DE INNEMENDE LANDLOOPER S. t. IMNEWASSEC h NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. GEMENGD NIEUWS No. 6947 EERSTE BLAD DONDERDAG 9 APRIL 1931. mm De voorbereiding der ontwapeningsconferentie. - De Belgische arbeiders tegen eenzijdige ontwapening. - Het conflict in de nationaal-socialistische partij ge ëindigd? - Duitsch-Engelsche besprekingen.- Revolutie op Madeira. - De republikeinsche beweging in Spanje. FEUILLETON OOST-IN DIE. Drievoudige moord te Bilthoven. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt 59ste JAARGANG ECOURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.Heldersche Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. 1 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER J... Bureau Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct- De voorbereiding der ontwapeninys- conlerentie. lu antwoord op de uit- noodiging, die do secretaris-generaal van den Volkenbond aan de regeeringen ge zonden heeft, om voor de a.s. ontwape ningsconferentie volledig den stand van hun bewapening te willen opgeven, heeft Curtius in een nota aan het Volkenbonds secretariaat verzocht op de agenda van de Raadszitting in Mei te willen plaatsen een voorstel tot uitbreiding van deze i*esolutie met een bepaling, dat het secretariaat den regeeringen een vragenlijst voor dit doel zal toezenden. Uit een brief van Curtius blijkt, dat de Duitsche regeering deze inlichtingen voor de voorbereiding van de conferentie alleen van waarde acht, wanneer ze door alle staten worden verstrekt volgens een gelijk model. De Engelsche regeering heeft er onlangs eveneens op gewezen, dat uniforme tabel len noodzakelijk zijn, wil de conferentie de opgaven kunnen vergelijken; zij stelde daarom voor de tabellen van het ontwerp- conventie te gebruiken zonder echter de regeeringen te willen verplichten deze opgaven te verstrekken, hetgeen echter wel in de bedoeling van het Duitsche voorstel schijnt te liggen. De Belgische arbeiderspartij tegen een zijdige ontwapening. Evenals in ons land heeft ook de Belgische arbeiders partij met de Paaschdagen een congres gehad. Ofschoon het reeds vast stond, dat het congres de door den Algemeenen Raad ingediende motie het voornaamste dei- agenda zou aannemen, was het debat erover vrij levendig schrijft het „Han delsblad". De motie drong, wat de ontwapening van internationaal standpunt betreft, aan op successievelijke en gelijktijdige ontwa pening door alle staten totdat de organi satie des vredes hecht genoeg is om elke veiligheid te waarborgen, zoodat een legej overbodig is. Wat de ontwapening van nationaal standpunt betreft stelde de motie voor de bewapening van België te ver minderen tot een niveau, dat voldoende is om aan de verplichtingen der interna tionale verdragen te voldoen. De motie werd krachtig verdedigd door Vandervelde, die betoogde dat het verdrag van Locarno België niet toestaat eenzijdig te ontwapenen. Tot hen, die passieven tegenstand bepleiten, zeide Vandervelde, dat zij zich eens moeten richten tot de democraten in de landen der dictatuur, opdat deze hun kunnen vertellen wat lie den zonder wapenen tegen een gewapende dictatuur kunnen uitrichten. Ook wees hij er op, dat indien de Belgische socialisten zouden besluiten volkomen te ontwapenen, zij aan kracht zouden verliezen in hun campagne voor de vermindering der ont wapening in België en elders. De motie werd met 369.531 tegen 189.825 stemmen en 32.239 onthoudingen aange nomen. Het conflict in de Duitsche nationaal- socialistische partij behoort waarschijnlijk weer tot het verleden. Hitier en Goebbels bazuinen overal rond, dat hun partij niet verzwakt, maar gezuiverd uit den strijd