Gouden jubileum Helder's Mannenkoor. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS Vertrek Vice-Admiraal Quant. Heropsning van den speeltuin „Tuindorp". Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 14 Apr19.23 uur. Woensdag 15 19.25 Onze vroegere stadgenoot, de heer E. Jurg, slaagde te Batavia voor het Machinisten-diploma B. Bij het te Batavia gehouden examen voor het voorloopig diploma machinist ter koopvaardij, slaagde onze vroegere stad genoot de heer P. J. Greaves. BEZOEK VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK. Zaterdag 25 April a.s. zal Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan onze stad bren gen. Dit bezoek geldt de afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis, terwijl ook nog andere bezoeken op het pro gramma staan. Nadere bijzonderheden zullen wij in ons blad van Donderdag vermelden. Dinsdag 14 April a.s. zal Z.Ex. Vice- Admiraal Quant van de Marine te Am sterdam afscheid nemen, terwijl van het korps mariniers te Amsterdam op Woens dag d.o.v. afscheid zal worden genomen. üp 17 April, vóór de aankomst van H.M. de Koningin te Vlissingen, ligt het in het voornemen van de, in deze haven gesta- tionneerde Marine afscheid te nemen. Op Maandag 20 April zal de Vice-Ad miraal afscheid nemen van het Korps Adelborsten op het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier. De overgave van het bevel aan den schout-bij-nacht C. J. E. Brutel de la Rivière heeft te Willemsoord op 21 April op den voormiddag plaatsr Vóórdat de commando-vlag van den Vice-Admiraal zal worden vervangen door die van zijn opvolger, neemt de Vice-Admiraal afscheid van deputaties van de bemanningen van alle Hr. Ms. schepen en inrichtingen te Den Helder aanwezig, aan boord van Hr. Ms. „Wacht schip" Willemsoord. De saluten voorgeschreven bij het neer halen en hijschen der commando-vlaggen zullen door Hr. Ms. „Gelderland" worden afgegeven. De Vice-Admiraal heeft het voornemen dien dag met den trein Aran 12 uur 47 Den Helder te verlaten. Huldiging en afscheidsreceptie. Zaterdagmiddag had ten raadhuize al hier de afscheidsreceptie plaats van Ad miraal en mevrouw Quant en de Helder- sche burgerij, nadat, zooals wij hebben medegedeeld, van de marine reeds daags te voren in een drukbezochte receptie afscheid was genomen. Te drie uur kwamen een groot aantal corporatiën en personen hun opwachting maken. Vooraf evenwel had, te half drie, de overhandiging plaats van een album, door het gemeentebestuur aangeboden. De Burgemeester hield daarbij de volgende toespraak: Afscheidsrede Burgemeester Driessen. Hooggeachte Admiraal, Het zij mij vergund, namens het be stuur dezer gemeente, bij Uw aanstaand vertrek uit Den Helder, eenige woorden van dank en waardeering tot U te richten. Gedurende de ruim vier-jarige periode, dat gij het commando hebt gevoerd over de zeemacht hier te lande en uit dien hoofde in deze gemeente waart gevestigd, hebt Gij voortdurend een open oog gehad voor en warme belangstelling getoond in alles wat de gemeente Den Helder en haar ingezetenen betrof. Steeds waart Gij bereid, om, indien het ook maar eenigs- zins mogelijk was, Uw hulp en steun te verleenen aan plannen, die de economi sche positie der gemeente zouden kunnen versterken. En bij bezoeken van vreemde lingen aan deze gemeente was het U steeds een genoegen hen nader kennis te doen maken met de Koninklijke Marine, de voornaamste bestaansbron van Den Helder. In dit verband wil ik er hier van deze plaats nogmaals op wijzen, dat het be zoek, dat een groot aantal Zuid-Afrikaan- sche studenten ten vorige jare aan deze gemeente heeft gebracht, mede daarom zoo succesvol is geweest, omdat Gjj hen zoo volop hebt doen genieten, van al dat gene, dat de koninklijke Marine hun heeft kunnen bieden. Het is mij daarom een bijzonder groot genoegen U, naast deze woorden van dank en waardeering, een stoffelijk blijk van hulde van het gemeentebestuur te mogen aanbieden. Na alles wat Gij voor deze gemeente hebt willen doen, twijfel ik er niet aan of dit album, verlucht met fraaie foto's, tot de aanbieding