KBKKHLHWa TOBRALCO HKHUSln. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiteniandsch overzicht. GEMENGD NIEUWS. No. 6953 EERSTE BLAD DONDERDAG 23 APRIL 1931. 59ste JAARGANG Het Fransch-Italiaansche vlootaccoord een misluk king? - Dreigend conflict in den Roermijnbouw. - Briand's tegenoffensief tegen het Duitsch-Oostenrijk- sche tolverbond. - Opstand in Honduras. FEUILLETON Anti-ltaliaansche betoogingen te Brussel. Een onfortuinlijke inbreker. Het ongeluk te Sluiskil. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 11.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, 1 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.Ir. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER J... Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Het Fransch-Italiaansche vlootaccoord een mislukking? Het gewoonlijk goed ingelichte „Journal de Genève" verneemt uit Parijs! dat de Fransch-Italiaansche vlootbesprekingen in de laatste dagen een zóó ongunstige wending genomen heb ben, dat nog $lechts getracht zal worden naar buiten den indruk van een volslagen mislukking te vermijden. In Engeland zou de publieke opinie reeds worden voorbereid op een voorloopig uitstel, met verwijzing naar de door Frankrijk opge worpen moeilijkheden. Door deze zaak en door de quaestie inzake de Duitsch- Oostenrijksche tolunie, dreigt de verhou ding tusschen Frankrijk en Engeland al zeer ongunstig beinvloed te worden. Moeilijkheden tusschen deze beide landen zouden ertoe kunnen leiden, dat de datum van de ontwapeningsconferentie zou moe ten worden uitgesteld tot 1933. Dreigend conflict in den Roermijnbouw. In antwoord op de gepubliceerde voor stellen van den Bond van mijndirecties tot verlaging van de huidige tariefloonen voor de mijnen in het Roergebied, heeft de oommunistisoh-revolutionaire vakver- eenigingsorganisatie Dinsdagmorgen in het geheele Roergebied een oproep ver spreid, waarin de arbeiders in alle Roer- mijnen worden opgewekt zich gereed te maken tot een staking op 1 Mei a.s. Een groote vergadering van arbeiders- delegaties uit alle mijnen zal op 3 Mei a.s. te Bochum worden gehouden. Hoewel de communisten de eersten zijn, die tot actie oproepen, heeft de publicatie van de voorstellen van den Bond van mijndirecties ook in alle andere mijnwer- kerskringen verontwaardiging gewekt. Zoowel de sociaal-democratische pers als de organen van de christelijke mijnwer- kersorganisaties geven als hun meening te kennen dat de mijneigenaars een zeer gevaarlijke politiek voeren. De moderne mijnwerkersbond noemt de nieuw voorgestelde loonsverlaging een gevaarlijke brandfakkel, die het geheele Roergebied kan aansteken. Na de loons verlagingen, die de arbeiders in Januari hebben moeten aanvaarden, zijn verdere verlagingen van de huidige loonen onder geen enkele voorwaarde meer te aanvaar den. Indien de werkgevers hun eischen doorzetten, zal een conflict onvermijdelijk zi,jn, waarvan duur en omvang nog niet zijn te overzien. De mededeelingen in de Parpsohe pers over de voorstellen, waarmede Briand wil trachten in de Pan-Europeesche com missie het Duitsch-Oostenrijksche tol- bondsplan schaakmat te zetten, dienen met het noodige voorbehoud te worden gelezen schrijft de „Nw. Rott. Crt." Zij zullen wel een kern van waarheid bevat ten, vervolgt het blad, maar ais een con structief oeconomisch program voor Euro pa kunnen zij kwalijk dienen. De Daily Herald, die het kan weten, heeft reeds opgemerkt, dat men te Lon den voor het eerst uit de Matin van het plan heeft gehoord en voorts is het niet denkbaar dat Italië den stap van Frankrijk om onder zijn auspiciën een oeconomisch blok in het Zuid-Oosten van Europa te stichten door een sympathie-betuiging zal aanmoedigen. Berlijn