DE INNEMENDE LANDLOOPER S. 1. KAKHEWASSER t In. TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. Inlaids - Linoleums - Vloerzeilen Stragula's en Balatums Jb. HARJER ZOON No. 6950 EERSTE BLAD DONDERDAG 16 APRIL 1931. 59ste JAARGANG De Spaansche republiek uitgeroepen. - De redactie van het vlootaccoord. - De Duitsch-Oostenrijksche tol- unie. - De r< olutionaire beweging op Madeira. - Het Japansche kabinet samengesteld. FEUILLETON in 72 voorradige dessins. Dit is een collectie die bij het maken van een keuze onmogelijk buiten beschouwing kan blijven. SPOORSTRAAT 49 TEL. INTERC. 46 Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt 75 cent per el. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Helderschs Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER J... Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct* De republiek in Spanje uitgeroepen. In ons vorig overzicht hebben wij reeds gewezen op de beteekenis van de gemeen teraadsverkiezingten in Spanje, die Zondag j.1. hebben plaats gehad, omdat daarbij zou blijken van hoe groote beteekenis de republikeinsche beweging in Spanje was. En de verkiezingen hebben uitgewezen, dat de meerderheid van de bevolking ge noeg heeft van den monarchistischen regeeringsvorm. Koning Alfonso is toen voor het feit geplaatst af te treden en heeft volkomen van de regeeringsmacht afgetzien; hij heeft ook geen voorbehoud, gemaakt voor een lid van zijn familie. Dit was trouwens onder de tegenwoordige omstandigheden niet meer mogelijk. Om 5 uur Dinsdagmiddag heeft de Koning het kabinet bij zich ontvangen en formeel afstand van den troon gedaan. Alcala Zamora heeft de functie van minister-presedent op zich genomen, Lerroux die van minister van buitenland- sche zaken. De nieuwe regeering heeft alle maatregelen genomen om de orde te handhaven en de persoonlijke veiligheid van den Koning te verzekeren. In het pa leis werden haastige toebereidselen ge maakt voor het vertrek van de koninklijke familie. Naar verluidt heeft de ex-koning zich naar Cartagena begeven, waar hij zich, met zfjin familie, op een Britsch stoom schip zal inschepen en naar Engeland begeven. Zooals men wellicht weet, is de ex-koningin een Engelsche prinses. De yoorloopige regeering zal een pro clamatie uitvaardigen, die behalve een manifest aan het land, ook in groote lijnen de voorloopige grondwet zal bevat ten, welke van kracht is tot de constitueele Cortes definitief over de grondwet beslist zal hebben. De eerste handeling van de nieuwe re geering zal afkondiging van de amnestie zijn. Telefonisch en telegrafisch werden aanwijzingen gegeven om alle politieke gevangenen dadelijk in vrijheid te stellen. Een afvaardiging van officieren is bij den nieuwen minister van oorlog op audiëntie geweest en heeft aangeboden op bestuursposten werkzaam te zijn, totdat het leger definitief gereorganiseerd is. De overdracht van de bevoegdheden van de oude op de nieuwe regeering is reeds ge schied. De officieele afkondiging van de republiek zal pas na den definitieven over gang van de regeeringsbevoegdheid volgen. Er gaan geruchten over een a.s. verdee ling van het grootgrondbezit. In beurs- kringen verluidt, dat op groote schaal ka pitaal naar het buitenland gebracht wordt. Buitenlandsch geld is nauwelijks te krij gen. De taxi's rijden met roode vlaggen. Van de helmen der stedelijke politie agenten heeft het publiek de kronen afge rukt. Op het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken te Madrid wap pert de rood-geel-violette vlag van de re publiek, evenals op het raadhuis, waar de republikeinen de leiding van de loopende zaken hebben overgenomen. De