van Zaterdag 1! April 1931 Vogelkooien ïan Willigen DERDE BLAD WEDEROM DE ViSSCHERSMAVEN. BINNENLAND. BUITENLAND. vertind verkoperd koper 1.90 2.80 3.90 De opstandige beweging op Madaira. De ruzie onder de nationaal- socialisten. De onrust in Portugal. De postvluchten naar en van Indië. GEMENGD NIEUWS. Vergaderingen, vermakelijkheden Bloedige botsingen te Madrid. niet overtuigd is van de loyaliteit van den commandant. 1 In het avondblad van het „Alg. Han- perkt en de voorwaarden tot het scheppen delsblad" van 9 April j,l. komt een inge-1 van een levenskrachtige visschersvloot zonden stuk voor, onderteekend E. de worden daardoor grooter. I Herder, over de haven (bedoeld wordt dan Want de heer Den Herder heeft het wel visschershaven) van Harlingen en dat over luchtkasteelen, maar dadelijk voe-t naar aanleiding van het artikel in het hij zelf een tegenargument aan door te „Handelsblad" van 31 Maart over het zelfde onderwerp en waaraan ook wij een artikel wijdden. Daar ook Den Helder hierin weer in het geding is, achten wij het noodig uit dit ingezonden stuk enkele zinsneden te ei-, teeren en zoo noodig eenige beschouwing i lingen echter niets aan Een manifest v£n de regeering. De regeering deelt officieel mede, dat zij om een poging tot opstand te onder drukken bijzondere maatregelen moet nemen, voor zoolang noodig zal blijken. De beroepsmuiters, die door de liga te Parijs betaald worden, zullen de moeilijk heden leeren kennen, die zij bij hun mis dadige plannen tegen het Portugeesche volk zullen ontmoeten. De regeering steunt op de gewapende macht, die rustigI en vastberaden de rust zal handhaven. 1 „En toch breekt er voor de Noordzee- kustvisscherii een betere tijd aan, omdat de versche levende visch duur zal worden. Vooral te Amsterdam zal groote vraag komen naar schol, enz. Daar heeft Har- omdat vanuit Vliegerofficieren ontsnapt, Volgens de laatste berichten uit Por-1 wnrden verhoogd. tugal heeft de regeering gisteren het vlieg kamp Amadora laten bezetten. De opstan dige vliegerofficieren waren toen echter reeds per vliegtuig over de Spaansche grens ontkomen, in weerwil van het feit, Op basis van den tegenwoordig gelden den pri,js van 10 a 11 per 100 kg zou dit een aanzienlijke verhooging kunnen zijn, indien het bij te mengen quantum inlandsch een vierde of een vijfde van het dat zij ondertusschen nog een noodlanding1',^'^f,at ui„tnjaken" v.alt n°£ nie^ le daaraan te verbinden. De heer De Herder schrijft in het be gin: „Het is heel goed te begrijpen, dat Harlingen zich gouden bergen voorstelt van het leggen van den afsluitdijk. De heer Van Hinte vergeet echter, dat het gevaar heel groot is, dat die haven zal verzanden. Dat gevaar bedreigt Den Hel der niet". Deze uitspraak laten we geheel voor rekening van den heer Den Herder en het zal aan de Commissie te Harlingen zijn dit argument te weerleggen. Er komen dan beschouwingen in het artikel voor over het verdwijnen van de levenskansen voor bot, paling, spiering, garnalen en het nest, zoodat de Wadden zee geen mogelijkheid zou scheppen tot een loonend instandhouden van de 7ui- moesten maken. Troepen naar de opstandelin gen overgeloopen. ivaar uit Madeira gemeld wordt zijn IJmuiden Amsterdam veel vlugger is te bedienen." Hier wordt Den Helder maar niet eens genoemd, maar we weten toch, dat Den Helder voor den versche vischaanvoer uiterst geschikt ligt, omdat door de bun schepen de visch levend kan worden aan-1 gevoerd, vooral ook omdat hier het haven water nog door niets wordt verontreinigd.1 En het vervoer per vrachtauto is een de troepen, die