waarvan de Gemeenteraad besloot in zijn vergadering van 21 Octo- her 1930, zal door U op prijs worden ge steld. Ik hoop ten zeerste, dat het Uwe Excel lentie en Mevrouw Quant in Uw nieuwe woonplaats in alle opzichten voorspoedig zal mogen gaan en dat de gemeente Den Helder en haar burgers bij U beiden in aangename herinnering zullen blijven. Ik van mijn kant wil gaarne de verzekering geven, dat het gemeentebestuur Uw bevel steeds aangenaam zal gedenken. Het Album. Het album, dat de Burgemeester thans den heer en mevrouw Quant overhandig de, is gebonden in muiskleurig peau de S.Uóde, waarop het Heldersche wapen in kleuren is gestempeld. Het bevat een aan tal photo's, betrekking hebbende op ge beurtenissen, die tijdens de werkzaam heden \an Admiraal Quant hier ter stede plaats hadden en is voorzien van de vol gende gecalligrafeerde opdracht: „Aan den Vice-Admiraal (volgt naam „met voornamen voluit) wordt, ingevolge „besluit van den Raad der gemeente Den „Helder, aangeboden dit album, als blijk „van groote waardeering van het feit, dat „Zijne Excellentie gedurende het ruim „vierjarig tijdvak, waarbinnen Zij de „functie van Commandant der Marine al- „hier bekleedde,steeds groote belangstel ling heeft getoond voor alles wat de be hangen dezer gemeente en hare burgerij aangaat". Dankwoord van Admiraal Quant. De overhandiging geschiedde door den Burgemeester, in tegenwoordigheid van den wethouder Bok en den gemeente secretaris. De overige leden van het Col lege van B. en W., de wethouders de Zwart en Smits, waren beide verhinderd, eerstgenoemde wegens familie-omstandig heden, laatstgenoemde wegens uitstedig- lieid. In zijn antwoord op de rede van den Burgemeester zeide de Admiraal wel iet wat verbaasd te zijn over de herhaalde uiting, die hij de laatste dagen mocht 'hooren. deze namelijk ergens toe te heb ben bijgedragen ten opzichte van de ont wikkeling of den bloei der gemeente. Ik ben mij, aldus de Admiraal, daarvan niet bewust. Wel heb ik getracht in alle op zichten, voor zoover mij dat mogelijk wa«, de gemeente tegemoet te komen en ge- zorgd ook, dat het sanmhoorigheidsgevoo! j tussehen marine en burgerij bewaard bleef Daarbij moet men zich ni<»t op het standpunt plaatsen dat een van beide groepen behoort te worden bevoordeeld, maar men moet zorgen voor een goede verstandhouding. „Ik heb de gelegenheden be nut". DE B.O.L.T.H.A. Reeds een groot succes. De B.O.L.T.H.A. heeft zich Zondag reeds in een groot bezoek mogen ver heugen. Het weer werkte dan ook heel goed mede. Hoewel er nog wel wat wind was, was het weer toch voor een bezoek uit stekend en velen hebben hiervan ge bruik gemaakt. Ongeveer 900 kaarten voor volwassenen zijn verkocht en 150 kinderkaarten. Hierbij komen dan nog de bezoekers met de dagkaarten. Voor den eersten dag reeds dus een uitstekend succes. Heel velen der bezoe kers waren van buiten gekomen. Men was uiterst tevreden over wat men reeds kon zien. Blijft het mooie weer thans be stendig, dan twijfelen wij er niet aan of men zal bijna met den dag vooruitgang kunnen zien. Het parkeerterrein voor Duinoord stond des middags vol met auto's. De po litie komt een pluimpje toe voor de goede wijze waarop het verkeer geregeld was. Van stagnatie of iets dergelijks heb ben wij niets gehoord. De feestelijkheid werd nog verhoogd door eenige leden van het Helder's Fanfarecorps, die op „Duinoord" er lustig op los bliezen. „Duinoord" zelf trok ook vele bezoekers. Wij maken het publiek er nog op attent dat de ingang alleen bij „Duinoord" is. De ingang bij de boschvachterswoning is buiten dienst. De toegangsprijs is 25 cent, doorloo- pende kaarten geldig voor den geheelen duur der tentoonstelling voor één bezoek per dag kosten 1.per stuk. Programma's met uitvoerige beschrij vingen van de tentoongestelde bloemen enz. zijn a 25 cent per stuk verkrijgbaar aan ons bureau, verder bij onze depots den boekhandel en enkele sigarenwinke liers. AANKOMST INDISCHE MAIL. Heden in ons land. 101 ij11 'i I?lfcponders ge- p>e „Baloeran" werd gisterenmorgen, te uaru aldus de Adnuraa de gedegenheden