KARPETTEN 0 DE FEESTVERLICHTING TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS VAN DINSDAG 28 APRIL 1931 chr. democraten. HET BEZOEK VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK. Tapis Beige, Bouclé Axminster, Wilton I** prijs en sorteering list onze speciale etalage Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 28 Apr19.46 uur. Woensdag 29 19.48 Aangenomen naar de Ger. kerken van Holysloot-Zunderdorp, (A'dam-Noord) en bedankt voor de Ger. kerk van Boorn- bergum (Fr.) S. J. Dokter, proponent te Den Helder. Men schrijft ons: Op de gehouden vergadering der Chr. Democratische kiesvereeniging, Vrijdag j.1., is besloten, bij de a.s. gemeenteraads verkiezingen met eigen lijst uit te komen. Met leedwezen werd geconstateerd, dat bij de bekendmaking van den uitslag der ver kiezing, voor de Prov. Staten was vermeld Christen Democraten, terwijl dat had moeten luiden Chr. Democratische Unie. ]Een vergelijking van stemmenaantal was dus niet juist, daar de Christen Democra ten niet met een candidatenlijst uitkwa men. VERJAARDAG h.k.h. PRINSES JULIANA. Door Feike Asma zullen op Woensdag 29 April a.s. in de Ger. Kerk ter gelegen heid van de viering van den verjaardog van H.K.H. Prinses Juliana, op de fees telijke vergadering van de „Oranje- Vereeniging", de volgende nummers uit gevoerd worden: 1. 4 Volksliederen. a. Wilhelmus. b. Geluckig is het land. c. O Heer, die daar. d. Merck toch hoe sterck. 2. a. Largo Handel b. Koekoek en nachtegaal allegro Handel 3. Bekende Volksliederen Feike Asma a. Kent rij het land. 5. oor Neerland een lied op een krachtigen toon. c. W ij willen Holland houen. 4. Prinses Julianamarsch met als trio Wilhel- mus Feike Asma STEDELIJK MUZIEKKORPS. Dir. Joh. F. Pala. Eerste zomerconcert op Donderdag 30 April a.s., ter gelegenheid van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana, des avonds van 8 u. tot 9.30 in de muziektent Julianapark. Programma: 1. Wilhelmus. 2. Per aspera ad Astra. Marsch Urbach 3. La Créole. Ouv. L. J. Baudorick 4- Liebe und Leben. Wals Alb. v. Rossou 5- Gnaden Arie aus Rob. der Teufel. Meijerbeer Tuba-solo door den heer J. Lugtenburg. 6. Cavalleria Rusticana. fant. sur 1' Opéra P. Mascagni 7. Hand in hand. Marsch F. v. Blom 8. Volkslied. GOEDKOOPE TREIN AMSTERDAM—DEN HELDER. Zondag 3 Mei a.s. Op Zondag 3 Mei a.s. zal een goed- koope trein loopen van de stations der lijn Amsterdam C.S. t/m. Uitgeest naar Den Helder en terug. Heen. Amsterdam C.S. Zaandam Koog-Zaandijk Wormerveer Krommenie-A. Uitgeest vertrek 8.07 8.22 8.29 8.36 8.42 8.52 Den Helder aankomst 9.53 Terug. Den Helder vertrek 20.33 Uitgeest aankomst 21.31 Krommenie-A. Wormerveer Koog-Zaandijk Zaandam Amsterdam C.S. 21.40 21.46 21.53 22.00 22.16 De prijs der speciale plaatskaarten be- draagt voor bovengenoemde stations in de 2e klasse 2.55, 3e klasse 1.90. In dezen prijs is 0.25 ingerekend voor toegangsbewijs tot het tentoonstellings- terrein. De uitgifte der speciale kaartjes heeft plaats van 26 April t/m. 2 Mei a.s., tenzij het aantal beschikbare kaartjes vroeger is uitverkocht. Wij hebben reeds meegedeeld, dat de Schout-bij-nacht, Commandant van de Marine alhier, de heer C. J. E. Brutel de la Rivière, zich naar IJmuiden had begeven en daar aan boord van Hr. Ms. „Van Nes" was gegaan, met welken bodem Z. K. H. Prins Hendrik met de in zijn gevolg rei zende heeren, vervolgens naar Den Hel der zijn vertrokken ter bijwoning aldaar van de oefeningen van het Roode Kruis en de Padvindersgroep. Te ongeveer half twaalf arriveerde de „Van Nes" in de haven en onmiddellijk na aankomst begaven de heeren zich naar het stadhuis, waar de ontvangst door de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis plaats had. Prins Hendrik was vergezeld door zijn adjudant, den luit. ter zee Ter- mijtelen, alsmede de luit.