eenige dagen geleden kwestie van een paar uur en wanneer het uit Portugal werden gezonden om den vervoer flink stelselmatig gebeurt, zooals opstand te onderdrukken, naar de op- door de Volendammers dezen winter hier standelingen overgeloopen. Twee Portu- met de bot werd gedaan door in platte geesche transportschepen en eenkrui- kistjes, heel weinig visch op te tasten, kan ser die reeds naar Madeira vertrokken de aanvoer hier van versche visch mis- Z0l'den moeten zijn, bevinden zich vol- schien wel grooter voordeel hebben dan gens de laatste berichten nog op de zelfs aangevoerd te IJmuiden. ri.vler de Taag, aangezien de regeering Amsterdam wil nu eenmaal, net als i overtuigd is van de trouw van den derzeevloot, die zich na afsluiting dus zou hier, graag een vischje, dat nog klappert commandant. verplaatsen. Ook aan deze hypothese denken we niet te tornen, evenmin als aan de bewe ring, dat de haring- en ansjovisvis3cherij een tijdelijk vischbedrijf schept. Maar haring en ansjovis kan gedurende de teelt zeer belangrijk bijdragen tot het loonend maken van een vischbedrIjT' En dan gaat het er om of de aanvoer zal plaats hebben te Harlingen dan wel te Den Helder. En als het argument van het verzanden van de Harlinger haven steekhoudend zal zijn, dan ligt het toch zóó voor de hand, dat Den Helder de aanvoerplaats van ha ring en ansjovis wordt. Betoogd wordt, dat het Zuiden van ons land een groot afzetgebied is voor versche visch en dat Harlingen te ongunstig ligt, omdat er te veel tijd verloren gaat met het vervoer om inderdaad die visch versch aan de consumenten af te leveren. Per vrachtauto's van Den Helder, zoo is onze meening, zal dat inderdaad met gunstiger kans van slagen kunnen ge schieden. „Met de haring", schrijft de heer Den Herder, „is het wat anders. Deze kan in Harlingen gerookt worden en via den af sluitdijk Holland vlugger bereiken dan vroeger. Met de ansjovis is men evenmin aan tijd of plaats gebonden. Die kan dus even goed te Harlingen als te Enkhuizen of Urk worden ingezouten". Maar de verzanding van de haven? zou den wij willen vragen. En weer krijgt Den Helder met dit argument een voorsprong. „Wat moet er dus met die Zuiderzee- botters en visschers gebeuren? Naar Har lingen sturen? of naar Den Helder? Dat zal natuurlijk wel gaan, als Vadertje Staat ze dan maar onderhoudt. Gebeurt dat niet, dan krijgt Den Helder of Harlingen in- plaats van gouden bergen, luchtkastee len", zegt de heer Den Herder. Bekijken we dit argument even, dan zijn ook wij het er roerend mee eens, dat alle Zuiderzeebotters geen emplooi meer zullen vinden. Het Zuiderzeesteunfonds zal zeer zeker wat dieper in den buidel moeten tasten en vele, op jaren gekomen visscherlui moeten helpen door het leven te komen. En aan de nog levenskrachtigen, die het vischbedrijf niet vaarwel willen zeggen, moet de gelegenheid geboden worden, zich van materiaal te voorzien, waardoor het mogelijk wordt, dat ze daarmede de Noord- zeevisscherij kunnen uitoefenen. Zooals vroeger al betoogd %is, zou een visschersvoorschotbank, evenals die in Denemarken wordt in het leven geroepen, al zeer veel in die richting kunnen doen. Het financieel risico is dan zeer be- in de kar. „Waar Harlingen wèl geschikt voor is, als de haven althans niet verzandt? Om een groote vischmeelfabriek te bouwen. Als de afsluitdijk klaar is, zal er veel vraag komen naar puf, ten eerste voor de xttvt-ït chvfr r>F 7ft FRFfiFFRlNG eendenhouderijen en ten tweede voor de SANDHI OVER DE ZELr KEGEEKIJVG vervaardiging van pluimveevoeder. Bouw de men dus te Harlingen zoo