Marseille verwacht. De Rotterdam Lloyd tijdens mijn commandement zijn talrijk Rapide vertrok gisterenmorgen 11.50 van geweest en ik heb ze gebruikt. Dat is alles. Marseille. Aankomst heden (Dinsdag)- 1 Maar gaarne wil ik dit geschenx aanvaar- morgen te Den Haag (H.S.) 9.19 u. den als herinnering aan mijn verblijf al hier. Wat de burgemeester evenwel zeide omtrent mij, geldt ook voor hem zelf: evenals ik moest ook de burgemeester hier zijn weg zoeken, en dat wij beiden elkan der ten slotte hebben gevonden, is de ge- BOND „PENSIOENACTIE ZEEMACHT". In het Militair Tehuis, Spoorstraat te meente ten goede gekomen. Want soms Den Helder, vergaderde 10 April j.1., het loopen de belangen der gemeente en die oud-vlootpersoneel, dat vóór 1918 werd van de marine wel eens tegen elkaar in,gepensionneerd en niet in de marine-pen en zeer zeker is de burgemeester in zulke sioenwet 1922 werd opgenomen. Na een gevallen er wel in geslaagd een uitweg te toelichtende beschouwing omtrent het vinden, Voor zichzelf heeft spr. aangename her inneringen aan zijn verblijf alhier. Spr, voor hen gesprokene in de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, werd de volgende motie bij acclamatie aange- verzoekt den Burgemeester de groeten te nomen, De oud-marinemannen, die vóór 1918 werden gepensionneerd met een pen sioen geëvenredigd naar den levens standaard van ruim een halve eeuw ge leden, noemen het een schande, dat voor hen, door middel der „Stichting", een regeling wTerd getroffen, die den een zijn competeerend deel geeft en voor den ander den achterlijken mari- nepensioentoestand van het jaar 1$79 onveranderd laat. Zij dragen het Hoofd bestuur op, de actie in die richting 4e blijven sturen, dat aan alle z.g.n. oitd- gepensionneerden der Zeemacht een rje- deljjk staatspensioen wordt toegekend, gaat over tot de orde van den dag. willen overbrengen aan de beide afwezige wethouders, en hen ook dahk te betuigen voor hun medewerking, evenals den ge heelen Raad. Spr. wijst er tenslotte op, dat mevrouw Quant hier, alles tezamen, een twintigtal jaren heeft gewoond, ook tij dens de periode, dat spr. in Indië was. Wel een bewijs, dat wij prettige herinne ringen aan Den Helder hebben. Aan mevrouw Quant was een bloemstuk van gemeentewege overhandigd. Afscheid van de burgerij. Te drie uur kwamen, zooals we zeiden, vertegenwoordigers van de burgerij hun afscheid brengen aan Admiraal en me vrouw Quant. Het is niet doenlijk alle! daarbij gehouden redevoeringen te ver-1 melden; wij zullen slechts hier en daar aan de beurt om door leerlingen van ver een greep doen. j schillende lagere scholen beplant te wor den. De meisjes behoeven zich nu niet De volgende corporaties waren op deze vergeten te gevoelen, want zij zijn even receptie vertegenwoordigd: i eens van de partij. En de lezer of lezeres ,Moed, VolhardingZelfopoffering"van dit bericht kan gerust omstreeks 2 Kon. Bond v. Oud-Onderofficieren, Speel- uur zijn schreden naar de nog kale gracht tuin-vereen. „Den Kelder" (de afgevaar- richten, want de maand April is reeds een digde, de heer Monhemius, drukte hierbij eind gevorderd! Hoe meer ouders en on- den wensch uit, voor een frisschen, glan- j der wijzers (essen) Woensdag op de Loods- zenden herfst des levens in de thans aan- Kracht zijn en hun belangstelling toonen, gevangen „groote vacantie"), Vereeniging ^es te aardiger voor de jonge tuinlieden „De Hanze", welker vertegenwoordiger, de en des te opwekkend er voor de bthool- heer Kolster (ook de heer Zoetelief was werktuinvereemging, die door welwil- afgevaardigd), tevens het woord voerde }eIK-heI(1 onzer gemeente hiertoe in staat namens de Kamer van Koophandel, de!18- Amateur-fotografen, neemt uw kodak 7 tv» art I 1 /-v I n r» f 1 r* rn» O a (i r itr mih r >11 at i n tOOI» NOGMAALS BOOMPLANTDAG. Woensdagmiddag is de Loodsgracht heer C. Bot namens de Heldersche Vis- schersvereeniging, het Stedelijk Muziek corps, Winnuhst en de. Ohr. G.ymn.