en Weenen heb ben ten overvloede tegengesproken dat zij op de hoogte zijn gehouden, zoodat de Fransche pers er in menig opzicht naast blijkt te zijn. Een voorstel over een rivaliseerend tol verbond naast het voorgenomen Duitsch- Oostenrijksche te stichten kan allerminst strekken tot de beoogde Europeesche samenwerking en daarom moet men, als Briand inderdaad van zins mocht zijn het in te dienen, het eer beschouwen als een taktischen tegenzet dan als een op bouwend program. Kenschetsend is wel dat de Matin haar uiteenzetting inleidt met de opmerking dat de strekking van Briand's voorstel is de Duitsch-Oosten rijksche tolovereenkomst te verhinderen. Het trekt de aandacht dat de Oosten- rijksche regeering inmiddels in voorzich tige bewoordingen te kennen heeft ge geven, een afwachtende houding te wil len aannemen tot tijd en wijle de bijeen komsten van de Europeesche commissie en den Volkenbondsraad achter den rug zijn. Berlijn verzekert weliswaar dat de onderhandelingen toch zullen worden voortgezet, maar daarvan zal wel niet komen, nu Weenen daar weinig voor blijkt te gevoelen. THE DARK CHAPTER door E. J. RATIL 11) Op eerbiedigen afstand stonden in een halven cirkel de chauffeurs toe te kijken en met onbewogen gezichten te luisteren. Een paar leden van de club, op weg naar hun auto, iets verder op, bleven staan. De jonge man keek hen tersluiks aan. Hij klopte venijnig met de knokkels op het beschadigde spatbord. „Ik verwacht geen brutaliteit, noch Roe den raad van een chauffeur," zei hij lang zaam. „Als je baas. „Deze auto is van juffrouw Kilbourne, mijnheer." Eén oogenblik was de jonge man uit het veld geslagen. Hij herkende nu den blauwen wagen, maar hij hield zich groot. „Het doet er niet toe van wie hij is," antwoordde hij boos. „Geen enkele chauf feur heeft het recht een lid van deze club te beleedigen en als je denkt, dat je me daar kan zitten uitlachen, dan vergis je je leelijk'!' Tot op dat oogenblik was Rawlins zich niet bewust, dat hij lachte, maar toen hij In geheel Honduras is de staat van be leg afgekondigd, tevens zijn de troepen gemobiliseerd. Naar uit Tegucigalpa gemeld wordt, is tegelijk met het mobiliseeren der troepen ook een beroep gedaan op de bevolking om burgerwachten te vormen. President Hoover heeft Maandag een langdurige bespreking gehad met minis ter Stimson over den opstand in Hondu ras. Hierbij zou besloten zijn zeven oor logsschepen met een bemanning van 3000 koppen naar Honduras te zenden. Maan dag is reeds een Amerikaansch oorlogs schip daar aangekomen, terwijl men Dinsdag de aankomst van twee andere verwachtte. Volgens berichten uit Tegucigalpa vluchten de vrouwen en kinderen van de buitenlanders in Honduras aan boord van oorlogsschepen om de bedreigingen van de opstandelingen te ontgaan. Te New-York ontvangen particuliere telegrammen melden dat de opstandelin gen op weg zijn naar San Predrosula, de hoofdstad van de provincie Corlez, een stadje van 8000 inwoners, dat een veertig mijl uit de kust ligt. In verscheidene dee- len van het land lijken de opstandelingen over eenige sterkte te beschikken, maar levens of eigendommen van vreemdelin gen zjjn niet in gevaar. De regeering te Tegucigalpa heeft in- tusschen den staat van beleg afgekondigd en haar troepen hebben bfj Colla-Lopez reeds een overwinning op de opstande lingen behaald. Wegens arrestatie van een Belgisch leeraar in Italië. Volgens te Brussel ontvangen telegram men uit Rome is dr. Leo Moulin, de Bel gische leeraar, die na een reis in gezel schap van andere Belgische intellectuee- len 10 April te Milaan is gearresteerd, wel degelijk naar Rome overgebracht, waar hij zich voor de speciale rechtbank zal hebben te verantwoorden over het feit, dat