Nw. Rott. Crt." schrijft nog: Het is op het oogenblik, waarop Alfons XIII de regeering neerh™f nog niet het oogenblik om uit te maken of hij meer van zijn koningschap had kunnen maken dan hij gedaan heeft. Zeker is het, dat hij de aanvankelijk gewekte verwachting van leiding te zullen geven niet heeft verwe zenlijkt. Wanneer men zegt, dat Alfons niet tegen de „dingen van Spanje" heeft opg kund, zonder daarbij blind te blijven voor 's konings fouten, dan komt onwille keurig van zelf de vraag op, of eenig vorst THE DARK CHAPTER door E. J. RATH. In de garage bekeek Wade Rawlins zich in een spiegel, boven, in de kamer, die eens aan Oswald had toebehoord. Hij zou blij zijn, als ze hem een scheermes stuurden. Op een plank lag er één, dat blijkbaar aan Oswald had behoord, maar daar keek hij met minachting op neer, ovenals op al diens andere bezittingen. De kamer zelf liet niets te wenschen. Er was meer ruimte dan hij verwacht had en alles was schoon, met gordijntjes voor de ramen, platen tegen den muur, meestal van koeien in weilanden en schapen, die thuis komen met zonsondergang. Die zou mevrouw Kilbourne wel uitgezocht hebben, dacht hij. „Als mijn uniform ook nog past, dan loopt de hoorn des overvloeds over," mompelde hij. „Alles is verdacht goed gegaan. Ik moet nu wel een paar moei lijkheden verwachten en als die komen, za! ik Marian te hulp roepen, denk ik". Hij lachte tegen zijn spiegelbeeld. Daar na begon hij Oswalds hebben en houden ln een koffer te pakken, daar hij toch niets beters ta doen had. VoetstapDen beneden stoorden hem bij in dit door partij-strijd en bureaukratie ondermijnde land tegen de dingen zou hebben opgekund. Het Spaansche koning schap, de bestuursvorm, van het reusach tige riik zijn uit den tijd en men zoekt onder de Spaansche politici, ook onder de republikeinen, naai* een figuur, die waar lijk leiding zou weten te geven aan het ten ondergang neigende rijk. Tijdens de regeering van Alfons XIII is het met Spanje bergaf gegaan. Bij den zich steeds verscherpenden strijd der politieke frac ties kwam de beweging in Catalonië, wel ke naar autonomie voor dit door zijn in dustrie belangrijk deel van Spanje streeft; in de laatste jaren volgden pro- nunciamento's, militaire staatsgrepen el kaar op. Het is niet altijd duidelijk ge weest welke rol de koning te midden van dit alles heeft gespeeld. De vlotte, spor tieve, levenslustige, nog steeds jeugdige vorst, die de aangename dingen des levens zoo geheel niet versmaadde, had om zjjn ridderlijkheid onder de z.g. jun ta's, de nimmer geheel onderdrukte óffi- cieren-vereenigingen, veel aanhangers. Maar ook de steun van het leger heeft op den duur den troon van Alfons niet kunnen schragen, en, in het bijzonder door den rampspoedigen, millioenen ver slindenden veldtocht in Marokko, voor welken de volksmond den koning de schuld gaf, niet kunnen redden. De besprekingen over den definitieven tekst der vlootovereenkomst zouden Dins dag te Londen hervat worden. De Fran sche delegatie heeft echter Dinsdag Parijs niet verlaten en zou waarschijnlijk ook de komende dagen niet vertrekken. Er is dus geen sprake van een directe hervatting der Engelsch-Fransch-Italiaansche be sprekingen. De „Echo de Paris" verklaart waarom men van Fransche zijde weigert de dele gatie naar Londen te zenden alvorens er eenig uitzicht bestaat, dat men tot over eenstemming zal komen. Toen Henderson gedurende de laatste zitting der Europee- sche commissie te Parijs vertoefde, had hij met Briand een compromis-voorstel uit gewerkt, dat echter door de Engelsche regeering verworpen werd. Briand heeft toen een nieuw voorstel uitgewerkt