DE HEINDE LANDLOOPER UUIUIUSEIIZi OSTER' NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht, Heerenbaai EEN DUBBELTJE Spaansche reisindrukken. TOBRALCO "Mo. 6963 EERSTE BLAD ZATERDAG 16 MEI 1931. 59ste JAARGANG Doumer tot president van Frankrijk gekozen. - Een nederlaag voor Briand, hij blijft evenwel minister van buitenlandsche zaken. - De voorbereiding van Italië voor een nieuwen oorlog. - De toestand in Spanje. FEUILLETON 21 De ongeregeldheden in Spanje. RugpijnNierenPillen COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65 binnen land f 2—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, I 0.70, f 0.70 f l.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25,f1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.öct.' Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekstl dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewqsno. 4 ct. Doumer is tot president van Frankrijk 'Gekozen, een uitslag, dien men zeker niet verwacht had, omdat Briand zich op aan dringen van zijn vrienden ook candidaat gesteld had. Bij de eerste stemming (de verkiezing heeft Woensdag plaats gehad) behaalde Briand 401 stemmen, tegen Doumer 442. Na dezen uitslag trok Briand zich terug, ten bate van Marraud. Een offieieele verklaring, waarin Briand de redenen voor de intrekking van zijn can- didatuur uiteenzet, luidt als volgt: „Een groot aantal leden van de Natio nale Vergadering heeft Briand verzocht zijn candidatuur ook bij een tweede stem ming te handhaven. Hij verwierf echter een stemmingsresultaat, dat niet in over eenstemming was met zijn waardigheid. Zelfs al bestond de mogelijkheid van suc ces, dan zou Briand toch niet de moreele autoriteit gevonden hebben, die nu een maal de bekleeding van de hooge functie van president der republiek vereischt." De tweede stemming bracht de vol strekte meerderheid voor Doumer met 504 stemmen (intotaal waren uitgebracht 893 stemmen), zoodat Doumer nu voor den ambtstermijn van zeven jaar het pre sidentschap zal vervullen. Over den nieuwen president schrijft de Nw. Rott. Crt. o.m.: Zijn langdurige politieke carrière is smetteloos, als bestuurder van Indo- China heeft hij tot de groote gouverneur- generaals behoord. Als voorzitter van de commissie van financiën en als minister van financiën in een zeer moeilijken tijd, heeft hij getoond inzicht, geestkracht en een sterke mate van bestuurskracht te bezitten. Zijn functie van voorzitter van den Senaat, de tweede functie in de repu bliek, die nu eenmaal geen vice-presi- dent kent, heeft hij sinds vier jaar met waardigheid vervuld. Dit zijn kwalitei ten, die wel opwegen tegen een zeker ge mis van den zwier, dien de Franschen zoo gaarne in hun offieieele personen op merken. Ook heeft men den nieuwen pre sident wel scepticisme en gebrek aan buigzaamheid verweten. Daartegenover staan volharding, zin voor de werkelijk heid en begrip van maat. Demagogie of wat daarnaar zweemt, is deze, ietwat droge figuur vreemd. Het lot heeft ge wild, dat Doumer zoowel in 1906 als in 3931 de candidaat was der rechterzijde. Als lid van de democratische republi- keinsche alliantie behoort Doumer intus- schen tot het z.g. nationale blok en tot het centrum. Hij is dus geenszins een uiterst rechtsche, meer een ietwat naar rechts gerichte middenman. Dat Doumer aan vankelijk ook door zijn lateren tegen- eandidaat Briand de aangewezen candi daat werd geacht, toont voldoende aan, dat Doumer ook bij een groot deel der linkerzijde gezien is; gelijk ook uit de stemming is gebleken. Eén bezwaar tegen den nieuwen presi dent valt niet weg te redeneeren. Dat is zijn leeftijd. Doumer is nu 74 jaar oud en zal aan het einde van zijn zevenjarige ambtstermijn 81 zijn. Voor het vredeswerk van Europa is de figuur