hij in het bez^t werd gevonden van brieven, bestemd voor anti-fascisti sche elementen in Italië. Samen met dr. Moulin zou een Italiaansche terrorist, zekere Fossati, in hechtenis zijn genomen. Tegen de arrestatie van dr. Moulin werd Dinsdagmiddag te Brussel door studenten van de vrije universiteit betoogd. Ver scheidene honderden studenten begaven zich naar de streng bewaakte -Italiaan sche legatie in de voorstad Elsene, en wisten, trots een charge door de politie uitgevoerd, toch enkele ruiten van het het merkte, veranderde dat nog niets aan zijn houding. Hij bleef den jeugdigen Apollo lachend aanzien. „Daar zou nog over te praten vallen, mijnheer, maar dat doet niets ter zake. Het eenige, waarover we het hebben moeten is een nieuw spatbord voor juf frouw Kilbourne's auto. Het zal u niet veel meer dan dertig of veertig dollar kosten. Ik zal het er zelf wel opzetten zonder u daarvoor iets in rekening te brengen." Een van de chauffeurs trachtte een lach te verbergen door te hoesten. Een lid van de club kwam aanslenteren en bleef ver baasd staan kijken. De jonge man, die naast den blauwen two-seater stond beet zich zenuwachtig op de lippen, want zijn prestige stond op het spel. „Je durft niet uit je auto komen en dan zoo tegen me spreken," zei hij. Rawlins keek hem onderzoekend aan en dacht, dat hij het wel aandurfde. Maar zou hij het er op wagen? Zjjn positie op Kilbourne Heights was er misschien mee gemoeid en die was hem alles waard. Bovendien was zjjn persoonlijk eergevoel nog niet gekwetst door den onberispelijk gekleeden jongeman. Hij zat daar best en lachte nog eens. „Kom uit die auto!" Het was een bevel, zonder eenige aar zeling gegeven. Eén der drie leden van de club kwam naar voren en legde de hand op den arm van den jongen man. „Wheeler, je kunt hier niet een chauf feur op zijn kop geven." Hij dacht, dat hij het tactvol zei, door de overwinning bij voorbaat aan hem toe te kennen, maar zijn hand werd afge gebouw met steenen te verbrijzelen. En kele studenten liepen tijdens een botsing met de politie verwondingen op. Senator de Brouckere trachtte de studenten tot kalmte aan te manen, maar deze zetten het plots op een loopen en bereikten aldus nog vóór de politie het Italiaansche con sulaat bij de Naamsche poort. Ook daar werden ruiten verbrijzeld; het fascistische regime werd uitgejouwd en weg met de fascisten en Mussolini geschreeuwd. Gen darmerie en brandweer moesten uitruk ken om de politie met gummistokken en brandspuiten te helpen bij het uiteendrij ven der studenten, die tot ruim duizend waren aangegroeid. Tijdens dit relletje werd senator de Brouckere bij vergissing door de brand weer gearresteerd en naar het politiecom missariaat geleid, dat echter onmiddellijk door de studenten belegerd werd. Weer vlogen ruiten aan stukken. Het beleg werd pas opgegeven, nadat de politie haar ver gissing had ingezien en de Brouckere vrijgelaten was. GANDHITEGEN DE MISSIONARISSEN. Gandhi heeft in een gesprek mededee lingen gedaan over zijn standpunt inzake het missiewerk. Hij wil de missionarissen verzoeken Indië te verlaten, indien zij na de verklaring van de Indische onafhan kelijkheid nog zullen trachten de Indiërs tot het Christendom te bekeeren. De mis sionarissen zijn welkom, zoolang hun werk zich bepaalt tot zuivere liefdadig heid, spontane hulp en opvoeding, doch het gecultiveerde Indië heeft er geen be hoefte aan zich een buitenlandschen gods dienst te laten opdringen. ZEVENDUIZEND INGERMAN- LANDERS NAAR RUSLAND VERBANNEN. Zal de Finsche regeeriag pro testeeren? De laatste weken zijn er in tal van plaatsen in Finland protestvergaderingen gehouden naar aanleiding van de ver drukking waaraan de oorspronkelijk Fin sche bevolking