Permanent Wave liaison Gerrits fis. fio, 112.50, Spoorstraat 104-106. Tel. 457. G1MEKQD NIEUWS. Fellebrand te Parijs zijn mm Oplichting. Vergiftigde gassen in het Maasdal Stoom vaartberichten. Visscherijberichten. radio pro^r&mm2>, Het proces tegen den moordenaar Kürten. Weer een zwendelproces. Vendetta in Vlaanderen. IVSarktberichien 0 maanden compleet garantie P-S. Wij werken met 3 le klas toestellen. Coiffeur de Dames Binneuiaud. DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. De 20-jarige loopknecht C. Verhoeven, die per fiets ean boodschap deed, is gis terenmiddag op den Koningsweg in Den Bosch door een vrachtauto gegrepen. Hij was bijna onmiddellijk dood. DOOR LUXE AUTO OVERREDEN. Te Ruischebrug, bij Groningen, is gis terenmiddag ongeveer 2 uur de 22-jarige dienstbode Wichers door den auto van den dokter uit genoemde plaats over reden. Het meisje was op slag dood. De dokter, die nog poogde uit te wijken, reed tegen een boom. Hij zelf kwam er goed af. De auto was ernstig beschadigd. MISHANDELING. Te Zaandam is gisterennacht éen 21- jarige juffrouw, leerling-klerk bij de spoorwegen, toen zy om kwart over twaalf van het station naar huis reed, door een man gevolgd en in de Golofkinstraat aan gevallen. Zij kreeg met een scherp voor werp een slag op 'het hoofd, waardoor zij bloedend verwond werd. De dader nam daarop snel de vlucht. De juffrouw kan geen signalement opgeven. HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN. Maandagavond hebben de marechaussee gingen. Twee jonge mannen werd tijdens het gevecht, de buik opengereten, een 68-jarig man en een 63-jarige vrouw die aan de worsteling deelnamen, werden met knuppels neergeslagen, terwijl andere personen nog rieksteken opliepen. Een der gewonde jonge mannen overleed kort na het gevecht. Een tweede is ster vend naar het ziekenhuis te Gent over gebracht. HET PALEIS BLÜCHER VERNIELD. Door brand. Het naast den Brandenburger Thor op den Pariser Platz te Berlijn gelegen paleis Blücher is gisterennacht door brand voor een groot gedeelte verwoest. De dakver dieping, de woning en de feestzaal der beide bovenste verdiepingen werden een prooi der vlammen. De prachtige feestzaal van de in het paleis gelegen woning van graaf Henckel Donnersmarck is geheel vernield. De wan den van deze 8-hoekige zaal waren bedekt met gobelins, tapijten, schilderyen en Venetiaanscne spiegels. Van dit alles is niets overgebleven. Ook de meubelen, die in de zaal stonden, zijn verbrand. Het is nog onbekend hoe groot de schade is. De gebo uwen behooren toe aan de Vereenigde Staten van Amerika, wier handelsattaché er ook zijn kantoren heeft. Deze zijn eveneens geheel uitge brand. Het paleis Blücher, dat oorspron kelijk aan de familie Blücher toebe hoorde, werd later verkocht aan den Letlandschan bankier Zimdin en kwam daarna in het bezit van de Vereenigde Staten, die eerst van plan waren er een gezantschap in onder te brengen, wat echter niet is geschied. Vermoedelijk twee dooden. In de middaguren heeft Dinsdag in de Staatsspoorwegwerkplaatsen van Batig- nolles te Parijs een geweldige brand ge woed. Het vuur ontstond in een naast het hoofdgebouw gelegen kolenopslagplaats en greep buitengewoon snel om zich heen, zoodat spoedig alle andere gebouwen in lichtelaaie stonden. Rondom deze gebou wen waren groote hoeveelheden benzine en spiritus in vaten opgestapeld, die alle tuchthuizen heeft hij in donkere hoeken gezeten en zich reeds de mishandelingen van menschen voorgesteld. Hierna deed beklaagde uitvoerig mededeeling over de verschillende moorden. In 1923 en 1924 heeft hij onder den invloed van een moordproces twee meisjes gewurgd. Op de vraag van den voorzitter of hij iederen keer de bedoeling heeft gehad de men schen te dooden, verklaarde Kürten, dat hij deze bedoeling te voren nooit heeft gehad; hij wilde slechts bloed zien. Hoe het dus is gekomen, dat hij zyn slacht