een origineel kussen. modenieuwtjes. Het menu van de week. Over trouwen en scheiden in Rusland. KLEINIGHEDEN. Meestal beeldt men er vogels of vis- sehen op af. Wij kunnen deze nieuwe modegril echter niet bewonderen! Kleurige handschoenen zijn zeer mo dern Men ziet ze in twee kleuren leer b.v. beige en rood waarbij ae roodê banen de beige afwisselen. Het is iets heel aparts. (Nadruk verboden). Een zwart en wit kussen is volkomen in overeenstemming met onze moderne natie vertoonen. Men kan op een kus- japonnen, die zoo dikwijls deze combi- sen van wit satijn een zwart silhouet naaien, dat men van tevoren uit een stuk fluweel heeft uitgeknipt. Ook zou men een klein plaatje in het groot over kunnen teekenen met behulp van ruitjes, op dezelfde wijze als schoolkin deren kaartjes overteekenen. Suzanne Talbot lanceert witte deux- pièces, waarbij handschoenen, ceintuur en shawl worden gedragen van het zelfde materiaal, maar in fel contras- teerende kleuren b.v. helrood, blauw of geel. Bloedkoraal en jare zijn op het oogenblik de meest gedragen sier- steenen. De diep uitgesneden schoentjes, die het grootste gedeelte van de voet laten zien, worden nu ook van zw art satijn of crêpe de Chine vervaardigd. Na tuurlijk zijn deze schoentjes niet ge schikt om op straat te dragen. Alle Parijsche couturiers hebben een voorliefde voor blouses en japonnen van wit of gekleurd piqué. Er worden oook veel japonnetjes gemaakt van fijn gestreept katoen waarover korte jas jes gedragen worden van een luch tige wollen stof. Heel licht beige, een kleur die een heelen tijd uit de mode is geweest, zal van den zomer weer gezien worden. Dezen zomer schrijft Paul Poiret voor: katoenen avondjaponnen. Sommi ge worden over een zijden onderjapon gedragen, wat natuurlijk een veel moo'er effec' maakt. Ensemble van blauw-bruin-beige ge ruite kasha voor den rok en het mouw- looze jasje en beige kasha voor de blouse met over elkaar gekruiste ree pen als halsversiering en lange mou wen. die van onderen uit de geruite stof bestaan. Practisch en gemakkelijk in het dra gen is het costuum van beige wollen crêpe met een manteltje, dat' zeer laag uitgesneden en ver over elkaar gesla gen is om onder het ceintuur van op zii te worden dichtgeknoopt. De blouse is van blauw en bruin geruite wasch- ziide en eindigt aan den hals in lange slippen, die worden dichtgebonden. Zondag: Asperges met eieren en gewelde boter, Kalfslapjes, doperwten, aardappelpurée, Broodpudding met wijnsaus. Maandag: Aspergesoep, Worteltjes, varkenslapjes, aardappelen, Hijst met krenten. Dinsdag: Gestoofde niertjes, Schorseneeren, aardappelen, Drie in de pan. Woensdag: Italiaansche macaronieschotel, Spinazie met spiegeleieren, aardappelen. Donderdag: Saucijsjes, Bloemkool, aardappelen, Amandelpudding met vruchtensaus. Vrijdag: Bloemkoolsoep, Schelvisch met tomatensaus, Sla, aardappelen, Griesmeel met bassensap. Vrijdag ii: Bloemkoolsoep, Eierschotel, sla, Gebakken aardappelen, Griesmeel met Bessensap Zaterdag: Gesmoorde 'runderlapjes, Stamppot van raapstelen, Compote van vijgen en pruimen. Voor de aspergesoep rekenen wij voor 1 liter aspergewater 50 gram boter en 35 gram bloem, 1 eierdooier, 1 dl. j melk en wat nootmuskaat. Het aspergewater wordt aan de kook gebracht en onderdehand smelten wij de boter, vermengen deze met de bloem en voegen langzamerhand steeds roe- rende het aspergewater bij, zorgen voor een gelijke soep, zonder klontjes en laten alles nog een minuut of 10 doorkoken. Het ei in de soepterrine kloppen met de melk en nootmuscaat en bij scheutjes tegelijk de soep er bij gieten. gram kalfsgehakt, 1 eetlepel fijn ge hakte peterselie, 1 eetlepel fijn gehakte ui, zout, 50 gram boter, 250 gram maca roni, 1 klein busje tomatenpurée. een eetlepel geraspte kaas. De macaroni wordt aan stukjes ge broken en op de gewone wijze in water met zout gaar gekookt. Het gehakt met de boter, de ui en zout op een zacht vuurtje met den deksel op de pan gaar laten smoren. Is de macaroni gaar, dan doen wij ze in de zeef om het overtolli ge water te