-Ver. Turnlust, de Brand raad, afd. Den Helder Kon. Ver. „Onze Vloot", de garnizoens commandant, Ridder Van Rappard als vertegenwoordiger van het Alg. Militair Tehuis, Witte Kruis en Roode Kruis (in verband hiermede merkte de Admiraal op, dat de samenwerking dezer beide vereeni- gingen, welke ook nu gezamenlijk hun opwachting maakten, ten goede is geko men aan de gemeente, speciaal ook aan de verpleging in het Marine-hospitaal) afd. Den Helder Bond van Oud-Onderofficie ren, Dames-af deeling (Mevr. van Vliet Wickel), Heldersche Watersport-vereeni- glng „H.W.N.", Heldersche Winkeliers- vereeniging, Helder's Mannenkoor, het mee! De Loodsgracht wordt niet ieder jaar beplant. We hopen althans, dat deze eene keer voor zeer langen tijd afdoende is. De leerlingen verzamelen om 2 uur op de Kerkgracht nabij de R. Katholieke Kerk. Daar vandaan gaat de arbeid beginnen. En een kinderfeest. Nu het mooie weer zoo langzamerhand weer gekomen is, achtte men den tijd ge komen dat de speeltuin in Tuindorp weer werd opengesteld. Zooals te begrijpen is, ging dit op eenigszins feestelijke wijze. Voor de kiu- Comité voor de Marine-concerten, Oranje deren was een gezellige middag georgani- Harmoniekapel, Gymn.-Ver. „Pro Patria", seerd in het Tivoli-Theater. Chr. Oranje-Vereeniging, de Economische Commissie, het Departement Den Helder Toen wij op het speeltuin-terrein aan kwamen, stonden daar de kinderen, onge- van de Maatschappij v. Nijverheid, de N.V. veer duizend in getal, aan drie zijden ge- Zeebad Huisduinen, de Vrijwillige T<and- schaard om straks naar livoli af te mar- storm en de Alg. Oranje-V ereeniging, de cheeren. Talrijke leiders en leidsters wa- R.-K. Bond van Mar.-Personeel „St. Chris- ren aanwezig, wat ook wel noodig was met tophorus" en het R.-K. Militair Tehuis. Behalve deze corporaties nog de vol gende personen: de heer en mevrouw dit jonge goedje. Vooraan stond de mondharmonicaclub, onder leiding van den heer Dukers, die de DekkerKlik, de heer Oortgijsen, Notaris marschmuziek ten gehoore zou biengen. Engelmann, Pastoor Koopman, tandarts Deze club werd gecomp eteerd door een Schreuder, Bruin, gep. ambtenaar P.W., trommelslager, éen met de 1 urksche tiom Kerstiens, gep. majoor-bottelier, Kikkert, en een bekkenslager, resp. Jacob Ban s gep. ambtenaar, Txibout (id.), en de heeren en F rits en rans van Anraad. Gratama, commissaris van politie, en; Toen kregen we eerst een stukje o ï- Wiersma. commissaris Loodswezen, metcieel, wat er natuurlijk byhoort. hun echteenooten I Eerst beklom de heer Lücker' de aI*e" Te vier uur was de druk-bezochte re- nieene voorzitter het bankje en droeg namens het Centraal Bestuur den speel ceptie geëindigd. RECTIFICATIE. NED. REIS VEREENIG ING. namens Daarvoor dankte de heer Van Donk, tuin aan de afdeeling Tuindorp over. waarna de heer Boogaard, van de afdee ling Oude Helder, zijn gelukwenschen uit sprak en een boom overhandigde, die ge- Wn maken er hiermede onze lezers op piant werd als symbool van het speeltuin- attent, «lat de bijeenkomst der Ned. Reis- werk dat groeien en bloeien moge als boom. Toen werd de vlag van de afdeeling Tuindorp ontrold en één der groote tam boers, de heer Kick, roffelde, dat het een U piaaw V.lu8t was oin te ,KM>ren- I)e fotograaf liep Zooals men ons mededeelde belooft het bedrijvig heen en weer om een en ander een gezelligen avond te worden, welke op de gevoelige plaat vast te leggen, ongetwijfeld druk zal worden bezocht. vereeniging alhier, niet, zooals in onze agenda voor vergaderingen abusievelijk was vermeld op Vrijdag 17 April, doch reeds hedenavond, IMnsdag 14 April, in „Musis Sacrum" zal plaats vinden. De afmarseh. Toen werd het sein voor de afmarseh naar het Tivoli-Theater gegeven en de groote stoet kinderen zette zich in be weging. De belangstelling langs den weg was groot. erschillende doeken werden in den stoet meegedragen. De mondhar monicaclub hield er den moed in met „Marie die vrijt" en „Met een beetje fantasie", afgewisseld door de tamboers. En ja, daar de achtersten de mondhar monica's niet konden hooren, zongen ze zelf maar een beetje van „van je hela hola, houdt er den moed maar in". Nou en die bleef er opperbest in. Door