van het Russische gewest Ingermanland bloot staat. Er is een co mité gevormd, dat zich ten doel heeft ge steld deze menschen, zooveel als onder de gegeven omstandigheden mogelijk is, te helpen. Het comité heeft thans aan de Finsche regeering een mededeeling ge zonden, waarin o.a. wordt gezegd: De Fin sche bevolking van Ingermanland is on langs door een enorme ramp getroffen. Ongeveer 7000 personen zijn zonder er barmen van hun woonsteden verdreven en naar het schiereiland Kola en andere Noordelijke deelen der Sowjet-Unie over gebracht. Deze maatregelen van de Sow- jet bedreigen de kleine Finsche bevolking van Ingermanland met volledigen onder gang. Het comité vraagt nu aan de Finsche regeering, er bij de Russische autoritei ten op aan te willen dringen, dat het ver bannen van Finnen uit Ingermanland on middellijk stop gezet zal worden, en dat allen die reeds verbannen zijn naar hun woonplaatsen teruggebracht zullen wor den. Als dit verzoek niet ingewilligd wordt, dient de Finsche regeering er op aan te dringen, dat leden der vroegere Fin sche bevolking van Ingermanland toe stemming krijgen, zich naar Finland, of via Finland naar andere landen, te be geven. Epn dergelijke mededeeling heeft het comité gezonden aan de regeering van Estland. Tevens heeft het comité zich in verbinding gesteld met het Amerikaan- sche Roode Kruis. Men hoopt namelijk de Ingermanlanders, die eventueel Rus land zouden mogen verlaten, naar de Ver- eenigde Staten te kunnen zenden. Een verwachting, die ons nog al ijdel voor komt. (Nw. Rott. Crt.). Binnenland. schud en de jonge man trad nader op den blauwen two-seater toe. „Ik zal eens zien of hij een lafaard is, of den moed heeft uitte stappen en het •uit te vechten!" De mise-en-scène was voortreffelijk en Wade Rawlins waardeerde alle détails. De chauffeurs, die in een halven cirkel om hem heen stonden, waren vol ver wachting en gunstig gestemd. Drie leden der club waren onzijdig en twee van hen schenen niet afkeerig den verderen gang van zaken te aanschouwen. De jeugdige heer Wheeler was rood van woede en zou waarschijnlijk onvoorzichtig en overhaast te werk gaan. Het was te verleidelijk om waar te zijn, dacht Rawlins. Hij had geen recht tot een gezellig vechtpartijtje niet op dat oogenblik tenminste; hij schudde dus glimlachend het hoofd. „Spijt me, mijnheer Wheeler zoo heet u immers? maar ik heb niet het recht het vandaag uit te vechten. En bo vendien, mijnheer. Hij zweeg om zijn voorgewende onder danigheid nog hatelijker indruk te laten maken. „Bovendien, mijnheer, komt het me voor, dat zulke quaesties uitgevochten be- hooren te worden tenminste door heeren, die niet weten, hoe ze een auto be hoorlijk wegzetten op het politiebureau en het kantoor der verzekeringsmaat schappij." De adem stokte den heer Wheeler in de keel. „In dit geval, mijnheer, zou ik u graag lastig vallen om uw volledigen naam en adres. En als u een rijbewijs hebt en Maandagnacht bemerkte een bewoner van de Gausariestraat in Den Haag ach ter zijn huis onraad; hij hoorde een val en zag, toen hü ging kijken, een man door een gang vluchten. Deze man liep moeilijk, hij had zich blijkbaar ernstig bezeerd bij den val. Later bleek, dat de man, die door over- klimming van een muur in de achtertui nen was gekomen, bij een poging om over een tweeden muur te klimmen, met het doel in het bontmagazijn van de firma Splitter aan de Lange Houtstraat te ko men, boven van den muur gevallen was en daarbij zijn voet had verstuikt. Toen hij bemerkte dat hii ontdekt was, vluchtte hij door een gangetje en zoo kwam G. in de Causariestraat. Daar trof hem nieuwe tegenslag, want toen hij de deur van de gang opende, liep hij een nachtwaker van den Eersten 'sGraven- haagschen