verwijderen, waarna wij de De macaronischotel, waar wij Woens dag mee beginnen, heeft noodig: 250 macaroni, het vleesch en de purée en peterselie met elkander vermengen en in een vuurvaste schotel, die reeds vooraf beboterd is, overbrengen en er wat paneermeel en geraspte kaas over heen strooien en hier en daar een klontje boter leggen; een half uurtje in den oeven plaatsen en warm opdienen. De amandelpudding: 1 liter melk, 100 gram maizena, 2 eieren, 100 gram sui ker, 50 gram amandelen. De amandelen worden eerst in heet water gezet, opdat wij de velletjes dan gemakkelijk kunnen verwijderen, en daarna aan kleine stukjes gesneden of wel met het amandelmolentje fijn ge malen. De moék aan de kook brengen met de amandelen (iets ervan achter houden om de maizena aan te mengen) en de suiker erbij voegen. De eier dooiers met de achtergehouden melk en de maizena vermengen en hier een deel van de kokende melk steeds kloppende bijvoegen; daarna doen we alles terug in de pan en laten het nog even door- koken. Het flink stijf geklopte eiwit er bij voegen en nog een oogenblik mee koken, en in een omgespoelden pud dingvorm koud laten worden. Opdienen met een vruchtensaus. De compote van vijgen en pruimen is bijzonder voedzaam; we weeken 2'/2 ons pruimen en 21/* ons vijgen, (na dat we ze heel goed gewasschen heb ben, liefst in lauw water) gedurende minstens 24 uur en brengen het week- water den volgenden dag aan de kook niet sap van 1 citroen en 1 dl. besseii- sap, 50 gram suiker, verwarmen de vruchten even in de vloeistof en bi den het vocht met wat maïzena. Over brengen in een kristallen schaal en koud opdienen. Tenslotte op verzoek een recept voor tulband: 250 gram bloem, 100 gram boter, 50 gram suiker, 1 dl. lauwe melk, 3 eieren, 100 gram krenten en rozijnen, 50 gram sucade, 25 gram geconfijte vruchtjes, geraspte schil van 1 citroen, V» theelepel zout, 20 gram gist. De bloem doen we in een pan en maken in het midden een kuiltje, waar in de in de helft van de lauwe melk opgeloste gist wordt gedaan en ver mengen dit met een weinig van de om liggende bloem, waarna we alles toe gedekt op een lauwe plaats 20 niinuten laten rijzen. De sucade zullen we in dien tijd fijn hakken, krenten en rozij nen in lauw water flink wasschen en even op de zeef laten uitlekken; de ci troenschil raspen, en de vruchtjes er bij voegen, zoodat we alles tezamen op een bordje dooreenmengen. De gist is nu wat gerezen; we gaan het deeg met de rest van de melk, de eieren, het zout, de suiker en de weekgemaakte boter kneden tot een soepel deeg, dat iets dunner zal zijn als brooddeeg; naar mate we meer tijd aan het kneden van het deeg besteden, zal het gebak luch tiger worden; tenslotte komt de melan ge er door en brengen we het deeg over in een goed vetgemaakten en met paneermeel bestrooiden tulbandvorm, waarin we het minstens één uur laten rijzen en daarna in een warmen oven ongeveer 50 minuten bakken. Is het gaar, d.w.z. steken we een breinaald in het gebak en komt deze er geheel droog uit, dan b.v. op een vischplaat storten en laten bekoelen en later met poedersuiker bestrooien. (Nadruk verboden). Waarvoor krijgt die ouwe Bertus zoo op z'n zielement van zijn vrouw? O, ze heeft daarnet uitgevonden, dat-ie zijn stoomwals naar zijn vrouw Ermyr.trude heeft genoemd. Passing Show, Londen. Nergens schijnen de formaliteiten verbonden aan een huwelijk en schei ding zoo eenvoudig zoo weinig omvat tend te zijn, als in het nieuwe Rusland. Overal elders, constateert een Zwit- sersch journalist, die eenigen tijd in Moskou vertoefde, kost het vaak meer moeite om een rijbewijs te krijgen, dan in Rusland om te trouwen of te schei den. Men gaat ongegeneerd in de rij staan en wacht tot één van de ambtenaren roept: „Wie volgt!" Wie aan de beurt is, moet eenige vragen beantwoorden, een formulier onderteekenen en daarmede zijn dan de formaliteiten afgeloopen. Men keert huiswaarts met een makker voor het leven, of met het gevoel de gulden vrij heid herwonnen te hebben. Treft men het dat men niet in de rij behoeft te staan, dan