van Frankrijk dus ook behoucten, want het zou zeker diep betreurd zijn als Briand bij zjjn besluit, om zijn portefeuille ter beschikking te stellen, gebleven was, omdat zjjn persoon in den Volkenbond niet te vervangen is. y. ROSSEM'sTROOST De voorbereiding van Italië voor een nieuwen oorloa. Bij het debat over de Italiaansche begrooting van oorlog heeft Dinsdag generaal Gazzera het woord ge voerd. Hij gewaagde van de noodzakelijk heid van de „alomvattende voorbereiding van de natie voor de mogelijkheid van een nieuwen oorlog", gelijk die weerspie geld wordt in de pas herziene wet op den burgerlijken dienstplicht, waarover wij de vorige week in een overzicht schreven. Tegenwoordig ondergaat de natie een or ganieke en voortdurend militaire voorbe reiding, welke begint met de fascistische jongensvereenigingen, voortgezet wordt met de militaire vooroefeningen en vol tooid wordt met den gewonen dienstplicht, zoo zeide de generaal. De samenwerking tusschen de verschil lende strijdkrachten zal gesteund en be vorderd worden door een soortgelijke co ördinatie bij de voorbereiding van de mi litaire benoodigdheden. De vervaardiging daarvan moet ook haar plaats hebben in het stelsel, waarin de nationale verdedi ging wordt beschouwd als een enkel vraagstuk, gegrond op de veronderstel ling van den gevaarlijksten oorlog, dien men zich bedenken kan. Alle actieve krachten des lands werken tegenwoordig met het leger mee in het onderzoek, de ontdekking en de vervaardiging van de stoffelijke oorlogsmiddelen. De minister achtte zich gelukkig te kunnen meedeelen, dat thans de oorlogsmiddelen meer en meer in Italië zelf vervaardigd worden. Ten slotte maakte de minister een verge lijking tusschen het Fransche en het Ita liaansche stelsel van vredesdienst. Als Italië net als Frankrijk steeds 190.000 man in dienst wilde hebben, zouden de kosten per jaar met 1400 millioen lire stijgen. Als men bovendien, net als Frankrijk, elk jaar de geheele lichting zou oproepen, zou daar nog ongeveer 60 millioen lire per lichting bijkomen. De Europeesche bladen prqzen gene raal Gazzera voor zijn duidelijke uiteen zetting en verheugen zich in de doeltref fende militaire voorbereiding des lands, die daaruit blijkt. Tevens wijden zij woor den van lof aan het leger, dat steeds beter geoefend is en beter voorbereid voor de groote taak, die het in geval van oorlog wacht. echter, dat thans de rust is weergekeerd en dat de Spaansche regeering niet zal nalaten streng tegen de communisten op te treden, indien zij een nieuwe poging tot ordeverstoring zouden ondernemen. De Spaansche minister verzekerde bo vendien, dat Spanje aan het ontwape- ningswerk van den Volkenbond met kracht zal deelnemen. Briand's positie is door den uitslag van deze verkiezing wel een weinig ge schaad. Het was dan ook het vaste voor nemen van den minister van buitenland sche zaken om zijn portefeuille neer te leggen, omdat zijn prestige onder den uitslag heeft geleden. Gelukkig is Briand, die Donderdagmorgen zijn ont slag had ingediend, daarvan teruggeko men, op aandringen van premier Laval en de andere ministers. Hjj begeeft zich thans naar Genève ,om aldaar in de Euro- pa-commissie de belangen van Frankrijk te verdedigen. Over den toestand in Spanje komen tot nog toe allesbehalve rooskleurige berich ten over de grens. Mag men echter de verklaring van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken Lerroux geloo- ven, dan zou de rust reeds zijn terugge keerd. Te Genève, waar hij Woensdag voor de Volkenbondsvergadering was aan gekomen, heeft hij aan Volkenbondsjour nalisten verklaard, dat de opstootjes niet het karkter van een contra-revolutie ge dragen hebben. Zij zijn uitgelokt door eenige monar chistische propaganda en