de Sluisdijk straat, Keizerstraat en Spoorstraat, be woog de stoet zich naar het Tivoli Theater. In „Tivoli". De regeling was goed getroffen. Reeds waren, 'n 200-tal van de kleinsten vooruit gegaan, en nu moest de puzzle worden opgelost, hoe krijgen we al die kinderen op de beste manier in de zaal? Alles verliep regelmatig, de mond harmonicaclub speelde pittige wijsjes en zoo zoetjes aan verdween de geheele slang in het theater. De mondharmonicaclub werd nog door een milicien op sousjss getracteerd en werd letterlijk bestormd. Ten einde raad gooide hij ze maar te grabbel. Het was echter nog een heel- toer om al die kinderen gezeten te doen krijgen. Het is woelig goedje en soms lastig te hanteeren, en er zat nog een meneer ,-p de piano te spelen, je kon hem nauwelijks hooren. Eindelijk waren allen gezeten, nou, en toen had u die kindermassa eens moeten zien. Wat een lawaai! Hoe zou den ze die stil moeten krijgen? Maar dat viel nog al mee. De heer Bauts had een fluit en daar blies hij op om stilte te krijgen. Erg vlot ging het niet, je regeert makkelijker 22 man, dan ongeveer 1200 kinderen met een fluit, nietwaar, meneer Bauts? Doch de bedreiging, dat een ieder die niet stil zou zijn en zijn mond nog eens open deed er uit moest, hielp, en het werd zoo stil, dat de heer Bijl, een Heldersch harmonicavirtuoos, met zijn optreden een aanvang kon maken. Eva is zoek. De heer Bijl had net een nummer ge speeld, toen er eenige onrust in de zaal ontstond. Met een stentorstem vroeg de heer Bauts of Eva die en die ook in de zaal was. Eva werd gemist, haar moeder riep ongerust rond. Geen antwoord werd ontvangen, de oproep werd eenige malen herhaald. Geen resultaat. Het werd be denkelijk. Hoe goed het toezicht ook mag zijn, het is niet ondenkbaar, dat toch één kind zou afdwalen. De leiders beraad slagen, de moeder buigt zich over den rand van het balcon om beneden te kijken en ziet, zonder aarzelen herkent het 1 moederoog onder de honderden kinderen haar dochtertje. „Eva, stoute meid, waar- j om heb je geen antwoord gegeven?" roept I do moeder een beetje boos, maar toch op gelucht. Eva zat bij haar vriendinnetjes. De meisjes van de handwerkclub zongen daarop een liedje van den speel tuin. Zij werden begeleid door een jeugdig violist, ook een jongen van den heer Bauts. Dat al deze kinderen gezonde longen hebben, bemerkten wij bij de tractatie. Verscheidene blikken gevulde koeken waren besteld, en de dames en heeren deelden die rond. Oorverdoovend was het hoera-geroep en het pleit voor de fluit- kwaliteiten van den heer Bauts, dat hij weer stilte verkreeg. Clown Molly. Daarna werden de kinderen vergast op het optreden van clown Molly en partner, in het dagelijksch leven de heer Labohm, één der bestuurders der speeltuin, en zijn dochtertje. De heer Labohm had een dankbaar publiek, wat hij met zijn doch- tertje presteerde, was wel geschikt om de kinderen bezig te houden. Zoo had hij een kat op zijn rug geteekend, en telkens wanneer hij zich omkeerde, gierde de zaal het uit. Aardig was het om te zien hoe de kinderen met de verschillende handelin gen medeleefden; de heer Labohm heeft er dan ook slag van om met de kinderen om te gaan, en wy verklaren eerlijk, dat wij hem en zy'n meisje gedurende eenigen tijd voor bercepsacteurs hebben aange zien. Aardig was het kleine meisje in haar roode piccolopakje, plankenkoorts was niet te bekennen, alles even vrij en onbe vangen. De heer Labohm deed zich ook als een veelzijdig musicus kennen en hij heeft den kinderen een genotvollen mid dag bereid. Nadat de mondharmonicavereeniging nog eenige nummers had gegeven, was het programma afgeloopen. Verschillende sprekers betuigden hier na nog hun dank aan allen, die tot het welslagen van dezen middag hadden mee gewerkt, speciaal aan den heer van Twisk, die zijn theater gratis beschikbaar heeft gesteld en aan de politie voor hun assis tentie. Aan de deur kreeg ieder kind nog een reep chocolade, waarna zij weer naar hun diverse wijken terug gingen. Voor den speeltuin is het een belang rijke dag geweest. Er is propaganda