offers tenslotte toch heeft gedood, kon hij niet verklaren. Hij trachtte het bloed van zijn slachtoffers te drinken. Verscheidene keeren heeft hij ook ge- van Waalwijk en de gemeentepolitie van ontploften. Het geheele gebouw encom- over de opwinding van de bevolking. Inzake de overvallen op Ida Reuter, Elisabeth Doerier, vrouw Meurer en Ger- trud Albermann, verklaarde Kürten steeds weer, dat hij opgewonden werd doordat zyn slachtoffers begonnen te schreeuwen. De eerste getuige. Een meisje uit Nederland. Na deze verklaringen werd als eerste getuige een jong meisje uit Nederland gehoord, die verklaarde op een avond overvallen te zijn. Zij kan Kürten echter niet als dader herkennen. Kürten geeft het gebeurde echter toe. De verdere behandeling wordt daarop tot Woensdag verdaagd. Het verdere getuigenverhoor. Dinsdagmorgen is het publiek weer in de zaal toegelaten. Nadat Kürten had verzekerd, dat hij diepe deernis met zijn arme, ongelukkige slachtoffers had, werd als eerste getuige gehoord commissaris Opladen, die het eerste onderzoek, in- zake den moord op Christine Klein heeft oplicht'ng, eenige maanden geleden téffchl^sswerkjgade_te slaan. Tegen vier|geieid. i--4 i Getuige verklaart, dat hij op den grond een bebloeden zakdoek heeft gevonden, die de initialen P. K. droeg. Hieruit leidde men af, dat de vader van het meisje; de dader was, daar volgens de verklaringen van de zieke moeder van het vermoorde kind, haar man zulke zakdoeken hath „Kriminalrat" Momberg wordt erover gehoord, hoe men op het spoor van den moordenaar is gekomen. Het laatste is een onderzoek geopend. Schmidt wordt slachtoffer van Kürten, Maria Butlick, „v, had aan haar vriendin vrouw Bruckner Zij heeft Scheer direct herkend en de politie telefonisch van haar vondst in kennis gesteld. Dr. ir. Pomm zegt, dat hy niet met honderd procent zekerheid kan zeggen, dat de afgebroken punten van een schaar, die langs operatieven weg uit de hoofden van gekwetsten zijn gehaald, van de schaar van Kürten afkomstig waren, doch er is niets tegen om dit aan te nemen. De volgende getuige is AlbertOhliger, de 24-jarige broer van de tienjarige Rosa Ohliger, die in Februari 1929 door mes steken is gedood en daarna verbrand. Het kind was op bezoek geweest bij een zuster en is op weg naar huis overvallen. Van het verhoor van de moeder wordt afgezien. Prof. dr. Berg, uit Dusseidorf, heeft de lijkschouwing verricht en ook de ge tracht het bloed van zijn slachtoffers te kwetste vrouw Kühu onderzocht. Scheer drinken. heeft blijkbaar nog tot den volgenden Inzake den moord op het meisje Hahn morgen geleefd. Het sterke gebruik van heeft hij eerst het vaste voornemen ge- alcohol, de koude en de kwetsuren heb- had haar niet te dooden, doch daarop ben tezamen zijn dood veroorzaakt, heeft hij haar plotseling gewurgd en ge- Tenslotte wordt vrouw Schumacher stoken, 's Avonds is .hy nogmaals naar verhoord, die beweert kort na de arrestatie de plaats van den moord gegaan. Hii heeft van Stansberg met Kürten te hebben ge- üe doode begraven en is nog ongeveer sproken. Deze Stansberg, een zwakzin- dertig keer naar deze plaats terugge- nige, werd, volkomen onschuldig, voor komen. den moordenaar aangezien. Hoewel zijn Na de middagpauze haalde Kürten den onschuld intusschen eindelijk aan het dubbelen moord op de beide kinderen te licht is getreden, zit hij nu nog in een Flehe op. krankzinnigengesticht. Louise Lenzen heeft hy het eerst dood- Kürten heeft tegen vrouw Schumacher gestoken. Toen Gertrud Hammacher met gezegd, dat Stansberg de moordenaar de cigaretten terugkwam, heeft hij ook n.