door anti-repu- blikeinsche uitlatingen in den herderlij ken brief van den aartsbisschop van Tole- do, terwijl communisten, onder wie zich reeds verschillende Russen hadden be vonden, toen van de rustverstoring ge bruik hebben gemaakt om den toestand nog te verscherpen. Lerroux verzekerde THE DARK CHAPTER door E. J. RATII. Ze sprak kalm, maar nadrukkelijk. „En zeg aan niemand, dat ik hier in de garage ben", vervolgde ze. „En haast je. Heb je alles begrepen?" „Volkomen." „Dan zal ik hier op je wachten. Ik reken ©p je, Rawlins." Hij liep snel de garage uit, in gepeins verzonken, om zjjn opdracht zoo stipt mo gelijk ten uitvoer te brengen. Alles ging makkelijk. Hij kwam niemand tegen en hij vond de tassehen precies op de aan geduide plaats. Hilda stond vlak naast de auto, toen hij weer verscheen. ze er in'beval ze. „iemand ge- Z10J1 „Geen sterveling." Aioeder niet of Marian?" Rawlins schudde het hoofd. „Gelukkig. Ik Ze zweeg en scheen voor het eerst eenige aarzeling te verraden. Hij sloeg haar gade, terwijl ze verlegen met den voet over den betonnen vloer streek. „Rawlins, het lijkt me beter, als ik je van het een en ander op de hoogte breng, voordat we verder gaan. Jij moet die auto rijden, zei je". „Vertel me, wat u goed vindt, ant woordde hij, zoo onverschillig mogelijk. „Je hebt me iets verteld over je duistere hoofdstuk," zei Hilda, hem aankijkend. „Verbaast het je, als ik zeg, dat ik er ook een heb?" „Geenszins, juffrouw." Ze lachte, maar het klonk niet vroolijk, veeleer zenuwachtig. Het klonk als een verontschuldiging en uitdaging tegelijk. „Ik ga trouwen." Hii boog slechts het hoofd ten teeken, dat lui haar gehoord had. „Het is niet niet echt een duister hoofdstuk, zooals zooals Toen ze verlegen zweeg, voltooide hij haar zin: „Als het mijne." „Ik bedoel", vervolgde ze snel, „dat het alleen duister is, omdat mijn familie er niets van af weet. Overigens is het in het geheel niet duister." „Natuurlijk". „Het is ongelukkig, Rawlins, als je op zoo een manier moet trouwen. Het is na tuurlijk veel eenvoudiger en verstandiger, maar het is ongelukkig, als je familie ten onrechte bevooroordeeld is." Hii wachtte tot ze verder zou gaan. Rawlins, heeft mijn zuster je ooit ge sproken over mijnheer Wheeler?" vroeg ''begreep, dat Wheeler in het spel was. De vraag trof hem dus niet geheel onverwachts. „Ja. juffrouw." „Wat heeft ze gezegd?" „Ze zei, dat hij niet deugde." Uit de provincie worden nog steeds berichten ontvangen over brandstichtin gen van kerken, kloosters en religieuse gebouwen. Te Granada is een deel van een kloos ter door het ontploffen van een dynamiet- patroon in de lucht gevlogen. De daders bleven onbekend. Vervolgens trachtte het gepeupel twee andere kloosters in brand te steken. De brand kon echter spoedig gebluscht wor- den. Te Burgos heeft de menigte twee kloos ters, het bisschoppelijk paleis en verschei dene andere religieuse gebouwen in brand gestoken. In verband hiermede hebben de auto riteiten den staat van beleg afgekondigd. De kapitein-generaal van Malaga maakt bekend, dat Dinsdag alleen 27 kloosters zijn aangevallen en gedeeltelijk in de asch zijn gelegd. Te Cordoba heeft een schietpartij plaatsgehad tusschen de civiele garde en betoogers, die tevoren een wapenwinkel geplunderd hadden. Bij deze gevechten werden 3 personen gedood en 5 zwaar gewond. Te Madrid werd een man, die een klooster plunderde, door soldaten neer geschoten. Te Barcelona, Valencia en andere Spaansche steden hebben de autoriteiten omvangrijke voorzorgsmaatregelen geno men om herhaling van de brandstichtin gen en plunderingen te voorkomen. Volgens een officieel bericht zijn te Madrid bij de onderdrukking der onlus ten twee personen gedood. De bond van communistische