dat Lord Tyrrell, de Britsche ambassadeur te Parijs, mee naar Londen heeft geno men. Tot nog toe heeft de Engelsche re geering zich over dit voorstel niet uitge laten. De Fransche regeering zal haar dele gatie waarschijnlijk zoo lang te Parijs houden tot men een bevredigend ant woord uit Londen heeft ontvangen. De Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. Zooals wü reeds vroeger meldden, lag het in de bedoeling van de Engelsche regee ring op de a.s. raadszitting uitsluitend de Duitsch-Oostenrijksche tolunie, van vol kenrechtelijk standpunt uit beschouwd, ter sprake te brengen. Dit blijkt uit de toelichting, die op het Britsche voorstel wordt gegeven, waarin wordt verklaard, dat het wenschelijk zou zijn, zoo spoedig mogelijk den twijfel op te heffen over de vraag, of de tolunie al dan niet in over eenstemming is te brengen met de proto collen van 1922, die onder de auspiciën van den Volkenbond zijn gesloten. Hoewel de Engelsche regeering van plan is de politieke en economische zijde van het vraagstuk ter zijde te laten, is niet geheel uitgesloten dat andere sta ten als Frankrijk of de Kleine Entente deze bezigheid en hij liep naar de trap om te zien, wie er was. De butler legde een pak neer op een bank. Rawlins kwam de trap af. „Mijn goed?" vroeg hij. „Een pak van mevrouw," zei de butler en veegde de handen af. „Dank je, vriend." Grosvenor verstijfde. „Ik heb de opdracht gekregen," sprak hij moeizaam, „om je mee te deelen, dat je de maaltijden met de rest van het per soneel moet gebruiken. We soupeeren om zes uur." „Prachtig, ik zal op tijd zijn," beloofde Rawlins. „Dank je wel, Grosvenor." De butler maakte een vreemd keelge luid. „Het personeel noemt me „mijnheer". En vooral een Rawlins begon te lachen. „Ik zal mijn best doen er aan te den ken: maar je hoeft me niet aan te kijken of ik een besmettelijke ziekte had." Maar dat deed Grosvenor ontegen zeggelijk wel en toen hij snel de garage uitliep, zei hij wanhopig: „Je bent er-tenminste een bacil van, Rawlins nanr zijn pak mee naar boven. Die oude zot schijnt af en toe uit zpn humeur te zijn. Een bacil van een besmet telijke ziekte hè? Ja. als het waar is wat Marian en de conducteur zeiden, heeft hij wel een beetje gelijk." Toen hij een half uur later weer bene den kwam. droeg hij een donkergroene uniform, die hem keurig paste. De broek had iets langer kunnen zqn, maar dat werd bedekt door de beenkappen. Het scheren was een heerlijke weelde geweest. „Mijn hoorn des overvloeds is vol, ge deze wèl ter sprake zullen brengen. Vermoedelijk zal echter de Duitsche vertegenwoordiger in den Raad, dr. Cur- tius, bij het begin der raadszitting voor stellen het Engelsche voorstel, dat thans in algemeene termen is vervat, nader te preciseeren en te beperken tot de juridi sche vraag, of de tolunie al dan niet met de protocollen van 1922 in strijd is. De revolutionaire beweging op Madeira. De Portugeesche regeering heeft de blok kade gelast van de havens Angra en Pon- ta del Gade op Madeira. Deze blokkade is intusschen ingesteld. Verder zijn Maan dag nog twee kruisers uit Lissabon ver trokken. De Portugeesche regeering verklaart, dat noch in Portugal zelf, noch in de Portugeesche koloniën bizondere gebeurtenissen zijn te vermelden. Volgens betrouwbare berichten van te Londen van Madeira teruggekeerde rei zigers bestaat er voor de op dit eiland ver toevende vreemdelingen geen gevaar. Op botsingen tusschen opstandelingen en re- geeringstroepen rekent men in het alge meen niet, aangezien de uit Portugal ter onderdrukking van den opstand gezon den troepen onmiddellijk naar de opstan delingen overloopen. De