PMUMB8IEK PCPUI4KIR. sy VO^Q^^L, VAMD^HElLpeR^CH^ COURAtf? 486 VAN ZATERDAG 16 MEI 1931 De droom van den uitvinder. Hoe de gloeilamp ontstond De man, die meteen filmster dineerde. De handel in blanke slavinnen. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) Droomen van Edison, Marooni, Belly Wagner, Tjekow, Rjepin en Dostojewski door Dr. B. SAWELJEW. Ondanks alle psycho-analytische theorieën en verklaringen is de droom in de kern van zijn wezen nog altijd een onbekend en geheimzinnig ver schijnsel. Het vreemdste zijn droomen van menschen, die hoofdarbeid ver richten en door den droom op een in vallende gedachtg komen, waardoor zij het eene of andere groote werk kun nen beëindigen. Het is betrekkelijk weinig bekend, dat beroemde uitvin ders soms droomen hebben gedroomd, die de kiem van ontdekkingen van wereldbeteekenis bevatten. Edlson's droom. Edison, de koning der uitvinders, vertelde eens zijn vriend Harryman van een vreemden droom, die een zeer diepen indruk op hem had gemaakt en dien hij jaren lang niet vergeten kon. Tevoren interesseerde Edison zich in het geheel niet voor droomen en hechtte hij er geen waarde aan. Hij las er dan ook nooit iets over, zijn lectuur bestond uitsluitend uit technische wer ken. Nadat hij echter had ondervon den, van hoe groote beteekenis een droom was voor zijn loophaan als uit vinder, nam hij ook kennis van de psycho-analyse. Edison vertelt, dat de hier bedoelde droom zijn grootste uit vinding mogelijk maakte, n.1. de gloei lamp. Op dat oogenblik had hij al jaren lang met twee assistenten gezocht naar een geschikt materiaal voor een draad in de gloeilamp. Behalve dat was hij klaar, want hij had niet alleen het idee der gloeilamp uitgewerkt, doch er tevens reeds een model van gemaakt. Edison had ontelbare proeven geno men om een bruikbaar materiaal voor den draad te vinden, doch tevergeefs. Toen droomde hij op een nacht, dat hij schipbreuk leed. Hij kon zich later de kleinste bijzonderheden van den droom herinneren. Door één reusach tige golf werd hij op de kust gewor pen van een tropisch eiland. Daar viel hem vooral de bijzonder weelderige plantengroei op. Hij zag vreemde exotische boomen, hij ging door een bosch en bereikte een bergplateau, dat met gtoote bamboes gegroeid was. Nauwelijks was hij daarbij aangeko n. „Ik doe aldus", sprak hij met zichzelf af, „ik kom binnen., een beetje slee- pend van gang., ik geef m'n hoed en m'n jas af., zonder naar de vestiaire juffrouw te kijken., dan een verveelde blik in den spiegel. Plotseling komt zij. Mijn gelaat verheldert., ik treed lachend op haar toe.kus haar hand. „Ik-ben Hans Bremer".. dit met een diepe stem., haar blijven aankijken., geboeid., bekoord.. Als ze de oogen neerslaat even lachen., ha-ha-ha.. Dan gaan we natuurlijk naar de eet zaal.. klem vertrek., kostbaar., in tiem.. prachtig gedekte tafel., voor twee personeh.. Als ze gaat zitten achter haar stoel gaan staan en die een beetje_ naar voren schuiven., dan zelf gaan zitten., praten met een diepe men, toen er plotseling een brand uit brak en het geheele bosch in helle vlammen stond. Hoewel Edison zich na het ontwaken nauwkeurig den gehee- len droom herinnerde, bleef toch voor al het beeld van het brandende bosch in zijn geheugen geprent. De herinne ring aan den droom liet hem ook in het laboratorium niet met rust. Plotse-' ling kwam hij op het idee, dat de droom misschien iets te maken kon hebben met zijn uitvinding. Hij besloot, het eens met bamboevezels te probeeren en bereikte het lang begeerde resul taat. Marconi en de geluidsgolven. De wereldberoemde uitvinder Mar coni vertelde eens aan een Londensch journalist, dat zijn leeraar, de Italiaan- sche natuurkundige Rigi, bij zijn col leges tooverachtige teekeningen maak te van de geluidsgolven. Marconi was over de lezingen zoo enthousiast, dat hij dag en nacht aan de geluidsgolven dacht. Toen droomde hij eens, dat hij zijn eigen standbeeld zag staan op het marktplein van een Italiaansche stad. Er stond met gouden