goedkooper beter, en op onze verdiepingen. verschillende Huis-, Salon-en Slaapkamers. WESTSTRAAT. S „«ra xr /ST'ït'i1 BINNENLAND. Uit het huis met de blauwe stoep. BUITENLAND. c0roeten komen vroeg in Van geen enkel recht afstand gedaan. Langs de Straat. De gebeurtenissen in Spanje. Burgerlijke Stand van Den Helder het voorjaar, koop tijdig een pot SDrUtoL Bij alle Drogisten. PP0t 90 et, Tube 50 ct. Zeep 60 ct. een huisvrouw aan een gast kan beste at ee ,g eeng nloelelyk VOor schenken, I de eenvoud van Shö«Sit een beletsel veor L Luiheid zijn. Meehelpen, meezorgen of vflll tijd of intelligentie hangt niet af van houding der bewoners, en maar ^e"h;-svrouw die hierin een groo- van de het is tpn invloed heeft- Rpter is een gerecht van groenmoes als er liefde is, dan een geslachte os waar haAls'er maar liefde is in de woning, komt het er niet op aan wat de maaltijden op leveren. „Een aangename huisvrouw houdt de eer vast van haar huis". „Een wijze huisvrouw bouwt haar huis op, maar wie dwaas is breekt het af met haar hand'. Het is dit wat de huisvrouw de kinderen meegeeft in het leven, en zij zullen hun later leven toetsen aan de herinneringen hi het ouderlijk huis. Bouwen is een langzaam, secuur werk. Steen voor steen wordt aangedragen en opgestapeld en er zijn wel eens dagen dat men geen resultaten ziet. Wij kunnen niet anders dan gelooven in het slagen van deze wondere taak. Als ieder kon wonen 111 een huis, waarvan de huisvrouw de eer hooghoudt, zou er misschien minder leed op de wereld zijn. Er zijn op de wereld duizenden goede huisvrouwen en ieders taak is weer an ders. En nooit komen we er mee klaar, en niet steeds zien wij resultaten. Maar wij weten dat wij behooren tot een groote gemeenschap van zusters die allen bou- wen aan hun woning, hun huisgezin. De rede, met groote aandacht aange hoord, werd door mevr. Dekker ingeleid en aan het slot bedankte zij de spr. voor haar komst. Het Bestuur verzocht ons mede te dee- len, dat a.s. Dinsdag van 3—5 uur bespre kingen plaats hebben in het „Kegelhuis" betreffende de reis. De leden worden ver zocht geld mee te brengen voor het stor ten der reissom. JAARVERGADERING ST. JOANNES DE DEO. Het fonds tot uitkeering bij overlijden „St. Joannes de Deo", onder-afd. van den R.-K. Volksbond, hield gisteravond in het Verenigingsgebouw zijn jaarvergade ring. De leden waren zeker naar de „Bol- tha" want er waren er niet veel opgeko men, wat door den Voorzitter werd ge kenschetst als zeer groot vertrouwen in het bestuursbeleid. De voorzitter, de heer L. J. Wols, feli citeerde bij de opening den heer J. A. Bock, secretaris van het fonds, met de hooge onderscheiding, welke hij van Z.H. den Paus bij gelegenheid van zijn 40-jarig zangersjubileum mocht ontvangen, bracht voorz. nog in herinnering het over laden van den heer H. J. Mahieu, welke lange jaren commissaris van het fonds is geweest en die bet bestuur en vooral den penningmeester steeds trouw ter zijde stond in het in orde houden der boekhou ding, wat vooral de laatste jaren van zeer groot gewicht is geweest, sinds de Verze keringkamer toezicht uitoefent. Ten slotte vestigde de voorzatter nog eens de aandacht van de leden op de mo gelijkheid van het sluiten vain een verze- NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Mrt. 1931. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand ingelegd f 201.483.43 en terugbetaald f 174.918.42. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 26.565.01. Gedurende het tijdvak Januari31 Maart van dit jaar werd in het geheel ingelegd f 621.432.27 en terugbetaald f 503.486.45, zoodat in dit tijdperk meer werd ingelegd dan terugbetaald f 117.945.82 Het aan spaarders verschuldigde kapi taal, bij den aanvang van 1931 f 1.948.743.98 klom dientengevolge tot f 2.066.689.80. Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand Mrt. 107. In het tijdvak 1 Januari31 Maart van dit jaar werden totaal 454 nieuwe spaar boekjes uitgegeven. De lediging in den loop van Mrt. van spaarhusjes leverde een bedrag op van f 3.696.53 aan kleine besparingen. In het tijdvak 1 Januari31 Maart van dit jaar werd totaal in de busjes f 10.717.12 bespaard. SPAARBANK „HEILIGE ANTONIUS VAN PADUA". Afdeeling: Den Helder. Opgericht 1899. Te goed op 1 Januari Ingebracht in Jan.-Febr.-Mrt. 273.064.97 57.124.63 Terugbetaald idem Te goed op ultimo Mrt. Aantal boekjes in omloop 760. Spaarhusjes gratis verkrijgbaar. f 330.189.60 26.325.14 i 303.864.46 PEUGOT WILL GO RIT. De Peugot, type 201 Ooupé, welke wa gen elf maal onze provincies doorkruist, waarvan men in de advertenties en mede- deelingen heeft kunnen lezen, heeft het eerste traject van de ongeveer 26.000 K.M. non-stop rit volbracht. Gisterenmiddag, ongeveer 1 uur was de auto in onze stad. De bestuurders heb ben zich aan ons bureau vervoegd om het .controleboek te laten afteekenen. Vol moed werd de tocht weer voort gezet. De auto houdt zich goed. Onze stad wordt nog tien keer door de Peugeot bezocht. Een goede reclame voor dit fabricaat. kwartje te kunnen ontvangen! Onver moeid sprong de man telkens terug naar de doos, die nummer één stond, onver moeid greep hij wederom in den voorraad en ging zoo, springende en huppelende, de rij af om dan weer dezelfde beweging te maken.... Het was voorwaar om er respect voor te krijgen. »Even wachten, menschen, eerst die meneer. Die stond hier al van vannacht 3 uur af. Niet waar, meneer? Ja, houdt uw tasch maar open, 't kan er makkelijk in. Kalm blijven, juffrouw, u komt ook aan de beurt. Waren ze verleden week niet lekker?» Maar de juffrouw, tot wie deze vraag gericht werd, was totaal gespeend van eenige fantasie. »Ik heb de vorige week niets van je gehad, je bent in de war, man», was haar antwoord. Even hield de koopman stil. »Och, juffrouw, liegt u nou een beetje meel» was zijn verzoek. Maar de juffrouw had geen fantasie genoeg om mee te liegen. »Bij deze doos krijg je vandaag cadeau, menschen eerst deze prachtige reep van mokka, dan een champagnereep, dan een nougatreep, dan.... Totaal acht stuks. Acht stuks voor een kwartje, 't is voor niks. Maar wat kan mij 't ook schelen daar, ik geef er nog een bij, negen stuks krijg je vanavond, negen stuks voor vijf- en-twintig cents. Terwijl de bonbonsalleen al vijf-en-dertig waard zijn De waar ging grif van de hand, en het is merkwaardig ook om te zien hoe volkomen de koopman vertrouwt op de eerlijkheid van zijn publiek. »Je behoeft me niet te betalen, hoor, proef ze eerst maar eens*. En rustig en kalm liet hij de menschen de pakjes in den zak steken en op hun gemak een kwartje voor den dag halen. Soms moest er gewisseld worden zooals gezegd, stond de »kas» open en bloot, maar blijkbaar Was de aanwezigheid van zooveel menschen ge- noegzamen waarborg voor eerlijkheid. „Wat zal die man vanavond moe zijn was een opmerking, die wij hoordén. En het antwoord was teekenend: „Die man werkt veel harder dan een werkman!" Onvermoeid ging de koopman voorteen leege doos werd ingeruild voor een volle en "de waar vond grif aftrek, niet het minst bij het mannelijk deel van het publiek. En wij hopen voor den koopman, dat hij inderdaad zijn waar is kwijtge raakt aan energie en levenslust om ze te slijten heeft het hem voorwaar niet ontbroken. WILLIGEN, BEHOORT DIJKOPHOOGING OOK TOT HET ONDERHOUD een kering, waardoor men bij overlijden uitkeering van 180 kan erlangen. Notulen werden gelezen en goedge keurd. Hierna werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht, resp. door de heeren Ligteringen en Heij- ting. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de toestand van het fonds, vooral wat de financiën betreft, zeer gunstig genoemd' kan worden. Het ledental bedroeg 1153 en aan uitkeeringen werd uitbetaald over 1930 1176. Hij wekte tenslotte op om het ledental zoo mogelijk te versterken, waarvoor dan ook middelen aan de hand werden gedaan. De financiën van het fonds bedroegen cp Let eind van 1930: Bezit: Saldo op 31 Dec. 2160.675 Reservefonds 7536.77 Bezit aan effecten 6005. Hypotheken 1715.35 Leening R.-K. Ziekenhuis 2052.50 De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, concludeerde tot ver werping van het cassatieberoep van het bestuur van den Stormpolder, het eilandje tegenover IJselmomde aan den Holland*- schen IJsel in de Nieuwe Maas uitmon dend, tegen het arrest van het Gerechts- n hof te 's-Gravenhage, waarbij vernietigd IJan werd het vonnis der Rotterdamsche recht bank, die de vordering van den Stormpol der toewees om de N.V. Jan Mijnlieff Tzns. Steen-, Rietmattenfabriek te Krim pen a/di IJsel te verplichten de kruin hoogte van den dijk, die gedeeltelijk bij haar im onderhoud is na den watersnood van 1926, te verhoogen van 3.60 meter plus N.A.P. tot 3.86 meter plus N.A.P. De firma Mijnlieff is de meening toegedaan, dat het verhoogen van den dijk niet gere kend kan worden tiot het onderhoud ervan. De rechtbank kon zich met dit inzicht niet vereenigen en wees de vordering van Stormpolder toe. In hooger beroep besliste het Hof, dat ophooging van den dijk niet als onderhoud daarvan kan worden aan gemerkt. Op 30 April zal de Hooge Raad arrest wijzen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Totaal 19470.295 Schulden: Reservefonds op 31 Dec. Saldo in kas or> 1 Jan. 1930 Geplaatst op Spaarbank Saldo winst 17309.62 99.37 1 Jan. 1930 op 1340.60 720.705 Totaal 19470.296 Beide jaarverslagen werden onder dank goed-*' eurd. Periodiek moesten aftreden de bestuurs leden L. J. Wols, E. Ligteringen en J. J. Snel Waar er "een tegen-candidaten wa ren ingekomen, werden deze heeren weder herbenoemd. In de plaats van de door het overlijden van den heer H. J. Mahieu ontstane vacature werd ais commissaris benoemd de heer J. A. Mahieu. D or een der leden werd bij de rond vraag nog eenige inlichtingen gevraagd omtrent de dubbele verzekering en nadat neer Burgers dank aan dien voorzitter verricht en hem ncf; vele jaren werkkracht ?ie !l(i Uit verkocht hij, wv. veie jaren werkkractit i» plaats van voor 35 cent, zooals de prijs was, voor de somma van een kwartje. Daarenboven gaf hij cadeau niet minder Zitting van Maandag 13 April. Een aandoenlijke en hartverheffende verzoeningsscène in de Rechtzaal. Op 4 Maart kregen te Urk op het ter rein van den vischafslag de korpulente heer Albert K., visscher aldaar en de vischhandelaar Douwe G. een nogal hooggaande kwestie over de verkiezing van een nieuwen afslager, naar welke betrekking ook de heer K. ambieerde. De redetwistende heeren verloren al spoedig hun bedaardheid en begaven zich op het gevaarlijke terrein der persoon lijke beleedigingen, met het minder aan gename resultaat, dat beiden heden achtereenvolgens terecht stonden. Onze politierechter mr. Ledeboer wist echter met buitengewoon veel takt deze zaken te behandelen en de afkeerige hoof den weer tot elkander te brengen. De tegenstanders drukten elkander op uit- noodiging van den Politierechter harte lijk de hand en namen ten volle genoegen met de minimum straf van f 0.50 boete-, die hen elk door mr. Ledeboer werd op gelegd. Het succes van deze rechtelijke arbi trage was volledig en ten volle tot navol ging waard. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR Zitting van Dinsdag 14 April. Uitspraken van 81 Maart. Pieter O., tuinder, Nederhorst den Berg, diefstal van kippen, gepleegd te Schagen, (verzetzaak), vonnis 8 maanden gev. bekrachtigd. De meineedzaak uit Zuid-Scharwoude werd voortgezet. Op 20 Januari j.1. stond voor de meer voudige strafkamer terecht als verdacht van meineed in een burgerlijk rechtsge ding de heer Jan Sm., een 32-jarige slager te Zuid-Scharwoude. Deze slager zou namelijk op 21 October in de Rechtszaal, alwaar een echtschei- staan noodeloos ingewikkeld is gemaakt ^erci behandeld betreffende met kasregisters, booze menschen en dure vnn y,l5f1 bonbons, want de koopman was er het levend bewijs van, dat het zonder dit alles even goed, ja, veel beter, gaat- De koopman dan was een man, die optimistische beschouwingen had over het leven en zijn beroep. Die optimis tische beschouwingen kwamen geenszins voort uit'smansmaatschappelijke situatie, want hij behoorde niet tot het genus der milionairs of bijna-milionairs. Trouwens, dan stond hij niet op de markt zal u zeggen. Integendeel, deze koopman be hoorde tot de kleyne luyden en wat hem buitengewoon sympathiek maakte, was de onverwoestbare energie en de ijzeren volharding, waarmede hij zijn waar aan den man en aan de vrouw bracht. De koopman verkocht bonbons; dat wil zeggen hij had een kartonnen omhulsel Dit onderzoek had nu blijkbaar plaats gehad en werd de behandeling der zaak j heden voortgezet. Opgeroepen waren thans als getuigen, Jhr. A. S. v. Sprengeler, G. Nijland, C. Nannes Gorter, N. Zee, J. C. Brunen, J. C. Goet en A. Hoogland. Van de reeds gehoorde getuigen was alleen Jhr. v. Sprengeler aanwezig, ter wijl de overige getuigen allen optraden ten voordeele van den verdachte. Door hun verklaringen poogde de ver dediger aan te toonen, dat reeds kort na het gebeurde de heer Sm. met vrijmoe digheid het feit had besproken, dat de burgemeester dien nacht beschonken was geweest en hij deze uit de auto, een huur- ford, door verdachte gereden, ter vervan ging van zijn vader, wien de nachtdienst te zwaar viel, als het ware had moeten sleepen. De moeder van verdachte, die hem, omdat het zoo schromelijk laat werd, vol onrust buiten had afgewacht, was van een en ander getuige geweest. De burgemeester bleef echter bij zijn ontkentenis en insinueerde, dat misschien verdachte zelf dronken was geweest, waarop deze antwoordde geen gebruik DE BELASTING TE AMSTERDAM. Wethouder Wibaut is voornemens, be houdens goedkeuring van B. en W. van Amsterdam, den raad voor te stellen het aantal opcenten op de gemeentefóndsbe- lasting van 44 op 38 terug te brengen. GESCHENK VAN DE WEERMACHT AAN DE KONINGIN. Zooa's indertijd is vermeld, heeft de geheele weermacht de zeemacht, het leger hier te lande en het leger in Ned.- Indië ter gelegenheid van de viering I van den 50sten geboortedag van de Koningin aan H. M. een huldeblijk aan geboden. Tengevolge vau het bijzonder groote aantal deelnemers, heeft het totaal van de ingekomen vrijwillige bijdragen een aanzienlijk overschot opgeleverd boven het bedrag, dat gemoeid is geweest met de vervaardiging enz. van het aangeboden huldeblijk. Nadat het welmeenen van de Koningin terzake is gevraagd, is dat overschot thans gestort als een bijdrage voor de vereeniging onder de zinspreuk Moed, Beleid en Trouw te Amsterdam, van welke vereeniging de Koningin beschermvrouw is, en oud-generaal O. J. Snijders, voor- zitter. Die vereeniging stelt zich ten doel de bevordering van de belangen van de ridders der Militaire Willemsorde be neden den rang van officier. Zij tracht dit doel te bereiken door hen behulp zaam te zijn in het verkrijgen van een maatschappelijke betrekking bij het ver laten van