arbeiders te Madrid heeft in een brief aan de repu- blikeinsche regeering uitwijzing van alle religieuse orden en onteigening van hun bezittingen geëischt. Plannen voor een revolutionaire dictatuur. De leden van het Atheneo te Madrid In bben drie uur beraadslaagd over een voorstel, dat zij aan de regeering wilden voorleggen, om te komen tot de instel ling van ven voorloopige regeering van revolutionaire dictatuur. Deze dictatuur zou alle monarchistische haarden moeten uitroeien, den eigendom nationaliseeren, den grond verdeelen onder de werkende boeren en de bladen, die de republiek vijandig gezind zijn, onderdrukken. Het plan is echter verworpen. Protest van het Vatikaan. Het Vaticaaan zou Woensdag door een pauselijke nuntius te Madrid aan de Spaansche regeering een protestnota laten overhandigen. In deze nota zal er op worden gewezen dat de bepalingen van het concordaat door de revolutionaire ge beurtenissen van de laatste dagen zijn ge schonden, bovendien zijn deze gebeurte nissen in strijd met de geruststellende verklaringen, die de republikeinsche re geering eerst had afgelegd, daar geweld dadigheden, zooals het verwoesten en in brand steken van kloosters, in elk geval vermeden hadden moeten worden. De schuldigen zullen ter verantwoording moeten worden geroepen, bovendien ver langt de nota nog verontschuldiging van de Spaansche regeering. Berichten uit de provincie. Gisterennacht is een groep betoogers te Granada de kerk der jezuieten binnen gedrongen, waar ze brand, stichtten. Ver volgens klommen ze in den toren, waar ze alle klokken aan het luiden brachten. Het geweldige carillon en de ongewone verlichting door den brand deden een ont zaggelijke menigte toestroomen. Vervolgens hebben de manifestanten het gebouw van de Gaceta del Sud vol komen vernield. Om 3 uur in den morgen hadden de opstandelingen de strategische punten van de stad bezet. Ook te Alicante zijn opnieuw incidenten voorgekomen, die echter spoedig onder drukt werden. Te Arcos de la Frontera, Huelva en Lalinea hebben betoogers een aantal ge bouwen van de geestelijkheid verwoest. Te Valencia zijn 15 kloosters en andere geestelijke instellingen aangevallen. Daar eenige gebouwen in brand gestoken wa ren, moest de politie van de wapens ge bruik maken. In een klooster der Domini canen, dat doorzocht werd, vond men een aantal vuurwapens en munitie. De mon niken en kloostereigendommen werden echter gerespecteerd. Om 6 uur Woens dagmorgen wed de staat van beleg afge kondigd. In de geestelijke gebouwen werden troepen gelegerd. Botsingen. Na een communistische vergadering te Cordoba. die door den plaatswervangen- den secretaris der prefectuur zonder medeweten van den gouverneur was toe gestaan, is het tot botsingen met de po litie gekomen, waarbij een groot aantal menschen gedood en gewond is. Er zijn ter versterking troepen naar Cordoba ge zonden en verder een aantal veldbakke- rijen om de broodverzorging in stand te houden, voor het geval de bakkers moch ten gaan staken. Hilda beet zich op de lippen en stampte op den grond. „Zoo'n kleine Borgia!" mompelde ze. „Ze heeft de heele familie vergiftigd tegen Wheeler." ,AUi niet", zei Rawlins beleefd. Hilda keek hem scherp aan. „Eén kleine woordenwisseling geeft je neg niet het recht over iemand te oordee- len, Rawlins. Bovendien doet jouw oor deel niets ter zake. Na afloop kun je de familie vertellen, wat je wilt, maar eerst heb i k je hulp noodig. Denk niet, dat ik met hem weg loop!" Hij moet haar zeker verbaasd aange keken hebben, want ze voegde er snel aan lm,Als twee meerderjarige menschen met gezond verstand samen weggaan en trou wen, dan noem ik dat niet wegloopen. Het js een huwelijk. Wegloopen doen kin deren en gekken". Hij keek naar de tassehen