letters een in schrift op gegraveerd, dat luidde: „Marconi is een groot uitvinder. Hij heeft de menschheid de electrische ge luidsgolven gegeven". Door dezen droom kwam Marconi ertoe, al zijn energie te richten op het bereiken van dat doel. Het resultaat was de uitvin ding van de draadlooze telegrafie en de radio. Het afgesneden oor. Bell, de uitvinder van de telefoon, heeft eens gedroomd, dat hij een pakje vond. Toen hij het openmaakte, vond hij er een afgesneden menschelijk oor in. Hij vergat den droom, doch toen hij nog eens nauwkeurig denzelfden droom kreeg, verliet de gedachte daaraan hem niet meer. Hij werkte toen aan de con structie van een microfoon, die maar niet wilde gelukken. Nu zag hij plotse ling de profetische beteekenis van den droom; de microfoon -moest geconstru eerd worden volgens de principes van het menschelijk oor. Het praktische resultaat van den droom was de voltooiing van de tele foon, een van de grootste technische wonderen, die thans reeds geheel is ingeburgerd. Hoe het voorspel van „Rhein- gold" ontstond. Ook kunstenaars en schrijvers vin- stem.. haar blijven aankijken., soms even kort en krachtig lachen „Misschien zou ik", peinsde Hans, „als we heel goed op dreef zijn even kunnen zeggen: „Weet u wel dat u een verdraaid aardig gezichtje hebt..? Dat zeggen de Engelsche lords ook al tijd.." Om vijf voor achten gaf een zenuw achtige jongeling zijn éénsgekeerde demie af aan de vestiaire van hotel „Royal" en bekende stotterend, dat hij de prijswinnaar was en kwam dineeren met Irene Miller. Nadat eenige haastige kellners hem hadden verzekerd, „dat ze d'r niets van afwisten" kwam eindelijk een deftige ober, die hem van hoofd tot zijn pas verkregen lakschoenen opnam en zei dat „meneer hem maar moest volgen". Onderweg vertrouwde de deftige ober hem nog toe, dat „Frau Miller" er nog niet was, maar naar hij dacht, wel gauw zou komen. De eetzaal viel Hans een beetje tegen. Niet zoo intiem als hij had ge dacht. Wel kostbaar natuurlijk. Enfin, degene, die het gezellig moest maken zou wel gauw komen. Hij glimlachte en begon met afge meten passen te ijsbeeren. Om kwart voor negen wist Hans, dat de eetzaal zeven meter lang en vijf breed was. Alle obers die langs kwa den dikwijls steun in droomen. Zoo heeft Richard Wagner een van zijn geniaalste invallen in een droom ge kregen. Als politiek refugié woonde hij toen in Zwitserland, vanwaar hij eens een uitstapje maakte naar het ïtaliaan- sche gebied. Na 'n vermoeienden berg- I tocht kwam hij halfdood in een her- I berg aan en legde zich te bed. Toen hij in slaap viel, droomde hij, dat hij in I het water was gevallen. Hij hoorde het ruischen en bruischen van het water als een eentonig rhythme, dat zich ont- I wikkelde tot een muzikaal motief. Toen Wagner ontwaakte, legde hij de grond trekken vast van het beroemde voor spel van „Rheingold",waarin de op gol ven gelijkende motieven der strijkin strumenten en harpen op een lang I doorklinkend harmonisch grondae- coord op den hoorder den indruk maken van het met bedriegelijke nauw keurigheid nagebootste ruischen van water. De roman „Duel". De groote Russische dichter Tsjekov droomde eens, dat een kennis hem uit daagde tot een duel. In den droom be leefde hij niet alleen het gevécht in alle bijzonderheden, doch hij werd zich op vreemde wijze ook bewust van de voorgeschiedenis van het duel. Hij schreef zijn droom op en maakte er later een van zijn beste romans van met den titel „Duel". Rjepln's droom. De onlangs gestorven Russische schilder Rjepin droomde eens, dat hij hofmeester was aan het liof van Iwan den Verschrikkelijke. Hij hoorde hulp geroep in de kamer van den Tsaar, snelde toe en zag, hoe deze met een ijzeren staaf zijn zoon bloedige wonden toebracht. De zwaar gewonde zakte in elkaar, de Tsaar snelde op hem toe en nam hem in zijn arm. Badend in zijn zweet werd Rjepin wakker en maakte een schets, die de grondslag werd van zijn beroemde schilderij „Iwan de Ver schrikkelijke vermoordt zijn zoon". Zooals