voor het mooie werk gemaakt; alles is uitste kend georganiseerd en verloopen, en de leiders kunnen met genoegen op dezen dag terugzien. Laat ons hopen, dat het met het werk steeds omhoog zal gaan en dat er spoedig de twee andere tuinen bijkomen. SCHOL. Prof. Johs. Smidt heeft aan „Politiken", het Kopenhaagsche hoofdblad op het con gres voor internationaal Diepzee-onder- zoek, dat te Kopenhagen wordt gehouden, meegedeeld, dat 't congres zich zou bezig houden met het feit, dat de schollen bij Doggersbank dreigen uit te sterven door de omvangrijke vischvangst en dat er daarom een voorstel zou worden ge daan om schollen over te brengen uit de omgeving van het Horus-rif aan de West kust van Denemarken, in de buurt van Esbjerg. Er is daar een overvloed van kleine schollen, maar ze hebben er geen voldoende voedsel, dat bij Doggersbank in overvloed aanwezig is. Deze schollen van de Deensche kust zullen worden gemerkt met een ebonieten knoopje met een nummer er op, zoodat men by de vangst het resultaat kan con- stateeren. Tot zoover het bericht. Eigenaardig doet het aan te lezen, dat er overvloed van kleine schol is bij het Horus-rif en dat er geen voldoende voedsel zou zijn. Voor een leek is dat wat onbegrijpelijk, omdat hjj meent, dat de scholletjes er zul len zijn, omdat de voedingsvoorwaarden daar gunstig zjjn. Maar de leek zal het wel mis hebben. En het verplaatsen naar Doggersbank zal vermoedelijk van wei nig beteekenis zjjn, omdat de overbevis- sching (zie boven) wel zorgt voor oprui ming. Overplanting van schol naar Doggers bank zal van belang worden zóó er inter nationaal een vjschverbod in die om geving komt. Daarom roept de visscherij en zoo'n maatregel lijkt ook ons afdoende om het euvel in den wortel aan te tasten. Maar we hebben af te wachten hetgeen daar in Kopenhagen thans wordt gaar ge stoofd. DAGBLAD ALS PEET VAN EEN TRAWLER. In Engeland is een nieuwe trawler ge bouwd, die men den naam „Daily Mail" heeft gegeven naar het bekende dagblad van dien naam en dat uit erkentelijkheid voor de diensten van dat blad bij de Eet- meer-visch-campagne, die de trawlervis- schery zoozeer is ten goede gekomen. Voorbeelden wekken. Misschien dat on ze dagbladen ook een dergelijke campag ne willen bevorderen en wellicht dat de namen hunner bladen ook dan als peet- naam op de trawlers zullen komen te staan. In elk geval bewijst het bovenaange haalde hetgeen een stelselmatig gevoerde campagne ook in dat opzicht vermag. VISSCHERIJ. Er zjjn sterk afwisselende haringvang sten en sterk afwisselende haringprijzen. „„af na de Paschen nog maar het bedryf word1 d0 prjj_ met kracht voortgezet. lagen zen niet meer, eigenlyk aan aen kant en groote besommingen woraen niet gemaakt. oo Zuiderzee Door de ruime vangsten k be_ worden hier namelyk de U u:nneniand invloed, want de markt in het binneniana wordt nu en dan overstrooi De garnalenvisschery «ordt zy het op veel kleiner schaal dan van den winter, voortgezet en is nu het be U op schuiten, die bezwaarlyk de - I Noordzee kunnen onderneme ",n de prijzen niet hoog. doch des.h kunnen toch het bedryf daarmee gaande houden. Voor hen is het van het weer zoo koud blijft. waai d overkomst naar het buitenland gewaarborgd. VERBOUWING FILIAAL H. SPRl IT. Op verzoek van den betrokkene dei len wij mede, dat de uitvoerder van de ver bouwing in het filiaal van de firma Spruit in de Keizerstraat niet was, zooais wij hebben vermeld, Gebr. Smit alhier, maar de heer A. Smit, Sluisdijkstraat Ons was alleen meegedeeld, dat uitvoei- der was de heer Smit zonder nadere aan duiding, vandaar de vergissing. VAN DEN GLIJBAAN GEVALLEN. Zondag is een meisje van den gljjbaan op „Denneheuvel" gevallen. Aanvankelyk liet het zich aanzien of het meisje zich had bezeerd. Zjj werd met de ziekenauto naar het Hospitaal vervoerd, waar men echter zag dat het niet veel te beteekenen had. Het meisje kon weer naar huis gaan. Zjj schijnt met haar broertje op den glij baan aan het spelen te zijn geweest en dat broertje heeft haar een zetje gegeven. Receptie in Casino. Het was een goede gedachte