\e^ is- Het zouden wel politieke moorden haar gewurgd en gestoken. Den volgen- zï)n- *->p haar opmerking, dat de moorden den dag is hij met Gertrud Schulte naar hiervoor toch te gruwelijk waren, had den Rijn gegaan. Eerst heeft hij haar Kürten woordelijk gezegd niets gedaan, ten slotte'heeft hij haar: «Het wordt nog gruwelyker. Je zult echter doodgestoken. Daarna heeft hi; de n°S verbaasd staan. De geheele wereld komst van de politie afgewacht en het za^rzicj? v®rw°n£®r®n" T werk van de ambtenaren gadegeslagen. Voorts heeft Kurten gezegd: „Je zult De brieven aan de dagbladen heeft hij no5.aan m]J denken, geschreven om zich vroolyk te makenKurten verklaart met zekerheid te ger" vertelt van Jeugdroeien voorheen. H. M. C. Poortman van roeitrainingen nog wat, Adriani Engels over de kampioenscompetitie AjaxP.S.V. Uit de wielerwereld vinden we een artikel over Groote Piet, n.1. Piet van Kempen, den koning der zes dagen-rijders. Van Alex Izaks is er een bijdrage over den biljart-wed strijd om het kampioenschap, vanj C. J. Groothoff over Otto Nerz, Duischland's trainer. kunnen zeggen, met deze vrouw niet ge sproken te hebben. Vrouw Schumacher blijft bij haar ver klaringen. Daarna werd de zitting tot hedenochtend verdaagd. Zevenbergen te Oudienmolen een man ge arresteerd, die verdacht wordt van handel in blanke slavinnen. Naar het „Dagbl. v. N.-Br." meldt, heeft hij een bekentenas afgelegd. Hij is voorloopig te Moerdijk in bewaring gesteld. Op last van de justitie zjjn gisteren in Den Haag twee kooplieden aangehouden, die daar woonachtig zijn, doch zaken deden in verschillende binnen- en buiten- landsche steden. Het zijn de 38-jarige H. P. en de 34- jarige S. K., die verdacht worden van plex, ter lengte van 100 en ter breedte van 260 M. werd een prooi der vlammen. Tegen twee uur 's middags zag de brand weer zich gedwongen 14 particuliere wo ningen, in de onmiddellijke nabijheid ge legen, te ontruimen. Bij het blusschings- werk, waaraan alle Parijsche brandweer brigades deelnamen, werden een brand meester en twee man levensgevaarlijk gewond. Een groote brandladder bezweek met het gevolg, dat twee brandweerlie den omlaag stortten. Zij zijn waarschijn lijk in de vlammen omgekomen. De ge heele omgeving was afgezet. De politie- prefect en de minister van openbare wer ken verschenen ter plaatse om het blus- uur des middags was het grootste gevaar geweken. De schade bedraagt naar schat ting vijftig millioen francs. Brussel gepleegd. Zij hebben zich in Noveyiber in. een Brusselsch damescon- fectie-magazijn uitgegeven als vertegen woordigers v.an de Inkoopcentrale Hol land, welke onderneming niet bestaat en ook nooit bestaan heeft. Zij gebruikten briefpapier met als hoofd de naam van de fictieve onderneming. Aan zakenmenschen in Brussel vertel den zij, dat de Inkoopcentrale Holland een groot aantal filialen in ons land be- zat, maar dat hun f abriek door brand was beschuldigd van meineed, bedrog en ver- VERDUISTERING DOOR DEN CHEF DER MILITAIRE DRUKKERIJ TE BERLIJN. Tegen de gewezen majoor Schmidt, chef van de militaire drukkerij te Berlijn, vernield, ten bewijze waarvan zy courant met een foto vertoonden. Door deze verhalen werd de directie van het Brusselsche magazijn bewogen, voor 14.000 francs damesconfectie af te ment geven. De Hollandsche kooplieden be taalden met een wissel op een bank. Toen deze gepresenteerd werd, kwam al werd belast met de leiding van de mili heel spoedig uit, dat men met oplichters taire drukkerij. Van deze zelfstandige te doen had. De goederen waren toen positie heeft Schmidt klaarblijkelijk her- alweer verkocht Ook kwam nog uit, dat enkele andere zaken op dezelfde wijze opgelicht zijn. Drie klachten zijn reeds bij de Brusselsche justitie ingekomen. Buitenland. Verscheidene personen dwelmd geraakt. be- een brief geschreven, waarin zij van den overval vertelde. Deze brief was aan een verkeerd adres gekomen. De ontvanger, Brügmann geheeten, gaf den brief aan de politie, die toen met behulp van Maria Butlick den naam en de woning van den dader kon vinden. De voorzitter vraagt getuige daarna over zijn meening, inzake de geloofwaar digheid van de bekentenissen van Kürten. Momberg verklaart, dat