Nachtveiligheidsdienst aan de Heerengracht tegen het lijf, die onmiddel lijk den man vastgreep. Spoedig was de man, die den inbreker het eerst volgde, ook aanwezig. De aangehoudene verzette zich niet, maar vertelde, dat hij bij een ruzie in een café een schop tegen zijn voet had gekregen. Hij was niet in staat, al leen verder te loopen, en men droeg hem daarom naar het Plein, waar hij op een bank werd neergezet. De nachtwaker be loofde, dat hij den geneeskundigen dienst zou opbellen, doch telefoneerde inderdaad de politie. De ander bleef bij den inbre ker achter. Toen de nachtwaker terug kwam, zag hij, dat de aangehoudene met zijn bewaker slaags was geraakt; de twee rolden al vechtend over den grond. On middellijk greep de nachtwaker ook toe en hij blies op zijn fluit, waardoor twee politiemannen, die in de omgeving sur veilleerden, werden gealarmeerd. De aangehoudene moest toen spoedig zijn verzet opgeven en werd per taxi naar het hoofdbureau van politie aan het Alexanderveld gebracht, waar bleek, dat men te doen had met den 26-jarigen M. B. W. uit Amsterdam, een bekende van de politie aldaar, op wiens komst de Haagsche politie reeds was voorbereid door de Amsterdamsche. De man is opgesloten. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ongeluk op de ammoniak- fqbriek van de Compagnie Neerlandaise de 1'Azote te Sluiskil wordt nader ge meld: De ongeveer 20-jarige arbeider de Krake, uit Axel, had zich tegen de in structie van de directie van de fabriek in bpgeven in een kelder, waar een aan tal leidingen bijeenkomt, die in verbin ding staan met de cokesfabrieken. In dezen kelder staat meermalen water, dat uitgepompt moet worden. Vermoedelijk wilde de K. de slang in dezen kelder ver leggen, waarbij hij door giftige dampen bewusteloos is geraakt en niet weer tot bewustzijn is gekomen. De 30-jarige werkman Wyer uit West- dorpe, die bemerkte, dat zjjn kameraad het bewustzijn had verloren, waarschuw de onmiddellijk de reddingsbrigade, doch begaf zich, nog voordat deze gearriveerd was, eveneens in den kelder met het nood lottig gevolg, dat ook hij tengevolge van vergiftiging door dampen is omgekomen. De Duitscher Wilkinck nam daarna een gasmasker, dat hij echter niet goed heeft bevestigd. Ook deze arbeider verloor het bewustzijn. Intusschen was de reddings brigade gearriveerd, die den man uit den kelder heeft gehaald en gered. Een 'n- genieur van de fabriek ging vervolgens voorzien van het gasmasker in den kel der en haalde de beide slachtoffers eruit. De lijken en de bewustelooze Wilkinck werden naar het ziekenhuis gevoerd. De toestand van Wilkinck is vrij goed en Dinsdagmiddag -is hij weer tot bewustzijn gekomen. HOTEL AFGEBRAND. Schilder redt zich door van het balcon te springen. Dinsdagmorgen is te Emmercompas- cuum het bekende hotel „Emmercompas- cuum" afgebrand. De oorzaak van den brand was het om vallen van een petroleumstel in een der kamers, die wegens werkzaamheden in de keuken van het hotel, als keuken in ge bruik genomen was. De brandweren uit Emmercompascuum en Einmen waren spoedig ter plaatse en vingen de bestrijding van het vuur met vier stralen aan, doch konden niet voor komen, dat het geheele gebouw in de asch werd gelegd. Van den inboedel kon niets worden gered. Een op Öe bovenverdieping werkzaam zijnde schilder kon zich slechts redden door van het balcon te springen. De eigenaar van het hotel, de heer B. Smit, bekwam lichte brandwonden. Overigens waren er geen persoonlijke ongelukken. Verzekering dekt de schade. POGING TOT DOODSLAG. Voor de arrondissementsrechtbank te Maastricht stond Maandag terecht een 45- jarige arbeider uit Stein terzake van po ging tot doodslag, gepleegd te Lutterade- Geleen. Verd. was toen