van het Bestuur van „Helder's Mannenkoor", om ter gelegenheid van hun vijftigjarig be staan een aparte receptie te houden. Wij hebben meermalen bijgewoond, dat een dergeljjke gebeurtenis ingelascht werd tussehen het programma der uitvoering, en, behalve dat het dan zeer laat wordt, werkt een dergeljjke onderbreking sto rend, zoowel op de prestaties van het corps zelf als op de redevoerende aan wezigen. Het was dus zeer goed gezien om voor de receptie den Zaterdagmiddag te reserveeren, te meer omdat dan velen dien beschikbaar hebben. Over het eigenlijke jubileum is reeds een en ander vermeld, evenals over het feestprogramma, dat voor menigeen een bljjvend souvenir wordt van groote waar de. En wij kunnen dus, om het zoo uit te drukken, ten opzichte van de gebeurtenis sen op Zaterdagmiddag, „met de deur in huis vallen". Gezellige drukte. Wie er zoo al waren. Er heerschte, dien middag, een gezel lige drukte in „Casino". Nu komt dat wel meer voor, dat het er gezellig is, maar over het algemeen is de middag daarvoor minder goed geëigend. Ditmaal echter was het er even gezellig als op een avond- bijeenkomst; vele oud-leden van buiten waren voor de gelegenheid speciaal over gekomen, en ook van de zijde der plaatse lijke autoriteiten was er groote belang stelling voor dit gouden feest van een onzer oudste zangvereenigingen. Van de zijde van het gemeentebestuur waren er de Burgemeester, wethouder Bok en de Secretaris, verder de volgende leden van het eere-comité: Ir. A. L. Bijl, Directeur Rijkswerven; C. W. Gratama, Commissa ris van politie; W. Biersteker, Voorzitter V.V.V. „Helder's Belang"; P. C. de Boer, Red.-uitgever Held. Courant, M. M. Polak, directeur Casino (die zich intusschen be- scheidenljjk op den achtergrond hield), 6'. W. Rusting, oud-directeur en eerelid H. M.; George Haak, oud-lid H. M.; IJmuiden; W. de Boer, Bestuurslid Alg. Tehuis v. Militairen en lid van den Ge meenteraad. Bericht van verhindering was ingeko men van Z.Exc. Vice-Admiraal Quant, terwjjl de heer L. van Loo, Voorz. van „Onderling Belang" en lid van den Raad, zooals bekend, wegens ziekte verhinderd was, hier aanwezig te zijn. Welkomstwoord van den Voor zitter. De Voorzitter van „Helder's Mannen koor", de heer J. M. Peters, heette namens Bestuur, Directeur en Leden de aanwezi gen welkom. In het bizonder het Gemeen tebestuur, de leden van het eere-comité, die hun naam aan deze huldiging hebben verbonden, oud-leden, afgevaardigden van verschillende vereenigingen, eereleden, leden met hun dames, enz. Op verzoek van den Burgemeester, die dezen middag op een andere plaats moet zjjn, is de opening wat vervroegd. Nadat ververschingen waren rondge- dien, nam de Burgemeester het woord. Rede van den Burgemeester. De Burgemeester zegt dank aan het bestuur van „H. M." voor de hem ge schonken gelegenheid hier nog even het woord te kunnen voeren. Het is inderdaad dezen middag een beetje druk, en spr. (die even tevoren de afscheidsreceptie van Admiraal Quant ten raadhuize had bijge woond, Red.) moet hierna nog op een an dere plaats aanwezig zy'n, zoodat hij tot zijn leedwezen niet kan blijven. Het is voor het gemeentebestuur een aangename taak hier te mogen tegenwoor dig zy'n, en onder de plichten van een gemeentebestuur is deze zeker wel een van de aangenaamste, ook al omdat de Vereeniging een goeden klank in de ge meente heeft. Spr. brengt daarvoor hulde aan directeur en bestuur, niet het minst ook aan den heer Leewens, die zoolang directeur is geweest van het Mannenkoor. Spr. zal niet wijzen op den grooten staat van dienst en op de behaalde prijzen, maar zich slechts bepalen tot het uitspreken van de hoop, dat „H. M." in de toekomst tot nog grooter bloei moge geraken! Na mens het gemeentebestuur overhandigt spr. der jubileerende Vereeniging een bloemstuk. Rede van den heer Peters. Dames en Heeren! Hoewel geen onzer bjj de wieg van de op 4 April 1881 geboren vereeniging heeft gestaan, achten wjj het op dezen dag toch wel passend een en ander uit de geschiedenis der 50-jarige te vertellen. Wjj hebben de gegevens hiervoor groo- tendeels van de heeren A. Kater Cz. te Alkmaar en H. Hoogerdujjn alhier, terwjjl ook de heeren George Haak te IJmuiden, R. van der Hoek alhier en H. Ruy'gh te Alkmaar het bestuur een grooten dienst hebben bewezen door hun bereidwilligheid omtrent een en ander in te lichten. Ik zal echter kort zjjn, want het Gedenk schrift, dat eenige heeren uit ons bestuur (n.1. de Pers- en Prop.