-generaals Roëll en Ten Bosch, beiden in hun hoedanig heid van leden van het Hoofdbestuur Ned. Roode Kruis. In gezelschap van den Bur gemeester arriveerde het gezelschap, gemeester arriveerde men ten stadhuize. De Stellingcommandant was niet bij deze ontvangst tegenwoordig. Ontvangst door het Roode Kruis. Aldaar waren aanwezig de leden van het plaatselijk bestuur van het Roode Kruis, n.1. de heeren J. Kamman, voor zitter, L. Bandsma, secretaris, A. ten Klooster, penningmeester, de. doktoren Rienks en Van Driel en de heer Winter. Voorts de heer mr. Ledeboer uit Alkmaar, kringcommissaris, de mil. commandant van de Stelling van Den Helder van het Roode Kruis, de heer S. Jaring, de hoofd officier van gezondheid le kl. Hulk, di recteur van het Marine-Hospitaal, In de groote receptiezaal ten raadhuize werd Z. K. H. aan de verschillende hee ren voorgesteld. De Burgemeester richtte een kort welkomstwoord tot den hoogen bezoeker, daarin tot uiting brengend, dat de gemeente dit bezoek van een der leden van het Koninklijk Huis ten zeerste op prijs stelde. Prins Hendrik dankte den Burgemeester voor diens hartelijke woor den en drukte zijn blijdschap uit over het feit, dat in den arbeid van het Roode Kruis een stijgende lijn is waar te nemen. Na een kort oponthoud begaf het gezel schap zich naar Huisduinen, waar in het hotel-pension de lunch werd gebruikt. De lunch. Toespraak van den heer Kamman. Aan de door de afd. Den Helder van het Roode Kruis in het badhotel te Huisdui nen aangeboden lunch werd de Prins door den voorzitter der afdeeling, den heer Kamman, welkom geheeten met de vol gende toespraak: Koninklijke Hoogheid. Gelukkig is men in schier elke ge meente van Nederland verheugd wanneer een of meer der leden van onze Vorste lijke familie zich de moeite geeft, om bij de een of andere bijzondere gelegenheid de gemeente met een bezoek te vereeren. En die verheugenis is des te grooter, wanneer de tegenwoordigheid van de be- doelde Vorstelijke personen verband1 houdt met hoogstderzelver werkkring. i Het Bestuur der afd. Den Helder van het Ned. Roode Kruis stelt het dan ook 1 op bijzonder hoogen prijs, Koninkijke Hoogheid, dat U, in Uw kwaliteit van algemeen voorzitter, aan onze afdeeling de eer wilt aandoen een demonstratie bij te wonen van hare transport- en hulp colonnes en van de nauw aan den arbeid van het Roode Kruis verwante padvin- ders-vereenigingen hier ter stede. Als voorzitter der afdeeling heet ik Uwe Koninklijke Hoogheid dan ook hartelijk welkom aan het eenvoudige noenmaal,, dat de afdeelnig te Uwer eere heeft aange richt, en ik geef U tevens gaarne de ver zekering, dat Uwe aanwezigheid het Be stuur en zijne helpers zal aansporen om nog meer dan tot dusver mede te willen werken aan de zegenrijke taak, welke het Roode Kruis zich ten doel stelt. Ik eindig met de beste wenschen uit te spreken voor het welzijn der Koninklijke familie. Dankwoord van Prins Hendrik. De Prins beantwoordde deze toespraak met ziin dank te betuigen voor de ont vangen uitnoodiging en voor de tot hem gesproken vriendelijke woorden, terwijl hij er voorts zijn tevredenheid over uit sprak, dat de afdeeling Den Helder de laatste jaren veel ijver en werkkracht in het belang der goede zaak aan den dag legt. De Roode Kruis oefeningen op het strand. Na de lunch in het badhotel begaf Z. K. H. zich naar het strand, voor het hoofd doel van zijn bezoek, het bijwonen van de oefeningen van de transportcolonne van het Roode Kruis. Deze oefeningen stonden onder leiding van den instructeur der colonne, majoor ziekenverpleger De Vries. De volgorde van het programma was eenigszins gewijzigd. Alle oefeningen hadden een vlot en regelmatig verloop. Met groote belangstelling werden ze door de verschillende bezoekers gevolgd. Een bijzonder nummer was het afhalen van een slachtoffer van een brandend schip. Dit schip werd voorgesteld door het stortschip der Gemeente-Reiniging. De „Dorus Rijkers" kwam ijlings aange varen en nam het slachtoffer over, waar na deze aan twee vletterlieden werd over gegeven en zoo naar het strand vervoerd. De bemanning van de reddingboot wuifde den Prins toe, deze groette terug, ook on derhield hij zich met de vletterlieden. Talrijke gemeente-autoriteiten waren ook onder de aanwezigen. De fotografen en filmoperateurs hadden druk werk. Langs het afgezette gedeelte stond veel publiek. Het is 0. i. niet noodig het werk der transpoirtcolonne