den dienst, door hen te onder steunen, wanneer zij in behoeftige om standigheden verkeeren en door onder stand te verleenen aan de weduwen en weezen, die zij in hulpbehoevenden toe stand achterlieten. een rede gehouden voor de microfoon, waarin hij het Spaansche volk opvorder de o-i een waardige houding aan te ne men, daar het land thans zijn grootheid moet toonen De voorloopige regeering zal overeen komstig den wensch van het volk het land regeeren. Het volk heeft het recht van zijn bestuurders verantwoording te eischen De Spaansche (gezant te Parite afgetreden. Quinones de Leon, de Spaansche ge zant te Parijs, heeft telegrafisch aan de voorloopige republikeinsche regeering in Spanje zijn ontslag medegedeeld. Hij zal alleen nog de loopende zaken afdoen. Generaal Berenguer gearresteerd. De minister van oorlog van het afge treden monarchistische kabinet, generaal Berenguer. die weigerde zijn functies over te dragen, is door de nieuwe regeering ge arresteerd. Onregelmatigheden. Gisteren, laat in den nacht, heeft een groep gepeupel het gebouw van het dag blad Nacion bestormd en verschillende meubelen op straat geworpen. Verder werd het standbeeld van Isabella II en van Paus Pius IV omver geworpen en vernield. Ook in de provincie werden gedenk- teekens van monarchistische leiders ver nield terwijl op enkele plaatsen, waar stra ten of pleinen naar den gewezen dictator wijlen Primo de Rivera genoemd waren, de naambordje werden afgerukt. Uit Madrid wordt gemeld, dat Dinsdagavond op eenige plaatsen in de stad straatgevechten 'plaats vonden. I De koopman en de bonbons. De koopman met de bonbon3 had een goede bui dezen Zaterdagavond. Hij gaf, naar hij zeide, alles weg. Rond hem ston den en lagen, in bonte wanorde, volle en leege doozen, hulsels, papier, touw en houtwol; in een cartonnen deksel lag 'smans recette, in vol vertrouwen op de eerlijkheid van het publiek open en bloot, zoo voor het grijpen. Gelukkig land, waar zooveel gemoedelijkheid heerscht en waar de publieke eerlijkheid een ding is, dat even vanzelfsprekend is als laten we zeggen de dagelijksche boterham, die we consumeeren. En men kan niet anders dan betreuren, dat het menschelijk be- De troonsafstand. Er heeft zich Dinsdag een dramatisch en historisch tooneel afgespeeld op het paleis te Madrid, schrijft de Daily Tele- graph, toen koning Alfonso het stuk tee- kende. waarin hij afstand deed van den troon. Terwijl de inkt op het papier voor hem nog nat was, stond hij op, zag de staats lieden. die hem gedwongen hadden af stand te doen aan en zeide: „Ik geloof, dat ik nauwgezet mijn land gediend heb. Dat is mijn bedoeling geweest. Op het oogenblik voel ik mij meer Spanjaard dan 3oit." Hij overhandigde daarop het stuk aan een ambtenaar en omhelsde vervolgens onder diepe stilte de leden van zijn kabi net, waarna hij naar een aangrenzende zaal ging om de Grandes en Dames van Spanje vaarwel te zeggen, van wie velen weenden. Eenige uren later verliet de Koning per auto Madrid, ten aanschouwe van de van bier of sterken drank te maken, zoo-' |dichte menigte langs den weg, die van het dat deze dronkenschap kon worden uit- tot buiten de stad leidde. Een tijd geschakeld. De heer Officier erkende vol de de auto van Zamora dien des door het nieuwe getuigenverhoor in tv ij- v a bewij d h den bli_ fel te zijn geraakt en vorderde thans vrq- was Jt zijn beloft£ het JCLJ-Cll WOAT dering80 Sl00t d® voorzitter de vepga- blf.raan n°K toevoegen, dat fflt fonds 14 Juli 1932 zijn 30-iarig be staan zal herdenken. RIJKSPOSTSPAARBANK. Htddfrlnb S het P°stka»toor Den Maart 1931 bykantoor over de maand bovenvenu.lïpnLkbütekjeS' uit8eSeven aan Bovengemelde kantoren, werd in den loon der maand ingelegd f59.832.14 en terug- feffdïn t 6-6^-61, ^halve minderinge- egd dan terugbetaald f6.819.47. Het aan- bedmewfi9"n?? spaarbankboekjes Hoor tusschenkomst dezer ïrh H? iwerd ter Lfirectie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal ,f ,00-00 en afgeschreven Lk Derhalve minder in- dan afge schreven f 8 350.