spoedig mo gelijk een flinke vloot motorbotters, met Zuiderzeevisschers bemand, dan was er alle aanleiding om een vischmeelfabriek op te richten. Toch zou ik niet graag, zoo schrijft de heer Den Herder, „kapitaal" in deze ou derneming steken. We weten allen, dat een pufverbod reeds op het program der regeering staat. En als de burgemeester van IJmuiden zegt, dat de slechte vangst op de Noordzee hoofdzakelijk is te wijten aan de pufvisscherij, dan behoeft men geen profeet te zijn om te voorspellen, dat als er nog een nieuwe vloot pufvisschers bij komt, er binnenkort geen groote of kleine visch op de Noordzee is te vangen. Vroeg of laat moet er dus een pufver bod komen. Dat beteekent echter de ge nadeslag voor de eendenhouderijen en heel de Nederlandsehe vischmeelin- dustrie." Wij citeeren dit uitvoerig, omdat het pufvraagstuk, zooals al zooveel malen hier aangehaald is, inderdaad een brandende kwestie is. Hoe wij echter ook de zaak be kijken, wij blijven vasthouden aan onze voorspellen of deze verhooging ook in den prijs van brood en meelproducten tot uit drukking zal komen. De broodprijs is hier te lande niet gedaald in verhouding tot den meelprijs, zoodat een verhooging van den bloemprijs niet onmiddellijk in den prijs van het brood tot uitdrukking be hoeft te komen. ROERMOND'S EIEREN-RECORD. - Weekaanvocren tot boven acht millioen stuks gestegen. De Coöp. Roermondsche Eiermijn te Roermond, welke toch reeds wereldbekend is om haar buitengewonen aanvoer en export, heeft thans wederom een nieuw record geslagen. De aanvoer van eieren bedroeg voor de afgeloopen week, bij de noteering van Vrijdag 3 April, 8.1 millioen stuks, het geen een hoeveelheid is van meer dan een millioen per dag. Wat daarvoor noo dig is aan sorteeren, verpakken, trans port, administratie, enz., laat zich denken! TE VEEL BLOEMBOLLEN. t -1, ,„r1 T„sis Dat bet ook met de bloembollen niet In een artikel in het b a J zoo héél erg meer voor den wind gaat, over zijn benoeming tot eenig afgevaardig-bJ.jkt j J voorstel dat een inK deyandeCongrespartij naar de volgende K^ (je A1 Ver v> Britsch-Indische conferentie ^Londen Bloembollencultuur aan de hand doet, wekt Gandhi al zijn landgenooten, zoowel In Portugal wordt de censuur streng gehandhaafd. De toestand in Portugal is niet volkomen rustig. Onvoorziene ge beurtenissen kunnen zich ieder oogenblik voordoen. mannen als vrouwen, op om gemeen schappelijk het groote doel van zelf re- per^ij^ geering door een opbouwend program van actie, te bereiken. De verleening van zelfregeering kan niet door de conferentie bewerkt worden maar moet het werk van Indië en het Indische volk zelf zijn. n.1. 25 van elk bed te velde staande af te schoffelen bij wijze van productiebe' Het record van Kingsford Smith gebroken. Scott is gisterenochtend onder de leven dige toejuichingen der saamgestroomde menigte te Port Darwin in Australië aan gekomen. Hij zeide de laatste tien dagen niet geslapen te hebben. Het laatste stuk van zijn reis was verreweg het slechtste geweest. Zijn tijd was 9 dagen 12 uur en 43 min., wat 8 uur 55 minuten korter is dan de tijd van Kingsford Smith. WERELDVLUCHT VAN EEN JONGE DUITSCHE. Een jongedame uit Beieren, Christel Maria Schultes geheeten, die drie jaar geleden haar vliegbrevet behaalde, en reeds vliegtochten heeft gemaakt over Europa en Afrika, is thans van plan 0111 met een kleine Klemm-machine begin Mei a.s. een wereldvlucht te ondernemen. Van Berlijn zal de tocht over Moskou naar Peking gaan, vervolgens naar Japan en dan per schip naar San Francisco. Van daar zal de vliegster