nog uitvoeriger te be spreken. Men heeft reeds vele malen met het werk ervan kennis kunnen maken, vooral op het strand wordt door de leden des zomers goed werk verricht. Wanneer men het journaal naslaat, dat des zomers wordt bijgehouden, kan men zien in hoevele gevallen de colonnne haar bijstand verleent. Onderscheiding van den heer Bandsma. Een bijzondere onderscheiding viel den heer L. Bandsma, secretaris van de af deeling, ten deel. Voor het front van de colonne werd hem door den Prins eigen handig het eerekruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis op de borst gespeld, waarbij hem tevens een oorkonde werd uitgereikt. Z. K. H. bracht in herinnering, dat reeds onder burgemeester Houwing be sprekingen waren gevoerd om te Den Helder de afdeeling van het Roode Kruis te verbeteren. Dat de afdeeling er thans zoo gunstig voorstaat en dat het ledenaantal zoo groot is, is mede aan het werken van den heer Bandsma te danken. Daarom heeft het hoofdbestuur besloten dit eerekruis te verleenen. De heer Bandsma dankte den Prins voor deze buitengewone onderscheiding en hoopte ook verder zijn beste krachten aan het Roode Kruis te kunnen wijden. Na afloop der oefeningen bezichtigde de Prins het gebouwtje van het Roode Kruis. Bij de padvinders. Daarna ging het gezelschap naar het terrein van de waterleiding, waar de drie groepen padvinders, de Nederlandsche Padvinders, de Katholieken en die der C. J. M. V. stonden opgesteld. Hier was ook een vrij groot ongeluk ken-programma voor elke groep samen gesteld. Vlug en handig verrichtten de padvinders de oefeningen, het viel ons op hoe regelmatig de verbanden werden ge legd. Wanneer eerste hulp moet worden verleend, is dit bö de padvinders in goede handen. De drie leiders, resp. de heeren Carel Coltof, Moester en Vlietstra, werden dooi den Prins toegesproken. Naar de „Boltha". De lucht voorspelde niet al te veel goeds, toen tegen half vier het gezelschap aan het terrein der „Boltha" arriveerde. Uit het vervolg van deze geschiedenis zal blijken, dat inderdaad die belofte door moeder natuur gehouden is. Maar dat zij die zóó energiek zou nakomen.... wel foei, dat hadden wij niet gedacht. Er wa ren daar, on het terrein en in „Duinoord", verscheidenen, die van deze gelegenheid gebruik wilden maken, en naarmate de middag verstreek, kwamen steeds meer deren zich daarbij voegen. Helaas, het ge zelschap, dat reeds onder een regenbuitje arriveerde, moest zich in een stevig voor jaarsregentje te voet op het terrein be geven, en het werd ons, die mede den tocht aanvaard hadden, al heel spoedig duidelijk, dat dat voorjaarsregentje niet van plan was zoo gauw weer te ver dwijnen. Het zal den lezer en wij moeten nu aannemen, dat iedere lezer van ons blad ook reeds de „Boltha" bezocht heeft bekend zijn, dat daar, vlak bü den vijver, een houten ververschingstent staat. Prach- ter hiervan is de heer Van Weelde (wij hebben dit al meegedeeld).Zeer zeker heeft deze niet kunnen vermoeden, dat hij dien zelfden middag onderdak zou verleenen aan den Gemaal onzer Koningin, die daar hals over kop met de hem vergezellende heeren in vluchten moest. Want, toen wij eenmaal over het duintje heen waren en bü den vijver aangeland, hield het, zooals het traditioneele gezegde luidt, op met zachtjes regenen. En toen men halfweg den vijver was gekomen er waren juist een paar karpers, die ter eere van den hoogen bezoeker van plan waren equili- bristisehe demonstraties te houden, en de hyacinthen en narcissen hadden hun beste beentje voorgezet, toen men, zeggen wij, halfweg was gekomen, werd de regen van dien aard, dat het raadzaam was terug te koeren en vóórdat men bii het verver- schingsgebouw gekomen was, was de stortregen in een soort wolkbreuk over gegaan, zoodat het gansche gezelschap hals over kop naar binnen vluchtte. Gevlucht voor den regen. Daar zaten we nu: en wel werd 's Prin sen verzoek om alle officieel vertoon ach terwege te laten bij zijn komst, hier letter- Iflk opgevolgd. Want precies als in het sprookje, zat hier de Prins-gemaal tus- sohen den „gewonen man". En het ging er uiterst gemoedelijk