Kürten een uur na zijn arrestatie naar de plaatsen is gebracht, waar hij slachtoffers heeft ge- a 5000 mark hebben verduis- niaakt. Daar heeft hij medegedeeld, hoe hy zyn daden uitvoerde en ook hoe hy een duistering. Na gedurende den heelen oor log bij de artillerie te hebben gediend, kreeg Schmidt na het sluiten van den vrede een functie bij het rijksdeparte- van verdediging, waar hij alge meen vertrouwen wist te verwerven. Hieraan had hij het te danken, dat hy GOUDEN BESTAANSFEEST „HELDER'S MANNENKOOR". Jan van Rijsselberg. Naar aanleiding van de minder gun stige dispositie van bovengenoemden bari ton op Maandagavond (een pas herstelde griepaandoening belette hem toen zich geheel te kunnen geven) acht onderge- teekende het aan zijn leputatie verplicht, te verklaren dat deze baritonsolist Dins dagavond (2e jubileumsconcert) op ko ninklijke wijze revanche heeft genomen. Het enthousiaste publiek bracht den heer van R. een grootsche ovatie. U, Mijnheer de Redacteur verzoekend bovenstaande wel in Uw blad te willen doen opnemen, teelten ik onder beleefden dank. Hoogachtend, A. J. LEEWENS. Stoomvaart Mii Nederland Chr. Huygens, t., pass. 14 April Perim. !jan Pietersz. Coen, t., pass. 13 April Gibraltar. Poelau Bras, u., 14 April v. Padang. Poelau Laut, u., 14 April v. Singapore. Prins der Nederlanden, 15 April v. Batavia. Enggano, u., 15 April v. Suez. P. C. Hooft, u., 14 April v. Algiers. Poelau Tello, 15 April te A'dam. Radja, t., pass. 14 April Perim. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Juno, 14 April te A'dam. Oranje Nassau, 14 April v. A'dam. Nereus, 14 April te A'dam. Barneveld, u., 13 April v. Christobal. Calypso, 13 April te New York. Costa Rica, t., 12 April v. Cristobal. Eos, 13 April v. Gibraltar. Ganymedes, 13 April v. Algiers. Odysseus, 12 April te Danzig. Orion, 13 April v. Bari. Stella, pass. 13 April Oitavos. Trajanus, vertrekt 16 April v. Monte Christi. Achilles, 14 April v. Tarragona. Amazone, 15 April te A'dam. C 'o, 14 April v. Algiers. Fauna, 14 April v. Genua. Hebe, 14 April v. Tunis. Mars, 14 April te Barcelona. Ceres, 15 April v. A'dam. Theseus, 15 April v. A'dam. Nero, 15 April te A'dam. Triton, 14 April v. Valencia. Ulysses, 14 April v. Odounlouk. Venus, pass. 14 April Gibraltar. Baarn, t., 12 April v. Guayaquil. Bodegraven, t., 12 April te Talcuhuano. Doros, is April v. Gibraltar. Haarlem, u., 13 April v. Guayaquil. Helder, t., 13 April v. Antofagasta. Irene, pass. 15 April Dungeness. Oberon, 15 April te Piraeus. Orpheus, 15 April te Aalborg. Saturnus, 15 April te Varna. Kon. Holl. Lloyd. Friderun, u., pass. 12 April Ouessant. Immo, u., 13 April te Rio Grande. Agira, u., pass. 15 April Vlissingen. Flandria, u., 14 April v. Santos. Orania, 15 April v. A'dam. Gelria, t., 14 April v. Rio Janeiro. Zeelandia, 17 April te IJmuiden verwacht. Halcyon Lijn Stad Amsterdam, pass. 15 April Vlissingen. Kon. Paketvaartmaatschappij. N. Zeeland, 13 April te Singapore. HollandAfrika Lijn. Aldabi, t., 13 April v. Marseille. Nias, 14 April v. Danzig. Klipfontein, 15 April te A dam. Giekerk, 15 April te A dam. Grijpskerk, t., 14 Apnl te buez. Jagersfontein, IS April te A Sumatra, 15 April te R dam Waalkerk, t., 15 April v. Zanzibar. Melis kerk, 13 April v. Dar-e an.tad Nieuwkerk, u„ 15 Apnl v Kaapstad. Nijkerk, 14 April v. East London. Randfontein, u., 14 April v. buez Springfontein, 15 APrll.,V'T ^"Vumas gep Westerkerk, u., 13 April Las Patmas gep Holland—Amenka Lijn. Bilderdijk, 14 April v. R'dam. Binnendijk, pass. 15 April Lizard. Gaasterdijk, 15 April te Tampico. Delfdijk, 13 April te Cristobal. Statendam, 14 April Lizard gepasseer Volendam, 13 April te New York. Lochgoil, 13 April te Vancouver. Nebraska, 12 April te San Francisco. Veendam, 12 April te New York. Holland—Australië Lijn. Aagtekerk, t., 12 April te Alexandrië. Almkerk, pass. 14 April Vlissingen. Abbekerk, u., 13 April te Karachi. Arendskerk, u., pass. 13 April Ouessant. Holland—Britsch-Indië Lijn Koudekerk, t.. pass. 13 April Perim. Meerkerk, u., 12 April te Melbourne. HollandO.