is gekomen. Stennes heeft bij gebrek aan geld met moeilijkheden van velerlei aard te kam pen. Toch zal dit conflict een reeks gevol gen hebben, waarover zich zeker alle tegenstanders van de Hitlerianen zullen verheugen. Een reeks spannende proces sen, waarbij zeker heel wat partijgeheimen zullen worden verraden, kunnen worden verwacht. In een dezer processen is Sten nes beklaagde; in twee andere treedt hij zelf als aanklager op. Engelsch-Duitsche besprekingen? De „Times" meldt, dat de Britsche regeering eenige weken geleden, door tusschenkomst van het Duitsche gezantschap te Londen, rijkskanselier Brüning en dr. Curtius, den rijksminister van buitenlandsche zaken, heeft uitgenoodigd, een particulier vriend schappelijk bezoek aan Londen te bren gen. Het bezoek zou in Mei plaats hebben. De Fransche pers toont zich in het al gemeen niet zeer ingenomen met de uit- noodiging, welke uitnoodiging ook aan Briand gericht is. Een groot aantal bladen is van meening, dat een dergelijke bijeen komst van vooraanstaande ministers der drie mogendheden nooit in het voordeel van Frankrijk kan zijn. Men vreest bo vendien, dat de bedoeling van Henderson slechts zal zijn de gevolgen van de Duitsch-Oostenrijksche tolovereenkomst te verzwakken en zoo mogelijk de geheele zaak in de kiem te smoren. De „Echo de Paris" schrijft uit goede bron te hebben vernomen, dat Briand de uitnoodiging reeds heeft afgeslagen. Revolutie op Madeira. Volgens berich ten uit Funchal (Madeira) is daar Paasch- Zondag een revolutie uitgebroken. Zoowel de burgerlijke als de militaire gouverneur zijn gearresteerd. Een miltaire junta, on der leiding van generaal Souza Dias heeft de leiding genomen. Twee maanden geleden zijn er bij onge regeldheden tijdens een staking eenige personen gedood. De Portugeesche regee ring heeft toen een nieuwen gouverneur en hoogen commissaris benoemd, teneinde den toestand op het eiland te bestudeeren. Deze ambtenaren zijn thans door de op standelingen gevangen genomen. Funchal is de hoofdplaats van het eiland Madeira en telt 75.000 inwoners. De Portugeesche regeering heeft een I kruiser naar het eiland gezonden. Aan boord bevindt zich een regiment regee- ringsgetrouwe troepen, 870 man sterk, j Indien de onlusten niet eindigen, zal de regeering een tweeden kruiser en een tor- pedojager naar Funchal zenden. Ook een eskader vliegtuigen wordt gereed gehou den. De Portugeesche regeering heeft den opperbevelhebber der troepen op Madeira j bevel gegeven Funchal te bombardeeren, indien de opstandelingen zich niet zouden overgeven. In de Portugeesche pers wordt weinig of niets omtrent den toestand op Madeira gemeld, aangezien een strenge perscen- suur is ingesteld. Het bezoek van den Spaanschen koning aan Lissabon is uitgesteld tot 12 Mei. De revolutionaire beweging in Spanje. Kolonel Macia, de leider der Catelaansche linkergroepen, heeft de bijeenroeping van l alle Spaansche gemeenteraden tot uitroe ping van de republiek aangekondigd, voor liet geval zijn partij bij de verkiezingen overwint. THE DARK CHAPTER door E. J. RATH. 6) Ze waren plotseling met hun drieën. Met een soepele beweging, die een slan- genmensch haar benijd zou hebben, liet een meisje van een jaar of vijftien zich met gekruiste beenen neervallen op den vloer naast mevrouw Kilbourne en keek den landlooper met buitengewone belang stelling aan. Mevrouw Kilbourne uitte een kreet. „Marian, je doet me schrikken. Je moet niet zoo zacht loopen; en als je wilt luis teren, zit dan niet te wiebelen." „Goed," zei het meisje. „Maar laat hem dan ook doorgaan," en zich direct tot Rawlins wendend: „Schiet op, we wachten." Rawlins keek haar eerst eens ernstig