toe; een der photo- graphen, die was achtergebleven stel u voor, achterblijven in zoo'n bui! kwam naar binnen hollen en- werd met een hoeraatje door züu collega's ontvan gen; „zeg, doe de deur dioht!" met d'e woorden werd hij verwelkomd. Met eeni- ge spanning zagen wij naar de vrij luch tige bedekking van deze geïmproviseerde Wij hebben reeds meegedeeld, dat de gelegenheid. Want behalve deze wolk breuk, woei er ook een halve orkaan. Maar de zeilen en ramen hielden zich goed en zelfs bleef dit geïmproviseerd verblijf vochtvrij. tenminste wat het middenge deelte betreft. Het moet voor den ondernemer inder daad een zeldzame verrassing zijn ge weest en met prijzenswaardigen spoed werden koppen thee bereid en aan Z.K.H. en de overige heeren geserveerd. Maar intusschen bleef het regenen, al minderde de bui, zoodat de Burgemeester van de gelegenheid, dat de pers-photographen, die gaarne den trein wilden halen, ver trokken, gebruik maakte om den heeren te vragen de auto's hierheen te zenden. „Hoe krijgen we dat dak weer overeind?" En aldus geschiedde: de auto's werden zoo ver mogelijk nabij den vijver gebracht en weldra vertrokken de heeren weder naar de stad. Het was inmiddels bij den I heer Klop een gezellige boel geworden; er waren heel wat stadgenooten gekomen voor een bezoek in de Donkere Duinen, maar het was alleen de heer Klop, die er van profiteerde. „Hoe krijgen we het dak weer over eind?" Dat was voor het ocgenblik het gewichtigste probleem, dat het Boltha- bestuur moest oplossen. Want wij hebben u nog niet verteld, dat inmiddels de wind zoo vriendelijk was geweest het dak van het plaatskaartenbureautje aan den in gang, benevens de vlag met stok en al, tegen den grond te werpen, zoodat de bureaulist haastig een goed heenkomen had moeten zoeken. Intusschen, moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Anderen hadden weer andere moeilijkheden, als daar zijn de vraag: „hoe krijg ik mijn jas weer droog?" of: „Wie helpt me om mijn hoed weer in het fatsoen te krijgen?" en der gelijke problemen, die evenmin te onder schatten zijn. Ten huize van Burgemeester Driessen. Na de „vlucht" zoo kunnen wij dit overhaaste vertrek wel noemen van de Boltha, is Prins Hendrik met den Burge meester naar diens woning gegaan, van waaruit men later naar de Marineclub is gegaan om te dineeren. Tijdens het ver blijf ten huize van Burgemeester Dries sen heeft Z.K.H. geïnformeerd naar den heer De Jongh, oud-gemeente-ontvanger te dezer stede, wiens zoon een zeer be kwaam medicus is en ook aan het Hof practijk oefent. Z.K.H. wensehte gaarne met den vader van dezen hem bekenden arts kennis te maken, en heeft zich, onder het genot van een kop thee, eenigen tijd met den heer De Jongh onderhouden. In de Marineclub. Aan het diner in de Marineelub zaten aan de navolgende heeren: Prins Hendrik met zijn adjudant, den luit. ter zee Ter- mijtelen, de luit.-gen. jhr. Roëll en ten Bosch, leden van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis, de Commandant der Marine, Schout bii Nacht Brutel de la Rivière met adjudant, luit. ter zee Moo- lenburgh, de Burgemeester an j der. de «emeente-^mris^hee def Kamman, in kwanten vmi plaatselijke afdeeling Hm .jter' <jer kapitein ter zee R^munse. vwnuttwoer Marineclub, alsmede de 0 .I)en- stratie de Keer Klaassen, Karei, ningmeester dier instelling. wd. garnizoenscommandant. secretaris van de plaatselijke afdeel'j van het Roode Kruis, de heer LBanctag en mr. Fens, hoofdbestuurslid van deNeo. Padvindersvereeniging. 7m Zooals is medegedeeld, is Z.K.H. weder vertrokken. De Prins bevestigt het Eerekruis van Verdienste van het „Roode Kruis" op de borst van den heer L. Bandsma, den secretaris van de plaatselijke afd. De Molenburg die 8;n schitteren^ effect opleverde met haar honderden gloeilampjes. Voor den winkel van don heer Luyckx was deze pakkende reelame aangebraeht. De reolame van de „Heldersche Courant" heeft ingeslagen. Zooal» len foto bij naobt. En hier een plaatje van onze reclame bn nacht men haar overdag van de kant van de Spoorstraat 2iet.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9