-Azië Lijn. Oldekerk, 15 April te Hamburg. Zosma, t., 14 April v. Tsingtao. Holland—West-Afrika Lijn. Rijnland, u., 13 April v. Duala. IJstroom, 14 April v. A'dam. Scheldestroom, t., 12 April v. Cameroon. Reggestroom, 15 April te A'dam. JavaChinaJapan Lijn. Tjiliwong, 11 April v. Hongkong. Tjinegara, 13 April te Hongkong. JavaNew-York Lijn. Myrmidon, 13 April Pt. Said. Palembang, 12 April te Norfolk. Tapanoeli, 12 April v. Sabang. Kota Baroe, 14 April te Batavia. Polyphemus, 11 April v. New York. SilverJava Pacific-lijn. Siiverbeech, 14 April te Cheribon. Silverhazel, 13 April te Singapore. Tabinta, 14 April te Calcutta. Rotterdamsche Lloyd. Dempo, u., 14 April te Belawan. 14 April. Aangebracht door haringvisschers: 1137 tal haring p. tal 2.65—0.85 Door garnalenvisschers: 125 kg. gekookte garnalen p. kg. 0.35 15 April. Aangebracht door korders: 60 tongen p. st. 0.55 60 kisten schol p. k. 6.004.50 Door garnalenvisschers: 1855 kg. gekookte garnalen p. kg. „0.370.27 Door haringvisschers: 2979 tal haring p. tal „1.900.60 Geachte Redactie, VRIJDAG 17 APRIL. Hilversum, 298 M. 8.0012.00 VARA, 12.004.00 AVRO, 8.00 VARA, 8.0011.00 VPRO, daarna 4.00 van Zooals u en uw lezers hekend zal zijn, heeft Commandant Bouwe Vlas, van het Leger des Heils, het plan opgevat, te komen tot de stichting van een nieuw Kweekschoolgebouw (K. S. G.), ten be- 11.00—12.00 VARA. hoeve van de opleiding der Heilsofficie- ren. Daarvoor is natuurlyk veel geld noodig en de bedoeling is, dit bij elkaar te brengen ook met behulp van degenen, die sympathiseeren met het werk van het ï2.oo1.30 Concert AVRO-kwartet o.l.v. D. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht Rodi Medenbach. 10.30 Ziekenuurtje. 11.3012.00 Grammofoonpl. haaldelijk misbruik gemaakt. Bovendien zóu hij als penningmeester van een ver- eeniging van oud-officieren nog een be drag van 4 terd. Leger des Heils, in den een of anderen vorm. Het korps Den Helder wenschte als aandeel een som van 1000.bij te dra- 2-3° 3-<*> Ultz- Dinsdagochtend is de behandeling van het proces tegen den moordenaar Kürten hervat; het O. M. stelde opnieuw voor het publiek uit te sluiten. Thans had de ver tegenwoordiger van het O. M. meer suc ces dan Maandag, want de verdediger sloot zich bij zyn verzoek aan. De recht bank besloot dienovereenkomstig te han- In de omgeving van Tilleur, Ougrée en SeHissin in het Maasdal, zijn gisterenmor gen onnieuw tallooze personen onwel ge raakt tengevolge van fabrieksgassen. Een kindje van acht maanden verkeerde in zoo ernstigen toestand, dat het slechts ternau- delen. Slechts 22 verslaggevers, alsmede - eenige professoren en personen, die van wege hun beroep of uit wetenschappelijk oogpunt zich voor het proces interessee ren, inogen de behandeling bijwonen. Nadat het publiek de zaal had verlaten, kwam beklaagde zelf weer aan het woord. Hij verklaarde, dat volgens zyn meening zijn huidige toestand berust op erfelijke belasting en den treurigen toestand waar in hij thuis had geleefd. Als kind had hij reeds veel beleefd en toen was hij reeds begonnen honden te dooden. Als acht jarige knaap heeft hy reeds een andere jongen van een vlot in den Rijn gestooten, zoodat de knaap verdronk. Een andere jongen, die te water was gevallen, heeft hij verder in het water geduwd, zoodat ook deze jongen verdronk. Na het zien van de lijken heeft hii van toen af vrees gekregen voor donkere plaatsen, doch deze vrees is later weer verdwenen. Toen de toestanden thuis steeds erger werden, is hy weggeloopen. 