aan, want hij beschouwde haar als een nieuwe moeilijkheid. Hij had het land aan denken onder druk. Waar was hij ge bleven? „Je was juist naar de stad gegaan," herinnerde het voortvarende kind hem, „maar je zei niet welke stad. Welke was het? Toch niet Boston?" „Eigenlijk zou ik de.Hij hield weer «P. „Het is niet noodig den naam van de stad te noemen als je redenen hebt dien liever te verzwijgen," zei mevrouw Kil bourne. „O, moeder, laat hem toch niet meer ontwijkende antwoorden geven. De laat ste dien we hier hadden. Mevrouw Kilbourne legde haar doch ter met een gebaar het zwijgen op. „Hij weet, dat we zijn persoonlijke za ken respecteeren, Marian. Vertel ons wat je goed vindt Rawlins." „Dank u," zei hij met een buiging. Zijn blik dwaalde af naar het meisje op den grond, en iets trof hem. Met ge fronste wenkbrauwen zat ze hem aan te kijken, met een vastberaden, bijna uitda gende uitdrukking in haar donkere oogen. Zonder het te merken, ging hij weer rechtop zitten. Misschien maakte ze de zaak ook niet moeilijker, en had ze juist in de atmosfeer gebracht wat hij te voren gemist had. „In die stad," zei hij, „ik schaam mij het te vertellen maakte ik kennis met eenige jongens van mijn leeftijd, die zich al ophielden met minder eerlijke prak tijken. Een tijdlang verkocht ik kranten, j maar het was heel moeilijk eerlijk te blij ven temidden van zooveel verleiding. Ik leerde stelen, wel geen groote dingen. Ik stal alleen kleinigheden, maar dat be- nadeelde mijn karakter evenzeer, alsof ik groote diefstallen had gepleegd." l Marian Kilbourne's oogen tintelden. I „Moeder," fluisterde ze, „dit is er een ,met opvoeding." I „Om uit dit milieu te ontkomen, ging ik naar zee." Een lange en tevreden zucht kwam uit de richting van het kind op den grond. Rawlins begon er in te komen. „Ik was toen bijna vijftien, en sterk en In ieder geval zal verder gestreden wor den voor de vrijheid, van Catalonië en de renubliek. De tekst van een redevoering, die Una- mnno Zondag op een republikeinsche ver gadering "ehouden heeft, is door de jus titie in beslag genomen. TTnamuno zal waarschijnlijk wegens beleediging van den koning vervolgd worden. De kapitein-generaal van Saragossa heeft het vonnis van den tweeden krijgs raad van Jaca bevestigd. DE ONDERHANDELINGEN OVER HET VLOOTACCOORD. De door de feestdagen onderbroken be sprekingen van maritieme deskundigen van Engeland, Frankrijk en Italië zullen Maandag te Londen hervat worden. UITSLUITING VAN VIJFTIG DUIZEND ARBEIDERS IN DENEMARKEN. Na maandenlange vruchtelooze onder handelingen tusschen de vereeniging van werkgevers en de vakvereenigingen hebben Dinsdag de werkgevers ver klaard, dat zij genoodzaakt zijn over te gaan tot uitsluiting van 50.000 arbeiders. De rijksbemiddelaar heeft Dinsdag nog een voorstel gedaan, dat de werkgevers wel wilden aanvaarden, maar waartegen zich verschillende groote arbeidersorga nisaties verzetten. Indien niet op het laatste oogenblik een oplossing gevonden wordt, treedt op 10 dezer de uitsluiting in werking. HET GROOTE ARBEIDSCONFLICT IN NOORWEGEN. De pogingen om het groote arbeidscon flict in Noorwegen bij te leggen, zijn mislukt. Te beginnen met gisteren zou het werk in een groot aantal industrieën, waaronder de ijzerindustrie, machine bouw, mijnen, textielindustrie, bouwvak ken en de drukkerijen in de provincie worden neergelegd. In het geheel zijn hierbij 43,000 arbei ders betrokken. Het gaat om een loon- kwestie. De werkgevers hebben aange kondigd, dat zij met ingang van 15 Au ril ook de andere industrieën zullen stop zetten. Daardoor zouden nog 25.000 arbei ders werkloos worden. UITBREIDING DER REVOLUTION- NAIRE BEWEGING IN VENEZUELA. De revolutionaire beweging in Vene zuela breid zich, naar V.D. uit New York meldt, steeds meer uit, en heeft zich reeds over het geheele Zuid-Westelijk gedeelte van den staat verspreid. De leider der opstandelingen, generaal Aravelo Cedeno, hee,ft na hevige gevechten tegen de troe pen der bondsregeering verscheidene groote plaatsen in het gebied Apure ver overd. In een langen oproep aan het Venezuelaansche volk verklaart generaal Cedeno den oorlog aan de regeering. HET AUSTRALISCHE TEKORT. 