met een auto ter plaatse. Hij heeft daar zijn slachtoffer aangesproken. Deze gaf geen antwoord en liep door. Daarop trok verdachte een revolver en onder den uitroep „ik schiet je kapot" loste hij vier schoten op den an der, zonder dezen evenwel te treffen. Of schoon de huiselijke verhouding (het slachtoffer woonde bij verdachte die acht tien kinderen had, in huis) verdachte wel ontlastte, eischte het O.M. twee jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Tripels, vroeg vrji- spraak of voorwaardelijke veroordeeling. DRIE KINDEREN DOOR GAS BEDWELMD. Eén ervan overleden. In de Elinkwjjk te Zuilen is een drie jarig kind door gasverstikking om het leven gekomen. Van een gezin met zeven kinderen waren er Zondagavond vier naar bed en drie in de kleine keuken achter gebleven, terwijl vader en moeder uitgin gen. Een buurvrouw zou een oogje in het zeil houden. Toen deze laat in den avond eens kwam kijken, vond ze alle drie be dwelmd, daar een gasvlam was blijven branden en teveel zuurstof aan de lucht in het vertrek had onttrokken. Twee kin deren konden weer worden bijgebracht; bij één kon dit niet meer gelukken. VROUW UIT HET RAAM GEVALLEN Het slachtoffer overleden. Aan den Sparreweg te Amsterdam heeft een zestigjarige vrouw een nood lottige val gedaan. Zij was, staande op een trap, bezig, de bovenramen te lappen van haar kamer, op de tweede verdieping. Het benedenvenster was uit de sponning genomen. Op een gegeven oogenblik ver loor de vrouw het evenwicht en viel met trap en al uit het raam. Zij werd naar het O. L. Vrouwe-Gasthuis gebracht, en bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn over leden. Het slachtoffer was moeder van een groot gezin. EEN VADER MISHANDELT ZIJN KIND. In een vlaag van waanzin. In den nacht van Maandag op Dins dag is de Aelbrechtstraat te Rotterdam Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze stalen-collectie in opschudding gebracht. Een 37-jarige metselaar heeft in den nacht tijdens een plotselingen aanval van waanzin zijn vijf jarig zoontje ernstig mishandeld. De moe der heeft getracht den man tegen te hou den, maar het mocht niet baten. Daarop is zij met haar twee andere kinderen de straat opgevlucht, waar inmiddels ge alarmeerde buren haar opnamen. Een agent van politie is naar boven gegaan. HÜ vond het jongetje bewusteloos liggen. De man had het kind tegen den marme ren schoorsteen geslagen. Het kind is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar gelukkig bleek, dat de verwondingen niet ernstig waren. De man is Dinsdagochtend naar de psychiatrische inrichting Maasoord over gebracht. Er bestond voor zijn optreden geen naspeurbare aanleiding. Het gezin staat als zeer gelukkig bekend. INWISSELING VAN GULDENS. Van de thans in omloop zijnde guldens zullen na 1 Juni alleen nog geldig zijn de guldens welke een jaartal dragen n a 1920, dus 1921, '22, '23 en '24, enz. Alle andere guldens moeten vóór 1 Juni ingewisseld worden. Na dien datum zul len deze muntstukken niet meer geldig zijn. Men zorge er dus tijdig voor de oude, buiten omloop komende, guldens, in te wisselen. De guldens welke na 1 Juni geldig blij ven dragen de beeltenis van H. M. do Koningin zonder kroon in het haar, alleen een drietal edelsteenen. Het bovenstaande geldt niet voor rijks daalders en halve guldens. dat zult u wel hebben, want iedereen kan ze tegenwoordig krijgen dan zou ik het wel even willen zien, als het u blieft." Vol verwachting haalde hii potlood en papier te voorschijn. „Wil je wel eens uit dien wagen komen, voordat ik je er uit sleur Des heeren Wheeler's ultimatum, want als zoodanig was het bedoeld, bleef on voltooid, doordat Hilda Kilbourne, die on gemerkt genaderd was, plotseling naar voren trad. De