's Nachts sliep hij in verhuiswagens, waar hij van allerlei heeft bijgewoond en gezien. Toen tenslotte de andere kinderen zich van hem wendden, heeft hy zich afgezonderd. Het tergen en verwonden van dieren had hem aangename opwinding en voldoening ge schonken. Toen zijn vader in .1897 wegens verkrachting was veroordeeld, heeft hij veel meer vrijen tijd gekregen. Waarom Kurten zijn misdaden pleegde. Bii het verdere relaas van Kürten ver klaarde hii, dat hij tot zijn schanddaden was gekomen door de gedachte, dat hy die op het zonnige eiland golden. Een 1 door zijn mishandelingen vergelding dezer veeten ontbrandde Maandag in het kreeg voor zijn vroeger geleden pijnigin- Oost-Vlaamsche dorp Zaffeiare, tot een gen. In zyn .jeugd heeft hy met bijzon- geregeld gevecht tusschen twee land-'dere belangstelling over rechtzaken ge- bouwersfamilies, die met rieken, stokken 1 lezen en ook de berichten over branden en messen gewapend, elkander te lyf hadden hem geprikkeld. In de cellen der wernood van den dood kon worden gered. Onder de bevolking is een paniekstem ming ontstaan, en de meeste menschen zyn naar andere plaatsen vertrokken. Te Breslau is Dinsdag een proces be gonnen tegen veertien verdachten die met de bewering dat zij een erfenis van 200 millioen mark te wachten hadden er gemakkelijk in slaagden slachtoffers te maken. Op de verzonnen erfenis leenden zij geld van goedgeloovigen. De voor naamste beklaagde, vrouw Schneider, moet zich in niet minder dan 45 gevallen haar zuster, vrouw Hartmann, in 32 ge vallen aan bedrog hebben schuldig ge maakt. Zy beweerden de afstammelingen te zijn van een in 1839 te Paramaribo overleden kapitein Koning, die inderdaad in genoemd jaar te Paramaribo is over leden. Zijn nalatenschap is echter al lang aan zijn nabestaanden uitgekeerd. In het geheel hebben de oplichters ongeveer 2j millioen mark buit kunnen maken. Het proces zal zoowat vier weken duren. Een veete op bloedige wijze beslecht. Evenals Corsica kent ook Vlaanderen zyn vendetta's tusschen sommige ge slachten en gezinnen van het platteland, al zyn de redenen welke hier tot derge lijke bloedige veeten aanleiding geven, vaak heel verschillend van de motieven Groeneveld. 1.302.00 Knipcursus. 2.002.30 Grammofoonpl. voor Scholen. gen. Het spreekt vanzelf, dat dit. bedrag L"°' 4.30 Kinderuurtje. op die plaatsen was gekomen en hoe hy er zich van heeft verwijderd. De karak teristieke steekwonden en de wijze,waarop de wurgingen waren geschied, wezen er op, dat men met éénzelfden dader te doen had. Inzake den moord op de 18-jarige dienst bode Hahn, die sedert 11 Augustus 1929 werd vermist en wier lijk later met be hulp van een anoniemen brief is gevon den, zijn de brieven van den moordenaar de voornaamste stukken van bewijs ge weest. De echtheid van de brieven stond vast, toen Kürten, zonder van het onder zoek van de politie te weten, de juiste plaats voor het vinden van het lijk van de 5-jarige Gertrud Albermann aanwees. I11 een anoniemen brief heeft hij den moord heelemaal beschreven. De schop, welke Kürten bij het begraven van de dienstbode Hahn heeft gebruikt, heeft hij ais de zijne herkend. Volgens verklaring van zijn vrouw is hij in den moordnacht en den nacht daarop niet thuis geweest. Van de vermoorde dienstbode Ida Reuter is de ring in het huis van den moordenaar gevonden. Inzake den moord op Gertrud Albermann zijn de brieven, de wijze, waarop de verwondingen zijn aangebracht, de mededeelingen van Kür ten over de plaats, waar het lijk was verborgen, als voldoende bewijs te be schouwen. Inzake den overval op vrouw Wanders heeft hij den hamer direct herkend, waarmede hij haar heeft geslagen. Met dezen hamer zijn de vrouwen Reuter, Doerier en Meuren vermoord. Na het verhoor van getuige Momberg j werden eenige getuigen gehoord in ver- band met een overval, dien Kürten reeds voor den oorlog te Dusseldorp op een jongen pleegde. Commissaris Wehrmeister legt ver volgens een verklaring af, nopens den moord op de 9-jarige Christine Klein, in 1913 gepleegd. Hij doet mededeelingen over de be kentenissen van Kürten en het onderzoek van de