koers zetten naar New-Yprk en dan over Groenland weer naar Europa. Fraulein Schultes, die zeer voortvarend is zij is journaliste van beroep! heeft den tocht goed voorbe reid. Haar vader, die welgesteld is, is reeds verschillende malen „over de brug" moeten komen om het sportenthousiasme van zijn dochter te kunnen bevredigen. Met zjjn steun, en met dien van eenige binnen- en buitenlandsche bladen, hoopt zij haar tocht te kunnen volbrengen. VLIEGRECORD. De Fransche vliegers Freton en Dela- vergne hebben het werelduurrecord voor lichte vliegtuigen verbeterd door 3467 K.M. in 29 uur 38 min. af te 1 leggen. Het vorige record stond ten name van den Italiaan Donati. meening, dat er geen pufverbod zal ko- rr.en, omdat de vischmeelindustrie-stilleg- ging te diep zou ingrijpen in het econo misch leven, in de eerste plaats van het pluimveehoudersbedrijf en den eierhandel. Maar wat wel dringend noodzakelijk is, dat zal zijn een internationale regeling tot visohverbod op bepaalde gebieden in zee. De vischmeelindustrie biedt dus voor onze plaats nog groote mogelijkheden en aan de hand weer van het ingezonden stuk van den heer S. den Herder zien we voor Den Helder, juist uit hoofde van zijn natuurlijke ligging, gunstige perspectie ven op visscheriigebied. Met vertrouwen kan Den Helder de ont wikkeling van deze aangelegenheid tege- Overal uitgestotenen en opstandigen. 1 aanhangers Stennes of van „den deserteur' INSTALLATIE TARWEWET- COMMISSIE. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft Donderdag in een der lokalen van zijn departement geïnstal-- leerd de commissie van advies en bij stand voor de uitvoering van de Tarwe- wet 1931. KOOPPRIJS GRONINGER BOERDERIJEN. Belangrijke daling. Volgens aanteekening van particuliere zijde heeft de gezamenlijke verkoopprijs van 31 boerderijen in de provincie Gro ningen, waarbij 592.07.15 H.A. bouw- en weiland, verkocht in het tijdvak October 1930—April 1931, en totaal aan jaarlijk- sche vaste bate 1211.50 opbrengende, 942.550 bedragen. Wordt die vaste bate tegen 4 pet. gekapitaliseerd, dan was de totale opbrengst 972.550 of ge middeld 1643 per H.A., dat is ongeveer moet zien, mits de oogen goed geopend 700 per H.A .minder dan de koopprij- blijven en men paraat blijft om, zoo noo- zen van de verkochte Groninger boer- dig, dadelijk op de bres te staan als verde- derijen in de 8 voorafgaande jaren, diging urgent is. Zonder de pogingen van andere zijde toch, zou het onomstootelijk zijn, dat Den Helder, bloot door zijn gunstige ligging, de visschershaven wordt voor de meer uitgebreide kustvisscherij en dus ook voor de daarmee verband houdende nevenin dustrieën. Maar anderer geschrijf dwingt tot ver weer. De grootste geheimhouding wordt be waard ten opzichte van den toestand op Madeira, waarheen troepen zijn vertrok- ken met artillerie en watervliegtuigen. resp. l/z en 4 cent Een strenge censuur is ingesteld. Te Lis sabon worden alle regeeringsgebouwen bewaakt. Het gerucht gaat, dat er in een of twee provinciale garnizoenen teekenen van ontevredenheid worden waargenomen. Het stoomschip, dat Woensdag met de Het aantal aanhangers van kapitein 50St ÏJaar de ^Z°T vert/okken' is ennes of van „den deserteur", Es I ÏT n® reSeer!n* draad'oos teruggeroe- men hem in nationaal-socialistische krin- E® e re£eerin? heeft haar hoofdkw a pen noemt schünt. in He laetate dagen Ier opgeslagen in de artillerie-kazerne NIEUWE POSTZEGELS. Ten bate van kerkramen-herstel. Donderdag is 0. m. afgekondigd „Staats blad" No. 86, bevattende het K. B. van 14 Maart 1931, tot uitgifte van bijzondere