80 millioen pond sterling. Naar Reuter uit Canberra meldt, blijkt uit officieele cijfers, dat het totale tekort over het loopende begrootingsjaar voor de zeven staten, die het Australische ge- ineenebest vormen, 80 millioen pond ster ling bedraagt; hierbij is inbegrepen het tekort van de regeering van het ge- meenebest van 12 en dat van Nieuw Zuid Wales van 8 millioen. De tekorten, die zich sinds 1927'28 opgehoopt hebben, beloopen 42 millioen, waarvan 18 millioen voor de bondsregeering en 14 millioen voor Nieuw Zuid Wales. groot voor mijn leeftijd. Dus werd ik aan genomen als lichtmatroos. Het schip was een bark. Na honderd dertien dagen op zee, waarin geen land in zicht kwam, we gingen om Kaap Hoorn gedurende den nacht kwamen we bij. „Zagen jullie heelemaal geen schepen ook?" vroeg Marian. „Zeventien," antwoordde hij vlot. „Ik vergat dat te noemen. Eindelijk kwamen we bij het eiland Borneo." „O. .o. .o. .o.Moeder!" Mevrouw Kilbourne knikte alleen met het hoofd. Ze had haar handen nog in haar schoot, en zat gemakkelijk in haar stoel te schommelen. Maar het bruin ver brande kind was opgewonden, als ware het geëlectriseerd. Hij kon van zijn plaats af bijna voelen hoe ze energie uitstraalde. „Borneo," peinsde hij, en Marian zag in zijn oogen, dat hij bijna even opge wonden was. „Dat waren drie wonderlijke jaren in Borneo. Ik woonde in het huis van een inlandsch opperhoofd en leerde er de taal en gewoonten van de wilden. Na af loop van die... „Zeg eens iets in het.in het Bor- neoneesch," zei het kind. Hij keek haar aan en schudde zijn hoofd ontkennend. „Ik ben die taal vergeten. Na afloop van die drie jaar ontsnapte ik, kwam ik met moeite aan boord van een Engelsch schip. Het schip. „Hoe ontsnapte je?" De vraag klonk als een bevel. „Dat ehvertel ik liever niet." „Onzin. Als ik het nu weten wil. Ik moet „Marian", zei mevrouw Kilbourne, „ik heb hem gezegd, dat hij niets behoeft te BEZUINIGING OP DE JAPANSCHE VLOOT. De vermindering van de uitgaven voor de marine, zulks onder de bepalingen van het vloot-verdrag, zal meebrengen dat 8000 werkers op de marinewerven en in de tuighuizen zullen moeten worden ont slagen. Zij worden op royale wijze vrij gesteld. HET PROTEST VAN AMBTENAREN TEGEN DE SALARISKORTING. Protestvergadering van 3000 ambtenaren, waarin uitvoerige motie aangenomen. Zondagavond hebben 3000 ambtenaren, vertegenwoordigende 50 vereenigingen, aangesloten bij het V. V. L., in den Die rentuin te Batavia, een protestmeeting gehouden tegen de salariskorting. Talrij ke autoriteiten en Volksraadsleden waren aanwezig. Er waren 175 telegrammen ontvangen uit alle deelen van Indië. Scher pe protestredevoeringen werden gehou den door den heer Kriens namens de As sociatie van Acodiemici, den heer van Loon namens den Kath. Onderwijzersbond, den heer Reens namens het V. V. L. Ge wezen werd o.m. op de verkieselijkheid van leening en heffing van een uitvoer recht op olie boven salarisverlaging. De inhoud der redevoeringen werd vastge legd in een uitvoerige, bij acclamatie aan genomen motie. Binnenland. Zeer veel belangstelling. Ge- eischt wordt tegen den inland- schen bediende Sono, een gevan genisstraf van 20 jaren. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdagmiddag gediend de zaak tegen dén inlandschen bediende Sono, die op 30 Januari te Bilthoven mevr. Soeparwi en haar beide kinderen had vermoord. De publieke tribune was dichtbezet en ook de gereserveerde tribune was in een ommezien bezet. Ook overigens was er voor deze rechtzaak veel belangstelling. Verdachte werd oogenschijnlijk volko men onbewogen de rechtszaal binnenge leid en nam kalm in de beklaagdenbank plaats met een rijksvel dwachter naast zich. Elf getuigen waren gedagvaard. Bij het lezen van de dagvaarding, waaruit blijkt dat men Sono beschuldigt van het feit, dat hij met voorbedachten rade zijn drie slachtoffers door tal van messteken van het leven heeft beroofd, gaf de heer Soe parwi, echtgenoot en vader van de drie slachtoffers, blijk van groote ontroering. Een tolk bracht de vragen aan verdachte in het Maleisch over. Sono blijkt evenwel goed Nederlandsch te verstaan. Getuigenverhoor. Als eerste getuige werd gehoord prof. dr. Baart de la Faille. Deze onderzocht de lijken. De dood werd veroorzaakt door de diepe messneden. De halsslagaders der slachtoffers werden doorgesneden en door de verbloedingen trad de dood in. Als stuk van overtuiging werd getoond het mes, waarmede het misdrijf werd be dreven en dat bij de lijken werd gevon den. Volgens getuige moet Sono met mevr. Soeparwi verscheidene minuten geworsteld hebben, aangezien het lijk van vertellen, wat hij niet prettig vindt". „Maar als we niet weten, hoe hij aan de wilden ont. „Genoeg, Marian." Rawlins keek zijn ondervraagster aan met een bijna triomfantelijken blik. „Alles wat ik u zeggen kan is, dat ik op een allermerkwaardigste en hoogst avontuurlijke wijze ontkomen ben." Marian beet zich op de lip en keek on tevreden. „Het schip waarop ik terecht was ge komen ging naar Zuid-Afrika, met een lading waar ik maar liever over zwijgen zal. In den Indischen Oceaan geraakten we in een orkaan die drie dagen duurde. Het schip werd geheel lek geslagen. Onze boot geraakte van de anderen af en toen we eindelijk aan een onbewoond eiland kwamen, was ik nog maar alleen in leven." Mevrouw Kilbourne was nu toch ook onder den indruk, maar zei niets. Marian steunde haar kin met beide handen en zat onbeweeglijk. „Tot mijn twintigste jaar bleef ik op op dat eiland. Ik behoef u dit merkwaar dig avontuur niet nader te beschrijven, mevrouw Kilbourne; het zou u niet in teresseeren. Ik wil alleen zeggen, dat ik....: of neen, zelfs dat niet." Hij hield op en bedekte zijn oogen met de hand. Marian knarsetandde, wat hem natuurlijk niet ontging. „Niet lang daarna was ik terug in Amerika." „Wil je ons tenminste zeggen, hoe je naar Amerika ging," vroeg het meisje koel. „Met een zeilschip," antwoordde hij. „Na mijn terugkomst heb ik van alles en nog wat gedaan, maar lang ben ik ner- de vrouw een zeer groot aantal messte ken vertoonde. Verdachte zeide zich niets meer te her inneren. Wel zeide hij het mes te herken nen. Dr. Scholten van het Psychopathen- asyl te Leiden en arts aan de strafgevan genis in Den Haag, tweede getuige, ver klaarde dat verdachte wel toerekenbaar moet worden geacht maar in verminder de mate, door den geprikkelden toestand waarin de jongen verkeerde, meenende onrechtvaardig behandeld te zijn. Als ge volg daarvan wist hij niet precies wat hij deed. De heer Soeparwi werd, na onder den Koran den eed te hebben afgelegd, daar na als getuige gehoord. Getuige vertelde van zijn weggaan den ochtend van dien dag, het afscheid van zijn vrouw en van de kinderen, die hem uitlieten en na wuifden. Hij vertelde, hoe zijn vrouw Sono leerde de Hollandsche taal te spre ken. Getuige