dan alleen gehoorzaamheid; hij leg de er medelijden, spijt en minaching in dit laatste natuurlijk voor den man met de sjofele kleeren. Grosvenor was een butler, die zijn ge voelens wist te uiten. Iedere beweging verried zijn gedachten. Dit alles wist Rawlins in twintig minuten beter dan mevrouw Kilbourne zelf. Hij nam een stoel en gaf gevolg aan haar uitnoodiging om plaats te nemen, waarbij het hem ge lukte noch brutaal, noch al te onderdanig te zijn. Geen oogenblik vergat hij zijn verhouding tot de eigenares van Kil bourne Heights. Mevrouw Kilbourne vouwde de handen dat was een ge woonte van haar, als ze haar gedachten wilde concentreeren en keek hem aan met haar vriendelijke grijze oogen. „Vertel nu eens iets over jezelf, Rawlins." Toen weifelde hij voor het eerst. Ilij streek met de hand over zijn stoppelbaard en keek haar aan. „Net, wat je wilt," voegde ze er aan toe. „Wat ik wil," herhaalde hij. kaansche banken afhankelijk. De staats spoorwegen zijn voor het grootste deel verpacht, evenals de ongeveer 2 miilioen dollar per jaar bedragende inkomende rechten. Er breken in Nicaragua geen revoluties en geen opstanden uit zonder medeweten en medewerken der Amerikanen; er wor den geen gebouwen opgetrokken zonder dat de Amerikanen er financieel bij be trokken zijn. Nicaragua heeft in naam nog deelgenomen aan den wereldoorlog, omdat Amerika het wilde. En het is vertegen woordigd in den Volkenbond eveneens omdat het in den kraam van Uncle Sam past. Deze groote belangstelling van de Amerikanen voor Nicaragua staat recht streeks in verband met de reeds tientallen jaren oude plannen voor den aanleg van het Nicaragua-kanaal. Want de weg van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan bestaat wel reeds in den vorm van het Panama-kanaal, doch Amerika kan daar niet zoo'n sterke militaire basis stichten om zeker te kunnen zijn, dat elke vijande lijke vloot, hoe sterk ook, erdoor kan wor den tegengehouden, terwijl de Amerikaan sche schepen er toch ongehinderd kunnen passeeren, ook in oorlogstijd. Amerika heeft dus ten allen tijde gestreefd naai den vermeerdering van het aantal steun punten, zoodat het zonder lange reizen dadelijk kan ingrijpen, wanneer de om standigheden het noodig maken. In de eerste plaats is daarvoor een tweede ka naal noodig en bovendien moet Amerika in alle staatjes van Midden-Amerika een zekere machtspositie innemen om op een groot aantal plaatsen een vlootbasis te kunnen aanleggen. Dit is dan ook ge schied, niet alleen in Panama en Nicara gua, maar even goed in Costa Rica en Mexico. Daardoor beheerschi Amerika nu zoowel de Caraibische Zeo als den Stillen Oceaan. Daarnaast spelen natuurlijk ook de be langen van den Amerikaanschen handel een grooten rol. De Amerikaansche ban ken en kooDlieden hebben altijd graag hun geld in Midden-Amerika belegd, al was het maar, omdat de behoefte aan kapitaal daar zoo groot is, dat zelfs voor kleine be dragen, die dadelijk opvraagbaar zijn, on evenredig hooge rente kan worden ge vraagd. En tenslotte is ook de productie van koffie, ijzerhout en bananen in deze landen een vrij belangrijke factor. Tenslotte nog enkele bijzonderheden speciaal over Nicaragua. De 650.000 in woners bestaan voor 16 pet. uit blanken, voor 97a pet .uit negers, voor 69 pet. uit de z.g. Triguenos (nakomelingen der oude Inca's, die geheel aan lager wal zijn ge raakt en een armoedig leven leiden als arbeiders op de plantages). De rest der be volking bestaat uit mestiezen en geïmpor teerde werkkrachten uit Oost-Azië. Het verkeer is er zeer gebrekkig georgani seerd. Er zijn 240 K.M. staatsspoorwegen (grootendeels verpand) en 110 K.M. spoor wegen in het bezit van Amerikaansche planters en exporteurs. In het geheele land zijn 180 postkantoren, waarvan 106 tevens als telegraafkantoor zijn ingericht. Aan het telefoonnet zijn 674 toestellen aan gesloten.. De vloot van Nicaragua bestaat uit een oude vrachtstoomboot op het meer van Managua, twee stoombooten op het dicht daarbij gelegen meer van Granada, en één stoomboot, die thuis hoort te Puer ta Arenas, een plaatsje aan de Westkust. De