-. •elunnvlautal ?ieJuw u'gegeven Staats- •cnuldboekjes bedroeg 0. ter van Zuid- en Noord-Schanvoude), op zettelijk. en in strijd met de waarheid als gehoorde getuige hebben verklaard, dat de burgemeester in den nacht, volgende op de feestelijk gevierde, bedronken en beklonken Kanaalfeesten, beschonken zou zijn geweest. De heer Sm. had in qualiteit van chauffeur den burgemeester van den nachttrein te Alkmaar opgehaald. De burgemeester verkeerde toen in ge zelschap van twee bekende journalisten, de heeren Nijland en O. Nannes Gorter en hij had het gezelschap naar het hotel „De Toelast" in de Langestraat gereden, alwaar genoemde journalisten, die ambts halve aan de Kanaalfeesten hadden deel genomen, vertoefden. De burgemeester bracht deze heeren, alvorens huiswaarts te gaan, naar het hotel, alwaar nog een gelagje werd geconsumeerd. Volgens ver klaring van Sm. nu zou de burgemeester, bij het verlaten van dit hotel, kennelijk onder den invloed zijn geweest. Deze insinuatie werd echter door Jhr. van Sprengeler pertinent ontkend en hn dan acht reepen van diverse soorten beriep zich ten dien aanzien op de getui- liiflp L-Piincr vprnnlt irt L- lonri crcx chocolade, keurig verpakt in kleurige omhulsels. En het was de manier waarop hij deze reepen van de hand deed, die terecht ieders aandacht trok en ver wondering. Bij elke reep, die hij cadeau gaf, had hij een praatje, een opgewekt babbeltje, een geestigheidje, om te demonstreeren, dat hij vanavond wezenlijk en waarlijk dit alles cadeau gaf boven de doos, die men voor zijn kwartje kocht. Hij etaleerde dit alles op zijn hand, en hij moest voor elk ontvangen kwartje niet minder dan negenmaal de beweging maken van bukken, in de doos grabbelen en het voorwerp uitstallen op de open hand. Negenmaal een beweging, negenmaal een praatje, negenmaal een rangschikken op de hand, zoodanig, dat er geen afviel, ■negenmaal op de fantasie werken van zijn hoorders. En dit alles om één enkel spraak, er echter prijs opstellend te doenl uitkomen, dat hjj daarmede niet aannam de beweerde dronkenschap van den bur gemeester. Mr. Schenkeveld pleitte daarop uitvoe rig en verzocht, zoowel formeel als mate rieel, vrijsprak, onder overlegging van verschillende arresten van hoogere rechts- collega's. Voorts bleef pleiter zijn mee ning, betreffende de gedragingen van ge tuige Van Sprengeler, handhaven. Na re en dupliek werd de behandeling gesloten en de uitspraak bepaald op over 8 dagen. Schoenmaker houdt je hij je leest. Een tweetal jeugdige Duitsche schoen makers uit Obersdorf, de h.h. Jozef G. en Paulus P., werkzaam bij den schoenhan delaar-colporteur Klaas J., in de Spoor straat te Den Helder, werden indertijd op de zitting van 3 Februari gehoord ais getuige in een hooger beroepzaak contra hun patroon, ter zake overtreding der arbeidswet, zij legden alstoen een ver klaring af in flagranten strijd met het ambts-eedige proces-verbaal en onder eede afgelegde verklaring van den ver balisant agent J. Tiesen, die in den nacht van 3 op 4 Juli deze overtreding had ge constateerd. Daar genoemde leerlingen van St. Orisponus niet genegen bleken hun verklaringen te wijzigen, meende de officier termen aanwezig te zien, een vervolging wegens meineed tegen deze getuigen in te stellen. Dientengevolge stonden zij heden terecht, doch bleven onwrikbaar bij hun verklaring, dat dien avond niet was gesproken over de werk zaamheden voor