postzegels ten bate van het Fonds tot Her stel van de Goudsohe Glazen." Het „Hbl." verneemt dienaangaande het volgende: In een nader te bepalen tijdvak zullen ten bate van het Fonds tot Herstel van de Goudsche Glazen (bedoeld zijn: de Goud- sche Kerkramen) postzegels worden uit gegeven in twee waarden, n.1. van 1 Yi en van 6 cent. De toeslag daarop zal bedragen gen noemt, schijnt in de laatste aanmerkelijk te zijn gestegen. Alleen in de districten van Osaf-Oost zouden tot en met gisteravond 1400 leden uit de nationaal-socialistische partij zijn geslo ten, waarvan alleen ongeveer 900 te Ber lijn. Deze 1400, onder wie zich talrijke vrouwen bevinden, kunnen vrijwel zon der uitzondering als aanhangers van Stennes worden beschouwd. Te Branden burg aan de Havel is gisteren een ver gadering gehouden, waaraan 430 S.A. mannen deelnamen. Niet minder dan 400 spraken zich uit ten gunste van Stennis, slechts 30 bleven aan de zijde van Hitier staan. Te Breslau hebben zich 15,000 man aan gesloten bij Kremser, den door Hitier uitgesloten plaatselijken leider. Kremser is aanhanger van Stennes. Zeer veel aan hangers zou deze laatste in Pommeren hebben gewonnen. PANTSERKRUISER A. De pantserkruiser A zal op 19 Mei a.s. <>P de werf van de Deutsche Werke te Kiel Vfln stapel loopen. Naar de Voss. Ztg. verneemt, zal het schip „Preussen" wor den gedoopt. Gevangennemingen te Lissa bon en elders. Nadat de overheid te Lissabon kennis had gekregen van een komplot tot een militaire staatsgreep, heeft zij te Lissa bon, Oporto eiy in andere groote steden een aantal officieren, oud-ministers en andere personen in hechtenis laten nemen. Patrouilles trekken 's avonds door de straten van de hoofdstad. De „Daily Mail" heeft uitgerekend, dat dit de twee-en-twintigste revolutionnaire poging is sinds de verbanning van koning Manuel. De opstand op Madeira. Troe pen naar de opstandelingen over geloopen. Naar uit Madeira gemeld wordt, zijn de troepen, die eenige dagen geleden uit Portugal werden gezonden 0111 den op stand te onderdrukken, naar de opstan- Na aftrek der kosten zal de opbrengst ten bate van genoemd comité komen. Over het ontwerp enz. moeten nog na dere beschikkingen gegeven worden. De luchtpostzegels. Verder is Donderdag afgekondigd Het 15e vliegtuig. Het 15e postvliegtuig is Donderdag om 5 u. 30 uit Allahabad vertrokken en na een tusschenlanding te Calcutta om 14 u. 25 te Akyab aangekomen. Te Tavoy. Het 15de postvliegtuig is gisterenoch tend om 6.45 uit Akyab vertrokken en om 12.55 te Tavoy aangekomen. Het retourvliegtuig te Boesjir. Het 13e postvliegtuig op de terugreis is Donderdagochtend 5.55 uit Karatsji ver trokken, om 10.42 te Djask geland daar om 11.59 weer opgestegen en om 17.20 te Boesjir aangekomen. Het 13e vliegtuig op de terugreis is Donderdag te 4 u. 11 uit Boesjir vertrok ken en na een tusschenlanding te Bag dad om 16 u. 46 te Caïro aangekomen. Te Athene. Het 13e vliegtuig op de terugreis is gis teren om 5 u. 21. uit Caïro vertrokken en na een tusschenlanding van 7 u. 51 tot 9 u. 9 te Mersa Matruh om 15 u. 44 te Athene aangekomen. DE GRAF ZEPPELIN NAAR CAIRO. Het luchtschip Graf Zeppelin is Don derdagmorgen om 6 u. 8 onder leiding van Eckener, met 25 passagiers aan boord, te j Friedrichshafen voor den aangekondig- den tocht naar Egypte opgestegen. Zon dag wordt uit Caïro de terugtocht aan vaard. Maandag wordt het luchtschip weer te Friedrichshafen verwacht. Geen fototoestellen mee. Vlak voor het opstijgen van het lucht schip Graf Zeppelin, dat Donder^ ~~- ochtend uit Friedrichshafen naar F is