voornaamste havenplaatsen zijn San Juan del Norte en San Juan del Sur met elk ongeveer 1000 inwoners. Dit armelijke land is thans bezocht door een vernielende ramp. Hoe het dien slag ooit te boven zal komen, kunnen wij ons eenvoudig niet voorstellen. (Nadruk verboden). Mevrouw Kilbourne keek hem vriende lijk, maar onderzoekend aan. „Wat je wilt. Ik bedoel, dat je je niet hoeft te vernederen. Als er iets is Ze zweeg en haalde de schouders op. „Zie je, als er zoo iets is, dan wil ik geenszins onbescheiden zijn; maar toch zou ik graag zoo ongeveer willen weten, wie je bent. Denk niet, dat ik nieuwsgierig ben; maar sedert eenigen tijd stel ik belang in hm „Landloopers," hielp bij eerbiedig. „Juist. En ik doe mijn best onbevoor oordeeld te zijn." „Ik geloof, dat ik u begrijp, mevrouw. Om te beginnen ben ik Wade Rawlins." Mevrouw Kilbourne knikte, als ver wachtte ze dat begin. Was ze al sceptisch, vroeg de jonge man zich af. „En ik ben bang, dat ik Wade Rawlins zal moeten blijven." „Dat hindert niets," was haar eenige opmermiiK. „Ik ben geboren...." Weer aarzelde hy. Haar vriendelijk heid maakte hem onzeker; ze legde hem niets in den weg. Weerstand zou hem nieuwe ideeën hebben gegeven, maar nu was hij plotseling afgestompt. Verdraaid! Hierop was hij niet voor bereid. Twee dagen lang had hij over alles nagedacht, maar door een onbe grijpelijke nalatigheid, had hij geen en kele gedachte gegeven aan zijn levens beschrijving! Hij hakkelde en zocht naar woorden. Langzaam stak hij van wal. „Ik ben geboren in de Vereenigde Staten", zei hij en keek welken indruk deze woorden maakten. Hij begreep, dat het nogal vaag was en Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij Let op naam op den zelfkant Vraagt onze staien-collectie Binnenland. Vier gewonden. Zondagmiddag omstreeks 12 uur is een werKbootje van de machinefabriek De Maasstad aan de Zalmhaven te Rotterdam, welk bootje in die haven voor de fabriek lag, een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige werklieden waren bezig een olietank te lasschen met behulp van een autogeen- laschapparaat. De gassen in de tank hebben vlam gevat, waardoor 4 van de arbeiders gewond zijn geraakt. De genees kundigen dienst heeft hen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar 3 mannen zijn opgenomen, de vierde kon naar huis teruggaan. Opgenomen zijn: de 48-jarige C. H. uit de De Jager straat, die brandwonden aan handen, ar men en gezicht heeft, de 28-jarige W.S. uit de Damstraat, die brandwonden aan handen en gezicht heeft en de 33-jarige H. F., uit de Tuinderstraat, die brand wonden in het gezicht, hoofdzakelijk bij het rechteroog heeft. De 50-jarige J. H. uit de Calandstraat. die brandwonden in het gezicht heeft, is naar huis gegaan. De politie stelt een onderzoek in. Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. f 0.65 per flacon. dat ze hem waarschijnlijk zou verdenken van onnauwkeurigheid, maar ze knikte alleen. „Ik ben gedeeltelijk buiten gedeel telijk binnen de stad opgegroeid," ver volgde hij langzaam. „Toen ik ongeveer twaalf jaar was „Hoe oud ben je nu, Rawlins?" „Een en dertig, mevrouw." „Ja, dat had ik wel gedacht. Ga door, als je blieft." Het was makkelijker voor mevrouw Kilbourne om te zeggen: „Ga door," maar Rawlins geraakte hoe langer hoe meer in het nauw. Hij ergerde zich, dat hij zich niet beter voorbereid had en dat maakte het hem niet gemakkelijker. Het was waarschijnlijk een kritiek oogenblik. Hij was er van overtuigd, dat mevrouw Kil bourne zich sterk liet beïnvloeden door wat haar landloopers haar vertelden. „Zooals ik zei, was ik een jaar of twaalf toen ik genoeg kreeg van de school.we woonden destijds buiten. en toen mijn ouders er op bleven aandrin gen, dat ik mijn studies zou voortzetten, liep ik weg van huis." Mevrouw Kilbourne zuchtte. Ze had het verhaal al meer gehoord, maar vond het telkens weer even tragisch. Jongetjes, die van huis wegliepen vond ze zielig. Raw lins hoorde de zucht en zweeg even. Wat zou hü verder vertellen? „Ik ging naar de stad, waar... (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1