is trouwen of scheiden een kwestie van hoogstens vijf minuten. De schrijver vertelt vervolgens van een bezoek aan een der acht bureaux in Moskou, die gelegenheid bieden om te trouwen of zich te laten scheiden; ook de aangifte van geboorte of over lijden dient daar te geschieden. Het bureau in kwestie bestaat uit drie groote in elkaar loopende zalen. In ieder vertrek staat een ruw getim merde tafel, waarachter één of meer ambtenaren zitten. De eerste kamer, de scheidingszaal geheeten, heeft uit zicht op het tweede vertrek, waar ge boorte en overlijden wordt geregis treerd en deze kamer komt weer uit in de trouwzaal; met het gevolg, dat de pasgehuwden zoowel het van leven en van dood „18 dingsdossiers moeten passeert schen zijn zelfs in Rusland d! K huwden op dat oogenblik noe J°\ vervuld van hun nieuwe geluk We'!l nauwelijks oog hebben voor an9'* misschien ook voor hen nog jr iM; komst is weggelegd. 'e toj. Wil een paartje in den echt t 1 dan moeten beide partijen aan zijn, in tegenstelling met de scV?:-; die ook kan worden uitgesprob - ontstentenis van een der Dientengevolge kan het gebeuren v een der echtelieden op een goode,;; per gedrukte briefkaart de medi? ling ontvangt, dat het huwelijk oi' den is. Aan deze verrassing staan ter alleen degenen bloot wier huw kinderloos bleef. Zijn er wel naU lingen, dan moeten beide partijen f noraoron tpnpinHp in leg uit te maken, bij wie de khX zullen blijven, en het financieels deelte van de zaak te regelen De sloten overeenkomst wordt door bit partijen onderteekend. Kunnen de echtelieden het over en ander niet eens worden, dan mïï de Rechtbank beslissen; haar J! spraak is dan bindend. Naar de reden die tot de echtschei ding leidt wordt nooit gevraagd dj overheid beschouwt dit als een particn! liere aangelegenheid. Voor dat er een huwelijk wordt sloten, vraagt de desbetreffende a4 tenaar of beide partijen naar elkató gezondheid geïnformeerd hebber 9 nadrukkelijk wordt er op gewezen het aanbeveling verdient een (»!3. eele ziekte of kwaal ruiterlijk kennen, omdat het verzwijgen gevangenisstraf meebrengt. Visschen, kikkers en andere dieren die de eigenschap bezitten, de kleur van hun omgeving aan te nemen, ver liezen dit vermogen als zij blind wor den. Glazen spiegels wetden voor het eerst te Venetië vervaavd\^d, tSQO; te Londen eerst in 1673. ^'oot d\en tijd bediende men zich van gepolijst mo taal. Van alle Engelsche steden is de lucht van Liverpool de slechtste, d.w.z. met het grootste percentage roet en kool- deeltjes bezwangerd; daarop volgen Huil en New-Castle-on-Tyne. Het eerste stoomschip dat den 0» aan overstak geheel door zijn eigen machines gedreven, was de „Forti William", door een Amerikaancshen scheepsbouwer gebouwd, en 175 voet lang. De Amerikaansche sterren-en-stre- pen-vlag kwam het eerst in gebruik in Cambridge, onder Washington, den eersten Januari 1776. In Juni van hel daaropvolgende jaar werden deze kleu ren door het congres aangenomen. De reusachtige telescoop welke langs in Californië in gebruik is* I nomen ten dienste van astronong waarnemingen vordert niet minde# 1 35 electrische motoren om den k# in de verschillende standen te brengt- Het Engelsche genootschap,^0' het zedelijk welzijn der zeelied^ beidt, de „Foreign Sailors S°?ie' werkt in 177 havens en bezit U- K' manstehuizen met leeszalen. Schepen met waterdichte sC^0,'° zijn naar het Stone-Lloyd-systeeni j ingericht, dat ze alle vanaf de co'"™ do-brug gelijktijdig gesloten ku - worden. De officier van de w.a<? ''a(]6. eventueel gevaar het eerst ziet 1 ren, heeft slechts op een knop te ken en dadelijk daarop worden deuren gelijktijdig gesloten. Om een gewone neusbloeding je ophouden, legge men een stuK.j krijt onder de tong. Het bloeden z 1 spoedig ophouden. Op het eiland Luzon (PhiliPpjj* v leeft in het gebergte van het land 'n volksstam, die der Actas, waardig door de geringe lichaar n» te der leden. De gemiddelde lei volwassenen bedraagt bil (1J" a niet meer dan ten hoogste 1- 1.50 m.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 12