in de auto en zei niets. „Neen, dat maakt nog niet, dat we weggeloopen", zei Hilda. „Ja begript het n'et. Daarvoor zou je moeten weten, hoe dom en onredelijk ze thuis er tegen zijn en wat ze allemaal van hem zeggen en maar dat weet je natuurlijk niet en het doet er ook niets toe. Je moet ons alleen maar chauffeeren." „Wachten we hier op hem?" vroeg hij. „Neen, hij wacht op ons een eindje verder op." Hilda bloosde even. Ze had er het land aan stilletjes en in het geniep dingen te doen en vooral in dit geval, maar ze was ook niet van plan zich te laten dwarsboo- men door haar familie. Hilda stapte in de auto en Rawlins sloot III. Sevilla, 21 April 1931. Het is erg mooi om, toevalligerwijze een land bereizende, er gratis een revolutie mede te maken, vooral, wanneer het zoo rustig en ordelijk gaat als hier te lande, maar het heeft zijn schaduwzijden. Want in de laatste dagen der monarchie heeft het fameuse Escuriaal-paleis, die wonder- lijke schepping van Philips II, een rol gespeeld, en dat heeft gemaakt, dat deze, een der grootste merkwaardigheden van Spanje, voor het publiek werd gesloten. Wü hebben niet kunnen dwalen door die eindelooze gangen en vertrekken, die te zamen het Escuriaal vormen, dat klooster, waarin het paleis is gebouwd, dat Philips II tot werkvertrek heeft gediend. Wij heb ben niest kunnen staan bij de rustbank van den koning, en bij het bed, waarop hij is gestorven, de oogen gericht op het altaar in de prachtige kathedraal, die on derdeel van het Escuriaal uitmaakt. Wij hebben het wel zien liggen, zich grauw en somber afteekenend tegen het daarachter gelegen Guaderama-gebergte, waardoor de vierhoekige vorm nog duidelijker uitkomt. Want Philips II deed dit klooster, dat meer door zijn nakomelingen dan door hem gedeeltelijk tot paleis is ingericht, bouwen om te voldoen aan de belofte, af gelegd in den slag van St. Quentin toen een kerk, aan den Heiligen Laurentius gewijd, om strategische doeleinden in j brand geschoten moest worden. Meer dan j met het bestuur over een der gebieden aan zijn macht onderworpen, hield Philips II zich met den bouw van het Escuriaal bezig, en hii heeft de kunstenaars tot wanhoop gebracht door zijne buitenspo rige eischen. Maar, al zagen wü dan het Escuriaal niet, en dus ook niet de graftomben van de koninklijke familie, waar twee jaren geleden koningin Maria Christina, wel licht als laatste van haar geslacht, werd bijgezet wü zijn langs het Escuriaal gereden over het Guaderama-gebergte, en wü hebben niet alleen La Granja, dat prachtige buitenverblijf, dat nog uit den tijd van Karei V stamt, gezien, maar ook Segovia. Ook daar herinneringen aan Phi lips II, die er zijn scherpste edicten tegen de Vereenigde Nederlanden heeft uitge vaardigd. Maar ons trekt vooral de stad, die als een museum zelf is. En toch niet zoo mooi als het eveneens nabij Madrid gelegen Toledo, Moorscher wellicht dan het portier. Terwijl hii plaats nam achter het stuur, bleef ze staan, als aarzelde ze. Plotseling scheen ze een besluit teneraen en ging op den grond zitten. „Ik zal hier blü'ven zitten en bukken, totdat we ons erf af zijn", zeide ze „Ik heb liever niet, dat ze me zien." Ze keek hem streng aan, als om hem te waarschuwen, dat hü het niet moest wa gen haar uit te lachen. Toen hij de garage uitreed en de oprijlaan insloeg, die het huis vermeed, dacht hij er niet over het meisje, dat ineengedoken zat op den bo dem van den wagen, belachelijk te vinden. Hü vroeg zich af, of ze het hem opzet telijk gevraagd had om hem te vernederen. Hij had op haar bevel een eind gemaakt aan zijn twist met den heer Wheeler, maar dat was nog niets vergeleken bij wat hü nu moest doen: den jengen man behulp zaam zijn met zijn huwelijk. Ze had nooit een