regeering te Lissabon heeft als gevaarlijkste wapen haar poging om de bevolking van Ma deira uit te hongeren. De buitenlanders zouden door dezen maatregel echter niet getroffen worden, aangezien alleen reeds de voor Funchall liggende Engelsche kruiser „London" voldoende levensmid delen voor de geheele buitenlandsche kolonie aan boord heeft. Men meent te weten, dat de geheele opstand tot in bijzonderheden is voorbe reid door majoor Sardinaha, die grooten steun vindt bij de door de huidige regee ring naar Madeira gezonden politieke tegenstanders van het regime. Het Japansche kabinet samengesteld. De Keizer heeft Dinsdag den kabinets formateur Wakatsoeki in audiëntie ont vangen, die hem de lijst van het nieuwe ministerie kwam voorlezen. Wakatsoeki besloot het geheele kabinet te behouden, uitgezonderd de ministers Oegaki (oor log), Hougi, Tawara, en Matsoeda, die worden vervangen door Minami, Hara, Sakoeounsji en Kawasaki. Generaal Minami, de nieuwe minister van oorlog, was vroeger opperbevelheb ber in Korea. PERSONEEL IN 'S-RIJKS DIENST. In de op 13 en 14 April voortgezette al gemeene bestuursvergadering van de Centrale van Vereenigingen van Perso neel in 's Rijks dienst werden allereerst verschillende huishoudelijke zaken afge handeld. Bij de bespreking van het jaarverslag 1930 werd het beleid van het dagelijksch bestuur besproken. Naar het oordeel der meeste sprekers had het dag. bestuur zijn plicht gedaan bij het voeren der actie tot verbetering der algemeene positie van het rijkspersoneel; met name werd het gevoerde beleid inzake salarieering goed gekeurd, waarnevens de wensch werd ge uit, dat de regeering bij vernieuwing zal bekend gemaakt worden met het te lang uitblijven van de resultaten van onder zoekingen, welke sinds 1928 hangende zijn over de salarieering en classificee ring van sommige groepen. Stemmen gingen op, dat de regeering en de regeeringsinstellingen slechts theo retisch zouden medewerken tot herplaat sing van wachtgelders, maar dat prac- tisch hun belangen genegeerd zouden worden. De financieele verslagen der Centrale loof ik. Ik moet oppassen niet te morsen!" Hij liep snel naar de deur om naar een auto te kijken, die buiten stond. Iemand had die daar neergezet, terwijl hij zijn landloopers-tuigage aflei. Het was een blauwe two-seater. Hij herkende haar in een oogwenk. Hij knikte langzaam en de rimpels om zijn oogen werden dieper. Wonderlijke gebeurtenissen verklaarden zichzelf dik wijls heel eenvoudig. „Ik ben hier toch en mejuffrouw Hilda Kilbourne zal ongetwijfeld zeer toornig zijn. Ik moet zeker haar auto opbergen." Alle Kilbournes waren lang. en Hilda zeker niet het minst; wat vooral uitkwam, als ze, zooals nu, een lange wollen jas droeg. Ze liep de eetkamer uit en naar de bibliotheek, waar de huistelefoon stond. Haar gelaatskleur en haar waren donker, zooals bij Marian, hoewel ze toch niet zoo verbrand was als deze. Marian liet zich gewoonlijk zoo verbranden, dat ze haar moeder iederen zomer tot wanhoop bracht. Ze had het figuur, dat marian zou hebben, wanneer ze op Hilda's leeftijd zou zijn; slank, gespierd en toch niet mager of hoe kig. Ze was vijf en twintig en droeg haar haren met de gewichtigheid der jeugd. Ze drukte op een van de knopjes van het schakelbord, nam de telefoon op en wachtte toen. „Wil je den wagen van juffrouw Kil bourne voorbrengen, asjeblieft. Wat? Ja natuurlijk, den blauwe." Haar golf-clubs stonden in de gang, en ze droeg ze naar het terras, waar haar moeder zat met het ochtenblad, bezig de opschriften te lezen. „Hebt u den nieuwciy chauffeur van morgen noodig', moeder?" en van haar instellingen (inkoopbureau, weerstandsfonds ,enz.) werden na voor lichting door een kascontrolecommissie eenstemmig goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de zittende bestuursleden F. Perdok Hzn., voorzitter; J. J. Faro, secretaris-penning- meester; H. P. Baak, P. A. Ravelli, H. G. W. Munnik, F. J. A. Schattenberg en H. Groeneveld bij acclamatie herkozen; ook de redactie van het orgaan behield de zelfde samenstelling. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over een inwendige hervorming van de werkzaamheden, waartoe het dagelijksch bestuur een voorstel had ingediend. Dit voorstel behelsde een werkverdeeling in de Centrale over 4 secretariaten, zoodat er 4 groepen eenigszins gelijksoortige ambtenaren zouden gevormd worden, die elk over een eigen secretariaat zouden kunnen beschikken met behoud van de algemeene leiding bij het dagelijksch be stuur en met eerbiediging van de autono mie van elk der 38 aangesloten organisa ties. De ruimere werkingssfeer en de groo- tere verantwoordelijkheid welke in de hedendaagsche economische verhoudin gen aan de vakvereenigingen toebedeeld is, maakten volgens het dag. bestuur deze werkverdeeling noodzakelijk. Het gevolg daarvan zal moeten zijn, het aanstellen van een vierden bezoldig den bestuurder (groepssecretaris). De vergadering vereenigde zich na een levendige discussie met het voor stel van het dag. bestuur, welk besluit in verband met de financieele gevolgen die er aan verbonden zijn zijn sanctie zal moeten erlangen van de algemeene vergadering (congres), hetwelk in het najaar gehouden wordt. TARWEORGANISATIES VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND. Gelegenheid om zich aan te sluiten. Door de tarweorganisatie voor Noord- Holland en die voor Zuid-Holland, beide gevestigd te 's-Gravenhage wordt het volgende ter kennis der tarwetelers in Noord- en Zuid-Holland gebracht. Iedere tarweteler kan lid worden door het invullen van een formulier voor aan sluiting. Deze formulieren zijn in het be zit der vertrouwensmannen en der secre tarissen der districtscommissies, voor zoo ver deze reeds zijn benoemd. Men infor- meere hiervoor bij de plaatselijke afdee- lingsbesturen. Zij die nog voorraden be zitten van op eigen bedrijf in 1930 ge teelde tarwe, welke nimmer van het be drijf af zijn geweest, kunnen deze voor raden opgeven door het invullen van een tweede formulier. Dit formulier is bij dezelfde personen verkrijgbaar. De in vulling van dit formulier en van het formulier voor aansluiting dient te ge schieden vóór Vrijdag 24 April a.s. Op dien datum is de inventarisatie der voor raden 1930 in Noord- en Zuid-Holland gesloten. Latere aangiften worden niet meer aanvaard. Zij die geen voorraden 1930 bezitten, doch zich voor den oogst 1931 als lid wenschen aan te melden, dienen bij de bedoelde vertrouwensmannen het aanslui tingsformulier in te vullen en een for mulier speciaal bestemd voor het notee- ren der oppervlakten. De aandacht der telers wordt er op ge vestigd, dat zij de oppervlakten dienen op te geven voor ieder ras tarwe afzonder lijk en dat de kadastrale aanduiding of plaatselijke omschrijving dient te worden vermeld. Voor oogst 1931 kan de aansluiting geschieden tot Zaterdag 9 Mei. Op dien datum wordt de gelegenheid zich als lid aan te melden voor Noord- en Zuid-Holland gesloten. Men wende zich tot de plaatselijke besturen om inlichtin gen en eerst als blijkt, dat in hun omge ving geen vertrouwensman aanwezig is, wende men zich tot het kantoor der tarwe organisatie. Dit is voor beide provincies Anna Paulownastraat 20, Den Haag. HOEVEEL BIETEN IN NOORD-HOLL.? Naar schatting 40 pet. van vorig jaar, dat Is nog niet de helft van wat de regeering be oogde. Het „Hbld." schrijft: Dat het Suikerbietwetje niet de uitwer king zou hebben, welke de regeering er mede beoogde, n.1. het in stand houden van 80 pet. der gemiddelde oppervlakte van de afgeloopen drie jaar, hebben wij van den aanvang af betwijfeld. Thans vernemen wij uit vakkringen, dat de uitzaai in de provincie N.