den volgenden dag, vol harden. Een der gehoorde getuigen, de kellner W. v. d. B., die op den bewusten des Konings te verzekeren Graaf Romanones heeft nopens den af stand nog de volgende mededeeling ge daan: „Toen de Koning het onvermijdelijke inzag, aanvaardde hij het met philosophi- schen moed. „Ik wil Spanje niet in een burgeroorlog storten.' zei hij. Een lang stuk perkament, de acte van afstand, die door Zamora ontworpen was. werd voor den Koning neergelegd. Alfons ging voor het stuk zitten, boog het hoofd in zijn handen en dacht een oogenblik na. Toen, met een gebaar van berusting, greep hij de gouden pen, die voor hem lag en teekende het stuk. dat een streep zette onder de lange reeks van koningen, die Spanje hebben perenoprJ. Fransche persstemmen. Bij net bespreken van den troons afstand van koning Alfons uitten de meeste bladen hun sympathie voor den persoon des konings, die in Parijs een ge liefde «n graag-geziene persoonlijkheid is. De meeste bladen scheiden echter de per- soG,.I:;ke van de zuiver politieke over wegingen. De Echo de Paris schrijft, dat Alfons XIII een dergelijk optreden van het Spaansche volk niet verdiend heeft. Zijn grootste fout heeft daarin bestaan, dat hij al te dikwijls zijn eigen persoon heeft in gezet. Wij wenschen, aldus het blad, de Spaansche republiek veel geluk tóe, doch wij hebben geen groot vertrouwen in haar. Reeds brengt het Catalaansche separatis Aan de Fransch-Spaansche grens is, naar Havas uit Hendaye meldt, het ma nifest aangekomen, dat koning Alfonso bij zijn vertrek uit Madrid heeft achterge laten. Dit manifest heeft den volgenden tekst: „De verkiezingen welke Zondag hebben plaats gevonden, bewijzen mij duidelijk dat ik thans de liefde van mijn volk heb verloren. Mijn geweten zegt mij, dat deze weerzin niet van blijvenden aard zal zijn daar ik steeds er naar gestreefd heb Spanje te dienen. Het openbaar welziji was zelfs in de meest kritieke omstandig heden mijn eenig doel. Een koning kaï dwalen en ongetwijfeld heb ik zelf som gedwaald. Maar ik weet wel, dat ons va derland zich tegenover fouten, waaraa' geen kwade wil ten grondslag ligt. steed lankmoedig heeft betoond. Ik ben de ko ming aller Spanjaarden en ben zelf Span jaard. Ik had verschillende middelen kun nen aanwenden om de koninklijke privi leges te handhaven en mijn tegenstander krachtdadig te bestrijden. Maar ik wi alles achterwege laten wat mijn lands lieden in een moorddadigen broederoor log zou kunnen dompelen. Ik doe afstand van geen mijner rech ten. omdat deze, nog afgezien van mijn persoonlijke aanspraken, een door de ge schiedenis vergaard goed zijn en omdat il< eens voor het behoeden van dien schat strenge rekenschap zal moeten afleggen Ik wacht de ware uiting der openbare meening van het volk af, en totdat het volk zich geuit zal hebben schort ik vrij willig de uitoefening der koninklijke macht op en verwijder mij uit Spanje. Zoodoend de erken ik, dat Spanje alleen meester over zijn lot is. Ook thans geloof ik. den plicht, die mij door mijn liefde voor mijn vaderland wordt ingegeven, te vervullen. Ik bid God, dat de andere Spanjaarden zich van hun plicht even diep bewust zul len zijn als ik." Geen formeele Alfonso. abdicatie van avond ook in de werkplaats had vertoefd, me wijziging in de machtspositie van het verklaarde nog dat de heer J. had ge-land. tracht hem een schriftelijke verklaring te doen teekenen en hem alstoen een rijksdaalder belooning had toegezegd. De heer officier vorderde tegen ieder der verdachten 3 maanden gevangenisstraf. De eveneens gevraagde onmiddellijke inhechtenisneming werd door de Recht bank geweigerd. gems van genoemde journalisten. Het gevolg was dat tegen den chauffeur een strafvervolging