kleingeestigen indruk op hem ge maakt, maar hü begreep niet, waarom ze niet tevreden was geweest met haar two- seater. Hii voelde zich geenszins als een Cupido. Toen ze Kilbourne Heights goed en wel achter zich hadden, richtte Hilda zich op en ging op de bank zitten. Ze zei hem, welken weg hü moest nemen en bleef stug voor zich uitkijken. „Als we mqnheer Wheeler ontmoet heb ben", zei ze, „moeten we nog een mül of vijftig verder." Hii boog het hoofd als bewijs, dat hü haar verstaan had, maar antwoordde ver der niets. Zijn rekening met Wheeler was nog niet vereffend en had zoo kunnen blijven, als Hilda zün dienst niet vereischt had; maar nu moest de zaak uitgevochten worden. de plaatsen aan Marokko's Noordkust, en meer intact dan eenige stad in Spanje's Zuiden. De ligging van Toledo toont den bezoeker wanneer hij het van den kant van Madrid nadert, zijn vroegere onneem baarheid. Het schqnt onmogelijk tegen deze steenen hellingen de stad binnen te rqden maar al gaande nivelleeren de wegen zich, en al gaat men in Toledo veel op en af, waardoor men prachtige uit zichten heeft, zoo vermoeiend als het schünt te zün, is het toch niet Wie Spanje zou zien zonder Toledo te zien, heeft wel licht het allermooiste gemist, dat hij zien kan. Het aantal belangwekkende bouw werken is onuitputtelijk. De kunst van El Greoo, met Velasquez, Murillo en Goja, een der allergrootsten der Spaansche schil ders, is er te genieten in het vroeger door hem bewoonde huis. Herinneringen aan den Cid vindt men er terug, en hier is het dubbele karakter van Spanje, ge deeltelijk Christelijk, gedeeltelijk Moorsch, dat den bezoeker tegenkomt. Ga niet in Toledo wandelen zonder gids, want hoe sterk ge ook zijt in het leeren kennen van een stad, in dit samenstel van kronkelen de, kleine straatjes, die alle evenzeer op elkander gelüken, geraakt ge den weg in elk geval kwijt, al komt ge na eenigen tijd met vrij groote zekerheid op het Marktplein, in de onmiddellijke nabüheid van het oude paleis, thans militaire aca demie en museum, terug. Door de Mancha heeft de trein ons naar Sevilla gebracht. Door de vrijwel boom- looze, ietwat dorre, nog geenszins door zon overgoten Mancha, waar, in het eer ste deel althans, veel ons aan Don ■Quichotte en aan Sancho Panzo herin nert. Maar dan komt de Puerto de Des- penaperros, de bergpas, die wq met acht tunnels doorgaan, de plaats, waar eens de Mooren de Christenen, maar ook de Chris- n.en de Mooren versloegen. De grenslijn tusschen Castilië en Andalusië, niet slechts administratief, maar in elk op zicht. Het lachende Zuiden opent zich voor ons; de trekken der bevolking ont spannen zich; er is minder trots, maar tegelijk meer vroolqkheid. Het zijn niet allen Carmens, de vrouwen, die wij hier vinden, en de mannen zijn niet allemaal Don José's of Escamillo's, maar knap en aantrekkelijk zijn ze. Wat de revolutie hen doet, wordt den vreemdeling niet duidelijk. Wü hebben het allen gelezen in de couranten en wij bemerken door wat militair vertoon bij aankomst in Se villa, dat er opstootjes zijn geweest, ge- Hii was veel te verstandig om iets te laten merken. Zelfs al had zijn positie het hem niet belet, dan zou hü het nog niet gedaan hebben. Hilda handelde geheel uit weer- br.vetigheid en hij wilde het niet nog erger maken. Weinig vermoedde hij, dat hii de rol van medeplichtige tot aan het einde toe zou moeten vervullen. Een mijl of drie verder troffen ze den heer Wheeler aan, die aandachtig op zijn koffertje een sigaret zat te rooken. Raw lins had er geen idee van hoe hij er ge komen was en het kon hem niet schelen ook. De eerste woorden, die de heer Whee ler uitte, waren noch vreugdekreten, noch welkomstgroeten. Terwijl hq zijn koffer in de auto zette en naast Hilda