uitdager deed een st^p ach teruit en keek haar verlegen aan. „Het spijt me, Hilda, maar deze man „Laten we er verder niet over spre ken," viel ze hem in de rede. Met een woedenden blik gaf ze haar golfclubs aan Rawlins en stapte snel in de auto. De heer Wheeler deed weer een stap vooruit. „Laat me de zaak uitleggen, Hilda!" „Op een anderen keer liever, Herbert". Haar stem klonk koel. „En zou je als je blieft je auto niet wat opzij willen zetten? Anders kunnen we er niet uit en ik heb haast." Een oogenblik keek hij haar smeekend aan; daarna keerde hii zich om en maakte ruimte. Toen de blauwe auto den weg op reed, wierp hij woedende blikken op Raw lins. Hilda keek strak voor zich uit. Toen ze den hoofdweg hadden bereikt, verbrak Rawlins de stilte. „Als u maar weet, wie het is, hindert het niet. Dan weet u, waarheen u de reke ning van het spatbord kunt sturen." „Dat spatbord kan me niets schelen. Ik wensch er geen woord meer over te hooien." Ze sprak zoo heftig, dat hij haar ter sluiks aanzag. „Moet ik een nieuw koopen of zal ik de deuken er uit slaan?" „Doe wat noodig is. Het komt er niets op aan." Onwillekeurig trok hii de wenkbrauwen op en wijdde alle aandacht aan het chauf- feeren. „Niet dezen kant!" riep ze ongeduldig. „Neem den anderen weg." „Ik reed denzelfden weg, als we geko men zijn," legde hij kalm uit. „Wees zoo vriendelijk den weg te rij den, dien ik je zal aanwijzen." „Zeker, juffrouw .Maar Hü aarzel de. „Ik wou graag, dat u begreep, dat het niet mijn schuld was wat daarginds ge beurd is." Hilda Kilbourne barstte los. „Ik wil er geen woord verder over hoo- ren. Het was hoogst pijnlijk voor mij. Het had niet mogen gebeuren Ze zweeg en bewoog zenuwachtig de handen. Rawlins was verwonderd. Waar om zoo een kleine ruzie hoogst pijnlijk was voor een buitenstaander, kon hii niet inzien. Hii begreep niet, dat het genoeg was geweest, om het zachtzinnigste wezen buiten zichzelf te brengen en Hilda Kil bourne was meer dan dat. „Het spijt me, natuurlijk," zei hij. „Ik wist niet, dat het voor u pijnlijk kon zijn." „Zwijg, Rawlins! Geen woord verder!" „Uitstekend, juffrouw. Ik moet hem zeker niet aangeven bij de politie?" Ze keek hem stom-verbaasd aan. „Aangeven!" riep ze uit. „Als je dat waagt.Als je ooit weer over deze quaestie spreekt, Rawlins, hetzij tegen mij, hetzij tegen iemand anders, dan zal ik zorgen, dat je verblijf op Kilbourne Heights van korten duur is." Het was absoluut onbegrijpelijk, al die opwinding over zoo een kleinigheid. Hij liet de zaak voorloopig rusten en besteed de alle aandacht aan het rijden. Hilda zat den heelen weg roerloos voor zich uit te staren. Ze had de kaart met honderd vijf er op vergeten; zelfs aan het duistere hoofdstuk dacht ze niet meer. Ze was zich alleen bewust van de pijnlijke situatie. VIII. De garage der familie Kilbourne her bergde drie auto's: Hilda's two-seater, de limousine, die mevrouw Kilbourne ge bruikte en een open wagen, waaraan de heer Kilbourne de voorkeur gaf, omdat hij er niet van hield van de lucht afgeslo ten te zijn onder het rijden. De open wagen moest schoon gemaakt worden en Rawlins besteedde er twee uren aan, omdat men hem verteld had, dat hij er later op den dag den heer des huizes mee zou moeten afhalen. Er moest nog rekening gehouden worden met mijn heer Kilbourne en Rawlins besefte het psychologisch gewicht van den eersten indruk. Hij stelde zich niet tevreden met alleen de modder te verwijderen; zorg vuldig wreef hij het lak op met zeemleer, want hii was vastbesloten, dat de auto zelf zijn sterkste aanbeveling moest zijn. Hij was er van overtuigd, dat Oswald er nooit zooveel zorg aan besteed had. (Wordt vCTrvol'd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1