-Comm.) hebben samengesteld, heeft dit uitvoeriger gedaan en ik zou in herhaling moeten treden (het Gedenkschrift is u inmiddels reeds ter hand gesteld), en wy zjjn hier bjj elkaar om genoegeljjk het zeldzame feit van een 50-jarig bestaan te herdenken, doch u niet te vervelen met voorlezing van een uitge breid overzicht. Zooals u dan kunt lezen, is het de heer H. A. Egbers, stadsmuziekmeester alhier, geweest, die verschillende mannen aan zocht, welke by elkander kwamen in den aardappelkelder van één hunner (dit ver zwijgt het boekje, zeker omdat het wel een beetje laag-by-de-grondsche plaats is) van den heer Frans de Haas aan den Kanaal- weg. Wjj brengen hier nog een stille hulde aan den heer De Haas, die helaas in het in het laatst van het vorig jaar is ver scheiden. Dat deze personen alleen het doel be oogden den manr.enzang te beoefenen en niet vroegen we1 ken rang of stand men in de maatschappij bekleedde precies zoo- als dit mans nog het geval ist) bewji.iL wel het feit, dat by de oprichters eer advocaat, een gri'x er, onderwezers, middenstanders en werk' eden naast elkaar stonJer. Intusschen is het, zooals bjj iedere ver eeniging, ook niet altijd onderling alles koek en ei geweest; het ging niet altijd voor den wind, maar de verschillende stuurlieden, die het scheepke door de stormen moesten voeren, hebben bijtijds het roer krachtig aangevat en een schip breuk voorkomen. Zoo gebeurde het zelfs, dat een 9-tal mannen de Vereeniging in stand hielden, totdat de heer Rugers, een stafmuzikant, de leiding op zich nam en het durfde te wagen aan een concours te Schagen deel te nemen. Vooral in de eer ste levensjaren van „Held. Mannenkoor" werd veel steun verkregen van de Staf- muziek der Kon. Marine. Geen concert werd gegeven óf de Staf óf solisten van het orkest werkten er aan mede. Zoo merkt U wel, dat de vriendschapsbanden tussehen de Stafmuziek en „Held. Man nenkoor" uit de oudheid dateeren en het was ook mede daarom, dat ook de Direc teur van de Stafmuziek voor dit feest werd aangezocht in het Eere-Oomité zit ting te nemen. Toen de heer Rutgers naar Venlo ver trok, nam de heer L. A. Schouten, onder- kapelmeester van de Stafmuziek, zjjn plaats in. Doch ook deze verliet de ge meente en daarna kwam de heer A. J. Leewens aan het roer. Als jong en enthousiast musicus wist deze het koor op groote hoogte te brengen. In 1897 behaal de hy met zy'n troepie van 19 man in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zelfs een prijs. Dat was een bewijs van grooten durf in dien tijd! En natuurlijk ook van muzikale capaciteiten. In dien tijd werd bijna geen programma in elkaar gezet of men vermeldde daarop de welwillende medewerking als sopraan- soliste van mevrouw Ruygh-Krens, die dan ook in 1900 het eere-lidmaatschap werd aangeboden. Hierop volgde weer een minder goede tijd voor „H. M.", want een scheuring in de gelederen dreigde. De directeur, de heer Leewens, verliet de vereeniging en enkelen volgden hem. De afd. Den Helder der Maatsch. ter bev. der Toonkunst werd gesticht en de heer Leewens werd daarvan directeur. Maar alweer kwam er redding. De heer Rusting, toen nog gewoon lid en secretaris, nam tijdelijk de leiding op zich en in 1902 definitief benoemd, bleef deze tot 1911 den dirigeerstok zwaaien. Helaas noodzaakte een ernstige oogziekte hem toen zjjn ontslag te nemen. De heer F. L. K. Neyts nam zjjn functie over en heeft na 3 jaar deze weer over gedragen aan den heer Rusting, die nu tot Mei 1920 het koor weer op zjjn be scheiden, maar zeer muzikale wijze diri geerde. Het hem toen aangeboden eere lidmaatschap is dan ook ten volle ver diend.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5