plaats nam, vroeg hij: „Waarom heb je hem meegebracht?" Toen begreep Rawlins dat er van het oorspronkelijke programma afgeweken was en vroeg zich af, waarom. „Ik had geen dln om te chauffeeren", antwoordde Hilda. „Dat had ik kunnen doen." „Natuurlijk, maar ik dacht, dat we beter zouden kunnen praten, als we geen van beiden reden", zei Hilda. „En, bovendien, hebben we misschien een getuige noodig." Wheeler keek nukkig naar Rawlins' achterhoofd. i „Ik begrijp niet, waarom jij niet in je two-setaer gekomen bent", mopperde hü- „Ik zie niet in, wat voor nut het heeft dezen man er bij te sleepen." „Maar Herbert, wat doet het er nu toe?" Haar stem klonk vergoelijkend. „Het komt er toch niets op aan. Heb je opgebeld om Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bq: Letop naam op den zelfkant Vraagt onze stalen -collectie volg meer van communistische relletjes dan van verzet tegen de Republiek. Maar zooiets kan in een groote stad gebeuren zonder dat men het als reiziger bemerkt, en wij hebben ook drie dagen in Sevilia rondgewandeld als was er van revolutie en politiek geen sprake, en zij van ons, die Spanje kenden, hebben nauwelijks aan de uiterlijke dingen kunnen bemer ken wat er gaande is! Maar ook hier een teleurstelling, en van heel ernstigen aard. Want ons reisplan was erop ingericht om Sevilla te zien op zq'n mooist en aantrekkelijkst gedurende de week van de Feria. De Feria is zuiver gesproken de jaarmarkt, die op de groote vlakte van San Sebastian, aan het uitein de der stad, vlak bij de tabaksfabriek, Gebogen, pijnlijke lendenen, rheuma- I tiek in de gewrichten en urinekwalen behoeven niet beschouwd te worden als een natuurlijke last van den ouden dag. Opgewekte en levendige menschen op leeftijd toonden hoe zij door middel van Foster's Rugpijn Nieren Pillen bovengenoemde ellendige kwalen ver dreven. Dit speciaal niermiddel kan aan over werkte nieren de opwekkende, verster kende hulp geven, die zij zoo dringend noodig hebben. Dan blijven niet langer schadelijke onzuiverheden in het bloed achter, en kan het gevaar van rheuma- tiek, ischias, spit en graveel afgewend worden. Foster's Pillen kunnen zoowel door mannen als "vrouwen veilig gebruik worden. Zij bevatten geen schadelijke bestanddeelen. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. 1 „Ik vind het vervelend," viel Wheeler haar in de rede. „Is hü op de hoogte?" „Natuurlijk." Rawlins hoorde hem iets mopperen. „Alles is in orde, Herbert," Ze trachtte hem te kalmeeren. „Je kunt Rawlins abso luut vertrouwen. Hii heeft me zelfs ge holpen. Ik heb nog eens over alles nage dacht en kwam tot de conclusie, dat het beter was hem mee te nemen." Dit was letterlük waar. want ze had nog l eens heel goed nagedacht, maar waarom ze tot die gevolgtrekking gekomen was, 1 begreep ze zelf eigenlijk niet goed. Iets onverklaarbaars had haar er toe gedreven Rawlins mee te nemen en ze had haar in geving gevolgd. „En ik vertrouw hem niet," zei Wheeler. „Onzin, Herbert! Pas toch op, hü hoort je." Natuurlijk had hij alles gehoord, maar hij liet niets merken. „Laat hem hooren voor mijn part. Je hadt in ieder geval mq eerst kunnen raad plegen, Hilda." Ze wierp snel een blik op den man naast haar en keek toen naar den man voorin. Ze haalde zenuwachtig de schou ders op en lachte. „Laten we over iets anders praten," zei ze luchthartig. „Ik vroeg je daarnet of je een dominee opgebeld hadt," Maar haar stem klonk on natuurlijk en de aanwezigheid van een derde hinderde haar. Tot haar ergernis ontdekte ze, dat ze zich afvroeg of Raw lins haar kinderachtig zou vinden. „Ik heb geen tijd gehad om op te bellen. Maar dat komt in orde. Het is gemakke- lqk genoeg er een te vinden. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1