-Holland ongeveer 40 pet. zal bedragen van dien in het afgeloopen jaar. Men moet dus reke nen op een uitzaai van pl.m. 2100 bunder of om het ruimer te nemen: 2000 a 2500. Dat is zéér weinig, want het was de be doeling der regeering, dat er in deze pro vincie zouden worden uitgezaaid ruim 400 bunder. Men kan dus zeggen, dat het doel der steunwet in Noord-Holland niet meer dan voor de helft wordt bereikt. Van de overige provincies, waar trou wens geheel andere verhoudingen be staan, zijn ons nog geen cijfers bekend. MEER SAMENWERKING. in N. Holland op pluimveegebied. Naar het „Hbl." verneemt, worden er op 't oogenblik onderhandelingen gevoerd tusschen de Holl. Mij. van Landbouw, den Aartsdaocesanen Boeren- en Tuin- dersbond (L.T.B.), den Bond voor Pluim veehouders in N.-Holland (B.P.N.H.), om te komen tot een regeling inzake samen werking op pluimveegebied, als keuring van foktoomen, het gezamenlijk organi- seeren van pluimveedagen, enz. De stand der onderhandelingen doet verwachten, dat genoemde drie organisa ties tot overeenstemming zullen komen. DE V.A.R.A CONTRA DEN STAAT. Op de rol van de Haagsche rechtbank, kamer voor burgerlijke zaken, is weder voorgekomen de procedure van de V.A.R.A. tegen den Staat naar aanleiding N.V. BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ „Alleen na de koffie, Hilda, en ook dan misschien nog niet. Ik denk, dat je vader thuiskomt met -den middagtrein." „Dan moet hij me maar naar de club brengen. Ik wil eens zien of hij met een auto kan omgaan." Mevrouw Kilbourne keek van haar krant op. „Je zult zien, dat hij het best kan. Mij leek hij tenminste erg goed op de hoogte: en ik geloof zeker, dat hij voorzichtig is." „Misschien, dat zal ik wel zien." Niemand geloofde ooit mevrouw Kil bourne, als ze het over haar „vondelin gen" had, of ze chauffeur of alleen maar tuinknecht werden. Toch had Hilda niet onvriendelijk gesproken, alleen maar zakelijk. De blauwe auto kwam om den hoek van het huis, en Hilda liep het bordes af, met haar golf-clubs in de hand. Rawlins stopte, stapte uit, bracht de hand aan de pet en nam de clubs over. Hij zette ze achterin, maakte een pas zijwaarts, en groette weer. Hilda had hem met een kor ten blik opgenomen, maar ze gaf geen blijk, dat ze hem herkende. „Wil je rijden, alsjeblieft?" zei ze. Zonder een woord te zeggen, ging hij achter het stuur zitten, en wachtte totdat ze plaats had genomen naast hem. Terwijl de auto reed door het groote park, dat bij Kilbourne Heights behoor de, keek ze aandachtig naar zijn handen. Ze aarzelden geen oogenblik, en schenen de handles geheel op het gevoel te bedie nen. Ze kon zien, dat hii geen ruimte ge noeg voor zijn beenen had. Toch liet hii het geen oogenblik blijken. Ze had zijn hoekige gladgeschoren kin al opgemerkt toen hii nog naast de auto stond, en had zich voorgenomen, die nog eens wat nader te bestudeeren. Maar voor het oogenblik wilde ze hem nog niet recht in zijn gezicht zien. De handen wa ren trouwens de moeite van het bekijken wel waard. Ze had wel eens willen weten, aan wat voor werk die gewend waren; als ze tenminste ooit gewerkt hadden. Veel zeggend waren ze eigenlijk niet; ze kon den van alles gedaan hebben, en schenen het te kunnen ook en.ze waren dezen morgen schoon. Rawlins