vertrokken, ontving men te Frie hafen de mededeeling van de Fr regeering, dat het luchtschip alleen Fransch grondgebied zou mogen voe gen, indien zich geen fototoestellen aan boord bevonden. Alle passagiers moesten dientengevolge op het laatste oogenblik hun toestellen aan de directie van de Zeppelinwerf afstaan. Van Engelsche „St.bl." No. 19 van 20 Maart 1931, betref- zijde waren geen voorwaarden gesteld, fende het gebruik van luchtpostzegels. Hierbij is bepaald, dat de thans in het verkeer gebruikt wordende luchtpostzegels van 40 en 75 cent, f 1, f 1.50, 4.50 en 7.50 (alleen geldig voor de luchtpost) op een nog nader te bepalen datum ter kwij ting van porto enz. ook gebruikt zullen kunnen worden als gewone frankeerzegels voor het binnenlandsch verkeer. BLOEMPRIJS EN TARWEWET. De voorgenomen verhoogintg hü lnwerking-treding der Tarwe- wet. Naar het Hbl. veneemt, zijn er tusschen de meelfabrieken besprekingen gevoerd over de vaststelling van den prijs van tarwebloem na het in werking treden der tarwewet. Indien, zooals te verwachten is, de ge- heele meel-industrie zal meegaan met het geen in beginsel overeengekomen werd, zal de prijs van tarwebloem voor ieder procent inlandsche tarwe, dat in het meel moet worden verwerkt, worden verhoogd j met 10 cent per 100 kg. delingen overgeloopen. Twee Portugeesche transportschepen! Indien bijvoorbeeld 25% inlandsche en een kruiser, die reeds naar Madeira tarwe - dit is het wettelijk maximum vertroken zouden zijn, bevinden zich, vol- zou moeten worden bijgeioegd (naar men gens de laatste berichten, nog op de ri vier de Taag, aangezien de regeering nog weet is het mengingspercentage nog niet vastgesteld) zou de prijs met 2.50 per Boven Caïro. De „Graf Zeppelin" is om 4.20 n.m. (pl. tijd), dat is 13 uur voor den officieel op gegeven tijd boven Caïro verschenen. Draadloos werd gevraagd, of het lucht schip kon landen. Maar men was nog niet gereed met de voorbereiding van de lan ding. Daarom heeft het luchtschip zich eerst naar boven-Egypte begeven. Het zou hedenmorgen 5.30 uur te Caïro terug komen. DE VLIEGTOCHT VAN SCOTT. Charles Scott is Woensdagmiddag te Singapore aangekomen en een goed uur later op weg gegaan naar Palembang. Hij was op het oogenblik van vertrek nog een uur voor op Kingsford Smith's recordtijd van 9 dagen en 21 uur en had hoop Port Darwin Vrijdagochtend te bereiken. Hij vliegt van Palembang over Bima (Soem- bawa). Charles Scott is Donderdagmorgen on geveer elf uur over Batavia gevlogen op weg naar Bima, op Soembawa, zijn laat ste stopplaats voor Port Darwin. Het toestel vloog zeer snel in Oostelijke rich ting op 600 M. hoogte. Scott heeft zijn voorsprong op Kingsford Smith te Pa lembang ingeboet, maar hij is niet meer dan een uur achter. Binnenland. DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL". Overbrenging van de slachtoffers. Uit Londen wordt d.d. gisteren gemeld: Rev. J. Hyda en de heer Kool (Neder land) hebben heden de laatste schikkin gen te Fraserburgh getroffen voor de overbrenging van de negen lijken van de bemanning van den verongelukten trei- ler „Noordpool" naar Nederland. Deze overbrenging zal Dinsdag a.s. geschieden per Nederlandschen treil er „Victoria". De „Noordpool" is verkocht. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Te Vlijmen is gisteren brand ontstaan in de boerenhofstede van den landbouwer A. de V. In een oogenblik tijd stond het gebouw in lichter laaie. De naastgelegen boerderij van den landbouwer G. K. vatte eveneens vuur en brandde ook totaal tot den grond af. Van de inboedels kon niets worden gered. Dertig kippen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is. onbekend. RIJWIELDÏEVEN AANGEHOUDEN. Fader en l2-jarig zoontje naakten zich aan het mis drijf schuldig. Zondag werd aan de Laagstraat te Eind hoven een rijwiel ontvreemd; de bestolene zag Donderdag een persoon, die hij bij naam kende, rijden op een rijwiel, waar aan eenige onderdeelen waren aange bracht, die hy als van zijn rijwiel afkom stig, herkende. De politie stelde een on derzoek in en vond in de woning van een 43-jarigen Duitscher, wonende aan den Ontginningsweg te Eindhoven, drie hee renrijwielen, eenige damesrijwielen, als mede vele rijwielonderdeelen. Tal van deze rij wie'cu waren gedeeltelijk gemonteerd, terv.' -kele rijwielen voorzien waren van rdeelen van andere fietsen af kom. .4'. De Duitscher bekende, dat zijn 12-jarig zoontje en hij samen de diefstal len hadden gepleegd. De vader werd in arrest gesteld. BRAND IN „SCALA" TE 'S-GRAVENHAGE. De decors van „Frank van Wezel's roemruchte jaren" ver oren gegaan. Gistermiddag is in het theater „Scala" -> 's-Gravenhage brand ontstaan. De too- elruimte is geheel uitgebrand en alle ar aanwezige decors en requisieten gin gen verloren. Eerst in het midden der vol gende week zal het mogelijk zijn de voor stellingen te hervatten. De schade. De tooneelruimte is geheel uitgebrand en alles wat zich in de onmiddellijke nabij heid daarvan bevond eveneens. In de zaal is alleen waterschade aangericht, welke zich overigens nog beperkt heeft tot het voorste gedeelte en de orkestruimte. Met vereende kracht is dit gevaar be zworen, want zoowel de slang van „De Bijenkorf" als eenige slangen van „Scala" zelf hebben ongeveer een uur water ge geven. Ruim een uur na het ontdekken van den brand was het vuur geheel ge- bluscht. ZIJN MEISJE GEBETEN. 't Was een „zuigzoentje". Voor den politierechter te Almelo heeft Donderdag een jongeman Uit Lonneker terecht gestaan, die ervan was beschul digd, zijn meisje gebeten te hebben. Het jongemensch bekende grif, maar mijnheer, zoo zeide hij, ze heeft het toch niet aangegeven, en bovendien bijten we elkaar zoo dikwijls. Dat gebeurt toch anders alleen maar bij dieren, zeide de politierechter, mr. Leen- dertz. O neen, edelachtbare, antwoordde ver dachte, dat is een uiting van liefde. Dat gebeurt zoo dikwijls, en bovendien was het ook niet zoozeer een beet, doch wel een zuigzoentje. Als getuige werd het gebeten meisje gehoord. Zij verklaarde, dat haar geliefde Zaterdag 11 April. Uitvoering Zangvereen. Morgenrood, Casino, 8 uur. Tram- Feestavond Vereen. Spoor- en wegpersoneel, Musis Saci Maandag 13 April. Jubileumavond „Held. Mannenkoor Casino, 8 uur. Dinsdag 14 April. Openingsvoorstelling Cir£u® r"S Carré, terrein Javastraat, 8 uu Jubileumavond „Held. Mam Casino, 8 uur. Woensdag 15 April. Vergadering S.D.A.P., Casino, 8 uur. Vergadering Ned. Vereen. "\an Huis vrouwen, Musis Sacrum. Donderdag 16 April. Jaarvergadering Algem. Coöperatie, Musis Sacrum, 8 uur. Vrijdag 17 April. Gymnastiekuitvoering „O.K.K.", Casi no, 8 uur. Vrijdag 17 April. Feestavond Ned. Reisvereen., Musis Sacrum, 8 uur. Zaterdag 18 April. Concert Held. Fanfarecorps, Casino, 8 uur. Uitvoering Kon. Bond van Oud-On derofficieren, Musis Sacrum, 8 uur. Maandag 20 April. Orgelconcert, Luth. Kerk, Weezen- straat, half 9. Openbare vergadering Vrijz. Kies- vereeniging, Casino, 8 uur. Dinsdag 21 April. Uitvoering Tooneelvereen. „Tavenu", Casino, 8 uur. Vrijdag 24 April. Uitv. „Driehoekmeisjes", Casino, 8 u. uur. Zaterdag 25 April. Feestavond C. B. P. T. T., Musis Sacrum, 8 uur. Uitv. Gymn.vereen. „Pro