politie. Hierbij is men tot de definitieve conclusie gekomen, dat Kürten de langgezochte moordenaar moest zijn. Na het verhoor van dezen getuige ver klaart de voorzitter het geval-Klein af gedaan. Er volgt dan een korte pauze. Na de pauze doet getuige mej. Weber, die het lijk van den vermoorden machinist Scheer, die op 13 Februari 1929 door messteken is gedood, het eerst heeft ontdekt, mededeelingen over deze vondst. niet kan komen uit de zakken der Hel- dersche Legermenschen, en dat dus om gezien is naar hulp van buiten. Met dat doel nu heeft zich hier ter stede een K. S. G.-comité gevormd, dat bij deze een oproep richt tot de Heldersche burgers om hun belangstelling in het werk van het Leger, zoowel in Indië als in Neder land, in klinkende munt om te zetten. De bedoeling is, op Zaterdag 2 Mei a.s., een bloempjesdag te houden. We hopen har telijk, dat deze dag een groot succes mag worden! Dames en jongedames, (er zijn er veel noodig!) die willen helpen dien dag, gelieve naam en adres op te geven tot en met Woensdag 22 April a.s. hij Mevr. de Wed. de Boer—Jongkees, Koningstraat. Het K. S. G.-comité, dat door de ensigns van het korps alhier van advies wordt gediend, bestaat uit de navolgende per sonen: Burgem. Driessen, Eere-Voorz. Ir. S. F. Monhemius, Voorz. Mevr. de BoerJongkees, Penningm.esse. De dames H. G. Bischoff. G. BonJug- ter, E. D. FreekeJansen, A. Graaff Bot, M. KerkhovenWolters, G. C. de Klerk, M. v. d. LaagAmersfoort, L. A. LeverBrouwer. En de heeren L. Brasser, Kol. M. H. v. Duim, C. W. Gratema, Joh. Ham, E. F. v. Heuvel, Ds. P. Hoe1r, J. Kamman, G. de Klerk, N. Korver, H. Kraak, Ds. F. v. d. Poel, G. Niessink, J. J. Vlietstra, Dr. M. Vroom, S. de Böck, Secretaris. de TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Sport in Beeld, 14 April. De voorplaat brengt in beeld het roemruchte Hollandsche dames team ,dat bij den interland-hockeywed- strijd van België wist te winnen met 43- Meerum Terwogt vertelt van de K.N.A.C. en j het automobielwezen in Nederland, Amico I draagt een sportnovelle bij.. Van de illustraties noemen wij nog kieken uit den wedstrijd Ajax P.S.V., SpartaV.S.V., Interessant zijn die betreffende den afstandsmarsch van 30 K.M. te Haarlem geloopen, waaraan een 71-jarige meedeed. Ook het Belgische hockey-elftal is natuurlijk gekiekt, dat het moest afleggen tegen de Hollandsche dames, een opname van i de Nationale Biljart-kampioenschappen, de 1 motorsnelheidswedstrijden te Hilversum, enz. Revue der Sporten, 13 April, opent met een opname uit Zwitserland: boven de besneeuwde bergen de vliegmachine. M. J. Adriani Engels heeft Charivarius geïnterviewd over de sport wereld; en drukt een zijner ruize^ijmen af waarmede hij de sport-overdrijving ridiculi seerde. Groothoff schrijft over den wedstrijd FrisiaVelocitas o5; Strengholt over den „hulpeloozen toestand in het K.N.G.V., waar de dief, houdt den dief roept," „Oud-blauwvin- 5.15 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. M.m.v. B. v. Kreveld (zang), S. Metz (piano) 7.00 Actueel allerlei door het N.V.V. 7.15 Slot concert. Hierna uitzending van de VPRO. 8.00 Catechisatie door Ds. F. W. J. v. d. Kie- boom. 8.20 N. v. d. Stadt (cello). 9.00 Mevr. Van Schaik-Willing: „De moderne Amerikaansche roman als tijdsbeeld". 9.30 Concert. 10.15 Casper Höweler: „Moderne Muziek (Ro mantisch en modern)". 10.00 Persberichten. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.4511.00 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonpl. van de VARA. Huizen, 1875 M. Alg. Programma. Nederl. Omroep. Verzorgd door NCRV. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159-30 Grammofoonpl. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 Grammofoonpl. 12.0012.30 Politieber. 12.302.00 Concert. Mej. P. Berghout (harp), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.002.15 Grammofoonpl. 2.15—2.45 Piano-duetten door Els Hoelen en Mies Müller. 