werd ingesteld en mr. Schenkeveld, uit Alkmaar, welke jurist ook de belangen van mevr. Van Sprenge ler in het civiel-proces had behartigd, stond ook de heer Sm. terzijde als raads man en verdediger. Door den heer Officier van Justitie, die het feit wettig en overtuigend bewezen achtte, zulks ook op grond van de discul- peerende verklaringen der gehoorde jour nalisten, werd veroordeeling gerequi- reerd tot 6 maanden gevangenisstraf, ter wijl verdediger, als slot van een uitvoerig pleidooi, vrijspraak concludeerde. De meervoudige strafkamer wees daar op een interlocutoir vonnis, waarin werd beslist, dat nog andere getuigen moesten worden gehoord en dus een nader onder zoek werd gelast. 'n Beweeglijk burger van Urk. De verlofhouder Klaas Sch. te Urk, die onlangs als verdachte de politie-rechters zitting opluisterde naar aanleiding van een nachtelijk avontuur met een Urker huismoeder, doch alstoen van de hem tenlaste gelegde huisvredebreuk werd vrijgesproken, had nu blijkbaar de con necties met de h.h. Rechters weer aan- geknoopt, zooals bleek uit de omstan digheid dat hjj moest terecht staan we gens het plegen van niet nader te quali- ficeeren handelingen met een jeugdig kind beneden den leeftijd van 16 jaar. Verdachte werd als raadsman en ver dediger bijgestaan door mr. Zeldenrust uit Amsterdam en werd voorts deze precaire zaak om deugdelijke redenen met gesloten deuren behandeld. De Spaansche koninklijke familie naar Londen? Naar te Londen verluidt, zal de koning van Spanje met zijn gezin zijn intrek ne men in Kensington-Palace te Londen, dat op het oogenblik bewoond wordt door prinses Beatrice, de moeder van koningin Ena van Spanje. Te Madrid. De feestelijke viering van de uitroeping der republiek in de straten der stad, waar aan vooral veel vrouwen deelnemen, ver loopt rustig en ordelijk. Op verschillende plaatsen wordt de politiedienst en het handhaven der openbare orde waargeno men door leden van de organsaties van het „Volkshuis" en der studentenvereeni- gingen, die dan een rooden band om den arm dragen. Ook eenige politiebeambten dragen dergelijke roode banden. Een toespraak van Zamora. Alcala Zamora, de president van de re publikeinsche regeering. heeft gisteravond Thans wordt medegedeeld, dat de ko ning niet formeel afstand van den troon heeft gedaan. In tegenstelling met andersluidende be richten verneemt Reuter van bevoegde zijde, dat de koning vóór zijn vertrek geen enkel document, van welken aard dan ook. heeft onderteekend. HET IJSLANDSCHE ALTING ONTBONDEN. Afscheiding verlangd. Op grond van een telegrafische Bood schap van den Deenechen koning is Dins dag het IJslandsche parlement, het Al- ting, door den minister-president ontbonr den verklaard. De IJslandsche onafhankelijkheidspartij had een motie van wantrouwen ingediend tegen de regeering, die Dinsdagmiddag in behandeling zou komen. Aangezien de socialistische partij haar neutrale houding ten aanzien van de regeering had opge geven, diende met de mogelijkheid reke ning te worden gehouden, dat de regee- i'ing ten val zou worden gebracht. Het besluit tot ontbinding van het par lement heeft in het Alting groote opwin ding veroorzaakt. Men verwacht dan ook onlusten onder de bevolking. De onafhan kelijkheidspartij verlangt volledige zelf standigheid van IJsland en afscheiding van Denemarken. van 14 en 15 April. ONDERTROUWD: C. J. Schellinger «n A. de la Court. J. H. Bot en N. Mulder. H. Krabbendam en J. C. Hollander. J. Bij voet en T. Grin. W. Reitsma en G. Visser. BEVALLEN: A. Pauw—Keet, z. B. van Till Jonkhof, d. L. Th. H. Schreuder— Koopmans, z. H. II. J. Ouwerling-Se- rano, z. OVERLEDEN: J. Blokker, 7 dagen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 10