bekend was deze schilderij zoo realistisch, dat een bezoeker met een mes stak naar de afbeelding van den Tsaar op het linnen. Ook van Dostojevski wordt verteld, dat hij zeer vaak in zijn droomen dicht te en dat hem dan juist zijn beste dich terlijke invallen bewust werden. Het onderbewustzijn, dat zoo dikwijls in onze droomen tot ons spreekt, maakt zoo de oplossing mogelijk van vraag stukken, die ons sterk bezighouden. (Nadruk verboden). men hadden hem verzekerd, dat „Frau Miller" zeker elke minuut kon komen. En inderdaad, om kwart voor negen, hoorde Hans eenig gerucht in de hall ten teeken, dat „Frau Miller" nu toch werkelijk in aantocht was. Ze bleek niet alleen te zijn, althans dat maakte Hans op uit het gesprek, dat hij woord voor woord kon verstaan en denkelijk j werd gevoerd tusschen de filmdiva en eenige van haar bekenden. Jullie vermoorden me, hoorde hij „Frau Miller" nadrukkelijk verkon digen, den heelen dag heb ik voor het toestel gestaanik kan geen woord meer zeggen en nu noodzaken jullie me nog te dineeren met wie weet wat voor een idioot, die toevallig een prijs heeft gewonnen. Maar Irene, suste een manne- stem. Dat is nu eenmaal iets wat moet! De reclame kindje, de reclame.... Heuschhet moet. Ober, (dat was weer een andere mannestem), Ober, is de prijswinnaar er al? Inderdaad, meneer. Het is kwart voor negen en Ik weet het, ik weet het, zei „r rau Miller" geagiteerd. Er was nog meer te doen vandaag dan op tijd te komen voor een diner met den een of andere. Sssst, misschien zou hij je kun nen hooren. Ga nu naar binnen en wees alsjeblieft een beetje vriendelijk. Van elke romantiek ontbloot. Slechts hoogst zelden worden meisjes tegen hun zin ont voerd. Bescherming van al leenstaande meisjes noodzake lijk. Handel in blanke slavinnen. Een woord, een begrip, dat steeds zijn aan trekkingskracht bezit, dat steeds een publiek zal weten te vinden, zoodra het in een roman, een film of een pro ces wordt behandeld. Het lijden van anderen interesseert de menschen in verhoogde mate, zoodra het in een ge heimzinnig duister is gehuld. Spannen de processen, geschiedenissen uit het vreemdelingenlegioen, zoogenaamd in hypnose bedreven misdrijven zijn din gen, die steeds op een verhoogde be langstelling aanspraak kunnen maken. Zoo is het ook met den handel in blan ke slavinnen en alles wat daarmede samenhangt. Een proces tegen een handelaar in blanke slavinnen behoeft niet eens sensationeel te worden opgeschroefd, een boek over de ontvoering van vrou wen en meisjes behoeft geen lokkende omslag, een film, die deze beide pro blemen behandelt, dat alles kan van te voren reeds aanspraak maken op een enorm succes. Natuurlijk zit de politie de handelaars in blanke slavinnen reeds danig op de hielen en om haar de behulpzame hand te bieden is destijds de Liga ter bestrijding van den handel in vrouwen, die thans over de geheele Nou, da's ook wat! Daar staat hier, dat de radio de krant zal verdringen. Maar waar mot een inensch dan z'n haringen in verpakken? Lustige Kölner Zeitung, Keulen. Je weet, wat ik je gezegd heb.. Ster ren Met een zoetsappige glimlach op het gelaat trad de groote film-diva Irene Miller, o.a. bekend uit „Vergiftige lip pen", „De ideale vrouw", „Kiki de revue-ster" en nog talrijke andere pro ducten, de zaal binnen, waar ze zou di neeren met den „gelukkigen prijswin naar" van den wedstrijd, uitgeschreven door het populaire tijdschrift „Film revue". Toen ze hem haar hand reikte, zei Hans min of meer „onderstboven": Dag juffrouw. „Frau Miller" ging vervolgens aan tafel zitten en schelde den ober. U kunt wel opdienen. Nu moet ik praten, suisde hei door Hans' hoofd. Ik moet haar zeg gen, dat ik al haar films heb gezien, hoe ik telkens enthousiaster was over haar teint, haar figuur. Kijk, ze zit daar op te wachten., het arme kind., wat moet ze hard werken.. Nu kijkt ze mij aan., ja, dat voel ik., ik moet wat zeggen.. Hij keek op. „Frau Miller".. (Slot volgt). f

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9