2.453.00 Grammofoonpl. 3-004.30 Concert Draper kwartet uit En schedé. 4.304.45 Grammofoonpl. 5.005.30 H. J. Steinvoort: ons bakje. 5.306.00 Grammofoonpl. 6.006.30 Radio-dokter. 6.307.00 Cursus Engelsch. 7.007.30 A. J. Herwig': „De kamerplanten in deze maand" 7.308.00 Politieber. 8.00 Concert. Chr. Zangvereeniging Jehaleal o.l.v. W. v. Laar. M.m.v. T. v. d. Sluys (so praan), Haarl. Orkestvereen. o.l.v. G. Stam en een Jongenskoor o l.v. D. P. v. d. Togt. 6.05 Grammofoonpl. 6.10 S.D.A.P.-kwartiertje. 6.35 Grammofoonpl. 6.30 Literair halfuurtje. A. M. de Jong. 7.15 Vocaal en instrumentaal concert door „Jonge Spelers" m.m.v. diverse solisten. 7.45 VARA-Varia. 7.50 Toespraak B. Bakker: „Het Pinksterfeest van den Arbeiders-Sportbond". 8.00 Vervolg vocaal en instrumentaal concert. 8.50 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Albert Klein (humorist), Teun de Klepper man, Joh. Jong (piano). 10.00 Vaz Dias. Hierna vervolg Zaterdagavond- programma. 11.4512.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009-15 Grammofoonpl. 10.0011.30 Grammofoonpl. H-3012.00 Godsd. halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.0012.15 Politieber. 12.151-45 Concert KRO-sextet o.l.v. P. Lus- tenhouwer. I.452.30 Grammofoonpl. 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3-004.30 Kinderuurtje. 4-455.05 C. H. Hebeis: „Over Radio-storin gen." 5.056.00 Gramftiofoonpl. 6.016.15 S. P. J. Borsten: „Het redden van drenkelingen". 6.156.35 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.356.45 Grammofoonpl. 6.45—7.15 Esperanto-cursus P. Heilker. 7-157-45 Dr. H. Koenen. Maatschappelijke gezondheidszorg voor het kind". 7-458.00 Politieber. 8.00—11.00 Populair concert door het KRO- salon-orkest o.l.v. M. van 't Woud. M.m.v. het Ensemble Kees Pruis, Stella Seemérj Willem Ciere, Piet Hesse. 9.30 Vaz Dias. II.0012.00 Grammofoonpl. „De beplakking van heden prijzen gehouden onveran- ZATERDAG 18 APRIL. Hilversum, 298 M. 8.00 Grammofoonpl. io.oo Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitzending voor Arbeiders in de Continu bedrijven. M.m.v. Wladimir Piqué Trio, zijnde H. Gorvat (zang), W. Piqué (bala- j laika), M. Korsakoff (piano). 12.00 Concert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammofoonpl. 1.45 Onderbreking. 2.15 Grammofoonpl. 2.20 Instit. voor Arb. Ontwikkeling. 2.35 Grammofoonpl. 2.45 Paedagogisch concert o.l.v. P. Tiggers m.m.v. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 4.15 Cursus Duitsch P. Bol. 4.45 Esperanto-cursus. 5.05 Dr. H. Geversman: „De letterkunde als weerspiegeling van den tijd". 5-35 Grammofoonpl. 5.40 T. Landré: „Ons huis een tehuis". AMSTERDAM, 15 April. Aardappelprijzen. Op de aardappelenmarkt waren de derd. Aanvoer 2 ladingen. BROEK OP LANGENDIJK, 15 April. 1800 kg. peen 1.80—2.30; peen (kleine) 0.800.90; 19,000 kg. roode kool ie s. 15.50 —20.60; doorschot 10.10—18.30; 82,000 kg. gele kool 7.5010.40; doorschot 77.20; 47,000 kg. Deensche witte kool 7.30—8.90; 3000 kg. uien, uien 2.30—2.80; grove uien 3.203'-30; drielingen 0.200.60, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 15 April. 12,000 kg. uien 2.20—2.80, drielingen 0.80 —1.50; 4400 kg. peen 1.10—2.30; 27,200 kg. roode kool 15.5020.50; 117,300 kg. Deen sche witte kool 5-307-90; 27,200 kg. gele kool 6.8010.40, alles per 100 kg. Schagermarkt van Donderdag 16 April. 8 paarden 150400; 5 stieren 170200; 132 gldekoeien (mag.) 210—310; 42 idem (vette) 250400; 50 kalfkoeien 300 410; 8 pinken 130190; 243 nuchtere kal veren 1025; 120 overhouders 2837; 5 geiten en bokken 6—13; 86 varkens (vette) p. kg. 0.360.42; 230 biggen 10—16; 4 konijnen 1.50—2.25; 11 kippen 1.002.00. Eierenveiling. 183,827 kipeieren: wite 3203.90, kl. witte 3.20, bruine 3.30—3.90; 7100 eend- eieren 3.503.60; 20 kalkoeneieren 8; 114 kieviteieren 811.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7