onderdrukte een paar keer met moeite zijn ontroering, wanneer hij, al vertellende, de beelden voor oogen haalt, waarvan eens zijn huis getuige was. Getuige zeide, dat hij niets heeft gemerkt dan dat Sono wat stiller was geworden. Dat zijn vrouw Sono onheusch bejegend zou hebben, achtte de heer Soeparwi on mogelijk. Ondervraging van verdachte. De president ondervroeg vervolgens door middel van den tolk den verdachte. Verdachte verklaarde op dien bewustgn ochtend aan mevr. Soeparwi gevraagd te hebben Hollandsch met hem te spreken. Mevrouw Soeparwi antwoordde toen vol gens getuige in het Javaansch: „ik wil niet". Verdachte is toen aan het stofzui gen gegaan. Sono gaf op een vraag van den presi dent toe, dat hij toen het plan heeft op gevat mevrouw met een mes te lijf te gaan. Hij is een mes gaan halen en ging naar mevrouw, die boven op den gang stond. Hij is dadelijk gaan steken. Mevr. zou toen gezegd hebben: „Ik heb er ge noeg van. Ik ga sterven". Precies weet verdachte het niet meer. Hoe hij gesto ken heeft en hoe dikwijls weet hij niet meer. Wel herinnert hij zich, dat hij zijn slachtoffer met het mes in den hals heeft geraakt. De president vroeg den tolk, of de ver dachte weet, dat, als men een mensch of dier den hals afsnijdt, dat mensch of dier moet sterven. De tolk antwoordde, dat verdachte zegt dit te weten, doch daaraan dien ochtend niet te hebben gedacht. Verdachte verklaarde door den tolk, dat hij niet de bedoeling had, de kinderen te dooden, doch hij niet wist wat hij deed. De president herinnerde verdachte aan diens verklaring voor den rechter-com- missaris, dat hij ook de kinderen wilde vermoorden. De president vroeg, of verdachte kon verklaren, hoe hij er toe gekomen is dezen moord te plegen. De tolk: Drie dagen voor den moord hoorde verdachte van de uitbarsting van de Merapi. Hij kon toen niet geregeld meer denken en kreeg het verlangen naar zijn familie terug te keeren. Hij raakte een beetje in de war en kreeg standjes van meneer en mevrouw. Zoo maakte hij een fout met het leggen van een looper, en hoorde toen, dat de heer Soeparwi tot zijn vrouw zeide: Hij heeft geen hersenen. Verdediger: Heeft mevrouw nog iets anders gezegd dan: „Ik wil niet," toen Sono haar vroeg om Hollandsch te spre ken? Tolk: Hij zegt zich dit niet meer te herinneren. Verdediger: Weet hij zelf, dat hij miko was in dien tijd? Tolk: Ja, alleen door de uitbarsting van de Merapi, niet door de standjes van me neer en mevrouw. Verdachte verklaarde nog, dat zijn ver stand totaal weg was. Ik voelde me als een bezetene, verklaarde hij.- De eisch. Na zijn requisitoir eischte mr. Fabius Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bq Let op naam op den zeltkant Vraagt onze stalen-collectie wegens doodslag, driemaal gepleegd, 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger verzocht in zijn pleidooi, bij het bepalen der strafmaat, het rapport van dr. Schol- j tens als leidraad te gebruiken. Toen verd. gevraagd werd, of hij nog iets te zeggen had, verzocht hij, hem ter dood te willen veroordeelen, liever dan hem gevangenisstraf te geven. Uitspraak over 14 dagen. |- t 'i-i MISHANDELING VAN EEN AGENT. Een maand gevangenisstraf tegen verd. geëischt. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht de 25-ja- rige lompenkoopman E. W„ verdacht van mishandeling. Te dier zake had de poli- tie-rechter hem op 5 September veroor deeld tot een gevangenisstraf van één maand. Op 18 Juni j.1. vervoegüe zich een rijksveldwachter ten huize van W., om diens broer in arrest te stellen. W. had aanvankelijk gezegd, dat broerlief niet thuis was; de rijksveldwachter vertrouw de het zaakje niet erg en deed huiszoe king. Onder een bedstede werd de ge zochte gevonden. Bij diens overbrenging naar het bureau was E. W. zeer lastig geweest; hij pakte een collega van den veldwachter, die bij de opbrenging as sistentie verleende, bij het been. De veldwachter trok zijn gummistok om W. tot kalmte aan te manen; deze greep ech ter een plank, bij een bouwwerk liggend, en gaf hiermede den rijksveldwachter een tweetal klappen. Verdachte was in hooger beroep gekomen, omdat hij naar zijn zeggen volkomen onschuldig was aan de mishandeling, wel had hij een plank gegrepen, maar op het critieke moment was hij uitgegleden en bovendien had hij zich bedacht! De beide politie- gens geweest Ik begon als kellner. Daar na was ik stoker op een locomotief, cow boy, mijnwerker, werkte ik aan een boor toren, was ik looper voor een bank, boek houder, chauffeur, hotelportier, loodgie ter en beroepsbokser." „Tegen wien heb je gebokst?" Ma- *ian kon de vraag niet inhouden. Rawlins keek haar ernstig aan en deed alsof hij nadacht. „Den kampioen," zei hij eindelijk. „Na dat ik voor het laatst gebokst had, speel de ik kleine rolletjes bij een tooneelge- zelschap. De ondervinding die ik „Ik wil weten „Marian," zei mevrouw Kilbourne, „val hem toch niet in de rede." „Maar ik wil weten wie het gewonnen heeft," jammerde Marian. „We stoptten in de zeven-en-twintigste ronde ten gevolge van een vreemdsoor tigmaar dat doet er eigenlijk niets toe. Ik vond het leven als acteur bijna het interessantst van alles. Aan het hoofd van den troep stond iemand, waarvan iedereen in Amerika den naam kent. Eens was ik. „Hoe heette hij?" „Ja, eigenlijkik vindHij zweeg plotseling en bleef geruimen tijd zwijgen, terwijl hij den blik op mevrouw Kilbourne gevestigd hield. „Ik hoop dat u het mij niet kwalijk neemt, mevrouw, maar ik geloof werkelijk, dat het beter is, als ik dat maar verzwijg." Marian stond al, maar bedacht zich. Langzaam liet ze zich weer in haar vorige houding op den grond zakken. Ze had een donkeren blos op de wangen, en het kon haar niets schelen of hij het zag of niet. „Ik zal maar niets meer zeggen over mijn acteursleven. Het was heel interes sant, maar niet erg winstgevend. Ik ging weg van het tooneel, en deed weer van alles. Ik reisde het heele land door. Ik ontdekte, dat tusschen de tijden, dat ik werkte steeds grooter tusschenpoozen ont stonden, en.... ik vond het prettig. Ik begon plezier te krijgen in niets-doen". Mevrouw Kilbourne zat met het hoofd te schudden. Ze kende ook dit deel van de geschiedenis. „U hebt geen idee hoe makkelijk het is landlooper te worden," zei hij, half tegen zich zelf. „Ik zal het niet verdedigen als beroep, maar het heeft toch zijn aantrek kelijkheden, vooral voor een gezonden jongen man. Nadat ik goed en wel ge- gewend was geraakt aan het luie leven, deed ik zelfs één ernstige poging mezelf te verbeteren. Dat was toen ik werkzaam was als detective". Hij streek zich over de kin en keek tersluiks naar het meisje op den grond. Dit keer keek ze hem niet aan. Een vlekje op den zoom van haar rok nam al haar aandacht in beslag. „Ik moet toegeven," zei Rawlins met eenige stemverheffing, „dat ik detective- zijn een buitengewoon boeiend beroep vond. De vele toevalligheden, het gevaar soms, trokken me altijd aan. Ik zal nooit het geval van Hopkinson vergeten." Marian keek naar de oprijlaan en gaapte beleefd. Even knipperde hij met de oogen en wendde zich toen weer tot mevrouw Kilbourne. Te gelijker tijd wierp Marian hem een kwaadaardigen blik toe. „Misschien stelt u geen belang in het geval van Hopkinson, mevrouw Kilbour ne," vroeg hij. „Net zooals je wilt, Rawlins." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1