Patria", Casino, 8 uur. haar een zoen op de wang had gegeven, maar gebeten, neen, gebeten had hü haar niet. Zji had dan ook geen aangifte ge daan, maar haar zuster was boos geweest en was naar den veldwachter geloopen. De veldwachter vertelde het heel an ders; hij heeft wondjes op de wang van het meisje gezien. Ook heeft zjj hem ge zegd, dat zji gebeten was. Het meisje bleef echter b;j haar ver klaring, dat het maar een zoentje was ge weest. De officier van justitie achtte dezen zoen echter geen liefkoozing, maar een mishandeling en eischte tegen verdachte 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter noemde dit stelletje een mooi stel en legde de door het O. M. geëisehte straf op. Buitenland. Te Madrid hebben gistermiddag bloedige botsingen plaats gehad tusschen werk- loozen en studenten eenerzijds en Spaan sche nationalistische legionairen ander zijds. Onder communistische leiding trok ken werldoozen en studenten door de bin nenstad van Madrid naar het tehuis der nationalistische legionairen, waar het tot wanordèlijkheden kwam. Een werklooze werd doodelijk gewond. Men vreest, dat deze gebeurtenissen zullen worden ge bruikt als motief voor de afkondiging van een algemeene staking. Te Barcelona hebben syndicalisten de Bank van Catalonië overvallen. Het aan wezige personeel werd met revolvers in bedwang gehouden, terwijl de kas werd leeggeplunderd. De daders wisten te ont komen met een buit van 150.000 peseta's. De "geruchten over de aanwezigheid van majoor Franco nemen steeds vaste- ren vorm aan. De politie heeft uitgebrei de maatregelen getroffen. Op het vlieg veld zijn mitrailleurs opgesteld. EEN OPZIENBARENDE AANHOUDING. Naar de Weensche correspondent van de Nw. Rott. Crt. meldt, heeft de aan houding van den kunsthandelaar Adolf Bauer aldaar een geweldig opzien gebaard. Bauer is een bekende figuur in heel Oostenrijk en lijkt als twee druppels water op den beroemden Hongaarschen schrij ver Franz Molnar, dien hij ook in zijn kleeding en in het dragen van een mo nocle kopieert. Daar Bauer ook bekend goede betrekkingen met het Huis Roth- schild onderhield, had men hem in de Weensche uitgaande wereld den bijnaam gegeven van den „Rothschildbauer mit dem Monokei". Bauer wordt verdacht uit verschillende Oostenrijksche kerkramen kostbare ruiten ontvreemd te hebben en door minderwaardige vervangen. Ook zou hij kostbare kerkbeelden en ander hout snijwerk door namaak vervangen hebben. Bauer is ook in het buitenland door zijn deskundigheid welbekend, zoodat zijn aanhouding ook buiten Oostenrijks gren zen verrassing baren zal. Nu hij eenmaal aangehouden is komen er van allerlei kanten klachten tegen hem binnen, waar van intusschen de beteekeniq rto" onder schat moet worden. BURGEMEESTER GEAktvi.iit.ERD. Verdacht van aansporing tot moord en verduistering. De burgemeester van de gemeente Hermsdorf is gearresteerd verdacht van aansporing tot moord en verduisteringen. Burgemeester Berner zou zjjn vroegeren knecht hebben aangezet tot moord op den zandgroevebezitter Schmidt te Pleissa om in het bezit te komen van diens levens verzekering-premie van 30.000 Mark. Hier toe zou hij den knecht in het bezit hebben gesteld van een gummiknuppel en een revolver. Intusschen is uit een onderzoek van de gemeentekas gebleken, dat er ver duisteringen zijn gepleegd, die in de tien duizenden loopen. Het juiste bedrag kon nog niet vastgesteld worden. Geruimen tijd geleden is Berner al eens disciplinair vervolgd; hij is er toen met een geldboete afgekomen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5