keek strak naar den weg. Als hij maar iets had omlaag gekeken, zou hij haar enkels hebben kunnen zien, maar hü deed het niet. Hii had haar enkels al gezien, toen ze het bordes afkwam, en hij had een goede opmerkingsgave en een geheugen. En meer dan dat, hij had intuïtie. Hij wist, dat hij examen deed; zoo zeker of juffrouw Kilbourne het hem verteld had. En hü had redenen om te willen slagen. Ze brak de stilte toen de auto het hek naderde. „Als je op den weg komt, rechts af." „Ja, juffrouw." Hij sprak met een beleefdheid, die niets te wenschen liet, heel anders dan toen hii gisteren in lompen gehuld op den weg stond. Toen ze Kilbourne Heights achter zich hadden, nam ze hem eens goed op. „Ik heb gehoord, dat je Rawlins heet," begon ze. „Ja, juffrouw." „Je herinnert je natuurlijk gistermid dag?" „Als u dat wilt zeker." „Blijkbaar heb je je niet aan die waar schuwing willen storen." Groote sorteering, in effen en gewerkt, Verkrijgbaar bij Lel op naam op den zelfkant Vraagt onze stalen-collectie van de afgebroken radiorede van den heer Zwertbroek. De zaak werd opnieuw vier weken aan gehouden. TARIEFVERLAGING INDISCHE TELEGRAMMEN. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat met ingang van 16 April 1931 in het verkeer met Nederlandsch-Indië, zoowel via Hollandradio als via Eastern, het tarief der uitgestelde telegrammen met groot woordenta] is verlaagd in dien zin, dat de eerste honderd woorden van het telegram tegen den gewonen prijs 1 per woord) worden berekend, terwijl voor de woorden boven honderd slechts O.62V3 per woord verschuldigd is; overi gens gelden voor deze telegrammen de zelfde bepalingen als voor andere uitge stelde telegrammen. DE PLANNEN VOOR EEN ZEPPELIN-VERBINDING NEDERLAND—NEDERL.INDIË. In een bericht van V.D. uit Friedrichs- hafen wordt gemeld dat dr. Eckener heeft verklaard, dat het reeds vast staat, dat te Batavia of in de nabijheid van Ba tavia op Java een luchtschepenhaven zal worden aangelegd. LUCHTVERBINDING MET SCHOUWEN-DUIVEL AND. Op 4 Mei opening. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt heeft op 4 Mei de officieele opening plaats van de luchtverbinding Schouwen-Duiveland met Rotterdam en Amsterdam. Daartoe is te Haamstede een vliegveld aangelegd. Het eerste vliegtuig is gecharterd door de firma W. Merlé, Zierikzee, die een zen ding waren naar Rotterdam expedieert en per zelfde gelegenheid een andere zen ding laat overkomen. „Toen was ik nog niet bij de familie Kilbourne in dienst, juffrouw. Ik was. vrij." „Herinner je je wat je gezegd heb?" „Dat ze geen landloopers in deze buurt toelaten; dat de meesten, die er kwamen opgepakt worden; dat u niet hardvochtig wou zijn, maar dat ik beter deed terug te keeren; dat u niet van plan was een boom met me op te zetten, maar dat u mij een kans wou geven; en dat ik vóór donker achter slot en grendel zou zitten." Ze was even uit het veld geslagen door de nauwlettendheid waarmee hij zich alles herinnerde, maar het duurde maar een oogenblik. „Ik heb het woord voor woord ge meend." „Ik heb er nooit aan getwijfeld, juf frouw." Ze trommelde met haar knokkels op den rand van het portier, en fronste de wenkbrauwen, net zooals Marian gedaan zou hebben. „Ik deed myn best, je van hier verwij derd te houden," zei ze. „en het spijt me, dat het niet gelukt is. Begrijp goed, dat het niet speciaal geldt voor dit geval, want ik zou bet tegen iederen landlooper gezegd hebben." Ze aarzelde geen oogenblik terwijl ze de laatste woorden zei, en het deed hem genoegen. Juffrouw Kilbourne zou hem nooit anders dan eerlijk bestrijden. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1